Yan Heumen: „Finale wordt een spektakelstuk Winst voor Paul Vermin All Stars toernooiwinnaar Hockeyers in eindstrijd tegen Pakistan Leiden organiseert strafschoppen- toernooi voor jeugd ZATERDAG 1 APRIL 1978 PAGINA 13 LEIDEN - Schaken en sex... Als er twee begrippen volledig mank gaan aan enige overeenkomst, dan zijn die het wel. Goed, er mogen dan enkele schakers op deze aard kloot rondstappen, die de dame van het schaakspel als de enige vrouw in hun leven beschouwen, maar verder lijkt iedere verge lijking toch wel op te hou den. Zo niet bij de nieuwe Leidse schaakkampioen Ruud Dobbelaar (21), die in het verleden al meermalen heeft bewezen, dat er hoe bizar ook, best een brug valt te slaan tussen het schaken en de sex. Sterker nog: hij heeft vooral in zijn, zoals hij het noemt „alternatieve periode" on dermeer de sex als middel gebruikt om zijn tegen standers te intimideren. Dobbelaar placht indertijd - een jaar of drie geleden - van zijn in- timidatiepolitiek een heel ritueel te maken. Regelmatig verscheen hij, toen hij nog tot de categorie jeugdschakers behoorde, met een guerillapet achter het bord en zorgde de LSG-schaker ervoor, dat er steeds een fles whisky en een schaaltje borrelnootjes („die maakten zo'n lekker knarsend geluid, wat hoogst iriterend voor de tegenstanders was") binnen handbereik stond. Alsof dit alles nog niet genoeg was, werd er meestal nog een doodskop naast het schaakbord geposteerd, ter wijl hij als sluitstuk van zijn „tak- tiek der verschroeide aarde" en kele pornoblaadjes goed zicht baar voor de arme drommel, die net bezig was zich suf te piekeren over een zet, op tafel legde... Dobbelaar „Ach in die tijd wilde ik gewoon wat leven in die duffe schaakbrouwerij brengen. Ik kon me op die manier ook het beste „in the mood" houden, want net als andere schakers ben ik het ene moment niet van het bord weg te slaan om het andere ogen blik stevig van het schaken te balen". Merkwaardig genoeg zijn er toen opvallend weinig protesten tegen de handelwijze van Dobbelaar ingediend. Integendeel. Zelfs was er eens „een dekselse knaap", die Dobbelaar op eigen wapens wilde verslaan. Ruud Dobbelaar „Die verscheen in een duikerspak. Nou ja, die heb ik gewoon schakend op zijn plaats gezet".. Grinnikend: „Maar op het Nederlands jeugdkampioen schap in Rotterdam ging het ef fect van mijn taktiek volledig verloren. De wedstrijdleider was er toen als de kippen bij om al die attributen van de tafel te halen. Vooral de pornoblaadjes en de whisky verdwenen opvallend snel in zijn tas. Die heb ik ook nooit meer teruggezien; waar schijnlijk zal ie zich er wel goed mee hebben geamuseerd"... „Afknapper" Dobbelaar had van de ontmante ling van zijn „alternatieve strijd wijze" een „afknapper" gekregen en stapte uit pure balorigheid op het snelschaak („ik ben er wel niet zo goed in, maar ik vind het veel leuker") over. Tezamen met Charles Kuypers wist hij in die „aanrommelperiode" de nationale titel in het doorgeef- schaak (twee tegen twee) te be halen. Maar na een jaar kwam de rechtenstudent alweer op zijn schreden terug; besloot hij toch maar weer op de serieuze toer te gaan. Zonder dat Dobbelaar zich veel met openingsstudies en huisanalyses („daar heb ik een af schuwelijke hekel aan") onledig hield belandde hij in het eerste tiental van LSG. „Mijn kracht doe ik voornamelijk op door veel partijen te spelen", zo legt Dobbelaar uit. „Je hebt bij het schaken drie categoriën. Tot de eerste groep behoren de brave huisvaders, die na hun partijtje te hebben gespeeld direct weer naar moeder de vrouw terugkeren. Eenmaal thuisgekomen duiken die lui onmiddelijk weer in de theorieboeken. Dan heb je de huis, tuin en keukenschakers. Dat zijn de jongens, die zonder pretenties uit de losse pols weg- schaken, terwijl ik dan tot de derde categorie behoor. De schakers, die graag wat creativi teit in hun spel stoppen en na af loop nog gezellig de stad ingaan