De vuurtoren in Heerlen GESEHnaSE» Geloven zonder te zien Priester Poels,de oorsprong van de tv-serie Dagboek van een KERKDIENSTEN ZATERDAG 1 APRIL 1978 In de terecht alom geprezen KRO-televisieserie "Dagboek van een herdershond" viel zijn naam een enkele keer: Poels. En niet ten onrechte, want hij was de man, die als sociaal pionier van formaat in de beginjaren van deze eeuw recht vaardige en menswaardige arbeidsvoorwaar den wist te scheppen voor de Limburgse mijn werkers. Als onversaagd strijder tegen het socialisme wist hij daardoor het Christendom in Zuid-Limburg te behouden. Hij was tevens de man. die met een grote onverzet telijkheid en geweldige wils kracht -overigens nauwelijks kri tiek duldend- de vereniging "Ons Limburg" en de bouwgrond maatschappij "Tijdig" uit de grond stampte. Op deze wijze wist hij voor de arbeidende klasse bouwgrond voor woning bouw tegen redelijke prijs te be houden. Tegen de achtergrond van zijn ac tiviteiten schreef de priester dichter Jacques Schreurs zijn romein "Kroniek ener parochie", op basis waarvan Willy van He- mert zijn serie schreef. Wie is deze mgr. prof. dr. H.A. Poels, die in februari jl. 110 jaar geleden is geboren en in september as. 30 jaar geleden is overleden? In het Limburgse Venray werd hij op 14 februari 1868 geboren: H. A. Poels. Zijn vader was een van de meest invloedrijke schapen- handelaren van de stad. Driekus, zo werd hij in zijn jonge jaren ge noemd, was een flink uit de klui ten gewassen, zeer sterke jongen met de nodige durf en een dosis overmoed. Op school was hij- of schoon hij beter kon - bepaald geen uitblinker. Hij had er ge woon geen zin in en wilde liever boeken lezen. De leraren zagen dat er meer in hem zat en bleven hem stimuleren beter zijn best te doen. Hij deed het - zij het maar even - en werd de beste van de klas. In Rolduc was het de bedoeling, dat hij zou worden opgeleid voor de handel, vandaar dat hij op de HBS terecht kwam. Na een jaar echter stapte hij over op het gymnasium omdat hij priester wilde worden. In 1891 werd hij priester gewijd. Hij wilde aan vankelijk missionaris in Oeganda worden, maar zijn bisschop had andere plannen met hem voor. Mgr. F. A.H. Boermans wilde hem nl. voor het bisdom behouden en stuurde hem naar de universiteit van Leuven om theologie te stu deren. In 1897 promoveerde hij met lof tot doctor in de theologie. Beloften De jonge doctor werd alom gepre zen: "Hij zou rijke beloften in houden voor een grote weten schappelijke loopbaan". De tijd zou echter anders leren. Hij werd ernstig ziek. Mgr. Boermans maakte zich ernstig zorgen en schreef hem, dat hij niet mocht sterven, "omdat ik U noodig heb voor eene gewichtige betrek king". Moest hij daarom destijds naar Leuven? Velen dachten, dat het in de bedoeling lag, dat hij theologie-professor zou worden aan het groot-s Roermond. Hijzelf rekende erop. Hij zegde daarom, nadat hij weer helemaal genezen was verklaard, een eventueel professoraat in Leuven af. Zijn "voorganger" prof J. H. Drehmans bleef echter en Poels wilde niet langer wach ten Hij aanvaardde een tijdelijke be noeming als professor aan het groot-seminarie van de missiona rissen van het H. Hart in Antwer pen. In 1899 werd prof. Dreh mans benoemd tot bisschop van Roermond. Zijn plaats als profes sor kwam dus vrij. Door reorga nisatie werd het groot-seminarie in Antwerpen opgeheven. Poels kon dus professor in Roermond worden. Vooral door toedoen van de Haarlemse bisschop, mgr. C.J.M. Bottemanne, werd hij ech ter niet benoemd: hij was nl. in de afgelopen jaren door twee om streden artikelen in "De katho liek" tot in Rome in opspraak ge komen. De bisschop benoemde hem tot kapelaan in Venlo. Poels nam het niet en wilde verhaal halen bij zijn bisschop. Het hielp echter geen zier. Hij bleef ver dacht. Dat hij in zijn onkreukbare intellectuele eerlijkheid, waarop