Democratisering klinkt door in het onderwijs twee rrai 80/ Pandbrief biljetten Q 0/ kantonrechter Groenoordhal in teken vrije tijd Burgemeester mag niet getuigen voor De Booij JFmm vwebudfia uirecni Mi mh Ambtsjubileum onderwij sinspecteur Van Riesen: 27 februari tm 5 maart een feest op twee wielen! Parkeren op IJsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bus naar RAI. Kachel defect: brand in oud studentenhuis Sf In coupures van 1 000,-of 10 000,- |i| jm JB M rendemen?l8%)^estelde (Electie! Hypotheekbank nv M DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 LEIDEN - Voor het vierde achter eenvolgende jaar wordt in de Leidse Groenoordhallen de Vrije Tijdsbeurs gehouden. Organisa tiebureau Zuid-Holland bv te kent wederom voor de organisa tie van deze ideeënbeurs, die dit jaar wat vroeger valt dan anders om te voorkomen dat het mooie weer het bezoekersaantal parten speelt. Achtduizend vierkante meter staat de beurs die van 1 tot en met 5 maart wordt gehouden ter be schikking. De hal zal hiervoor in zes sectoren worden ingedeeld, te weten sport, watersport, kampe ren, doe-het-zelf tuinieren en de "voorlichtings" stands. Centraal in de hal staat een tuin, aangelegd door de Leidse Bond van Amateur Tuinders, waarom heen de verschillende stands worden gegroepeerd. In de tuin wordt ruimte geschapen voor een terrasje. Verder zijn er stands op het gebied van tuinartikelen, zoals broeikasjes, schuurtjes, tuingereedschap en dergelijke. Doorlopend worden er demon straties bloemschikken gegeven. De bezoekers kunnen aan die demonstraties actief deelnemen. Rondom de tuin komt de zoge naamde "gezelligheidsmarkt", vervaardigd van als oud-Hol landse huisjes ingerichte stands. In een aparte hoek van de hal staat het element "sport" centraal. In samenwerking met de Leidse sportverenigingen worden daar demonstraties boksen, teak wondo, kick-boksen, judo en at letiek verzorgd. Bekende sport mensen zoals Chris Lantrok (tweede bij de Nederlandse kam pioenschappen boksen) en Aad van der Luit (van de Leidse Sportschool) zullen niet ontbre ken. Voor de jongste bezoekers van de Vrije Tijdsbeurs wordt een kin derboerderij met onder andere lammetjes, geiten, bokken, ko nijnen en Siamese biggetjes inge richt. De dieren zijn afkomstig van deelnemers aan de Leidse veemarkt, die elke eerste twee dagen van de week wordt gehou den in de Groenoordhal. Kinde ren kunnen verder in het pret park (met flipperkasten) terecht. Nieuw dit jaar is de ruilbeurs op postzegelgebied waarvan de or ganisatie in handen is van IV Philatelica. Gemiddeld honderd leden van deze Leidse vereniging zullen in de hal aanwezig zijn om spullen te ruilen. Elke liefhebber mag plaatsnemen om te proberen zijn of haar postzegels te ruilen. Voor de doe-het-zelvers komt er een werkplaats compleet met draaibanken waar men kan scha ven, schuren, zagen en vragen kan stellen. Leiding is aanwezig. Hoewel de beurs een commerciële achtergrond heeft zal ruim baan worden gemaakt voor het hob byisme. Zo zijn er amateur-zen ders, er komt een stand met mini-metsel materiaal (een soort lego voor volwassenen). Het ele ment watersport zal worden ver tegenwoordigd door de Leidse Zeilbootvaarschool, de inter nationale windsurfschool en door het houden van een dinghy-show. Bij deze show van wedstrijdzeilers wordt een pre sentatie gegeven van de wed- strijdboten en wordt voorlichting gegeven. De windsurfschool komt met een "simulatie" dat wil zeggen een apparaat dat de wer king van de golven nabootst. Bijdragen van de kampeersector zijn er in de vorm van vouwwa gens en kampeerwagens. De antiekmarkt omvat zes stands waar meubilair, kasten en derge lijke verkocht worden. Op muziekgebied worden onder meer orgels geëxposeerd. Voor lichting van de ANWB zal even min op de beurs ontbreken. Tenslotte wordt een