Tsjechen te sterk voor tennisteam Kans doorgaan afdelingsvoetbal minimaal ik 'TJïï Veel kritiek op Noorse trainer Leiden heeft nu z'n eigen Carex uitlaatcenter. Carex uitlaten metl jaar garantie ^vooralle automerken! VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 GOTHENBURG - Eensgezind draaien ze hun rondjes. De telgang wordt door niemand verstoord. Een hecht gezel schap zo te zien op het kun stijs van Ullevi. Maar schijn bedriegt, want met de rust die zo op het eerste oog zou heersen in de Noorse schaatsploeg is het slecht ge steld. Ook de Noren hebben hun problemen. Voor Egbert van 't Oever barstte de bom zondag, binnenkort zijn de Noren aan de beurt. En de man die de mogelijke oorzaak zal zijn is geen schaatsenrijder maar trainer Josh Tenmann. Zijn positie namelijk wordt door de Noorse "Essen" Stensen, Storholt, Stenshjemet en Sjoebrend aangevochten. Volgens dit viertal is het leiderschap van Tenmann zeer discutabel geworden. Sten Stensen, de oudste van het viertal en verreweg de rijder met de meeste erva ring wilde nauwelijks iets loslaten over de juiste toe dracht. Toch zei hij: "Ook in Noorwegen zijn we wat de samenwerking betreft afge gleden. De groep verwijt Tenmann dat hij hen te kort houdt. Nee ik praat niet over een mogelijk ontslag van hem. We wachten eerst de WK af Het rumoer dat in Noorwegen is ontstaan is niet geheel nieuw. De zestiger Tenmann die er de laatste jaren voor heeft gezorgd dat Noorwe gen zich ontworstelde aan de macht van Nederland en met een vrijwel nieuwe genera tie op de proppen kwam - Sjoebrend zijn eigen pupil, Storholt en Stenshjmet, heeft intern al eerder kritiek gekregen. Die kritiek kwam uit de hoek van de clubtrai ners. Tenmann zou volgens deze trainers geen enkel oog meer hebben voor de jeugd. Slechts zijn viertal telde. Voor Kees Verkerk, de coach van de Zweden die nog altijd in Noorwegen woont was dit gegeven allerminst nieuw. "Er broeit iets in Noorwe gen. Dat is juist. Finn Hodt, de trainer van Stensen is de eerste geweest die openlijk Tenmann is afgevallen. Vol gens mij kan het niet lang meer duren. De jongens pik ken zijn autoritaire gedrag ook niet meer. Vorige week kwamen de eerste kritieken goed los. Tenmann verbood ze aan wedstrijden deel te nemen toen hij hoorde dat ook Heiden zou verschijnen. Mocht de kernploeg van de No ren ook uit elkaar spatten dan kan dit mogelijk cata strofale gevolgen hebben voor het internationale schaatsen. Wie blijven dan nog over? £»lechts een Hei den en Martsjoek mag men in de toekomst nog als serieuze kandidaten zien voor een Europese of wereldtitel. Verkerk; "Als deze vier zouden stoppen betekent dit de doodsteek voor het schaat senrijden. Het lijkt of het zo moet. We moeten door een diep dal. Daar ben ik van overtuigd." GOTHENBURG - Kid Cruel noemen ze hem in Amerika en dat slaat dan zowel op zyn onderkoelde flegmatieke ma nier van handelen als op de tak van sport waarin hij triom fen viert. Gistermiddag laat maakte Eric Heiden, drievoudig wereldkampioen vorig jaar, (allrounders, ju nioren en sprint), zijn opwachting in het kille Gothen burg, waar hij dit weekeinde zijn allrounderstitel moet verdedigen. Als gedoodverfde favoriet. Geen kruit is gewassen tegen Hei den, meent Oranje'sTjaart Kloos terboer. Misschien had Martsjoek een kans gehad als hij geen griep had ge had, kermt men in het Russische kamp. Alleen de gerimpelde Tenmann heeft vermoedelijk te gen beter weten in toch nog zijn bedenkingen. "Als Heiden wer kelijk alleen op de sprint heeft ge traind, dan moet hij op de 500 me ter zaterdag minstens 0,6 seconde pakken op de concurrentie, an ders wordt hij uiteindelijk in het algemeen klassement toch door Stensen of Storholt geklopt", al dus de Noorse schaatscoach. Zelfverzekerd Heiden lacht om dat voorbehoud. Hij is zelfverzekerd. Als het een beetje meezit op de 500 en de 1500 meter red ik het wel, stelt hij nuchter. De 19-jarige wereld kampioen heeft dit seizoen pas één tien kilometer gereden, in 15.32, maar, hij zegt het ronduit, als ik er straks aan moet beginnen met uitzicht op de titel, ach dan zweept me dat zo op, dan lukt het wel weer. Zoals het hem vorig jaar in Heeren veen lukte, toen hij om de Noren te kloppen 15,02.8 op de klokken moest brengen, terwijl zijn tot dan toe beste tijd op de tien kilo meter zo'n 20 seconden langza mer was. Heiden reed toen 14.59.02 bij elkaar, ruim vol doende voor de wereldtitel en verstoorde