'Wij willen Alphense centrale niet opblazen' Werktheater inspirerend Voorschotense raad hekelt gemeentelijk sollieitatiebeleid Voorzitter Rijnland-brandweerregio dr. A. J. Vis: Gemeentebestnnr Alphen wil handhaving alarmcentrale Weinig enthousiasme voor Margriet Eshuis Onderscheidingen voor tien brandweerlieden Weidse I agenda Hutspot ontvreemd ZATERDAG 1 APRIL 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - "Het is helemaal onze bedoeling niet om de alarmcentrale in Alphen aan den Rijn op te blazen. Maar wel vervalt het brandweere lement in die centrale op het moment dat er in Leiden een regionale alarmcentrale volgens rijksnormen gaat func tioneren. Mijn idee: de centrale in Alphen aan den Rijn gaat in de toekomst gebruikt worden voor al het andere behalve brandweer en wordt betaald door de gemeenten die van al die andere diensten gebruik maken". De draad vervolgens oppakkend bij het begin zet dr. A. J. Vis uit een, dat men er bij de start van de brandweerregio Rijnland inder daad vanuit gegaan is, dat er twee alarmcentrales in die regio zou den moeten zijn. Eén in Leiden, één in Alphen aan den Rijn. "Het is dan ook niet onbegrijpelijk, dal Alphen, menend dat dit in de re geling thuis hoorde, enthousias bezig is geweest met het bouwen van die centrale. Maar die een trale is geen regionale centrale zoals de rijksregeling die bedoelt want daarvoor voldoet ze niet alle eisen". Dr. Vis wil zich verdiepen in de technische de. tails daaromtrent, verwijst er al leen naar, dat dit ook het stand punt van de inspectie van de brandweer is. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - „Er ligt een tijdbom onder de Alphense alarmcentrale en de ontste king staat op scherp". In onze krant van woensdag be richtten we over een alar merende publicatie van die strekking in „Nader be richt", het mededelin genblad van de vrijwillige brandweer in Alphen aan den Rijn. In die publicatie werden nogal wat be schuldigingen geuit aan het adres van Leiden en de brandweerregio Rijnland, waarvan Alphen deel uit maakt. „Een zeer eenzijdige belich ting van het probleem", zo veroordeelde de voorzitter van die brandweerregio, de Leidse burgemeester dr. A. J. Vis, die publicatie toen we hem om commentaar vroe gen. In een interview tegen over ons zette hij uiteen waarom. Er daarbij zijn teleurstelling over uit spre kend, dat Alphense bur gemeester en brandweer regio-bestuurslid mr. Gallas wegens verblijf in het ziekenhuis bij het gesprek niet tegenwoordig kon zijn. „Maar de zaak is te actueel om met commentaar zes we ken te wachten", rechtvaar digde dr. Vis. Die hoofdinspectie van het minis terie van binnenlandse zaken meent dan ook, dat er een regio nale centrale moet komen, in overeenstemming met de rege ling in de grootste gemeente van de brandweerregio, Leiden dus. "En volgens de inspectie bedient die centrale de hele regio en is een tweede centrale voor de brand weer, met een dikke streep daar onder, overbodig". Een stand punt, zo herhaalt dr. Vis, dat bij de start van de brandweerregio niet bekend was. In het Alphense brandweerblad wordt gesuggereerd, dat Rijn land ten onrechte beweert, dat ze "maar doen in Alphen". Dr. Vis, de bal terugkaatsend: "De Al phense centrale is wel gebouwd in de veronderstelling, dat die een functie zou gaan vervullen in Rijnland, maar bij de bouw is het regionale orgaan niet ge raadpleegd. Men veronderstelde ook, dat de regio zou mee betalen, maar toen de rekeningen werden gepresenteerd hadden wij daar om diezelfde reden geen begro tingspost voor. Met andere woor den, als we bereid zouden zijn om die rekening te betalen, zouden we om te beginnen de begroting moeten gaan wijzigen". Dat Alphen van de stichtingskos- ten (en de daaruit voortvloeiende afschrijvingskosten over de af gelopen jaren) geen cent zal te rugzien, noemt dr. Vis een vol komen onjuiste suggestie. Als het aan het bestuur van Rijnland ligt zullen de gemeenten in de brandweerregio wel degelijk gaan mee betalen