Als ze maar eens schreven waarom Overgang zo somber is het niet Ouder maar zeker niet minder aantrekkelijk Romantiek terug in lingeriemode Val van modekoning Tas voor werkende vrouw MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 De romantiek in de lingerie-mode is te rug. Mooi kant, sexy kleurtjes het mag al lemaal weer gezien worden. Gelukkig vind ik. Wat voelde ik me hopeloos toen ik een paar jaar geleden met een collega op een aardig nachthemd voor zijn echtgenote uit ging. Heel de stad zijn we doorge- sjouwd. Ponnen en pyjama's genoeg maar niets waarvan hij nou zei daar zou ik mijn vrouw graag in zien. En hij is heus niet een van de las tigste.... Hij is er zelfs een keer in z'n eentje voor naar Amsterdam gegaan maar ver geefs. Trieste zaak. "Ik geloof' zegt Bob van Meurs van War ner, "dat het iets met de emancipatie te maken had. De ergste golf is nu over. Vrou wen willen weer vrouw zijn. Boven dien leent de nieuwe wijde mode zich wat beter van romanti sche foundation. On der strak aan sluitende pullies kun je nu eenmaal geen bh met kant en strikjes dragen". Warner brengt daarom voor het ko mende seizoen weer hele romantische foundation pantyiets, bh en slipjes met veel kant en in de nieuwe kleur fucsia-roze. Naast deze nieuwe kleur staan wit en zwart bij Warner weer hoog genoteerd. Een stukje lingerie dat niemand eigenlijk nog in de winkel zou verwachten is de jar- retel-gordel. Toch is volgens Bob van Meurs de vraag hier naar erg groot ge weest. Verklaren kan hij het ook niet hele maal maar de hang naar wat roman tischer attributen zal er wel wat mee te ma ken hebben. Vandaar dat de jarretelgordel ook weer in de nieuwe pikante fucsia-rose serie is opgenomen samen met het Parijse slipje. Ook bij Triumph In ternational is men weer op de romanti sche toer gegaan. Bij voorbeeld met de se rie Romantic in de kleuren wit en poudre. d. H. Een setje van Triumph International, ook op de romantische toer. Het werd haar een beetje te veel, vijf dagen werken als medewerk ster bezigheidsbegeleiding in een zwakzinningeninrichting. Gerry (25) wilde graag vier dagen in de week gaan werken. Dat ver zoek kon echter niet worden in gewilligd en dus ging ze op zoek naar een andere baan waar dat wel kon. Vrij snel had ze die ook gevonden, bezigheidstherapeute in een psychiatrische inrichting. Voor drieeneenhalve dag per week. „Toen ik tenslotte het rooster kreeg, was die drieeneenhalve dag zo ongelukkig verdeeld, dat ik steeds heen en weer moest rei zen en op die manier meer tijd aan m'n werk kwijt zou zijn dan met een normale vijfdaagse werkweek". Toen bovendien het werk haar ook helemaal niet beviel, nam Gerry („Ik had al nachten niet gesla pen",) na acht dagen ontslag. Dat was maart vorig jaar en sinds die tijd zoekt Gerry werk. „Niet omdat ik het financieel nodig heb, ze krijgt geen uitkering, om dat ze zelf ontslag nam. We had den wel pas een huis gekocht, maar we waren steeds uitgegaan van een salaris. Dus wat dat be treft, maakte ik me geen zorgen. De eerste tijd had ik het trouwens erg naar mijn zin thuis, want ik had me voorgenomen een paar weekjes uit te rusten, ik was een beetje overspannen. Toen dat weer allemaal over was, besloot ik te solliciteren. Niet meer in in richtingen en eigenlijk liever ook niet als lerares tekenen en stof- versieren. Ik wou het liefst in een weverij of een spinnerij werken, maar die zijn dun gezaaid. Dus solliciteerde ik toch maar als lera res. Vele, vele malen en toen ik een keer