'Vredesproces snel hervat' Egyptische premier zinspeelt op campagne tegen PLO Stel beraad N-bom uit NIXON WtLDE'DYNASTIE'STICHTEN Onlusten in Nicaragua eisen 12 mensenlevens NAAST HET NIEUWS Premier Begin toont optimisme Olga's Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken Zorg om de Zuidpool DINSDAG 20 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 CAÏRO (AFP) - Premier Mamdoeeh Salem van Egypte heeft gisteren in nauwelijks verhulde termen laten blijken dat zijn land vraagtekens zet achter het alleen-ver- tegenwoordigingsrecht voor de Pales- tijnen van Jasser Arafats Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO). De PLO is krachtens de Arabische topcon ferentie van Rabat sinds 1974 erkend als de enige "wettelijke vertegenwoordiger van het Palestijnse volk", ook Egypte heeft die formule onderschreven. Maar in een rede tot de Egyptische volks vertegenwoordiging zei premier Salem gisteren dat "degenen" die "voorgeven" het Palestijnse volk te leiden - een duide lijke verwijzing naar de PLO - "zich ge heel aan het Arabische Front van de standvastigheid hebben verkocht". Vol gens Salem zullen "zij van die houding de consequenties moeten dragen". Het Arabische front waarover Salem sprak is de groep landen - Libië, Syrië, Algerije, Zuid-Jemen - die samen met de PLO een veto hebben uitgesproken tegen de vre despolitiek van president Sadat. Irak neemt als enige een nog extremer stand punt in. Premier Salem kondigde gisteren eveneens aan dat Egypte van plan is een eind te maken aan de speciale voorrechten die Palestijnse ingezetenen er thans genieten. Voorstellen in die zin, aldus de premier, zullen binnenkort ter goedkeuring aan de volksvertegenwoordiging worden voor gelegd. Het is de bedoeling, vertelde de premier, dat de Palestijnen voortaan de zelfde behandeling krijgen als de burgers van andere Arabische landen. Premier Salem onderstreepte dat "Egypte niet voorbij kan gaan aan het Palestijnse volk dat onder de Israëlische bezetting leeft en dat positief staat tegenover de po litiek van president Sadat". Hij doelde daarmee op de bewoners van de wes telijke Jordaanoever en de strook van Gaza. JERUZALEM (DPA/REUTER) - Premier Menachem Be gin van Israël meent dat de onderbroken vredesbespre kingen met Egypte spoedig weer op gang gebracht kun nen worden. "Er is nu reden om dat aan te nemen", aldus Begin, nadat hij afzonderlijke gesprekken had gevoerd met de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en de Amerikaanse afgezant Alfred Atherton. Atherton heeft van Begin het Is raëlische antwoord ontvangen op de jongste voorstellen van Egypte voor een hervatting van de onderhandelingen. Atherton bevestigde dat hij "concrete voorstellen" heeft ontvangen voor een principeverklaring, waarmee een basis voor verder overleg gelegd kan worden. Begin liet gisteren tegenover journalisten doorschemeren dat op twee punten nog onoverbrug baar lijkende meningsverschil len bestaan: de Israëlische pre mier blijft terugtrekking van Is raël uit alle bezette gebieden af wijzen, en wil evenmin het Palis- tijnse recht op zelfbestemming erkennen. Op andere onderdelen heeft Israël 'enige veranderingen' voorgesteld, aldus Begin. Verhouding Atherton reist vandaag met het Is raëlische antwoord naar Cairo en keert mogelijk donderdag in Is raël terug. De principe-verkla ring was het, eerst punt op de agenda van het politieke comité van de ministers van buiten landse zaken, dat op 18 januari zijn bijeenkomsten staakte. Vol gens zegslieden in Jeruzalem heeft het Egyptische standpunt zich sindsdien verhard. De Britse minister Owen heeft