'Nicaragua wordt democr a tischer' Lezers schrijven Aantjes: Geen conflict over neutronenbom President Somoza: Actie tegen „onnodige Twaalfjarige scholier rijdt met gestolen auto kind dood leegstand 7.95 19.95 79. 37.50 Bureau Huisvesting MANAGUA - President Somoza Debayle van Nicaragua die onlangs een van de ergste politieke stormen uit zijn carrière heeft overleefd, heeft gisteren een reeks politieke en maatschappelijke hervormingen in het vooruitzicht gesteld die het bestel democrati scher zullen maken. Op een bijeenkomst van zijn libe rale nationalistische partij zei Somoza dat de grondwet en de kieswet zullen worden herzien, "zodat de deur wordt opengezet voor alle politieke parijen die aan verkiezingen willen meedoen". Hij kondigde aan dat hij na het ver strijken van zijn huidige ambt stermijn in 1081, met pensioen zou gaan, wat zijn gehoor deed uitroepen "niet doen, niet doen". Het geslacht Somoza is sinds 43 jaar vrijwel ononderbroken heer en Doden bij brand op booreiland OSLO (UPI) - Bij een brand op het reusachtige oliebooreiland van Statfjord dat op het continentale plat van Noorwegen op de Noordzee in aanbouw is, zijn za terdagavond laat vijf mannen om het leven gekomen, -jet booreiland is gelegen op onge veer 180 kilometer ten westen van Bergen. De brand heeft aan het 1,3 miljard dollar kostende eiland - een van de grootste en duurste in de Noordzee - slechts lichte schade toegebracht. VOETGANGER AANGEREDEN LEIDEN - In de Van der Waalstraat werd gistermiddag rond half zes een voetganger door een brom fiets aangereden. De voetganger, die plotseling overstak, zodat de 16-jarige bromfietster hem niet meer kon ontwijken, moest met verwondingen in zijn gezicht naar het AZ worden gebracht. Uit de bocht Hervormingen De hervormingen die de president voor ogen staan zullen in april op de volgende zitting van het par lement aan de orde worden ge steld. In dat parlement heeft So- moza's partij een overweldigende meerderheid. Indien aangeno men, zullen de hervor mingsvoorstellen meteen van kracht worden. Generaal Somoza noemde het huidige politieke systeem in zijn land "anti-democratisch, omdat het politieke leven wordt be heerst door twee partijen - de li berale nationalisten en de con servatieven. Met zijn bekendmaking heeft So moza klaarblijkelijk de vrije hand gegeven aan het nationale San- dinista-bevrijdingsfront, de so cialisten en de communisten. Onder de hervormingen die So moza dit jaar tot stand wil bren gen zijn instelling van overheids subsidie voor pachtboeren die de grond in eigendom willen heb ben, oprichting van een sociaal- verzekeringsfonds voor lan darbeiders en wettelijke garan dering van de arbeidsplaatsen voor rijksambtenaren. Aanval Guerrilleros van Sandinista heb ben gisteren een stad op 40 kilo meter ten zuiden van Managua aangevallen. Het leger stuurde versterkingen en vanuit helikop ters werden granaten op de San dinistas gegooid. Voordat de telefonische verbin ding met de aangevallen stad, Di- riamba met 20.000 inwoners, werd verbroken, werd aan de buitenwereld meegedeeld dat aan beide zijden gevoelige verlie zen waren geleden. Het Rode Kruis deelde mee ziekenauto's naar de stad te sturen. DEN HAAG (ANP) - Een 12-jarige scholier uit den haag heeft gister avond met een gestolen auto het 4-jarige Marokkaanse jongetje Toufik Ben Mahdi doodgereden. Het slachtoffertje, dat met acht kinderen op de stoep van de Trekweg in Den Haag speelde, raakte beklemd tussen een pui van een woning en de auto. Het 6-jarig broertje Najb, dat ook beklemd raakte, is met hoofdletsel, schaafwonden en kneuzingen in een ziekenhuis opgeno- De 12-jarige jongen bekende de geparkeerd staande auto te hebben ge stolen. Volgens de