i„We vervullen :een rol, maar een bescheiden Benoeming Van Aken was onverstandig 4S Ook derde „LampivaV geslaagd JAN van den BROEK autobanden Qils betaald directeur/secretaris van de Welzijnsbron Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Leiden bestaat 200jaar Actief in vrije, tijd REMCONTROLE 1AANDAG 27 FEBRUARI 1978 14.30 .EIDEN - Het vorig college van B en W is 2> zijn bevoegdheden te buiten gegaan en' door zonder overleg met de gemeente- cabaj raac* 6oed te keuren dat de N.V. Leid- iUr. sche Duinwater Maatschappij een ton strip, ter beschikking stelde aan de Stichting .eidse Welzijnsbron. Het was bestuurlijk on- i, Go, verstandig van de Raad van Commissa rissen van deze gemeentelijke N.V. om een raadslid te benoemen tot gesala- bezig rieerc* directeur-secretaris van de stich- Ibare ting en van het college om daarmee ak koord te gaan. Het was eveneens onver- ama- standig dat dit raadslid deze benoeming aanvaardde en toch als lid van de ge- B.algJ meenteraad is blijven functioneren, 20?at raactslid is de huidige PvdA-wethou- der Van Aken, destijds fractieleider van over zÜn partij in de gemeenteraad. Het vorig college bestond uit vertegenwoordigers van de KVP, VVD en de in PCG samen- werkende partijen ARP, CHU en SGP. De Raad van Commissarissen bestond uit KVP-wethouder Lijten, de PvdA- 19.30 raadsleden In 't Veld en Van Aken (later opgevolgd door Van Baaren) en PCG- raadslid mevrouw Geelkerken. Zij allen kunnen zich de bovengenoemde con clusies aantrekken, tot welke de ge meentelijke commissie voor de rekenin gen na een onderzoek van ruim een jaar is gekomen. De commissie richt trouwens ook verwijten aan het adres van het huidig college van B en W (ge vormd door vertegenwoordigers van PvdA en PPR/D'66) dat voor de han delwijze van het vorig college "niet als nog de goedkeuring van de gemeente raad heeft gevraagd". Bovendien meent de commissie dat de gemeenteraad zelf in deze kwestie sinds de leden op 18 maart 1974 in het geheim werden inge licht, een te afwachtende houding heeft De commissie voor de rekeningen heeft haar conclusies nu openbaar gemaakt nadat deze krant vorige week dinsdag in grote lijnen al publiceerde wat de strek king daarvan was. De commissie heeft van de gemeenteraad (door een motie van CDA'er Driessen) op 25 oktober 1976 het verzoek gekregen om een onderzoek in te stellen a) naar de wijze waarop de plannen tot het oprich ten van een zwembad op kosten van de LDM zijn voorbereid en begeleid door het vorige en huidige college van Bur gemeester en Wethouders en door de Raad van Commissarissen van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij; b) of de huidige statuten van de N.V. Leid sche Duinwater Maatschappij de ge meenteraad voldoende mogelijkheden tot het bepalen van het beleid en het uit oefenen van effectief toezicht bieden. Wat dit laatste betreft: de commissie is tot de conclusie gekomen dat een statuten wijziging van de LDM op dit moment niet noodzakelijk is. De commissie heeft nog eens op een rij gezet wat er allemaal gebeurd is sinds het PvdA-raadslid In 't Veld in een ge heime gemeenteraadsvergadering in 1972 aan de orde stelde of het aan vaardbaar zou zijn dat een N.V. van de gemeente - de LDM - geld zou lenen om dat aan derden - de later gevormde Stichting Welzijnsbron - uit te geven, die er dan een kapitaalproject mee zou kun nen financieren. Die gedachte lag ten grondslag aan de oprichting van de Stichting Welzijnsbron in 1973, die op deze manier met geld van de LDM een zwembad wilde realiseren op een terrein aan de Vondellaan, waar nu de Ton Menken-ijshal staat. Binnen de toenma lige Raad van Commissarissen van de LDM bestond toentertijd de gedachte dat het vermogen van de LDM ten goede zou moeten komen aan de gemeente, voordat het bedrijf een regionaal bedrijf zou worden. De Stichting Welzijnsbron opereerde in het geheim omdat de vrees bestond dat de gemeente door hogere organen ver plicht zou kunnen worden het geld dat de LDM zou 'schenken' te gebruiken om het gat op de jaarlijkse begroting te ver kleinen. Het huidige college van B en W heeft de Welzij nsbronplannen laten af ketsen, omdat ze toch alleen maar ge realiseerd zouden kunnen worden als de watertarieven van de LDM