stand inge richt voor jeu-de-boule-liefheb- bers, verzorgd door de Neder landse vereniging van jeu-de- boule spelers. De Vrije Tijdsbeurs is geopend op woensdag van zeven uur 's avonds tot half elf, donderdag en vrijdag van één tot vijf uur en ze ven tot half elf, zaterdag van elf tot vijf uur en zeven tot half elf en zondag van elf tot zes uur. In tegenstelling tot voorgaande ja ren komen er geen groepen op treden. De organisatoren van de beurs zagen daar vanaf enerzijds door het geluidsoverlast, an derzijds om het "wegzuigen" van bezoekers te voorkomen. Groe pen zullen er volgend jaar waar schijnlijk wel zijn maar dan in een aparte zaal. De toegangsprijs voor de beurs bedraagt voor vol wassenen vier gulden, voor kin deren tot twaalf jaar en 65-plus- sers de helft. Met de opbouw is vanmiddag, di rect na het beëindigen van de veemarkt al begonnen. Er zal hard doorgewerkt moeten wor den om de deuren morgenavond om zeven uur (overigens zonder officieel vertoon) te kunnen ope- Alle fietsen, brommers en motoren van de wereld. Samen op de RAI! Keuze uit ruim 2000 fietsen! Kies er één die bij uw plannen past. Voor naar 't werk en naar school. Of een extra fiets voor de vrije tijd; toeren, trimmen, racen. Voor uw gezondheid of'n fietsvakantie. Wat u maar wilt - keus voor iedereen! Alle typen brommers zijn er, van 't handige stads- en bood- schappenbrommertje tot de echte sportbrommer met 4 versnellingen. Motoren van 50 cc tot 1200 cc en alles wat daartussen zit. De grootste Motormanifestatie van Nederland! Op de Tweewieler Rai in Amsterdam! Uw (kleine) kinderen worden passend opgevangen in het kinderpaviljoen - met drie wielers en fietsjes natuurlijk! Zodat vrij kunt ronddwalen Zij zijn er weer; de leden van de Veteraanmotorenclub met hun historische machines. Plus een adembenemende ex positie van race-, trial-en cross motoren! En ook; de loopfiets, de veloci- pède, de hoge bien nog vele andere historische fietsen! Bekende wielrenners rijden om het hardst - op home trainers. Gecoached door oud wereldkampioen Frans Mahn. Ook tijdens de Rai: de Natio nale sleutelwedstrijd. Neder landse topmonteurs meten hun technische vaardigheid, onder het toeziend oog van Peter Knegjens. Wilt u de voor u ideale fiets- Cyclobal-demonstraties: maat weten? Laat dan gratis de voetballen - op - de - fiets! maat nemen om te bepalen Show van de kunstfiets-groep welke fiets u het beste past! uit Heerlerheide. geopend van 10-17 en 19-22uur; zaterdagen zondag 10-17 uur. Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar op vele NS-stations Knotsgekke feestfietsen waar iedereen op mag rijden; als-ie durft! Alle informatie. Alle voor lichting Over fielsrondritten door Nederland (Wel 200 ver schillende!) tot een boekje waarin staat hoe u zelf uw fiets kunt onderhouden en repa reren. Maar ook leuke fiets- posters! Dat alles op stand 68 van de stichting: fiets! Weer hcél veel nieuws op het gebied van onderdelen en toe behoren. Voor motoren, brom mers en fietsen. Waar tel je bij voorbeeld meer dan 250 ver schillende fielszadels? Dit alles - en volop gezellig heid - vindt u op de Tweewieler Rai in Amsterdam. LEIDEN - "Ja", zegt Jan van Riesen, "een veertigjarig ambtsjubileum. Maar ik heb het gevoel dat ik pas weer met iets nieuws ben begonnen. Dat komt natuurlijk ook omdat ik in die veertig jaar veel afwisseling gekend heb". Hij bladert wat in papieren, die hij heeft volgeschreven met weten swaardigheden uit zijn loopbaan ("Ik praat veel en dan vergeet je misschien wat wel en wat niet belangrijk is. Daarom heb ik wat punten opgeschreven"). Tijdens het gesprek gaat de modieuze laag-glazige bril veelvuldig op en af. Hij bedient zich van wijdse gebaren. Heeft een sonoor stem geluid. Z'n woorden - scherp gearticuleerd - schallen soms door z'n werkkamer. De laatste veertien