Spektakel show van „Earring" Saturnus moet een stapje hoger kunnen „Margriet" vooralle maten en leeftijden Watersporters op de Kaag moeten extra ZATERDAG 25 FEBRUARI 1978 Elfsteden Vrijdag 17 februari 1978 reden Klaas Visser (38), Anne Tjerk stra (31) en Johannes Osinga (54) in iets minder dan 12 uur de Elfstedentocht, of beter gezegd: „hun" Elfstedentocht, want er was geen Elfstedentocht, omdat er tussen de elf steden onvoldoende goed ijs was om een Elfstedentocht ver antwoord te maken. Als we het nu niet doen zijn we te oud om ooit die Elfstedentocht nog eens te kunnen voltooien was hun redenering. Maar „gereden" hebben ze hem niet, want grote stukken moesten te voet of zelfs met de auto worden afgelegd. De vereniging Friese Elfstedentocht was aller minst gelukkig met het initiatief van de eerste drie. Goed voorgaan doet goed volgen, maar onverantwoord voor gaan doet ook onverantwoord volgen Last van gekte is ten slotte geen onbekend verschijnsel bij degenen die per se de Elfstedentocht willen rijden... Pim Muiier In zijn boek „Wintersport"dat uit 1893 dateert, vertelt de nestor van nagenoeg alle Nederlandse sporten, Pim Muiier, hoe ook in de vorige eeuw al de Elfstedentocht een graag gereden schaatstocht was voor de Friezen: „Sinds jaren wordt die tocht door verschillende goede rijders en rijdsters ondernomen en dat er een massa goede schaat sen over de Friesche wateren glijden, kan blijken uit het feit dat in het jaar '90 meer dan 500 menschen den tocht gemaakt hebben. De meeste dier gezelschappen bestaan uit 4 of 5 personen. Somwijlen waren het drie vrouwen en een man, die 15 of 16 uur schaatsen reden, soms was het een zoon, die met zijn vader, een goede vijftiger, over de bevro ren wateren en meren, den tocht deed en meer dan 15,5 uur op de schaatsen stond. Dan waren het een viertal broers, die een jongeren spruit van nog geen 14 jaar mede op sleep touw namen. De afstand bedraagt circa 185 km. en wordt gewoonlijk binnen de 15 uur, doch meestal in 15,5 uur afgelegd". Arnica „De lust om dezen tocht eens te ondernemen en vooral om den tijd te verbeteren, had mij reeds lang geplaagd en op 20 december (Muiier verzuimt erbij te zeggen in welk jaar, maar ik denk in 1892) vroegtijdig in hotel Weidema (te Leeuwarden) te kooi gaande, werd ik den volgende morgen te zes uur door den kellner gewekt: liet mij rug en beenen stevig met arnica (wolverlei of valkruid, waarvan de arnica- tinctuur tegen kneuzingen werd bereid) inwrijven, stak mij in tricot en bijbehooren, en deed, om niet te veel opzien te verwekken over mijn trui een vest aan". „Met een dikke wollen muts op kreeg ik iets van het ge soigneerde, dat den Frieschen schipper eigen is. Een stuk chocolade, een horloge, een paar zakdoeken, eenige gul dens, een mes, touwtje, riemen en een schaats op den rug voor het breken en precies zeven uur stond ik op het smalle grachtje voor het hotel. Daarna links om en de singels op, naar de Ee toe, doch ik raakte verzeild op een soort sloot, die naar de ijsbaan voerde. Een bakkersjongen hielp mij weer terecht en ik reed de Ee op. In 't eerst was het ijs verlicht door de stadslantaarn, doch daarna werd het zeer donker, het ijs was ellendig". „Het was een oud, tot hobbels en kuilen gereden baantje, waar men geen streek op doen kori. Toch kwam ik er goed af. Ik had, om het welslagen van den tocht niet van een val te kunnen doen afhangen, een paar zakdoeken op mijne knieën gebonden en dikke handschoenen aan. Hierdoor liepen de twee tuimelingen, die ik deed, goed af. Het was vinnig koud en ik kon mij, daar ik onmogelijk harder durfde gaan, niet warm rijden". Oud moeke Pim Muiier vertelt dat hij een keer 500 meteren een keer 1000 