Plannen voor parkeer- garage aan Levendaal Hard Drugs Uitkering 425 Leidenaars omlaag 'Harde' actie om drugs te weren (pp plaats zeepfabriek Sanders Gelijkwaardig huis is straks bij renovatie mogelijk dwangmiddel Dealers En Gebruikers Van DieTroep: -RIJDAG 24 FEBRUARI 197» JL ?kwj -W- -■ -■ «LEIDEN - Het ge ar, 2| meentebestuur van Leiden lijkt aan te stu- e/iren op de bouw van Vla' een parkeergarage op eiaa de plaats van de vroegere zeepfabriek SJ van Sanders aan het 5411 Levendaal. Het col- 3sa lege heeft onlangs met de eigenaar van het complex - de bouwmaatschappij Bakker uit Nieuw Vennep - de eerste oriënterende ge sprekken in deze rich ting gevoerd.- Daar naast is het college ook met het bedrijfs leven (via de stichting Leidse Binnenstad) in iei gesprek over par- keervoorzieningen. ei I Deze ontwikkeling volgt op de be slissing in de gemeenteraad om drie plaatsen in de stad aan te wijzen als mogelijke locatie voor een parkeergarage. De eerste keus kreeg daarbij de omgeving Garenmarkt/Levendaal. Met deze beslissing - vorige maand vastgelegd in de ontwikkelings- j schetsen voor de binnenstad - zette de raad na jarenlange afwij zingen een eerste stap in de rich ting van een parkeergarage. Na de beslissing van de gemeente raad werd al snel duidelijk dat de locatie Levendaal/Garenmarkt vertaald moet worden in het complex van Sanders. Een par keergarage op of onder de Ga- renmarkt wordt vrij algemeen af gewezen of voor onmogelijk ge zien. Voor het complex van San ders zit de gemeente echter nog met het probleem dat men niet de eigenaar is. Bouwmaatschappij Bakker kocht het Sanders-complex vorig jaar juli voor een bedrag van an derhalf miljoen gulden voor de neus van de gemeente weg. Het bouwbedrijf had toen plannen voor appartementenbouw. Door het vastleggen van een voorbe- reidingsbesluit voor deze omge ving kon de gemeente deze ont wikkeling voorkomen en was Bakker zijn mogelijkheden voorlopig kwijt. Inmiddels is men bij het bouwbe drijf wel geïnteresseerd om in De zeepfabriek van Sanders, die in juni leegkomt. samenwerking met de gemeente een parkeergarage te bouwen. Hierover is inmiddels een eerste contact met de gemeente ge weest. Adjunct-directeur Van Haaften heeft het idee dat de ge meente wel belangstelling heeft. Van de kant van de gemeente is wethouder Waal echter nog zeer voorzichtig en terughoudend. Zenuwachtig Hij wil wel kwijt dat Sanders "de beste mogelijkheid is", maar gaat nog niet zover dat daar nu al een parkeergarage moet komen. Vol gens Waal is de noodzaak op korte termijn nog niet urgent. Zelf denkt hij op zijn vroegst aan 1979 als streefdatum. "Eerder hoeven we ons nog niet zenuw achtig te maken", aldus de wet houder. Van de kant van Sanders zegt men plannen voor een parkeergarage binnen enkele maanden op tafel te kunnen leggen. "Dat is niet zo moeilijk, er zijn al zoveel par keergarages gebouwd", zegt ad junct-directeur Van Haaften. Bij de gemeente is men veel be hoedzamer. Wethouder Waal vindt dat aan de vormgeving veel aandacht moet worden besteed. "Je kunt daar niet zomaar alles neerzetten", geeft hij te kennen. Zelf speelt hij met het idee hier voor straks een ontwerper van naam aan te trekken. "Nieuw Leven" De Leidse muziekvereniging "Nieuw Leven" bestaat dit jaar zestig jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt morgenavond in hetAntonius Clubhuis aan de Lange Mare een feestavond georgani seerd. De festiviteiten begin nen om acht uur met een con cert van de harmonie onder leiding van de heer P. Baart. Voor de pauze zal ook het ma jorette-korps enkele malen op treden. Na de pauze treden op conferencier Frans Vrolijk, de Globetrotters en de Rand stadspelers, terwijl de avond wordt besloten met een bal. "De Brasem" Het Leidse viscollege "De Bra sem" viert zaterdag ook feest. Dat gebeurt in verband met het veertigjarig bestaan van het college. In het zaaltje "op de palen" aan de Boshuizer- laan 38b wordt 's middags tussen half twee efn half vier een receptie gehouden voor leden, oud-leden en begunsti gers. Het jubileum wordt ook nog gevierd tijdens een feest avond. D'66-vergadering De afdeling Leiden van D'66 houdt vanavond een leden vergadering in -het Pieters kerkzaaltje. Aanvang 8 uur. Tijdens de vergadering zal het