verhoogd zouden worden. Op die manier zou na melijk de kosten van de door de LDM te sluiten lening (de rente) moeten worden betaald. Voor het zover was, had de LDM, al een ton beschikbaar gesteld aan de Stichting Welzijnsbron, die overigens om 200.000 gulden gevraagd had. Van het geld dat de LDM aan de stichting ter beschikking stelde werd o.a. het salaris betaald dat Van Aken als secretaris/direkteur van de stichting incasseerde: een bedrag van veertig- tot vijftigduizend gulden. De commissie voor de rekeningen laakt nu vooral het feit dat het toenmalig college en de toenmalige Raad van Commissa rissen die ton beschikbaar stelden zon der goedkeuring te vragen aan de ge meenteraad. Door raadsbesluiten die in 1931 en 1933 zijn genomen was geregeld dat het mandaat voor dit soort financie ringen door de gemeenteraad moet wor den gegeven. De commissie wil nu dat het totale financiële overzicht uit de pe riode van de Stichting Welzijnsbron als nog aan de gemeenteraad wordt voor gelegd, die er dan zijn oordeel over kan geven. ADVERTENTIE Wij hebben de prijzen die het leven goedkoper maken. 250 giam« Wij hebben de prijzen die het leven goedkoper maken. Ük tte LEIDEN - Morgen is het 200 jaar geleden dat het departement Leiden van de Nederland- der sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd opgericht. Leiden zal er niet van op z'n kop staan, want de maatschappij is en blijft een exclusieve club die 165 leden telt. Stuk voor stuk mensen uit de ondernemingswereld. De Maatschappij komt een paar 02' keer per jaar in het nieuws wanneer een spreker op een lunchbijeenkomst georganiseerd est door het departement iets aardigs heeft gezegd. fs de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een vereniging die alleen maar eens in de twee maanden bijeenkomt om te lunchen? Een vraag voor de voorzitter, J.P. Smasom, direc- teuc van de Samsom uitgeverij in Alphen aan den Rijn en de sec retaris, J. Mourik, directeur van het hoofdpostkantoor aan de Ge- restraat. Auto over de kop LEIDEN - Op de Haagweg is in de nacht van zaterdag op zondag een auto over de kop geslagen, met als gevolg dat vijf inzittenden verwondingen opliepen. De kwetsuren variëren van een dub bele beenbreuk tot een gebroken pols. Het ongeluk gebeurde doordat de automobilist de bocht naar spoorwegovergang De Vink te snel nam. "De lunchbijeenkomst komen het sterkst onder de aandacht, zegt Samsom. "Het is een vorm, waarin je allerlei actualiteiten voor de ondernemer kunt opne men en ze naar je toe kunt halen" Om ze onder het genot van borreltje zaken te laten doen? Samsom: ''Nee, zaken worden er niet ge daan. Er worden wel ervaringen uitgewisseld. Zo van, heb je bij jouw bedrijf ook van die probe- men. Daarnaast kan het natuur lijk voor bepaalde beroepen zoals notarissen enjuristen interessant zijn om je gezicht daar eens te la ten zien voor het maken van rela ties. De heer Mourik vult aan: "Mensen zijn voor de kwaliteit van een produkt vaak ook afhankelijk van de klachten die er komen. Als ik bij het postkantoor bij de lo ketten sta gaat het altijd goed, maar het kan ook best zijn dat iemand eens klachten heeft over het postkantoor. En dat hoor je dan op zo'n bijeenkomst." Belastingformulier Wie problemen heeft met het in vullen van het belastingfor mulier kan voor informatie terecht bij de Leidse recht swinkel. In verband met de te verwachten drukte zal de af deling belastingen van de rechtswinkel in de maand maart op alle vrijdagen van 10.00 tot 12.30 uur een extra spreekuur houden. Deze extra spreekuren zijn uitsluitend bedoeld voor het invullen van aangiftebiljetten. Daarnaast kan men ook gebruik maken van de normale spreekuren van de rechtswinkel. Deze zijn op maandag- en woensdag ochtend van 10 tot 12.30 en maandag-, dinsdag- en don derdagavond van 18.30 tot 2030 uur. Hengelsport P. Wonderqem is kampioen van het seizoen '77- 78 geworden van het viscollege HSV. Hij ving in totaal 262 vissen met een gewicht van 24.355 gram. De uitslag was verder: 2. K. Laterveer 20.725 (273), 3. La- terveer sr. 17.285 (225), 4. G. Bontje 17.100 (162), 5. G. de Bruin 14.815 (164), 6. F. Boot 13.730 (158), 7. P. Blok 12.095 (151), 8. J. v.d. Linden 9.885 (123), 9. J. Leuering 9.835 (115). Afgelopen