meter door de sneeuw van een hand hoog moest lopen, en vervolgt: „Daarna zag ik het tweede levende wezen, een baanveger. Dit gaf moed en ik zette nu zoo hard mogelijk door naar Dok- kum. Het was intusschen licht geworden, doch nog zeer koud. „Het staat te luisteren", zeggen de boeren in Noord-Holland, ,,'t Morgen gaapte", zeggen de Zuid-Hol landers. Ja het was zoo, stralend kwam de zon boven den nevel uit en toen ik te Dokkum kwam was het over half negen. Fluks een ophaalbrug onder door en op schaatsen een herberg binnen, waar een oud moeke een jongetje dat op een stoel stond aankleede. „Heere da's aardig, da hewwe lang niet had", zei ze en krabbelde op mijn papiertje haar uit haar venster op de toren naam en den tijd, dien ze kon zien". Bolsward Muiier reed nu weer terug naar Leeuwarden dat hij te 9 uur 45 min., dus in circa vijf kwartier bereikte. Om 10 uur 20 min. ging hij, na de heer Hofstede van huis gehaald te hebben, met deze naar Franeker, waar zij te 10 uur 50 minuten arriveerden. Ze reden direct door naar Harling en, waar ze om 11 uur 20 min. aankwamen. Hier nam de heer Hofstede afscheid: „Na hem voor zijn vriendelijke hulp zeer bedankt te hebben, reed ik naar Bolsward, alwaar ik te 12 uur 35 min. aan kwam". „Dit eind heb ik flink doorgereden, om in Bolsward te kun nen rusten. Door een misverstand was de gids, dien ik daar zou krijgen nog niet gearriveerd, doch moest gehaald wor den. Eerst te 1.15 kon ik weder vertrekken met mijn gids, een bakker aldaar en een vrij goed rijden hij kreeg echter na 5 min een gebrek aan een zijner schaatsen en reed terug om andere te halen. Eindelijk gingen we op weg, waarbij hij het al spoedig enorm warm kreeg. Toch reed hij flink en waren we te 1.45 te Workum (dus in een half uur)". Het kisten „Nu met volle stoom naar Hindeloopen, waar wyom de vaart waarmede we binnen de gemeentebaan stoven, veel be kijks hadden", vervolgt Muiier. Ze doen zich in de wijnberg van weduwe Boer te goed aan geklopte eieren, en kampen daarna met veel problemen op weg naar Stavoren, omdat het ijs dikwerf ondergesneeuwd is. „Te 2.50 uur kwamen we daar aan en stapten het station binnen, waar we weer wat aten, daar wij beiden zeer hongerig waren en waar de stationschef mij controleerde. Na bouillon en een paar eie ren met broodjes in een minimum van tijd te hebben ver orberd, togen we te 3.10 weer op weg". Via Balk gaan ze nu over de grote meren naar Sloten: „De zon ging bloedrood onder en statig bescheen de maan het onafzienbare ijsveld. Midden in het meer waren een paar enorme scheuren, circa een halve meter breed en zoo lang men zien kon. Dit komt van de temperatuurverande ringen, die het ijs doen af- en toenemen in volume en het bij felle vorst opdringt, zoodat de stukken er met een knal uitspatten. Men noemt het daar „het kisten". Het was een prachtig gezicht. Er waren echter bruggemannen bij, die met een lantaren de plaatsen aanduidden, waar die scheu ren zich bevonden". Kwaadaardig Om 4 uur 45 min arriveerden ze in Sloten en om 5.50 uur kwamen ze in IJlst aan: "Hier zeide ik mijn trouwen gids vaarwel, en na hem betaald en een flinken handdruk gegeven te hebben was ik te 6 uur precies aan de stadsherberg te IJlst gecontroleerd door J. S. Heslinga en was te 6.15 uur te Sneek: ik had een prach tige baan voor mij en reed zoo hard ik kon: van tijd tot tijd een beetje uitgejouwd door boeren, die ik voorbijreed, doch dat maakt den mensch kwaadaardig en des te harder gaat het". Om 6.25 uur verlaat Muiier Sneek, en om kwart voor 8 krijgt hij de lichten van Leeuwarden in het gezicht en gooit hij de armen van de rug,- "En deze lustig zwaaiende kwam ik te 7.55 aan het einde van den gracht. Te 8 uur in 