verkiezingsprogramma en de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsver kiezingen worden vast gesteld. Bovendien spreekt de uit Oegstgeest afkomstige Elida Wessel over de toestand in de Nederlandse vrouwen gevangenissen. PvdA-vergadering De Leidse PvdA-afdeling ver gadert vanavond ook. En wel vanaf half acht in het kabinet aan de Maria Gijzensteeg (dus niet in het Parlement). Belangrijkste punt van de vergadering is de vaststelling van de kandidatenlijst voor de komende verkiezing. Het bestuur heeft voorgesteld deze zaak in beslotenheid te be handelen. Disco-avond In de kantine van de voetbal vereniging VTL wordt zater dagavond een disco-avond georganiseerd. Het dansen op platen begint om acht uur. Jatwerk De Groningse politieke theater groep "Werk in uitvoering" treedt zaterdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 op met het stuk "Jatwerk". Het is het verhaal van werkende jonge ren, die te maken hebben met diefstallen, drugs en werk loosheid. Popmuziek maakt een geïntegreerd deel uit van het stuk. De voorstelling be gint om half negen 's avonds. Maritiem Voor een maritieme manifesta tie kunt u vanavond tussen 7 en 9 uur terecht in de Chris telijke Technische School aan de Vijf Meilaan 137. Op de ex positie worden zaken belicht als zeescheepvaart, visserij, loodswezen, hydrografie, kustverlichtingscheepsbouw en dergelijke. De tentoon stelling is een initiatief van de CTS, de Marinevoorlich tingsdienst en het Ned. Mari tiem Instituut in Rotterdam. The Softies De Engelse punkformatie "The Softies" treden vanavond op in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat. De groep werd vorig jaar op- gericht toen zanger Big Mick in een Amsterdams café gita rist Pedro Marx, drummer The Baron en basgitarist Frank N. Siein ontmoette tij dens een jam-sessie. Het op treden van "The Softies" be gint om acht uur. De financiering van een parkeer garage is voorlopig nog het groot ste knelpunt. Bij het bouwbedrijf Bakker zegt men alleen moge lijkheden te zien als de gemeente deelneemt in de stichting. Op deze wijze denkt men aanspraak te kunnen maken op aanzienlijke rijkssubsidie. De gemeente heeft zich daarnaast steeds op het standpunt gesteld dat een par keerkelder alleen mogelijk is als het bedrijfsleven bijdraagt. Mooi aantal Volgens Van Haaften komen de kosten voor een parkeergarage globaal op 15.000 a 18.000 gulden per parkeerplaats. Hij denkt voor het Sanders-complex aan een ga rage met een capaciteit van 450 plaatsen. Dat zou dan een inves tering van ruwweg 7 miljoen gul den betekenen. Wethouder Waal wil nog geen oordeel geven over de juistheid van deze raming, maar noemt een capaciteit van 450 plaatsen "een mooi aantal" Het contact van de gemeente met het bedrijfsleven over een par keergarage is nog in een voorlo pig stadium. In gesprekken tus sen gemeente en de Stichting Leidse Binnenstad is de realise ring van een parkeerkelder na lange tijd voor het eerst weer aan de orde gekomen. De nadruk lag daarbij op de beheersvorm. Het gaat er dan om op welke manier het bedrijfsleven bijdraagt. Het bedrijfsleven verbindt aan bij dragen in de kosten ook invloed ADVERTENTIE op het parkeerbeleid van de ge meente. De komende tijd zal de gemeente zich vooral bezig houden met on derzoekswerk. Met het bedrijfs leven spreekt men binnenkort weer verder. De onderhandelin gen met het bouwbedrijf Bakker worden in april voortgezet. Het Sanders-complex komt overi gens in juni leeg. Het bedrijf is er al geruime tijd weg, maar had vo rig jaar bij de verkoop nog een voorlopig gebruik van een jaar bedongen. Tot nu toe is het zo bij renova tie: als ik als huurder niet wil omdat ik al behoorlijk wat tijd en geld in het huis gestoken heb en straks na renovatie nog een hogere huur moet gaan betalen ook, dan gebeurt het ook niet. Niemand kan mij dwingen om mijn huis te renoveren. Dat hebben B en W, en met name de wethouder voor Volkshuisvesting Verboom, vanaf het begin van de reno vatie in Leiden ook steeds geroepen ter geruststelling van bewoners: "Er wordt ge renoveerd voor de zittende bewoners, als die niet willen, doen we het niet". Maar daar lijkt verandering in te komen, als de president van de Rotterdamse recht bank maandag uitspraak doet in een kort geding