„We dachten dat hij van ouderdom was gestorven Gelukkig kijken we in dat mooie 9 Centrum hulpverlening bedreigd met sluiting NAMENS DE PSP Weer hond in Merenwijk vergiftigd Diamanten paar Galjaard: ZATERDAG 1 APRIL 1978 LEIDEN I 1 1 i individuele wraakac- LEIDEN - Krap een jaar na dat dierenbezitters in de Leidse Merenwijk werden opgeschrikt door alar merende meldingen over honden- en kattenvergif- tigingen is het weer raak. Opnieuw werden gisteren twee honden de dupe van de vergiftiging. De schijnbaar achteloos weg gegooide balletjes gehakt waarin een nog onbekend gif is ver werkt, zorgden vorig jaar maart voor de dood van twaalf honden en één kat. Een tiental andere dieren die het vlees hadden gege ten konden nog tijdig door diere narts en -ambulance worden ge red. Doelwit van de gifmenger bleek dit keer niet de plantsoenen of stoe pen in de wijk, maar de galerij op de zeven verdiepingen tellende flat aan de Condorhorst. Blauwe kruimels, het vlees is haastig verwijderd, in de richels van de galerij getuigen daarvan. Slach toffers werden ditmaal twee honden van één eigenaar. Bij de 12-jarige herder van de familie Brandt (nummer 131) kon de dierenarts gisteren slechts de dood constateren. De andere hond, ook een herder, kon via in jecties nog worden gered. "We dachten dat.hij- van ouderdom was gestorven", zegt een mist roostige Koos Brandt. "Hij begon donderdagnacht nadat mijn vrouw hem had uitgelaten wel te piepen maar dat gebeurt wel meer. Het betekent dan dat ie naar buiten wil. Maar toen mijn vrouw 's nachts op het balkon naar Tonnie ging kijken was hij al dood". Kwaad is de hondeneigenaar niet meer. "Gisteren nog wel. Toen ik Tonnie ging begraven in Zoeter- woude heb ik alle verkeersover tredingen gemaakt die er maar te maken zijn. Als ik die kerel toen te pakken had gekregen was 'ie niet jarig geweest. Nu ben ik eigenlijk nog opgelucht dat Gitta, de andere hond, het heeft ge haald" zegt hij wat zuur lachend. De familie Brandt met Gitta, de herder die nog net vergiftiging kon worden gered. De vijfjarige Gitta stapt weer op gewekt rond in de flat. Omdat hij het gehakt op klaarlichte dag naar binnen schrokte ("één hap en dat ding was weg") en er nog een tiental op de galerij lagen als stille getuigen kon Brandt snel zijn conclusies trekken. Hij alar meerde de (ook in de Con dorhorst woonachtige) verte genwoordigster van de Dieren bescherming die de hond tijdig naar de dierenarts wist te vervoe ren. Brandt kan niet begrijpen dat iemand juist zijn hond kwaad wil doen, zoals de Leidse politie vermoedt. Volgens een woordvoerder van de afdeling bijzondere wetten zou het wel licht kunnen gaan om een een malige wraakactie. "Echt, het was een reuzelief beest", zegt Brandt, ondertussen zijn enige overgebleven hond aaiend. "Al tijd met de kinderen in de weer. Nooit last van 'm. Ik had hem tot zyn dood toe bij me willen hou den. Ja, heb je dat meteen door", vervolgt hij snel, "Tonnie liep wel meer iets te eten dat hij van een buurvrouw had gekregen". Wel vermoedt de gedupeerde hon deneigenaar dat de vergiftiging iets te maken kan hebben met de dreigbrieven die een maand of acht geleden herhaalde malen in zijn brievenbus gleden. "Er stond in dat als die "klerehond zijn kop niet hield" er iets met mijn kinde ren zou gebeuren. Maar die hond was zó oud - die kon niet eens meer blaffen De Leidse politie staat vooralsnog ook nu machteloos degene die vorig jaar maart met