UVS nog niet op temperatuur j Overtuiging nu helemaal zoek bij Lugdunum 1 Uitslag met een luchtje LDWS lang kansrijk, toch verslagen: 1-2 Van Dinten 'redt' Docos Uitvallen Van Brecht Blauw Zwart fataal MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 SPORT SPORT Pover duel bij Xerxes eindigt in 0-0 ROTTERDAM - De noodgedwongen win- terrust bleek Xerxes en UVS geen goed te hebben gedaan. In het treffen, waarmee die twee ploegen gisteren de hoofd klasse-competitie hervatten, ging zoveel mis, dat de partij naderhand moest wor den bijgezet in de categorie "povere pot ten". Zelfs Xerxes-trainer Beb v.d. Hey- den, die na de 0-0 toch blij kon zijn met het belangrijke punt, weigerde de verrichtin gen van zijn spelers naderhand met de mantel der liefde te bedekken. Het ging hem dan wel te ver om de kwalificatie "bedroevend" over te nemen, maar dat het allemaal minder best was geweest, wilde ook hij wel bekennen. Een karak teristiek, waarbij zijn collega Désar zich moeiteloos kon aansluiten. Vooral de "afwerkers" leken zo vlak na de vorstperiode stijf vast te zitten, zoals in Rotterdam werd gedemonstreerd bij de paar riante mogelijkheden die de overwe gend chaotische partij dan nog opleverde. Na een "Ronde start" zorgde Leidenaar Frits van der Heiden daarbij voor de meeste verbazing. Diep in de tweede helft slaagde de UVS-spits erin de bal van slechts epn paar meter afstand over het lege doel heen te krijgen, een handeling die zijn Rotterdamse naamgenoot hoofd schuddend deed opmerken: "Hoe krijgt hij dat nou voor elkaar". Het laconieke antwoord op die (retorische) vraag, kwam van Désan "Dat is niet zo moeilijk; je hoeft de bal alleen maar te liften En dat was precies wat Frits van der Heiden had gedaan op het moment dat hij een van de spaarzame vloeiende aanvallen had willen bekronen. Van der Heiden han delde gewoon te gehaast na 'dat knappe voorbereidende werk van Theo van Seg- gelen, onbetwist de sterkste UVS- voetballer van dit moment. Op aangeven van Piet van Putten was de middenvelder langs laatste man Theo Voets gesneld, waarna hij doelman Brunings uit positie had gebracht met een "kort" teruggelegd balletje. De Leidse knock-out, die daarna nog slechts een kwestie van goed mikken was, volgde echter niet, zoals eerder ook de beslissende klap van Xerxes (via De Vries en vooral Hazebroek) was uitgeble ven. Juist De 0-0 die daardoor was blijven staan, kon worden beschouwd als de enig juiste uit slag, omdat geen van beide ploegen meer verdiende. Xerxes niet omdat het aller minst constructief voetbalde met die lange halen,UVS niet omdat het te lang verkrampt speelde. De Désar-formatie voetbalde van achteruit wel wat verzorg der dan de tegenstander, maar elk beetje inventiviteit en doortastendheid ver dween op het moment dat het straf schopgebied van Xerxes in zicht kwam. En soms al veel eerder. In de beginfase bij voorbeeld, waarin tactische plannen spec taculair voetbal uitsloten. Désar had van de verloren thuiswedstrijd en van het duel VUC-Xerxes (2-2) geleerd dat in het Rot terdamse 4-2-4 systeem de midden velders een belangrijke aanvallende rol spelen. Daarom had hij zijn eigen mid denveld aangevuld met Frits v.d. Heiden, die daartoe uit de voorlijn was gehaald, en daarom was UVS ook met slechts twee spitsen begonnen. "Om Xerxes met een overvol middenveld op te vangen en dan zelf te counteren." Oploop Die opzet slaagde niet, wat er wel mee in de hand werd gewerkt was een soort spelers- Oploop rond de middencirkel. Daar be wogen zich zoveel voetballers op een klein stukje terrein dat chaos in de eerste dertig minuten vaak troef was, omdat er nogal wat balverlies werd geleden. Gaandeweg