Stichting Leidse Hofjes slaat nieuwe koers in Van Aken op de wip biJ de verkiezingen Vim Dam weer lijsttrekker PvdA v.d. Water ASB mag geen extra lichtreclame voeren HOFJESSFEER OP FOTO'S Glaubitz nummer een bij D'66 LEIDEN - De positie van de Leidse PvdA-wethouder Tinus van Aken in de Leidse raad is zeer wankel geworden. OF hij nog in de Leidse gemeenteraad zal te rugkeren is sterk afhankelijk van de uitslag van de verkiezingen op 31 mei. Tijdens een marathon zitting van de Leidse PvdA-afde- ling gisteravond kwam hij op de zeventiende plaats van de kan didatenlijst. De PvdA is op het ogenblik in de Leidse raad vertegenwoordigd met 15 man. Het aantal raadsle den wordt na de komende ver kiezingen uitgebreid van 37 naar 39. Op die dubieuze zeventiende plaats kwam wethouder Van Aken terecht ondanks pogingen van het afdelfngsbestuur en de collega-wethouders om hem als nog een duidelijk verkiesbare plaats te bezorgen. Het afdelingsbestuur had hem als elfde gekandideerd en-wethou der Van Dam prees zijn collega Van Aken voor het feit dat hij steeds bereid is geweest rotklus sen op te knappen. „Geen enkele wethouder had in Leiden een be ter economisch beleid kunnen voeren", aldus Van Dam, die en kele uren voor dat pleidooi al tot de nieu.we lijsttrekker van de PvdA was gekozen. Hans van Dam, de huidige wethou der van Financien, had op de le denvergadering in ,,'t Kabinet" geen concurrenten. Zonder te genkandidaten werd hij tot nummer één gekozen, een her haling van de situatie vier jaar geleden. Tweede op de lijst werd het huidige raadslid Jan Duives- teijn. Zelf stelde Duivesteijn sport- en onderwijs-wethouder Dick Tesselaar kandidaat van wege zijn doortastende optreden in een aantal onderwijs- en cul tuurzaken en zijn inzet voor de sport. Het bestuur, dat Tesselaar als der tiende had gekandideerd, merkte op dat Tesselaar weliswaar vele positieve dingen tot stand heeft gebracht, maar dat er mensen zijn die zijn optreden soms als autori tair bestempelen. Bij de stem ming haalde Duivesteijn 85 Van Dam: lijsttrekke stemmen en Tesselaar 53. Ook bij de stemming voor de vierde plaats redde Tesselaar het niet. Gekozen werd Aad Groos met 73 stemmen tegen G2 voor Tesselaar. De wethouder trok zijn kandida tuur zelfs in toen hij voor de zesde plaats opnieuw kandidaat werd gesteld met nog enkele anderen. Uiteindelijk belandde Tesselaar op de negende plaats nadat hij een herstemming had gewonnen van fractievoorzitter Leo Meijer: 73 tegen 58 stemmen. Meijer werd tiende. Wat de andere PvdA-wethouders betrof verliep de verkiezing rus tig. Arie Verboom (Volkshuis vesting) werd - zonder tegenkan didaten - derde en Cees Waal (Stadsontwikkeling) vijfde. Franz Mentzij - nu al raadslid - is de zesde kandidaat voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen. Tijdens een stemming tus sen Mentzij en de door hem zelf naar voren geschoven kandidaat Alfons Ranner behaalde hij een kleine stemmen meerderheid 67 tegen 59. Ranner kwam uiteinde lijk op de elfde plaats terecht vijf plaatsen hoger dan het voorstel van het bestuur. Zeker is dat het vrouwelijk aandeel in de PvdA- raadsfractie flink zal worden uit gebreid. Bij de eerste vijftien kandidaten zijn v Hoogste - een achtste plaats - staat Marie Anne Koning, twaalfde Joyce Hes, dertiende Henriette van Dongen en vijf tiende Nelleke Kessen. Jit Peters keert terug in de Leidse PvdA-fractie. Peters kwam in 1974 in de Leidse raad maar ging er in 1976 uit in verband met een verblijf in Ghana gedurende een jaar. Zeker is ook dat twee zit tende PvdA-raadsleden niet zul len terugkeren. Het