weekeinde viste HSV in de stadswateren. De vangst was slecht. Eerste werd Laterveer sr. met 17 stuks (gewicht 1180 gram.) Flevohof In 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 zal vanavond een le zing worden gehouden over de Flevohof, het 140 hectare grote recreatieproject in de polder Oostelijk Flevoland. De lezing begint om acht uur. Neutronenbom De werkgroep Kerk en Samen leving in de Merenwijk en de actiegroep "Stop de neutro nenbom" in Leiden organise ren vanavond een infor matieavond over de neutro nenbom in de aula van de school aan het Valkenpad in de Merenwijk. Prof. dr. A3. Rasker zal een inleiding hou den, waarna de bekende to neelgroep "Proloog" uit Eindhoven haar visie zal ge ven op het kernwapenp robleem. Tot slot is er gelegen heid voor discussie. Aanvang 8 uur. Morswijk Het dienstencentrum in de Mors organiseert vanavond een feestavond. Deze zal gehou den worden in het clubhuis Morschwijken niet in het BTS-gebouw aan de Von dellaan, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Aanvang 19.30 uur. Astrologie i de In het gesprekscentrum aai Vrouwen kerkkoorstraat 17 wordt vanavond de laatste le zing gehouden in de astrologi sche cyclus. Inleider is de heer DJ.P. Kok van het Theoso fisch Genootschap die zal spreken over occulte astrolo gie. Aanvang 20 uur. Onderwijs Naast de lunchbijeenkomsten heeft de maatschappij nog een tweetal andere hoofdactiviteiten. De oudste is het totstandbrengen van een relatie tussen onderwijs en bedrijfsleven. Zo is de maat schappij vertegenwoordigd in de Stichting Streekschool voor Be roepsbegeleidend Onderwijs. De on'derwijscontacten spelen zich echter voor het merendeel cen traal af en is minder een zaak voor departementen. De Maatschappij was bijvoorbeeld de oprichter van de Stichting Teleac. Een derde hoofdactiviteit van de Maatschappij is "de aandacht vestigen op mensen die het be drijfsleven dienen." Dat wil zeg gen dat de maatschappij een ge tuigschrift geeft aan mensen die bijvoorbeeld 25 of veertig jaar bij één bedrijf hebben gewerkt. "Niet voor iedereen is een konin klijke onderscheiding 0 weg gelegd, dus moet het maar op deze manier", zegt Mourik. Een topjaar voor de maatschappij was 1971 toen 98 getuigschriften Voorzitter J.P. Samson en secretaris J. Mourik (rechts). werden uitgereikt. Dat was ook niet zo verwonderlijk want het was toen een kwart eeuw na 1946 een jaar waarin veel mensen weer bij een bedrijf zijn beginnen te werken. Studies Een taak die ook is weggelegd voor de Maatschappij is het publice ren van rapporten en studies. Het departement Leiden heeft op dit gebied de laatste jaren geen ac tiviteiten ontplooid. De heer Samsom is er tegenstander van dat de maatschappij bijvoor beeld politieke uitspraken over de ontwikkeling van Leiden zou doen. "Het moet op z'n plaats blijven. Daar zijn weer de werk geversverenigingen voor. Als je dit zou gaan doen schiet je je doel voorbij. Ik zou er als voorzitster niet aan beginnen omdat het strijdig kan zijn. Daarbij komt nog dat wij veel meer nationaal gericht zijn dan plaatselijk,'. De Maatschappij opereert veel vrij blijvender en stimulerender. Je zou eigenlijk kunnen zeggen dat alles wat de Maatschappij doet gericht is op het vermeerderen van kennis. Beide heren erkennen dat die ken nisvermeerdering voornamelijk plaats heeft op de lunchbijeen komsten. Voor dit jaar zijn deze wat meer historisch gericht in verband met het 200-jarig be staan. Vrouwen In het bestuur van het departement Leiden van de maatschappij zit één vrouw. Komt daar nog ver andering in? "Wij vinden dat ook bepaald niet gezellig", antwoor den Samsom en Van Mourik bijna in koor. "We moeten erg ge duldig zijn en de tijd gunnen aan de ontwikkelingen", zegt Sam som, "we zijn geen gezapige club. maar een club met een beperkte activiteit die vaak in lezingsver- band bijeen is. Je moet niet pro beren daar meer onder te schui ven. We vervullen een rol, maar wel een bescheiden rol." Alternatieven voor kazerne van brandweer LEIDEN - Matine Bronmeijer, so ciaal-cultureel werkster in Noord en Jan v.d. Vloet stafmedewerker van "De Zevensprong" hebben in een brief in de gemeente alter natieven aangedragen voor een nieuwe huisvesting van de brandweer. In