JGeen extra subsidie voor woningwet woningen Belangstelling adoptie gevonden baby is groot NMB kamerlid: 'Op naar be autobanden Onderzoek commissie verstuurt 180 brieven TREKHAKEN Uit in de Randstad Het NMB Spaarpapier aan toonder. u 3NDERDAG 23 FEBRUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 PN HAAG (SP) - Het huren van een huis is volledig uit de tijd, vindt het D'66-Kamerlid drs. Er- win Nypels. Hij acht de tijd rijp 'Cfl e>gen<lom en het beheer van huizen gemeenschappelijk te la ten dragen door de bewoners er van. et liefst zou hij de huurverhou- ding 'in een klap willen afschaf fen'. Als huurder ben je afhanke lijk van de grillen van je huisbaas. Aan het huis zelf mag je als huurder niets veranderen, ook niet als de gewijzigde gezinssa menstelling daarom vraagt. Een huisdier is in sommige gevallen taboe en het komt maar al te vaak voor dat verhuurders het laten overnachten van familie of vrienden verbieden. Het onder houd van een huis, waartoe een eigenaar verplicht is, wordt vaak pas na lang zeuren uitgevoerd, n wat de onafhankelijkheid mis schien het beste schildert een huisbaas kan zijn huis verkopen, ongeacht wat de huurders ervan vinden. Nypels noemt de ver koop van huizen met de bewo ners erbij 'een restant van horig heid uit de vorige eeuw'. Het eigen woningbezit is volgens Nypels al een hele verbetering, maar niet altijd dé oplossing. Hij kiest voor het gemeenschappe lijk bezit van beheer door de be woners van hun huizen. Bewo ners van een aangesloten blok huizen moeten zich organiseren in coöperatieve verenigingen, die de huizen in beheer moeten krijgen. Bij deze vorm van bewo ners-zelfbestuur betaalt men geen huur, maar een maande lijkse servicevergoeding voor de kapitaallasten en het gezamelijk onderhoud, aldus Nypels. In de praktijk geniet de bewoner dan van de voordelen, die het eigenaar-zijn van een huis met zich mee brengt (zelf beslissen over de indeling van het huis, niet meer afhankelijk van een huis baas), maar deelt nu de verant woordelijkheid met de andere le den van de coöperatie. In de praktijk wordt deze gedachte al gerealiseerd in het door het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten opgezette 'bezitshuis'. De bewoners, leden van een ver eniging, hebben een woonrecht, waarvoor zij een soort statiegeld betalen. Zij krijgen dan de vol ledige beschikking over hun huis. Bij het bezitshuis (waarop de nor male subsidies voor koopwonin gen van toepassing zijn) is geble ken, dat voor de midden inko mens en hoger dit dezelfde woonlasten betekent als bij privé-bezit van een soortgelijk huis. Door verbetering van de subsidieregeling (bijvoorbeeld door aanpassing van de regeling voor beschut eigen woningbezit) moet en kan volgens Nypels ook het bezitshuis voor de lagere in komens aantrekkelijk worden. In een memorandum, dat D'66 aan de minister van volkshuisvesting heeft aangeboden, pleiten de democraten ervoor de bevorde ring van het eigen woningbezit mede dienstbaar te maken aan de democratisering van het wo- ningbeheer. De regering zou er bij opdracht gevers in de bouw op moeten aandringen geen huurwoningen meer te bouwen, maar woningen in gezamenlijk eigendom van de bewoners. Bij bestaande huizen- van woningverenigingen, ge meenten of particuliere eigena ren - zouden groepen huurders het recht moeten krijgen geza menlijk hun huizen aan te kopen en gemeenschappelijk te behe ren. "Huren beperkt de bewoner in zijn creativiteit", vindt Nypels. Erwin Nypels (D'66) - huren is uit de tijd - )EN HAAG (ANP) - De regering is niet van plan de bouw van nieuwe woningwetwoningen zo te subsidiëren dat de modale werknemer zo'n woning kan huren zonder beroep te hoeven doen op individuele huursubsidie. 