Israël weigert elke wijziging in Sinai-beleid China: de meer aan macht technologen Heren ondernemers, wilt ii even een datum inuw agenda schrijven? Zestien doden bij chemische rampen in Amerika Nieuwe lijst Argentijnse gevangenen Kabinet wel in twee kampen Grote overwinning voor Indira Gandhi U bent hartelijk welkom in Rijswijk (Z.H.) in Motel Hoornwijck, Jan Thijssenweg 2 op: MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (Reuter, UPI. DPA) - Twee ontspoorde treinen die chemische stoffen vervoerden hebben het afgelo pen weekeinde in de Verenigde Staten ernstige en angstwekkende gevolgen veroorzaakt. Volgens de laatste berichten stierven 16 personen een verschrikkelijke dood in vlammen of gifgas, raakten meer dan 100 mensen gewond, moesten 4000 mensen in Tennessee en Florida worden geëva cueerd en strijden artsen nog voor het leven van zeker 15 slachtoffers. De ongewone samenloop van volledig ver schillende ongelukken was vrijdag be gonnen met een explosie van een tank wagon vol vloeibaar propaangas in Wa- verly, in de staat Tennessee. Hier waren twee tankwagons uit de rails gelopen. Een van de wagons vloog tijdens het overpompen van het uiterst explosieve gas in de lucht en veranderde het cen trum van het stadje tot een inferno. Vier mensen kwamen onmiddellijk om het leven, vijf anderen overleden later aan zware brandwonden. Voordat het gas van de tweede wagon werd overgepomp moesten uit voorzorg 2000 bewoners van de directe omgeving in veiligheid worden gebracht. Ze kon den zondagmorgen allen naar hun hui zen terugkeren. Vijf uur voordat de mensen van Waverly hun huizen weer hadden betrokken ont spoorde bij Panama City in de staat Flo rida een tweede goederentrein. Uit een aantal gekantelde tankwagons ver spreidde zich een wolk van chloorgas over het plaatsje Youngstown. Zeven mensen kwamen om het leven en 41 moesten in ziekenhuizen worden opge nomen. Van hen verkeren er negen in levensgevaar. Hier moesten ook 2000 bewoners worden geëvacueerd om niet door het dodelijke gas te worden getrof fen. De meeste slachtoffers waren pas serende automobilisten, die het gevaar niet konden vermoeden. Door nog onbekende oorzaak brak zon dagmorgen plotseling brand uit in vier grote olie-opslagtanks op een terrein van Getty Oil co in Santa Maria (Californië). De tanks scheurden open en spoten de brandende olie het terrein op. Een tijd lang vreesde de brandweer dat de rond het terrein liggende dammen door de ruim 400.000 liter brandende olie zouden worden overspoeld. Na zes uur was men de brand meester. Er waren geen huizen in de onmiddellijke omgeving van het terrein. Persoonlijke ongelukken deden zich hiet voor. JERUZALEM (SP) - Na acht uur vergaderen heeft de Israëlische regering gisteren besloten dat geen nieuwe beslissingen over haar kolonisatiebeleid in de bezette ge bieden genomen hoeven te worden. ooi van Weizman in het Dit onveranderde regeringsbeleid houdt in dat in de Sinai-woestijn geen nieuwe nederzettingen zul len worden opgericht en be staande nederzettingen zullen worden uitgebreid en versterkt. Op de westelijke Jordaanoever- zullen gedurende een periode van twaalf maanden nieuwe ne derzettingen uitsluitend in mili taire kampen worden opgericht. De volgende maand zullen in dit bezette gebied nog twee nieuwe nederzettingen in zo'n militaire vermomming worden gebouwd. De oppositionele Arbeiderspartij heeft kritiek op het regeringsbe sluit uitgeoefend aangezien we derom geen duidelijk beleid werd uitgestippeld. De regering kan volgens de Arbei derspartij niet tegelijkertijd on derhandelen en over haar koloni satiebeleid discussiëren dat een belangrijke invloed op de poli tieke gebeurtenissen uitoefent. De ministeriële herziening van het kolonisatiebeleid is een gevolg van onderlinge meningsver schillen en van toenemende Amerikaanse druk om de bouw van nieuwe nederzettingen vol ledig stop te zetten. Het Israëli sche kolonisatiebeleid zal zeker ter sprake komen als premier Be gin over ruim twee weken presi dent Carter