sPech en triomf Yan der Smissen Wybo Lelieveld: Sneller dankzij knieblessure Blessureplaag voor P/Leiden Van Hanegem tekent bij Met het Leidsch/Alphens Dagblad naar: CLYDE BEST EERDER WEG UVS-RCL opent toernooi Zilveren Molen Belangrijke duels Leidse poloploegen VTERDAG 25 FEBRUARI 1978 SPORT t PAGINA 11 TOMPWIJK - Hoe paradoxaal dat ook mag lijken; Wybo Lelieveld is ervan overtuigd dat hij harder is gaan lopen dankzij een knieblessure. „Het klinkt vreemd", beseft de atleet van de Leidse Bataven als hij zijn kwetsuur van vorig jaar zomer centraal stelt in de analyse van zijn voor uitgang, die opmerkelijk blijft, „maar ik zou anders ook niet weten, waar die extra snelheid vandaan gekomen is. Dat moet indirect toch een gevolg zijn van die blessure, waar ik toen drie maanden mee gelopen heb. Het is ook wel te verklaren. Ik had een tijdje „stilgestaan" en nor maal is dat je dan eerst weer met duurlopen gaat begin nen, maar dat ging helemaal niet. Alleen op snelheid trai nen, dat lukte wel. Eenvoudig omdat het niet anders kon, ben ik dat daarna dus blijven doen. Zodoende is mijn basissnelheid veel groter geworden. Vooral op de 800 me ter, waarop ik in een paar maanden van 1.51.6 naar 1.47.6 (buitentijd) ben gegaan. Aangezien dat de basis is voor de 1500 meter, ging ik daarop als vanzelf ook sneller". oveel zelfs dat Lelieveld, in zijn juniorentijd grossierend in jeugdrecords en jèugdtitels, de belofte in zijn tweede seizoen bij de senioren volledig inloste. Ook bij de volwassen lopers lijkt hij tot een verwoed verzamelaar van toptijden uit te groeien. Zo ves tigde hij in de afgelopen maand tot tweemaal toe de aandacht op zich met twee nationale indoor- records. Eerst snelde hij naar de beste Nederlandse binnentijd op de 800 meter (1.49.4) en afgelopen zondag rondde hij de 1500 meter in 3.42.2, waarmee hij Haico Scharn met ééntiende seconde passeerde op de ranglijst. Beide prestaties leverde Lelieveld in Dortmund („omdat er in Neder land geen goede accommodaties zijn. Er ligt wel een baan in Gro ningen, maar die is te klein en heeft te scherpe bochten. Daarop kun je eenvoudig niet hard gaan"), waar hij als enige van de Nederlandse midden-afstanders op beide afstanden de limiet haalde voor het Europees in doorkampioenschap op 11 en 12 maart in Milaan. Hij reageert bescheiden, brengt zo veel mogelijk nuances aan. „In- door ligt me wel. Ten opzichte van Lok, Borm, Louws en Gijs- bers ben ik daarbij bovendien in het voordeel door mijn lengte. Ik ben minstens 20 centimeter kleiner dan zij, wat vooral in de bochten meespeelt. Voor hun zijn die tekort, waardoor ze moeten gaan wringen. Ik kan ze soepel nemen. Dat levert toch wel het nodige voordeel op". Dilemma Niet omdat hij zich daardoor be zwaard voelde, maar gewoon uit „collegialiteit" heeft hij er nog even serieus over gedacht zich maar niet voor de 1500 meter in Milaan in te laten schrijven. Het feit dat hij als enige ook nog een andere gestelde grens had over schreden, had hem voor dat di lemma geplaatst. „Want in Dort mund haalden vier man de limiet voor de 1500 meter en op de EK mogen maar drie Nederlanders op die afstand uitkomen. Ik heb serieus overwogen me dan maar op de 800 meter in te laten schrijven, om een ander ook de kans te geven. Maar het probleem kan zich morgen ook vanzelf nog oplossen. Lok en Louws lopen dan in Dortmund respectievelijk een 3000 en een 800 meter. Redt een van die twee het daarop, dan zijn we klaar. Vooral voor Louws is dat belangrijk. Hij zou als lang zaamste afvallen, als ik toch voor de 1500 meter zou kiezen". En op die afstand wil Lelieveld bij nader inzien toch wel het liefste uitkomen „want op de kortere af stand ligt voor mij de snelheid