een brief terugkreeg, waarin stond dat ik een van de 73 sollicitanten was, begreep ik dat het niet zo gemakkelijk was op die manier aan de slag te komen. Dus ging ik op andere banen sol liciteren, in een kledingzaak, in een meubelzaak, boekwinkel, uitgeverij, tijdschriftenhandel, lampenwinkel, bij een bank, een kaaswinkel, dierenasiel, kwe kerij. Ik weet allemaal- niet meer wat". Door Ria Schuuihui/.en Wat Gerry bij dit solliciteren nog het meest ergerde afgezien van het feit dat ze steeds bozer werd, als ze weer een negatief ant woordje kreeg, was de ma nier van beantwoorden. „Ik zou willen weten waarom ik word afgewezen, daar heb je mis schien wat aan voor een volgende sollicitatie". Toen het almaar niet lukte om aan de slag te komen, liet ze zich in schrijven bij het arbeidsbureau. „Maar dat gebeurt op je vak. Dus als lerares tekenen en stofversie- ren, nou daar zag ik niet veel heil in, maar ja, een maand of drie ge leden heb ik toch op een school gewerkt als invalster. Na een week of vier kwam de oorspron kelijke lerares weer terug, maar ze hebben me daar nu gevraagd om steeds in te vallen als die lera res ziek is. Dus dat is in ieder ge val wat. Bij het arbeidsbureau ben ik inmiddels niet meer inge schreven, ik vergat een keer een briefje in te sturen en dan val je eruit, eerlijk gezegd zie ik er ook niet zo het nut van in". Het feit dat ze lerares tekenen en stofversieren is, geeft al aan, dat Gerry een creatief type is, geluk kig in dit geval, want nu verveelt ze zich nooit. Ze is aan het weven en spinnen en geeft daarin ook cursussen, sinds kort werkt ze als vrijwilligster op de bibliotheek. „Ik vind dat allemaal best leuk en vind het ook niet erg om dat voor niks te doen, geld betekent na melijk niet zo veel voor me. Des ondanks wil ik toch wel graag een paar dagen in de week werken, gewoon om het contact met an dere mensen. Dat vind ik- wel belangrijk". Tot het zover is, houdt Gerry zich bezig met haar knutsel-arijtjes, spinnen en poppen maken. Of misschien geeft ze nog wel weer eens een cursus batikken of gaat ze zelf gesponnen wol op de markt verkopen, of b- „Vervelen doe ik me echt niet, ik ben nu ook bezig in milieugroe pen, haal handtekeningen op voor de actie Stop de Neutronen bom. Weet je overigens niet een paar milieuvriendelijke voor werpen voor me? Daar moet ik een lijst van maken. Nee, verve len doe ik me niet, maar al die afwijzingen op sollicitaties zijn toch erg vervelend. Maar ja, aan gezien ik toch wel een paar dagen wil werken, blijf ik de kranten maar napluizen.... "Ach, laat 'r maar, ze is toch in de overgang". Een veel gehoorde kreet van mannen, kinderen en huisgenoten aan het adres van een vrouu) in die fase van haar leven. Een periode waarin een vrouw lichamelijke, geestelijke en maatschappelijke klachten en problemen heeft. Die ze zelf vaak niet kan oplossen en die door haar omgeving worden bestempeld als "zeuren"! "Laat 'r maar, het gaat vanzelf wel over". Thea Ferwerda, de oprichtster en voorzitster van de stichting In formatiecentrum Vrouwen in de overgang (VIDO) weet wel beter. Et is wel degelijk wat voor nodig om het over te laten gaan. Toen dat bij haarzelf was gelukt, vond ze dat meer vrouwen geholpen moesten worden. Vandaar dat ze in oktober 1974 het initiatief nam tot de oprichting van de stichting. Het begon met vier vrouwen in haar woonplaats Uithoorn, inmiddels is het uitge groeid tot een wijdvertakte or ganisatie met werkgroepen in vele steden en met nog veel meer