scholier was de wagen niet afgesloten en door een lege accu niet tot rijden in staat. Hij heeft de accu in een schuurtje bij zijn huis opgeladen. Over de Trekweg rijdend raakte hij de macht over het stuur kwijt en schoot het trottoir op. De politie vermoedt, dat hij in plaats van op de rem op het gaspedaal heeft getrapt. Op de foto de auto na het trieste ongeval. LEIDEN - Een Belgische autobe stuurder, van 18 jaar, ramde gis ternacht een schrikhek op rijksweg vier, ter hoogte van de afslag naar Zoeterwoude. Oor zaak was vermoedelijk de te hoge snelheid waarmee de jongeman op weg was naar Amsterdam. Hij sloeg een paar keer over de kop, en kwam ongeveer vijftig meter verderop in de middenberm tot stilstand. Gewond, en in een to taal vernielde auto. De jongen werd voor onderzoek naar het Leidse Academisch Ziekenhuis gebracht. Inbrekers aangehouden LEIDEN - De politie heeft zater dagmiddag twee Leidenaars aangehouden, die in een pand aan de Kloksteeg door de eige naar betrapt werden op het stelen van tegeltjes. De twee Leide naars, 38 en 24 jaar oud gingen er in eerste instantie wel vandoor, maar lieten hun auto staan. De politie kon aan de hand van het kenteken later achterhalen. Een van de twee was al eens eerder betrapt bij het stelen van tegel tjes. Zaterdagnacht kort na kwart voor een pakte de politie een militair op het perron van het station aan de Lammenschansweg. Hij had ingebroken in het kantoortje van dit station en de kaartenautomaat opengebroken. Hij is overgedra gen aan de militaire politie. Dezelfde nacht hield de politie twee jongemannen aan op de Kaas markt, die een radio uit een auto hadden gehaald. Toen de politie arriveerde, zaten de mannen nog in de auto. TOKIO (UPI) - De boze Japanse vissers die deze week 1000, dol fijnen afslachtten omdat zij een bedreiging voor hun broodwin ning zouden vormen, hebben van hun plaatselijk bestuur een be drag van twee gulden voor elk gedood exemplaar ontvangen, zo is zaterdag vernomen. De bewoners van het eiland Iki, een visserij centrum voor het Japanse zuidelijke hoofdeiland Kioesjoe, hadden de dolfijnen donderdag naar een naburig eilandje gedre ven waar zij de dieren op het Beloning voor doodknuppelen van dolfijnen strand doodknuppelden. Zij zet ten hun bloedig bedrijfwaarvoor het provinciale bestuur van Na gasaki toestemming had leend, later voort. De eilanders, die de dolfijnen "gangsters van de zee" noemen, zeggen dat de beesten hun vangst opeten. In januari daalde de vis vangst met een derde. Een woordvoerder van een bewe ging voor milieubescherming noemde het provinciaal bestuur dat toestemming voor de afslach ting gaf, misdadig. Het bestuur "moet voor een internationaal hof voor zeerecht gedaagd worden" aldus de woordvoerder. ASSBN (SP) - Het CDA wil het verschil van mening met de VVD over de op stelling van Nederland te gen de neutronenbom niet laten uitgroeien tot een conflict. Antillen willen banden aanhalen met Argentinië WILLEMSTAD (ANP) De Neder- landse Antillen en Argentinië onderzoeken de mogelijkheden werking te komen. Op uitnodi gingen van de Antilliaanse rege ring bezoekt momenteel de Ar gentijnse minister voor welzijns zorg, vice-admiraal Bardy, de An tillen. Het afgelopen weekeinde heeft de Argentijnse militair besprekin gen gevoerd met premier Rozen dal. Kinderen zonder vader "Waarom nü?" heeft de voorzitster van de Stichting Medisch Cen trum voor Geboorteregeling", mevrouw Schadee, volgens de krant van 18 februari teleurge steld gevraagd toen men haar be naderde in verband met de kunstmatige inseminatie van lesbische Deze vraag is opmerkelijk. Kenne lijk meende mevrouw" Schadee dat men in brede kring al lang op de hoogte was van het doen en laten binnen de