zo het Noorse feest dat al aan de gang was. En pas sant liet hij op die rit Olympisch kampioen op de tien kilometer Piet Kleine ver achter zich. Eric Heiden. De mythe heeft zich al danig gevormd. Een super-kam pioen. Hij hoeft niet eens te trai nen. Het is een natuurtalent. Hij is niet te kloppen, zo wordt er ge fluisterd. Hij wil dat imago best een beetje versterken. Liet zich in het Zweedse Holmestrand giste ren bij een temperatuur van 15 graden onder nul naakt op het ijs fotograferen, op schaatsen met een vijgenblad voor. Onzin, al die schaatspakken en al die voorbe reidingen, grijnsde hij welwil lend. Maar de werkelijkheid is anders. Thuis in Madison Op de heuvels rond de universiteit van Wis consin, trainde Eric Heiden zich deze herfst ook weer stuk. Schaatssprongen, gewichthef fen, wielrennen, maakten deel uit van het zware oefenprogramma. Hij introduceerde ook een nieuw tje, maakte op een plastic bord van enkele vierkante meters de schaatsbewegingen, de voeten in schapenwollen sokken gestoken. Hij was zo fanatiek in die herfst maanden van 1977 dat hij zijn knie verdraaide en pas tegen kerstmis de training kon hervat ten. Zijn trainster Diane Holum, gou den winnares op de 1500 meter in Sapporo: "Het is heel gek, maar het heeft hem qua conditie niet eens ver achterop gebracht. Hij herstelt zo snel dat hij ontzettend gauw weer op zijn oude peil was aangeland" Doel Eric Heiden heeft als uiteindelijk doel voor ogen de Olympische Spelen van 1980. Hij wil daarop alle afstanden participeren. Vindt wel dat hij de financiële middelen moet hebben om zich voor te bereiden. Heiden, half la chend: "De kas van de Ameri kaanse schaatsbond is leeg. Normaal gesproken moet ik nu maandag gewoon naar huis. Nu willen ze me in Inzeil hebben voor de recordwedstrijden om de gouden schaats. En natuurlijk mijn verblijf betalen ze daar Maar ik heb gezegd, ik kom alleen maar als je mijn ploeggenoten ook uitnodigt. Dat hebben ze nog niet gedaan, misschien wachten ze eerst af of ik wel wereld kampioen word". Hij heeft volmondig toe dat schaat sen in Amerika niets voorstelt. Op de universiteit, waar hij voor sportarts studeert, wordt hij voor gek versleten, wie schaatst er nou, daar is toch geen droog brood in te verdienen. Nadat hij wereldkampioen werd vorig jaar in Heerenveen kreeg hij in totaal twintig brieven en die waren van fans in Europa afkomstig. Ook kwam er nog een telefoontje van een grote firma in Amerika. Ze wilden hem wel sponsoren als hij eerst uitlegde wat schaatsen pre cies was. Maar toen Heiden de tien kilometer had verklaard, toen hingen ze op en hoorde hij nooit meer iets van ze. Hij heeft geen echte financiële pro- AMSTERDAM - Het Nederlands tennisteam heeft gisteren in het Amsterdamse Frans Otten-stadion met 1-2 van Tsjecho-Slovvakije verloren. In de beslissende pro motie-wedstrijd voor een plaats in de eerste divisie van het toernooi om de Koning Gustaafbeker kon van het gelegenheidsteam alleen Louk Sanders tot een overwin ning komen. De tennisploeg moest gisteren Tom Okker missen, die na een succesvolle trip van zeven weken het verblijf in huiselijke kring belangrijker vond dan de oproep van KNLTB om de helpende hand toe te steken. In zijn plaats speelde nu Rolf Thung, ook al omdat Wouter Fok geblesseerd Rolf Thung maakte het Jiri Hrebec tamelijk moeilijk. Thung was aan het simpele krachttennis van service en volley van zijn 27-jarige tegenstan der gewaagd. Zijn mentaliteit was zelfs beter. Hij bleef onbewogen toen Hrebec trachtte de zaak te intimideren. Uiteindelijk bleek de Tsjech toch te sterk voor de Hilversummer te zijn: 7-5, 5-7, 6-3. Louk Sanders trok die achterstand echter weer recht, door in drie sets de oud-Wimbledon kampioen Jan Kodes te verslaan. Met de niet-spelende captain Fred Hemmes was doorgenomen dat de gevaarlijke backhand van Kodes ontweken diende te worden en dat Sanders op de tweede service zou aanvallen. Dat eenvoudige concept werkte wonderwel. Ko des werd met 6-3, 6-7, 6-3 de voet dwars gezet. In het beslissende dubbelspel verloren de Nederlanders echter weer. San ders en Thung konden in de eerste set nog redelijk bijblijven bij Kodes en Hrebec, maar in de tweede moesten zij toch duidelijk afhaken: 6-7, 1-6. Nederland heeft de kans om naar de eerste divisie te promoveren nu niet meer in eigen handen, want de enige kans op promotie bestaat nog als Denemarken met 3-0 van de Tsjechen wint. Een dergelijke