om „wat in te nemen". Gewoon om de partij weer te vergeten. Dat heb je toch nodig! Schaken is al leen en uitsluitend „brain-work". Nou, dan moet je je op een gege ven moment toch afreageren. Ik kan die types, die de hele avond bloedserieus met een duffe kop naar die stukken zitten te staren absoluut niet volgen. Ik kan dat echt niet. Ik ga liever, als ik niet aan zet ben, een lekker pilsje pakken, want geloof me, als ik pils in mijn lijk heb, denk ik scherper"... "Geolied denkwerk" Dat „geoliede" denkwerk heeft hem bij het Leids schaak kampioenschap geen windeieren gelegd. Weliswaar sloeg hij, als medewerker van deze krant, vo rige week de kansen van Leon Konings op de titel hoger aan, maar door bepaalde - voor hem gunstig uitgevallen - omstan digheden wist hij toch nog het kampioenschap te pakken. Hij: „Ik was eigenlijk zonder ver wachtingen aan het toernooi be gonnen. Ik moest er aanwezig zijn voor het Leidsch Dagblad, dus heb ik ook maar ingeschre- Eigenlijk ben ik door stom toeval eerste geworden. Moetje nagaan, toen ik in de derde ronde van Ko nings had verloren, ging ik er al vanuit, dat ik voor de eerste plaats uitgeschakeld was. Maar laat enkele ronden later die Ko nings tegen Oei de boot nou in gaan... Op het laatst had ik een half puntje voorsprong op Ko nings. Maar ik stond in mijn laatste partij wel een pion achter tegen Joop Bakker. Glad verloren dus. En Konings leek er in zijn partij te gen Bos juist heel goed voor te staan. Als de gesmeerde bliksem ben ik toen naar Bos gegaan en zijn we samen zijn partij tegen Konings gaan analyseren. On sportief? Ben je gek. Dat doet toch iedere schaker... Die partij van Konings bleek na analyse remise te zijn, terwijl Bakker te gen mij wel verduiveld goed zou moeten spelen, wilde hij uit zijn voordelige stelling winst kunnen halen. Nou, hij overzag die enige mogelijkheid en dat betekende, dat ik winnaar van de strijd om het Leids schaakkampioenschap was geworden". Een strijd, waarbij toch de intimi datie weer even om de hoek kwam kijken. Dobbelaar „Oei maakte er een gewoonte van om met het boek „Psychologische Oorlogvoering" achter zijn te genstanders te gaan staan. Bij mij heeft ie dat niet geflikt. Maar goed ook, want als Oei achter mij was gaan staan, dan zou ik on middellijk uitgebreid in Playboy zijn gaan lezen...!" GERARD VAN PUTTEN BUENOS AIRES - André Bolhuis haalde zijn gewonde hand uit het ijs van een Coca Colakrat en vergat op slag de bijtende pijn. Nog voor de toeter had geklonken rende de onverzettelijke Kampongspeler, die halverwege de tweede helft was uitgevallen, nadat hij de bal keihard tegen zijn hand had gekregen, met opgeheven armen naar de zijlijn. Bolhuis wist het zeker: de zo zeer begeerde finaleplaats kon Nederland niet meer ontgaan. Enkele seconden later was de overwinning (3-2) op Australië een feit. Nederland verzekerde zich met die zege van een finale plaats. De Van Heumenbrigade zal in die eindstrijd Pakistan ontmoeten, dat met 1-0 baas bleef over West Duitsland. Bolhuis zette Nederland al direct na de eerste de beste aanval op het winnende spoor met een fraaie treffer, terwijl Litjens zijn gemiddelde van exact twee treffers per wedstrijd aanhield en zijn toernooiscore op veertien doelpunten bracht. Nederland had het geluk dat het binnen zes minuten met 2-0 stond. De eerste aanval leverde direct al een doelpunt op. Litjens schoof de bal door naar Lecfers, die Bolhuis als derde schakel zag staan. De Kampong "tank" schiep zichzelf een uitstekende positie en gooide zijn hele li chaam achter het schot. De nog nauwelijks gereed staande Australische doelman Proctor was kansloos (1-0). Nederland profiteerde van de ver warring bij de tegenpartij en zette direct alles op de aanval. Leefers, die weer enkele schitterende technische staaltjes liet zien, schoot na een fraaie pass van Litjens net naast. In de zesde mi nuut mocht Nederland de eerste lange corner nemen. Vermeulen en Boskamp met Oranje naar Tunesië ZEIST - Jan Boskamp van RWDM en Pierre Vermeulen van Roda JC zijn door bondscoach Happel aangewezen om mee te gaan naar Tunesië. Deze omzetting was noodzakelijk omdat Ren- senbrink en Rep volgende week dinsdag niet met het Nederlands elftal vertrekken. Rensenbrink heeft in de Europa cupwedstrijd tegen FC Twente, afgelopen woensdagavond een blessure aan één van zijn ribben opgelopen. Johnny Rep krijgt geen toestemming van Bastia, omdat hij met zijn club moet uit komen in de competitiewedstrijd tegen Lens. ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur LUGDUNUM- ONA Sportpark aan de Oegstgeesterweg Slap schot Litjens liet in tegenstelling tot zijn gewoonte een slap schot los. Tot ieders verbazing stuiterde de bal toch in het Australische doel (2-0). Die voorsprong betekende een enorme ruggesteun voor Oranje. Australiërs staan er echter niet om bekend dat zij snel opgeven. In tegendeel. De "Aussies" plegen, als de nood aan de man komt met alle mogelijke middelen te red den wat er te redden valt. Zo ook Onder aanvoering van Charles- worth trokken de Australiërs massaal op in de richting van het doel van Sikking met als gevolg dat het lange en korte corners re gende. Al in de zevende minuut bleek de onschatbare waarde van de Ne derlandse lijnverdediging. Bolhuis hield de stick precies in de baan van het door Cooke afge vuurde schot. Australië bleef het initiatief houden en mocht in de 24ste minuut al de zesde strafcorner nemen. Weer voorkwam de stick van Bolhuis erger. Een minuut later zou Australië toch op 2-1 komen. Tij dens één van de vele Australische aanvallen schoot Charlesworth van de rand van de cirkel onbe daarlijk hard in. Nog voor de rust zou Nederland zich van de klap herstellen en de voordelige marge weer tot twee treffers uitbouwen. Leefers gleed onnavolgbaar door de Australi sche defensie, deed alsof hij wilde schieten, tikte echter blik semsnel naar de links ge reedstaande Litjens, die zonder pardon inschoot (3—1). Drukken Ook na de pauze bleven de Austra liërs drukken. In de uitvallen bleef Nederland echter gevaar lijk, ook al was jubilaris Theodoor Doyer (hij speelde zijn 50e interland) ditmaal minder goed dreef. Nadat Gunning de met een zeer pijnlijke blessure aan de rech terhand uitgevallen Bolhuis was komen vervangen werd het toch nog druk voor het Nederlandse doel. In de 24e minuut sloeg Ian Cooke eindelijk een strafcorner achter Sikking. (3-2). "Wat heb ik gezegd", riep Geert van Eijk, die kort voor het einde nog plaats had gemaakt voor Van der Staak, diep tevreden. "Toen ik de bus uitstapte voorspelde ik dat we met 3-2 zouden winnen. Dit is toch prachtig?". Coach Van Heumen zei tegen iedereen die het maar horen wilde: "Mooi, we hebben de finale te pakken. Grote klasse. Als we de laatste vier niet hadden gehaald zou ik dat beschamend hebben gevon den. Met een plaats in de eind strijd zijn we al weer een stap verder. Ik weet zeker dat de finale tegen Pakistan (morgen red.) een spektakelstuk gaat worden". LEIDEN - In samenwerking met het Leidsch Dagblad organiseert de voetbalvereniging Leiden op zaterdag 20 mei een groot straf schoppen-toernooi voor de jeugd. De finale wordt gehouden op zaterdag 27 mei. Op deze dag zullen de Spartanen Pim Doesburg en Bert Jansen hun medewerking aan dit evenement verlenen. De winnaar van het toernooi mag zich officieus pe naltykampioen van Leiden noe- Om deel te nemen aan dit straf schoppen-toernooi behoeft men geen lid van een vereniging te zijn, wel dient men de leeftijd van zeven jaar bereikt te hebben en niet ouder te zijn dan veertien jaar. De deelnemers zullen on derverdeeld worden in twee groepen, tot elf jaar en tot en met veertien jaar. Op zaterdag 20 mei worden de voorronden gehouden. Een acht tal Leidse keepers waaronder Wim Visser (LFC), Sjaak Nievaart (Roodenburg), Peter Burghouwt (Docos), Wijnand Sloos (UVS), Wim