Vraagtekens bij afstoten panden "Hei is voor ons onhoudbaar Circussen naar Leiden Werkende Jongeren verkocht deel grond PROBLEMEN IN HET AFGESTOTEN PAND Fieurop f ©1 Warm water a la minute? Cévé Leiden biedt uitkomst. Bel: 071-765500 Lichtere scheepsbouw heeft minder last van scherpe concurrentie 8 DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 LEIDEN Ze zitten ingeklemd tussen twee uitgebroken verdie pingen. Via een kale, wan kele trap komen ze nog bij hun kamers, een stut op de benedenverdieping moet zorgen dat er niets naar beneden komt. Het breken ligt voorlopig stil, tot voor kort was het een voortdu rende herrie en een onbe- schrijvelijke stofboel. De familie De Haan - een jong echtpaar en een zoon tje van drie - woont aan de Haven nr. 10. Ze zitten daar al drie jaar, maar sinds kort is het wonen er weinig aangenaam en in ADVERTENTIE wie ergeen gat in ziet. feite onhoudbaar gewor den. Drie jaar geleden kwamen ze er in als huurders van de Stichting Huisvesting Werkende Jongere, maar eind vorig jaar stootte de stichting het pand af. Daarmee begon voor de familie De Haan de ellende. De nieuwe huisbaas - twee par ticulieren,' die de eigendom op naam van hun echtgenotes heb ben staan - kwamen al spoedig vertellen dat ze eruit moesten. Het pand zou verbouwd worden - er komen appartementen - en de oude huurders moesten weg. Van de zes huurders zijn de familie De Haan en een Marokkaanss bewo ners nu nog als laatsten over. Geen rust „Het is hier onhoudbaar gewor den", zegt mevrouw De Haan. „Sinds ze aan het verbouwen zijn, hebben we hier geen rust meer. M'n zoontje wordt met de dag ze nuwachtiger. Vorige week be gonnen ze met een drilboor, de scheuren sprongen in de muren en we konden elkaar'van het stof niet meer zien", doet ze haar re laas. Haar man is overspannen thuis. Hij werkt in ploegendienst, maar kon de laatste tijd bij nachtdienst overdag niet slapen door de her rie. Bovendien durft hij zijn vrouw niet meer alleen te laten. „Ze hebben al een paar keer ge dreigd dat ze ons er uit zullen gooien", zegt hij. De dreiging en intimidatie van de huisbaas - "ze zouden" - vertelt De Haan - "wel een knokploeg sturen" - hebben ze tot nu toe doorstaan. De angst voor repres- sailles wordt echter steeds groter. „Straks sluiten ze het water en Over een jaar De De Haans hebben geprobeerd andere woonruimte te krijgen, maar bij huisvesting kregen ze te verstaan dat er wel urgentere ge vallen zijn. Ze moesten over een jaar maar eens terugkomen. „Maar zolang kunnen we niet wachten, dat houden we hier niet uit", zeggen ze. Inmiddels zijn de bouwwerkzaam heden voorlopig even stilgelegd De eigenaar bleek geen bouwvergunning te bezitten, hij was alvast maar begonnen, ter wijl het overleg met de gemeente nog liep. Bovendien zou aan het karwei zwart worden gewerkt. Inmiddels heeft de familie De Haan op aanraden van anderen een advocaat, Mr. Muller, in de arm genomen. Deze heeft de eigenaars gedreigd met een kort geding als de intimidatie en grote overlast niet achterwege blijft. Voor de familie De Haan lijkt dat enige rust te brengen. Geweld Van de kant van de eigenaars ont kent de heer A. Muijzert dat hij geweld zou willen gebruiken: „het kan best dat ik dat een keer gezegd heb, maar dat doe ik niet. Ik weet ook wel dat ik dan straf baar ben", zegt hij. Verder vindt hij dat de zaak 'een beetje wordt overdreven'. De heer Muijzert erkent overigens dat hij de familie De Haan er snel uit willen hebben, maai' beweert Familie De Haan op de trap dat er naar vervangende woon ruimte wordt gezocht. Als rede nen om de huurders te verwij deren noemt hij een huurschuld en daarnaast kwalificeert hij de familie De Haan als „viezerik ken", „Die mensen bezorgen an- Meer Leids nieuws op pagina 14 Vakbeweging n