't hotel Weidema werd het zeer vies geworden papiertje door den oberkellner geviseerd (die me eerst te 9.30 uur verwacht had) zooals hij zeide. en was de geheele rit volbracht in 12 uur 55 minuten. Zelden heb ik zoo'n prettigen dag gehad". NICO SCHEEPMAKER •>r> OEGSTGEEST - Voor het eerst sinds jaren lijkt een Leidse he- renploeg in de zaalhandbalcom petitie weer op een titel af te ste venen: Sanocel/Saturnus. Met het Wateringse Velo op twee pun ten afstand en nog vier wed strijden voor de boeg heeft Sa turnus, de combinatie van het vroegere Oegstgeestse Apollo en het Leidse HVL, een riante kans op de titel en de daaraan verbon den automatische promotie naar de eerste klasse van de afdeling. "Het is nu of nooit", vindt der Sander Lagendijk. "We heb ben een groep met mogelijk heden. Er zijn voldoende spelers met kwaliteiten om een stevige selectiegroep te vormen. De con currentie begint merkbaar te worden. Ik voel zelf de adem van mijn opvolgers in het eerste team in de nek. Nee, het kampioen schap moeten we kunnen halen, als er tenminste geen blessures zij n. Want we hebben dan wel een grotere selectie, maar het is nog wel zo dat bepaalde spelers moeilijk kunnen worden gemist. Zoals bijvoorbeeld Wolf Weber (overgekomen van de Rijn streek). Met hem is ons spél aan de cirkel, al is het natuurlijk nog niet wat het moet zijn, beter ge worden. Valt hij weg, dan merk je dat. Neem ook een Hans Zwaan. Hij is vooral sterk in het storen van de opbouw van de aanval van de tegenstander. Is hij er niet bij dan is dat merkbaar als we een bepaald defensiepatroon moeten hanteren. Tegen onze grote con current was zijn persoonlijks dekking van de gevaarlijke schutter van grote betekenis". "En hij vervolgt:" Toch zijn we nu beter in staat om een absentie op te vangen. Tegen Wings misten we Wolf Weber, die de week daarvoor tegen Hercules volledig in de kreukels werd gelopen. Als ik aan die wedstrijd terugdenk raak ik nog over mijn toeren. Wat daarin allemaal mocht vind je in geen enkel reglementenboekje. Het kostte ons toen wel bijna onze kostbare voorsprong van twee punten op Velo. Overigens is in die wedstrijd wel gebleken, dat we mentaal sterker zijn ge worden. In de laatste seconde was Al win Jansen nog zo attent op een van de keeper terugsprin gende bal, dat hij matchwinnaar kon worden. Het vorige seizoen hadden we zo'n wedstrijd geheid verloren". Sander Lagendijk is voorzichtig met zijn prognose of er in de toe komst voor S/Saturnus meer in zit dan alleen de afdelings eerste klasse. Hij zegt daarover. "Ik zou het noodlot tarten als ik verder zou kyken, dan de klasse waarin we nu spelen en de klasse daar boven. Maar als we alle spelers van dit moment weten te behou den, dan moeten we nog wel een stapje hoger op de ladder kunnen dacht ik". Over detrainingsaanpak; "In eerste instantie speelden we vanuit de defensie en ik moet zeggen, dat we dat, als de concentratie aan wezig was, aardig deden. De laatste weken zijn we echter wat meer op eenvoudige aanval- spatronen overgegaan, ofschoon de ingestudeerde "tricks" er nog niet helemaal uitkomen. Maar er zit in ieder geval een duidelijk opgaande lijn in ons spel. Twee maal per week trainen wij, terwijl er verder nog de mogelijkheid bestaat om onder leiding van oefenmeester Frank Bonte een extra-training te volgen. Frap pant is de ontwikkeling dat bijna niemand meer met een of andere smoes wegblijft". Tegenstanders, die in de slotfase van deze competitie eventueel nog roet in het eten van S/Satur- nus' opmars kunnen gooien zijn HW '70 en MSV. Beide ploegen ontmoet de club Club op eigen terrein, terwijl Wolf Weber naar alle waarschijnlijkheid in die wedstrijden weer mee zal kunnen