in die kosten. Een voorstel daartoe zal worden ingediend in de eerstvolgende vergadering van de brandweer regio waaraan Alphens bur gemeester en Rijnlandbe stuurslid mr. R. M. Gallas kan deelnemen, zo verzekert dr. Vis En vooruitlopend op die vergade ring: "De gestichte Alphense alarmcentrale paste redelijk goed in de uitgangspunten van de sa- menwerkingsregeling. Naar onze overtuiging is de Alphense cen trale ook beslist goedkoop ge bouwd, mede door de grote eigen inzet. Toen de rijksregeling be kend gemaakt werd, één regio nale alarmcentrale in de grootste gemeente in die regio wordt ge subsidieerd, doorkruiste dat ons uitgangspunt zonder dat Alphen of wij daaraan iets konden doen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het gemeentebestuur van Alp hen aan den Rijn is van me ning, dat handhaving van de alarmcentrale in Alphen aan den Rijn en overige Rijn streekgemeenten gewenste ontwikkelingen voordoen, zal men blijven streven naar een centraal alarmerings systeem voor de overige hulpverleningsactiviteiten. Waarbij er ondermeer op ge wezen wordt, dat een cen trale meldingspost voor het ambulanceverkeer zoals die nu is opgenomen in de alarmcentrale voor het ge bied nodig blijft. Overigens heeft het ministerie van binnenlandse zaken in middels een beperkte bij drage in de kosten vanaf 1 januari 1976 toegezegd, op voorwaarde dat er in de toe komst én centrale in de brandweerregio Rijnland in Leiden gaat functioneren. Volgens het gemeentebe stuur is dat aanbod nog in studie, zowel in Alphen als in de brandweerregio. Blijkens het interview met dr. A. J. Vis is de brandweerregio echter thans uitgestudeerd. De groep Lucifer trad gisteren op in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Lucifer verwierf drie jaar gelèdèn haar eerste bekend heid toen ze met het nummer "House for sale" de nationale fi nale Van hët songfestival op het nippertje verloor. In de tussentijd veranderde Lucifer van samen stelling en werd rneer en meer de begeleidingsgroep van zangeres Margriet Eshuis. Zij beheerste het concert volko men. Alle nummers die Lucifer speelde, en die voor het meren deel composities van Margriet Eshuis zijn, benadrukten haar functie als srü en motor van de groep. Daardoor kregen die nummers al lemaal dezelfde klank, die van Margriets stem. Het was dan ook geen wonder dat het publiek na wat lauwe reacties het al snel liet afweten. Door het overheersen van de zang-, van Margriet Eshuis dee^ elk nummer weer aan het vorige denken en liet geen enkel liedje een erg diepe indruk ach ter. Alleen gitarist Jaap de Wit kon door zijn solo's af en toe de aandacht van Margriet afleiden. Het optreden van Lucifer ging na de pauze uit als een nachtkaars. Bij het laatste nummer pro beerde de zangeres haar publiek nog enthousiast te maken voor een toegift maar zelfs dat mis lukte. De vonk sloeg niet over en na het laatste nummer kon Luci fer het podium snel verlaten. RUDOLF KLEIJN DiA. J. Vis: "Wij willen Alphense centrale niet opblazen. Als bestuur zijn we dan ook van mening, dat we als regio Alphen moeten helpen bij de stich- tingskosten. Maar als we die dan ook hebben afgerekend hebben wij als totale regio aan onze plicht voldaan", aldus dr. Vis, die zegt te verwachten, dat het "nog een hele sjouw zal zijn" omdater door te krijgen. Bijdragen in die stichtingdkosten ziet dr. Vis als een redelijke be nadering van het probleem, waarbij "Rijnland" Alphen duidelijk tegemoet komt naar zijn overtuiging. "Onredelijk zou het zijn als Alphen van de hele regio zou vergen, dat de regio na de periode van betaling van af- schrijvings- en stichtingskosten zou blijven bijdragen aan de Al phense centrale, die volgens het rijk niet nodig is. En dat betekent, dat het over is met betalen, zodra de regio-centrale er is", aldus dr. Vis. Eraan toevoegend, dat zo lang die regio-centrale er nog niet is de centrale in Alphen'en de huidige (verouderde) centrale in Leiden beide worden ingebracht in de regionale'kostenverdeling