Stichting en in vergelijkbare inrichtingen el ders. Haar vraag illustreert, even als het vervolg van het interview, hoe een kleine groep mensen geïsoleerd kan komen te staan en daarbij volgens eigen ethische normen kan gaan beslissen over medemensen. Als de sluier dan plotseling wordt opgelicht is de verbazing wederzijds, natuurlijk moet ieder mens zo goed mogelijk geholpen worden, on geacht de aard van zijn sexuele relaties. Het mag niet uitmaken of men betrekkingen desbetref fend onderhoudt metéén of meer oudere of jongeren partners van hetzelfde, van tegengesteld of van onduidelijk geslacht, met huisdieren of andere objecten, We hebben nu de situatie dat een vrouw die een kind wenst en dat op de nog steeds meest ge bruikelijke wijze niet kan krijgen, zich tot twee instanties kan wenden. Zij kan öf trachten een voldragen kind te adopteren, öf zij kan proberen met behulp van k.i. een kind te verwerven. Adoptie is niet eenvoudig, men moet aan vele eisen voldoen, al lemaal opgesteld om het kind te beschermen. K.i. is wél een voudig, het interview in deze krant toont dat overduidelijk. Het is jammer dat dit opvallende contrast niet wordt belicht Tijdens een televisieuitzending beweerde een hoogleraar kin derpsychiatrie met grote stellig heid dat kinderen die opgroeien in een situatie zonder vader figuur daardoor vaak niet onaan zienlijk psychische schade oplo pen. In het krantenartikel wordt zonder meer gesteld dat het bij zonder sterk gewenst zijn van een kind de door deze deskundige gesignaleerde gevaren teniet doet. Is dit werkelijk bewezen? Zou de bedoelde hoogleraar dan niet op de hoogte zijn van dit feit? Het is mij als leek allemaal on duidelijk. Duidelijker lijkt me de zwakte van het argument pro k.i. bij lesbische vrouwen "Het ge- LEIDEN - Het gemeentelijk Bu reau voor Huisvesting zal, waar dit mogelijk is, stappen onder nemen om onnodige leegstand van woningen te voorkomen. De heer Dekker, chef van Bureau Huisvesting, deelt dit mede in antwoord op vragen van het PPR-raadslid Frits van Oosten. Het raadslid heeft een onderzoek ingesteld naar de leegstand van woningen in de Leidse bin nenstad. Volgens een door hem opgestelde lijst staan er op dit ogenblik 34 woningen een jaar of langer leeg. Van Oosten verzocht het college van B. en W. alles in het werk te stellen om deze wo ningen op korte termijn te vorde ren. Hij zei van mening te zijn dat de gemeente zich actiever moet gaan opstellen als een pand lan ger dan een half jaar leeg staat. Het raadslid heeft ook eer. lijst op gesteld van niet geregistreerde leegstand en vroeg na te gaan of er sprake is van strijdigheid met de woonruimteverordening. Deze verordening bepaalt dat de verhuurder of de eigenaar-ver koper verplicht is om, nadat de woonruimte ter beschikking is gekomen, binnen drie dagen daarvan schriftelijk aangifte te doen bij B. en W. De chef van het Bureau Huisves ting zegt in zijn antwoord dat hij de woonruimteverordening als gevolg van een tekort aan per soneel nog niet optimaal ten uit voer kan brengen. Wat betreft een aantal panden dat niet langer voor bewoning geschikt zou zijn deelde hij mede dat er bespre kingen worden gevoerd die mo gelijk kunnen leiden tot stop zetting van een verdere ver paupering van het Leidse wo ningbestand. De termijn van drie maanden waarbinnen win kelpanden met onzelfstandige woonruimte maximaal leeg mo gen blijven staan, wordt in de praktijk te kort geacht. Wat de vordering van woonruimte aan gaat merkt de de heer Dekker op dat dat als een uiterste maatregel moet worden beschouwd. Fractieleider mr. W. Aantjes van het CDA-campagne voor de sta tenverkiezingen op 29 maart. Aantjes zei, dat het CDA het niet eens is met de opstelling van