de plaats van een onderkomen in het LAF-complex aan de Os- en Paardenlaan wordt voorgesteld een kazerne te ^bouwen op een stuk grond gelegen aan de Oegstgeesterweg naast de spoor lijn tussen de twee viaducten Rijnsburgerweg en Oegstgeesterstraatweg in. Vol gens de briefschrijvers zou de gemeente de grond in erfpacht kunnen nemen van NS. Een an dere mogelijkheid die wordt geopperd is huisvesting van de brandweer op de plaats van het fabriekscomplex van Krantz aan de Langegracht. Beide alternatieven hebben vol gens de briefschrijvers de vol gende voordelen: meer centrale ligging, betere uitrukroute, direc tere aansluiting op uitvalswegen, geen onttrekking van ruimte voor sociale woningbouw en groenvoorziening in Leiden- Noord, geen plaats midden in een woonwijk en tegemoetkomend aan de wensen van bewoners van de binnenstad. ADVERTENTIE klaar terwijl U wacht! vooruit prijsopgave bij reparatie LEIDEN - Elke stad heeft zo z'n kleurrijke figuren, die in meer of mindere mate het karakter van zo'n stad bepalen. Amsterdam zit er vol van. In Leiden mag Lampie zeker tot die categorie gerekend worden, omdat hij als enige Leidse straatzanger al een hele 'carrière' achter de rug heeft. Daartoe behoren o.a. de organi satie van twee Laihpivals (Lam- pivallen?). Gisteravond werd in een zaal van het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde het derde Lampival gehouden, dat 's-mid- dags al om twee uur begon en tot diezelfde tijd 's-nachts doorging. De organisatie had in totaal tach tig artiesten, voornamelijk af komstig uit Leiden of directe om geving, maar ook groepen en voordrachtskunstenaars uii an dere steden voor dit "totaal-ge beuren" weten te interesseren. Het moet duidelijk zijn, dat het voor een recensent uiterst moeilijk is het kaf van het koren te scheiden, te meer daar een aantal optre denden zo enthousiast bezig wa ren, dat hun onkunde of het ont breken van artistieke kwaliteiten lang verborgen kon blijven. Niets te verbergen had de 'voorsteller Zeno' uit Utrecht, die een wat warrig referaat hield over de wensen van een klein jongetje en spontaan z'n badjas (het enige kledingsstuk, dat hem tijdens de voordracht bedekte) opende om z'n woorden meer kracht bij te zetten. Enige van de in totaal tachtig artiesten die optraden tijdens het derde Lampival Dit was voor Karen van Holst Pel- lekaan het enige moment om met haar gedachten van de 'Ma- trogoth-presentatie' af te dwalen. Zij en Frank Berbée, Josefien de Groot en Klaus Vleeming wisten de bezoekers van L-I1I buiten verwachting zeer te boeien. Kin deren, die het allemaal wat on wennig aankekenbesloten op een gegeven ogenblik zelfs mee te gaan doen. Men was het er algemeen over eens, dat de uit Leiden afkomstige 'Ramshackle Stringband', die zeer oorspronkelijke folkmuziek brengt en daarnaast andere ge nres muziek blijkt te beheersen, tijdens deze manifestatie tot de betere acts behoorde. Dit geldt ook voor 'Tam-Lin'eveneens uit Lei den afkomstige formatie, die op een eerder Lampival ook de no dige indruk achterliet. gszins verlate poëet Arie Sa lie bracht vlak voor het optreden van de "Jan van de Grond Groep" uit Amsterdamhet beslist oor spronkelijke gedicht "de Toilet- juffrouw". Als Salie eens wat minder uitwerpselen in zijn ge dichten stopte, zou dat de toegan kelijkheid van z'n poëzie beslist vergroten. "Punk", was daar naast een prima gedicht. Z'n voordracht is uitstekend, alleen z'n woordkeus is te regelmatig beneden alle peil. Jan v.d. Grond Groep heeft een prima stage-act, maar men kan absoluut niet zin gen. Daarnaast is het aandeel van de violist te verwaarlozen omdat hij absoluut niet te horen Mixed Up Band" en "Wilcox Gay" uit Leiden vormden, met "Hal loween" (veel relaties met Mixed Up Band) en Van Es de basis, waar dit derde Lampival op rustte. Apart dient vermeld het optreden van Nard Boer uit Lei den, die door Lampie werd uitge roepen tot nestor ran trlll.finan cieel gezien is men niet helemaal uit de zorgen; artistiek werd het geheel door de ongeveer driehon derd bezoekers als een geslaagde manifestatie ervaren. Uitsmijters Jan van Tol Marnix Bongers hoefden niet in actie te komen. Waarvan Acte BERT KOEKEBAKKER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3