De dansvloer js afgeladen met jongens in Vj donker pak en ze dragen zelfs een das... Door Bert Paauw Punk is niet langer de geweldda dige avant-garde van het Engelse popmuziek-bedrijf. Deze vorm van muziek heeft een doodzonde begaan en is ouderwets gewor den. •indige speurtocht nieuwste van het nieuwste op mu ziekgebied is zo nieuw dat de aanhangers nog niet eens over eenstemming hebben bereikt over een naam ervoor. Sommigen noemen het de Seventies Beat, anderen „de Power" of „Thomes Beat". Hoe het etiket uiteindelijk ook zal luiden,er bestaat geen on enigheid over wat het is. ,fiet" draagt gewone pakken, „het" speelt korte, aanstekelijke melo dieën, „het" is schoongewassen, Jiet" is goedgemanierd en de vrouwelijke fans dragen mini rokjes. In wezen lijkt het ver schijnsel opmerkelijk veel op de Beatles Gn de rest van die aan minnige jonge ragebollen die vijftien jaar geleden de pop-scene in vuur en vlam zetten. De jaren zestig zijn weer in de mode. In de voorste linies van de nieuwste Nieuwe Golf staan The Pleasers. In Leighton Buzzard (Bedfords hire),hun thuisbasiskunnen der tigjarigen met heimwee naar hun tienertijd hartverwarmende dingen zien. Op het podium van een grote danszaal staan vier kortharige jongens in blauwe pakken. Ze zingen over vriendin netjes, over het vertellen van leu gens en over ontrouw. Vele van de liedjes hebben ze zelf gemaakt andere zijn van de Beatles en- Buddy Holly. De dansvloer is afgeladen met jon gens in een donker pak met smalle revers en een bijpassende das. Ze dansen met meisjes in een witte bloes en een zwa rte mini-rok. Hun uiterlijk wordt voltooid met een schooldas en zwarte kousen. 1 like sport Hoewel wij sterke herinneringen aan de Beatles oproepenontken nen The Pleasers dat ze imitators zijn, ook al is er een duidelijke overeenkomst met de Beatles, want hun eigen materiaal wordt geschreven door twee leden van de groep. Benham en mc- Nerley. Overigens blijft de Beat niet be perkt tot Leighton Buzzard. Soortgelijke groepen met fris uit ziende jongens en namen als The Stuka's, The Boyfriend en The Radio Stars, spelen in heel Lon den voor uitverkochte zalen. Sommige teksten zouden een half jaar geleden nog ondenkbaar zijn geweest. .Sport, sport, 1 like sport - Running, jumping in the physical sort", luidt een strofe van een lied van The Boyfriend. Ted Carol, eigenaar van een aantal zaken die gespecialiseerd zijn in grammofoonplaten uit de jaren zestig, is min of meer een goeroe geworden voor de nieuwe groe pen. Hoewel ze lijnrecht tegen over de punk staan, zegt hij, heb ben de punks de weg voor hen vrijgemaakt. De Sex Pistols en al die andere groepen verwierpen alle ornamenten waar het mu- ziekbedrijf mee gesierd was ge raakt en gingen terug tot de basis. „Uiteraard doen die knapen nu aan muziek uit de jaren zestig. Het maakt deel uit van hun oor sprong. De punks hebben een hele generatie iioortgebracht die niet bang was om een gitaar te pak ken en een paar liedjes te ram melen in een eenvoudig ritme. Maar ze wilden niet allemaal rauwe, grove punk spelen". Een van de jongens die genoeg kreeg van de groPieid van punk was Glen Matlock, een van de eerste leden van de Se.r Pistols, die wegging om zijn eigen groep The Rich Kids, te vormen. Maar het zijn niet alleen de jongeren die weer teruggaan naar de jaren zestig. Eind januari kondigde Adam Faith, ster uit die tijd die enkele jaren geleden zei dat hij geen geld meer wilde hebben,aan dat hij uit zijn producerkantoor zou komen om het toneel weer op- te gaan. En deze maand kondigde Dusty Springfield, met modieus ver ward kapsel en zonder make-up, aan dat ze na een lange retraite eveneens een come-back wilde- maken. Zoals bij elke opleving van de nos talgie is er iets merkwaardigs aan de hand met de tijdschaal. Flower Power, waar de Beatles zeker vijf jaar voor nodig hadden om er aan toe te komen, is alweer in het gezicht verschenen. De groep John Moped heeft een plaat uitgebracht met de titel Cy- cledelic" en een groep uit Camb ridge. The Soft Boys, speelt mu ziek die sterk verwant isaan Pink Floyd - de sterkste van de oor spronkelijke psychedelische mu- Punk, met zijn schelden, spugen en veiligheidsspelden, verwekte op winding maar ging ten gronde aan het dilemma tussen anti- commercieel en tegelijkertijd suc cesvol zijn. Dergelijke conflicten hebben op Power Pop geen in vloed. Het kan een korte mode blijken te zijn - een zure commentator merkte op: .Jioe kun je nou voor uitgaan vanuit een anach ronisme?" - maar het zou ook een langdurig