in Washington zal ontmoeten. Niet unaniem Het lakonieke regeringsbesluit is trouwens slechts met meerder heid van stemmen aangenomen en dus niet unaniem aanvaard, zoals premier Begin vorige week uitdrukkelijk had gehoopt. Tijdens de discussies over de kolo nisatiepolitiek hebben zich in het kabinet twee kampen afgete kend. Het gematigde kamp onder leiding van minister van defensie Weizman die op dit punt door zijn vier collega's van de Dash-partij wordt gesteund, wil alle koloni satie-activiteiten tijdens de vre desonderhandelingen volledig bevriezen, teneinde een gunstige sfeer voor een hervatting van het militiare overleg in Cairo te scheppen. Marcos houdt rivaal vast MANILLA - De president van de Filippijnen, Marcos, heeft be kendgemaakt dat hij zijn tegen stander senator Aquino, die veel kritiek op hem heeft geleverd, niet zal vrijlaten om mee te din gen bij de nationale verkiezingen in april. Hij zei dat de nationale veiligheids raad tot de slotsom is gekomen dat vrijlating van Aquino de veiligheid in gevaar zou brengen. Aquino wordt in een legerkamp gevangen gehouden omdat hij ondermijnende acties en moord gepleegd zou hebben en onwettig vuurwapens gehad zou hebben. Hij heeft gezegd indien nodig boeien aan handen en voeten te willen blijven dragen tijdens de verkiezingscampagne voor de wetgevende vergadering. De tegenpool van Weizman in het kabinet is minister van landbouw Sharon, die tevens voorzitter van de regeringscommissie voor ko lonisatie is. Sharon is een uitge sproken voorstander en fel pleitbezorger van onmiddellijke en uitgebreide kolonisatie op de westelijke Jordaanoever en in het omstreden Rafiah-gebied in de noordelijke Sinai-woestijn. Minister Sharon heeft de laatste twee maanden een zeer ruime uitleg gegeven aan het eerdere kabinetsbesluit dat versterking en uitbreiding van bestaande ne derzettingen in de Sinai-woestijn beoogde. Daarover is een bittere discussie ontstaan. Voor de kabinetsvergadering had minister Weizman het zelfs nodig geoordeeld een officier in de Sinai-woestijn op inspectie te sturèn teneinde een inventarisa tie van de bouwactiviteiten te maken. Aangezien de regering over het kolonisatiebeleid verga derde als commissie voor veilig heidszaken, waarvan de be raadslagingen geheim zijn, kun nen over het toekomstige beleid slechts gissingen worden gedaan. Bestaande plannen voor de vesti ging van tien nieuwe nederzet tingen op de westelijke Jordaa noever zullen voorlopig op de planken worden gezet. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO noemt het besluit van het Israëlische kabinet van zon dag een ernstige slag voor de vre despogingen in het Midden-Oos ten. De voorlichter van de PLO, Sjarrar, vertelde desgevraagd dat het Israëlische besluit tevens de mislukking aantoont van de po gingen van de Egyptische presi dent Sadat een regeling met Is raël te bereiken. "Het besluit is voor ons geen ver rassing", aldus Sjarrar. "Wij heb ben nooit verwacht dat de knes- set zijn politiek zou wijzigen, an ders dan door geweld". "Waardevol" Een toetreding van Jordanië tot de huidige vredesbesprekingen tus sen Israël en Egypte lijkt niet meer zo onwaarschijnlijk. Dat is de mening van politieke kringen in Jeruzalem na het eerste werk- gesprek tussen de Britse minister van buitenlandse zaken Owen en zijn Israëlische collega Dajan. De twee politici hebben zondag in Jeruzalem een gesprek van 272 uur gevoerd, dat volgens hun ei gen woorden "goed, uitvoerig, in formatief en waardevol" was. Owen en Dajan weigerden op de- I tails van het gesprek in te gaan. Naar van welingelichte zijde verluidt heeft Owen een reeks "voorstellen" vanuit de Jor daanse hoofdstad Amman naar Jeruzalem meegebracht. Een van de voorstellen zou de mo gelijkheid inhouden van ge- biedsruil tussen Jordanië en Is raël. Dit idee, dat voor de eerste keer ter sprake wordt gebracht, zou volgens de kringen in Jeru zalem hoofdzakelijk gebieden betreffen die voor de joden ener zijds en voor de mohammedanen anderzijds van grote religieuze