Kabinet haast zich niet bij spreiding PTT Afscheiding Aruba riskant Binnen beperkt budget rijkswegen verbeteren Nederland wil Spanje graag in NAVO hebben Marion is vernieuwd. vernieuwd. Maak u niet morion maartnummer nu overal te koop Eindelijk erkenning van rechten sollicitant Marion is verlevendigd. Nederland s boei Tuijnman in Tweede-Kamercommissie: D'66 nu tegen Kritiek is onterecht morion maartnummer nu overal te koop DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Binnen een beperkt budget zal zoveel mogelijk geprobeerd worden het rijkswegennet te verbeteren. Dat kan onder meer door verschuivin gen van voor vervoer en verkeer uitge trokken bedragen. Maar dat zal dan weer niet ten koste mogen gaan van de sociale kant van het vervoer, de zorg voor een redelijk openbaar vervoer voor hen, die niet over eigen vervoer beschikken, be jaarden, kinderen en gehandicapten. Dit heeft minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gisteren gezegd in een openbare vergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat, waarin het rijkswegen- fonds centraal stond. De opmerkingen van de bewindsman wa ren voor het Kamerlid Van der Doef (PvdA) aanleiding op te merken, dat mi nister Tuijnman zich kennelijk er niet voor sterk gaat maken dat belangrijk meer geldmiddelen voor de wegenaan leg en - verbetering ter beschikking moeten worden gesteld. "Er zal wel sprake zijn van voorzichtige verschui vingen binnen de begroting", zei Van der Doef. De Beer (VVD) daarentegen vond het be langrijk, dat meer geld voor de wegen uitgetrokken wordt. CDA-woordvoer- der Schakel zou ook wel graag ruimere financiën zien ma&r hij zou niet weten waar het geld vandaan moet komen. Minister Tuijnman weet nog niet hoe in de naaste toekomst de financiering van de wegenaanleg zal geschieden. Thans ko men de gelden uit het rijkswegenfonds dat wordt gëvoed door de schatkist en de opcenten op de motorrijtuigenbelasting (wegenbelasting). "Als met deze voeding op dezelfde wijze wordt doorgegaan zullen aan het einde van de jaren tachtig of het begin van de jaren negentig geen nieuwe wegen meer gebouwd kunnen worden", zei minister Tuijnman. Hij deelde mee, dat hij rond de komende prinsjesdag met een afgerond voorstel over de financiering van wegenaanleg en vervoer komt. "We moeten voor het einde van het jaar weten waaraan we toe zijn, dit in verband met het feit, dat de accept-girokaarten voor de wegenbelas ting dan de deur uit gaan". De minister zei, dat hij spoedig met zijn collega An- driessen van financiën gaat praten over de omvang van de beschikbare gelden. Voor hem zal bij het oplossen van de pro blemen bij het verkeer en vervoer het accent liggen op sturend beleid. Hij wees aan de ene kant op de vorig jaar gecon stateerde stijging van het jaarlijkse aan tal verkeersdoden en aan de andere kant op de voortdurende toeneming van het autobezit. Je zult er wat aan moeten doen, om de veiligheid zo groot mogelijk te maken, aldus minister Tuijnman. "Doorstro mend verkeer is veilig verkeer" DEN HAAG (SP) - Het sociaal beleid van de PTT kan "de toets der kritiek zeer wel doorstaan". Dit zei staatssecretaris Smit- Kroes gisteren in de vergade ring van de vaste Kamer commissie voor verkeer en waterstaat op de kritiek, die door vier van de vijf bonden voor overheidspersoneel op dit beleid was geuit. Het PvdA-Kamerlid Hartmeijer viel de bonden daarin bij. Volgens Hartmeijer kenmerkte het sociale beleid van de PTT zich door vele goede voorne mens en weinig daden. "Het is een schimmenspel", zo zei hij. Volgens hem houdt de PTT-leiding npg steeds vast aan de verouderde doelstel ling "een goed produkt voor een zo laag mogelijke prijs te leveren". Het belang van het instandhouden van werkge legenheid en het scheppen ervan, zou de PTT onvol doende in het oog hebben, meende het PvdA-kamerlid. DEN HAAG (SP) - Het kabinet-Van Agt zal zich bij de voorgenomen verplaatsing van de centrale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen zeker niet overhaas ten. GUERNSEY-Twee Nederlandse sleepboten rechts) slaagden e rotsige kusten van het Kanaaleiland Guernsey los