gif strooide is nimmer gevonden. Het gehakt is opgestuurd naar het gerechte lijk laboratorium. Volgende week wordt uitsluitsel gegeven of het wederom strychnine betreft. "Maar wat kun je verder doen", zo vraagt een woordvoerder van bijzondere wetten zich af. "Kijken of iemand in de buurt dat spul heeft aangeschaft. En pa trouilleren natuurlijk. Maar voor hetzelfde geld is het iemand die mollenvergif heeft gebruikt en zoek dat maar eens uit". LEIDEN - B. en W. willen een kre diet van 59.500 beschikbaar stellen voor een nieuwe cen trale-verwarmingsketel in het paviljoen "Jongens oorgeest" van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Een desbetreffend voorstel is aan de gemeenteraad toegestuurd. Tot nu toe is "Jon gens Voorgeest" via onder grondse leidingen op het centrale ketelhuis van Endegeest aange sloten, maar deze leidingen ver keren in een zo slechte staat dat B. en W. het paviljoen van een ei gen ketelinstallatie willen voor- LEIDEN - „We waren vier jaar verloofd, moet je na gaan. En dan mocht je nog niet eens bij elkaar zijn. We mochten niet samen onze jassen ophangen, ik moest hem uittrekken en dan moest hij hem naar de gang brengen, zodat we samen niet in die gang zouden zijn. Ja, dat kun je je niet nu niet meer voorstellen" Mevrouw Galjaard spreekt over zestig jaar geleden. Maandag zijn zij (82) en haar man (83) zes tig jaar getrouwd. De heer Gal jaard is een bekend man in Lei den. Hij klom bij de gemeente lijke plantsoenendienst op van tuinman tot technisch hoofd ambtenaar. Hij was de derde Galjaard bij de Leidse plant soenendienst. Zijn grootvader begon in 1880 als tuinman en ook zijn vader koos dat beroep. De jongste van zijn drie zonen heeft de traditie voortgezet. Hij is directeur van de afdeling plantsoenen enz. in Am stelveen. Ook de vader en drie broers van mevrouw Galjaard zaten in het vak. Galjaard: „We hebben het van huis uit meegekregen. We hoorden nooit anders praten dan over plantsoenen en tui nen. Na de eerste wereldoorlog zijn we een kwekerij begonnen aan wat toen nog het Filoso- fenpad was. Tegenover ons, waar nu de katholieke kerk aan de Lammenschansweg staat, was een buitenplaats. We ke ken zo op de weilanden, de hele Tuinstadswijk was er nog niet. Toen in 1923 werd de hele zaak onteigend omdat de tramlijn Leiden-Den Haag er kwam. Ik ben toen bij de gemeente be gonnen." Iepziekte "Tot zijn pensionering in 1961 bleef hij bij de gemeente. Bijna al het groen wat Leiden nu be zit heeft de gemeente aan hem te danken. Galjaard: „Vroeger was er geen straat of laan in Leiden of er stond wel een iep. Toen kwam in de dertiger jaren de iepziekte. En daarop de oorlog, waarna werkelijk de hele stad kaal was. Ik heb de Burcht nog laten dichtmetse- len. Daardoor bleven de bomen daarbinnen gespaard. Maar die bovenop de heuvel werden wel allemaal afgezaagd zodat al het zand aan het eind van de oorlog naar beneden gespoeld was. Ik heb kans gezien om de stad binnen twee jaar weer helemaal van groen te voorzien. Omdat ik de plannen in de hongerwin ter had klaargemaakt was ik één van de eersten die een kre diet kreeg. We hebben zesdui zend bomen ingeplant, alle maal met schoolkinderen." Ook or het Roomburgerpark, de Galjaards vanuit hun flat aan het Van Vollenhoven- plein op uitkijken, maakte de heer Galjaard het plan. Mev rouw Galjaard: „We komen nu niet meer zoveel het huis uit en zien weinig meer van de na tuur. Maar gelukkig kijken we in