Verkeerstoren: symbool Mitsubishi's groei KlEPPE^DOOi KEES Het is weer lente DE Zuinige en rustige versie van Renault 4: de GTL Chrysler- IDliliHBwffi jggüfi Simca Horizon i 43' ml eio/en 7 <s,e luid' /v~ MOP RAADSEL een ZATERDAG 1 APRIL 197B AUTO PAGINA 25 Dc Sassenheimse auto-importeur Hart Nibbrig en Greeve moet om diverse redenen aan de accomo- datie aan de Warmonderdam dokteren. In de eerste de plaats wegens on gelooflijke groei. Toen het bedrijf nog Audi's importeerde - en dat is nog maar een paar jaar terug - haalde het in zijn beste tijd nog geen achtduizend wagens per jaar. Maar sinds het noodge dwongen is overgestapt op het Japanse merk Mitsubishi is het al naar zo'n slordige 15.000 auto's gegroeid. En wanneer men dan weet dat z Sassenheim verwachten dat die snelle groei zich in de komende jaren zal voortzetten dan is het te begrijpen, dat men die stroom niet klakkeloos over zich kan la ten heenkomen. Alleen al de op slag. In de autowereld is een voor aad/an twee maanden ge bruikelijk. Dat vraagt ruimte voor duizenden auto's. In Sas senheim is men druk doende die naast en achter het bedrijf te ver wezenlijken. Men kan groeien naar een capaciteit van meer dan vierduizend auto's. Auto's, die als zij van de boot zijn gekomen nog weer eens naar Perquin in Leiden moeten voor een ML-behande- ling. Alles bij elkaar betekent dat dat er nu al per dag zo'n dikke *V 15 Het typische verkeerstor entje op het terrein van HNG in Sassenheim. honderd wagens binnenkomen en er evenveel uitgaan. Dat vraagt een scherpe organisatie. Die heeft men vergemakkelijkt door midden tussen de uitge strekte parkeerterreinen een soort verkeerstoren te bouwen. Waarin iemand zit, die niet alleen goed zicht heeft op alle bewegin gen rondom, maar die ook alle inkomende en uitgaande wagens kan melden aan de computer. Elke auto heeft namelijk in die computer een zogenaamde "case-nummer". Daaraan wordt alles opgehangen. De computer begeleidt de wagen om zo te zeg gen "van de wieg tot het graf'. En op elk moment van de dag kan men door op de knop te drukken alle gewenste gegevens door de computer laten uitspuwen. Of een auto al verkocht is. Of hij al is betaald. Of hij al is binnengeko men. Waar hij tc vinden is. Welke kleur hij heeft. Naar welke dealer hij moet. Enzovoorts,enzovoorts. Maar het is niet alleen de giganti sche groei, die het bedryf tot bouwen noopt. Ook de spoorwe gen dwingen tot ingrijpen. Ze hebben namelijk de Schiphollijn dwars door de voortuin van het bedrijf geprojecteerd. Dat heeft nogal wat voeten in de aarde ge had, maar HNG heeft zich er bij neergelegd. Mede onder druk van goede financiële argumenten. Maar het gevolg zou wel zijn dat de treinen op enkele meters afstand van de kantoorgebouwen zouden langs daveren. Dat kan natuurlijk niet. Dus wordt iets meer terug in de richting Warmond aanstonds een nieuw hoofdgebouw neerge zet. Bovendien wordt de fraaie groenstrook die nu nog aan de kant van de rijksweg ligt straks opnieuw langs de Warmonder dam aangelegd. Te gelijkertijd krijgt het bedrijf aan die zijde ook één ingang. Groot genoeg om de alsmaar wassende stroom auto's te kunnen verwerken. De Renault 4 is al zeventien jaar oud. In de loop van die jaren zijn er zo'n slordige vijf miljoen van de band gerold. Een leeftijd en een resultaat derhalve, dat de meeste modellen in de autowe reld nooit zullen halen. Die zijn al eerder door de technische evolu tie achterhaald. Het loont dan niet meer de moeite de produktie te vervolgen. Zo niet