Van Harskamp wordt nog eens kippig van die kip Vrij Ajax wil geld terug van Wim Suurbier Zilveren Moientoernooi begint één dageerder CHAAKTWEEKAMP N OOSTENRIJK DINSDAG 28 FEBRUARI 1978 Absurd, Dat gedoe rond die in Rijns- burgse clubkleuren geverfde kip neemt nu zo langzamer hand absurde vormen aan. Ik vind het script wel wat wor den vooreen korte film. die we dan naar Cannes kunnen zenden, waar hij zonder twijfel zal worden bekroond met de Grote Prijs in de cate gorie "Soepfantasie en an dere Kneuterigheden U kent het verhaal in grote trek ken: tijdens het duel Rijns burg se Boys-Ter Leede. half december, wierpen toeschou wers een geelzwart geverfde kip binnen de krijtlijnen en de Sassenheimse speler Jan van Harskamp gaf daar een schop tegen. Betreurenswaardig, maar die kip leeft nog altijd en Van Harskamp heeft openlijk in de krant zijn spijt over zijn handelwijze uilge sproken. Daarmee leek de kous af. (Behalve natuurlijk dat die kipbeschilderaarsde échte roljongens dus. buiten schot zijn gebleven). Maar op aanwijzing van de dierenbescherming maakte de politie alsnog proces-ver baal tegen Van Harskampop. Vorige week moest de voetballer bij de Haagse of ficier van justitie komen, die hem berispte en hem opdroeg verder voor de kip te zorgen. Juridisch lijkt het me nogal een raar rommeltjemaar daar zal ik me verder niet in verdiepen. Wat me opvalt is dat mensen van de dierenbescherming en van justitieover wie je nogal eens hoort dat ze beladen zijn met werk, tijd hebben voor dit soort armetierigheden. Heb ben ze het eigenlijk wel zo drukAls u het mij vraagt komt daar nooit een kip. Kat En toch gaat ervan zo'n optre den van de officier van justi tie wel een preventieve wer king uit, hoor. Gisteravond sloeg mijn poes, zoals ge woonlijk, zijn nagels in een fraaie stoelzitting. Normaal gooi ik haar dan altijd een voorwerp- binnen-hand- bereik naar het hoofd (kaars, balpen, sleutelbos, schaak stuk, lege portemonnee, kauwgommetje e.a.). maar dit keer liet ik het wel uit mijn hart. Voordatje het weet staat er een koddebeier bij je op de stoep om je naar de officier te brengen. En omdat ik het beest al verzorg eist-ie natuurlijk van me dat ik poes voorzie van een gouden eetbestek of zo. Nee, ik kijk wel mooi uit. Punch Sommige sponsors in de sport houden er een mentaliteit op na, waarvan je staat te rillen. Neem nu het geval eens met die geldschieter van de Delftse basketbalvereniging Punch, Dat is Cottonhouse.fabrikant van een bepaald merk broe ken, als ik het goed heb. Punch en Cottonhouse gingen vorig jaar herfst met elkaar (voor drie jaar) in zee, nog voor er een contract was gete kend. Dat was zeker van Punch niet goochem .omdat er al eerder grote problemen met sponsors waren geweest. Toen het contract tenslotte uit gewerkt op tafel lag, weigerde Cottonhouse te tekenen. Als oorzaak haal ik uit het laatste clubblad: "het verminderd noemen van sporsornamen in de meeste kranten en op de radio en de televisie''. Cottonhouse wil wel een over eenkomst aangaan, als die maar op elk gewenst moment kan worden ontbonden. Ik vind dat niet alleen een hoogst onbehoorlijke eis (om maar geen woord van onder uit de zak te gebruiken), er blijkt ook uit dat Cottonhouse aan de sport in feite geen boodschap heeft. Want laten we wel zijn: dit is toch geen basis om een beleid op uit te zetten? Ik kan het niet helpen: elke keer wordt mijn diepgewortelde wantrouwen ten opzichte van dit soort sponsors bevestigd. In het clubblad schrijft de re dactie: "En toch vraag je je af of al die ellende er was ge weest als diezelfde media wat scheutiger waren geweest met n de spon- Ja.ja. Nog even en de kranten, de radio en de tv krijgen de schuld omdat ze zich niet voor het. goedkope publiciteitskar- retje van Cottonhouse hebben laten spannen". Kom nu, vrienden. Punch zoekt nu, zo lees ik,een "aardige sponsor" Ik vrees dat ze daar in Delft lang kunnen wachten. Ruzie Johan Cr uijff gaat niet naar de WK in Argentinië om ruzie met zijn vrouw te voorkomen. Dat heeft hij verklaard in een interview met het Spaanse weekblad Que. zo las ik zater dag in de Volkskrant. Na de WK van 1974. zo staat, er in Que, kreeg Cruijf ruzie met Danny omdat er foto's cir culeerden waarop Johan stond afgebeeld met andere vrouwen.