dat mooie park. We hebben er wel over gedacht om ergens buiten te gaan wonen, maar als één van ons beiden er dan eens niet meer is, zit de ander daar alleen. En we zitten hier best naar ons zin. Alleen, mijn man werkt doordat we in Leiden wonen nog steeds, in gedach ten. Hij blijft ermee bezig. Op de dag van zijn pensionering was hij erg bedroefd." Roomburg De heer Galjaard heeft foto's van het Roomburgerpark zoals het er enkele jaren geleden nog uit zag, met veel meer bomen dan nu. „Die bankjes staan nu in het open veld, niemand gaat erop zitten. De mens wil rugdekking hebben, dat is gewoon zo, dus heb ik die banken rond het speelveld gezet, tegen het groen. Ik ben altijd uitgegaan van een bepaalde logica. Toen ze die bomen weghaalden heb ik nog een brief geschreven, maar dat heeft natuurlijk niet geholpen. Dat dergelijke din gen kunnen gebeuren zie ik als een tekortkoming in de oplei ding". Tot twee jaar geleden heeft Gal jaard overigens nog echt ge werkt. Als erkend tuinarchitect kreeg hij diverse opdrachten van het rijk en bracht adviezen uit. Al met al heeft hij heel wat plannen gemaakt. Een voor beeld: hij ontwierp na de wa tersnoodramp de groenvoor zieningen voor de adoptiege meente Nieuwe Tonge. „Maar er waren ook heel wat plannen bij die nooit gerealiseerd zijn. Toen het Schuttersveld als feestterrein voor drie oktober zou verdwijnen kreeg ik op dracht om voor de Kikkerpol der een plan te maken. Daar moest hetzelfde terrein feestterrein ijsbaan en wieler baan worden. Gelukkig is het nooit zover gekomen, maar ik heb er wel een half jaar aan zit ten werken." BLO Nu Galjaard haast niet aan bod komen. Maar zij was het die de kinderen op moest voeden, want haar man was altijd weg. 's Avonds heeft hij gedurende 31 jaar namelijk ook nog les ge geven in het tuinbouwvak. Tot in Hillegom aantoe, en dat kostte aan reizen, met de stoomtram welhaast nog meer tijd dan aan lesgeven zelf. Maar mevrouw heeft daar nooit zwaar aan getild: „We hebben heel gelukkig geleefd. Ik heb nooit problemen gehad, ik zie ze gewoon niet." Behalve dan toen na de Tweede Wereldoor log ineens alle vier de kinderen uit huis gingen. Om die leegte op te vullen is ze maatschappe lijk werk gaan doen. Voor de BLO was ze acht jaar actief, zette bazars op, collecteerde twee piano's bij elkaar en pro beerde de jonge mensen als ze van de school af kwamen aan werk te helpen en te helpen met problemen. Zelfs het personeel van haar man wist haar te vin den als er problemen waren. n eind gekomen aan het drukke leven. „Je moet er ééns een punt achterzetten. Als we ons middagslaapje uit heb ben gaat mijn vrouw borduren en ik schilder. En als je bezig bent ben je tevreden." Als erkenning door gemeente uitblijft LEIDEN - "Het zou toch gewoon weg belachelijk zijn als dit cen trum wegens geldgebrek zou moeten verdwijnen. Als de ge meente blijft weigeren om ons werk te erkennen dan zal de tent een dezer weken dicht moeten. Alle projecten, en dat zijn er heel wat, zullen dan botweg (zonder afbouwfase) moeten worden af gekapt en rond de honderd vrij willigers komen zomaar op straat te staan. Wat je in drie jaar hebt opgebouwd verdwijnt van de ene op de andere dag." Deze trieste woorden komen uit de mond van Jaap Bregman, alge meen coördinator van het Cen trum voor Vrijwillige Hulpverle ning. Dit centrum, gevestigd aan de Langegracht is een trainings- en begeleidingscentrum voor vrijwillige hulpverleners, maar