/n a A W A m onóAöi co iri 11 'on" in HGPIIi1 VGiiTIOGIOG lllciriciyGI O jy n w ctf! ui UGauL y rai 111 - ZATERDAG 1 APRIL 1978 Hoewel de economische situa tie met de dag somberder lijkt te worden, gloort er op een plek in ons land tenminste weer hoop aan de kim voor door zorgen gekwelde onder nemers, bedrijfsdirecteuren, topmanagers en andere cap tains of industry. Want sedert kort heeft het luxe kuurchalet „Renheide" - diep verborgen in de kruidige Brabantse denr.ebossen- de poorten voor geopend. En dat die r de weg weten te vinden, blijkt wel uit het rijkelijk met loftui tingen geïllustreerde gasten boek: 10 procent van de de bezoekers die zich op deze beauty-farm naar lichaam en geest laten verwennen be staat uit heren. En de stroom houdt aan - een nieuwe troeteltrend lijkt door te bre ken. „Uitgeput komen ze hier aan - afgetobd van de eisen die onze computermaatschappij aan hen stelt. De dagelijkse problemen staan diep in het gezicht gegrift. Maar na 'n weekje bij ons in de watten te zijn gelegd en hier in alle rust op verhaal te zijn gekomen, gaan ze weer uitgerust en als herboren heen -'n poosje verlost geweest van slopende vergaderingen, dringende telefoontjes en overvolle agenda's. Onze hotelaccommodatie staat, borg voor absolute rust. Die leidinggevende functionari- sen, want zij vormen het grootste deel van onze man nelijke gasten, zien de wereld dan heel wat zonniger tege moet - ze durven het weer aan om belangrijke besluiten te nemen in hun bedrijven, waar vaak zo verschrikkelijk veel- van afhangt." Ravenzwarte Leny van Grins- ven (47), van streng katho lieke huize maar niettemin opgeleid voor het wereldse beroep van schoonheidsspe cialiste, is nu precies zeven jaar eigenaresse van het royaal uitgevallen landgoed „Renheide", dat met z'n tien hectare onaangetast na- tuurbos optimale rust garan deert nabij het dorpje Leende tussen Eindhoven en de Bel gische grens. Restaureren Met „de Wipselberg" op de Ve- luwe telt ons land weliswaar nog een kuurchalet, maar „Renheide" is het enige adres waar ook mannen welkom zijn. En kennelijk is dat be sluit een schot in de roos - de aanmeldingen van de heren der schepping nemen snel in aantal toe en een groeiende groep vermoeide zakenmen sen laat zich lichamelijk en geestelijk restaureren - een proces dat mede dank zij de cosmetica-industrie vaak ver rassende resultaten oplevert. Mannen op de massagetafel, schuilgaand onder een vocht-inbrengend masker, lijdend voorwerp bij een acné-behandeling of zorg zaam in een kruidenbad ge dompeld- is dat ondanks het alom afgedankte rollenpa troon toch niet 'n beetje gek? Bij een schoonheidskuur denk je toch onwillekeurig eerst aan vrouwen. Mevrouw van Grinsven, in het gelukkige bezit van een per fecte make-up in roze en rode tinten: „Dat verwijt heb ik eerder gehoord, "n Zoge naamde verwijfde aanpak voor mannen die zich in hun hoge functies juist vaak zo hard moeten opstellen. Maar waarom zou 'n man wel honderden guldens aan z'n gebit mogen laten besteden en zich niet laten behandelen vanwege rimpels, wratten, meeeters en puistjes? Boven dien doe je hier midden in de bossen de even noodzakelijke geestelijke rust op. Trouwens, het is niet mijn idee geweest om ook mannen toe te laten - dat is als 't ware vanzelf ontstaan. Vroeg naar bed Ons instituut is oorspronkelijk bestemd voor vrouwen die er graag leuk en goed verzorgd uit willen zien. Tijdens de kuur, die van maandag tot vrijdag duurt, volgen ze een programma dat bestaat uit: li- chaamsmassage, gezichts massage, een huidanalyse, pedicure, manicure, een be zoek aan de zonnebank, sauna, yoga, kruidenbaden en pijnloos electrisch ontharen. Maar daarbij hoort ook geeste lijke ontspanning: vroeg naar bed, geen telefoontjes, geen problemen en bijna absolute rust. Onze vrouwelijke gasten merkten toen dat zo'n kuur zo weldadig uitwerkte, dat ze ook aan hun