te trekken. gisteren in het Noorse booreiland Orion i Renovatie niet verplicht ROTTERDAM (ANP) - Een huurder is niet verplicht renova tiewerken aan zijn woning toe te staan. Dit is een van de belang rijkste uitspraken, die de presi dent van de Rotterdamse recht bank, mr. Reuder, heeft gedaan in een kort geding dat de ge meente Vlaardingen heeft aange spannen tegen een huurder, die weigert mee te werken aan een opknapbeurt van zijn huis. Mr. Reuder vindt wel dat bij een omvangrijk renovatieplan het belang van de huiseigenaar bo ven dat van de huurder gaat. "De huiseigenaar heeft buiten gewoon groot belang bij het on gestoord en ononderbroken uit voeren van de renovatieplannen van dit omvangrijk project", al dus het vonnis. De huiseigenaar zou, zoals de gemeente Vlaardin gen heeft gedaan, een vergelijk bare andere woning aan moeten bieden. Het vonnis in deze zaak heeft grote belangstelling van andere gemeenten met stadsver nieuwingsgebieden. Over de zo genaamde "gedoogplicht" be stond nog geen rechtszekerheid. Het is de bedoeling dat dit in de wet op de stadsvernieuwing wordt geregeld. "Wij zien het straffe tijdschema be paald niet als een halszaak", zei staatssecretaris Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) gisteren in de vaste Kamercommissie voor ver keer en waterstaat. Door de ver huizing van deze PTT-dienst niet te strak aan tijd te binden, kan mogelijk iets van de pijn onder de ambtenaren worden verzacht "PTT-ambtenaren zullen niet als baaltjes meel naar het noorden worden verplaatst. Dat beeld schrikt mij af', aldus de staats secretaris. Het voorstel van het D'66-kamerlid Nypels om de gehele spreidings operatie "opnieuw in overweging te nemen", noemde de staatssec retaris "onzin". Zij deelde de mening van het Kamerlid niet, dat nieuwe argumenten een her overweging van besluit van de Tweede Kamer noodzakelijk maken. D'66'er Nypels beweerde dat de schade, die de spreiding Den Haag bezorgt groter is dan de voordelen voor het noorden van het land. D'66, dat deel uitmaakte van het vorige kabinet en dus medeverantwoordelijk is voor het spreidingsbesluit, vindt dat zoveel nieuwe gezichtspunten naar voren zijn gekomen, dat de democraten een radicaal andere mening over de spreiding hebben gekregen. "We lopen het gevaar voort te gaan met oogkleppen" betoogde Nypels gisteren in de vaste Kamercommissie voor ver keer en waterstaat. Hij verwees daarbij naar de ar gumenten, die met name door de dienstencommissies, de ge meente en het gewest Den Haag, de provincie Zuid-Holland naar voren zijn gebracht. "De situatie in de Haagse agglomeratie is to taal anders geworden sinds wij het besluit namen", aldus Ny pels. Hij wees op de groeiende structurele werkloosheid, de zwakker wordende economische structuur van het gewest Den Haag. Volgens studies van het Econo misch Technologisch Instituut van Zuid-Holland zou het over plaatsen van 3000 PTT-arbeids- plaatsen 7000 arbeidsplaatsen in de particuliere sector in gevaar brengen. De voordelen voor Gro ningen zijn veel geringer. "We vprschuiven het werkloosheids probleem van de ene naar de an* dere regio", zei Nypels. Nypels vroeg de regering - net als de dienstencommissies hadden gedaan - een heroverweging van het spreidingsbesluit. Onder zocht zou moeten worden welke voordelige en nadelige gevolgen de voorgenomen spreiding met zich mee zal brengen. De con clusie van die optel- en afstrek- som moet bepalend zijn voor het al of niet doorzetten van de ver plaatsing van rijksdiensten. Staatssecretaris Smit-Kroes noemde Nypels standpunt "weinig onderbouwd". "De heer Nypels stelt het regionaal belang in de plaats van nationaal beleid" zei de staatssecretaris. Een door hem gevraagde studie zou uitstel en op den duur zeker afstel van de spreiding betekenen. Zij vond dit 'onaanvaardbaar. Bij de drie grote partijen - PvdA, CDA en VVD - bestond niet veel waardering voor de ommezwaai van D'66. Zij zagen geen reden om op het eerder genomen be sluit van het kabinet-Den Uyl, goedgekeurd door het parlement, terug te komen. Het PvdA-kamerlid Hartmeijer be nadrukte nog eens de vrijwillig heid van de verplaatsing. Hij vond dat PTT-ambtenaren pas echt in alle vrijwilligheid konden beslissen over wel of niet mee gaan naar Groningen, wanneer hen passende alternatieve werk gelegenheid werd aangeboden. De staatssecretaris zegde toe de alternatieve werkgelegenheid veel aandacht te schenken. "Dat is zeker geen papieren zaak", ah dus mevrouw Smit-Kroes. