Leids college ziet noodzaak bredere Rijksweg 4 niet SUMATRABRUG MAG GEOPEND BLIJVEN Renovatie Kooi" in volle gang Taxi's krijgen andere standplaats station LEIDEN - De Sumatrabrug over de Oude Rijn mag geopend blijven voor het verkeer van en naar het industrieterrein. Ook de paaltjes in de Sumatrastraat om het vrachtverkeer te weren, mogen blijven staan. Dat is een gevolg van de uitspraak die de Raad van State heeft gedaan op het beroep schrift, dat werd ingediend door de gemeente Leiderdorp. De Raad van State besliste dat het beroepschrift, waarin om op schorting van bovengenoemde maatregelen was gevraagd, niet ontvankelijk. Het plaatsen van de paaltjes wordt door de Raad van State gezien als een tijdelijke verkeersmaatregel, waartegen geen beroep kan worden inge steld. Door de gemeente Leider dorp was destijds beroep aange tekend, omdat Leiden over de maatregelen onvoldoende over leg had gepleegd met Leider dorp. Men vreesde, dat het vrachtverkeer dat anders via de Sumatrastraat zou rijden, door de paaltjes nu een route zou kiezen via de Zijldijk of de Van der Valk Bouwmanweg. Tegen de openst elling van de Sumatrabrug was ook beroep aangetekend door het wijkcomité De Kooi. Het wijk- comité stelde als eis dat eerst de reconstructie van de Sumatra straat voltooid zou moeten zijn alvorens de brug opengesteld zou mogen worden. Ook over dit be roep zal de Raad van State geen uitspraak doen. De gemeente Leiden is inmiddels door de Raad van State benaderd om deze zaak verder af te handelen. BEPERKING VAN SPREEKTIJD KRIJGT WEINIG BIJVAL LEIDEN - Een voorstel van PPR-fraktievoorzitter Laurens Beijen om spreektijdbeperking in te voeren in de gemeenteraadsvergaderingen heeft gisteravond in de commissie voor Algemene en Bestuurlijke Aan gelegenheden weinig bijval gekregen. Beijen deed dit voorstel omdat hij onaanvaardbaar vindt dat sommige punten maandenlang óp de agenda blijven staan en belangstellenden hele avonden voor niets op de publieke tribune zitten. Hij wees er op dat over alle mogelijke onderwerpen in de raadscommissies al uitvoerig wordt gediscussieerd en dat in de gemeenteraad vaak een herhaling volgt van wat in die commissies is gezegd. De heer Vink (CDA) zei dat hij spreektijdbeperking een beperking vond van de rechten en vrijheden van de volksvertegenwoordigers. Hij acht dit, hoewel al enige stappen op deze weg zijn gezet, in principe onjuist. Volgens Hilda Passchier (PSP) is een strengere vergadervoorzitter en meer zelfdiscipline van de raadsleden een betere oplossing voor het probleem. Zij meende dat vooral de kleinere frakties de dupe zouden worden van het voorstel van Beijen. PvdA en VVD waren van mening dat het voorstel alleen aanvaardbaar zou zijn als er een ruime meerderheid mee akkoord ging. Omdat die brede steun uitbleef trok de heer Beijen zijn voorstel weer in. DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 t Woningen aan de Celebesstraat worden op het ogenblik opgeknapt LEIDEN - In de Celebesstraat en omgeving zijn renovatiewerk zaamheden in volle gang. Dit complex woningen van wo ningbouwvereniging Werkman swoningen zal van 75 stuks tot 71 worden teruggebracht. Bij de renovatie zullen zes wonin gen aan de Kooilaan worden samengevoegd tot drie, terwijl vier woningen aan de Celebes straat gedeeltelijk worden af gebroken ten behoeve van een doorgang en bergruimten. De bovenverdiepingen van deze vier woningen worden geschikt gemaakt voor de huisvesting van één persoon. Alle woningen krijgen centrale verwarming; de dakkapellen worden zowel aan voor- als achterzijde ver groot. De indeling van de wo ningen wordt verbeterd o.a. door het maken van douche- en toiletruimten en meterkasten. De woningen worden groten deels voorzien van nieuwe scheidingswanden. Ook de riolering en de installaties voor gas, water en elektriciteit wor den vernieuwd. Daken, goten. vloeren, kozijnen en deuren worden verbeterd. Het plan is ontworpen door ar chitectenbureau Schutte. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft inmiddels een rijkslening toege zegd voor de kosten, ruim vier miljoen gulden, en een jaarlijkse bijdrage in het exploitatiete kort. Het bestuur van Werkman swoningen heeft voorgesteld om de huur op gemiddeld 220,10 per maand te bepalen. De bewo ners komen in aanmerking voor een renovatiepremie van 3000,- en eventueel voor indivi duele huursubsidie en een huurgewenningsbijdrage. Het plan komt vanavond aan de orde in de vergadering van de raadscommissie voor volks huisvesting, omdat de gemeen teraad er formeel nog mee ak koord moet gaan. LEIDEN - De taxi-standplaatsen bij het Leidse station zullen bin nenkort - als tijdelijke maatrege len - worden verplaatst naar de middenberm van het Stations plein. Om daarvoor ruimte te scheppen zal een deel van de on bewaakte fietsenstalling tegen over het Chinees restaurant moe ten verdwijnen. Elders zullen nieuwe stallingsplaatsen aange legd worden. De verplaatsing van de taxi's is noodzakelijk in verband met de verlening van het Alphense per ron op het Leidse station. Een groep bewoners van de flat langs het Stationsplein protesteerde tegen die verplaatsing bij de ge meente uit vrees voor een nog grotere geluidsoverlast, dan nu al het geval is. Met name werd ge wezen op het gebruik van de alarminstallatie, die in de taxi's aanwezig is. Ook vindt men dat er aan het plan verkeerstechnische bezwaren kleven. Een woordvoerder van de groep be zwaarden deed gisteren de sug gestie om de taxi's voorlopig een standplaats te geven op het par- keerterreintje aan de rechterzijde van het station, nabij het Rijns- burgerwegviaduct. De verkeers- commissie bleek daar gistermid dag bezwaren tegen te hebben, omdat het terreintje intensief ge bruikt wordt door particulieren die treinpassagiers daar wegb- reangen of ophalen. Om de geluidshinder binnen de perken te houden kondigde wet houder Waal aan een brief naar de Leidse taxi-ondernemers te zul len sturen waarin de chauffeurs gevraagd wordt er rekening mee te houden dat de standplaatsen dichter bij de bebouwing komen te liggen dan nu het geval is. Taxi-ondernemer Blonk vond de nu gekozen oplossing onjuist. Hij wees erop. dat treinpassagiers nu twee drukke wegen moeten over steken om de taxi's te kunnen be reiken. Bovendien vreesde hij grote verkeersproblemen wan neer wegrijdende taxi's zich moe ten invoegen in het aanwezige verkeer. Per dag zullen er zo'n 2000 taxi's vanaf de standplaats vertrekken. "Er zullen doden gaan vallen", voorspelde de heer Blonk. Die vrees deelt de politie niet. "De plaats is in onderling overleg ge kozen en we geloven niet dat er een onveilige situatie zal ont staan" aldus de poli tiewoordvoerder. Ook de ver- keerscommissie ging akkoord met de nu gekozen - tijdelijke - oplossing. Jubilaris bij drukkerij Brill LEIDEN - Bij de drukkerij Brill in Leiden vierde de heer Pommer gisteren zijn vijftigjarig jubileum. De heer Pommer, die binnenkort met pensioen zal gaan, trad in 1928 in dienst als drukkers-leer ling en is momenteel werkzaam als chef van de drukkerij. Ter gelegenheid van dit jubileum zou door de heer Samsom, voor zitter van de afdeling Leiden van de Maatschappij voor nijverheid en handel, de legpenning voor