echtgenoten voorstelden - dat zou nou iets voor jou zijn. In het begin stonden we tegen over dat soort verzoekjes wel wat aarzelend, ja. Hoe zouden de vrouwelijke clienten reageren als ze, in deze beslo ten omgeving, plotseling een man zouden zien opduiken? Maar dat is allemaal erg mee gevallen. Er heerst een goede sfeer en de managers die altijd keihard moeten werken, komen bij ons geheel tot zichzelf. Steeds meer zakenmensen ontdek ken: liever een verblijf van een week in een kuurchalet in Holland, dan een snelle tus sendoorvakantie op Majorca, aldus de „Renheide"-direc- trice. Aan het eind van hun verblijf -dat ook uitstapjes naar nabijgelegen ateliers van enkele kunstenaars omvat en aan het Belgische Trap pistenklooster „de Achelse Kluis" - krijgen de mannen tenslotte nog een kleine cur sus, onder het motto: „Hoe verzorg ik thuis m'n eigen li chaam". Inclusief BTW Leny van Grinsven wordt bij haar zegenrijke arbeid geassi steerd door haarman Bernard (54), voormalig sociaal-peda goog, die zijn oude baan heeft opgegeven en nu ook zijn ga ven in dienst stelt van de door zorgen gekwelde mensen - tenminste, van het welva rende deel. Want een vijf daagse opkikker op het fraaie Brabantse buiten kost wel bijna negenhonderd gulden, inclusief btw. Al mag hierbij niet onvermeld worden gela ten dat op „Renheide" ook een ervaren Duitse chirurg spreekuur houdt. Zij geeft adviezen over eventuele plas tische chirurgieingrepen, als storende lichaamskenmer ken in de orde van grote neu zen of uitstaande oren dat no dig maken. Die behandeling heeft dan overigens plaats in haareigen kliniek, net over de grens bij Venlo. Bovendien: in de buurt van „Renheide" kan men golf spelen, zwem men en paardrijden en het chalet heeft een eigen ten nisveld. Geen namen Wie komen er nu precies naar dit kleine stukje rimpelloze Nederland, waar het sher ryglas geruisloos wordt ge vuld en een zachte geur van badschuim en rozemarijn- maskers haarscherp de lig ging van de keurige behan- delcabines aangeeft - de staf van een vijftal gediplomeerde beroepskrachten veronder stelt toch een flinke klanten kring? „Privacy en vertrouwelijkheid staan bij ons voorop - U krijgt van ons geen naam te horen," waarschuwen achtereenvol gens Leny en Bernard van Grinsven op besliste wijze. Ook na lang aanhouden wordt niet prijsgegeven welke ministersvrouwen (want die komen er ook) hun lichaam aan de deskundige handen van de sportmas- seuse hebben toevertrouwd, of welke belangrijke indu- striebonzen het vermoeide lijf op de zonnebank uitstrekten. "Het tersluiks en snel doorge bladerde gastenboek biedt wel enig houvast "Heerlijk oord voor vermoeide vedet ten" is een tekst, voorzien van de handtekening van de t.v.- sterren Lous Haasdijk en Martine Bijl. Ook naaldkun stenares Cecile Dreesmann logeerde er. Tot de captains of industry be horen de 56-jarige heer J. Hendriks uit Maarsen (een vaste klant en directeur van een internationale tankerre derij), een bekende juwelier uit het Westland, een populair parlementair journalist uit Den Haag, de heer F. D. H. Mulder (een van de grootste aannemers van het land in de sector kant-en-klare scholen bouw) uit Montfoort en ver schillende Philips-officials. Landen van herkomst zijn niet alleen Nederland maar ook exotische oorden als Kuwait, Zambia, Zaïre Por tugal en Indonesië. Ook de beroepen zijn rijk ge schakeerd. De managers be staan onder andere uit een re der, een wegenbouwer, en kele accountants, een direc teur van een Holyday-Innho- tel en een eigenaar van een bekend concern van dames- en herenmodezaken. Verademing Hoe reageert een harde zaken man nu zelf op zo'n zachte relax-week op „Renheide", verlost van alle knellende verplichtingen? Tankreder Hendriks, met vestigingen in Amsterdam en Nijmegen: „Het is fantastisch - ik ben al vijf keer geweest. Zo'n ver blijf is een verademing in het jachtend bestaan