zyn Jo van der en Jan Baarcn, die beiden door het bestuur al op een onver kiesbare plaats waren gezet en ook van de ledenvergadering geen plaats kregen toegewezen waarmee zij een kans maken om in de raad terug te keren. ADVEKTENTIF Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS attracties. Het heeft echter lang geduurd voordat de hofjes ge schikt waren voor toeristisch be zoek. Doordat men er in de jaren vijftig en zestig namelijk van uit ging dat het grootste gedeelte van de hofjesbewoners binnen af zienbare tijd zou verdwijnen in bejaardencentra is er lange tijd niets aan de hofjes gedaan. De technische commissie van de stichting, die belast is met de res tauratie, heeft zeker tien jaar no dig gehad om alle hofjes na te lo pen. Het mag dan ook wel eens worden gezegd dat de medewer king van de gemeente op dit ter rein werkelijk niets te wensen heeft overgelaten". Tijdschrift Het tijdschrift "Leidse Hofjes", dat zo'n vier keer per jaar verschijnt, is voor de stichting een ver liespost. Het kost ons ongeveer 10.000 gulden per jaar, terwijl daar maar 6000 gulden tegenover staan die we binnenkrijgen van abbonees. Dat betekent dus 4000 gulden verlies per jaar. Niet zo'n ramp, want we hebben nog wel het één en ander achter de hand. In 1970 namelijk kreeg de Stich ting Leidse Hofjes evenals de vereniging Oud Leiden een le gaat van een zekere Isaac Slager. Deze Slager, van beroep slager, was een echte Leidenaar en wilde zijn gehele vermogen ter be schikking stellen van de stad Leiden. Doordat Slager een of andere persoonlijke band had met Ruud Spruit konden wij bij zijn overlijden ongeveer 35.000 gulden incasseren. Van dat geld worden door ons grote onkosten vergoed. Maar dat kan natuurlijk niet eeuwig zo door gaan. Het wordt hoog tijd dat het ledental van de stichting zich drastisch uitbreidt. Want terwijl de activiteit van de stichting in de laatste jaren enorm zijn toege nomen is het aantal leden (onge veer 350) stabiel gebleven. Die 350 leden zijn er veel te weinig, gezien de belangstelling waarin de hofjes zich mogen verheugen. Voor een minimum bedrag van 15 gulden mag men zich al lid van de stichting noemen. Men krijgt daarvoor het tijdschrift thuis ge stuurd en bovendien steunt men een goed doel. Ondanks dat er in de redactie van het tijdschrift vier historici zitten draagt het blad geenzins een wetenschappelijke pretentie. Het is natuurlijk ook weer geen clubblad. Maar het feit dat "Leidse Hofjes" in het gehele heterogene ledenbestand van de stichting gehoor vindt zegt vol doende". De Stichting Leidse Hofjes is er voor het oude dametje in het hofje, maar ook voor de belang stellende hoogleraar. Degene die lid willen worden, moeten even een briefje schrijven naar post bus 2230 of naar het adres van Hans Fortuin, Groenhazengracht 7a in Leiden. JAAP VISSER LEIDEN - De commissie voor be roepschriften van de gemeente Leiden heeft gisteren, in een openbare vergadering, het tegen het besluit van B en W (van 28 oktober 1977) ingestelde beroep van het uitzendbureau ASB ver worpen. Dit besluit van Ben W hield in dat ASB een vergunning werd geweigerd om reclame- voorwerpen aan te brengen aan de voorgevel van het perceel Nieuwe Rijn 29. De uitspraak van de commissie luidde unaniem negatief voor het uitzendbureau, dat overigens niet op de vergade ring was vertegenwoordigd. De commissie voerde als argument aan dat extra lichtreclame niet past bij de karakteristieke gevel van het pand en het stadsschoon zou aantasten. Terecht, oor deelde de commissie, heeft het college van B en W aan ASB ge weigerd om