Gemeente Alphen is niet zo milieubewust zal moeten verdwijnen bij besluitvorming gemeente' Koudekerkse raad vindt bedrag jer leerling te laag geschat Contact Groep Milieu meent: D'66/Gemeentebelangen Katwijk in verkiezingsprogramma: [DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Er zou in Alphen aan den Rijn een wethoudersportefeuille "milieuzaken" moeten komen. De wethouder die zo'n portefeuille zou beheren, zou dan ook bij alle zaken waarbij het milieu in het geding is een belangrijke stem moeten hebben. Nu is onbekend wie milieuzaken behartigt. Wij hebben het drie raadsle- den gevraagd, maar ze moesten het antwoord schuldig blijven. En dat is toch eigenlijk te gek". ILeo van Baaien van de Contact 1 Groep Milieu noemt één van de i vragenderwijs gestelde sugges ties op die de groep opnam in een brief die drie maanden geleden werd geschreven aan het ge- j meentebestuur. Een brief waarop de contactgroep tot zijn verba- i zing nog geen antwoord (behalve een kennisgeving van ontvangst) kreeg. De groep is naar het ant- i woord erg nieuwsgierig, vooral omdat men van mening is, dat er I in Alphen weinig wordt gedaan aan milieuzaken. "We hebben de indruk, dat er in het college van burgemeester en wethouders en j in de gemeenteraad maar weinig I wordt nagedacht over mi lieuproblemen". Als ondersteu ning van die stelling wijst Van Baaien op de bescheiden ruimte die er bij de algemene beschou- wingen was voor milieuzaken. Er wordt weinig gedaan aan mi lieuzaken, zeggen de vertegen woordigers van de Contact Groep Milieu, hetgeen onmiddellijk de vraag oproept, wat er dan zoal gedaan zou moeten w,orden. Van Baaien en met hem Heieen Pij pers en Erry Stove noemen zo een handvol mogelijkheden. "In Alphen zijn 'n tijdje glas containers geweest, maar ze zijn weer verdwenen. Waarom? Er zou niet genoeg gebruik gemaakt van worden, maar daarop werd ook wel geantwoord, de ver spreiding was niet goed. Het is te veel in het experimentele blijven hangen en het heeft te kort ge duurd". Andere voorbeelden: meer druk van de zijde van de gemeente op een verdubbeling van het spoortraject Utrecht- Leiden; de tariefstelling van de nutsbedrijven, "bij minder ge bruik het laagste tarief'. Terug weer naar de milieuwethou der. De Contact Groep Milieu ziet voor die wethouder vele taken. "Want het milieu speelt bij zo veel zaken een rol. Bij ruimtelijke or dening bijvoorbeeld. Er zijn nog zo veel braak liggende terreintjes. Misschien moet er volgens het bestemmingsplan iets op. maar misschien is het ook zo. dat je toch in de loop der jaren daarover anders bent gaan denken. Zo'n wethouder zou dan verder ook speciaal belast moeten worden met hinderwetvergunningen en het toezicht op de naleving van de bepalingen. Echt, er is werk ge noeg voor een dergelijke wet houder". In de door de gemeente nog niel beantwoorde brief, wordt ook gevraagd om een duidelijke in stantie binnen de gemeente be last met milieuzaken. "Zodat de mensen weten bij wie ze terecht kunnen als ze te maken krijgen met een milieuprobleem". Een andere wens van de groep is in zicht krijgen in wat Alphense be drijven lozen in de lucht, het wa ter of de bodem. Een lijst die er is, maar waarvan de groep inmid dels langs andere kanalen te ho ren heeft gekregen, dat inzage daarin niet mogelijk zal zijn. De Contact Groep Milieu heeft de gemeente verder aangeboden om in milieuzaken samen te werken. De groep is niet alleen bereid om actief te zijn in de richting van de gemeente. Ook gemeentenareri hoopt men te kunnen bereiken. Men is van plan om de burgerij informatie te verschaffen over de mogelijkheden wat milieube wuster te leven. Via een marktk raam (april/mei) hoopt men die- informatie uit te dragen en mo gelijk zullen in die marktkraam ook milieuvriendelijke artikelen worden verkocht als bijvoor- Aan het milieu-bewustzijn van sommige Alphena het een en ander getuige dit stilleven. i mankeert ook wel beeld jute tasjes, kringloop papier, fosfaatvrije wasmiddelen. Het kringlooppapier zal overi gens binnenkort in Alphen en omgeving in tal van winkels ver krijgbaar zijn en via stencils aan scholen en instellingen wijst de