JSruisinga wekt woede VVD met standpunt over N-bom BEHEERDER VAN ASIEL BESCHOTEN Nieuwbouw voor zieken huizen en inrichtingen GLACE'S Sahalessy mag hier voorlopig blijven Brokx: te lage huren van goede huizen snel omhoog PARADE PC bruin's. BANKET ,DA-minister oneens met Van derKlaauw hun zorg? Vijandig onthaal voor gouverneur Antillen VOOR GEVULDE KOEKEN RONDO'S EN... flJDAG 24 FEBRUARI 1978 EN HAAG (ANP) - De Zuidmolukse on derwijzer D. Sahalessy (39) mag in Ne derland blijven. Het ministerie van justi tie heeft hem een voorlopige verblijfsver gunning gegeven, die geldt voor een half De vergunning is uitgereikt in af wachting van een definitieve beslissing r zijn toelating als vluchteling in Ne derland. aldus een woordvoerder van het Iministerie gisteravond. ihalessy vluchtte vorig jaar via West- Duitsland naar Nederland. Sinds decem ber zat hij ondergedoken in Nederland. Nadat hij zich op 24 januari bij de vreem delingenpolitie in Assen had gemeld, ver bleef hij in die stad bij mevrouw Soumo- kil, de weduwe van de in 1966 geëxecu teerde Zuidmolukse vrijheidsstrijder dr. Chris Soumokil. Sahalessy wil hier een brug slaan tussen de twee RMS-leiders ir. Manusama en gene raal Tamaela. Hij wil meer eenheid bren gen in de Zuidmolukse onafhankelijk heidsbeweging. "Zijn komst naar Neder land betekent tegelijkertijd een radicali sering binnen de RMS". Dat zegt de Nijmeegse anthropoloog Lias Rinsampessy. Hij is een van de leiders van de Zuidmolukse jongerenbeweging Ge- rakan Pattimura, die het RMS-ideaal heeft laten varen. De Pattimura-beweging ge looft dat de verschillende volken in Indo nesië allemaal recht hebben op onafhan kelijkheid. De Molukkers in Indonesië moeten bovendien zelf kiezen. Rinsampessy heeft vorige week een gesprek gehad met Sahalessy. Daarbij kwam het eenheidsfront uitvoerig ter sprake. "Sa halessy wil meer eenheid in de RMS-be- weging, maar hoe weet hij zelf niet. De man weet nog niets van de Zuidmoluk- kers in Nederland", aldus Rinsampessy. Rinsampessy heeft de indruk dat de RMS- gedachte op de Molukse eilanden nauw elijks leeft. Van gewapend verzet is geen sprake, zegt hij. Er is wel onvrede, maar die heeft een sociaal-economische voedingsbodem. Volgens Rinsampessy voeren de Indonesi sche autoriteiten een verdeel-en-heers politiek. De helft van de bevolking van Ambon bestaat al uit Javanen, die er zich vestigen met een overheidspremie. De Pattimura-leider zit overigens niet te springen om een Indonesië-reis. Rin sampessy vindt, dat er genoeg te doen is in Nederland, werk dat de Molukse leiders hebben laten liggen, zegt hij. DEN HAAG (SP) - In de WD is men woedend over CDA- minister Kruisinga's standpuntverklaring gisteren in de Tweede Kamer over de neutronenbom. De bewinds man van defensie stelde zich zeer duidelijk anders op dan zijn WD-collega Van der Klaauw van buitenlandse zaken, die wat bedremmeld naast hem achter de rege ringstafel toeluisterde. Kruisinga zei dat hij z'n uiterste best zal doen om invoering van het nieuwe atoomwapen tegen te houden. Dat gebeurde nadat Van der Klaauw had verkondigd dat de Nederlandse regering niet voor haar beurt mag praten in de NAVO. Minister Kruisinga houdt het hoofd met één vinger in balans als hij luistert t r Van der Klaauw. DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) ont kent, dat hij van plan is in hoog tempo de huren van kwalitatief goede huizen, waarvoor te lage huur wordt gevraagd op te trek ken. 