in Jeruzalem verslag uitgebracht van zijn besprekingen in Jor danië. Amman zou bereid zijn tot onderhandelingen met Israël, als Jeruzalem zijn voorstellen om over vijf jaar autonomie te verle nen aan de Gaza-strook en wes telijk Jordanië, ter discussie wil stellen. Owen meende dat er nog steeds vaart zit in het vredesp roces. Volgens Israëlische di plomaten stelt Egypte zich har der op om ook andere Arabische staten, met 'name Jordanië, te bewegen tot deelneming aan de vredesonderhandelingen. Dat is volgens hen Sadats' werkelijke beweegreden, en niet de kwestie van de joodse nederzettingen in bezet Arabisch gebied. Maar de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ibrahim Kamel zei gisteren dat Israël kennelijk niet oprecht geïnteres seerd is in de vredespogingen, gezien het kabinetsbesluit om onveranderd voort te gaan met de vestiging en uitbreiding van ne derzettingen in bezet gebied. Is raël heeft niet positief gereageerd op Sadats vredesinitiatief, aldus Kamel."Volledige terugtrekking van Israël uit alle bezette Arabi sche gebieden blijft een basis voorwaarde voor het. vestigen van vrede in het gebied". Bestorming Iraanse ambassade Oost-Berlijn OOST-BERLIJN (Reuter) - De Oostduitse politie heeft gisteren de ambassade van Iran in Oost- Berlijn bestormd en er een groep schreeuwende en schoppende Iraanse studenten uit gesleept' die het gebouw bezet had uit pro test tegen de politiek van de Iraanse regering. Volgens een woordvoerder van de studenten hielden 14 Iranezen, van wie er enkelen in Oost- Duitsland studeren, maar het merendeel uit West-Berlijn kwam, vier diplomaten, onder wie de Iraanse ambassadeur in het ambassadegebouw, vast toen de Oostduitse politie ingreep. De studenten, onder wie verschei dene vrouwen, schreeuwden "dood aan het fascisme" en "de sjah is een moordenaar en een fascist". De groep protesteerde in het bijzonder tegen het optreden van de Iraanse politie op 18 feb ruari tegen betogers in de stad Tabriz die uiting gaven aan hun verzet tegen de regering van Iran. Volgens Iraanse functionarissen zouden toen 9 mensen om het le ven zijn gekomen en 125 verwon dingen hebben opgelopen. Maar volgens de woordvoerder van de studenten zouden er wel 2.000 mensen omgekomen zijn. De bezetting van het ambassade gebouw heeft ruim een uur ge duurd. De studenten zouden het meubilair van de bureaus op de tweede verdieping grondig heb ben vernield. Een geblakerde wagen in de straten van een stad ten zuiden van Managua is een van de resultaten van de rellen die de afgelopen dagen in Nicaragua uitbraken. Zeker twaalf personen werden bij de vechtpartijen van gisteren MANAGUA (Reuter, DPA, UPI) - Bij hevige gevech ten die de laatste vierent wintig uur in Nicaragua hebben plaatsgevonden zijn twaalf mensen om het leven gekomen en zeker veertig gewond. De ge vechten concentreerden zich vooral in de steden Diriamba en Catarina die in een straal van 36 kilo meter rond de stad Mas- saja liggen. Massaja ligt op haar beurt weer op 26 ki lometer afstand van de hoofdstad Managua. De gevechten ontstonden kort na dat president Somoza hervor mingen had aangekondigd die naar zijn zeggen een einde zou den maken aan het anti-democ ratische systeem in Nicaragua. Na zijn verklaring ontstonden demonstraties in Diriamba en Catarina die al spoedig met de na tionale garde in botsing kwamen. Het oppositiedagblad "Prensa" noemde de toestand rond Mas- sgja een "regelrechte opstand" en berichtte dat de nationale garde gebruik maakte van pantserwa gens, helikopters en machinege weren. De nationale garde waar schuwde journalisten dat zij al