VVSB met tien man naar zege Erik Oosterom Leids kamp ïoen Bram Wassenaar pakt crosstitel Afkeuringen in Leids - Goudse competitie: „Je kon het veld op je sokken oversteken Invaller De Graaf f wint Noteboom-toernooi MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 LEIDEN - In de Gouds/Leidse afdelingscompetitie zijn in to taal slechts vier duels doorge gaan. De overige wedstrijden werden afgelast, al waren sommige van de betrokkenen het lang niet altijd met die af keuring eens. Het bestuur van Nieuwerkerk bijvoorbeeld, vond wel bijzonder vreemd dat de gemeente het térrein onbe speelbaar verklaarde voor het treffen met Unitas. Zowel de consul als het bestuur meldden dat men "het veld op de sokken over kon steken, zonder natte voeten te krijgen. Het terrein was stuifdroog". Ook bij Am- merstol deed zich zo n geval voor. Volgens consul Van de Werken kon de ontmoeting Ammerstol-Warmunda "ge woon" doorgang vinden, maar ook hier stak de gemeente een spaak in het wiel. Van de wed strijden die wel doorgingen kreeg Oranje Groen-Soccer Boys de hoogste uitslag mee. De Leidse hekkesluiter verloor op eigen terrein met 6-2. In de B-afdeling won KRV verder met 3-2 van Alkmania en won Nic Boys met 1-0 bij RVC. In de enige wedstrijd voor de A-af deling won VTL met 3-0 van VNA, dat inmiddels weer op de onderste plaats is beland. VTL-VNA 3-0. VTL nam van meet af aan het initiatief tegen VNA, al duurde het nog geruime tijd voor de ploeg het overwicht ook in treffers uit kon drukken. Nadat Dik Moen uit een voorzet van Ted van Berkel 1-0 had in gekopt, was de ban gebroken. Via twee treffers van Vic Boutier liep VTL na de pauze weg tot 3-0. Eerst benutte Boutier een strafschop en ver volgens scoorde hij op aange ven van Ted van Berkel. B-afdeling komst er steeds donkerder uit zien, nu de ploeg op eigen ter rein met 6-2 verloor. De forse nederlaag tekende zich in de pauze al af. Oranje Groen moest met een 3-0 achterstand aan de tweede helft beginnen. Wel verkleinde Kees Koet de marge tot 1-3, maar daarna werd doelman Leugering opnieuw driemaal naar het net gestuurd voordat Dik Rooijakkers kon tegenscoren. KRV-Alkmania 3-2. In de gelij- kopgaande eerste helft slaagde Ton van Beek erin Alkmania een 1-0 voorsprong te geven in Katwijk. KRV drong daarna fel aan, maar moest tot vijf minu ten na de pauze wachten voor dat de gelijkmaker tot stand kwam via Kees van Kesteren. Een kwartier later werd het duel in het voordeel van KRV beslist dankzij twee elkaar snel opvolgende goals van John Slof en Hennie Rijnsburger. Wel slaagde Jos Cozijn erin de stand tot 3-2 terug te brengen, maar verder liet KRV de oppo nent niet komen. Randstad Sport klopt UDO met 4-2 LEIDEN - In de vierdeklasse A boekte koploper VVSB een benauwde 3-2 zege op het Haagse ODB. Foreholte verloor van Alphense Boys, terwijl Wassenaar in een keiharde wedstrijd tegen ESDO niet verder kwam dan 0-0. In klasse B won Randstad Sport met 4-2 van UDO. ASC verloor verrassend van De Flamingo's en SVLV speelde in en tegen Alphen met 1-1 gelijk. Foreholte-Alphense Boys 0-2 (0-1)— Een wat gelukkige overwinning van de Alphense ploeg. Foreholte Na winst in schaaktweekamp LEIDEN - Nog maar net op tijd heeft Erik Oosterom een geslaagde gooi gedaan naar het kampioenschap van