(lk vrees dat dit een discrete verwijzing is naar het Hilltrup-incident. U her innert zich het nog wel: onze jongens met hele of half blote meiden in het zwembad, of schoon het steeds keurig is ontkend). "Ik heb toen mijn vrouw beloofd dat ik nooit meer zou meedoen in een wereldkampioenschap. Die belofte wil ik houden en daarom ben ik niet be schikbaar", aldus Johan. Ach. ach, dus al die acties die in dit land hebben gewoed om de in Barcelona vertoevende Verlossernaar Argentinië te krijgenwaren gewoon aan de verkeerde gericht. Het wachten is nu op een verbe terde versie van Tros-Aktua en opperhoofd Wibo van der Linden: "Trek Danny over de streep". Als Wibo met zijn geweldige tors Danny nou garandeert dat er in Argentinië geen één meid binnen de elf meter (de straf- schopmaal) van Johan zal worden gesignaleerd, zou-ie dan misschien wel mogen? Tesselaar Vrijdagavond bij de leden- vergadering van de PvdA- Leiden geweest .U zult zeggen wat heeft dat nu met voetbal len te maken. Welnu, indirect heel wat. de lijst te krijgen, mislukten keer op keer. Bij elke stem ming ging hij er op. Mensen die hem qua bestuurscapaci- teiten vermoedelijk nog niet tot de kuiten reiken, bleven hem moeiteloos voor. Onder de 135 aanwezige PvdA-leden r ook l nige ld Het wachten is op de actie "Trek Danny Een paar weken geleden heb ik het op deze plek gehad over de zeer lage plaats die de Leidse wethouder voor sportzaken en onderwijs. Dick Tesselaar. van het Leidse afdelingsbe stuur had gekregen op de voorlopige lijst, waarmee deze partij de komende ge meenteraadsverkiezingen in gaat. Een dertiende plaats had men hem toegedacht. Treurig laag voor een man, wiens sportbeleid er dubbel en dwars zijn mag. Die degradatie-achtige klasse ring kon alleen ongedaan worden gemaakt door de par tijvergadering. Nou had ik daar al weinig vertrouwen in, want ik weet ongeveer hoe dat soort circussen werkt. Maar ach, af en toe sluit je de ogen om te dromen van wonderen Nou, die kwamen deze avond niet. Weliswaar klom Tes selaar op naar de negende plaats, maar je moet niet vra gen hoe dat gebeurde. Ik vond het gênant.O, het ging keurig met stembriefjes, democra tisch hoor. Maar een stukje re cente politieke geschiedenis heeft ons geleerd dat iets de mocratisch kan zijn en deson danks het gevoel niet erg be vredigt. Pogingen van enkele leden (on der anderen hel raadslid Jan Duivesteijn, die zijn eigen tweede plaats wilde prijs geven) om Tesselaar hoog op die je ooit op een si ziet. Tenslotte werd Tesselaar naar de negende plaats ge sjord-een ander woord heb ik er niet voor. Wat had men dan eigenlijk te gen Tesselaar? Hij is wat au toritair (dat wil zeggen: op zeker moment ramt hij kno pen door), hij had niet meege daan aan een of ander par tijfonds (wat deze stad een rolzorg zal zijn) en oh .jaTes selaar had het gewaagd de rooie vrouwen niet te gehoor zamen en tegen die heilige koe bhinen de PvdA verzet je je niet straffeloos. Natuurlijk heeft Tesselaar met zijn recht-toe-recht-aan me thodes mensen geprikkeld. Maar men kan toch wel tegen een stootje? Of had Jan Duivesteijn het toch bij het goede eind toen hij tijdens de ergadering