jaar is Van Rie sen gemeentelijk inspecteur van het onderwijs in Leiden, in welke functie hij over vier jaar met pen sioen zal gaan. Zestig jaar gele den werd hij geboren in Assen ("Mijn vader was een self-made man. Hij had alleen ambachts school. Uiteindelijk is hij ar chitect geworden"). Groeide op in Meppel. Kwam in 1936 van de kweekschool. Begon als kweke ling met akte. En werd - na in de oorlog ondergedoken te zijn ge weest - ulo-leraar in Sneek. Hij werd schoolhoofd aan diverse scholen in het oosten van het land, met een latente belangstel ling voor onderwijsvernieu wingen. En kwam - in 1964 - in Leiden terecht als adjunct-in specteur van het onderwijs. 'Ik koos toen zeer bewust voor de gemeentelijke inspectie en niet voor de rijksinspectie. Als rijks inspecteur heb je slechts één sec tor, bijvoorbeeld het lager on derwijs. En ik interesseerde me vooral in de samenhang van de verschillende sectoren, waarin het kind z'n hele ontwikkeling doormaakt. Je hebt dan meer zicht op het hele onderwijs. En je zit dichter bij het bestuur". "Know-how" Zijn taak ziet hij als het bundelen van onderwijskundige "know how" ter ondersteuning van het gemeentelijk beleid. Hij doet dat via veelvuldig contact met "het veld" (de scholen etc.) en door middel van het zg. staforgaan on derwijs, waarin o.a. de chef van de afdeling onderwijs zitting heeft, de twee gemeentelijke on derwijskundigen en de directeur van de schooladviesdienst. 1 an Riesen vindt trouwens, dat wat die onderwijskundige kennis aangaat, ook het verantwoor delijke bestuur de laatste jaren "in toenemende mate" de nodige inbreng heeft gehad. Wethouder Tesselaar heeft hij in dat verband erg hoog staan. Hij zegt: "Ik zou hem straks graag als wethouder van onderwijs terugzien. Hij heeft de afgelopen jaren zeer con structief gewerkt aan het onder wijs in Leiden. En hij geeft je de nodige ruimte om zelfstandig je werk te doen" Over het college van B en W zegt hij: "Ik zou straks wel weer graag een programcollege willen heb ben. Ik vind so-wie-so dat de bur gers tevoren mogen weten aan welk programma ze hun stem ge ven. Bovendien werkt het ge makkelijker. Ik heb laatst nog eens het oude programma van de PvdA doorgekeken, uiteraard op het gebied van het onderwijs. En dan zie je dat er geleidelijk en daadwerkelijk aan die prog rammapunten gewerkt wordt. Maar of dat programcollege deze vorm zou moeten hebben, is weer iets anders". Aarzelend: "Ik zou in elk geval graag een college zien, waarin de PvdA zitting heeft". Kindgericht Pratend over onderwijsvernieu wingen: "Toen ik pas in het on derwijs werkzaam was, vond ik dat er heel wat vernieuwd moest worden. Ik was van mening - en dat ben ik nog steeds - dat het onderwijs in toenemende mate kindgericht moet zijn in plaats van leerstofgericht. Nu zie je om je heen dat dat al sterk leeft, de ontklassikalisering, de grotere aandacht voor het individuele kind, vooral in het kleuter- en la ger onderwijs. Alleen is bij het al gemeen voortgezet onderwijs de acceptatie van deze ontwikkeling in mindere mate aanwezig. En daar heb ik begrip voor" 'Je zit bijvoorbeeld nog steeds met het probleem van de breukvlak ken. De overgang van het kind van het lager onderwijs naar het voortgezet onderwijs bijvoor beeld. Daar is het voortgezet on derwijs nog niet uit. Kijk naar de eindexameneisen, dat verdraagt zich nog niet met de mogelijk heden van het individuele kind. Een probleem is ook dat de leerkrachten in het algemeen voortgezet onderwijs er nog niet voor opgeleid zijn om in de groep van twaalf- tot zestienjarigen ge differentieerd onderwijs te ge ven. Aan de andere kant vind ik datje niet altijd kindgericht hoeft te werken hoor. Je mag ook best iets van het kind zelf verwach ten". Thuiswerk overdoen Kindgericht werken en daarmee samenhangend de