gewoon te hoog. Er zit voor mij te weinig toekomst in de 800 meter. Erg veel harder dan 1.47 of 1.46 kan ik daarop nooit gaan". Lelieveld laat die afstand dan ook maar liever over aan zijn club genoot Koen Gijsbers, die daarop volgens hem een veel betere kans heeft. „Hij heeft alleen de limiet nog niet gehaald, maar morgen lopen wij in Dortmund een 800 meter. Misschien kan ik hem hel pen. Ik ga in ieder geval proberen hem 600 meter te trekken, door op kop te gaan lopen" Zelfbewuster Een positie, waarin Lelieveld („de Leidse crosskampioenschappen, die ik daardoor mis, zijn nu min der belangrijk voor me"), zich te genwoordig veel vaker bevindt. De 20-jarige Stompwijker is vol ledig geaccepteerd bij de volwas sen lopers. „Vroeger mocht ik alleen meelopen, moesten zij mij helpen. Tegenwoordig help ik hen.." Die woorden, gevoegd bij de uitspraak dat hij inmiddels nog maar weinig ontzag heeft voor de meeste van zijn tegen standers („Ik kijk niet meer tegen ze op") zijn het bewijs dat hij in korte tijd veel zelfbewuster is geworden. Sinds hij vorig jaar in San Sebastiaan zijn debuut maakte op het Europese indoor- toneel, met een vijfde plaats (en uitschakeling) in de serie, is zijn zelfvertrouwen dan ook danig gegroeid. „Klopt", bekent hij, wat hij illustreert aan de hand van zijn laatste race in Dortmund. „Voor die wedstrijd dacht ik nu móét het gebeuren en nu zal het ook gebeuren. Een gevoel dat ik voor die tijd nog nooit zo sterk had gehad. Er kon me ook maar weinig gebeuren, ook al liet ik Klaas Lok zomaar weglopen. Toen Borm over me heen kwam, dacht ik „wat hij kan, kan ik ook" Lelieveld is niet alleen zelfverze kerder, hij heeft ook zijn blik ver ruimd. Waar hij vorig jaar van wedstrijd tot wedstrijd leefde met als enige doel steeds harder te gaan", daar kijkt hij nu verder vooruit. In eerste instantie naar het Europees indoorkampioen schap in Milaan, maar daarover heen ook naar de Europese buitenstrijd in Praag en de Olympische Spelen in Moskou, al doet hij dat laatste dan nog met enige i Op plaats Eerst zijn prognose voor Italië: „Daar moet ik een kans hebben de finale te halen. Het ligt er maar aan welke serie en welke je treft. Belangrijk is, dat ik daar niet door namen laat intimi deren, maar die kans is al kleiner dan vorig jaar, omdat ik het nu allemaal al een keer heb meege maakt. Dat is belangrijk en daarbij weet ik dat mijn tijd op dit moment tot de zes, zeven besten van Europa behoort, al kun je daar nog geen peil op trekken omdat de Ieren en een Fin nu in Nieuw Zeeland lopen en dat zijn de mensen met de grootste kans. Ik ga daar in ieder geval lopen op plaats, met als doel de finale te bereiken. Lukt dat niet, dan is dat jammer. Dan richt ik me onmid dellijk op het zomerseizoen. Want indoor is dan wel leuk om mee te pókken, maar er zijn te weinig wedstrijden. Daar kun je geen seizoen op bouwen. De sfeer bij indoor-wedstrijden is leuk, om dat het pubhek er meer bij be trokken is, maar toch doe ik het buitenwerk nog altijd veel liever". „Daarbij ga ik gericht trainen voor de Europese in Praag. Mijn buitentijd op de 1500 meter is 3.44.5, maar ik verwacht wel dat daar in april, mei het één en ander vanaf kan. Ik hoop uit te komen rond de 3.40, net beneden de li miet die op 3.40 staat. Die moet ik halen, want ik wil er graag heen. Daar ga ik me op richten". De beste Onder leiding van Lambert v.d. Berg, de Bataven-trainer, zonder wie Lelieveld geen stap doet („Als hij ziek is bel ik hem op om te vragen wat ik moet doen, want ik vind hem gewoon de beste. Hij is de grote animator van de hele club"), heeft hij daarbij de trai ning op de weg geschrapt. „Ik kreeg last van mijn voet en mijn lies. Ik loop nu alleen nog maar op