Contact Groep op die mogelijk heid om wat milieubewuster be zig te zijn. "En prijsbewuster, want het kringlooppapier is nog goedkoper ook" Contact Groep Milieu wil fungeren als probleem adres' ALPHEN AAN DEN RIJN - In september/oktober vorig jaar ging in Alphen aan den Rijn de Contact Groep Mi lieu van start. Die groep ont stond uit een initiatief van de Vereniging Milieudefen sie, die alle in Alphen werk zame milieugroepen rond de tafel noodde. Die groepen; de genoemde vereniging, het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie, de werkgroep Energie Educa tief, de Stop Kalkar-groep, de milieuwerkgroep Gompie van het christelijk lyceum en de milieugroep van het buurtcentrum Ridderveld, zijn voor een deel zelf nog ac tief. Een belangrijk argument om de krachten te bundelen was een efficiënter optreden. Voorts wil men fungeren als een soort contactadres voor iedereen die met milieupro blemen zit (dat contactadres is: Leo van Baaien, Haring vliet 68. tel. 44730). Ook hoopt men met de gemeente milieuproblemen te kunnen bespreken en tenslotte re kent men het verschafTen van informatie aan iedereen tot z'n taak. Over doelstel lingen en de vorderingen tot nu toe spraken we met Leo van Baaien, Heieen Pijpers en Erry Stové. KATWIJK - "De gemeente moet voor de burger de meest vertrouwde overheid zijn. Ze dient de grootst mogelijke openheid bij haar werk te betrachten en een zo ruim mo gelijke inbreng van de burgers te verzekeren. Daartoe moet alle geheimzinnigheid verdwijnen bij het voorbe reiden en nemen van besluiten. Openbaarheid moet regel zijn, geheimhouding uitzondering. Burgemeester en wethouders van Katwijk moeten hun plannen zo vroeg mogelijk naar buiten brengen zodat de Katwijkse burgers erover kunnen meepraten" Zinsneden uit het programma voor de komende gemeenteraadsver kiezingen van woensdag 31 mei van de nieuwe Katwijkse poli tieke partij D'66/Gemeentebe- langen. De combinatie maakt in haar basisprogramma duidelijk, dat ze onder lijstaanvoerder schap van drs. H. van Mierlo het nodige wil gaan proberen te ver anderen in de relatie tussen bur gers en gemeente, zoals die nu in Katwijk bestaat. De partij heeft daartoe, zo blijkt uit de tekst van het programma, een breed scala aan planmatige pijlen op haar boog. "De burger zal steeds zijn weg moe ten kunnen vinden in het doolhof van overheidsdiensten en -rege lingen", zo gaat het programma bijvoorbeeld verder. Daarbij be doelt D'66/Gemeentebelangen onder meer dat men bij de ge meente aan de burgers duidelijk zal moeten maken tot wie hij zich het beste kan richten met het ver zoek of een bezwaar. Vervolgens moet de burger dan inzicht wor den gegeven in de procedure die wordt gevolgd bij de afwikkeling van diens zaak. Het programma: "Daarom is en blijft voorlichting van de gemeente via de pers en via eigen inzet noodzakelijk. De aanstelling van een gemeentelijk voorlichter is verder van het grootste belang". Nog meer pijlen op de boog van deze partij zijn in deze: het ge meentehuis moet één avond per week voor de burgers open zijn; brieven van Katwijkers worden door de gemeente snel en correct afgehandeld; stukken voor ver gaderingen moeten zo soepel mogelijk voor het publiek en de pers beschikbaar zijn: ambtena ren mogen aan raadsleden zonder opgaaf van redenen geen infor matie onthouden. Wonen Bovenstaande punten uit het prog ramma van D'66 Gemeentebe langen staan in dit elf pagina's tellende stuk vermeld onder het hoofdstukje "Ruimte voor zeg genschap van de burger en voor openbaarheid van beleid". Onder het motto van het programma "Geef meer ruimte voor iedere burger" telt het naast dit thema nog vier andere hoofdstukken, die elk hun eigen onderdeel van dat ruimte-bieden behandelen. Die vier zijn: wonen, plannen maken, werken en welzijn. Onder het kopje "Ruimte voor plannen voor de toekomst" trekt de partij, die van mening zegt te zijn dat de verscheidenheid van mensen en opvattingen een posi tief iets is, de lijn van het hierbo ven behandelde hoofdstuk door Ze schrijft namelijk onder meen "De Katwijkse bevolking moet bij het vaststellen en wijzigen van bestemmingsplannen meer wor den betrokken