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft inmiddels alle andere departementen aangeschreven met het verzoek ruimte te schep pen voor die PTT-ambtenaren, die de Haagse regio niet willen verlaten. De suggestie van het CDA-Kamer- lid Van Zeil om een PTT-ar- beidsplaats pas te verhuizen, wanneer de betrokken functio naris, die niet mee wil, een goede andere baan heeft gevonden, ging de staatssecretaris te ver. Op die manier zou de PTT-amb- tenaar toch de mogelijkheid krijgen om een veto uit te spre ken over het verplaatsen van zijn functie. MADRID (ANP) - Indien de Spaanse politieke partijen het eens zijn over toetre ding van Spanje tot de NAVO, zal Nederland er binnen de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie voor pleiten dat dit land wordt gevraagd toe te tre den. Dit heeft de minister van buiten landse zaken Van der Klaauw, gisteren in Madrid verklaard na besprekingen met premier Adolfo Suarez en zijn Spaanse collega Marcelino Oreja. Het regerend democratisch cen trum van premier Suarez is voor toetreding, de grootste oppo sitie-partij, de socialistische PSOE van Felipe Gonzales is te gen en wil dat Spanje neutraal blijft. Beide partijen, aldus minis ter Van der Klaauw, zijn het er over eens dat eventuele toetre ding moet zijn gebaseerd op een brede vertrouwensbasis onder de bevolking over de veiligheid spolitiek. Voornaamste onderwerp van ge sprek in Madrid was het verzoek van Spanje om tot de Europese Gemeenschap te mogen toetre den. In antwoord op een vraag over mogelijk verband tussen EG en NAVO-lidmaatschap, ver klaarde de minister dat er "in principe geen verband behoeft te bestaan". Toetreding tot het non-prolifera tieverdrag (dat de spreiding van kernwapens beoogt 'tegen te gaan) is geen voorwaarde voor toetreding tot de Europese Ge meenschap, zo verklaarde Van der Klaauw. Hij had zijn Spaanse i Madrid ook met de Spaanse koning gesprekspartners uiteengezet dat Nederland graag zou zien dat zo veel mogelijk landen dit verdrag ondertekenen, maar Spanje be schouwt dit verdrag als discrimi nerend omdat een duidelijk on derscheid wordt gemaakt tussen de landen die op het moment van het sluiten van het verdrag over kernwapens beschikten, en zij die dat niet hadden. DEN HAAG (SP) - Afscheiding van Aruba van de vijf andere eilanden van de Nederlandse Antillen is vol risico's. De nadelen van een volstrekte onafhankelijkheid voor het Antillen-eiland zijn veel groter dan de voordelen, zo waar schuwt het Institute of Social Studies de Arubaanse afschei dingsbeweging, de MEP. ADVERTENTIE ongerust, mevrouw! Er is niets ver dwenen; er is juist méér bijge komen. Nu elke maand 2 raderbladen met alle patronen. Nudke maand een kompleet werkschrift met naaibe- schrijvingen. In de nieuwe Marion vindt u precies wat u zoekt: veel variatie en nog veel meer inspiratie! De economische en politieke te genstellingen tussen Aruba en Curasao zijn zo hoog opgelopen dat de Arubanen zich in 1981 los willen maken van de Antillen. In een vandaag verschenen rapport maakt het Institute of Social Stu dies - een onafhankelijk Neder lands onderzoeksbureau - voor zichtig duidelijk dat een onaf hankelijk Aruba het waar schijnlijk niet zal kunnen bol werken. Daarom adviseert het onder zoeksinstituut de Nederlandse en Antilliaanse regering de drang van Aruba naar méér zelf standigheid ernstig te nemen en naar een oplossing te zoeken waardoor de Antillen op één of andere wijze blijven samenwer ken. Begin maart gaat minister Van dei- Stee (Antilliaanse Zaken) naar de "west" om te proberen het al ja renlange slepende conflict tussen Aruba en Curasao in der minne te schikken. Het onafhankelijkheidsstreven van Aruba is door Nederland eigen lijk nooit serieus genomen. Stil letjes hoopte