zachte grond". Vier weke lijkse trainingen van twee uur bij de Bataven, gekoppeld aan twee duurlopen op eigen houtje in het Wassenaarse Meijendel moeten hem klaarstomen voor de uitvpe- ring van zijn streven. „Voorlopig voldoende", vindt Le lieveld. „Maar in de toekomst wil ik wel meer gaan doen, als dat tenminste effect sorteert. Tot nu toe is mijn vooruitgang mede te danken aan de stijging van mijn kracht door de jaren, maar straks zal ik het misschien alleen van mijn trainingen moeten hebben. Als meer trainen dan uitwerking blijkt te hebben, wil ik er best een ochtend of een middag aanplak ken. Dat zou misschien ook wel geregeld kunnen worden met mijn werkgever (een beton- warencentrum in Leidschendam, „waar ik goed geholpen word, want mijn baas is mijn sponsor"). Me helemaal op de atletiek rich ten, zou ik niet kunnen. Daar mis ik de zelfdiscipline voor. Ik moet er wat naast kunnen blijven- doen". Behalve werken behoort uitgaan met zijn maten tot de andere be zigheden, die hij niet op wil ge ven. Met die beperking dat hij daarbij nooit alcohol aanraakt, „al weet ik niet wat slechter is. Tien biertjes drinken op een avond, of tien flessen sinas weg werken, zoals ik doe. Ik weet al leen dat ik me de andere ochtend veel lekkerder voel". Voor het overige ziet hij ook de atletiek- reizen zelf als uitstapjes, met Moskou als éen verre, maar te verwezelijken droomhalte. „Daar denk ik nog maar niet aan, al wil ik dat natuurlijk ontzettend graag meemaken. Zoals het er nu voor staat, kan het misschien ook wel". Als hij tenminste geen blessures oploopt. Hoewel... Die kunnen soms ook een positieve uitwer king hebben... PAUL DE TOMBE KOPENHAGEN - Christ van der Smissen heeft de inmiddels le vensgroot geworden kans op de derde plaats in het toernooi om het Europees kampioenschap driebanden te Kopenhagen gis termiddag verprutst. De Neder landse kampioen verloor zeer verrassend van de woensdag 56 jaar oud geworden Portugees An tonio Vinagre, die in de eerste zes ronden nog geen partij had kun nen winnen en met het af schuwelijke gemiddelde van 0.644 hopeloos onderaan de ranglijst bungelde. De opgelegde overwinning eindigde in een dramatische ne derlaag met verstrekkende ge volgen. Dat bleek vooral tijdens de tweede seance van de zevende ronde toen de opportunistische Fransman Bitalis ook voor een verrassing zorgde door de Oos tenrijkse caramboleur Scherz de eerste nederlaag toe te brengen terwijl de Westduitser Müller de Belg Dielis in 32 beurten ver sloeg. Müller brak daarmee het 24 jaar oude record van August Tiedtke met vijf beurten en nam gelijk een optie op een plaats bij de eerste drie in het eindklas sement. Een positie op het ere podium plus een reis naar het we reldkampioenschap in Las Ve gas, waarvoor Van der Smissen ook voor vijftig procent kans had gehad als hij die merkwaardige partij tegen de Portugese vete raan Vinagre niet had verloren. Dat Van der Smissen niet zo sterk zou spelen als donderdagavond tegen Bitalis was te verwachten. Na een topprestatie komt immers altijd een terugslag. Bovendien werkte de lome Portugees met zijn armetierige moyenne niet bepaald inspirerend. Vinagre had in de eerste zes ro'nden bijzonder ADVERTENTIE FINALE WK IJSSPEEDWAY ASSEN 5 MAART 1978 Aanvang finalewedstrijd 14.00 uur. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij u reis/toegangsbiljet aanbieden voor slechts 25,-. Inbegrepen: retour 2e klas Assen vanaf de stations Leiden en Alphen Busvervoer in Assen naar het stadion v.v. standplaats tijdens de finalewedstrijden. Vertrektijden zondag 5 maart vanaf station Leiden 8.51 uur spoor 2 vanaf station Alphen 0.06 uur spoor 1 Verkoop kaarten via onze kantoren Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen Telefonische informatie 071-144941 tst. 134. Leidsch/Alphens Dagblad 'n aktieve krant zwak staan spelen. Eenvoudige driehoekjes en randspeelballen miste hij vaak finaal. Het was soms zo erg, dat als hij van een brug zou afspringen naast de ri vier terecht zou komen. Van der Smissen kende niettemin het belang van de partij. Hij speelde dan ook niet slecht en wandelde op zijn gemak naar een voor sprong van zo'n tien punten. Aangezien hij zijn verdediging ook niet verwaarloosde, leek Vi nagre aanvankelijk volstrekt kansloos. In de 41e beurt bleek Christ van der Smissen met een reeks van zeven zelfs de partij toch in zijn voor deel te gaan beslissen. Vinagre, die altijd tegen het einde van duels een uitgebluste indruk maakte, vond echter de vee rkracht terug te komen en zelfs de leiding te nemen. Dat deed hij in de 47e beurt, om in de 55e win nend te Finishen. Van der Smis sen bleef zwaar teleurgesteld op 51 achter... Bevrijd van de druk van het moetgn winnen, speelde Van der Smis sen in de achtste ronde een uit stekende partij tegen de Span jaard Rico, die erg trefzeker be gon. Rico stond steeds voor en had in de 24e beurt een voor sprong van zes punten: 26-20. Van der Smissen kreeg op die stand een goed stootbeeld en hij heeft er optimaal van geprofi teerd. Hij maakte een geweldige serie van elf caramboles. Voor de tweede keer scoorde hij de hoogste serie in het toernooi, een prestatie die overigens in de avond werd geëvenaard door de ROTTERDAM - Clyde Best, Feyenoords aanvalsspits uit Be rmuda, zal zijn contract niet uit dienen. Best, die bij Feyenoord een verbintenis heeft tot het eind van de competitie, keert al begin maart terug naai1 de Portland Timbers. Christ van der Smissen: dag derde plaats Oostenrijker Johann Scherz, in zijn partij tegen Dielis, die hij op dramatische wijze met een punt verschil verloor. De grote reeks van Van der Smis sen was het einde voor Rico, die in 53 beurten verloor van de Ne derlandse kampioen, die na acht ronden in feite al kan terugzien op een goed toernooi voor een debutant. De stand na acht ronden i 1. Ceulemans 16 2. Dielis 3. Müller 4. Scherz 5. Thögersen 6. Bitalis 7. Van der Smis; 8. Noren 9. Sögaard 10. Oddo 11. Vinagre 12 10 0.979 10 10 9 10 8 11 12. Rico 1,014 1.225 1,000 0.889 0.660 0,825 0,729 0,842 LEIDEN - Als alles naar wens verloopt zal op 1 mei de filiale van het traditionele Zilveren Molen-toernooi gespeeld worden. Of dit jaarlijkse evenement van LFC inder daad op de Dag van de Ar beid zijn beslag krijgt moet nog afgewacht worden nu de weersomstandigheden een normale afwikkeling van de competitie danig in gevaar brengen waardoor de KNVB mogelijkerwijs straks zal moeten besluiten op een ander schema (midweekse wed strijden) over te schakelen. LFC hoopt in ieder geval op 8 maart met het toernooi te kunnen starten en de openingswedstrijd belooft meteen een interessante te worden. Op die woensdag avond maakt UVS zijn lang verwacht rentree op de Bos- huizerkade en krijgt dan te maken met zaterdag-eerste klasser RCL waarin nogal wat voormalige blauwwitten acteren. Oefenduels tussen beide teams leverdem meestal overwinningen op voor de Leiderdorpers. Op 14 maart staat het duel tus sen de beide tweedeklassers LDWS en Rij nsburgse Boys op het programma. Net als UVS-RCL een confrontatie tussen zaterdag en zondag. Lugdunum, een oude be kende, moet het op 22 maart opnemen tegen nieuwkomer ARC, de Alphense zaterdag derdeklasser. Gastheer LFC tenslotte komt in de laatste wedstrijd van de eerste ronde (5 apriluit tegen het Haagse Texas IDHB. De duels worden gearbitreerd door Leidse KNVB-scheids rechters. Bart Honsbeek, grensrechter bij het betaalde