hij zo prat ging, werd aangetast, heeft hij moeilijk kunnen ver werken. Toch bleef hij zijn bis schop trouw en gehoorzaam. Hij had daar alles voor over. "Over het lijk van mijn moeder heb ik niet moeten gaan, om gehoor zaam te zijn aan mijn bisschop,,' zo verklaarde hij vlak vóór zijn dood. Hij legde zich er overigens toch niet bij neer en verzocht om in Rome opheldering te mogen vragen. Tot zijn stomme verba zing deelde men hem daar mee, dat hij allang van alle blaam was gezuiverd en dat de stukken dienaangaande reeds lang naar Roermond waren gestuurd. Eerherstel Dit document is echter nooit terug gevonden. Mgr. dr. J. M. Gijsen, aan wie ik dezer dagen vroeg waar dit document gebleven zou kunnen zijn, liet mij weten dat er betreffende de rehabilitatie van Poels in het Roermondse archief geen officieel document te vin den is. Wel is er sprake van een brief uit Rome, waarin wordt ge duid op de eervolle benoeming tot consultor (adviseur) van de pauselijke bijbelcommissie, over welke benoeming Poels bij thuiskomst een brief vond. Eindelijk dus toch eerherstel en gelukkig op tijd, "want ik word gek". Hij nam ontslag als kape laan en ging aan de studie om zich op zijn baan voor te bereiden. Tijdens een staking in zijn geboor testad Venray werd op hem een beroep gedaan om te bemidde len. Hij gaf aan het verzoek ge volg en wist de partijen tot elkaar Priester Poels, portret van een onverzette lijk katholiek. te brengen. Hij was de gevierde man. Op de vijfde Limburgse ka tholiekendag in 1902 hield hij een grootse rede, waarin hij opriep om tijdig de bakens te verzetten op sociaal gebied. Hij werd na de dood van mgr. dr. H. Schaepman zelfs aangezocht om hem in de Tweede Kamer op te volgen, na dat mgr. dr. A. Ariens daarvoor had geweigerd. Hij mocht deze eventuele benoeming van mgr. Drehmans echter niet aanvaar den. Teneinde raad ging Poels naar Rome om een baan te zoe ken aan het pas opgerichte bijbel instituut. Paus Pius X, die de in 1903 overleden Leo XIII was op gevolgd, wilde niets van dit insti tuut en nog minder van moder nisten (vernieuwers) als Poels hebben. Slachtoffer In 1904 kwam er een baan vrij als professor aan de katholieke uni versiteit van Washington. Hij kwam daar, zonder het te weten, in een wespennest terecht. Weer werd hij verdacht gemaakt en weer moest hij zich verdedigen en weer werd hij gerehabiliteerd. Rond die tijd was het integr- alisme het vanuit Rome gesi muleerde star blijven vasthou den aan de oude leer en het ver dacht maken van hen, die daar van afweken - op zijn hoogte punt. Poels was ook een van de slachtoffers. Hij zou er in de bijbeluitleg te pro gressieve ideeën op na houden. Hij nam het weer niet en ging in Rome met de paus praten. Hij werd op zijn post gehandhaafd onder voorwaarde dat hij Rome niet zou tegenspreken. Een col lega van hem echter kreeg die kans niet. In een gesprek met de rector van de universiteit haalde Pius X hun namen echter door elkaar met alle nare gevolgen van dien. Poels nam het weer niet en toog wederom naar Rome. De vergissing kwam uit en hij mocht blijven. Er was inmiddels zoveel gebeurd, dat hij meer dan genoeg had van Amerika. In 1910 kwam hij teleurgesteld in Nederland te rug. Op voorspraak van de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Rooms Katholieke Staats Partij, mgr. prof. mr. dr. W.H. Nolens, werd hij benoemd tot rector in Weiten (Z.L.) en aal moezenier in de mijnstreek. Na derhand werd hij hoofdaal moezenier. Het integralisme vierde nog steeds hoogtij en (het wordt een eentonig verhaal) ge zien zijn "verleden" werd Poels voor de zoveelste keer, nu door de onbetrouwbare rector M.A. Thompson, verdacht gemaakt. Vuurtoren Poels beet echter van zich af en delfde het onderspit. In 1911 stichtte hij „Ons Limburg" en daarna „Tijdig", waardoor er hui zen kwamen met een huurprijs in overeenstemming