nijverheid en handel worden uit gereikt. Maar door omstandighe den moest de heer Samsom zijn hulde met woorden afdoen. De heer Pommer zal zeer binnenkort alsnog in het bezit worden ge steld van dit kostbare kleinood. Nadat de jubilaris door de heren Samsom en Wieder, directeur van de firma Brill en door enkele collega's lovend was toegespro ken werd hem de gelegenheid geboden om met alle aanwezigen het glas te heffen. LEIDEN - Het Leids college van B en W is vooralsnog tegen de plannen van Rijkswaterstaat om de Rijksweg 4 tus sen Leiderdorp en Den Haag aanzien lijk te verbreden. In een eerste reactie op het plan dat donderdag in de ge meentelijke commissie voor de ruimtelijke ordening wordt bespro ken, staat dat de verbreding zowel met het verkeersbeleid van de rijksover heid als met dat van de gemeente Lei den in strijd is. Door de verbreding ontstaat er volgens het college een snelle, comfortabele autoverbinding, waardoor het autoge bruik ongetwijfeld bevorderd zal wor den. "Het autogebruik zal in hetzelfde tempo blijven toenemen, ten koste van het openbaar vervoer", aldus B en W die vragen dat het openbaar vervoer op den duur zijn bestaansrecht verliezen ais de wegen maar steeds worden aan gepast. Als voorbeeld noemt het Leids college de al lang bestaande plannen om op de spoorlijn Amsterdam-Lei den-Den Haag een halte te openen bij de Merenwijk om op die manier de fo rensen naar Den Haag en omgeving een goed alternatief te bieden. "Het is echter de vraag of het aanbod van reizigers nog wel voldoende zal zijn om de halte te openen wanneer de verbre ding van de Rijksweg 4 werkelijkheid wordt". Bovendien vragen B en W zich af hoe het experimenteerproject Leidse Baan (verbetering openbaar vervoer in de Haags-Leidse regio) past in de verbredingsplannen. In de gemeentelijke reactie wordt de verwachting uitgesproken dat de ver brede rijksweg 4 een verkeersaantrek- kend effect zal hebben. Omdat Leiden niet van plan is het stedelijke wegennet grootschaliger te maken vreest men dat de invalswegen de grotere stroom auto's niet zal kunnen verwerken. In de nota van Rijkswaterstaat waarin de plannen voor verbreding worden toe gelicht wordt volgens het Leids college de noodzaak daarvan onvoldoende aangetoond. Men wenst daarover meer duidelijkheid en vraagt ook cijfers over de eventuele gevolgen voor het Leidse wegennet. Een van de alternatieven in het plan, een omleiding bij Leiderdorp is vol gens B en W voor Leiden niet ongun stig omdat Roomburg en het toekom stige recreatiegebied Vlietpark dan via de nu bestaande rijksweg ontsloten zouden kunnen worden. Die voordelen wegen echter niet op tegen de nadelen, zoals de verregaande aantasting van het landschap, de noodzakelijke af braak van woningen in Zoeterwoude en Leiderdorp. Verbreding van de rijksweg aan de Leidse zijde betekent volgens het col lege een duidelijke beperking voor de bebouwingsmogelijkheden in Room burg. Bovendien zouden in het Vlietpark niet meer dan 60% van de ge plande sportvelden gerealiseerd kun nen worden. Omdat de gemeente Lei den de verbreding van Rijksweg 4 wil bekijken in samenhang met de aanleg van Rijksweg 11 (Leiden-Alphen-Bo- degraven) dringt men er bij Rijkswa terstaat nog eens op aan om het rapport te publiceren waarin de gevolgen van Rijksweg 11 voor het Leidse wegennet staan vermeld. PARIJS - De politieke moraal tegen de macht van het geld en het gekonkel in almachtige partijtoppen. Dat is de inzet van de strijd voor de Franse par lementsverkiezingen in tie sjieke Parijse voorstad Nevilly-sur-Seine. Links heeft daar geen schijn van kans op de