de regering, die geen definitief "nee" tegen de neutronenbom wil laten horen. De regering wil wel in overleg treden met de an dere NAVO-lidstaten teneinde te bereiken, dat de neutronenbom een rol speelt bij de gesprekken tussen NAV EN Warschau-pact over de wederzijdse en even wichtige troepenvermindering te Wenen. Vorige week liet minister Kruisinga (CDA) van defensie weten, dat Nederland het NAVO-overleg zou ingaan met de bedoeling de aanmaak en invoe ring van de neutronenbom te willen tegengaan. Hij heeft deze opmerking echter moeten terug nemen op last van de minis terraad. Aantjes zei, dat het CDA niet wenst dat Nederland parasiteert op de bondgenoten. Maar bovenal wenst het CDA een afremming van de nucleaire wapenwedloop, zei Aantjes. DE BRASEM: VEERTIG JAAR EENVOUD beurt immers toch, er zijn al enz. Er gebeurt inderdaad al heel veel in onze maatschappij, of wat er gebeurt goed is staat evenwel ter discussie. Bovenstaande regels werden niet geschreven om iets of iemand te veroordelen. Het is mij nl. niet mogelijk om te oordelen. Een nuchtere analyse van pro en con tra, met feiten en onzekerheden duidelijk gescheiden, daaraan bestaat behoefte. De krantenle zer moet zelf kunnen meedenken en oordelen. De basisgegevens mogen hem daarom niet worden onthouden, zo deze bestaan. E. Gittenberg P.J. Blokstraat 28, Leiden LEIDEN - Het Viscollege De Bra sem werd zaterdag uitgebreid in de bloemstukken gezet, en dat allemaal vanwege het veertigja rig jubileum dat de Brasem vierde. De zusterverenigingen DW, VOP'74, DWS, de Vrije Vissers, De Sportvrienden, Zuidwest, Hengelsport, SNF en ere-voorzitter Planjer lieten alle op die manier hun waardering blijken tijdens de receptie, die in het gebouw Op de Palen aan de Boshuizerlaan werd gehouden. Ook van de Leidse Hengelsport competitie kreeg De Brasem een bloemstuk, terwijl DVS een en veloppe met inhoud liet over handigen en Sporthuis Teunis- sen weer met een bloemstuk pre sent was. Voorzitter Mark van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken overhandigde een bloemstuk, een kampioensbeker "die U naar eigen inzicht kan ge bruiken" en een enveloppe met inhoud, waarmee de Brasem de kosten van een pas gekochte weegschaal kan dekken. Mark memoreerde in zijn toespraak hoe De Brasem is voortgesproten uit een initiatief dat een aantal werkloze hengelaars veertig jaar geleden nam. LWHV was de naam toen. Na de oorlog werd de naam Brasem geïntroduceerd en werd de vereniging een college, zodat het ledenbestand steeds zo rond de 25 schommelt. Gebleven is "de eenvoud waaruit uw ver eniging bij de oprichting is voor- gesproten", aldus Mark. Na de receptie togen de leden en genodigden van De Brasem naar restaurant De Gouden Leeuw om een gezamenlijk diner te gebrui ken en de dag werd feestelijk be sloten met een bijeenkomst in gebouw Op de Palen. De heer J. Harteveld werd tijdens de feest avond tot erelid benoemd. Hij is vele jaren Brasem geweest. MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 Brievenbus tochtwering. Twee nylon haarstrips sluiten de opening tochtvrij af, zelfs als er een krant uitsteekt. Haarlemmerstr. 160-165 Diamantplein 9, Leiden Tweedelige badset, bestaande uit bad- en toiletmat. Hooqpoliq en in de kleuren bruin/beige. Onze prijs 19.95 Roestvrijstalen dienblad, bijzonder geschikt voor salades, snacks etc. Normaal 29,50. Onze prijs Lagostina snelkookpan 7 liter, roestvrijstaal 18/10 met thermoplan wonderbodem, geschikt voor gas en elektrisch. Normaal 144,-. Voor passende uitvoering voor planten als de Yuka enz. In meerdere maten verkrijgbaar vanaf 22 cm. 14-95; Leuke blank houten krukken. 50 cm 16.95 75 cm 22.95

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11