'De door mijn voorganger inge diende huurprijzenwet heeft als doelstelling een eind te maken aan de te lage huren voor kwalita tief goede huizen. Ik wil bezien of het mogelijk is de termijn waarop deze doelstelling zal worden ge realiseerd te bekorten", aldus de staatssecretaris tijdens de be handeling van het begrotings hoofdstuk volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Oud-PvdA-staatssecretaris Van Dam - initiatiefnemer tot de huurprijzenwet - wantrouwt zijn opvolger. Volgens hem kan deze huurachterstand van kwalitatief goede huizen alleen goed worden gemaakt door jaarlijks hogere dan tot nu toe gebruikelijke huurverhogingen toe te staan. "En daarmee zijn wij terug bij het beleid van de heer Udink", beet Van Dam de bewindslieden toe. De staatssecretaris zei dat men niet kon zeggen dat het beleid van Udink wordt voortgezet. "Dat is een etiket dat men ons niet mag en kan opplakken", aldus Brokx. "Rigoureuze huurverhogingen" komen niet in zijn beleid voor, betoogde Brokx. De staatssecretaris bestreed het voorstel van de PvdA om het aan tal woningwetwoningen voor dit jaar op te voeren. "Geld is niet het probleem", zei de staatssecreta ris, "het probleem zit bij het ge brek aan initiatief tot het bouwen van deze huizen voor de la Direct na deze opvallende botsing gisteren tijdens het NAVO-debat is koortsachtig het overleg hervat tussen de regeringspartijen en hun bewindslieden. Uiterlijk dinsdag moeten zij alsnog op één lijn zien te komen, want tot die dag heeft het CDA uitstel gekre gen voor het innemen van haar standpunt ten opzichte van de weg-met-de-bom motie van PvdA, D'66 en PPR. Een motie, die de christen-democraten - ze ker gezien de krachtige uitspra ken van "haar" minister Kruisinga - zou moeten steunen, maar die de VVD wel in het zou harnas jagen. Banket De kwestie liep gisteren zo hoog op, dat Kruisinga en Van der Klaauw zich moeten zien te schikken naar de wens van de Kamer om dins dag present te zijn. De kamer vond in meerderheid dar er geen dag langer mocht worden ge wacht. Het betekent dat Kruisinga zijn voorgenomen reis naar Oslo voor een gesprek met zijn Noorse ambtgenoot moet verschuiven, terwijl Van der Klaauw zijn bezoek aan Madrid zal moeten bekorten. De strijd kon, hoewel CDA-fractieleider Aantjes slechts om enkele uren uitstel had gevraagd, gisteren niet meer worden beslecht omdat de beide ministers voor een ko ninklijk banket met leden van het ADVERTENTIE .dmtm. In een dorpje genaamd Wijnandsrade, Moest een vader dit raadseltje raden: Het heeft pit, het heeft kracht, En toch is het héél zacht. Pa wist het, hij pakte Parade. (de zachtere vieux) VLAARDINGEN (SP) - Vanuit een hard rijdende auto zijn schoten gelost op de Vlaar- dingse asielbeheerder John Stout. Hij werd niet geraakt. De schietpartij en de vele be dreigingen aan het adres van bestuursleden van de Vlaar- dingse dierenbescherming - onder meer het in brand ste ken van het asiel - hebben er toe geleid dat het bestuur in een spoedvergadering bijeen is geweest. Dit heeft geresul teerd in het overhandigen van een alarmerende brief aan het gemeentebestuur waarin op heldering wordt gevraagd over de aanpak van het zwerfkatten p ro bleem De gemeente zal eerst duide lijkheid moeten geven hoe zij verder het zwerfkattenp- robleem gaat aanpakken. Tot zolang zal het asiel zwerver tjes geen onderdak verlenen. Naar aanleiding van de schiet partij op de asielbeheerder stelt de Vlaardingse politie een onderzoek in. John Stout werd in zijn auto voor de in gang van het asiel aan de Van Linden van den Heuvellweg aangereden en beschoten vanuit een rijdende auto, die hem had opgewacht achter het gebouw van gemeente werken. De politie heeft di rect de omgeving afgezocht naar sporen van de schiet partij. Doordat de politie tijdens haar onderzoek geen lege hulzen heeft gevonden, is het niet met zekerheid vast te stellen met wat voor wapen er ge schoten is. Evenmin trof de politie kogelgaten aan in de beschadigde wagen van Stout. Van de daders ontbreekt elk spoor. Wel heeft de Vlaar dingse politie contact opge nomen met haar collega's in Nijmegen na uitlatingen van Nijmegenaar Sjaak in den Bosch. Deze verklaarde in onze krant van dinsdag harde acties om de kattenvanger te dwarsbomen niet te schro- ADVERTENTIE ÖL corps diplomatique naar het pa leis op de Dam moesten afreizen. Hoe moeilijk de zaak in het kabinet ligt, bleek uit het feit dat Kruisinga, Van der Klaauw, Aan tjes en vice-premier Wiegel (Van Agt is met vakantie in Marokko) nog vóór het NAVO-debat begon hebben getracht een voor CDA en