het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt vanavond een forumavond gehouden over vakbeweging en cao-onderhandelingen. De bijeenkomst begint om acht uur en op die avond zullen spreken W. Wamsteeker, sec retaris van de Industriebond NVV. Reind van der Horst van de Internationale Kom- munislenbond 1KB en Kees Europa Ter afsluiting van de lezin gencyclus over de toekomst van Europa wordt er van avond een forumdiscussie ge houden in het Academiege bouw aan het Rapenburg 73. Onderwerp zijn de standpun ten van de Europese politieke partijen. Voorzitter is dr. ir. A.P. Oele, burgemeester van Delft, oud-tweede-kamerlid voor de PvdA en oud-lid van het Europees parlement. Van het forum maken verder deel uit mr. C. Berkhouwer vice- vóorzitter van het Europees parlement, P. Dankert lid van het Europees parlement en drs. W.KAI. Schmelzer, vice voorzitter van de Europese Unie van Chistendemocraten, De avond begint om acht uur. Archeologie De Leidse hoogleraar prof. dr. F.L. Bastet houdt vanavond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Ra penburg 28. De lezing past in de cyclus archeologische le zingen. Onderwerp van de le zing is "Een weinig bekende periode uit de Pompeiaanse schilderkunst. De lezing be gint om acht uur. Damesromans genmiddag een thema-mid dag gehouden over dames romans doktersromanskas teelromans en dergelijke). De middag begint om half drie met een inleiding, daarna is er discussie en vervolgens een ruilbeurs. Bezoekers kunnen damesromans, die ze willen ruilen Industriebond NVV Jrn het Antonius Clubhuis aan de Mare wordt vanavond de jaarvergadering gehouden van de afdeling Leiden van de NVV-Industriebond. Tijdens de vergaderingdie om acht uur begint, zal onder meer het jaarverslag worden behan deld. dere huurders overlast", aldus de eigenaar. Naast de zaak van de familie De Haan speelt op Haven 10 ook de zaak tegen koffiebar-eigenaar Hemerik. Tegen hem hebben de eigenaars een ontruimings-pro- cedure aangespannen. Men wil zo bereiken dat de koffiebar nog volgende maand uit het pand verdwijnt. Volgens de advokaat van de eige naars, Mr. Teekens jr., heeft He merik zijn koffiebar zonder in stemming van de eigenaars on derverhuurd. Daarmee zou hij het huurcontract verbroken heb ben. Volgens Hemerik bestond deze situatie al, terwijl hij nog van 'Werkende Jongeren' huurde en was men daar ook mee akkoord. LEIDEN - Dit jaar zullen twee cir cussen Leiden aandoen. In april of mei zal het circus Mikkenie een aantal voorstellingen geven in een tent op hst parkeerterrein van het Schuttersveld. Van 28 tot en met 30 juli komt circus Sar- rasani op bezoek in de sleutel stad. De tent van dit circus krijgt een plaatsje op het parkeerterrein van de Groenoordhallen. Terrein oude ehr. kweekschool LEIDEN - De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren heeft eind vo rig jaar een deel van het terrein van de vroeger chr. Kweekschool aan de Paulus Buysstraat ver kocht. Voor dit terrein aan de kant van de Antonie Duycklaan heeft de koper van de grond - bouw- en handelsmaatschappij Grise - plannen om vier dure een gezinswoningen neer te zetten. De grond die 'Werkenden Jongeren' verkocht, behoort tot het terrein waarvoor men al lange tijd bouwplannen voor tweeëndertig premiekoopflats heeft. De stich ting kocht het terrein zelf eind 1976. Het nu verkochte deel zou echter door gemeentelijke voor waarden niet benut kunnen wor den voor de flatbouw. De stichting kocht het totale terrein - 2100 vierkante meter groot - eind 1976 voor een bedrag van 450.000 gulden. Het gedeelte dat men hiervan onlangs doorver kocht, is zo'n 900 vierkante meter groot en werd door bouwmaat schappij Grise gekocht voor de som van 445.000 gulden. Bewoners van de Rijnsburgerweg en omgeving die al sinds het