verschijnsel kunnen worden. Hoe dan ook, voorlopig geeft deze nieuwe muziek het antwoord op de gevreesde v- raag: „Wat nu weer?" ZATERDAG 25 FEBRUARI 1978 Erbarmelijk Met vijftig anderen (mijnwerkers, stu denten, vakbondsleiders) werd hij naar Chili verbannen waar de heersende generaals ook wel raad met hen wisten. Ze werden in kleine dorpjes in het ui terste zuiden van Chili geplaatst waar zij zich twee keer per dag bij de politie moesten melden en in erbarmelijke le vensomstandigheden verkeerden. Dankzij de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties en dankzij de solidariteit van actieg roepen in Europa bemachtigden de Bolivianen een visum en konden zij naar Europa afreizen. Tomas Castrillo belandde in Nederland. Daar zit hij nu, op een kamertje in Delft, ver van zijn familieen kennissen, de Nederlandse taal amper machtig. Een al langer in Nederland verblij vende landgenoot van Castrillo helpt hem bij het doen van zijn verhaal. Castrillo: "De mensen in Nederland met wie ik in contact kom hebben wel be grip voor mijn situatie maar je voelt je toch geïsoleerd. Niet alleen omdat de Nederlandse taal zo moeilijk is en het klimaat zo anders maar ook vanwege het verschil in cultuur. Nou valt het voor mij nog mee want ik heb in Boli via gestudeerd maar voor de verban nen mijnwerkers en arbeiders is het veel en veel moeilijker". Overigens onderhoudt Tomas Castrillo, die van de gemeente Delft een uitke ring krijgt om in zijn levensonderhoud te voorzien, wel contacten met zijn landgenoten in Nederland. Alle vluch telingen zijn per landin comité's georganiseerd. Comité's die onderling maar ook met organisaties in Bolivia in contact staan. Met als gezamenlijk doel: ondermijning en omverwerping van het regime van Banzer. Corruptie Vijftien jaar geleden deed de militaire dictatuur in Bolivia zijn intrede. Daar voor van 1952 tot '64 deelde de aan de macht zijnde (en gekozen) Nationale Revolutionaire Beweging de lakens uit. Het aanvankelijk enthousiasme voor laatstgenoemde linkse beweging werd allengs geringer toen corruptie schandalen de kop opstaken en het re volutionaire elan verdween. In '64 zag een aantal rechtse militairen zijn kans schoon en werd de linkse regering om ver geworpen. De daarop volgende jaren ontstond een felle strijd tussen de generaals om de politieke macht. De verdeeldheid bin nen het militaire apparaat bereikte in 1970 een crisis toen op zekere dag vier generaals zichzelf tot president be noemden. Mede onder invloed van de slechte economische situatie en de dreiging van een volksopstand kwam de gematigde generaal Torres als overwinnaar uit die slag tevoorschijn. Volgens Tomas Castrillo was de zege van Torres een duidelijke concessie van de kant van de militairen om een con frontatie tussen leger en volk te voor komen: "Anders zou er zeker een bur geroorlog zijn ontstaan" Het bewind van Torres was een periode zonder onderdrukking waarin de linkse oppositie de gelegenheid kreeg zich goed te organiseren. Maar Torres bleef niet lang aan de macht want al een jaar later werd hij weggejaagd (hij is in '75 in Argentinië gedood) en kreeg generaal Hugo Banzer de touwtjes in handen. Aan banden Onder Banzer werden de politieke par tijen verboden, weed de persvrijheid aan banden gelegd en werden de be voegdheden van de vakbeweging be knot. Bovendien werden volgens To mas Castrillo en volgens Amnesty In ternational tegenstanders gevangen gezet, gedood of verbannen. Ook na men velen de vlucht. Op het ogenblik verblijven om laatstgenoemde rede nen ongeveer 19.000 Bolivianen in het buitenland. De regering van Banzer noemt echter slechts een aantal van 700. Ondanks al die maatregelen is het de af gelopen jaren onrustig geweest in Bo livia. In '75 gingen de mijnwerkers in staking tfbor betere sociale omstan digheden en hogere lonen. De staking betekende een groot gevaar voor de economie van Bolivia want die econo mie draait grotendeels om de mijnin dustrie (tachtig procent van de export bestaat uit gedolven grondstoffen uit de mijnen). De mijnwerkers, die zwaar, gevaarlijk en ongezond werk verrich ten (hun gemiddelde leeftijd is 34 jaar!) kregen bovendien steun van andere bevolkingsgroepen zoals leraren en studenten. Van die tijd dateert ook de verbanning van Tomas Castrillo. Ook op dit moment is het weer onrustig in Bolivia. Mede onder druk van de po litiek van de Amerikaanse president Carter (die de nadruk legt op dé men senrechten) heeft generaal Banzer voor juli van dit jaar verkiezingen uitge schreven die