de Leidse Schaakbond in de leeftijdscategorie tot 16 jaar door de beslissingstweekamp met Gert Koelewijn op zijn naam te brengen, want de jeugdkampioenen van de on derbonden moeten zich voor 1 maart bij de KNSB hebben aangemeld, daar zij anders niet aan de strijd om de Ne derlandse titels in hun leeftijdsgroepen kunnen deelne men. was de stand nog steeds gelijk: 1-1. Derhalve werd een derde partij gespeeld, waarin Oosterom tenslotte aan het langste eind trok. In het eerste duel, een Franse partij, kreeg Oosterom aanvalskansen op de koningsvleugel, terwijl Koelewijn op de damevleugel een tegenaanval inzette. Plotse ling was de partij uit. Koelewijn vergaloppeerde zich door een paard van de damevleugel naar de koningsvleugel te laten hup pelen om daarmee de verdedi ging te versterken. Met een sim-, pel pionzetje kon Oosterom toen de vijandelijke dame veroveren, waarna Koelewijn totaal ontred derd opgaf. In de tweede partij liet Oosterom zich door een offercombinatie van Koelewijn totaal overrom pelen. Na het paardoffer van Koelewijn was er eigenlijk niet veel aan de hand, zoals Ad van den Berg na afloop uit de losse pols aantoonde. Weliswaar kreeg Koelewijn daarvoor een toren, maar Oosterom had meer dan voldoende compensatie. Ooste rom was echter dermate aange slagen, dat hij een paar zetten lang "niets" zag. Later probeerde hij nog wel terug te vechten, maar de strijd was reeds gestreden. Nu was het zijn beurt ontmoedigd op te geven. Het derde en laatste duel was wer kelijk zenuwslopend. Na afloop vertelde Oosterom, dat hij deze partij in één woord "verschrik kelijk" had gevonden. Na verwis seling van zetten was een soort Ben-Oni ontstaan, waarin Ooste rom enig voordeel had. Koele wijn lette even na de opening te veel op de damevleugel en hup daar ging een loper tegen een pion in het centrum. Hij dacht het stuk nog terug te winnen, maar Oosterom draaide zich er goed uit. Het eindspel speelde Ooste rom echter zo zwak, dat Koele wijn het materieel evenwicht kon herstellen. Het toen ontstane toreneindspel leek regelrecht naar remise te lo pen. Koelewijn ging echter te fel op winst spelen. Hij zette het witte spel in de penning, maar juist daardoor werd hij het slach toffer van een verborgen of fercombinatie: Oosterom liet een pion tot dame promoveren, Koelewijn sloeg de gehaalde dame eraf en ontpende daarmee het witte spel. Het gevolg was mat in één zet met de nu ont pende pion. Van der Wiel schaakt beter APELDOORN - Het is opmer kelijk, dat in de kwalifica tiewedstrijden van het ge vecht om de nationale schaaktitel voor senioren de jeugdkampioen van de Leidse bond John van der Wiel het aanmerkelijk beter doet dan de Leidse senioren- kampioen Charles Kuijpers. Na vijf ronden is Van der Wiel gedeelde derde met 3V2, ter wijl Kuijpers niet hoger reikt dan een gedeelde 13e plaats met IV2 pünt. Na zijn zege op Noordhoff be reikte Van der Wiel met zwart in de tweede ronde zonder al te veel problemen remise te gen Leo Hofland. Interessant werd het eigenlijk pas in de derde ronde, waarin Van der Wiel, die het zwarte leger aanvoerde, een erg zelf verzekerd en voor zijn doen zeer snel schakende Theo van Scheltinga ontmoette. Hal verwege dit duel verzonk "de oude vos" echter in diep ge peins en kwamen zijn zetten