voor wat betreft de exploita tielasten. Wanneer de regionale centrale kan worden gebouwd is nog onduidelijk in verbaïld met de onzekerheid van de defini tieve plaats van vestiging van de Leidse brandweer. Voor dr. Vis is daarmee het verhaal rond, "De kogel moet nu door de kerk. Het eindpunt van de dis cussie is bereikt, we zijn nu in het stadium dat er beslissingen moe ten worden genomen". Een standpunt dat wordt gedeeld door de meerderheid van het be stuur van Rijnland. Alleen de be stuursleden mr. Gallas en D. Brouwer de Koning (burgemees ter van de Rijnstreekgemeente Woubrugge) zijn het daarmee on- LEIDEN - Van de toneelgroep Het Werktheater: spreken de opvoe ring van "Toestanden'\ "Avond rood" en "Je Moet Er Mee Leven" het meest tot de verbeelding van het publiek. Die vooruitgescho ven positie van zowel "Toestan den" als "Avondrood" vond haar bevestiging in en filmische imp ressie door Thijs Chanowski van "Toestanden" en een televisiere gistratie door de Duitse televisie (NDR) van "Avondrood", onder de titel "Abendrot". Alleen "Je Moet Er Mee Leven", dat over het proces van de ster vensbegeleiding gaat, lijkt ci neasten nog steeds niet op een dergelijke manier te inspireren. VOORSCHOTEN - De Voorschotense gemeenteraad be toonde zich gisteravond ernstig bezorgd over het door het gemeenteraad gevoerde sollieitatiebeleid. Aanleiding tot deze zorg was een brief van Mr. Cremers, die naar het ambt van gemeente-secretaris had gesolliciteerd en vee rtien dagen nadat de nieuwe secretaris was benoemd pas het bericht kreeg, dat hij niet was uitverkoren. Tussen sollicitatie en benoeming van de nieuwe secretaris lag een termijn van vier maanden. Alle fracties spraken van een schande en haalden het rapport aan „Een sollicitant is ook een mens". De burgemeester deed de toezeg ging aan alle sollicitanten een ex cuusbrief te sturen met een af schrift daarvan voor de raadsle den. Niet eens was de raad het ook met een door B en W verlangd krediet van 100.000 gulden voor snel- heidsbeperkende voorzieningen in woonstraten. Wethouder Eve- leens (PPV) meende dit bedrag nodig te hebben voor de aanleg van verkeersdrempels en soortgelijke verkeersvoorzienin- gen. De raad besloot echter op voorstel van mr. Begeer (VVD) dit krediet te halveren. WD en I LEIDEN - Vanavond wordt er in de stadsgehoorzaal een concerte geven in het kader van een con cert gegeven tussen Leiden en het Engelse Oxford. Er zal wor den opgetreden door het Rijn lands Christelijk Mannenkoor, het Cty of Oxford Choir en de New Oxford Brassband. CDA vreesden dat het bedrag niet gebruikt zou worden en aan het eind van het boekjaar naar de saldi-reserve zou gaan. Boven dien wensten CDA en PPV van de wethouder van financiën op korte termijn een overzicht van de financiële mogelijkheden. Wethouder Oosterbaan (WD) was echter niet erg toeschietelijk en zo kreeg het college slechts een half krediet. De raad besloot slechts voorts te participeren in het Recrea tieschap 's-Gravenwoude voor zover dit gebieden betreft, waarbij de gemeente daadwer kelijk belang heeft. Voorshands wordt dit beperkt tot het deel- schap Duivenvoorde met een jaarlijkse betaling van maximaal 2 gulden per inwoner. Wethouder Eveleens (PPV) benadrukte nogmaals dat voorzichtigheid be tracht moet worden bij het aan gaan van gemeenschappelijke regelingen als de financiële ge volgen nog niet bekend zijn. Elf gemeenten zijn uitgenodigd om deel te nemen aan het Recrea tieschap. Op verzoek van het CDA wil wethouder Eveleens wel proberen om daarnaast nog „vat" te krijgen op de Vlietlanden. Spreekrecht publiek VOORSCHOTEN - Het spreek recht voor het publiek in he kader van de raadsvergade ringen werd gisteravond het eerst in de praktijk ge bracht. Twee sprekers kregen voor de aanvang van de raadsvergadering de géle- genheid iets te zeggen over een voorstel van B. en W. dat op de agenda was gezet. Het ging over het opheffen van een erfdienstbaarheid op een achteruitgang van woningen. Twee