doen. "Maar", zegt Lagendijk, "we moeten alleen niet de con centratie verliezen. Dat is eigen lijk ons enige zwakke punt. Sander Lagendijk verwacht pas dat op de laatste competitiedag de beslissing zal vallen. "Velo moet voortijdig een slipper maken. Maar daarop kan je alleen maar hopen. Ik denk dan ook dat we tegen MSV, onze laatste tegen stander, kampioen worden". FRANK BONTE LEIDEN - De gezichten van Rinus, George, Cezar, Eelco en Barry staan gespannen. Herman Brood z'n Wild Ro mance hebben zojuist het optreden beëindigd en het veelkoppig publiek in de Leidse Groenoordhal dwingt de Earring met gescandeerde spreekkoren naar het podium. Even kijken ze elkaar aan; dan snellen ze, vooropgegaan door een met een zaklantaarn uitgeruste technicus naar het podium. Ordebewakers hebben inmiddels de gang naar het in twee dagen opgebouwde podium vrijge maakt. George Kooymans heeft een zwart leren broek aan, op z'n billen uitgespaard voor een fel rode stof, die overgaat in een T- shirt. George staat met de andere leden van de groep achter een groot gordijn, dat langzaam, bij de aanvang van het eerste num mer opengaat. Het publiek is wild. Bij 'She Flies On Strange Wings' worden bij elk woord honderden armen dreigend omhoog gesto ken. Earring maakt z'n publiek helemaal gek. Met onverwachte lichteffecten, met licht ver spreidende bollen, met een zwiepende lichtmast, met enorme ballonnen, die over de hoofden van het publiek worden geworpen. Iemand uit het pu bliek gooit een rol closet-papier naar Barry. Barry wikkelt zich erin en gooit het terug in het pu bliek. Het Leven Werken van roek-sterren. Tijdens het optre den zitten in de kleedkamer een aantal mooie vrouwen de voor de Earring gereserveerde flessen drank leeg te schenken. Mooie, lange bontjassen aan de kapstok. Earring zingt 'Candy's Goin' 'Bad' en de vrouwen verzorgen hun make-up. Het publiek is uit zinnig van enthousiasme. Een life-'Vanilla Queen' met rookef- fecten doet de rest. Er heerst in de Groenoordhal een agressief-ero- tische sfeer zoals bij veel Sto- nes-concerten. Earring weet zich een super-formatie en gedraagt zich ernaar. Tweemaal geeft de groep een toegift. Ze kunnen de spreekkoren 'We Want More' en in een volledige duisternis op lichtende aanstekers en lucifers niet weerstaan. Rudy Bennett, CNR-directeur Ruud Wijnants, acteur Michiel Kerbosch. Joost de Draayer, een ex-Alquin-gita- rist, Herman Brood allemaal 'back stage' genietend van 'Con Man'. In de tweede toegift 'Radar Love', fel, hautain-haast, strak gespeeld. De drie rode spots ach ter de Earring en drie wit gekleurde voor hen spelen een fascinerend spel over de hoofden van het publiek. Een meisje stort bijna van één van de opge bouwde, niet-beveiligde tribu nes. Haar vriend vangt haar op. Op de grond onder de tribunes honderden lege cola- en bierblikjes. George draait z'n rug naar het publiek. Vrouwen gillen nog harder. Barrv kruipt bijna in de microfoon; hij maakt met z'n onderlichaam copulerende be wegingen. Cezar zit als een waan zinnige te drummen; bepaalt met Rinus het ritme. Een fascine rende show met (onbewust?Xveel theater-elementen. Dan sterven de laatste tenen weg. Cezar loopt naar voren en gooit z'n drum- stokken in het publiek. Een tril lende Groenoordhal gilt om een derde toegift. Maar de weg naar de kleedkamers is al door de roadies vrijgemaakt. Bert Koekebakker LEIDEN - Voor de 25ste keer was gisteren de Margriet- modeshow in Leiden. Een show van 86 modellen die in de Stadsgehoorzaal werd ge presenteerd door Judith Bosch. Het komt er op neer de mode te vertalen naar ontwerpen voor een met naald en draad, en daar zijn nu ook breipennen bijgekomen, handige vrouw. Hier en daar een eigen