dat de gemeente Vlaardingen te gen een weerspannige huurder heeft aangespan nen. De man huurt een wo ning van de gemeente in een complex van 146 woningen die op dit moment gereno veerd worden. Hij is de enige van het hele complex die zich tegen die renovatie blijft verzetten. De gemeente voert aan dat het technisch en financieel nauwelijks mogelijk is om het hele com plex behalve die ene woning te renoveren. Het zou er dus op neerkomen dat één bewo ner de renovatie van een heel complex tegen kan houden. Daarom heeft de gemeente Vlaardingen aan de rechter gevraagd hier een uitspraak over te doen. Hoewel die uitspraak pas maandag gedaan zal worden, heeft de president al laten doorschemeren dat hij van mening is dat een renova tieplan niet door één huurder in de war geschopt mag worden. Zijn uitspraak zal waarschijnlijk neerko- Een foto uit oktober 1975: de renovatie in het Haagwegkwartier in volle gang. men op het volgende (aldus een bericht in De Volksk rant): werkzaamheden waarvoor een bewoner niet uit zijn huis hoeft, moet hij toestaan. Hij kan zich niet laten dwingen tijdelijk te verhuizen in verband met renovatie, maar wanneer hij van de huiseigenaar een ge lijkwaardige woning voor permanent krijgt aangebo den, dan moet hij die ac cepteren. Als het inderdaad een derge lijke uitspraak is die de rech ter maandag doet, zal een bewoner zich niet meer aan de geruststellende woorden van wethouder Verboom vast kunnen houden, want aan die uitspraak zullen wo ningbouwverenigingen, par ticuliere huiseigenaren en de gemeente zich dan zelf vast kunnen houden. Beleids uitspraken zijn in Leiden op grond van een uitspraak van de rechter in Vlaardingen niet te verwachten. Wethou der Verboom is trouwens ziek, dus kon niet om com mentaar worden gevraagd. Er blijven veel vragen open: hoe en door wie zal bepaald worden wat gelijkwaardige woonruimte is? Hoe zal de benadering liggen bij de ge meente, bij een woning bouwvereniging, die altijd nog een ledenvergadering heeft die het bestuur op drachten kan geven, of bij een particuliere eigenaar? De vraag is hoe deze uit spraak gehanteerd gaat worden door de diverse be trokkenen. Nu zal het niet zo erg vaak voorkomen dat een bewoner blijft dwarsliggen. De erva ring van sociaal raadsman bij de renovatie in de Kooi en Noord, A. de Groot is dat er in elk plan wel mensen zitten die al veel aan hun woning hebben opgeknapt en het er moeilijk mee hebben dat al les weer opnieuw gedaan wordt terwijl ze daarna dan nog een hogere huur moeten betalen ook. Maar het me rendeel van die potentièle weigeraars gaat als puntje bij paaltje komt toch mee. Hij heeft het één keer mee gemaakt dat een bewoner bij zijn weigering bleef. Met de renovatie is men toen om hem heen gegaan, dat bleek in dat geval mogelijk. In Leidse buurt- en clubhuizen BBSEEaZma De beste voegloze 14 k. rin- geh o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Bij het verwijderen van dealers of gebruikers, wordt desnoods de hulp van de politie ingeroepen. GEBRUIKERS; BIJ PANIEK OF HULP, kontakt opnemen met de staf of c.a.d.tel.76 62 30 Man overleden na aanrijding LEIDEN - De 66-jarige Leidenaar F. Hockx is gisteravond in het Diaconessenhuis aan zijn ver wondingen overleden. De man stak vorige week dinsdag plotse ling het kruispunt Churc- hillaan/Vijf Meilaan over. Een vrachtwagenbestuurder kon hem niet meer ontwijken en reed hem aan, waarbij de voetganger ernstig hersenletsel onlien. ADVERTENTIE DEALER VAN O A B0USSAC GORDIJNEN TAPIJT GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 LEIDEN - 'Hard drugs dealers en gebruikers van die troep: donder op'. Deze duidelijke taal staat te lezen op een affiche, dat sinds enkele weken in alle Leidse buurt- en clubhuizen hangt. Het betreft een actie waarvoor al in het najaar van '77 het initiatief werd genomen door een stedelijk jongerenwerkers-overleg van club-en buurthuiswerkers die de snelle ontwikkeling van de drugproblematiek, het toene mende gebruik onder de be zoekers met zorg gadesloeg. Via gesprekken met het CAD (Con sultatiebureau Alcohol en Drugs) de GGD en de gemeentelijke po litie werd een gezamelijke aan pak van het hard-drugbeleid uit gestippeld. Gebruikers en dealers van hard drugs zullen voortaan uit de buurt-en club huizen worden geweerd om de andere bezoekers te 'bescher men'. Eventueel kunnen de wer kers de gebruikers doorver wijzen naar het CAD. De werkers zelf vinden dat ze de opleiding en ervaring missen om harddrug gebruikers binnen het club- of buurthuis te kunnen helpen. De invoering van de affiches heeft in enkele weken tijd volgens werkers van het overleg geleid tot 'een stuk duidelijkeheid'. 