bewoners pleitten voor afschaffing, waaraan de ge meenteraad volgens het voor stel niet tegemoet kon ko- De twee bewoners kregen het volle pond. De meerderheid van de raad besloot het voor stel aan te houden en nog maals te bespreken in de commissievergadering. Het was wel improviseren voor de burgers. In de raadzaal was een mini-tafel met mini-stoel neergezet en geen microfoon. Op verzoek van Drs. Van Wijk (PPV) mochten de sprekers aan de raadstafel plaats ne men, zodat hun "zegje" door iedereen aangehoord kon worden. Nadat de sprekersronde beëindigd was, sloot de bur gemeester de „openbare bij eenkomst" en opende de raadsvergadering met het traditionele ambtsgebed. LEIDEN - "De Rijn door Rijnlandheet de tentoonstelling die vanaf aanstaande maandag tot 28 april in het gebouw van de Gemeentelijke Archiefdienst aan de Boisotkade te bezichtigen is. Onderwerp is hoe de omgeving van de Rijn tussen Bodegraven en Katwijk er in vroeger dagen uitzagDe Kromme- en Oude Rijn welteverstaan, nu onbelangrijk, maar in de Romeinse tijd nog belangrijker waterwegen dan de Lek. Langs kaarten, tekeningen, afbeeldingen van kopergravures, documenten en dergelijken, en met als gids de brochure met méér dan bijschriften bij wat er te zien is, maakt de bezoeker het reisje langs de Rijn. De tentoonstelling is verzorgd door de heren Van Maanen, Postel en Le- verland. De laatste twee namen de vorige zomer bovendien een film op van de Rijn van Bodegraven tot Katwijk zoals die er nu uitziet. Die film wordt bij voldoende belangstelling op de tentoonstelling afgedraaid. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur, op zaterdag van negen tot twaalf uur en op donderdag avond van half acht tot half tien. LEIDERDORP - Tien leden van de vrijwillige brandweer te Leider dorp ontvingen gisteravond een onderscheiding uit handen van burgemeestér Van der have. Brandweercommandant Van Vliet vierde zijn 25-jarig jubi leum, de negen andere brand- Zaterdag Lak-theater, Levendaal, „De heilige Jo hanna van de abbatoirs" theater, 20.15 Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Bots en vormingstheater Proloog spelen „Barst" 20 uur. Aula Bedryfs Technische School Von- dellaan, toneelavond „Ons Grunneger Laand" 20 uur. Winkelcentrum Kopermolen, Meren- wyk, oude ambachten markt 10-17 uur. Leidse Schouwburg, Oude Vest, cabaret Ivo de Wijs 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Rijn lands mannenkoor plus Oxford choir optreden 20.15 uur. Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan 2, Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos 15-17 uur. Micro theater Imperium, Vestestraat 40, toneelstuk „deze. vrouw mag niet bran den" 20.30 uur. Zondag Marekerk, Lange Mare, orgelconcert 12.15 uur. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, creatieve workshop 13-18 uur. Antonius Clubhuis, dansen 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Café de twee Spieghels, muziekprog- Lak-theater, Levendaal, kindertheater 15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, voor rondes Ned. Danskampioenschappen 10.30-18 uur. Maandag Stadhuis Leiden, Toch werd dit gegeven gisteravond in het LAK-theater aan meer dan 250 enthousiast reagerende toe schouwers voorgelegd. Maija Kok, Joop Admiraal, Herman Vinck en Frank Groothof zorg den voor de interpretatie van dit taboes-doorbrekende stuk. Uit het feit, dat dit stuk regelmatig door wisselende acteurs wordt opgevoerd, blijkt de veelzijdig heid van het "Werktheater". Het "Werktheater" zegt zelf over deze productie: "Een mens sterft - het is de enige echte zekerheid, die een mens over de toekomst heeft. Niemand ontkomt eraan. Maar hoewel uitsluitend de dood het leven bevestigt, is ze taboev. Gisteravond probeerde men daar voor de honderdste maal weer iets aan te doen. Men tracht door felle dialogen, understatement en scènes geladen met gevoelens en emoties het publiek te bereiken. Het heeft daarom weinig zin dramatische voorbeelden uit de