begui - vanwege de sloop van twee woonhuizen aan de Rijnsburge rweg - bezwaar maken tegen de bouwplannen van de stichting verwijten 'Werkende Jongeren' nu speculatie. Een woordvoerster noemt het 'onoorbaar' dat de stichting aan de ene kant grond met winst verkoopt en andere kant bewoonde huizen wil slopen. Voorzitter mr. Linskens van 'Wer kende Jongeren' wil daar nauw elijks op ingaan. Hij zegt desge vraagd dat de grond bij openbare verkoping is verkocht. Verder vindt hij dat de bewoners 'zich te veel met alle zaken bemoeien'. De reden van de verkoop van de grond noemt Linskens het feit dat de gemeente niet toestaat dat men aan de zijde van de Duycklaan tegenover het Leidse Hout hoog bouw pleegt. De bezwaarde bewoners van de Rijnsburgerweg hebben zich steeds op het standpunt gesteld dat de flat van werkende jonge ren juist helemaal op het terrein van de kweekschool moest om zo panden aan de Rijnsburgerweg te sparen. Men ziet in de verkoop van de grond een manier om toch de panden aan de Rijnsburge rweg erbij te betrekken. De bouwmaatschappij Grisé is een samenwerking van Duprie uit Leiden en Proper uit Oegstgeest. Duprie is de vaste bouwer van werkende jongeren. Proper ad verteerde onlangs al met de bouwplannen voor de eengezin swoningen. Bij navraag blijkt dat de plannen nog in een pril stadium zijn. De bouwaanvraag moet nog de deur uit, bij de gemeente is men zelfs nog niet op de hoogte van de plannen. Van de kant van Proper wordt verteld dat het om vier ge schakelde eengezinswoningen gaat. De koopprijs schat men voorlopig tussen de 500.000 en 600.000 gulden. Hier de onlangs flink uitgebreide jachtwerf Van Dijk aan de Roomburgerweg in Leiden Beleid Huisvesting Werkende Jongeren in raadscommissie Gevraagd naar hun mening over de mogelijkheid om per soneel, dat ten gevolge van de vermindering van de werfca- paciteit in de zware scheeps bouw op straat komt te staan, te werk te stellen in de lichte scheepsbouw antwoorden de meeste ondernemers op het gebied van de jachtbouw ne gatief. De heer Troost, van jachtbouw Troost in Leiden: "Ik zie dat niet zo zitten. De jachtbouw is tamelijk gespe cialiseerd, en het is tegen woordig al moeilijk genoeg om vakbekwaam personeel te krijgen. Degene die werk zaam zijn in de zware indu strie zouden eerst moeten worden omgeschoold voor dat ze terecht kunnen in de jachtbouw." Ook directeur Van Gerven, van Van Lent en zonen en de heer Van Dijk, van Van Dijk's jachtbouw (Leiden), lieten dergelijke geluiden horen over het inzetten van per soneel uit de zware scheeps bouw in de lichte. Over de concurrentiepositie van de Nederlandse werven ten op zichte van het buitenland lie ten zij heel wat positievere geluiden horen. De heer Van Dijk: "De con currentiestrijd met het buitenland kunnen wij over het algemeen wel aan. Veel moeilijker ligt het met de concurrentie in eigen land. Vooral in het westen is een groot aantal bedrijven geves tigd op een betrekkelijk klein grondgebied. Maar wanneer de overheid wat meer aan dacht zou besteden aan de exportmogelijkheden op het gebied van de jachtbouw, zou het voor ons allemaal een stuk gemakkelijker gaan". De heer Troost "De concurren tie is vooral afkomstig uit Taiwan. Taiwan kan natuur lijk door de aanmerkelijk la gere lonen veel goedkoper le veren, maar op het gebied van de jachtbouw kunnen wij die concurrentie nog wel aan. De vraag in Nederland neemt voordurend toe, vooral de vraag naar open en zoge naamde trailerbare jachten." De heer Van Gerven: In de loop van der jaren hebben wij een enorme naam verworven op het gebied van kwaliteit. Toch blijkt vooral voor de wat grotere jachten de kwaliteit vaak doorslaggevend. Ook wij zijn echter van mening dat de regering best wat milder zou mogen zijn met het verle nen van