zetel. De strijd gaat tussen de gaullistische coryfee Florence d'Harcourt, een nicht van mevrouw De Gaulle, en de persmagnaat Robert Hersant. Mevrouw d'Harcourt kreeg eind vorig jaar de opdracht van haar par tijleider Jacques Chirac om zich geen kandidaat te stellen en plaats te maken voor Her- sant, die met zijn kwalijke oorlogsverleden geen lid mag zijn van de gaullistische parti j RPR en daarom in Neuilly alle regeringspartijen verte genwoordigt. De machtige Hersant had ge dreigd dat hij rrtet zijn kran ten - Le Figaro en France Soir - de RPR niet zou steunen, als hij niet het makkelijke dis trict Neuilly-puteaux kreeg toegewezen. Ondanks die zware druk, maar gesteund door een groot deel van de bevolking, heeft Florence d'Harcourt toch de strijd aan gebonden. En daarmee zijn de gegoede burgers van Neuilly voor het eerst in op stand gekomen tegen het ge zag. „Tussen een kandidaat die ik zeer waardeer en op wie ik erg ben gesteld, en een man die met zijn kranten meer dan 30 van onze kandidaten steunt, heb ik een keuze moeten ma ken. Ik neem ten volle de ver antwoordelijkheid op mij" Met die woorden maakte Pa rijs' burgemeester Chirac be kend dat Florence d'Harcourt zich niet namens haar eigen partij kandidaat mocht stel len in haar woonplaats. Sjouwende dames In het „Comité Directeur" van de RPR, de leidinggevende instantie waarin ook mev rouw d'Harcourt zitting heeft, ontstond er een verontwaar digd tumult. Chirac wist zich met zijn figuur niet goed raad. Om Florence d'Harcourt (48) te steunen richtten sympathi santen in Neuilly een actie comité op. Zij zijn verkocht aan de meestbiedende, vin den ze. Op de parterre van een immens flatgebouw met lange marmeren gangen, manshoge spiegels aan de wanden en groene bin nenplaatsjes in een van Neuilly's fraaiste buurten, sjouwen dames en heren uit de betere kringen nu onwen nig met posters, potten lijm en dozen enveloppen om hun Florence in Neuilly nog meer bekendheid te geven. Het was tot niet zo lang geleden een westelijke voorstad van Parijs en ligt nu net binnen de gemeentegrens. De hoofd straat is banaal. Maar even verderop belandt de wande laar in groene woonwijken, waar het verkeer de vogels in de winterzon niet overstemt. Veel huizen en kleine flat gebouwen liggen afge schermd binnen een zwart smeedijzeren hek en een net gazon. Deuren voor bewoners en voor leveranciers. Er zijn niet veel mensen op straat. Hier schreeuwt men niet naar elkaar in het openbaar en de automobilisten sparen hun claxons. De bewoners heten „Neuilleens" en wie, zoals Robert Hersant, een dame fe liciteert omdat ze al zo lang „Neuillissoise" is, kent- zijn manieren niet. Onschendbaar Bij de parlementsverkiezingen in 1973 stemde 73 procent van de kiezers in Neuilly-puteaux voor de regeringspartijen t Jacques Chirac )cet zich geen raad iet de zaak. Een bekende kandidaat hoeft er nauwelijks campagne te voeren. Hier wil Robert Her sant zijn parlementszetel veilig steiien, want zijn vorige kiesdistrict wordt volgende maand waarschijnlijk door links veroverd. Misschien omdat de eigenaar van Frankrijks grootste kran ten, Le Figaro en France Soir en nog zo'n 30 andere dagbla den en tijdschriften, zich nooit vertoonde in „zijn" ge bied rond de stad Compiegne. Ook zijn zetel in het par lement was meestal leeg. Waarom wil hij er dan toch zo graag bij blijven horen? Vol gens zijn tegenstanders om de parlementaire on schendbaarheid niet kwijt te raken, die hem beschermt te gen een officieel onderzoek naar zijn zakenpraktijken. Hersart, zeggen zij, heelt de perswet overtreden, die voor schrijft dat een en