twee in plaats van één lichtbak aan te brengen. Een typefout in de verklaring van de commissie zorgde voor enige hilariteit onderde aanwezigen. In plaats van dat het ASB verboden werd op dergelijke wijze reclame te voeren, stond er vermeld dat het ASB verboden werd om te re clameren. De commissie voor beroepschrif ten kreeg gisteren nog een derge lijk geval te behandelen. Name lijk het beroep dat de firma Peek en Cloppenburg (of Mac en Mag gie) heeft ingesteld tegen het be sluit van B en W van 10 januari j.l. Het college van B en W weigerde toen aan P en C een vergunning te verstrekken om nieuwe licht reclame aan te brengen aan de voorgevel van het perceel Bree- straat 149. Het college van B en W was van mening dat de huidige reclamevoering van P en C (de letter M van Mac en Maggie) veel beter past bij het pand. Boven dien vindt het college de nieuwe lichtbak aanzienlijk minder mooi en daardoor onaanvaardbaar. De afgevaardigde van P en C (De heer Meijer van de firma Janse, lichtreclame, die P en C op de vergadering vertegenwoor digde), was het met het college eens dat de vorige reclamebak mooier was. "Maar wanneer P en C besluit om de reclamebakken in het gehele land door nieuwe te vervangen zou de gemeente Lei den daarin mee moeten gaan, in het belang van de uniforme re clamevoering", aldus de heer Meijer. De voorzitter van de commissie mr. Woudstra merkte vervolgens op dat hij twijfelde aan het grote belang van die uni forme reclamevoering, zolang er maar één P en C vestiging in Lei den is. De definitieve uitspraak van de commissie zal nog wel enkele weken op zich laten wachten. -Eis vier jaar voor smokkel m van heroine DEN HAAG - Op 9 maart a.s. zal het 6- Haagse gerechtshof uitspraak doen over de smokkelaffaire in 7 verdovende middelen waarbij een 29-jarige verpleger uit Delft en een vrouw uit Amsterdam zijn betrokken. Het tweetal werd door de Haagse rechtbank ver- oordeeld tot respectievelijk 4 en 3 'r jaar gevangenisstraf, en ging ver- [t volgens in beroep bij het ge rechtshof. Op 16 augustus van het vorig jaar werd de verpleger opgepakt door 1 de politie tussen Amsterdam en r Leiden, terwijl hij in het bezit was r van 12,3 gram heroïne. De politie had tevoren een tip ontvangen 1 want er was vastgesteld dat de verpleger zich al langer bezig i hield met de handel in verdo- vende middelen. Volgens af- spraak moest hij de heroïne afle- veren bij een bewoner van de Molenstraat in Leiden, waar een I centrum in de handel van verdo- vende middelen gevestigd zou I zijn. Zowel de verpleger als de 1 vrouw zouden enkele malen een reisje naar Bangkok hebben ge maakt om heroïne te halen. Een maal voor het gerecht versche nen, ontkenden beiden van alles en leverden tegenstrijdige ver- i klaringen af. Zo verklaarde de i Delftenaar dat hij naar Bangkok was gereisd met het doel om de handel in verdovende middelen I te doen staken, terwijl er was J vastgesteld dat hij in Bangkok de nodige contacten had gelegd. I "Van zo'n verklaring krijg je tra nen in je ogen", aldus de procu- I reur-generaal (officier van justi tie van het gerechtshof), die tegen beiden vier jaar heeft geëist. Opening school LEIDEN - De nieuwbouw van de r.k. Paus Johannes XXIII j kleuterschool aan de Donizet- tilaan wordt donderdag 9 maart officieel geopend. De heer A. Postma, voorzitter van het oudercomité van deze school zal I de openingshandeling verrich- ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG LEIDEN - Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan heeft de Stichting Leidse Hofjes een fotowedstrijd aeoraaniseerd. De