waarde zijn - met andere woor den, ook het oostelijk deel van Jeruzalem. PEKING - De Chinese pre mier en partijleider, Hwa Kwo Feng, heeft gisteren in een politiek rapport voor het nieuwe nationale volkscongres gezegd dat de zaken in zijn land er be ter voor staan dan ver wacht werd, maar dat het politieke tumult nog lang niet voorbij is. Hwa had 372 uur nodig om zijn rap port voor de nieuwe parlement sleden, van wie er 3.456 van de 3500 gekozenen aanwezig waren, voor te lezen, aldus het pers bureau Nieuw China. De laatste keer dat het volks congres bijeen was is drie jaar geleden. Hoofdthema sprak over een hele serie kwesties, maar zijn hoofsthema was de noodzaak van nationale eenheid en politieke stabiliteit om ontwikkelings plannen te verwezenlijken die China aan het eind van de eeuw tot een supermogendheid moe ten maken. De invloed van de radicalen is nog diep geworteld en er zullen nog meer zuiveringen nodig zijn om die uit te roeien en dat 'is de eerste taak voor het volk van ons land'. De premier diende ook een ont werp vóór een economisch tienjarenplan in waaraan al in 1975 was begonnen, toen Tsjoe en Lai nog leefde. Het is sindsdien gewijzigd. Eén van de voornaamste zaken hierbij is het op hoger peil bren gen van de technologie van het land. 'Daartoe moeten intel lectuelen en technici een grotere rol spelen en de basis van de rege ring worden verbreed'. Hwa beloofde het Chinese volk 'een nieuwe opbloei van de cultuur' door schoonschip te maken met de culturele erfenis van de bende van vier. Hij eiste ook modernizering van de strijdkrachten, die 'alle voorbe reidingen moeten treffen voor de bevrijding van Taiwan'. Wat de buitenlandse politiek be treft herhaalde de premier dat China gekant is tegen de alleen heerschappij van supermogen- dheden zoals de V.S. en de S.'U. Hij noemde de Sowjets het ge vaarlijkst van de twee. China zelf 'zal nooit hegemonie nastreven' De openheid waarin het volks congres wordt gehouden staat in scherp contrast met het vierde congres in 1975, dat strikt geheim was. Buitenland Voorzitter Hwa Kwo-feng zal dit jaar zijn eerste buitenlandse reis ondernemen, zo meldt het Ja panse persbureau Kyodo onder aanhaling van diplomatieke kringen in Peking. Hwa zou on der meer naar Joego-slavié gaan om het bezoek te beantwoorden dat president Tito vorig jaar aan Peking heeft gebracht. Hij heeft verder een uitnodiging van pre sident Giscard d'Estaing aan vaard om naar Parijs te komen. Premier Barre was in januari in Peking. De Pantsjen Lama, na de Dalai Lama de hoogste geestelijk leider van Tibet, heeft op een bijeen komst van de politieke raadge vende vergadering in Peking verklaard dat hij nu trouw is aan de 'gedachten van Mao Tse- toeng' en aan de opvolgers van de 'grote roerganger'. De Pantsjen Lama dook vrijdag als deelnemer van de raadgevende vergadering op nadat sinds 1965 niets meer van hem was verno men. Hij was voordien be schuldigd van verzet tegen het Chinese volk en het socialisme. BUENOS AIRES - De Ar gentijnse autoriteiten hebben definitief vastgesteld dat bij het ergste treinongeluk uit de Ar gentijnse geschiedenis 53 men sen om het leven zijn gekomen. Het ongeluk had zaterdag plaats op een spoorwegover gang op 540 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires. Een overvolle reizigerstrein greep een vrachtauto voor vleesvervoer en de uit achttien rijtuigen bestaande Noordster gleed 300 meter naast de rails verder. Een rijtuig in het staartgedeelte werd als een harmonica tegen het voorlig gende rijtuig platgedrukt. Op de foto de resten van de vrachtauto met op de achter grond de trein. BUENOS AIRES (AP) - Het mili taire bewind van Argentinië heeft opnieuw een lijst gepubliceerd met de namen van politieke ge vangenen. Het aantal personen, van wie nu bekend is dat de junta hen om politieke redenen vasthoudt, is hiermee gestegen tot 2433. Op de jongste lijst stonden de na men van 511 mannen die in de gevangenis van Sierra Chica, on geveer 500 km ten Zuidwesten van Buenos