veel minder vlot. Vlak voor de tijdcontrole was er van zijn zelfverzekerdheid niets meer oven hij zocht zijn heil nog in een wanhoopsoffensieve, maar Van der Wiel sloeg keihard terug. Er ontstond een hangstelling, waarin Van der Wiel een stuk tegen een pion voorstond. Later gaf Van Scheltinga op. En wat bleek toen? Van Scheltinga en Van der Wiel hadden in de beginfase van hun partij keurig netjes het duel L^jos Portisch-Paul van der Sterren, die in het onlangs gehouden Hoogovertoernooi was gespeeld, gecopieerd. Van Scheltinga kende ge noemde partij op zijn duimpje, maar Van der Wiel had deze nog nooit gezien. En zo kon het gebeuren, dat de zelfverzekerdheid van Van Scheltinga een grote knak kreeg, toen Van der Wiel zijn eigen spelletje ging spelen, hetgeen achteraf een grote verbetering van het plan van Van der Sterren bleek te zijn. In de vierde ronde kreeg Van der Wiel tegen concurrent Van de Linde enig positioneel voordeel "Ik won zelfs een pion, maar in tijdnood gaf ik zomaar een paard weg. On gelooflijk, wat stom, want dat kostte mij de partij en de eerste plaats!". Van der Wiel herstelde zich in de vijfde ronde tegen Bos- scher. Met een goedgetimed pionoffer bracht hij zijn stuk ken tot hun maximale aktivi- teit. Bosscher verdedigde zich knap, maar in de tijd noodfase liet hij zich toch gemakkelijk pakken. Van der Wiel kon daardoor de beide koplopers Van de Linde en Van der Sterren tot op een half punt naderen, omdat beiden in een zeer moeilijke partij het zekere voor het onzekere namen: remise. Charles Kuijpers begon het toernooi met drie verliespar- tijen. In de vierde ronde deelde hij in de algemene malaise door een gewonnen stand tegen Van der Lijn re mise te maken. Die vierde ronde werd er namelijk ont zettend geblunderd. In de vijfde ronde speelde Kuijpers zijn eerste goede partij. Met een fraaie taktische grap werd Noordhoff gevloerd. Albert Lamberts scoort 4-0 voor Randstad Sport in het treffen met UDO. had de gehele strijd een duide lijke meerderheid, maar wist de kansen niet te benutten. Ton Ar royo en Piet Ruigrok sprongen te onzorgvuldig met de vaak uitste kende mogelijkheden om. Stan van der Meel bezorgde Alphense Boys halverwege de eerste helft een 0-1 voorsprong. Na de hervat ting bleef de thuisclub de strijd dicteren. Een afstandschot van Piet Ruigrok spatte uiteen op het Alphense houtwerk. Niettemin wist Alphense Boys via Jan Ver woerd de score tot 0-2 op te voe ren. Hoewel Foreholte nog en kele verwoede pogingen deed om de score een wat draaglijker aan zien te geven, kwam in de stand geen verandering meer. WSB-ODB 3-2 (1-)) - Vooral in de eerste helft speelden beide ploe gen erg nerveus. De gemoederen raakten halverwege het duel zelfs dermate verhit, dat scheids rechter Jansen het noodzakelijk achtte om VVSB-speler Jan van Schooten wegens natrappen, van het veld te sturen. ODB was in middels via Metaal aan een 0-1 voorsprong gekomen. Ab van der Burg bracht de score vlak voor de rust weer in evenwicht. In de tweede helft had WSB, ondanks de nummerieke minderheid, het beste van het spel. Ab van der Burg zorgde met twee fraaie doelpunten voor een 3-1 stand. In de slotfase van het duel bepaalde ODB speler Metaal de stand op 3-2, door te profiteren van een fout van de