werkgroepen in oprichting. "Na de laatste radio- en tv-uitzending hebben we weer zo'n 2000 brieven binnengekregen met verzoeken om informatie. Dat bewijst toch wel hoe grobt de behoefte is". De stichting is de eerste op dit ge bied in de hele wereld, voor vrou wen in deze leeftijdsgroep be stond er helemaal niets. "Dat is ook eigenlijk logisch", zegt de radpratende voorzitster, "want vroeger praatte je niet over dit soort problemen, dat kwam niet van pas. En als je ermee naar de huisarts ging, wist die ook niets beters te doen dan je valium of librium te geven. Maar dat is na tuurlijk geen oplossing. Die oplossing kunnen wij natuur lijk als VIDO ook niet garande ren, maar een van de belang rijkste punten van ons werk is wel, dat de vrouwen over hun klachten kunnen praten (en niet zeuren zoals altijd wordt gesug gereerd) en dat ze door andere vrouwen erkend en herkend wor den. Het feit datje met je klachten niet alleen staat betekent voor de meeste vrouwen al heel wat" Klachten De klachten van vrouwen in de overgang (die overigens al kan beginnen bij het 28ste levensjaar zijn legio. De stichting heeft er een aantal geïnventariseerd: in bed willen blijven, een andere levens instelling krijgen, je bedreigd voelen, moe, depressief, geen spierkracht, ontkalking, on evenwichtigheid, angst voor zwangerschap, veel met jezelf be zig zijn, de schuld op anderen schuiven, het ophouden van de menstruatie, zelfbeklag, een zaamheidsgevoel, nervositeit, prikkelbaarheid, hartkloppin gen, huilbuien, alcoholisme, klep- tomanie, verkeerd ademhalen (hyperventilatie), ochtendhu meur, afkeer van huishoudelijk werk, lusteloosheid, overge voeligheid, machteloosheid, pijn in je botten, dikker worden ter wijl je toch minder eet, angst om over jezelf te praten, niet voor je mening uit durven komen, tegen zin om je jeugd los te laten, wat is er nog voor doel in m'n leven, van mij hoeft het niet meer, behoefte aan contact, angsten, vluchten in migraine, slijmvlies- en keelklachten,droge vagina, vloei ingen gepaard gaande met hoofdpijnen. Thea Feriverdas "en dit zijn echt nog niet alle klachten, deze zijn door een groep zomaar in een paar minuten opgesomd. Er zijn nog een paar heel belangrijke za ken die meespreken, het wel weer willen gaan werken, maar niet aan de slag kunnen komen, de kinderen die volwassen zijn ge worden én het huis uitgaan. Het gevoel niet meer nodig te zijn bezorgt ook veel vrouwen deze problemen. Overigens komen de klachten en problemen bij alle vrouwen voor. Dus zowel bij t kinderen, bij wer kende vrouwen, bij ongehuwde vrouwen. En allemaal ook zitten ze met het probleem dat mannen er niets van begrijpen, ook mannen die wél willen luisteren. Dat komt dan ook weer voort uit het feit dat vrouwen niet hebben geleerd om over hun problemen te praten, ze weten het vaak niet goed onder woorden te brengen en dus wordt het dan bestempeld als zeuren". Contactmiddagen De werkgroepen van de stichting VIDO organiseren contactmid dagen waar de vrouwen over hun problemen kunnen praten, waar ze ontspanningsoefeningen leren, maar waar ook allerlei andere aktiviteiten worden georgani seerd. Thea Ferwerda: "het motto van de stichting: we moeten elkaar hel pen. En dat betekent ook: voor el kaar opkomen. In de huidige maatschappij moet een groep voor zichzelf opkomen je moet je eigen zaakje bepleiten en dat eist ook aktiviteit"De voorzitster zelf geeft in het gehele land spreeku ren, maar is ook aanwezig op studiedagen aan universiteiten, ze