met de finan ciële draagkracht van de arbei der. Als eerbetoon aan "de strijder voor christendom en volksverheffing in onze mijn streek" werd hij in 1916 benoemd tot Geheim Kamerheer van de Paus, op basis waarvan hij zich voortaan "monseigneur" mocht laten noemen. Sinds die tijd werd hij de grote vraagbaak in maat schappelijke vraagstukken, "de vuurtoren die in Heerlen staat, maar geheel Nederland verlicht". In de dertiger jaren was hij een van de eersten die zich openlijk tegen het opkomend nationaal-so- cialisme verzette. Dienten gevolge moest hij in de oorlog onderduiken. Hij deed dat in Zwitserland. In 1947 werd hij ere-doctor in Tilburg en vlak voor zijn dood - 7 september 1948 - grootofficier in de orde van Oranje Nassau. Op zijn grafsteen mocht alleen staan: H.A. Poels, priester". THEO KROON Bisschop ruilt chique woning voor commune LONDEN (ANP) - Een Ang licaanse bisschop in Londen wil zijn ambtswoning in een dure wijk van Londen verla ten. De bisschop Michael Marshall verruilt zijn luxueuze ambtswoning voor een commune in een achter buurt van Londen. De woon gemeenschap huist in een leegstaand gebouw van de Anglicaanse kerk en houdt zich bezig met de opvang van kleurlingen en daklozen. Bisschop Michael Marshall, met zijn 41 jaar het jongste lid van het Anglicaanse bis schoppencollege, moti veerde zijn verhuizing met te wijzen op de situatie dat niemand hem in zijn chicque ambtswoning opzoekt, maar hij in de commune minder onder de mensen van onze tijd zou leven. Voor Michael Marshall is het verruilen van zijn chicque ambtswoning voor een sober kerkgebouw geen gril, maar een consequentie van zijn opvattingen over het chris tendom en volgens de bis schop in overeenstemming met de christelijke traditie. „Vroeger leefden de bis schoppen ook temidden van de mensen", aldus Michael Marshall. IKON-radio vanuit Leiden LEIDEN - Morgen geeft de IKON- radio een uitzending vanuit de Doopsgezinde Lokhorstkerk in Leiden. De kerkdienst, waarin ds. W. Kuipers voorgaat, is on derdeel van een totaalprog ramma („De ene en de andere we reld van zondagmorgen") dat speciaal is gewijd, aan de bewa- peningsproblematiek. Aan de orde komen vragen als hoe het komt dat de angst voor de Russen groter is dan de angst voor.de eigen kernwapens, hoe het komt dat godsdienstige op vattingen een belemmering kun nen zijn voor het denken over ontwapening en of het gevoel van machteloosheid wel terecht is. Na de kerkdienst is onder andere dr. R. J. H. Kruisinga - de oud minister van defensie die aftrad vanwege zijn afwijzing van de neutronenbom - te gast in het programma. De uitzending be gint om tien uur 's morgens. (Johannes 20:29: 'Zalig zijn zij die niet gezien hebben en toch geloven'. - Als de vierde evan gelist zijn paasverhalen met deze woorden afsluit, dan wil hij daarmee uitdrukken: De ooggetuigen hebben geen voordeel boven de lezers die er niet bij zijn geweest, want de paasboodschap moet worden gehoord en niet worden ge zien. In de paastijd worden we niet opgeroepen in onze gedachten tweeduizend jaar terug te gaan en ons voor het oog des geestes te halen wat er toen wel of niet zou zijn ge beurd, maar om nu te luiste ren naar het verhaal over de levende Jezus. Van Augustinus is het ware woord: Ons leven is altijd kort, of we nu oud worden of niet. Dat kun je hem ook na zeggen als je niet in God ge- looft. Op het geheel van de vijf miljard bestaande natuur is ieder mensenleven kort op welk tijdstip dat ook moge worden afgebroken. Augus tinus zegt dit evenwel niet met het oog op het geheel van de natuur, maar met het oog op Gods eeuwigheid. God bestaat niet sinds miljarden jaren en heeft niet nog eens miljarden jaren voor de boeg, maar in Gods eeuwigheid vallen he den verleden en toekomst sa men, ons heden dreigt als zand tussen onze vingers weg te glijden, bij God is alles te