Aires, zitten. Van internationale zijde wordt al enige tijd pressie uitgeoefend op de junta om gegevens bekend te maken over de duizenden perso nen die worden vermist sinds de staatsgreep van maart 1976. De militaire autoriteiten zijn drie weken geleden begonnen met het publiceren van de lijsten met namen van politieke gevange nen. Eind vorig jaar maakte het m'litaire bewind bekend dat het 3706 per sonen gevangen hield zonder dat een formele aanklacht tegen hen was ingebracht. De junta achtte zich hiertoe bevoegd op grond van de bepalingen van de wet op de noodtoestand, die in 1974 van kracht werd verklaard om linkse en rechtse ^terroristen te be strijden. Volgens internationale organisa ties op het gebied van de men senrechten worden er sinds de staatsgreep van het leger min stens 7000 personen vermist en verdwijnen er op het ogenblik nog elke maand gemiddeld 75 mensen. Regeringsfunctionarissen hebben verklaard dat van terrorisme ver dachte personen die als vermist zijn opgegeven naar het buiten land zijn gevlucht of zijn onder gedoken. De autoriteiten maakten niet duidelijk of nog meer lijsten met de namen van politieke gevange nen zullen worden gepubliceerd. Tunesië heeft met ingang van zondag de noodtoestand opgehe ven. Voor Tunis en omgeving blijft een nachtelijk uitgaansver bod van kracht. De noodtoestand werd een maand geleden voor het hele land afge kondigd na de bloedige ongere- gelheden die zich op 26 januari voordeden. ADVERTENTIE NEW DELHI (Rtr/AFP) - AFP) - De afgescheiden congrespartij van mevrouw Indira Gandhi heeft gisteren een grote overwin ning behaald bij de verkiezingen in de zuidelijke Indiase staat Karnataka. Volgens berichten uit Bangalore, de hoofdstad van de deelstaat, had de partij van mevrouw ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen De volautomatische INVENTUM koffiezetter HK 31 voor acht tot tien geurende kopjes koffie. Een geschenk ter waarde van ƒ101,- van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Gandhi kort voor middernacht een meerderheid behaald van 125 zetels in de nieuwe, 224 leden tellende, wetgevende vergade ring. De regerende Janata-partij bleef met 47 zetels ver achter, terwijl de officiële groepering van de congrespartij slechts 2 ze tels had verkregen. De bezetting van 41 zetels was nog niet be kend. De 60-jarige mevrouw Gandhi, die na een premierschap van elf jaar een vernietigende nederlaag leed bij de algemene verkiezingen van vorig jaar maart, had gespecu leerd op een overwinning in Kar nataka toen zij zich op 2 januari van de congrespartij afsplitste na een geschil over het leiderschap. Ze zal echter ook goed uit de bus moeten komen in vier andere deelstaatverkiezingen (die zater dag werden gehouden) om zich de leidster van de grootste natio nale oppositiepartij te kunnen noemen. Het tellen van de stem men in deze staten begint van daag. Misschien heeft u al een computer, misschien ook niet. In beide gevallen is het nuttig om kennis te maken met IBM computers, die speciaal werden ontwikkeld voor kleine en middelgrote bedrijven. Computers die voor u veel problemen kunnen oplossen. Op administratief gebied en/of bij de bedrijfsrapportering. Voor een prijs die u zal meevallen of zelfs verbazen: IBM heeft voor u een echte, volwassen computer vanaf f 50.000,- (koop). Specialisten van IBM's divisie Informatieverwerking willen u graag demonstreren dat het inschakelen van een computer in de bedrijfsvoering geen heksentoer meer is. Om het u gemakkelijk te maken, komt IBM bij u in de buurt. Als u onderstaande gegevens in uw agenda noteert, is dat wellicht een stap naar een nog efficiëntere toekomst. Woensdag 1 maart 09.00 - 17.00 uur. Donderdag 2 maart 09.00 - 17.00 uur. Vrijdag 3 maart 09.00 - 17.00 uur. U bent gedurende de gehele dag welkom, maar mocht u een bepaalde tijd willen afspreken dan kunt u bellen met ons verkoopkantoor te Zoetcrmcer, tel. 079-254568. Mevr. Vcrrocn zal graag de tijd voor u vastleggen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7