leest enorm veel en doet veel contacten op. "Ja, mijn leven is wel veranderd en ik geloof dat het inderdaad voor veel vrouwen de start van een nieuwe levenshouding kan zijn, je moet proberen te ontdekken waar je talenten liggen en dan kun je als je deze periode door komt weer lekker gaan leven". De problemen die vrouwen in de overgangsjaren hebben zijn eigenlijk emancipatie-proble men. Thea Ferwerda: "Natuur lijk, vroeger moest ik altijd zo no dig nog even stofzuigen voordat er visite kwam. Waarom eigen lijk, ben ik me op een gegeven ogenblik afgaan vragen. Omdat het moet? Nou, dan moet het van nu af maar niet meer. Dat helpt geweldig. vrouwen móeten zo ontzettend veel van zichzelf. Om dat het nou eenmaal zo moet. Dat kan toch niet. Nou het kan alle maal wel, zeggen, nu heb ik geen In het begin kijkt iedereen erg vreemd op, maar dan is er toch altijd wel een die het voor je doet. Maa r je moet een keer nee durven zeggen. Maar dat zijn inderdaad emancipatie-problemen en zo lang die er nog zijn, zullen er ook nog steeds vrouwen problemen in de overgang hebben. Daarom ge loof ik ook dat de VIDO nog wel wat jaartjes zal blijven bestaan en erg goed werk kan verrichten DEN HAAG - De overgang is voor veel vrouwen een wazig schrikbeeld. Onbekend met wat zich in die periode in het lichaam afspeelt, en voortdurend geconfronteerd met klachten van andere vrouwen, vrezen ze het ergste. Iedere vrouw boven de veertig weet dat ze er niet meer zo uitziet als iemand van twintig. Maar dat hoeft he lemaal niet te betekenen dat men minder aantrekke lijk behoeft te zijn; alleen: er zal iets meer voor moe ten worden gedaan. Vrouwen in de overgang voelen zich vaak triest en depressief, juist dan kunnen kle ren, make-up en een bezoek aan de kapper erg veel doen. Rolf Leeser, mode-stylist "Het valt mij vaak op, datje deze vrouwen vrij triest en somber ziet binnenko men, maar dat ze een uurtje later met een nieuwe garderobe helemaal vrolijk de zaak uitgaan. Ik vind kleding voor deze vrouwen erg belangrijk. Adviezen? "Ik zou zeggen fijne, gemakkelijke kleren. Niet uitdagend, niet te jeugdig. En zeker geen zwart. Wel pasteltinten, de kleuren die bij je passen. Verder moeten het lichte kleren zijn, deze vrouwen hebben het immers vaak erg warm, dus licht van materiaal. Dan moeten ze natuurlijk ook op kwaliteit letten, een meisje van zeventien ziet er, of laat ik zeggen, kan er in een spijkerbroek en een verkreukeld T-shirt toch nog goed uitzien, als je ouder wordt gaat dat niet meer en je moet het gewoon ook niet doen. Vrolijke, sportieve kleren. Ze moeten optimistisch gekleed zijn, dan zijn ze snel over die periode heen, aldus Rolf Leeser. Vrolijke kleren dus, gewoon lekker wat nieuws gaan kopen als je daar zin in hebt en ook meer aandacht besteden aan je uiterlijk. Wie nog niet gewend was om naar de schoonheids-specialiste te gaan, moet dat nu toch eens gaan proberen. Het is goed voor de tere gezichtshuid, maar ze geeft ook de adviezen die erg nodig zijn. "Make-up gebruiken geeft niets, ook al heb je het daar voor nog nooit gebruikt. Nu heb je het nodig, aldus Agnes Frenkel. schoonheidsspecialiste in Rot terdam. "Wel moet er op gelet worden dat het op een vochtvasthoudende basis gebeurt. En heus: make-up is niet slecht voor de huid. Het beschermt tegenwoordig zelfs tegen het stof en vuil van de straat. Voorwaarde is natuurlijk wel, dat er 's avonds goed gereinigd wordt. Met een melk en een tonic of met een hydrofiele olie, dat vooral voor