Erades (Lug- dunum), en Herman Roedoe (ASC) zal trachten zoveel moge lijk ballen tegen te houden. De beste tien van elke groep gaan over naar de finale. HANDBAL - De heren van VFL Gummersbach hebben zich ge plaatst voor de finale in de strijd om de Europese handbalbeker voor bekerwinnaars. De West duitsers verloren weliswaar de tweede wedstrijd tegen Lodz met 18-19, maar hadden in de thuis wedstrijd een voordelige marge van zeven doelpunten opge bouwd. Die eindstrijd, een week later, be gint om 13.30 uur en wordt, even als de voorronde, op Pomona ge houden. Voorafgaande aan de eigenlijke finale zullen wethou der Tesselaar en de Leidse Sparta-speler Bert Jansen een onderling wedstrijdje houden. Ieder zal vijf strafschoppen ne men op Sparta-doelman Pim Doesburg. Dan, na een muzikale show van Concordia, zal LD-man Hans Versnel de jeugd aan het werk zetten. Uiteindelijk blijven de nummers één van de poules over. Zij zullen onder toezicht van hoofdklasse-scheidsrechter Henk van der Leek, strijden om de grote LD-penalty bokaal. Spartaan Bert Jansen reikt daarna de prijzen (tassen, trainingspakken) uit. De inschrijving voor dit toernooi start op maandag 3 april. Men kan zich, behalve bij het Leidsch Dagblad, bij alle sportzaken in Leiden aanmelden. De kosten bedragen 1,-. LEEUWARDEN - Nico Knoops uit Rotterdam heeft na de zevende ronde in het Nederlands kam pioenschap dammen voor de jeugd alleen de leiding genomen. In de zevende ronde versloeg hij Dollekamp. Wassenaarder Paul Vermin won zijn partij van Van Splunter. Knoops leidt nu met elf punten. VAN DER WIEL VERLIEST ROTTERDAM - Koploper John van der Wiel heeft gisteren in de achtste en voorlaatste ronde van het toernooi om het nationaal jeugdsehaak- kampioenschap tot 20 jaar een gevoelige nederlaag geleden tegen Maurits Wind. Zijn naaste opponent Gert-Jan de Boer profiteerde slechts ten dele van de misstap van Van der Wiel: hij speelde remise tegen de winnaar van het kandidaten-toernooi in 1977, Rinie Kuyf uit Boskoop. Van der Wiel behoudt echter de leiding in de algemene rangschikking: hij heeft nu 6V2 punt. Na de 3-2 winst op Australië Doelman Maarten Sikking en Theodoor Doyer vinden elkaar in een innige omhelzing Blessure Bolhuis valt mee BUENOS AIRES - De blessu re aan de rechterhand ,die André Bolhuis in de wedstrijd tegen Australië opliep gisteren, blijkt mee te vallen. Aanvankelijk dacht de steunpilaar van het Nederlands elj'tal. die nu 103 interlands achter de rug heeft en zes treffers heeft gescoord, dat hij een middenhandsbeentje had gebroken. Een onderzoek wees echter uit dat het bij een lichte kneuzing was gebleven. Volgens fysiotherapeut Ed van Breukelen staat niets een optreden van Bolhuis inde finale van morgen DEN HELDER - Het eenent wintigste Internationale bas- ketbaltoemooi van Den Hel der is gisteren met groot machtsvertoon door Leiden All Stars gewonnen. In de fi nale versloeg Leiden de Westduitse ploeg met 105-67. De eindzege van Leiden be tekende, dat de hegemonie van de Oosteuropeselancfen na vele jaren werd doorbro ken. Goalgetter Eric Berend- sen was gisteren de eerste Westeuropeaan, die de grote wissolbeker uit handen van de Helderse burgemeester in ontvangst mocht nemen. jisteren, de tweede dag van het toernooi, stuitte Leiden in de laatste poulewedstrijd tegen een tweede Duitse afvaardi ging vooral in de eerste helft op veel problemen. Rust 18- 16. Direct na de hervatting werd er echter orde op zaken gesteld en bereikte Leiden middels een 35-28 zege onge slagen de halve finale, nadat de Leidenaars donderdag al te sterk gebleken waren voor Denemarken (56-32, Tsjecho-Slowakije (49-28) en Hongarije. In die halve finale werd Belgie met 38-28 verslagen, waarna vervolgens in de finale West-Duitsland met 105-67 werd teruggewezen. Belgie eindigde in dit toer derde. De Vijf Meihal zal 1 verband met het n

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13