werd UVS, dat de kans op voetballen vooraf zo minimaal had geacht dat don derdagavond nog een zware strandloop was gehouden, in die periode verder te ruggedrongen. Op het moment dat "de druk te groot werd", greep Désar terug op het 4-3-3 zoals zijn formatie dat voor de winter-periode soms succesvol speelde. De ruimte die daardoor ontstond, leek aan vankelijk het best te worden benut door Xerxes, dat met simpele lange halen de volijverige, maar beperkte spits Stek en flankspeler Hans de Vries (voor wie ama- teur-bondscoach De Vroet speciaal naar Rotterdam gekomen was) in stelling trachtte te brengen. Aangezien er echter maar weinig lijn in die pogingen te ont dekken viel, lukte dat slechts sporadisch. De beste mogelijkheid die op eigen kracht worden gecreëerd was voor De Vries, die op aangeven van middenvelder Hazeb roek een vrije kopkans kreeg, maar zwak naastmikte. De beste kans die door "toe val" werd verkregen was in de tweede helft voor Hazebroek, die na een i stand tussen Hannaart en Verver de vrije doortocht kreeg, maar op de voet van Sloos aanstuurde. Het in de laatste fase beter bouwende UVS stelde er een knappe kopstoot van Verver tegenover (Brunings grabbelde de bal nog uit de kruising en kreeg zelfs een riant uitzicht op de winst nadat Van Seggelen zijn solo-actie had voltooid. Van der Heiden Vertilde' zich echter aan de droomkans. Désar bleef er laconiek onder, 'dat kan de beste spits overkomen', zoals hij ook la coniek reageerde op het feit dat zijn team niet op temperatuur was. "Dat kon ook bijna niet anders, na drie weken in de zaal." PAUL DE TOMBE AMSTERDAM - In de Hoofd klasse A was gisteren het meest opmerkelijk de 5-0 ne derlaag die De Spartaan op eigen grond leed tegen hek- kesluiter Unitas. "Een uitslag met een luchtje", zo beaamt de heer Acda, secretaris van De Spartaan grif. "Het is eigenlijk niet de bedoeling om de vuile was van een ver eniging buiten de deur te hangen, maar ik wil toch wel een tipje van de sluier oplich ten. De zaak komt in het kort hierop neer dat er een con troverse is gerezen tussen be stuur en spelers. Elk jaar maakte de selectie een uit stapje op kosten van de ver eniging. Dit jaar kan dat niet omdat de middelen daarvoor ontbreken, mede in verband met ons aanstaand 75-jarig jubileum. De spelersgroep ADVERTENTIE Rijnsburgse Boys vraagt JEUGDTRAINER voor maandag- en woensdagavond en begeleiding op zaterdag. Sollicitaties te richten aan: de secretaris dhr. J. Breedijk Tulpenstraat 74, Rijnsburg. Tel. 01718-20114. heeft daarvoor geen begrip getoond en met negen man sterk te kennen gegeven dat ze dan niet meer zouden spe len. Dus wat doen wij: we stellen negen spelers uit het tweede op. Maar wat gebeurt daags voor de wedstrijd? De negen recalcitranten willen tóch spelen. Ja kijk. we zijn best in voor een geintje, maar dat laten we ons natuurlijk niet flikken". Feit blijft natuurlijk dat tegen stander Unitas zich verge noegd in de handen wreef en dat andere in degradatienood verkerende ploegen een en ander met zeer gemengde ge voelens hebben verwerkt. n Nederlaag tegen stadgenoot LFC: 1-2 de LEIDEN - Bedachtzaam roerde hij in zijn koffie, de teleurstelling droop van zijn gezicht. Aanvankelijk had Lugdunum-trainer Ruud de Groot helemaal niets te melden, maar bijj nader inzien doorbrak hij toch maar de stilte, wetend, dat zwijgen door de toch al onrustig geworden supportersschare wel eens verkeerd uitgelegd zou kunnen worden. "Het ziet er niet best uit nu", sprak de trainer, relaterend aan de laatste plaats van de ranglijst die zijn team na de nederlaag tegen stadgenoot LFC (1-2) inneemt. "Al is de situatie echt nog niet hopeloos, het wordt natuurlijk