Den Haag er op dat die drang vanzelf weer zou we gebben. De afwerende houding van Nederland had tot gevolg dat op Aruba de drang naar meer zelfstandigheid radicaliseerde tot het streven naar afscheiding en onafhankelijkheid. Blijven Den Haag en Willemstad de Arubaanse wensen ook in de toe komst negeren, dan dreigt het gevaar dat Aruba op een kwade dag eenzijdig de onafhankelijk- DEN HAAG (SP) - Wie kent niet dat zenuwachtige en ook wel onzekere gevoel datje als sollicitant hebt, gezeten te genover de personeelschef of de baas-zélf, als het gaat c dat allesbeslissende gesprek dat moet leiden tot t nieuwe werkkring? Wie heeft zich nog nooit afgevraagd wat die werkgever allemaal aé moet met al die gevraagde i formatie - en welke maatsta ven er uiteindelijk worden gehanteerd bij het definitieve antwoord: "U krijgt de baan" of "We geven bij nader inzien, de voorkeur aan een andere kandidaat?" Het PvdA-Tweede Kamerlid J. T. Vellenga toonde zich ooit bezorgd over de in zekere 2 machteloze sollicitant 1 diende een motie in, die de stoot moest geven tot een duidelijke omschrijving van rechten en plichten van sol licitant én van de werkgever, die op zoek is naar nieuw per soneel. Die motie werd in februari 1971 ingediend. En zie - al na pre cies zeven jaar - lijkt het mi nisterie van sociale zaken nu inderdaad aan de-zwakke po sitie van de sollicitant te gaan sleutelen. Want vrijdag aan staande verschijnt er een rap port dat is samengesteld door een staatscommissie, onder leiding van prof. dr. W. Hessel (hoogleraar aan de T.H. in Twente), die in 1973, als uit vloeisel van de motie-Wel- lenga, werd samengesteld. Al moet wel worden gezegd, dat het bewuste rapport verder gaat dan wat Vellenga wilde. De PvdA'er had alleen het oog op het "recht op privacy en van informatie voor een sollicitant die aan een psy chotechnische test wordt on derworpen" Professor Hessel vatte z'n op dracht ruimer op en betrok in zijn studie "alles wat te ma ken heeft met werving, selec tie en aanstelling, de daarbij gebruikte methode, de ge hanteerde normen, de rol van de adviseurs daarbij en dit alles toegespitst op de positie van de sollicitant" - zoals hij zelf ooit liet weten in vraaggesprek met weekblad. Pas komende vrijdag maakt professor Hessel officieel be kend wat zijn aanbevelingen zijn, neergelegd in een lijvig rapport. Maar zijn medewer ker Abraham Jansen, direc teur van het Instituur voor sociale en Bedrijfspsy chologie aan de Am sterdamse Universiteit, heeft al een tipje van de sluier op gelicht toen hij onlangs sprak op een studiedag van het re clamebureau FHV/Personeel in Amsterdam. Daar bepleitte hij erkenning van fundamentele rechten van de sollicitant: recht op een eerlijke kans op aanstel ling, op informatie, en op pri vacy, vertrouwelijke behan deling van zijn persoonlijke gegevens en het recht op het indienen van klachten. Jan sen vindt als commissielid dat de informatie, die van de sollicitant wordt gevraagd, "duidelijk verband dient te houden met de functie kwestie" - daarbij mag de persoonlijke leefsfeer van gene die naar een baan dingt niet in het gedrang komen, aldus zijn betoog. heid uitroept, zo waarschuwt het Institute of Social Studies. Dan zijn de Antillen nog verder van huis. Een eenzijdige onafhan kelijkheid zou wel eens kunnen uitlopen op een gewelddadige escalatie van de vete met Cura sao, met als dreigend gevolg an nexatie van Aruba door Ven ezuela of een ander eiland. VOETBAL - De SV Grol uit Groenloo zal, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de vereniging op 5 en 6 augustus een internationaal voetbaltoernooi organiseren. Naast FC Twente en Go Ahead Eagles zullen ook Bel gische clubs Standard Luik en RWDM aan het toernooi deelne- ADVERTENTIE J' 1 In de nieuwe Marion, jSéêk endste Zelfmaakmode-blad, ^ÈÉÊÊÊÊêEJ- -JSBËjfc nu maand: het basispatroon. üi Eén modieus model met diverse uitwerkingen, waarbij alle ruimte is voor uw eigen creatieve inbreng. En dat is dan nog maar één «n van de vele informatieve en interessante l^s|u nieuwe rubrieken van Marion.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7