doet daarnaast ook aan directe hulpverlening. In de drie jaren die het nu bestaat, is het centrum uitgegroeid tot een fors apparaat met allerlei verbindingen naar professionele hulpverlenende in stellingen en met een flink aantal subgroepen die zich met ver schillende projecten bezighou den. Verder heeft het centrum twee professionele vrijwillige- rstrainers in dienst, en ook het aantrekken van een vaste ad ministratieve kracht is momen teel hard nodig. Een en ander heeft begrijpelij kerwijze wel tot gevolg dat een dergelijk centrum zich niet meer zonder subsidie staande kan Filmavond Werkgemeenschap De Ratel or ganiseert vanavond een cul turele filmavond in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. De toegang is gratis. Het programma kleurenfilm volksdansen, kinderen va danstheater, vermeldt oer Koreaanse een film over het nationale i film c landschappelijke en biologi sche aspecten van het staats- natuurreservaat "De Bos- chplaal" op Terschelling en een film over het verdronken land van Staaftingen. Na af loop is er een loterij. Jubileummis Morgenochtend om kwart voor elf is er in de Hartebrugkerk een plechtige hoogmis ter ge legenheid van het vijftigjarig priesterfeest van pater A. Vermeulen. Het gemengd koor o.l.v. Jan Schmitz met mede werking van het Leids Toon kunstorkest zal de Messein G van Frans Schubert uitvoe- Auto-puzzelrit Voor de vijfde keer i organiseert de stichting Meerburg morgen een auto- puzzelrit door noord- en Zuid-Holland en een stukje van Utrecht. Deelnemers aan de rit moeten zich 's ochtends om half twaalf verzamelen bij het clubhuis Klein Matilo, Zaanstraat 126. Er wordt ge start vanaf twaalf uur. 's Avonds volgt, alweer in het clubhuis, de routebespreking en prijsuitreiking waar een gezellige avond aan wordt vastgeknoopt. Het inschrijf geld voor de puzzelrit be draagt zeven gulden vijftig. houden. Aanvragen hiervoor bij de gemeente zijn in het verleden altijd op een fiasco uitgelopen en eenmalige (vrij geringe) schen kingen zoals het centrum die heeft gehad van het Koningin Juliana Fonds en van het Natio- inaal Fonds voor Geestelijke [Volksgezondheid zijn natuurlijk |een vorm van uitstellen van executie. Dit jaar bleek het minis terie van CRM wel bereid om het centrum flink te gaan subsidië ren. Er was echter een voor waarde aan de subsidie-toezeg ging van CRM verbonden. De gemeente zou namelijk moeten verklaren dat zij vindt dat het icentrum voor vrijwillige hulp- Verlening in Leiden duidelijk in een behoefte voorziet. Iets wat tot op heden nog altijd niet is ge beurd. Bregman: „Dat CRM be reid is om subsidie te verlenen in een tijd dat zoiets nauwelijks meer gebeurt, zegt al genoeg en moet voor de gemeente toch ze ker voldoende aanleiding zijn om voor ons werk het licht op groen te zetten?" Vaag Bromfietsdieven aangehouden LEIDEN - Op de Rijndijk zijn don derdagnacht drie jonge mannen aangehouden die reden op ge stolen bromfietsen. Aanvanke lijk kon een van hen bij de aan houding ontkomen, maar een uur later werd ook hij opgepakt door de Leidse politie. De drie brom fietsdieven, inmiddels vast gehouden op het politiebureau, zijn allen inwoners van Leiden en variëren in leeftijd van 18 tot 22 jaar. De gestolen brommers wa ren afkomstig uit een fietsen stalling. r Centrum voor vrijwillige hulpverlening: Helpen helpt Wethouder Oosterman (welzijn) liet wat andere geluiden horen: „He geen ik gelezen heb over het cen trum