van 'n za kenman. Wat ik van 'n kuurchalet vind? Die gezichtsverzorging hoeft van mij niet - ik zie me al zit ten met 'n maskertje op, dus dat sla ik over. Maar van de overige behandelingen knap je wel op. Eerst ging ik om bij te komen naar de Canarische eilanden. Maar toen ik op 'n keer daar ook geen zin meer in had omdat ik gewoonweg te moe was, bracht een nicht mij op idee om naar Leende te gaan. Nou ben ik zo enthousiast, dat ik ook een paar medewerkers heb aangeboden om op kos ten van de zaak een week naar dit kuurchalet te gaan, zonder dat het ze vrije dagen kost." Dat heeft de zaak wel voor ze over. Maar wat dacht u? Twee hebben 't gedaan. De rest zei: „Dank u wel, maar wat moet je als man op 'n beautyfarm - we gaan toch liever naar de wintersport om te sliën Scholen bouwer Mulder uit Montfoort voegt daaraan toe: „Ik vond het heerlijk - ik ben in dat weekje 18 pond afge vallen. Je wil er als directeur wel 'ns helemaal uit en ik heb die twee weken op Renheide als erg prettig ervaren. Die gezichtsbehandeling? Ach, in 't begin is 't wat vreemd, maar daarna toch ook wel lekker. En wordt geleerd hoe je je thuis moet verzorgen, heb ik ook nog wel wat opgestoken..." Nachtkusje Mannen die met minder eerbare bedoelingen een weekje „Renheide" zouden willen boeken, krijgen geen kans, zo blijkt uit het besliste com mentaar van directrice Van Grinsven. Ze zegt kordaat: „We houden ten eerste niet van verwijfde toestemden, hetgeen ook uit onze inrich ting en aanpak blijkt - geen zwoele parfums of frut- selmeubilair, maar stijl en distictie. Dat geldt ook voor mannen die zich in ander opzicht willen uitleven - die gaan maar naar Amsterdam of zo. Hier gaat alles er heel serieus aan toe - al valt 'n enkele keer wel 'ns iemand uit de toon. Toen een man, die een gezichtsbehan deling kreeg, vroeg of hij tot slot "n nachtkusje kon krijgen, was het antwoord: het is nog geen nacht en dat doet U maar thuis. En een man die een van onze mede werksters nogal stevig vond masseren, kreeg te horen: zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Wij heb ben toevallig een echte sportmasseuse in dienst, met keiharde handen. Op die manier worden de ver houdingen hier snel aan iede reen duidelijk. Een man gaat bij ons vanzelfsprekend al leen in bad, zonder toezicht. En is er toch hulp nodig, dan is er een assistente van 47 jaar en al lang getrouwd. Op die manier kan er gewoon weinig mis gaan." Hoe zeer mannen het uiterste willen doen om aan mana gersziekte, hartkloppingen en stress-verschijnselen te vluchten, blijkt wel uit het feit dat een Belgische fabrikant binnenkort met veertien van zijn directeuren wordt ver wacht. Leny van Grinsven: „Hij heeft voor e$n week onze gehele kuurchalet afgehuurd, 's Morgens krijgen de heren een lichaamsbehandeling, 's middags gaan ze vergaderen en brainstormen - dat wordt de nieuwe trend, vertelden ze me. En ik geloof zeker dat zo'n aanpak succes heeft. Geen mooier cadeau voor mij als ik een uitgeputte direc teur, die 's maandags bij het begin van de kuur bijna geen woord meer kon uitbrengen, vrijdagmiddag, bij zijn ver trek hoor zeggen: „Nu kan ik de wereld weer aan - ik voel me opgeknapt en ontspan- Aftrekbaar Dat de directrice van landgoed „Renheide" naast alle aan dacht voor het lichaam en de geest van de man-aan-de-top ook het financiële deel van het programma niet vergeet, blijkt aan het eind van het ge sprek. Ze onthult dan dat de nota voor de verblijfskosten voor 'n weekje kuren vrijwel altijd aan het zakenadres van de naar rust hunkerende he ren wordt verstuurd. „Weet U waarom?", vraagt Leny schalks. „Omdat de pensionprijs dan tot de on kosten mag worden gerekend - en dus fiscaal aftrekbaar is op die manier is dal toch veel eenvoudiger?" Vermoeide manager in stoomsauna - gezondheid voor het uitgeputte lichaam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19