Noordwijkerhoutse doelman Johan van der Berg. LEIDEN - Als invaller voor John v.d. Wiel heeft de Philidor routi nier de Graaff zijn tanden en zijn goede vorm in de hoofd groep van het Noteboom schaak toernooi laten zien. Met een score van 2 uit 3 bleef hij zijn naaste belagers Rex v. Dijken en Joan Baart een half puntje voor, waarbij de vierde deelnemer, Ja cob Kort, een voorname rol speelde. In de eerste ronde zag het daar nog niet naar uit, want LSG-clubkampjoen Joan Baart bleef De Graaf de baas. Dat had overigens best anders kunnen zijn want De Graaff (zwart) liet in een Konings-Indiër in de nahand een kans voor open doel liggen, waarna Baart het initiatief defini tief kon overnemen. De Haagse derby tussen V. Dijken en Kort eindigde in een remise, daar Kort te weinig bedenktijd over had om materieel voordeel in winst om te zetten. Op de zaterdag herstelde De Graaff zich uitstekend. Na pionwinst in de opening gaf hij DD-er Kort geen enkele kans meer. Partijen van Van Dijken zijn veelal spektakelstukjes van de eerste orde. Dit omdat de Moerwijker de gewoonte heeft zijn bedenktijd vóór de helft van het vereiste aantal zetten te con sumeren om vervolgens de rest in vliegende tijdnood af te hande len. Joan Baart liet zich volledig in deze tijdnood meetrekken, na dat de LSG-er eerst slecht had gestaan wisselden de kansen per zet, met als uiteindelijk resultaat dat Baarts vlag als eerste viel. Van Dijken had zijn opponent overigens inmiddels ook qua stelling weer in grote moeilijk heden gebracht. Tijdens de slo- tronde op zondag kwam het pu bliek wat minder aan zijn trek ken, want het tijdnoodduiveltje speelde ditmaal geen rol van be tekenis. Baart verspeelde zijn kansen op de eindzege toen een gecompliceerde positie tegen Kort plots in een remiseafwikke ling verzandde. De beslissing moest vallen in het onderlinge duel tussen De Graaff en Van Dijken. Zodra de theoretische beslommeringen de revue gepas seerd waren sloeg witspeler De Graaff stevig aan het denken, wat resulteerde in een subtiele dame- zet. Het antwoord van Van Dijken liet lang op zich wachten, maar uiteindelijk meende ook hij zijn heil in het vrouwelijk schoon te moeten zoeken. Dat moest hij duur bekopen, want er ging een pion verloren, terwijl zijn stelling in een ruïne veranderde. Na de nodige strubbelingen stelde De Graaff de zege veilig, daarmee ook de "38-jarige" wisselbeker voor een jaar veroverend. De uit slag in de hoofdgroep: 1. De Graaf 2 uit 3, 2-3. Baart en Van Dijken P/2, Kott 1. De groep voor redacteuren van schaakbladen werd gewonnen door Dirk Sikkel. Lips finiste op 2, vóór Alphenaar De Boer met 1 en een tegenval lende Ploeger die op de nul pun ten bleef steken. De eerste open vierkamp mocht zich verheugen in een sterke be zetting. Overtuigend winnaar werd de Zuid-Afrikaanse "dissi dent" Bloch, die voor zijn vlucht in het Zuid-Afrikaanse Olym piade-team tegen meestersterkte aanhikte. Hij bleek het spel niet verleerd en scoorde 3 uit 3. Tole- naar versloeg Peter Gelpke van Philidor en een tegenvallende Aart Huizer, de kopman van Voorschoten, wat hem 2 punten opleverde. Gelpke eindigde op 1 door winst op de puntloze Huizer. De winnaars van de overige vierkampen waren Van Zanten, Lievaart, Pols, Geerstma, Ver hoeven en Den