leen voor eigen risico de betrok ken steden zouden kunnen be zoeken. Volgens "Prensa" had den de opstandelingen van de vroege ochtend tot de middag alle toegangswegen tot Massaja in handen. De nationale garde verdreef hen door vanuit heli kopters traangasgranaten te gooien. Een woordvoerder deelde mee dat de nationale garde zich inhield om de ge moederen tot bedaren te bren gen. Volgens andere berichten heeft de luchtmacht het in- dianendistrict van Massaja ge bombardeerd en zouden de onge regeldheden in en om Massaja de kenmerken van een veldslag ver tonen. In Massaja heerste al langere tijd onrust in de armenwijk, maar na dat president Somoza in een toe spraak tot getrouwen had gezegd dat hij zich niet weg zou laten ja gen verspreidden zij zich over de hele stad. BAANBREKENDE OPERATIE Een chirurgisch team van het Academisch Ziekenhuis van de Temple-universiteit in Philadelphia heeft gisteren bekend gemaakt erin geslaagd te zijn de penis en een testikel te hebben teruggezet bij een jongeman van 23, die zich in een ogenblik van wanhoop met een mes en glasscherf aan de betreffende onder delen had beschadigd. Dr. Charles Pappas, de leider van het team van drie chirurgen, deelde mee dat de tweede testikel niet behouden had kunnen worden. Hij zei dat de operatie had plaatsgehad zeven weken nadat de jongeman - wiens naam niet is bekendgemaakt - was binnengebracht, begeleid door agenten die de geamputeerde delen bij zich hadden. De jongeman is volgens dr. Pappas weer in staat tot urineren en het hebben van een erectie en hij verwacht dat hij ook weer tot voortplanting in staat zal zijn. METHODE Amerikaanse geleerden geloven een methode te hebben gevonden om misvormingen bij kinderen voor de geboorte te verhelpen. Aan de Harvard-universiteit en aan twee instituten in Was hington hebben zij met succes foetussen van apen uit de baar moeder verwijderd, geopereerd en weer ingeplant. Volgens Amerikaanse kranteberichten ontwikkelden de embryo's zich vervolgens normaal verder. Edward Taub, van het instituut voor gedragsonderzoek in Silver Spring bij Washington, zei hierover dat na deze succesvolle in grepen bij apen de wijdverbreide mening moet worden herzien dat opening van de baarmoeder automatisch een einde maakt aan de zwangerschap. INGEPIKT Twee beelden van Don Quichot en Sancho Panza die een fontein 111 het centrum van Mexico-stad sierden, bevinden zich nu in een woning die toebehoort aan oud-president Luis Echeverria, zo heeft de zoon van de maker van de beelden bekendgemaakt. Ignacio Fernandez, zoon van beeldhouwer Jose Maria Fernandez Urbina, zei met zoveel woorden dat de oud-president, nu ambas sadeur van Mexico bij de Unesco, zich de beelden heeft toegeëi gend. Ze verdwenen eind 1976 van hun sokkel. Echeverria trad in december '76 als president van Mexico af GEFOPT De 49-jarige mevrouw Marilyn Lewis uit Chicago, een bekende society-figuur en mede-oprichtster van de hamburgrestaurants, is beroofd van een diamanten ring vein 150.000 dollar, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. Mevrouw Lewis heeft verteld dat zij zondagmorgen vroeg telefoon tjes begon te ontvangen van een man die zich vertegenwoordiger van een televisiemaatschappij noemde. Na verscheidene keren te hebben gebeld, stemde mevrouw Lewis erin toe door een auto-met-chauffeur te worden afgehaald om naar een studio te worden gereden voor het inblikken van een programma. Maar in plaats van naar een televisiestudio reed de chauffeur naar een parkeerterrein, waar drie gemaskerde mannen wachtten. Zij maakten zich meester van de ring van 18 karaat en boeiden