dan nu het geval is. Het hele beleid op dit gebied dient doorzichtiger te worden en de daarbij te volgen werkwijze moet aan de burgers duidelijk worden gemaakt". Bij het hoofdstuk "Ruimte om te wonen" komt de kersverse com binatie met een groot aantal doe len om naar te streven. Deze zien er kortweg op een rijtje gezet als volgt uit Een voortdurend en doelmatig on derzoek naar de woonbehoefte in Katwijk is noodzakelijk. Bij dit onderzoek, waarvan de resulta ten openbaar dienen te worden gemaakt, moet met name aan dacht worden besteed aan groe pen woningzoekenden, die min der bedeeld dreigen te worden: bejaarden, gehandicapten, on volledige gezinnen, alleenstaan den, werkende jongeren en buitenlanders. Bij de woning bouw moet de gemeente zich richten naar de uitkomsten van het onderzoek. De verdeling van woonruimte moet rechtvaardig en volgens voor de Katwijkers duidelijke normen gebeuren. Doorstroming moét doeltreffend worden gestimu leerd. Variatie in woonvormen blijft noodzakelijk. Verkrotting moet worden tegengegaan. Woning bouwverenigingen moeten daar voor steun ontvangen, evenals voor het aanbrengen van veran deringen aan bestaande wonin gen. Ook initiatieven van bewo ners om de uniformiteit van of rij huizen te doorbreken dienen te worden gesteund door de ge meente. Het slopen van panden dient tot het uiterst beperkt te blijven. Het "badcentrum" moet zo snel mo gelijk van de grond komen. Bij het definitief vaststellen van het nieuwe bestemmingsplan voor Katwijk aan den Rijn dient de reeds geleverde inbreng van de bevolking te worden verwerkt. Welzijn Nadat in het onderdeel "werken" is opgemerkt dat het aantrekken van schone en arbeidsintensieve bedrijven voor Katwijk uiterst belangrijk is, komt het prog ramma op het laatste punt: "Ruimte voor welzijn". Hierbij besteedt het aandacht aan de vol gende zaken: recreatie, educatie en cultuur, bejaarden- en jeugdwerk plus tot slot milieu. Bij deze vier wensen wordt gewe zen op het belang van ver schillende voorzieningen, zoals dat wordt gezien door de bril van D'66/Gemeentebelangen. Wij noemen daarvan achtereenvol gens: mogelijkheden scheppen tot rec reatie die zowel door Katwijkers als door badgasten kunnen wor den gebruikt; wijk verenigingen met een goed, eigen gebouw zijn onontbeerlijk; de aanleg van nieuwe sportcomplexen nabij de wijk Rijnsoever is "uiterst ur gent"; een verdere democratise ring van het onderwijs moet wor den bevorderd; het spoedig tot stand komen van een regionale schooladviesdienst heeft "hoge prioriteit"; de gemeente moet vernieuwing van het onderwijs bevorderen; volwassen-educatie en muzikale vorming voor meer mensen moeten worden mogelijk gemaakt; bejaarden moeten zo lang mogelijk in hun eigen woonomgeving kunnen blijven; het jeugdwerk moet gericht zijn op vorming en ontplooiing van de jeugd zonder indoctrinatie; de groenvoorziening in Katwijk dient de komende jaren extra aandacht te krijgen. ONBEWUST TEGEN PAAL ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 48-jarige Alphenaar werd zondagavond op de kruising Huzeveld/Dijkstraat bekneld zittend gevonden in zijn zwaar gehavende wagen. De man. die door de brandweer moest worden bevrijd en voor verwondingen in het Rij noord-ziekenhuis moest worden behandeld, wist zelf niet hoe h(j met zyn auto te gen de betonnen paal op de straathoek was terecht ge komen. Waarschijnlijk speelde alcoholgebruik een rol, een op het politiebureau genomen bloedproef zal wat dat betreft uitsluitsel moeten geven. OUDEKERK - De gemeenteraad van Koudekerk heeft gister avond het bedrag dat per lagere school leerling voor dit jaar moet worden uitgetrokken. vast gesteld op driehonderd vijftig gulden. Dit is bijna dertig gulden meer, dan door het college van burgemeester en wethouders was voorgesteld. De raad was van mening dat het vaststellen van L het betreffende bedrag nu einde- I Jijk maar eens op grond van reeele gegevens moest gebeuren, w zodat niet op de helft van het V, boekjaar opeens allerlei bijbeta lingen zouden moeten plaatsvin- jden. porafgaand aan de behandeling Van dit agendapunt las bur gemeester Swaan een brief voor van de