Heyer, Waltman, Boon, Faber, Blauw, Eric Revet en Goedhart. Wassenaar-ESDO 0-0 - Hoofdzake lijk door het intimidatievoetbal van ESDO is deze wedstrijd in een schoppartij ontaard. Was senaar kwam nauwelijks tot aan vaardbaar voetbal omdat de Haagse spelers elke opgezette aanvalspoging met bijzonder grove overtredingen wisten te torpederen. Scheidsrechter Elli- gens vond alles wat de Haagse spelers deden goed, waardoor Wassenaar de gehele wedstrijd niets meer durfde te onderne men. Doelpunten bleven zo doende achterwege. Randstad Sport-UDO 4-2 (2-0)- Een knappe overwinning van De Voorschotense ploeg. Al na vijf minuten keek UDO tegen een 2-0 j achterstand aan. Twee doeltref- j fende afstandschoten van aan voerder Gé Devilee betekende j een vroege 2-0 voorsprong voor j Randstad Sport. UDO was door deze achterstand aangeslagen, j De Oegstgeestenaren kwamen nauwelijks tot aanvaardbaar voetbal. In de tweede helft her- vond UDO zichzelf. Doelman Ron Recourt moest toen meer dere malen in actie komen om doelpunten te voorkomen, niettemin liep Randstad Sport naar 4-0 uit. Eerst passeerde Jan Hendriks de zwak ingrijpende UDO doelman Van Rijn, terwijl even later Albert Lamberts een doeltreffend schot van zijn voet liet vertrekken. Een aanvallend UDO probeerde hierna nog alles om een beter resultaat te bewerk stelligen. Verder dan twee doelpunten van Cees van 't Wout en Sjaak Beijer kwamen de Oegstgeesternaren niet. ASC-De Flamingo's 0-1 (0-1) - Een verrassende nederlaag van ASC, temeer omdat de uitwedstrijd eerder dit seizoen met liefst 6-1 werd gewonnen. De thuisclub speelde in deze wedstrijd er barmelijk slecht. De opbouw stokte meer dan eéns omdat het plaatsen onzorgvuldig was. Via .een penalty kwamen de be zoekers (Rob van Zanten) op 0-1. In de tweede helft probeerde de thuisclub nog van alles. Het of fensief leverde ASC echter geen uitgespeelde kansen op. Alphen-SVLV 1-1 (O-l) - Al na der tig seconden zette Ron Am- merlaan SVLV op een 0-1 voor sprong. SVLV behield in de eerste helft het beste van het spel. Meer doelpunten bleven echter uit doordat de Voorschotenaren onzorgvuldig met de geboden kansen omsprongen. Hal verwege de eerste helft werd S VLV-speler Peter Tegelaar door •de zwak leidende scheidsrechter Groeneveld wegens natrappen van het veld gezonden. Ook in de tweede helft bleef SVLV de be tere ploeg. Niettemin schoot Cor de Jong de Alphense ploeg na een corner op 1-1. Vier leiders in Leidse schaakstrijd LEIDEN - In het Leids schaak kampioenschap zijn enkele uit gestelde partijen tot een beslis sing gekomen. Peter Bosch zege vierde vrij gemakkelijk over Wim Heemskerk, terwijl Aad v. d. Poel en Leendert Pols elkaar op re mise hielden. In groep 2 klopte Th. v. d. Berg Kees van Es. De stand in de hoofdgroep ziet er nu als volgt uit 1-4 v. d. Berg, Ko- nings, Moon en Th. Piket 21/»; 5-7 Bosch, Dobbelaar en Oei 2; 8-9 Joop Bakker en Haasnoot IV2; 10-17 Jan Bakker, Haasnoot, Heemskerk, Pols, Kuiper, Wage naar, Geertsma, v. d. Poel en G. v. d. Wiel 1; 18 Barendse 0. Voor woensdag staan de volgende par tijen op het programma: v. d. Berg-Moon, Konings-Piket, Haasnoot-Dobbelaar, Bosch-Oei, v. d. Wiel-Joop Bakker, Ba- rendse-Heemskerk, Jan Bak- ker-v. d. Poel, Pols-Geertsma en Wagenaar-Kuiper. LEIDEN - De Leidse