spelbeleving te plukken. Want het wachten van Frank Groothof op z'n (vrouwelijk) bezoek is in feite even tragisch als de fixatie van het kerkelijk huwelijk door Joop Admiraal. Beslist komisch waren zowel Ad- miraal's ontkenning de juiste dag voor het huwelijk gekozen te hebben als de zak met trofeeën, die hij Frank vol trots toonde. Opmerkelijk was evenwel, dat de spelers van het "Werktheater", hoewel het aanzwellende en aan houdende applaus daar nadruk kelijk om vroeg, niet terugkwa men om voor de tweede maal dit applaus van een inmiddels staande menigte in ontvangst te "Als we dat doen gaat het zo echt op een voorstelling lijken", zei Her man Vinck na afloop in de kleed kamer. Er zouden meer acteurs en actrices in Nederland moeten rondlopen met een dergelijke in stelling. BERT KOEKEBAKKER gemeenteraadsverga dering 19.30 uur. Gesprekscentrum Vrouwenkerkkoor- straat 17 film „birth of a nation" 20 uur. Stille Mare 4, discussie'over ontwerp- bestemmingsplan Maredorp, 20 uur. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan bejaardensoos Zuid West 14.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, ad viescentrum voor werklozen di. van 10.30 tot 12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie, caba ret, jaargroep, yoga, bar Isoos, alle groe pen vanaf 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen, Tai Chi, projectgroep Leidse geschiedenis, fotografie, boetseren, Go club, alle groepen vaf 20 uur. Vijhovenhuis, Hoan 169, gndicaptoos 14 UR. 'T Breehuys, Breestraat 19, creatief bezig zijn 19 uur, gespreksgroep middelbare scholieren 20 uur. Vronkenlaan Leiderdorp, mobiel infor matiecentrum Centrale Antenne Inrich ting (hele week) Raadhuis Leiderdorp, commissie ruimtelijke ordening 20 uur. ARTSEN LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: wijk 1 (Mor- swegkwartier, noordbinnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): J. Rijnders, Ge.rard Brandtstraat 29, tel. 760947. Wijk 2 (Kooi en Merenwijk) dr. Groeneveld, Argusvlinder 10, tel. 141373. Wijk 3(Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuidbinnenstad) A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wyk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier) zater dag W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; zondag A. A. van Rijn, Melis- setuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - zaterdag H. B. van Wijk, v. d. Valk Boumanweg 198; tel. 890529. Zondag F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139. (zat. en zond. spreekuur van 12.30-12 uur op Merelstraat 184a, tel. 89100. Oegstgeest - J. W. de Haan, Oranjelaan 26. tel. 156505. Voorschoten - Zaterdag W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960; zondag C. 19, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1 tot 7 april door Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; en apotheek Van Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, tel. 89000. Tevens op zat. tot 13 uur Apotheek Beker, Kpm- penaerstraat IB, tel. 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan, tel. 4641. Alg. Hulpverle ning tel. 2141 tst 35 (dag en nacht). Warmond - C. J. Koster, Helmstraat 43. Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Allen ontvingen daarvoor een me daille in de vorm van een verzil verd kruis. Daarnaast kon aan vijf nieuwe leden van de brandweer een diploma worden uitgereikt. LEIDEN - Uit het gemeentelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel in Leiden is gister middag een hutspot ontvreemd. Er is aangifte gedaan van de diefstal bij de Leidse politie. Een woordvoerder van het mu seum deelde desgevraagd mee dat men denkt aan een vroege 1 aprilgrap. Bij het museum hoopt men dat de hutspot dit weekeinde wordt teruggevon den. De Leidse politie wilde vóór dit weekeinde geen nadere mededelingen doen omtrent de diefstal uit het museum. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen idministratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2