VVD aanvaardbaar beleid uit te stippelen. Kruisinga weigerde echter om voldoende water in de wijn te doen. Eenmaal in de Kamer zei Kruisinga dat hij wel oog heeft voor de mili taire voordelen van het neutro nenwapen, zoals het VVD-Ka- merlid Ploeg die had geschilderd, "maar dat voor hem vooral grote politieke en ethische bezwaren gelden." Hij meende dat hij daarmee "in de geest" van de meerderheid van de Kamer sprak. Daarom zou hij zijn uiter ste best doen om introductie van dit wapen te voorkomen. Via de NAVO zou men moeten proberen om het afzien van de N-bom in te brengen bij de ontwapeningson derhandelingen met de Sovjet- Unie. Bondgenoten Van der Klaauw had daar tegen over gesteld dat de bondgenoot schappelijke consultatie nog in volle gang is. Een beslissing nu door Nederland zou bij de bond genoten "weinig begrip vinden" Ook zou het ons land als onderhan delingspartner uitsluiten. Hij ging met Kruisinga in zoverre mee, dat hij beloofde dat de rege ring in de consultatie met kracht zal bepleiten om besprekingen "met de andere kant" te openen. Mocht dat onverhoopt geen sub stantieel resultaat opleveren, dan zou hij in nader beraad met de Kamer treden. "In de huidige omstandigheden wees Van der Klaauw de motie- Stemerdink (eerste onderteke naar) dan ook af. PvdA-leider Den Uyl sprong vlug in het nauwelijks verholen con flict tussen de beide ministers door te constateren, dat de een volstrekt iets anders zei dan de ander. "Zet de regering zich nu in tegen de aanmaak van het neutronenwapen of niet", wilde hij weten. Zijn poging om het vuurtje op te stoken mislukte in zoverre, dat Kruisinga zich star hield bij "Ik heb gezegd, wat ik heb gezegd en dat is voldoende voor de goede verstaander". Achtervolging HAARLEM (SP) - De Haarlemse politie heeft gisteravond een achttienjarige jongen gearre steerd, die eerder op de dag voor een chaos in de stad had gezorgd. Tijdens een achtervolging door de politie werden twee politieauto's en drie andere auto's total loss ge reden. Een agente raakte licht gewond. De achtervolging begon toen de jongen een stopteken negeerde. Hij vluchtte met grote snelheid, daarbij achtervolgd door een steeds groter aantal politieauto's. Van de politiewagens uit werden aanvankelijk waarschuwings schoten en later gerichte schoten gelost. Een daarv an trof de auto in de benzinetank. De bestuurder wist te ontkomen, maar werd 's avonds gearresteerd. VOETBAL - Het Zweedse natio nale voetbalelftal heeft in het ka der van de voorbereiding van de wereldkampioenschappen in Argentinië gisteren tijdens het trainingskamp in Spanje met 2-0 van de Spaanse tweede divisio nist Malaga verloren. ORANJESTAD (SP) - Gouverneur Leito van de Nederlandse Antil len is op het eiland Aruba vijandig bejegend. Een bezoek van de gouverneur aan dit Antillen-eiland heeft scherpe protesten van de Arubaanse af scheidingsbeweging, de MEP, uitgelokt. Zijn aankomst ging gisteren vergezeld van enig ru- Door de aanvoerder van de MEP, Betico Croes, was een protest demonstratie tegen het bezoek van de gouverneur op touw gezet. Ondanks een verbod van de poli tie wachtten ongeveer driehon derd Arubanen gouverneur Leito bij zijn aankomst op het vliegveld op om luidkeels hun ongenoegen over het bezoek kenbaar te ma ken. Er werd met eieren en rom mel naar de auto van de gouver neur gegooid. De MEP - de grootste partij van Aruba - heeft het niet op gouver neur Leito, het hoofd van de An- tiliaanse regering, begrepen. De Arubanen zien in hem een "ma rionet" van Curasao, die allerlei manieren Aruba's afscheiding van de vijf andere Antillen pro beert te voorkomen. Zo wordt Leito er van beschuldigd dat hij in 1975 de MEP-ministers uit het (vorige) Antiliaanse kabi net heeft gezet en vorig jaar bij de kabinetsformatie via "manipula ties" de MEP uitgerangeerd heeft. Op die manier is de Aru baanse afscheidingsbeweging alle invloed in de Antiliaanse re gering kwijtgeraakt. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - Van alle zieken huizen, verpleeghuizen, zwak zinnigen- en psychiatrische in richtingen mogen er 36 dit jaar en in 1979 nieuwbouw neerzetten. Zij vormen samen de priori teitenlijst, die staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Elk nieuwbouwproject kost ten minste twintig miljoen gulden. Vier bouwplannen zijn al gedeel telijk in uitvoering. Op de lijst met nieuwbouwplannen staan voor Zuid-Holland drie ziekenhuizen (Leiden en Zoetermeer), een verpleeghuis (Gouda), twee zwakzinnigenin richtingen (Zoeterwoude en Nieuwveen) en een psychiatri sche inrichting (Noordwijker- hout). In Noord-Holland komen in aanmerking drie ziekenhuizen, twee verpleeghuizen, twee zwak zinnigeninrichtingen en een psy chiatrische inrichting. Dat zijn onder meer het Medisch centrum in Alkmaar, het Johannes de Deo in Haarlem, Liduina/Parkzicht in Den Helder, het verpleegtehuis in Heemskerk, de Prinsenstich- ting in Purmerend en de psychia trische inrichting St. Willibrord in Heilo. Mevrouw Veder-Smit is van plan om elk jaar een prioriteitenlijst in de bouw van ziekenhuizen en in richtingen bekend te maken voor een periode van twee jaar. Daarbij wordt een scheiding ge maakt tussen projecten die meer en die minder kosten dan twintig miljoen. De helft van het bedrag (voor 1977 was dat 550 miljoen) dat de overheid jaarlijks vaststelt voor het maximum aantal te bouwen ziekehuizen en inrich tingen, gaat naar de kleinere bouwplannen. Onder meer ver betering van de huisvesting van psychiatrische patiënten. De staatssecretaris heeft zich voor genomen om de vernieuwing van de psychiatrische inrichtingen extra te stimuleren. Verouderd Ruim eenderde van de psychiatri sche ziekenhuizen is qua huis vesting zo verouderd, dat uitsel van nieuwbouw of renovatie niet meer mogelijk is. De noodzake lijke vernieuwing gaat zo'n 420 miljoen gulden kosten. Tot deze conclusie komt een werkgroep die zich over de huisvesting in psychiatrische ziekenhuizen heeft gebogen. Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft de Tweede Kamer laten weten dat ze de voorgestelde vernieuwingen volledig onderschrijft. Zonodig zal ze met minister Andriesscn van Financiën overleggen om het bouwplafond van de overheid tijdelijk aan te passen. Dankbaar Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) toonde zich gisteren 'erg dankbaar' voor een motie over het kruiswerk, die de Tweede Kamerlid mevrouw van Leeuwen (CDA) met steun van bijna alle politieke partijen heeft ingediend. Dit gebeurde bij de voortzetting van de behandeling van de begroting volksgezond heid. De motie is mede ondertekend door PvdA, VVD, D'66 en PPR. De Kamer dringt er bij de staats secretaris op aan stappen te on dernemen om de financiering van het kruiswerk zeker te stel len. Door het kruiswerk vanaf 1 juli dit jaar onder te brengen bij de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Mocht dat niet lukken, dan moet er een an dere oplossing worden gevon den, zodat aantasting van kwali teit en omvang van het kruiswerk wordt voorkomen. Een eventuele contributieverhoging moet in ieder geval ook binnen de perken blijven. Het kruiswerk dreigt ernstig m de knel te komen door de voorge stelde subsidieverlaging van het vorig kabinet met 11 miljoen gul den per 1 juli dit jaar. Staatssec retaris Veder-Smit zegt alle po gingen in het werk te willen stel len om het kruiswerk niet de dupe te laten worden van de be zuinigingen die het kabinet van plan is. Met de datum van 1 juli heeft ze echter moeite, omdat dat 'heel kort dag' is. Aan de Zieken fondsraad heeft ze gevraagd haar vóór 1 mei advies te geven over de mogelijke financiering van het kruiswerk uit de AWBZ. De kruisorganisaties zijn voor hun inkomsten nu namelijk nog af hankelijk van subsidies van rijk, provincies, gemeenten en beta lende leden. De Tweede Kamer vindt aftakeling van het kruis werk onacceptabel, temeer om dat de overheid de zogenaamde thuiszorg - waarin het kruiswerk een belangrijke rol speelt - zo hoog heeft.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7