uitslag lijkt erg onwaarschijnlijk. Eric Heiden stijlvol i blemen, zijn vader is orthope disch chirurg en die kan wel wat missen, maar Eric Heiden vindt dat hij en zijn getalenteerde zus Beth het verdienen om stevig ge steund te worden door het Ame rikaanse Olympisch comité. Heiden: "Waarom moet mijn vader alles betalen. Ik had bijvoorbeeld dit seizoen best al veel eerder geen zorgen de tien kilometer" naar Europa kunnen komen voor wedstrijden. Maar dat moest dan wel op eigen kosten. Nou, daar pas ik voortaan voor. Ik ben ge woon thuis gebleven. Elke dag een uurtje of vier getraind in West Allis. Leuk getraind. Alleen weet ik natuurlijk niet hoe ik er voor sta ten opzichte van de Russen en de Noren. Maar aan de andere kant, ach, bij het sprinten ging het ook prima, ik werd wereld kampioen en ik weet wat ik op de andere afstanden kan. Tenslotte moet ik het toch zelf doen. Zolang ik, als ik een sterke tegenstander op de tien kilome ter heb, hem niet voor me zie, dan hoef ik ook niet te weten hoe sterk hij precies is....". ADVERTENTIE En u kunt er binnenrijden zonder afspraak. In ongeveer een half uurtje monteren de snelle specialisten van Carex uw nieuwe uitlaat onder uw auto. Zonder arbeidsloon te berekenen. Maar wèl met 1 jaar garantie. Carex Leiden, Morsweg 66, telefoon (07176 99 64. Carex heelt nog 5 andere vestigingen in de randstad. LEIDEN - De kans, dat er in het komend weekeind in Leiden en omgeving gevoetbald zal kunnen worden, moet, ondanks de inge vallen dooi, vooralsnog minimaal worden geacht. Volgens Sportstichtingsfunctionaris Etses is de toestand van de Leidse velden zonder uit zondering slecht te noemen. Hij: "Ik wil nog geen definitief oordeel vellen. Dat zal ik uiteindelijk vandaag pas moeten doen. Maar de dooi zal toch flink moeten doorzetten wil er in het komend weekeinde gespeeld kunnen worden. De hal zit overal nog stevig in de grond, en zolang daar sprake van is, kan er niet aan voetballen worden ge dacht". Wanneer inderdaad tot algehele afkeuring mocht worden besloten, zal dit voor de com,- petitie van de zaterdagafdeling geen ramp zalige gevolgen hebben. Tot het moment, dat Koning Winter - nu anderhalve week geleden - zijn greep naar de macht deedkon het vast gestelde programma als regel vrijwel onbe lemmerd worden afgewerkt. De huidige si tuatie wordt op het Bondsbureau van de KNVB, afdeling Leiden, waar het gaat om de zaterdagcompetitie, dan ook allerminst met pessimisme en zorg bekeken. Luister bijvoorbeeld naar competitie-indeler Van Rijn: "Die competitie geeft ons totaal geen problemen. De koplopers behoeven tenslotte nog maar vier wedstrijden te spe len. En met de maanden maart en april nog voor de boeg. moet het al heel gek lopen wil len we niet vóór mei klaar zijn". Anders liggen de zaken echter ten s de Leids/Goudse competitie. Met name de velden in de Lek en I Jsselstreek hebben flink te lijden gehad van de vorst. De hoofdconsul van de afdeling Gouda, Maat is dan ook van mening, dat daar zondag zeker niet ge voetbald zal kunnen worden. Hij: "De hal zit in de Lek en IJsselstreek meters diep in de grond. Voetbal zou op de velden levensge vaarlijk zijn. En waar het de Goudse velden betreft, ben ik trouwens ook niet zo optimis tisch. Voor mij is het nu al voor 80 procent zeker, dat er zondag niet gespeeld zal kunnen worden". Van Rijn opnieuw: "De zaken zullen daardoor, wat de Leids/Goudse afdeling aangaat, wat moeilijker komen te liggen. Neem nu bij voorbeeld maar een club als Ammerstol. Die ploeg heeft tot nu toe nog maar elf wed strijden gespeeld. Het zal me dan ook niet verbazen, als we voor die afdeling in april ook wedstrijden op de woensdagavond zullen moeten vaststellen". GERARD VAN PUTTEN Wereldtijd op 800 m. vrije slag BRISBANE - Tracey Wickham heeft gisteren in Brisbane een nieuw wereldrecord op de 800 meter vrije slag gezwommen. De Australische kwam tot een tijd van 8.30.53, waarmee zij het drie weken oude record van haar landgenote Michelle Ford met bijna een seconde verbeterde. Tracey Wickham bracht deze scherpe tijd op de klokken on danks een valse start. De zwem sters hadden al 30 meter afgelegd eer zij gewaarschuwd werden, dat er iets loos was. Na twintig minuten konden zij weer aan de start verschijnen. Het oponthoud had voor Wickham geen nadelige gevolgen. Ex-wereldrecord houdster Michelle Ford werd overigens tweede in 8.33.63.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17