in haar eigen periodiek ver slag 1977 geeft eerlijk gezegd weinig reden tot juichen. Ik vind het allemaal maar een beetje vaag. Dat wil niet zeggen dat wij het centrum als zodanig helemaal niet zien zitten, er blijft altijd plaats voor overleg. Subsidie voor 1978 zie ik somber in, daar zijn al zoveel aanvragen voor". Bregman: „Je kan natuurlijk niet blijven praten, CRM wil ook we ten waar het aan toe is. We heb ben er bij de gemeente in een brief op aan gedrongen de zaak te bespreken in de commissie SMAC vergadering (Sociale zorg, Maatschappelijke aangelegen heden en Cultuur) van as. don derdag. Bij geen positieve beslis sing in die vergadering gaan wij sluiten. We kunnen het niet ver antwoorden om langer door te gaan op deze wijze want we ma ken alleen maar schuld". Nu de nood dus zeer duidelijk aan de man is, komen er van allerlei hulpverlenende instellingen ad- hesie-betuigingen binnen. En kele kreten uit deze adhesie be tuigingen: „Gebleken is dat het Centrum voor vrijwillige hulp verlening uitermate stimulerend werkt naar vrijwilligersgroepcn in andere steden en plaatsen in Nederland" (Werkverband Integ ratie Jeugd welzijnswerk Neder land). „De ingewikkeldheid van onze maatschappij, de plurifor miteit van waarden en normen is zodanig dat een vrijwilliger, an ders dan vroeger, steun en trai ning nodig heeft om zijn taak te kunnen vervullen. Het project verdient dan ook alle steun die het krijgen kan, ook in materieel opzicht" (Centrale voor pleegge zinnen Zuid-Holland en Zee land). "De SPD (Sociaal Psy chiatrisch Dienst) en de GG en GD van Leiden lieten via SPD- hoofd Hiddema weten dat zij al geruime tijd gebruik maken van de diensten van het centrum en deze dienstverlening willen con tinueren, omdat zij naar tev- verloopt. Genoeg et centrum van rsc instellingen; of de gemeente de brug komt. t het daar echter bedank ik alle mensen die op 29 maart voor onze partij hebben gekozen. In Leiden, vooral in de binnenstad, de Kooi en Zuid-West hebben honderden i PSP gestemd. We zijn vooruit Uw stem up uns telt niet dubbel, maar driedubbel. Waarom? Omdat de rechtse partijen als het CDA en de WD weer sterker zijn geworden. En duidelijk is dat de PvdA alléén niet in staat is om een krachtige opposi tie te voeren. Want zeker is, dat er keiharde aktie moet komen. Aktie tegen de werkloosheid en de dreigende ontslagen, zoals bij de Grofsmederij. Aktie tegen bezuinigingsmaatregelen die de grote meer derheid van de bevoking treffen. Aktie tegen de Kernbewapening zoals de neutronenbom. Aktie voor vrije abortus, waarbij niet Van Agt maar de vrouw zélf beslist! Vóór een zo groot mogelijke demokratie In buurt en bedrijf! Je aktief inzetten voor een vreedzame en socialistische samenleving, daar gaat het om. Niet alleen je stem laten horen in de gemeenteraad, maar ook daarbuiten. De PSP doet dat al twintig jaar lang. Maar we hebben meer mensen nodig. Niet alleen mensen die op ons stemmen, maar die ook aktief lid willen worden. Want het is de hoogste tijd: Van Agt en Wiegel moeten verdwijnen! O ja, ons adres is postbus 129, Leiden. P.S. - Onze verkiezingscampagne heeft veel geld gekost. Wij zijn blut! Giften zijn zeer welkom. Ons gironummer is 489 329 t.n.v. Pen ningmeester PSP, Leiden, graag met de vermelding „PSP Steunfonds" Met vriendelijke groeten, Hilda Passchier gemeenteraadslid PSP voor een socialistische vredespolitiek!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3