bij de Renault 4. Nog altijd een stevig verkocht model. De belangstelling ervoor wordt mede levendig gehouden door dat de Franse staatsfabriek bij tijd en wijle met een nieuwe ver sie op de proppen komt. Zoals enkele jaren terug de 4 Safari. En nu weer de Renault 4 GTL. Het recept van de GTL is afgekeken van een ander Renault-model: de Renault 5. De in autonormen ge sproken „stokoude" Renault 4 is nu voorzien van een nog oudere motor: de bekende 1108 cc viercilinder krachtbron, die des tijds al in de Renaults 8 en 10 zat en nu nog trouwe dienst doet in de Renault 6 TL en enkele be stelwagens. Die door en door be proefde en uiterst betrouwbaar gebleken motor heeft men nu ook in het viertje getransplanteerd. Natuurlijk gingen daar enkele mo dificaties aan vooraf. Het doel was het opvoeren van het ren dement en het vergroten van de trekkracht. Daarbij is het maximum vermogen bewust te ruggebracht van 47 pk bij 5300 toeren naar 34 pk bij slechts 4000 toeren. We zullen de technische bijzon derheden van deze operatie hier buiten beschouwing laten, maar het ligt voor de hand dat zo een niet alleen duurzame, maar ook uiterst zuinige krachtbron is ge creëerd. We hebben dat aan den lijve kunnen ondervinden tijdens een uitvoerige testrit, die ons „langs berg en dal" voerde. Als men onder die omstandigheden tot een verbruik van één op 17,5 komt, dan kan men echt wel spreken van een „zuinige" motor. Er waren collega's die nog gun stiger uitkwamen. Het laat zich ook raden dat een mo tor, die aanzienlijk minder toeren behoeft te maken om tot een maximaal rendement te komen ook wat rustiger is om aan te ho ren. We hebben dat tijdens de testrit helaas door de weggesteld- heid niet kunnen constateren, maar het ligt voor de hand. De topsnelheid wordt door de fa briek opgegeven als zijnde om en nabij de 125 kilometer per uur, maar toen wij een stevige helling afgingen en het windje in de rug hadden liep de naald op naar 140. Hoger kon hij niet. Volgens de fabriek is de GTL zuini ger dan de normale Renault 4 met de 845 cc motor. Maar de prijs ligt wel hoger, namelijk op 10.950. Nog afgezien de afleveringskos- ten. Een brede rubberen stootband onderaan de zijkant van de opvallend uiterlijk kenmerk van de nieuwe Renault 4 GTL. Op het moment dat de Chrysler- Simca-dealers met geblin deerde showroomruiten en an dere mysterieuze bewegingen bezig waren de introductie van de Horizon in ons land klaar te stomen reden wij frank en vrij met het wagentje rond. Chrys ler Nederland had er snel een En dat voor een prijs van nage noeg zestien mille. Want dat kost die GLS. Men kan voor bijna veertien al een Horizon aanschaffen, maar de pittige GLS kost twee mille meer. Daar heeft men dan een auto voor die erg aardig oogt al is het model verre van origineel. Maar ja, wat wil men vandaag de konden wij meteen uit de eerste hand ervaren hoe de sterkste (en duurste) editie van dit nieuwe Frans-Amerikaanse produkt (Horizon GLS) zich in het dagelijks gebruik houdt En dat was lang niet onver dienstelijk: pittig en snel. Dat dankzij de 1300 cc motor die de wagen plaatst tussen de wel bekende 1100 van Simca en de eens als "auto van het jaar" ge honoreerde 1307/1308 serie. De Horizon (die ook in Amerika dag. Auto's worden tegen woordig meer in de windtunnel en in de computer samen gesteld dan op de tekentafels. Dus kan de uitkomst links of rechts nauwelijks verschillend zijn. Daarom draaiden ook be trekkelijk weinig ogen in de richting van dit toch gloednieuwe model. Na alle