facilitieten voor de export". Tot slot de heer Troost over de toekomst van de jachtbouw in de regio Leiden: "Ik ver wacht niet dat er binnenkort een einde zal komen aan de groei van het aantal jacht havens en werven. Door de toenemende mogelijkheden op het gebied van vervoer zijn de mensen niet langer afhan kelijk van een ligplaats in de directe omgeving van een meer of een plas. Ik verwacht dat het aantal jachthavens in en rond de stad alleen maar zal toenemen. En wat betreft de werven; het maakt niet langer uit waar je je vestigt, het criterium is of je vak bekwaam personeel kunt krijgen." Met de zware scheepsbouw is het in Nederland al jaren droevig gesteld en de toe komstverwachtingen zijn be paald niet gunstig. De oorza ken hiervan zijn gelegen in de zware concurrentie van lan den als Japan, Taiwan en Zuid-Korea en in het feit dat de vraag naar tonnage de laatste jaren behoorlijk is af genomen. Dit alles heeft tot gevolg dat de Nederlandse werven de laatste jaren te kampen hebben met een overcapaciteit. De in 1976 ingestelde Beleids commissie Scheepsbouw heeft tot taak gekregen om deze overcapaciteit tot rede lijke proporties terug te drin gen. Een bijna onmogelijke taak voor dit overlegorgaan, waarin overheid, werkgevers en werknemers zijn verte genwoordigd. Met de lichtere scheepsbouw en de off-shore industrie gaat het in Nederland een stuk beter. Vooral de jachtbouw lijkt een florissante aangelegenheid en de concurrentiestrijd met het buitenland is op dit terrein veel minder zwaar. In de Leidse regio, een water- sportgebied bij uitstek, we melt het van de jachthavens en -werven en het watertoe risme rond Leiden lijkt aan zienlijk toe te nemen. LEIDEN - Het beleid van de Stichting: Huisvesting; Werkende Jongeren staat de laatste tijd in een kri tisch licht. Naast de om streden nieuwbouwplan- nen (Rijnsburgerweg en Plantage) geeft ook het afstoten van oude panden - en daarmee verlies aan woonruimte - aanleiding tot kritiek. Deze beide zaken komen vanavond aan de orde in een gesprek tussen de gemeentelijke commissie volkshuisvesting en het bestuur van de stichting. Met name het afstoten van oude panden zal daarbij ruime aandacht krijgen. Op dit moment spelen sterke pro blemen bij een door de stichting afgestoten pand aan de Haven. Met het afstoten van dit pand aan een particuliere eigenaar zijn de oude huurders langzamerhand allemaal moeten vertrekken. De particuliere eigenaar probeert momenteel de laatste bewoners kwijt te raken. De fractie PPR/D'66 zal deze zaak vanavond aan de orde stellen in de commissie. Men wil dan vooral weten of 'Werkende Jon geren' criteria hanteert aan wie men verkoopt en onder welke voorwaarden dat gebeurt. Men krijgt nu het idee dat de stichting winst maakt met de verkoop van oude panden en het huurders- belang uit het oog verliest. Raadslid Van Oosten zegt ter toe lichting dat men het 'kwalijk' vindt dat de stichting panden af stoot en zo huurders in moeilijk heden brengt. "Zo lijkt het of de stichting met de ene hand af breekt wat het met de andere hand opbouwt", zegt hij. Voorzitter mr. Linskens van 'Wer kende Jongeren' zegt desge vraagd dat hij het betreurt dat het pand aan de Haven aan de huidige eigenaar is verkocht. Achteraf stelt hij vast dat zoiets zich niet meer zou herhalen. Overigens ontkent Linskens spe culatieve oogmerken. "Het pand is tegen boekwaarde verkocht", benadrukt hij. De voorzitter van "Werkende Jon geren" ontkent dat de stichting er naar streeft om oude panden af te stoten. Vorig jaar zou men in to taal twee panden hebben afgesto ten en voorlopig wil men verder niets kwijt. Linskens legt uit dat men alleen afstoot als de ex ploitatie niet meer rond te krijgen Het pand Haven nr. 10.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3