wel steeds moeilijker. Weten dat je het best kan, maar constant met tegenslag te kampen krijgen, vreet aan het zelf vertrouwen. De ploeg heeft capaciteiten, dat is duidelijk. Maar de over tuiging is zoek. Het begint zo langzamerhand een beetje te lijken op vechten tegen de bierkaai". En hij vervolgt "Kijk, als er ooit een kans is geweest om LFC te pakken, dan was het wel dit keer. Maar wat gebeurt er? Zij krijgen twee cadeautjes zomaar in de schoot geworpen, wij missen tien kansen op rij. En dat ene doelpunt datje dan maakt is nog een gelukstreffer ook. Waar het aan ligt? Ik weet het niet. Er wordt keihard gewerkt, niemand gelooft in degradatie, maar niets lukt. Neem nou André Pracht. Op de training schiet hij het doel zo wat van zijn plaats, in deze wed strijd brengt hij binnen vijf minu ten drie opgelegde kansen om zeep. Staan we bij rust met 4-1 voor dan valt daar niets op af te dingen. Ik begin te geloven, dat als je eenmaal in de hoek zit waar de slagen vallen, je er niet ge makkelijk meer uit komt", aldus de ontgoochelde A-trainer in spé. Pech Inderdaad moet gezegd worden, dat Lugdunum nu niet bepaald hand in hand met Vrouwe For- tuna z'n weg door competitie- land mag zoeken. Al meermalen dit seizoen werd het team door pech - blessures, schorsingen, ongelukkige nederlagen - ach tervolgd en inderdaad zat het de, van jeugdig talent zeker niet ge speende, ploeg ook tegen LFC niet erg mee. Vertwijfeld vroeg men zich in Lugdunum-kringen af waarom bijvoorbeeld LFC- doelman Wim Visser uitgerekend dit duel had uitgekozen om te bewijzen wat hij eigenlijk alle maal wel kan. Grijze haren kre gen met name André Pracht en debutant John Zee van Visser, die waarlijk de meest "onmoge lijke" ballen van de lijn graaide. De knappe reddingen van de LFC- goalie ten spijt, niet alles mag, wat Lugdunum betreft, aan hém of aan pech worden toegeschre ven. En dat is dan de keerzijde van de medaille: je kan je als ploeg, wil je eenwedstrijd win- M Uitblinker Wim Visser slaat de bal het veld x eenmaal niet permitteren om een handvol op- 2 kansen te missen. Net zo min als je je kunt veroorloven om, in de haast een snelle voorsprong te bewerkstelligen, defensiefou- ten te maken. Tegen LFC, een ploeg met veel routine en tech niek. is dat nu eenmaal fataal. Hetgeen bleek zo rond de twin tigste minuut, juist op het mo ment, dat Lugdunum op weg leek het duel te beslissen. Toen, vlak achter elkaar, letten eerst Henk de Cler en later doelman Erades, even niet op. Waarop Hans Kruijff linksbuiten Zuma in ideale positie kon bren gen (0-1) en vervolgens Gerrie Nachtegeller, tot zijn eigen ver bazing, zijn verre schot tot doelpunt gepromoveerd zag (0-2). Omdat Frans Sjardijn, op slag van rust, de bal vanuit een hoek schop ineens achter de verraste Visser kon sturen zag het er des ondanks voor Lugdunum nog niet hopeloos uit. Bedenkelijk Na een kwartier in de tweede helft was dat wel het geval. Niet, dat LFC de marge van twee doelpun ten verschil zou herstellen, maar doodgewoon omdat Lugdunum uitgevoetbald was. Waar men voor rust ongecoördineerd, maar toch zeker enthousiast steeds het offensief zocht, zakte men na rust naar een bedenkelijk niveau weg. Veel te gehaast werd de bal opge bracht, veel te weinig werden vleugelspelers als Sjardijn en Wetselaar in het spel betrokken en veel te vaak zocht men zijn heil in, tot mislukken gedoemde, soli. LFC daarentegen speelde het veel handiger. De Kanaries wisten zich natuurlijk gesteund door een voorsprong en konden de tegen stander daarom rustig laten ko men, maar dan nog.... De manier waarop het spelletje gespeeld werd getuigde toch van een gro ter inzicht. Vooral