concurrenten lijkt het zo weinig nieuw. Maar het wagentje ziet er deson danks goed uit, is uitstekend afgewerkt en doet zijn werk voortreffelijk al geloven we motor op de markt wordt gezet) is een wagen waar men snel mee weg kan komen en dan flink mee uit de voeten kan. De 160 op de de snelheidsmeter was nauwelijks voldoende om aan te geven hoe snel die GLS wel kon. De naald had neiging de meter uit te lopen! Maar als men zo diep in de moto rische reserves wil tasten dan moet men wel de radio aan boord uitzetten en de gesprek ken voor een tijdje staken, want de motor liet bij snelhe den dik boven de honderd heel nadrukkelijk weten dat hij er hard voor moest werken. Op die momenten vonden wij hem uitgesproken rumoerig. zeer in de algemene roes van dc "vijfde deur". Want om echt wat bagage te kunnen ver stouwen moet men de achter bank (die overigens wél goed zit) opklappen. Maar dan is het geen vier- laat staan een vijf- persoons auto meer. De voorwielaandrijver, die de Horizon is, heeft een uitste kende wegligging. Wind gevoeligheid kent de wagen nauwelijks. De vering is wat aan de stugge kant wat in com binatie met de radiaalbanden de rumoerigheid wel in de hand De aankleding is sober, waardoor het sprekende digitaalklokje rechts op het dashboard (van de Een ander bezwaar vonden wij dé nogal ongemakkelijke stoelen. Hoe driftig we ook aan de knoppen hebben gedraaid we hebben geen echte prettige zit kunnen vinden. Vooral de korte zetel speelde ons parten. Op de langere afstanden werkte dat vermoeiend. wagen is voorts prettig zuinig. Een gemiddeld gebruik van een op elf mag er zijn. Alles bij el kaar: op de stoelen en het ge luid na een prettig en vooral ui terst handzaam autootje, dat zich gemakkelijk laat sturen en zeer pittig kan meekomen. Dit poppetje heet Kees Hij is een wees. Hij woont in een kinderwees huis. Hij heeft een huisdier, een muis. Dat muisje noemt hij piep. Nu ligt hij in zijn bedje heel diep. Het is een erg lief diertje. Hij houdt van een biertje. Dat vindt Kees heel raar. Maar ze zijn vriendjes en blijven altijd bij elkaar Pauline Witsenberg (11 jaar) Warmond Maarten Timmerman (7 jaar) Leidseweg 256 Voorschoten Renske Krijgsman (4 jaar) Caeciliastraat 65a, Leiden Sinds twee weken is het "lente". Met een beetje lekkerder weer (nou jagroen wordende bomen en struiken, langer licht s avonds. Vinden jullie de lente ook zo plezierig? En mag je nog wat langer op straat blijven spelen, na het avondeten? Een hoop mensen worden in de lente weer erg actiefin de tuin: met een moestuintje (waar je zelf groente enzo kweekt) of met de verzorging van bloemen en planten. Helpen jullie daaraan mee"' Schrijf of teken eens iets over dingen die met het voorjaar te maken hebben. Als je het vóór komende zaterdag inlevert, komt het over twee weken in de krant. Dag. ASTRID en HENK 'c&tg. <fenvnc t*, ««•vevvNd -«vii vncfe. v/A sfewtrv „0, ik g/JtMut. Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat /V U,v6^ev«H<fer/öc jctour STAqor? 'S in Er zit een jongetje in de trein, haalt een banaan uit zijn tas, strooit er zout op, opent het raampje en gooit de banaan naar buiten. "Waarom doe je dat?", zegt de man die tegenover hem zit. "Ik lust geen banaan met zout", antwoordt de jongen beleefd. Het is geel en het gaat op en neer ANTWOORD: een banaan in Janbart van der Plas (10 jaar) Groen van Prinstererweg 39 Katwijk aan Zee i me vrouw Amparo Nieuwveen (6 jaar), Drie Octoberstraat 15, Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25