opdracht bij deze wed strijd luidde: Geef zo goed mogelijk weer wat u onder Hofjessfeer verstaat. Iedere belangstellende kon een onbe perkt aantal foto's insturen, zij het uitsluitend zwart-wit foto's. Tevens moesten de foto's onder een motto worden ingestuurd. De inzendingen werden beoordeeld door een deskundige jury, bestaande uit C. van Wanrooy (docent fotografie aan de Rijksuni- versiteit van Leiden) en Dr.J. Versteeg (amateurfotograaf te Leiden). De drie be schikbaar gestelde prijzen (een exemplaar van het boek "Hofjes in Nederland", een gelijkwaardig geldbedrag of alle jaargangen van het tijd schrift "Leidse Hofjes") gin gen naar W.L. Van Iterson uit Wassenaar, voor zijn gehele serie, maar de jeugdige Wim Dankbaar uit Leiderdorp en naar Frans Ellenbroek uit Leiden. Hiernaast een van de foto's van W.L. van Iterson. !.g 19 llinj >rog*EIDEN - In augustus 1967 werd de Stichting Leidse Hofjes opgericht. Doel van de reJj stichting was de strijd aan te binden met het plan van de gemeente Leiden om alleen de 2d mooie Leidse hofjes te behouden en de rest te doen verdwijnen. De stichting won deze strijd op overtuigende wijze, want in de afgelopen tien jaar is er in Leiden geen hofje verdwenen. Nu het oorspronkelijke doel van de stichting is gerealiseerd, slaat men een nieuwe koers in. vaL De historici Hans Fortuin, Chris Nigten en Wilma Lauwrier, tesa- men met de in Amerika verblij vende Freek Hij broek de propa- gandacommissie van de stichting vormen (en tevens de redactie van het tijdschrift "Leidse Hof jes") over het verleden, het heden en de toekomst van de stichting. "De stichting is eigenlijk ontstaan ■*-olj naar aanleiding van de zoge- tel naamde Hofjesnota van de ge- dj; meente Leiden. Deze nota, opge- j steld in 1958, behelsde dat alleen iba-j werkelijk mooie hofjes in Leiden j mochten blijven staan en dat de "PJ overige moesten verdwijnen. De °scj gemeente was in die tijd nogal °'l gecharmeerd van het idee om van de Leidse binnenstad een stads- centrum te maken zoals in Rot- I terdam, compleet met city-ring en dergelijke. Daarnaast waren I de grote en moderne bejaarden- de| centra in opkomst. Ook alle be- -m. jaarden uit de hofjes zouden in de de toekomst in dergelijke centra ge- ar- stopt moeten worden. Ruud rk- Spruit, de grote man achter het ontstaan van de Stichting Leidse k). Hofjes, begon toen bii alle mngp. el. lijke instanties deze zaak aan te ïn- zwengelen. In augustus 1967 or- tn- ganiseerde hij een vergadering ük I voor alle regenten van de Leidse en I hofjes (een hofje wordt bestuurd door een college van regenten, die ieder met een eigen taak zijn belast - red.). Op deze vergade ring werd besloten om de stich ting in het leven te roepen. Het doel was dus om te strijden tegen eventueel verdwijnen van be paalde hofjes. Op allerlei moge lijke manieren werd geprobeerd om de mensen te confronteren met de hofjes. Er zijn tentoon stellingen geweest in de Laken hal en bij V. en D., en Ruud Spruit toerde met een bakfiets van de stichting door de hele stad. Daarna werd met behulp van scholieren het Spekhof opge knapt en toen begonnen de r i pas i i te hofje eigenlijk best aardig is. Nou ja, om kort te gaan in die tien jaar is er geen enkel hofje verdwenen. Het oorspronkelijke doel van de stichting is dus gerealiseerd, dat wil echter niet zeggen dat haar bestaansrecht nu is verdwenen. Er zijn namelijk nog wel degelijk taken voor de stichting. Ten eerste is er een duidelijke taak op het sociale vlak En wel wat be treft begeleiding van de bewo ners, de huisvesting en ga zo maar door. Er is binnen