dezelfde man niet eigenaar mag zijn van verschillende persmedia. En de laatste jaren heeft Her sant zijn imperium flink uit gebreid. Volgens de wet ech ter geldt de parlementaire on schendbaarheid niet voor overtredingen buiten het ka der van de volksvertegen woordiging. Maar de huidige regering voelt niets voor een onderzoek waar zij zelf mis schien niet brandschoon uit komt. Als links de verkiezin gen wint, zal er zeker een of ficieel onderzoek worden in gesteld naar Hersants aan koopbeleid. Robert Hersant heeft in het def tige Neuilly de blunder be gaan erop te vertrouwen dat de bewoners onder de indruk zouden komen van zijn geld en macht. Dat ze dankbaar zouden zijn voor de anti linkse en pro-RPR-campagne in France Soir en Le Figaro. Het zouden nemen dat hij een speciale uitgave van Le Fi garo in Neuilly uitbracht, om zich aan de kiezers voor te stellen en daarin Florence d'Harcourt in het hoofdar tikel uitmaakte voor „de feitelijke bondgenoot van de socialocommunisten." Druppel De „belediging" was de drup pel. „Hij denkt dat we een stelletje idioten zijn die alles voor zoete koek aannemen", zegt een inwoner van Neuilly in het hoofdkwartier van Flo rence d'Harcourt. Hij is er trots op een van de weinige Fransen te zijn die meteen na de catastrofale nederlaag in 1940 de zijde kozen van gene raal De Gaulle. Hersant is dus voor zijn oorlogsverleden - na 1944 mocht hij wegens col laboratie jarenlang geen par lementslid zijn - al onaan vaardbaar voor de gaullis ten van het eerste uur. Met links en gematigd rechts nemen ze het hem ook kwa lijk dat hij „Frankrijks intel lectuele traditie" volgens de woorden van de verzetsman, schade berokkent. Zo is Le Figaro van een „beschaafd rechts" blad veranderd in een bot anti-links propaganda- pamflet. Schrijvers als Raymond Aron en Claude Mauriac, die veel bijdroegen tot het prestige van de krant, vertrokken toen Hersant- zijn intrede deed. Over zijn politieke avontuur in Neuilly wordt in Le Figaro en France Soir met geen woord gerept. Het is een pu- bliek geheim dat oud-premier Jacques Chirac Hersant in staat heeft gesteld om zijn imperium met die grote kran ten uit te breiden om verze kerd te zijn van een goedge zinde pers. Dat hij door Her sant kon worden gedwongen om een vooraanstaand gaulliste als Florence d'Har- courts te laten vallen, heeft tot veel verzet geleid binnen Chi racs RPR. „Ik voel me verraden", aldus de veteraan in het actiecen trum. „Het is tegen de gaullis tische traditie om je zo te ver liezen in politieke koehan del". Florence d'Harcourt heeft aangekondigd dat ze niet meer onder de vlag van de RPR in het parlement zal terugkeren, maar als „onaf hankelijke anti-com muniste" Brandstapel De strijd van „het geld" (de bourgeoisie van Neuilly) te gen „de poen" (van Hersant) verloopt gunstig voor Flo rence d'Harcourt. Volgens een opinie-onderzoek kan zij hem met ruim verschil ver slaan. In Neuilly ontbreekt het de laatste tijd niet aan melod ramatische vergelijkingen. Florence d'Harcourt; „Ik ben niet van plan om me op een brandstapel van (Hersants) krantenpapier te laten zet ten." De onvermijdelijke ver gelijking met Jeanne d'Arc. Sympathie voor de underdog, bovendien een van de zeld zame vooraanstaande vrou wen in de Franse politiek. De links-feministische groepering „Choisir", een gemeenschappelijk prog ramma voor vrouwen, heeft haar echter geen steun be tuigd. Dat zou Florence ook alleen maar stemmen kosten in het conformistische Neuilly, al is de verontwaar diging over het haar aange dane onrecht nog zo groot.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4