Nachtegeller, Verschoor en Zuma, later ge deund door invaller Van Weerlee (ziek geweest), speelden het slim. Geen meter teveel legden zij af, maar ze stuurden en passant wel telkens hun directe tegenstander het bos in. Blijkbaar was dat hun enige opzet, want echt serieus werken aan het vergroten van de voorsprong was er niet bij, LFC vond het zo wel leuk. te pas. want ondanks de komst van Collé en Van Egmond, ging het steeds verder bergafwaarts met de ploeg. Toch zou een laatste, wan hopige poging van Leo Wetselaar nog bijna succes opgeleverd hebben. Wim Visser leek mis te tasten op de hoge dwarrelbal, maar met zijn vingertoppen wist de beste man van het veld de bal nog juist afdoende te beroeren. Aan de andere kant moest Bennie de Roo een inzet van Nachtege ller nog van de lijn trappen. Het waren, in die laatste minuten, de twee enige doelpogingen van de tweede helft, die dan ook niet kon concurreren met de eerste, veel aardiger; rondgang. AD VAN KAAM LEIDEN - In een tumultueuze slot fase heeft LDWS onverwacht de punten aan bezoeker Verburch prijs moeten geven. De Vlietbe- woners bezaten twintig minuten voor tijd nog een 1-0 voorsprong, maar zagen die via twee doelpun ten van de altijd gevaarlijke Aad van Staveren omgebogen in een 1-2 achterstand. Ger de Roode kreeg nadien via een penalty nog een unieke mogelijkheid om 2-2 te scoren. De goed genomen elf- metertrap werd door Verburch- doelman Van Leeuwen echter schitterend uit de hoek getipt. Daardoor bleef LDWS tenslotte met lege handen achter. Hoogst onterecht, want de Leide- naars hadden minstens een ge lijkspel verdiend. Er waren zelfs mogelijkheden op een zege. De kansen die zich vooral in de tweede helft voor de thuisclub opstapelde, werden echter ho peloos gemist. Tegenstander Verburch maakte in de slotfase van het duel dankbaar gebruik van enkele persoonlijke fouten in de LDWS-verdediging en mocht zich na afloop de gelukkige win- LDWS trad op volle oorlogsterkte aan. Cock Slingerland en George Pinas waren weer aanwezig in het basisteam. Pinas bleek overigens in de eerste helft nauwelijks een versterking, omdat zijn indivi duele acties geen enkel effect sor teerden. Na de hervatting her stelde hij zich echter enigszins van het slechte optreden in de eerste rondgang. In de 18de minuut leek Verburch de leiding te nemen. Na een voor zet van Van Krieken leek de bal dank zij Aad van Staveren langs de kansloze Cees van der Steen in het Leidse doel te verdwijnen. Hevige consternatie bij de LDWS-spelers was het gevolg, want de bal zou niet over de lijn zijn geweest. De Leidse protesten hadden succes. Scheidsrechter Versluis keurde de „treffer" af. Vlak voor de rust scoorde LDWS daarentegen wel een geldige goal Richard Jurgens slalomde door de Verburch verdediging en schoof de bal voor de voeten voor de vrij staande Wally Gallert. Met een vloeiende beweging pas seerde Gallert de kansloze Van Leeuwen (1-0). In de tweede helft ontketende de thuisclub een stormachtig offensief, wat LDWS veel kansen opleverde. Pinas, Jurgens en De Roode zagen ech ter geen kans om te scoren. Aad van Staveren daarentegen wel. Zijn treffers betekenden de overwinning van Verburch. ROB ONDERWATER Leidejiaars winnen van HMSM: 1-0 Docos-spelcr Wil Devilee (derde van rechts) is diep doorgedrongen i defensie van HMSH. maar verspeelt de bal. LEIDEN - DOCOS heeft na de lange competitiepauze gisteren in de derde klasse een krappe overwinning behaald op HMSH: 1-0. Teijlingen kwam in Leids- chendam een puntendeling met RKAVV overeen: 0-0. De wed strijd SC Lisse-TOGB werd we gens de slechte gesteldheid van het terrein afgelast. DOCOS HMSH 1-0 Beide ploegen hebben in deze wed strijd