Cros skampioenschappen in Duinrell werden vooral gekenmerkt door een grote deelname en een uiter mate zwaar parcours. De senio ren (40 deelnemers) trokken er het hardst aan. Een kopgroep van drie man kwam de eerste ronde met duidelijke voorsprong op de rest van het veld door. Bram Was senaar, Martin van de Hoorn en Jos Renne zorgden, ondanks de afwezigheid van Wybo Lelieveld (iiidoorwedstrijden naar Düs- seldorf), voor veel spanning. Mar tin v.d. Hoorn - evenals Gerard van der Ham licht aangeslagen door een griepje - kon het tempo toch niet vasthouden én moest evenals Jos Renne, in iedere van de in totaal 5 te lopen ronden, ter rein prijsgeven. Bram Wassenaar, vorig jaar over gekomen naar de Bataven en momenteel in goede vorm liep onbedreigd naar zijn eerste Leidse crosstitel Bij de dames en meisjes A was re delijkerwijs voorspelbaar wie zich in de prijzen zouden gaan lo pen. Zowel Corry v.d. Meer (Bat.) als Marian van Schie (Bat.) be wijzen regelmatig hun kracht op nationaal niveau. Marian van Schie was ongenaakbaar bij de meisjes A, welke groep vanwege de zwaarte van het terrein vol ledig werd uitgedund. De dames Martlet Langelaan (AV Holl.) en Karin Kerkvliet (Bat.) konden Corry v.d. Meer nog het beste volgen. De jongens A-groep leed aan bloedarmoede. Slechts 3 deel nemers schudden direkt na de start al de kaarten. Rob Zandber gen werd moeiteloos winnaar. In de jongens B-groep was Ben Kerkvliet (Bat.) een klasse apart. Hij "stayerde" op grootse 'wijze op zijn Leidse titel af, de rest ver achter zich latend. De Clubprijs - voor de 5 best geklasseerde se nioren (H) ging naar de Bataven. Uitslagen: Heren Senioren (7500 m.) 1. Bram Wassenaar (Bat) 27.20, 2. Martin v.d. Hoorn (AV Holl) 29.02, 3. Jos Renne (AV Holl) 29.19,4. Arie van Tol (Bat) 29.31,5. Henk v. Leeuwen (Bat) 29.56, 6. Jan Hendriks (Bat) 30.25, 7. Nico Volker (AV Holl) 30.32, 8. Bertus Kerkvliet (Bat.) 30.36, 9. Clemens v. Rooden (Bat) 31.06, 10. Gerard v.d. Ham (AV Holl) 31.45. Veteranen (7500 m.) 1. Henk Kareis (AV Holl) 36.29, 2. Bram Hendriksen (AV Holl) 37.36, 3. Isaac Florijn (AV Holl) 38.05. Dames 3600 m.: 1. Corry v.d. Meer (Bat) 16.02, 2. Marlet Langelaan (AVHoll) 17.32, 3. Karin Kerkvliet (Bat) 17.58. Meisjes B 2100 m.: Asti Oskam (BAT) 9.46, Tina Buntsma (Bat) 10.02, Marjanne Kareis (AV Holl) 10.48. Meisjes C 1800 m.: 1. Maries Hunck (Bat) 6.57, 2. Ma rian Floor (AV Leiden) 7.06, 3. Annemiek Kareis (AV Holl) 7.11. Meisjes D 1200 m.: 1. Cathy van Loon (AV Leiden) 4.35, 2. Vera Brederode (AV Holl) 4.44, 3. Anne Kooistra (AV Leiden) 4.54. Jongens B 4500 m.: Ben Kerkvliet (Bat) 18.15, Chris Winkel (AV Holl) 18.50, Kees v. Manen (AV Leiden) 18.56. Jongens C 3000 m.: 1. Sjors Hoogenboom (Bat) 12.30,2. Frank Winkel (AV Holl) 13.12, 3. Walter Warnaar (Bat) 13.39. Jongens D 1800 m.: 1. Marcel Honsbeek (Bat) 6.01, Remco Teegelaar (Bat) 6.16, Perry Hoogenboom (Bat) 6.25. Jongens Pup A 1200 m.: 1. Michiel Kareis (AV Holl) 4.10, 2. Jeroen v. Rooyen (AV Holl) 4.20, 3. Menno Swier (AV Holl) 4.21. Jongens Pup B 1200 m.: 1. Steven Veldhuizen (AV Leiden) 4.39, 2. Sander de Jong (AV Holl) 4.59, 3. Jeroen in 'tVeld (AV Lei den) 5.03. Meisjes Pup A 1200 m.: 1. Marieke Spekenbrink (Bat) 5.20.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16