ontklassikali sering, dat staat volgens Van Rie sen ook centraal in de veelom streden discussienota "Maakt Leiden School?" Een nota, die met name bij het voortgezet on- Jan van Riesen kindgericht werken derwijs flink wat stof deed op waaien. Wethouder Tesselaar kreeg harde kritiek te verduren tijdens een bijeenkomst die be doeld was als hoorzitting. Hij moest z'n huiswerk maar eens overdoen, vonden vertegen woordigers van het voortgezet onderwijs. Van Riesen, een van de samenstellers van de nota, tilt daar echter niet zo zwaar aan. "Die kritiek, dat is heel begrijpelijk. En dat die uit de hoek van het voortgezet onderwijs kwam, daar hebben we het net al over gehad: daar is het kindgericht onderwijs en daarmee samenhangend de ontklassikalisering een pro bleem. Maar kijk, de mammoet wet is eigenlijk over de mensen heengerold. En dat moeten we nu zien te voorkomen. Je moet nu de mensen dwingen tot meedenken en meediscussiëren over deze dingen. Want over een x-aantal jaren zitten we er middenin". Aan de hand van zijn aantekenin gen blikt Van Riesen vervolgens tevreden terug. Constateert dat de ontwikkelingen in het onder wijs "veel meer" uit hun isole ment zijn getreden, dat de ouders nauwer bij het onderwijs betrok ken zijn, dat er een duidelijke democratiseringstendens valt te i dat "Vroeger, toen ik onderwijzer was, ging ik naar het hoofd van de school en dan vroeg ik: meneer, kan ik nieuwe schriften krijgen. Dan moest ik eerst m'n oude schriften inleveren. En dan keek-ie of er geen onbeschreven bladzijde in voorkwam. Maar dan heb ik het over de jaren dertig na tuurlijk. Toen moest je als on derwijzer wel erg zuinig zijn". WIM WIRTZ Tom de Booij is een bekende bij zo wel leden van de zittende (rech ters) als van de staande magi stratuur (officieren van justitie) in het hele land. Hij heeft er zijn beroep van gemaakt (na zijn eer vol ontslag als docent geologie aan de universiteit in Am sterdam) het machtshebbers moeilijk te maken. Dwars te lig gen waar hij maar kan om wat volgens hem onrechtvaardig is te bestrijden. Zo gaat hij bijvoorbeeld tegen klas- sejustitie te keer. Hij laat elke parkeerovertreding vóórkomen en gaat in hoger beroep als hij dan veertig gulden boete krijgt. Want dat vindt hij te weinig, om dat mensen met een veel lager in komen dan hij (een zeer behoor lijk wachtgeld), hetzelfde moeten betalen. Zijn boetes zit hij uit in het gevangom daar dan weer iets voor de gevangenen proberen te bereiken. Aan dit bedrijf heeft hij een dagtaak. Hij noemt zich publicist, is nu 53 jaar en lijkt het voorlopig nog niet op te geven. Gisteren bracht hij een bezoek aan het Leidse kantongerecht. Vorig jaar, rond de verkiezingen in mei, werd hij geverbaliseerd vanwege het plakken van affiches op het gebouw van de Sociale Dienst aan de Langebrug. De po litie schreef in het rapport dat haar actie kennelijk was uitge lokt vanwege het feit dat een man of tien met spandoeken heen en weer liep terwijl van het hele ge beuren opnamen werden ge maakt door een volledige came raploeg. De affiches waren van het Verbond tegen Ambtelijke Willekeur, dat van mening is dat er bij de verkiezingen sprake was van grote rechtsongelijkheid ten opzichte van de kleine politieke partijen. Tom de Booij had aan de officier van justitie de wens te kennen gegeven vijf getuigen a decharge te laten oproepen, onder wie burgemeester Vis. Dat verzoek had de officier niet in gewilligd. De Booij: "Het Openbaar Ministerie doet maar. Dat gebeurt me nou keer op keer da t een officier op de stoel van een rechter gaat zitten en beslist of ge tuigen al dan niet worden ge hoord". De officier: "Ik heb niet zelf beslist, ik heb het aan de kan tonrechter voorgelegd en hem daarbij mijn mening gegeven. Die luidt dat ik het nogal over dreven vindt voor deze een voudige zaak vijf getuigen