vrouwen die altijd gewend zijn hun gezicht met water en zeep te wassen. Deze olie laat zich uitstekend door water verwijderen". Kleuren zijn belangrijk ook bij de make-up. Agnes Frenkel: "Niet te felle donkere kleuren, gebruik vooral pasteltinten. Ik zou het gebruik van kajal en zwarte eye-liner afraden. Belangrijk is ook dat de kleuren harmoniëren met de kleur van het haar, dat in deze tijd ook vaak van kleur gaat veranderen. Laat u voorlichten in een goede parfumeriezaak of ga eens naar een schoonheids-specialiste. Daar knapt een mens altijd van op. Verder zou ik de wimpers laten verven als men niet van mascara-rollers houdt. En erg belangrijk is natuurlijk het gebruik van een goede, revitaliserende nachtcrème en het nemen van een masker. Twee keer per week wel, dan blijft de huid mooi en veroudert niet". Kleding, make-up en dan de kapper. Ook hij zal graag adviseren over de kleur van het haar. Mooi grijs is mooi, maar als de kleur wat vaal is, laat het dan gerust Wie er beter uitziet, voelt zich ook beter. En i deze periode erg belangrijk. ROME - 'Valentino* de onge kroonde koning van de Italiaanse 'alta moda' sinds het begin van de jaren zestig, toen Jacqueline Kennedy Onassis hem uitkoos als haar hofleverancier, is van zijn troon gestoten door de inter nationale inkopers. "Dit is niet alleen slecht, het is ver velend", zei een Amerikaanse in koper bij het zien van Valentino's lente-zomercollectie van '78 in een zaal tjokvol beroemdheden, onder wie Gina Lollobrigida. "Ik had nooit gedacht dat Valen tino in staat was tot zoveel mid delmatigheid", meende een Duitse inkoper. Karakteristiek voor de povere collectie waren Valentino's avond partyjapon netjes van chiffon; elke vrouw heeft ze gedragen op haar eerste uitje met een jongen. Het enige applaus dat de ongeluk kige couturier eigenlijk kreeg gold een creatie van witte crêpe de chine, bezaaid met bergkristal en met decolleté tot op de taille. Algemeen bekende lichamelijke psychische verschijnselen wor den als onontkoombaar gezien. De mogelijke moeilijkheden van de overgangsjaren worden vaak zó somber afgeschilderd, dat elke wezenlijke en redelijke kijk op het ouder worden al bij voorbaat uitgesloten is. De overgang speelt zich af in een periode, die voor de meeste men sen toch al „woelig" is. De situa tie herinnert hen er voortdurend aan dat ze ouder worden. De kin deren gaan het huis uit en straks komen de eerste kleinkinderen. De meeste mannen en sommige vrouwen zijn op een leeftijd, dat ze onder meer in hun werksitua tie voor belangrijke en of defini tieve beslissingen staan. Vrou wen kunnen het dubbel moeilijk hebben. Bij hun doen zich hor monale veranderingen in het li chaam voor, waardoor ze in een lichamelijke overgang komen. Het zal dan ook vaak moeilijk zijn de ware oorzaken van klachten te achterhalen. Zijn het de span nende gebeurtenissen? Of is het alleen de overgang? Of moet ze het zoeken in de combinatie van veranderingen? Alle vrouwen komen in de over gang. Maar ze maken die periode allemaal anders door. De ene vrouw heeft duidelijke klachten, de andere niet. Niettemin is het nodig dat iedere vrouw weet wat de overgang is. Eventuele pro blemen zijn dan minder zwaar. Wat gebeurt er als je in de overgang komt? De periodes van de over gang zijn de grote biologische fa sen in het leven van de vrouw. In de puberteit word je geslachts rijp. Tijdens de overgang komt de geslachtsklier tot rust, de functie van de eierstokken wordt ge leidelijk