geen gebruik van de wind weten te maken. DOCOS wilde in de eerste helft met de wind tegen de nul vasthouden, om daarna in de tweede periode met behulp van de stevige wind de counteren en kansen te forceren. Dat plan netje is niet helemaal gelukt. Zonder dat het de bedoeling was kregen de Leidenaars in de eerste periode de meeste en beste kan sen. Zo verscheen Jan Smits al leen voor de Haagse doelman. Smits benutte die opgelegde kans echter niet. Ook Sjaak Rietbergen kon tweemaal in alle vrijheid op de HMSH-goalie af stormen, maar ook hij had geen succes. In de tweede periode had DOCOS alle moeite om het wind- voordeel uit te buiten. Zelden lukten toen de combinaties, die OUDE TONGE - Hoewel Blauw Zwart gistermiddag tot tweemaal toe een voorsprong had, moest de Wassenaarse eersteklasser de zege uiteindelijk toch achterlaten op het Zuidhollandse eiland Overflakkee. DBGC, dat tijdens het duel niet kon aantonen de ware koploper te zijn, slaagde er pas vlak voor het einde in de winst te grijpen, door gebruik te maken van een chaotische situa tie in de defensie van Blauw Zwart: 3-2. Dat gebeurde na een incident waarvan de Wassenaarder Jules van Brecht het slachtoffer werd. De laatste man van Blauw Zwart werd zeven minuten voor het einde tegen de grond gelopen door Moerenhout, die daarvoor een officiële waarschuwing kreeg. Terwijl Van Brecht ge blesseerd het veld afstrompelde, maakte DBGC gebruik van de desorganisatie in de Wassenaarse verdediging. Met de winnende treffer drukte De Vos het team van trainer Tempelaar nog vaster op de laatste plaats. Een klassering die Blauw Zwart onrecht aandoet, omdat de ploeg gisteren bijvoorbeeld in geen en kel opzicht de mindere was van de tegenstander. Zelfs kreeg Blauw Zwart in de beginfase de beste kansen. Nadat Wim Tolido al eenmaal de paal had geraakt, resulteerde dat in een treffer van Conradi, die kon scoren op aan geven van de beste Wassenaar der, Pieter Donath. Wel kwam DBGC vier minuten na de pauze op 1-1 (via Hans Teyn), maar lang bleef die stand niet op het bord. Uit een penalty, gegeven omdat Van Weezei de bal met de hand had beroerd, kon Conradi zijn tweede treffer laten noteren. Ook die voorsprong moest Blauw Zwart echter prijsgeven. Na een misverstand in de Wassenaarse defensie zorgde Sterkman voor 2-2. Een stand die het einde leek te gaan halen. Tot Moerenhout tegenstander Van Brecht omver liep liep en De Vos van de Was senaarse verwarring profi teerde voor de pauze wel door de Haagse verdediging sneden. Toch werd er in deze helft wel gescoord. Dat gebeurde vier minuten voor tijd, toen Ton van Dinten een directe vrije trap mocht nemen. Zijn harde en zuivere schuiver bete kende 1-0 en de zege. RKAVV-TEYLINGEN 0-0 In Leidschendam stonden gisteren twee ploegen in het veld die in alle opzichten aan elkaar ge waagd waren. De kansen werden in dit duel dan ook eerlijk ver deeld. Zo bezorgde Rene van der Krogt in die beginfase doelman van de Meer de nodige moeite met een keihard schot, tenyijl di rect daarna Versluis het doel van Dols onder vuur nam. De Teylin- gengoalie kon erger voorkomen. Het waren de twee gevaarlijkste aanvallen van de eerste periode, waarin Vogelaar nog wel voor RKAVV scoorde. Die treffer werd echter wegens duwen en buitenspel afgekeurd. In de tweede rondgang nam Tey- lingen het initiatief van RKAVV over. Hard werkend bouwden de Sassenheimers aan een aantal goede aanvallen, maar andermaal ontbrak een afmaker. Het dichtst bij een treffer was Aad Witteveen. De paal stond echter in de weg. Overdevest en Zoet voorkwamen in de Teylingen-defensie dat RKAVV gevaarlijk kon worden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15