mevrouw Lewis aan haar zoon en aan haar financieel adviseur, die waren meegegaan. De rovers ontkwamen met de chauffeur EREDOCTOR Prinses Grace van Monaco is gisteren aan de Duquesne-u teit van Pittsburgh in Pennsylvania (Amerika) eredoctor in de letteren geworden, dit voor haar verdiensten op het gebied van de letteren en kunsten. Zondag- en gisteravond had de voormalige filmster Grace Kelly met de Britse Shakespeare-acteur Richard Pasco, gedichten voorgedragen. In Engeland was ze al eerder als voordrachts kunstenares opgetreden. kamer een leefkamer. Welke stijl u ook prefereert: Olga Liedt u'de keus en u haalt het Rijke Slapen in huis. De kwaliteit van alle Olga produkten is de onbetwiste top vanwege de gebruikte materialen, de gekozen dessins en de vormgeving. Betrek uw slaapkamer optimaal in uw dagelijks leven, geef het de smaak die JUL- daarbij f 1,- aan postzegels ingesloten, in een als brief f::gefrankeerde envelop en deze naar Olga of maak f 1,- over per giro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's Olga's Rijke Slapen. Olga.Postous 16, Leiden, Postgiro 12002. OLGA Verzoek VN tot NAVO: bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vilt an ties voor gehandicapten GENEVE (Reuter) - De Ierse oud-minister van buitenlandse zaken Sean MacBride heeft giste ren de NAVO opgeroepen de voor mei vastgestelde bespre kingen over de toekomst van de neutronenbom op te schorten. De reden voor zijn oproep is dat die besprekingen juist samenvallen met een speciale zitting van de Verenigde Naties over ontwape ning. Als de NAVO aan deze op roep geen gevolg geeft, aldus MacBride, zou dat de indruk wekken dat de leiders van dit mi litaire bondgenootschap weinig belang hechten aan de bespre kingen van de Verenigde Naties. Sean MacBride, die in Genève een vierdaagse conferentie van niet- gouvernementele organisaties opende, zei dat men bezig is de NAVO-landen eind mei in Was hington bijeen te roepen om een besluit te nemen over de ontwik keling en de stationering van de neutronenbom in West-Europa. De bom, ontworpen door de Ver enigde Staten, is bedoeld om via intense straling mensen te doden en gebouwen grotendeels intact te laten. MacBride vroeg zich af of het be sluit om de NAVO-bijeenkomst te houden op hetzelfde tijdstip als een speciale zitting van de alge mene vergadering van de VN over ontwapening (te beginnen op 23 mei in New York) opzette lijk genomen was, of dat het een toevallige maar ongelukkige sa menloop van omstandigheden betreft. "Uiteraard is het moeilijk aan de conclusie te ontkomen dat dit kan worden beschouwd als een poging van de NAVO-havi- ken hun minachting voor de Ver enigde Naties te tonen", aldus MacBride. De Ierse ex-bewindsman, van de vredesprijs en vroeger plaatsvervangend secretaris-ge neraal van de VN, is voorzitter van de conferentie in Genève die gewijd is aan ontwapening. An dere vooraanstaande deelnemers zijn de voorzitter van de alge mene vergadering, Lazar Mojsov uit Joegoslavië, de Zweedse ex- premier Olof Palme en de Russi sche kosmonaute Valentina Te- resjkowa. MacBride meende dat men zou hebben verwacht dat de NAVO-leiders het resultaat zou den hebben afgewacht van de speciale VN-/.itting "alvorens zich te begeven in de behande ling van een onderwerp dat de wapenwedloop slechts kan op voeren en de dreigingen doet toenemen waarvoor de mensheid zich geplaatst ziet". Hij zei te ho pen dat de NAVO onbewust had gehandeld bij het vaststellen van het tijdstip voor haar vergade ring. Het is naar zijn mening nog niet te laat om die bijeenkomst uit te stellen tot na de zitting van de algemene