genwoordig. Dat betekent ook: God kende ons al voordat wij er waren en God zal ons blijven kennen als wij er een maal niet meer zijn. Vergele ken bij God is ons leven kort, maar niet onbelangrijk, want Gods ogen zijn van eeuwig heid af op ons gericht. Dat ons korte leven voor God belangrijk is, dat 'olijkt voor ons gevoel niet als we naar onszelf kijken, dan lijkt dat eerder een vorm van zelfover schatting. Dat blijkt voor ons als christelijke gemeente uit het leven van Jezus. Jezus le ven was maar heel kort, waarvan we bovendien slechts uit een aantal jaren een paar flitsen kennen. Maar zijn korte leven stond in ver bondenheid met God. Die ver bondenheid tussen God en Je zus wordt ons met Pasen van godswege als geschenk aan geboden: ieder die hoort dat Jezus nog steeds leeft voor God, die mag zich bij dat le ven van Jezus laten betrek ken, die mag delen in zijn ver bondenheid met God. Zijn korte leven was geen onbe langrijk stukje natuur, maar de onthulling van Gods be moeienis met ons mensen. Vanuitd.it geloof mogen we ons natuurlijk wel de vraag stel len, wat er tweeduizend jaar paasmorgen. We kunnen het gewoon niet laten daarna te vragen. Alleen zullen we el kaar bij de beantwoording van die vraag de ruimte moe ten laten en niet beschuldi gend van ongeloof of minach tend van bijgeloof bij de an der moeten spreken. Wij kun nen hier niet verder dan ver moedens komen, maar precies hoeven we het ook niet te we ten, want ook dat verleden is bij God tegenwoordig en God weet het zoals God ook onze toekomst na dit leven weet. Van beslissend belang is voor ons alleen om te weten: God vindt ons in ons korte leven zo belangrijk dat Hij ons wil la ten delen in het leven van Je zus dat Hij met Zijn eeuwig heid heeft bekleed. EP. ME1JERING LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Stenfert Kroese, Biithoven m.m.v. Leidse cantorij, 11.45 oec. stud, dienst, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Zouten dijk, Noorden, Maranathakerk 10 geref. predikant, Merenwijk 9.30 en 11 ds. van Well, Bethlehemkerk 10 ds. Pannekoek, Bevrijdingskerk 9 ds. Boogert, Vredes- kerk 10 dr. Lamping, Eglise Wall. 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenh. 10 ds. Hemmes, Diacon.huis 10.30 Brederveld, Jeugdraad O. Vest 10.30 jeugdkapel, Psych. ziekenhuis Endegeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 drs. Vree, Alphen, 5 ds. Bovenberg, Petrakerk 10 ds. Hoornstra, Nw. Vennep, 5 drs. Vegter, Oegstgeest, Oude Vestkerk 10 ds. Sytsma, 5 ds. At- ting, Leliestad, Maranathakerk 10 ds. Vegter, 5 ds. Sijtsma, Bevrijdingskerk 10.30 ds. Alting, 5 ds. De Wit, Lisse, Groenhoven 10 dhr. Middelkoop, Jeugdhaven 10 de Mirt dhr. Kroon, 10 Het Mierennest dhr. Venema, Diac.huis 10.30 ds. Brederveld, Ac. ziekenhuis 10.15 ds. Hemmes, Merenwijk 9.30 en 11 Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1) ds. Van Well, 8.30 en 5 ds. Vreugdenhil, Ede, Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref Kerk (Steenschuur 9) 10 stud. v.d. Sluys, Apeldoorn, 5 stud. v.d. Sluys, Ge ref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boog aard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 mevr.de Mey, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1) 10 ds. Kuipers, IKON rad. dienst, Bap. gem. (O. Rijn 3) 10 ds. Van Mameren, Evang. Chr. gem. (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam. dhr. v.d. Keur, Pink- stergem. (O. Rijn 3) 3 nam. ds. De Haan, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) zo. 