vondst van bij de combinatie met breigoed en succes is verze kerd. Margriet is in die opzet in het jubileum-jaar weer leuk geslaagd. Geslaagd was bijvoorbeeld de serie kleding met het panneau-dessin (pa neel-opdruk), waar kaftans, capes maar ook voor de niet meer piepjonge vrouw lange strandjurken en - pyama's van kunnen worden gemaakt. Ook het Jjlazertje, dat deze zomer weer populair is zat in de collectie, gecombineerd met rimpel, stroken, heup en plooirokken. In de hoogstgenoteerde pas teltintjes was er een lief ro mantisch lichtblauw broderie jurkje met stroken en smalle schouderbandjes dat echt niet onder deed voor de erg goed samengestelde serie wit en wijd. Bij de voorjaarsgar derobe, jas, broek en mini- jurkje bijvoorbeeld, viel op de jas met losse bolero. Natuur lijk was de finale in lang waarin natuurlijk het pronk stuk een bruidsjapon met stroken met daarover heen een wijde iets over het middel vallende cape. H.v.d. H. Wijde wapperende jurken LEIDEN - De watersporters, die het komende seizoen vertier wil len zoeken op of in de omgeving van de Kagerplassen zullen nog beter moeten opletten, dan afge lopen jaren al vereist was. Die ex tra waakzaamheid is noodzake lijk in verband met de uitge breide bagger- en zand winningswerkzaamheden, die op een deel van de Kaag plaats vin den. Grootste knelpunten dreigen de smalle doorvaart ten westen van het Kaageiland, en de Ringvaart bij de Kaag-pont te worden. Da gelijks zullen op deze punten omvangrijke zandschepen passe ren, die voor de recreanten maar weinig ruimte zullen overlaten. De Rijkspolitie te Water zal bin nenkort op diverse plaatsen waarschuwingsborden laten neerzetten, om watersporters op het dreigende gevaar attent te maken. De sterk toegenomen drukte wordt met name veroorzaakt door de massale zandtransporten ten be hoeve van de aanleg van de Schipholspoorlijn. Uit de zand- winplas 't Joppe zal dit jaar in to taal zo'n 2.5 miljoen kubieke me ter zand worden gewonnen. Het leeuwendeel zal via een zestal schepen, in grootte variërend van 700 tot 1100 ton, worden getrans porteerd van 't Joppe naar de grote zandzuiger, die in de Ring vaart ligt ter hoogte van de dr Heyelaan. Vandaar wordt het zand via persleidingen overge bracht naar de in aanbouw zijnde spoorlijn. Dat vooral de zeiiers het deel van de Ringvaart tussen Ade en Kaag beter kunnen mijden, mag blijken uit het feit dat het water ter plaatse 40 meter breed is en de zandschepen, die in twee richtin gen varen een breedte hebben van ongeveer acht meter. Om te voorkomen dat er aanvaringen plaatsvinden is de 'pont inmid dels uitgerust met een marefoon, zodat zandschepen kunnen waarschuwen wanneer ze in aan tocht zijn. Zoals het er nu uitziet zal er gedu rende het weekeinde niet geva ren worden en ook niet in de bouwv/kvacantie (15 juli - 4 aug.) Ook in het westelijk deel van de Ringvaart zal de watersport re kening moeten houden met zand- transport. Deze route wordt on der meer gebruikt voor transport naar de kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden en naar de lo- swal ten dehoeve van de Schiphollijn. Een ander karwei dat dit jaar zal worden aangepakt is de verbrei ding van een deel van de Leede (nabij de gemeentehaven) en de Grote Sloot. De verbreding van de Leede moet voor het water sportseizoen klaar zijn en daarna wordt de Grote Sloot aangepakt. Daarvoor moet ongeveer 200.000m3 grond worden vqj- plaatst. Een klein deel wordt ge bruikt voor verhoging van de om ringende kaden en de resterende 187.000 m3 zal waarschijnlijk "gedropt" worden in de put op het Zweiland. Tijdens het werk is de Grote Sloot dicht voor alle vaarverkeer.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13