'Het klinkt hard, wat er op zo'n affiche staat, maar de ervaring leert dat verslaafden aangepakt moeten worden. En als we het niet zou den doen kunnen we de jongeren geen veiligheid meer bieden', al dus Leen, één van de leden van het jongerenoverleg. Van de veertienhonderd gulden die de gemeente voor de bestrijding van hard drugs en hun ge bruikers ter beschikking heeft gesteld zal een deel worden be stemd voor tyet maken van een zeven minuten durend filmpje, waarvan het scenario al gereed is, maken. Intussen heeft het FZA, een overkoepelend orgaan van alcohol- en drugsinstellingen toegezegd subsidie te verlenen voor het maken van de film. Daardoor krijgt deze een wat al gemener karakter. Het filmpje zal wel in Leidse buurt- en clubhui zen worden opgenomen, en zal, voigens de jongerenwerkers geen enkele gebruiker laten zien. De sfeer in de clubhuizen, de menin gen die de bezoekers hebben over harddrugs zullen in het filmpje naar voren komen. In het Leidse Volkshuis is de actie al wat eerder van start gegaan. Vanaf september van het vorig jaar zijn de werkers daar bezig druggebruikers te weren of door te verwijzen naar het Consulta tiebureau. Met het gevolg dat het drugprobleem in dat clubhuis al 'veel minder groot' is dan vorig iaar. Hoeveel gebruikers die het Volkshuis regelmatig bezoeken al zijn geholpen is volgens het jongerenoverleg moeilijk te be palen. 'Ze krijgen niet alleen van ons maar ook van verschillende andere kanten prikken om zich tot het Consultatiebureau te wenden'. Bovendien wordt één van de doelstellingen van de actie het preventief werken ten op zichte van niet-gebruikers, be reikt door de opvallende affiches. Hogere huren niet meer volledig vergoed LEIDEN - Van de 2300 Leidenaren die een uitkering krijgen in het kader van de bijstandswet, gaan 425 er de komende maanden door een wijziging in die wet finan cieel op achteruit. Dat deelde di recteur Boot van de Sociale Dienst gisteravond mee in een vergadering van de raadscom missie sociale zorg. Die achter uitgang wordt veroorzaakt door dat met ingang van afgelopen 1 januari bijstandskrachtigen niet langer de volledige woonkosten vergoed krijgen, maar allemaal Met name voor de mensen die een huur verwonen van tussen de 350,- en de 525,- kunnen de ex tra kosten niet via de huursusi- dieregeling worden opgevangen en komen deze voor rekening van hun eigen, veelal al schaars ge vulde portemonee. Als over gangsregeling geeft de Sociale Dienst tot 1 juli nog een gedeelte lijke compensatie van die extra kosten, maar daarna moeten be trokkenen ze volledig zelf beta len. Zo'n 50 kamerbewoners met een huur boven de 165,- zo heeft Boot berekend, krijgen door de nieuwe regeling ook moeilijk heden. De directeur sprak van een 'uiterst moeilijke situatie' en van 'een regeling waar we zeker niet gelukkig mee zijn'. Namens de gemeente is er al druk uitgeoefend bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) om bij de minister van CRM om een herziening te vra gen. Tot nu toe hebben die po gingen evenwel niets opgeleverd. De raadsleden stelden voor om weer contact met de VNG over deze kwestie op te De afdeling Leiden van de belan genvereniging van werklozen demonstreerde gisteravond voor het stadhuis tegen de regeling. Tijdens de vergadering eiste men dat er volledige compensatie van de extra kosten komt en dat niemand gedwongen wordt om naar een goedkopere woning te gaan, tegen zijn zin. Overigens zal contact worden ge zocht door wethouder Ooster man met zijn collega Verboom van volkshuisvesting over de vraag hoe de gevolgen op het ge meentelijk bureau huisvesting kunnen worden opgevangen. 'Er is nu al een tekort aan goedkope woningen en als die vraag nog eens vergroot, wordt door deze regeling moeten er maatregelen worden genomen', aldus de wet houder.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3