tegen "Als al dit en hu voetbalveld had den geslaan. zouden ze waar schijnlijk een wat beter incas seringsvermogen hebben ge had dan ze nu hebben ge toond". Tesselaar is nu zeker van terug keer in de gemeenteraad. Zijn terugkeer als wethouder acht njfelachtig. Als de cialis kale lo- egeerperiode concessies moeten doen dan zullen ze hem waarschijnlijk snel laten vallen. Voor sommige politici is kwali teit in de buurt hinderlijk. AMSTERDAM - Een kwartier voor tijd wenkte Tomislav Ivic zijn rechtsbuiten Ling afgelopen zaterdag tegen Go Ahead Eagles naar de kant. Prompt heette het dat de Hagenaar slecht had gespeeld omdat hij mentaal niet zou zijn opgewassen tegen de naweeën van Israel-Neder- land. en geïrriteerde Tscheu-la Ling: 'De önzin. Na de vermoeide vliegreis lag ik donderdagavond om zeven uur in mijn bed. Toen ik een dag later opstond had ik ver hoging, niettemin ging ik toch trainen. Na de training weer naar bed, gewoon griep. Kan je spelen in Deventer, vroeg Ivic me en hoewel ik me slap voelde, heb ik toegestemd. Ik denk dat het daarom tegen de Eagles niet he lemaal naar wens ging en dat Ivic me eruit haalde voor Meijer', fiettemin sprak Happel na afloop van de gewraakte interland in Tel Aviv dat er koppen zouden rol len. Weliswaar weigerde de Oos tenrijker name zij - op de trainersbank - die hem tekeer hadden horen gaan noem den wèl de Naam van het creatieve buitenbeentje van Ajax. Opnieuw irritatie. Ling: 'Ik heb andere dingen gehoord. Bo vendien op die bank zaten ook mensen, die mij per sé niet mo gen. Ach, ik lig niet meer wakker van wat de critici schrijven. Toen er destijds na Nederland-Rus land minder vleiend over me werd geoordeeld, vond ik dat wel vervelend. Nu ben ik op een punt dat ik mijn schouders ophaal. Ik weet dat ik lang niet de slechtste was. Waarom ze uitgerekend mij kraken, is me een raadsel. Kijk, ik ga graag mee naar Argentinië, maar als Happel me laat vallen, redeneer ik heel simpel: pech ge had'. Hoewel Tomislav Ivic van oordeel is dat Ajax gelet op de grotere Italiaanse routine niet door de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup komt, spreekt Ling andere taal. Hij: 'Deventer mag geen graadmeter zijn. We hebben slecht gespeeld, nu moeten we de koppen bij elkaar steken en af spreken dat we er met zijn allen voor zullen knokken. Natuurlijk zijn die lui van Juventus gerouti neerd, ik geloof zelfs dat ze alle maal wel eens international zijn geweest. Ze krijgen weinig doelpunten te gen, zijn gemeen en spelen puur verdedigend. Toch moeten ze te pakken zijn, ach het moet ook een beetje meezitten. Tegen Lil- lestrom lagen we er al uit. Als je de mensen moest geloven en het zelfde werd gezegd toen we tegen Levski Sofia moesten. Ze zijn ge routineerd en hard, dus moeten we geen verfijnd voetbal spelen maar gewoon gaan beuken. Wanneer ik nu hoor dat er slechts 1700 kaarten zijn verkocht voor het Olympisch Stadion dan vraag ik me af of het Ajax-bestuur de wedstrijd niet beter op ons eigen veld had kunnen laten spelen. Een kleiner stadion dat vol is lijkt me prettiger dan een halfvol groot stadion. AMSTERDAM - Ajax zal geen gerechtelijke stappen on dernemen tegen Willem Suurbier, de ex-Ajacied die zich recentelijk in een weekblad-interview laatdunkend uit liet over het Amsterdamse bestuur. Van Praag: "Wel wil len we de 16.000 gulden die Suurbier van ons leende graag terug. Overigens is niet contractueel vastgelegd dat Schalke '04 die lening voor Suurbier afbetaalt. Wèl is er sprake van een mondelinge afspraak tussen de besturen van Ajax, Schalke en Suurbier zelf. Nu Suurbier het minder goed doet in Duitsland komt het bestuur van Schalke minder vlot af met het geld. Die mensen denken