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 dienst, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15 dienst, Zevendedagsadventisten (Lokhorstkerk) 9.45 gesprek, 11 predi king, elke zaterdagmorgen, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 h. mis, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30 h. mis, RK Kerken Merenwijk zat. 7, zo. 9.30 en ll.Haagweg zat. 7, zo. 9,10.45,12 en tj.3U, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6, Haarlemmerstraat zat. 7, zo. 9.30, 10.45, 12.15 en 6.30, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11, Bos- huizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Boogert Leiden, Ge ref Kerk 10 ds. v. Harmeien en dhr. Te- nyenhuis, 6.30 ds. Fernhout, Alphen (HA), Chr. Geref Kerk 9.30 dienst des woords, 7 stud. v.d. Sluit Apeldoorn, RK Kerk zat. 7. zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Hanemaayer, Kruiskerk 10 ds. Stehouwer, Opstan- dingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers, Nabij 10 jeugdkapel met ds. Bo- gers, Maranathakerk 6.45 jeugdd. ds. El- gersma, Noordwijk, kapel Rijnstroom 20 pater Haket, Salvatorikerk zat. 7 av. ge bed, Goede Heder 9 en 10.30 ds. Hoog- endijk, De Bron 9 en 10.30 ds. Verheul, 6.30 dhr. Taselaar, Driehoorne 7 interk. dienst, Oudshoornsekerk 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Verploeg, Ge ref Kerk Maranathakerk 10 ds. Baayen, Rijnsburg, 6.30 ds. Elgersma, Noord- wijk, Salvatorikerk 10 ds. v.d. Heiden, Zwammerdam, 6.30 ds. Buitenhuis, Bo degraven, Goede Heder 9 en 10.30 ds. Hoogendijk 6.30 ds. Verheul, De Bron 9 en 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Taselaar, Ashram 9.30 dhr. Taselaar, Geref Kerk Vrijg. Rijnstroom 8.45 en 6.30 ds. Teunis, Geref. Kerk Vrijg Buiten V. 9.30 ds. v.d. Berg, 4.30 dhr. Scholma, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Ge ref. Gem. 9.30 en 4 uur dienst. Bap. gem. 10 en 6.30 ds. Koekoek, Noord 10 dhr. De Looij, Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg) 10 ds. Van Pullen, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Corn, de Vla- mingstr., RK Kerken Bonifatiuskerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Pius X kerk zat 7, zo. 9,10.30,11.45, H. Geest (De Bron) zat. 7, zo. 9, 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 dhr. Graafland, Gouda, 6 kand. Guit Kat wijk, Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Ec- keveld Zeist, woe. 19.30 ds. Kareis, Wer kendam. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Droogers (HD), 6.30 ds. Sjol- lema, Tuil en 't Waal, Salvatorkerk 10 ds. Richter (HD) 6.30 ds. De Vreugd, Be thlehemkerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers, Geref. Kerk 10 kand. Verburg Kampen, 6.30 ds. Heule Leiden. BOSKOOP - Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, Dorpskerk 6.30 ds. Heijmans, De Stek 9.30 ds. He ij mans, Geref. Kerk zijde 9.30 en 5 ds. Dijkstra, De stek 9.30 ds. Heymans, Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. van Langevelde, 5 ds. Quist, Den Haag/Rijswijk, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Verluijs (HA), RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bernardus zo. 10, Dorp zat 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. ds. v. Brug gen, nam. ds. Rothfusz, Geref. Kerk 10 ds. Hartkamp (afsch.) 7 ds. Rothfusz (gemeensch. dienst) Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Atten, Apeldoorn, RK Kerk Martinuskerk zat. 7, zo. 8.30, 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. van Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Vel den, Mijdrecht, RK Kerk zat, 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Heiv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. Batelaan, Voorschoten, Ontmoetings- kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 9.30 ds. Halsema, 5 ds. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. Nieuwe Kerk 10 ds. Boer, 6 ds. Ar- keraats, Oude Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. De Vos, Ichtuskerk 10 ds. Arkcraats, 5 ds. Vink, Pniëlkerk 9.30 ds. Baas, 6 ds. Hovius, Gr. v. Pr. school 10 dhr. Schuurman, Hoeksteen 10 dovend., Overduin 2 Baas, Geref. Kerk, Vredes- kerk 10 ds. Schouten, Den Haag, 5ds. De- Raadt, Valkenburg, Tri urn fa tor kerk 10 ds. De Vries, 5 ds. Schouten, Den Haag, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 kand. Velthuizen Spakenburg, 7 idem, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 leesd., Geref. Gem. 10 en 5 leesd., 4 april 7.30 ds. Ha- rinck, Den Haag, Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45 dienst KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 dhr. Stroo/ds. v.d. Linden, 7 ds. Van Niel, Rijnsburg, Geref. Kerk 10 ds. Boer, Zoetermeer (jeugdd.), 7 ds. De Vries, Katwijk. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk, Dorpskerk 10 ds. Geursen, Hoofd- straatkerk 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. van Loenen, Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. van Loenen, 5 ds, Doesburg, 6 april 19.30 oec. avondgebed, Bap. gem., RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 't Harde 7 idem, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE-Herv. Gem. Grote kerk 10 ds. De Gelder, Pauluskerk 10 ds. Malssen, Leiderdorp, 7 ds. De Gelder, Geref. Kerk 10 en 7 dienst des woords, Geref. Kerk Vrijg. 8.45 ds. Simpelaar, 4.30 leesd., Ge ref. Kerk Vrijg. Buiten V.,Salvatori 10.45 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10.30 en 4.30 ds. v. Dijken, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Mariënburcht ma. 8 uur, evang. dienst, ds. Gravendeel, RK Kerken Agathakerk zat 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7. zo. 9 en 11.30, Ma- riakerk zat. 7, zo. 8.30, 11.30 en 5.30, En- gelbew. zat. 7, zo. 8. 9.30, 11 en 5,^5. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. v.d. Heiden, Alphen (jeugdd.), Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Hanenburg, Eindhoven, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des woords, 2.15 ds. Hamstra, Alphen, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 beves-' tiging kand. Molenaar, 2.30 intrede, Ge ref. Kerk 9.30 en 7 ds. Schouten, Baambrugge, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Blok, Harderwijk, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 en 7 ds. Noot- eboom, RK Kerk zo. 9 en 10.30, zat. 7.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 dr. Jansen (HD), 7 dr. Jansen, Hoofdstr. 10.30 ds. Keuning (HD), 7 ds. Elgersma (HA) De Rank Ichtus 10 dhr. Visser, Gouda, 5 ds. Vroegindewey Eemnes, Vierboet Boerenburg 10 jeugdkapeld., Geref. Kerk Hoofdstraat 10 en 7 ds. War- nink, Sole Mio 9 ds. Bouma, Vin- kenlaankerk 9.30 ds. Elgersma (ha), 5 ds. Elgersma, Van den Berghstichting 11 ds. Bosman, RK Kerk zat. 7, zo. 8. 10 en 11.30, Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11, aula Boerenburg 11 u. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, RK Kerk St. Jozef, zat. 7, zo. 8.30, 10, St. Victor zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11, H. Hart de Zilk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Kapel St. Bavo 9.30, Sancta Maria zat. 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv Gem. Groen (Willibrord)kerk 10.30 ds. Wagenvoorde, Pauluskerk 10 ds. Sasse, Gem. centrum 10.30 ds. ter Linden, 7 ds. Brokerhof, Wijckerslooth 4.30 prof. Jansen, Schoonhoven, Lutherse kerk 10.15 mevr. De Meij, Geref. Kerk Nauritskerk 10 ds. Heulte, Wassenaar, Geref. Kerk Vrijg. geen opgave, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 dhr. Molenveld, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Willibr. kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bonaventurakapel, zat. 6.30, zo. 9 en 11, Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evanggem. (gem. centr.) 4 nam. dhr. v.d. Brugge OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 dhr. Lalleman, 5 jeugdd., dhr. Christ, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Verhoeven, Scharnegoutum, RK Kerk zat. 7, zo. 8,9.30 en 11.30, Remonstr. gem. geen dienst. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30 en 12.15, Ma ria Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. de Kruijf, 7 ds. Lindenburg, Ter Aar, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des woords, 2.15 ds. De Romph Vlaardingen. RIJNSBURG - Herv. Gem. Grote Kerk 9.30 ds. De Vries, Scheveningen, 5 jeugdd., dhr. Binnendijk, Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 dr. van Oeveren, 5 ds. Huisman, Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Damsma, Maranat hakerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. van Oeve ren, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zo mer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 dhr. v.d. Brink (HA), RK gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 dhr. Christ Leiden, 10.30 idem, 6.30 ds. Juc- kema Scheveningen, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Van Santen (HA), Chr. Geref. Kerk 9 ds. van Dijken, Lisse, 5 ds. Visser, Nieuw Vennep, Ned. Prot. Bond geen dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gein. 9.30 ds. Lin denburg, 6.30 ds. Geertsema. Hazer- swoude, Geref. Kerk 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. Wallinga, RK Kerk dorp zo. 9, Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. Overgaauw, Geref. Kerk 9.30 drs. De Raadt, 6.30 ds. van Hal sema, Katwijk, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 5 leesd., Marine-dienst (ge- zinsd.) kapel ds. Schepers. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof (met geref.), RK Kerk zat 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN -Herv. Gem. dorp 10 ds. Honnef Leiderdorp, 7 ds. v.d. Schoot, Hulp en Heil, 10 ds. Lentz, aula Noord- Hofland, 9.30 ds. de Zwart, kapel Rijndijk 10 ds. v.d. Schoot, de Ark, Mo lenlaan 10 jeugdd., Geref. Kerk dorp 9.30 ds. De Zeeuw, 5 idem, Noord-Hofland, 9.30 ds. De Zwart, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5 kand. Houtman, Zwolle, RK Kerken Laurentius zat. 7, zo. 10 en 11.30, aula Noord-Hofland 11, M. Godskerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk in Bethelkerk 10.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Verweilus (HD), Hoeksteen 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Roetman, Bethel kerk 9 ds. Roetman, 5 ds. Verboom (HD), Immanuelkerk 9.30 dhr. Pronk, 7 dhr. Haitsma, Geref. Kerk Kruiskerk 9.30 ds. De Bruijn, 5 ds. v.d. Berg, Ontmoetings- kerk, 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Mooy, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30 samenkomst, RK Kerk St. Vic- torkerk 10 euch. viering, Ontmoetings- kerk 8.30 en 11.45, Jehova's getuigen Koninkr. zaal 10 en 11. WARMOND - Herv. Gem. 10 dr. Locher Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk zat. 7.15, zo. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Geluk, Zwolle, 7 open-deur-dienst, ger. kerk Zijllaan, Kievietkerk 9 jeugdkapel, 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Van Zangen, Dorpscentrum, 9.30 ds. Smit, Rotterdam, Geref. Kerk 10 ds. Hassefras, Putten, 7 Sipke v.d. Land, Zuid 10 ds. Meynen, Den Haag, 7 ds. Damsma Rijnsburg, Ned. Prot. Bond 10.30 prof. Heering Leiden. WOUBRUGGE-Herv. Gem. 9.30en 6.30 ds. Lefeber, Alphen, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Becker Amstelveen, Ned. Prot. Bond geen dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN -Herv. Gem. 9.30 kand. Bakker Sassenheim, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Genuit Delft, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Bovenberg, RK Kerken Janskerk zat 7, zo. 9.30 chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Rijndijk (Meerburg) zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Heijmans Boskoop, Ge ref. Kerk 10 ds, Zijlstra, Delfzijl, 6.30 dhr. v.d. Kraan, Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4