vergadering. Volgens nieuw Watergateboek van Magruder NEW YORK (UPI) - In de Ver enigde Staten verschijnt bin nenkort weer een Watergate boek, nu van de hand van Jeb Stuart Magruder, die voor zijn aandeel in het afluisterschandaal in de gevangenis is beland. Volgens uittreksels die vanmorgen verschenen in een New-Yorkse krant, schrijft Magruder in 'From power to peace', dat president Nixon voornemens was geweest een 'dynastiek presidentschap' te creëren. De president zou er zo van over tuigd zijn geweest dat zijn soort regering zoveel beter was dan waartoe de Democraten ooit in staat zouden zijn, dat hij in staat wilde zijn zijn opvolgers aan te wijzen en democratische tegen standers de grond in te boren. 'Dat hield twee dingen in: een Re publikeinse kandidaat moest in staat zijn verkiezingen te winnen èn hij moest in staat zijn kandida ten van de oppositie te vernieti gen, wij waren aardig op weg wat dit betreft', aldus Magruder. Volgens hem was president Nixon buiten zichzelf van vreugde toen hij vernam dat senator Edward Kennedy in Chappaquiddick met zijn auto in het water gereden was en daarbij een ex-secretaresse van zijn vermoorde broer Robert was verdronken. Hij had zich al voorgenomen Kennedy de nek om te draaien nog voor hij zijn campagne zou hebben kunnen ondernemen om hem het presi dentschap te betwisten. Nixon was volgens Magruder niet tevreden met wat langs de ge wone kanalen over het ongeluk in 1969 tot hem kwam en hij stuurde Howard Hunt, een andere Water- gatefiguur, naar Chappaquiddick om op te rakelen wat hij kon. Magruder was Nixons adjunct campagneleider op het ogenblik van de inbraak in 'Watergate'. Hij probeerde de zaak in de doofpot te stoppen, maar werd in 1974 tot gevangenisstraf veroordeeld na getuige-a charge te zijn gewor den. Over de gratie-op-voorhand die Nixons opvolger Ford zijn ge vallen voorganger gaf. schrijft Magruder volgens de uittreksels, dat die clementie onzorgvuldig was. Zij had pas moeten worden verleend, meende hij, als een ge detailleerd stuk over Nixons rol was afgegeven. S Edward Kennedy CANBERRA (Australië) (UPI)- Dertien landen zijn gisteren in Canberra begonnen met een conferentie die tot een overeenkomst moet leiden over het gebruik van de vis en andere hulpbronnen in An tarctica. Het zijn de V.S., de Sovjet- Unie, Polen, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, België, Noorwegen, Japan, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Chili en Argentinië. Verwacht wordt dat de con ferentie drie weken zal duren. Tijdens de openbare opening zei de Australische minister van buitenlandse zaken, An drew Peacock, dat de rage over de hele wereld van het instellen van 200 mijls-vis- serijzones ertoe geleid heeft dat in verderaf gelegen wate ren naar nieuwe eiwitbron nen wordt gezocht. De grotere capaciteit van de visserijvloten, vooral van de landen van het noordelijk hal frond, heeft de laatste jaren daar nog meer toe bijge dragen. Verwacht moet wor den dat de komende jaren steeds intensiever in het Zuidpoolgebied zal worden gevist, aldus Peacock. Hij vindt het dan ook dringend noodzakelijk te voorzien in het behoud van de hulpbron nen. Tegen het eind van dit jaar kunnen plannen voor de uitvoering daarvan gereed zijn. Peacock wees erop dat de verdragspartners al heel wat bereikt hebben op dat gebied met de conventie in zake zeehonden die volgende maand van kracht wordt, maar 'de taak waarvoor we nu staan is veel zwaarder dan al les wat wij geprobeerd heb ben sinds het Antarctische verdrag in 1959 werd ondei tekend'.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9