vast. straks speelt Suurbier elders en laat zijn toekomstige werkgevers het bedrag dan maar betalen aan Ajax." LEIDEN - In tegenstelling tot het geen in onze editie van jongstle den zaterdag stond vermeld, zal het Zilveren Moientoernooi niet op woensdag 8, maar op dinsdag 7 maart met de wedstrijd UVS- RCL beginnen. Op 8 maart namelijk zal UVS-mid- denvelder Bert Kort in het huwe lijk treden en in onderling over leg is daarom besloten de wed strijd één dag te vervroegen. uiayuwski na een afwezigheid van vier jaar weer voor het West- duitse voetbalelftal gaat spelen. Grabowski, die 44 interlandwed strijden op zijn naam heeft staan, zal volgens trainer Helmut Schon. waarschijnlijk morgen reeds in de oefenwedstrijd tegen de Sovjet Unie uitkomen. De middenvelder van Eintracht Frankfurt stelde zich onmiddel lijk na de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap in 1974 tegen Nederland niet meer beschikbaar voor de Westduitse ploeg. Geels De kans dat Ruud Geels (29) toch aan Ajax verbonden blijft lijkt reëel. Inmiddels voerde de kopspecialist een aa.ntal gesprekken, waarbij slechts de duur van het contract een struikelblok lijkt te kunnen opleve ren. Geels wil zelf het dienstverband van nog driejaar, terwijl Van Praag zich op het standpunt stelt dat een periode van twee jaar wenselijk is. Van Praag: "Gelet op motivatie houden wij het op twee jaar. Inmiddels hebben we ten aanzien van het spelersbestand in het nieuwe seizoen al van gedachten gewisseld met de nieuwe trainer. Cor Brom. Ook Brom gaat van de gedachte uit dat het beter is om Geels een tweejarig contract aan te bieden." Tomislav Ivic verkeert nog altijd in onzekerheid ten aanzien van de toe komst. De Joegoslaaf, wiens contract bij Ajax wordt verlengd, ontkent ten stelligste dat er gesprekken met Anderlecht-voorzitter Constant van den Stock gaande zouden zijn, Ivic eerlijk: "was het maar waar." Ivic verzekerde gisteren dat de scheiding met Ajax niets met financiën heeft te maken. Ivic: "Ik verdiende 120.000 gulden per jaar en zonder veel moeilijkheden kon ik 250.000 krijgen. Pas nadat ik eiste dat Ajax drie routeniers zou aantrekken kwamen de moeilijkheden, want op de avond dat ik dacht dat we de zaak rond zouden praten, kreeg ik van de voorzitter te horen dat ze mijn contract niet wilden verlengen." Tot nu toe heeft geen enkele kandidaat-werkgever gemeld voor de Joegoslaaf. In het uiterste geval kan Ivic weer aan de slag bij Hiyduk Split. r_ Cruijff Volgens Ajax-voorzit ter Jaap van Praag speelt Johan Cruijff in augustus hoogstwaarschijnlijk eén afscheidswedstrijd tijdens het voetbaltoer nooi Amsterdam 703. Het ligt in de bedoeling dat Cruijff een halve, wellicht een hele wedstrijd bij Ajax meedoet. PromotorJack van Zanten legde inmiddels A jax en AZ'67 al vast voor het op 18 en 20 augustus te houden internationale toernooi. Een derde club kan het Braziliaanse Fluminense zijn. ..TEN - Nu de huidige wereld kampioen schaken, de Sowjet Anatoly Karpow, heeft doen we- accoord te gaan met het ver ledigen van zijn titel in het Oos- nrijkse Graz. is het welhaast ker dat de tweekamp tegen uit- lager Viktor Kortsjnoj daar zal worden gehouden. Kraushaar. die sprak namens Zwitserse schaakbond, zei gis- en dat hij had vernomen dat Carpow de Oostenrijkse bond had doen weten het eens te zijn met de keuze van Graz. Het stond nagenoeg vast, aldus Kraushaar, dat ook Kortsjnoj voor Graz zou kiezen. De grote tweekamp zal worden ge houden tussen half-juni en half-juli. Graz heeft een miljoen Zwitserse franken (ongeveer 530.000 dollar) aan prijzengeld geboden als men daar bijeen komt voor de wereldtitel. Van dat bedrag zal de 1 cent ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11