de stich ting dan ook een speciale com missie voor sociale aangelegen heden. Hierin hebben ook amb tenaren van de gemeente zitting. Een verheugende zaak, voor de bewoners én voor de stichting zelf omdat voor beiden de weg naar hét stadhuis nu zeer gemak kelijk is". Propaganda Een andere taak van de stichting is om het fenomeen hofje zo veel mogelijk naar buiten uit te dra gen. Onder andere via het tijd schrift "Leidse Hofjes" en verder via een jaarlijkse lezing in de La kenhal, die wordt georganiseerd in samenwerking met de vereni ging Oud Leiden en via eventuele aandacht in de pers. Deze propa ganda werpt duidelijk vruchten af. De mensen raken hoe langer hoe meer geïnteresseerd in hof jes, vooral buitenlandse studen ten. Logisch eigenlijk, want een hofje is iets unieks. In de meeste gevallen is het een oase van rust en gemoedelijkheid middenin een luidruchtige en jachtige stadsgemeenschap. Ook de bouwvorm is vaak fraai en aan de meeste hofjes is een rijke historie verbonden. Hofjes zijn ontstaan als een vorm van armenzorg van de kerk en particuliere onderne mers in de zestiende en zeven tiende eeuw. Kortom toeristische LEIDEN - Met het oplaten t ballonnen voorstellende alle vakken die worden gegeven en een ruim vijf kwartier du rende toespraak heeft m FH.A.M. Kruze gistermiddc de Streekschool voor B roepsbegeleidend Onderwi Leiden geopend. Mr. Kruze plaatsvervangend dire teur-generaal van de A beidsvoorziening van het M nisterie van Sociale Zaken c in deze functie praatte hij gis termiddag over de moeilijk heden die schoolverlaters bij het zoeken van een baan dervinden. Volgens hem zijn er momenteel nog 23.000 jon geren, net een half jaar van school, zonder werk. Directeur W. de Rooij van de school, die bedoeld is voor de partieel leerplichtigen onder de werkende jongeren, ver klaarde dat het bestuu r jaren had moeten wachten voordat in Cronesteijn dit 5750 vierkante meter grote con plex kon worden gebouwd. Voordien was de school onder gebracht in noodlokalen aa de Franchimontlaan-I school, die in een jaar tijd aa het Lammenschanspark ve rees, is een ontwerp van a chitectenbureau Van Vliet c Herperlz. Bouwer is aann mingsmaatschappij Panagro uit Warmond. Op de foto: één van de leslokalen an de school. LEIDEN - Hans Glaubitz, voorzit ter van de D'66-afdeling-Leiden, is door de leden van de partij ge kozen als lijsttrekker bij de ge meenteraadverkiezingen in mei. De huidige D'66-wethouder Oos terman staat op de tweede plaats. Op de ledenvergadering gister avond is het verkiezingsprog ramma van D'66 met algemene stemmen goedgekeurd en een onderzoekcommissie ingesteld. Deze commissie moet de moge lijkheden gaan onderzoeken om na de verkiezingen een samen werkingsprogramma op te stel len voor de raadsperiode 1978- 1982. Er zullen op korte termijn gesprekken worden gevoerd met PvdA, CDA, WD en PPR. Na het vergelijken van de ver schillende programma's en na onderzoek van de bij andere par tijen aanwezige politieke wil tot samenwerking zal door de com missie een intentie-verklaring worden uitgebracht. Op basis van het.verkiezingsprogram zal D'66 een aantal prioriteiten vaststellen die men zwaar laat wegen bij de eventuele onderhandelingen na de verkiezingen van 31 mei. De kandidatenlijst ziet er verder als volgt uit: 3. J.Th. Hockema; 4. W.M. Witteveen; 5. C.A.M. Jan- sen-de Jong; 6. J. Joustra; 7. R.P.M. Gcertman; 8, A.A. van Brussel; 9. P.E. van der Heiden; 10. P. Jacobs-Kaay. Na de pauze sprak het Tweede Ka merlid Elida Wessel nog over de -•ngevangenis.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3