voetbal, fluit de openings wedstrijd. De resterende wed strijden worden gefloten door Henk Alblas, Hennie Rosier, Dick Sira, Frans Stikkelo- rum, Piet Labruyere en M. Slierings. Henk van der Leek kreeg dé finale toegewezen. Cor Louws), „kans op finale i ALKMAAR - Willem van Hane gem en AZ '67 zijn het met elkaar eens geworden over een nieuwe verbintenis. Vanaf 1 juli treedt een nieuw contract in werking die de 34-jarige middenvelder voor nog vijf jaar aan de Al- kmaarse club zal verbinden. Het is echter nog niet duidelijk of van Hanegem hiervan de volle vijf jaren als speler uit zal die nen, dan wel de laatste periode als medewerker aan de techni sche staf zal worden toegevoegd. Hiermee wordt duidelijk dat AZ gaarne ook zou willen profiteren van Van Hanegems kwaliteiten nadat hij zijn actieve loopbaan heeft beëindigd. AZ-baas Klaas Molenaar heeft al eens eerder laten doorscheme ren dat hij in de kop van Noord- Noord-Holland een voetbal- school wil oprichten en dat hij Van Hanegem hiervoor als di recteur wil aanstellen. Nu AZ een langdurig contract met Van Hanegem heeft afgesloten be gint het er op te lijken dat deze plannen inderdaad vaste voet zullen gaan i LEIDEN - Beide Leidse waterpoloteams spelen dit weekeinde belang rijke wedstrijden. De Zijl/LGB, vijfde in de hoofdklasse, duelleert van avond in Den Haag met Zian/Vitesse, dat met drie punten voorsprong op de Leidenaars de derde plaats bezet. De eerste wedstrijd tussen beide clubs werd door Zian met 8-9 gewonnen, maar in het onlangs gehouden Zilveren Sleutelstoernooi van LZ wist De Zijl/LGB de Haagse ploeg tot twee maal toe te bedwingen. Mocht De Zijl/LGB dat kunststukje op nieuw uithalen, dan zou de strijd om de derde tot en met de vijfde plaats nog spannend kunnen worden. Wint Zian daarentegen, dan komt de derde plaats van de Hagenaars nauwelijks meer in gevaar. Interessant is nog dat VZC/Ritmeester (vierde met éen voorsprong op De Zijl/LGB) zaterdag bezoek krijgt van Neptunus, dat vorige week 4-4 speelde tegen Zian. LZ'86 ontvangt vanavond in zwembad De Zijl het Haagse HZPC. De stand aan de kop van de eerste klasse is momenteel: 1Het Y 25 pt.. 2. HZPC 24 pt., 3. LZ'86 23 pt. en er is LZ dus veel aan gelegen om van HZPC te winnen. De kans op promotie naar de hoofdklasse (de nummers één en twee gaan over) zou dan aanzienlijk toenemen. De eerste ontmoeting tussen de beide teams eindigde in een 6-1 overwinning voor de Hage naars. LZ heeft dus wat goed te maken. Aanvang 19.15 uur. LEIDEN - Geplaagd door blessures van Sid Bruinsma. Wim Weemhoff en Roy Leysner staat Parker Leiden vanavond in Delft voor de zware op dracht Tripper Punch op afstand te houden. Juist nu er weer wat bewe- .ging is gekomen in de basketbalstrijd om de bezetting van de vierde plaats in de na-competitie voor de landstitel is Leiden bijzonder kwets baar. Tegenstander Punch (dat een achterstand van 4 punten op Leiden heeft) voelt de adem van AR Twente in de nek en moet zich sterk maken om de pas veroverde vierde plaats te behouden. Een overwinning op aartsrivaal Leiden kan daar in belangrijke mate toe bijdragen en Punch - is nog niet vergeten dat de voorgaande twee ontmoetingen op voor de Delftenaren onfortuinlijke wijze in een één-puntszege van Leiden eindigden. Morgenavond wordt in de Vijf Meihal (20.30) een oefenduel gespeeld tus sen eerste divisie-koploper VAK Stars en Leiden AU Stars, een selectie team dat zich voorbereidt op het internationale basketbaltoernooi van Den Helder in maart. Bij de „All Stars" spelen enkele bekende jeugdige eredivisie spelers als Geerten Rijks (Punch), Ene van Solm en Jaap Verkerk (RZ) en Marcel Rijsbergen (P/Leiden).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11