zijn bewind een democra tisch vernisje moeten geven. Verder kondigde hij eind vorig jaar een be perkte amnestie af. Zijn politieke te genstanders wilde hij evenwel in de gevangenis laten zitten. Op laatst ge noemde punt heeft hij echter bakzeil moeten halen. Veertien vrouwen en kinderen gingen 28 december vorig jaar in hongerstaking, een actie die zoveel indruk op de be volking maakte en steun verwierf dat Banzer wel tot een algehele amnestie moest besluiten om een chaos te voor komen. Optimisme Tomas Castrillo volgt de ontwikkelingen vanuit Nederland met een zeker opti misme. Hij zegt "Er is op het ogenblik toch weer een opening voor de opposi tie om zich te organiseren al moet je je van die verkiezingen natuurlijk niet teveel voorstellen. Er mogen geen openlijke verkiezingscampagnes wor den gevoerd, voor de politieke partijen is er nauwelijks tijd om zich te organi seren, er is een vrij eenzijdige propa ganda van de kant van het regime ter wijl de regering ook gemakkelijk met de verkiezingscijfers kan rommelen. Zonder algehele amnestie zouden de verkiezingen helemaal een toneelstuk zijn geworden. De verovering van amnestie op de dic tatuur stemt in ieder geval enigszins optimistisch al blijven andere zaken ook van belang zoals het legaal maken van de vakbonden en de verwijdering van legerdivisies uit de mijndistricten. De soldaten intimideren de mijn werkers terwijl er ook mishandelingen plaatshebben". Wat Tomas Castrillo beangst is de steeas sterker op gang komende emigratie van Zuidafrikaanse en Rhodesische blanken naar Bolivia. Blanken die het in hun eigen land niet meer zo zien zit ten maar door het Boliviaanse regime met open armen worden ontvangen. Volgens Castrillo hebben al 55.0UO blanke gezinnen, met meestal Duitse of Nederlandse paspoorten, toestem ming gekregen zich in Bolivia te vesti gen. "Dat is natuurlijk een geweldige versterking van de reactionaire krach ten", zegt hij. Opbouw Toch hoopt hij dat de huidige weestand onder het volk tegen Banzer doorzet zodat hij in de naaste toekomst naar zijn land kan terugkeren. Tomas, die zijn al bijna in Bolivia voltooide studie weg- en waterbouwkunde aan de TH in Delft denkt af te maken, wil zijn kennis graag in dienst stellen van de opbouw van zijn land. Voorlopig zit hij echter nog in Nederland en probeert hij met zijn eveneens ver bannen of gevluchte landgenoten ac ties tegen het regime-Banzer op touw te zetten. Tomas: "Het politieke werk van de vluchtelingen hier is de ont maskering van de zogenaamde democ ratisering in Zuid-Amerika. Wij moe ten zoveel mogelijk informatie geven over de situatie daar om duidelijk te maken wat er gaande is. Dat kunnen we vanuit onze posities in alle open heid doen. We hebben immers niets te verliezen". De verbannen Thomas Bayron Castrillo (foto rechts): Duidelijk maken wat er in Bo livia gaande is". Het verhaal van Tomas Bayron Castrillo is eigenlijk niet nieuw meer. Wat hem is overkomen hebben in de afgelopen jaren vele Zuidamerikanen meege maakt. Chilenen, Argentijnen, Brazi lianen en anderen hebben moeten vluchten of zijn verbannen omdat hun activiteiten de heersende militaire re gimes niet aanstonden. Het is een bekend gegeven: voor de rechtse dictaturen in Zuid-Amerika is de term 'mensenrechten' een vies woord. Democratische vrijheden be staan er niet of nauwelijks. Wie naar de mening van de generaals te lastig wordt wordt verbannen of eenvoudig geliquideerd. Op deze meerdere malen door een gezaghebbende organisatie als Amnesty International gesig naleerde feiten maakt Bolivia helaas I geen uitzondering. 'Dit land, ongeveer 33 maal zo groot als Nederland maar met slechts vijf mil joen inwoners, zucht sinds augustus '71 onder het bewind van generaal Banzer die in dat jaar via een bloedige staatsgreep aan de macht kwam. In de loop der jaren heeft Banzer onder meer via verbanning geprobeerd zijn tegen standers uit te schakelen. Tomas Bayron Castrillo viel in juni '75 ook dat lot ten deel. Dictator Hugo Banzer van Bolivia (foto links) lacht hier nog maar de onrust in zijn land neemt toe. DELFT - Tomas Bayron Castrillo zit al weer bijna een jaar in Nederland. Noodgedwongen. In zijn eigen land, Bolivia, is de 28-jarige Zuidamerikaan niet welkom. Althans niet zolang de militaire dictatuur, met generaal Hugo Banzer aan het hoofd, de regeermacht uitoefent. Een archief-foto van de Beatles, daterend uit 1963. V.l.n.r.; John Lennon, Ringo Slaix, Paul McCartney en George Harrison.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29