oudercommissie van de burgemeester de Herderschool, waarin werd gesteld dat de voor gestelde ƒ322.08 voor de ouder- Commissie onaanvaardbaar was. Volgens de brief zou Koudekerk fnet een dergelijk bedrag het minste geld van alle omliggende /gemeenten aan zijn onderwijs Besteden. H deze visie was het raadslid Vreugdenhil (PC) het volledig iens. Hij zei dat het college ieder aar een te laag bedrag per leer ing berekent en dat zulks nu fiaar eens tot het verleden moest ichoren. In het bijzonder memo reerde hij het afgelopen jaar tij dens welk ook een te laag bedrag was uitgetrokken, maar er was toegezegd dat over deze kwestie contact opgenomen zou worden met de schoolbesturen. Een ge sprek tussen het gemeentebe stuur en de schoolbesturen had echter nimmer plaatsgevonden. 'Ik heb zelf vele jaren deel uitge maakt van een schoolbestuur, ook al was dat dan van een kleuterschool. Ik weet derhalve dat je als schoolbestuur een be paald programma gaat opstellen, gebaseerd op het bedrag per leerling datje krijgt. Je houdt dan echt geen rekening met even tuele nabetalingen die ooit wel eens plaats zullen vinden. Als de schoolbesturen hun programma gaan richten op het lage bedrag dat nu is voorgesteld, dan wordt de kwaliteit van het onderwijs aangeptast. Ik vind dat een erg kwalijke zaak, de kwaliteit van het onderwjs gaat mij zeer ter harte', zei Vreugdenhil, die daarna met een gespecificeerde kostenraming aantoonde dat het bedrag inderdaad aan de lage kant was. 'Mijn fractie is het volledig zat. We kunnen het college in zijn voor stel niet steunen. Misschien wil de burgemeester nu weer met een zelfde verhaal komen als vorig jaar, zoiets als dat er iets aan de verwarmingsketel is verbeterd waardoor de stookkosten lager worden, maar dan zijn er altijd andere kosten. De school kan moeten worden geverfd of het BTW tarief gaat omhoog. We vin den dat het bedrag per leerling met zeventien procent moet wor den verhoogd tot 350,- of 360.-', beëindigde Vreugdenhil zijn betoog. Keihard Wethouder Le Large zei dat er vorig jaar een gesprek had plaats ge vonden tussen de gemeente en de besturen van zowel de chris telijke als de openbare lagere school. Alles bleek toen naar wens te gaan. Volgens de wet houder waren de door het college voorgestelde bedragen tot stand gekomen door keihard en reëel rekenwerk. Ze zei niet het idee te hebben dat het bedrag te laag was. Dat er in 1977 nabetalingen moesten plaatsvinden kwam volgens mevrouw Le Large dooi de schoonmaakkosten, een post die dit jaar echter niet meer mee telt. Er is in het schoolgebouw inderdaad een nieuwe verwar mingsketel die de warmte beter over de verschillende lokalen verdeelt, maar wat deze ketel voor financiële consequenties heeft kon ze nog niet zeggen. Om werkelijk tot een verantwoord bedrag te komen vond de wet houder het het beste om de zaak aan de orde te stellen in de com missie personele, bestuurlijke en algemene zaken. In deze com missie zou dan tot op de laatste cent nageplozen moeten worden, hoe de zaak werkeliik zit. Hier nam Vreugdenhil echter geen genoegen mee. Hij stelde dat de zaak voldoende onderzocht is en dat niet langer met de beslissing gewacht kon worden. Hij stelde voor het bedrag op 350 - te stel len, zonder dat de zaak eerst weer in commissieverband moest worden doorgepraat. Nadat bur gemeester Swaan er nog op had gewezen dat het beslist niet de bedoeling van het college is om het onderwijs via financiële stra- tegiën te kort te doen en ook dat het bedrag dat in Koudekerk zuiver voor de leermiddelen is uitgetrokken - de belangrijkste post volgens de burgemeester het hoogste is van alle omringende gemeenten, werd de vergadering geschorst. Na de schorsing zei mevrouw Le Large dat het college, de zaken nog eens zorgvuldig overwogen hebbende, mee kon gaan met het voorstel van Vreugdenhil om het bedrag per leerling op driehon derdvijftig gulden te stellen. Een voorstel waar de gehele raad mee accoord ging. r r Uil het programma van D 66/Gemeentebelangen Katwijk: Variatie in woonvormen blijft noodzakelijk"Hier een blik op de nieuwbouwwijk Rijnsoever.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17