uitgeschakeld. De mo gelijkheid om kinderen te krij- gens steeds kleiner. Dikwijls on dergaan vrouwen dat proces als „Dan ben ik niet meer helemaal Normaal speelt de overgang zich af tussen het vijfenveertigste en vij fenvijftigste jaar. Vrouwen kun nen last krijgen van menstrua tiestoornissen, opstijgingen, overmatige transpiraties, duize ligheid. Daarnaast is er een aantal klachten, waarvan men zich mag afvragen of het altijd met de overgang te maken heeft: ge- wrichts- en spierpijnen, huilbuien, geïrriteerdheid, sla peloosheid, hartkloppingen, hoofdpijn. Klachten die ook bij het ouder worden kunnen horen. Door Madeleine Roumen Door eerder genoemde gebeurte nissen en veranderingen in de ge- zins- en werksituatie hebben vrouwen misschien het gevoel dat het leven minder zin heeft ge kregen. Het is ook niet gemakke lijk om je op een bepaalde leeftijd nog een nieuw deel voor o^en te moeten stellen. Maar het is niet zinnig om al die gevoelens van onbehagen en allerlei klachten aan de overgang te wijten. Be kend is dat vrouwen, die al een tijd buitenshuis werken, minder klachten tonen dan andere. Daar kan menige vrouw er over meep raten dat bezigheden buiten het eigen nest juist in de overgang zeer gunstig kunnen zijn. Blijft een groep over die duidelijk last heeft van de overgang. Bij voorbeeld menstruatiestoornis sen kunnen zeer vervelend zijn. Vrouwen die daar echt proble men mee hebben, moeten ook weer niet automatisch de schuld geven aan de overgang. Het is verstandiger, dat die vrouwen zich door de huisarts naar een vrouwenarts laten verwijzen om er zeker van te zijn dat de stoor nissen geen andere oorzaak heb ben. Klachten kunnen zodanig zijn, dat behandeling wel degelijk nodig is. Misschien ligt de oplossing in het zoeken naar een bezigheid buiten de deur. Een andere mo gelijkheid is dat de huisarts me dicijnen voorschrijft. Genees middelen zonder hormonen, met vrouwelijke dan wel met man nelijke hormonen en combina ties van beide. Nu zeggen som mige artsen dat medicamenten met hormonen kanker kunnen veroorzaken. Anderen beweren van niet. De verstandige arts zal zuinig zijn met het voorschrijven van middelen waarin hormonen zitten. De overgang roept vele vragen op. Het is niet mogelijk om ze hier uitvoerig aan de orde te stellen. Maar twee opmerkin gen zijn wellicht nuttig. Ook als je in de overgang zit, kan je nog vruchtbaar zijn. Hoewel de kans daarop na het vijftigste jaar steeds kleiner wordt. Belangrijk is ook het „probleem" sexualiteit. Het is een sprookje dat vrouwen tijdens de overgangsjaren op sexueel gebied uitgeblust zijn. Zij kunnen er juist dan vaak nog veel plezier aan beleven. De tassen-ontwerpers hebben zich dit jaar vooral gericht op de wer kende vrouw. Vandaar dat hun ontwerpen vaak fors zijn uitge vallen en toch een zeer modieus karakter hebben. In deze serie vinden we hoge ritstassen, brede kleptassen, beugeltassen, ruime buidels en schoudertassen met lange en halflange schouderban den. Naast het leer zien we veel uitvoeringen in linnen met bam boe. Wat de kleuren betreft het accent ligt op bordeaux-rood, don kerrood. en bruin. Voor het ove rige gaat de voorkeur van de ontwerpers uit naar natureltin- ten, iets wat we in de schoenmode voor de komende zomer ook weer zullen tegenkomen. Op dé foto: Tas in natuurlijke ma terialenbruin tuigleder of natu rel kanvas gekombineerd met hout en touw: Winkelprijs kanvas ongeveer 29,75leder ongeveer f 49,75.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9