op te roepen". Rechter De Koningh: "Ik heb de ge tuigen niet laten oproepen omdat ik me hier niet met politiek bezig houdt". De Booij: "Maar ik ben nu geschaad in mijn verdediging" Rechter: "Maar u hebt zelf toege geven dat u het gedaan hebt" "Jazeker, ik kan wel meer zeggen Hier, op de zitting moet blijken of ik schuldig ben. U moet uitmaken of en hoeveel schuld ik heb, en dat kunt u niet op grond van enkel mijn verklaring tegenover de po litie. Ik wil u nu dan vragen om aanhouding van de zaak, zodat ik de stukken die ik nu niet gezien heb rustig kan doornemen Ook daar kwam niets van in. Of ficier van justitie: "Het bewijs is al ruimschoots geleverd. Voor mij blijft dit een doorsnee geval, ik ga de normale eis stellen van veertig gulden boete. Want ik vind het niet nodig dat u mogelijkheid van hoger beroep heeft". Dan moet de boete minstens 51,- zijn). De Booij: "Ik heb nog recht op een laatste woord", de rechter die al met zijn uitspraak begonnen was in de rede vallend. "Wij zijn op gekomen voor de onderdrukten. Daarvoor hebben we willen strijden, en dat wordt hier afge daan als een bagatel.Zoisnou het hele beleid van het Openbaar Mi nisterie. altijd vóór de groten en altijd tegen de kleine man". De rechter deed uitspraak: f25,- boete gezien de bijzondere om standigheid dat De Booij de poli tiek binnen de rechtszaal had willen halen. De Booij stevende rechtstreeks de trap op om in cas satie te gaan bij de Hoge Raad, want dat kan wel. In de rechts zaal ging men weer over tot de orde van de dag. MARGA WUIS LEIDEN - Een flinke brand woedde gisteravond is een oud studentenhuis op de hoek van de Molensteeg en de Vliet. De oor zaak van de brand, die om kwart over acht uitbrak, is vermoede lijk een defecte gaskachel. Een eerste ruwe schatting van de schade gaat in de richting van het ton. In het pand, Molensteeg 24, waren twaalf kamers, die door de eige naar, J.F. Mandemaker uit War mond, alle aan studenten werden verhuurd. In de kamer van één van hen, Erik-Jan Harmsen, op de tweede verdieping, moet de brand zyn uitgebroken. Twee andere bewoners zaten een ver dieping lager op een kamer toen de brandlucht roken. Toen ze bo ven kwamen stond de kamer van Erik-Jan al volledig in brand. Met een brandblusapparaat pro beerden ze er nog iets aan te doen, maar toen dit niet lukte belden ze meteen de brandweer. Die be streed de brand met twee stralen middeldruk, drie stralen lage- druk en de ladderwagen. Tien brandweermannen waren tot kwart voor twaalf bezig. In eerste instantie was er niemand meer in het huis toen de brand weer kwam. Maar later rees daar twijfel over omdat Erik-Jan Harmsen door niemand was ge zien. Maar hij bleek te zijn weg gegaan voor de brand uitbrak. Na een weekeinde van afwezigheid was hij gistermiddag om vijf uur even op zijn kamer geweest en een uur later weer vertrokken. De gaskachel had hij op de waakvlam gezet. Aanzienlijke schade ontstond be halve aan de zolderverdieping, die totaal uitbrandde ook aan de onderliggende verdieping door dat de vloeren doorbrandden. Gistermiddag is in de Merenwijk eveneens een zolderverdieping uitgebrand. Hier was de oorzaak sluiting in een wasmachine. De wasmachine stond op de zol derverdieping van de woning aan het Weigeliadal. Hoewel de brandweer in korte tijd met twee stralen middeldruk de brand meester was, ontstond toch een flinke schade aan inboedel en pand, doordat ondermeer het dak in brand vloog. Bij een schatting van die schade komt de brand weer uit op 30.000. De brand brak om half vier uit. ADVERTENTIE JM Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus <fT> M|ACr|onfi /I Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen M of belastingen en onze kantoren. terrten. Botermarkt 287. =k i Oangct,e. 071-132645

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15