5en motie van het PvdA-Kamerlid Van Dam waarin ge vraagd werd dat wel te doen werd gisteravond bij de voortzetting van het Kamerdebat over de begroting van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijk orde ning ontraden door staatssecretaris Brokx. Koopsompolissen DEN HAAG (SP) - Ongeveer 180 personen krijgen vandaag een brief van de commissie koop sompolissen in de bus, waarin hun twee. indringende vragen worden gesteld. Vraag één is of ze hun belastingsinspecteur willen vragen een verklaring te geven over hun bezit aan koopsom polissen of kortlopende pre miepolissen. Die verklaring moe ten ze dan aan de commissie toe sturen, zo luidt althans het ver zoek. In de tweede plaats wil de commis sie graag een brief ontvangen, waarin levensverzekeringmaat schappijen, waar door de com missie om inlichtingen wordt ge vraagd, de machtiging krijgen een verklaring over te leggen over het eventuele polisbezit van de betrokkene. De commissie, bestaande uit de verzekeringsdeskundige mr. Erdbriak en de oud-ministers mevr. Klompé en Hofstra heeft gisteren in een brief aan de Tweede Kamer deze werkwijze bekend gemaakt. Behalve het individuele onderzoek bij politici en oud-politici wil de commissie van de levensverzeke ringmaatschappijen graag een overzicht van de koopsompolis sen, die in de jaren 1973 toten met 1975 zijn afgesloten. Op die ma nier wil men onderzoeken of de vraag naar dergelijke polissen vlak voor het in werking treden van een wet, die de voordelen er van beperkte, inderdaad sterk is gestegen, zoals wordt beweerd. ADVERTENTIE inclusief btw montage bel eens voor de Netto Prijs LEIDERDORP - Lijnbaan 11 - 071-891308 WIJK- Digroscentrüm - 01718-73863 Een tweede motie van Van Dam over de verkoop van woning wetwoningen noemde Brokx overbodig. De PvdA-er wilde de verkoop binden aan regels zodat toetsing mogelijk is aan het volkshuisvestingsbelang. Volgens Brokx wordt echter steeds als woningen worden ver kocht, gekeken of bijvoorbeeld de markt van goedkope huurwo ningen niet te zeer wordt inge krompen. Hij zei verder dat de regering het recht op koop van woningwetwoningen uitsluitend reserveert voor de huurder van de woning. Socialisten en christen-democra ten waren het er gisteren over eens dat de bouw van woon ruimte voor één- en tweeper soonshuishoudens te traag van de grond komt. Van Dam denkt dat de tijd is aangebroken om tot dwingende maatregelen over te gaan. Hij zag daarvoor twee manieren: a. het onthouden van medewerking door het rijk aan plannen waarin voldoende wooneenheden van deze catagorie zijn opgenomen. b. het verplichten van gemeenten en corporaties om een bepaald deel van hun woningvoorraad aan alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens te verhuren. CD A-woordvoerder Dijkman wees ook op de mogelijkheid in de wo ningwet om toegelaten instellin gen te verplichten aan bijzondere groepen te verhuren. Bij de replieken diende de PvdA-er Kombrink een motie in waarbij de regering wordt gevraagd al het mogelijke te doen om het bouwprogramma voor dit jaar nog te verhogen met 2000 wo ningwetwoningen extra. In een tweede motie vroeg hij de regering op korte termijn met voorstellen te komen om de fi nanciering van het totale wo ningbouwprogramma veilig te stellen. Burgemeester Langemeyer van Wateringen bedankt de jongens die hebben geholpen bij de redding van de zaterdag op het ijs gevonden baby. Gisteren werd de baby bij de ambtenaar van de burgerlijke stand in Wateringen aangegeven. Op de foto drukt de eerste bu rger de hand van Dick van de Salm die de baby op het ijs vond. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 24 en 25 febr., 20.15 uur, Am sterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes, 25 febr., 15.00 en 26 febr., 14.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Vaclav Smeta- cek, 26 en 28 febr., 20.15 uur, Alfred Brendel, piano. Kleine zaal: 24 febr., 20.15 uur, Goerge van Renesse en Rudolf Jans sen, piano en Carolyn Watkinson, alt, 25 febr., Stanley Noord pool en Rob Faverey, gitaar, 26 febr., 20.15 uur, Ned. Ver. Concertgebouwvrienden Bob Bouma in gesprek met Leonard Bernstein, 28 febr., 20.15 uur, Emmy Verhey, viool en Carlos Moerdijk, piano. Carré: 26 febr., 11.00 uur. koffieconcert door het Ned. Blazers Ensemble, 27 febr., 20.15 uur, optreden van Juliette Greco. Theater de Brakke Grond: 24 en 25 febr., 20.30 uur, "Guinevere" van Pam Gems en "Thuis" van Conrad Bromberg, 27 en 28 febr., 20.30 uur, "Wonderbaarlijke waar gebeurde ontsnap ping van de heer P.", van Peter Vos. Stadsschouwburg: 24 en 27 febr., 20.00 uur, Ned. Opera Stich ting met "Tosca" van Puccini, 25 febr., 20.00 en 26 febr., 14.00 uur, het Publiekstheater met "De rechtvaardigen" van Ca mus, 28 febr., 20.00 Zuidelijk Zsidelijk Toneel Globe met "Burger Schippel" van Carl Stemheim. Nieuw,e de la Mar: 24 t/m 26 febr., "Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet", met Gerard Cox, 28 febr. t/m 2 maart, "Boeing-Boeing" van Marc Camoletti, met o.a. Rijk de Gooyer. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 24 en 26 febr., 20.15 uur, Haagse Co- medie met "Een maand op het land" van Toergenjev, 25 febr en 2 maart, 20.15 uur en 26 febr., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Tweelicht" van Eric Schneider, 1 maart, 20.15 uur Haagse Comedie met "De waaier" van Goldoni. HOT-Theater: 24 febr. en 2 maart, 20.30 uur, Haagse Comedie met "Elizabeth I" van Paul Foster, 25 febr., 14.00 uur, Bzztóh met liedjes voor kinderen, 25 en 26 febr., 20.30 uur, Haagse Comedie met "De bultenaar" van Mrozek. 26 febr., Kin dertheater Pssstt met "Piccolo en de Narrenklas", 28 febr. en 1 maart, 20.30 uur, Haagse Comedie met "Spoorloos" van Rob Bognar. Congresgebouw: 24 en 25 febr., 20.15 uur, Luc Lutz en Simone Rooskens in "Meneer Klebs en Rosalie" van Rene de Obaldia, 24 febr.. 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Antal Dorati, 28 febr., 20.15 uur, optreden van Juliette Gréco, 1 maart, 20.00 uur. Operagezelschap Forum met "Aida" van Verdi. Appeltheater: 24 febr., 19.30 en 25 febr., 18.30 uur, De Appel met "Oresteia". Diligentia: 24 en 25 febr., 20.15 uur, Pleziertheater met "De verlegen versierder" met o.a. Johnny Kraaykamp sr. en jr., 26 febr., 14.30 uur, Michel Beroff, piano, 28 febr., 20.30 uur, ka mermuziek door leden van het Residentie-Orkest, 1 maart, 20.00 uur, finale Instrumentalisten-concours, Edith Stein College. Theater Pepijn: (4 en 25 febr., 20.30 uur, Luk Bral "Stappen van Bang", 26 febr., 15.00 uur, jazzconcert. Theater in de Steeg: 24 en 25 febr., 20.30 uur, Haagse cabaret groep Tis Cabaret. LEIDEN Leidse Schouwburg: 25 febr., 20.15 uur. Miel Cools m.m.v combo "Achter de Schelde vrijen de helden", 28 febr., 20.15 uur, Sieto en Marijke Hoving "Nieuwe bezems". LAK-Theater: 24 febr., 20.15 uur, Group 3 met "Scenes from Soweto" van Steve Wilmer, 26 febr., 15.00 uur. kindertheater, toneelwerkgroep Wederzijds met „Bang, banger, bangst" en "Anders dan Anderen", 28 febr., 19.00, 2.00 en 23.00 uur LAK-Cinema: "L'Affiche Rouge" van Cassenti. Microtheater Imperium, Vestestraat 40: 24 (trv-out) en 25 febr (première), 20.30 uur, toneelgroep Imperium met "Deze vrouw mag niet branden", blijspel van Christopher Fry. Groenoordhal: 24 febr., 20.15 uur. optreden van Golden Earring. Stadsgehoorzaal: 25 febr., 20.15 uur, Residentie orkest o.l.v Antal Dorati. Zuiderkerk: 24 febr., 20.15 uur, concert door het Jeugd Kame rorkest Leiden, o.l.v. Henk Briër. Dorpskerk, Leiderdorp: 24 febr., 20.15 uur, concert door het Hollands Harp Kwintet. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - Het is onwaar schijnlijk dat de baby, die zater dagmorgen in een vuilniszak op het ijs in Wateringen werd ge vonden, door een echtpaar uit de omgeving van Wateringen kan worden .geadopteerd. De raad van de kinderbescherming in Den Haag wilde risico's van een confrontatie tussen het gevonden jongentje, dat inmiddels de naam Dick IJsbrand van de Wetering heeft gekregen en de nog onbe kende moeder zoveel mogelijk uitsluiten. De secretaris van de raad van de kinderbescherming J. J. Brobbel: 'Het is in het verleden al diverse keren gebeurd dat een moeder haar kind in eerste instantie te vondeling legde en later toch met haar kind in contact trad. Meestal was het kind dan toegewezen aan een echtpaar in de directe omge ving van de vindplaats. Dat moet in het geval van de gevonden baby uit Wateringen worden voorkomen. Daarom is het beter als het kind elders in het land wordt ondergebracht'. De raad van kinderbescherming zal de procedure voor adoptie pas volgende week op gang brengen. Wel worden nu reeds alle namen verzameld van mensen, die voor adoptie in aanmerking willen komen. De raad wacht voorlopig de resultaten van het politie-on- derzoek af. Er leeft nog altijd hoop dat de moeder zich een de zer dagen zal melden. De belangstelling voor de adoptie is groot. Bij de Watenngse politie kwamen gisteren 41 aanvragen binnen terwijl bij het Delftse Hippolytusziekenhuis, waar het jongetje wordt behandeld, in middels 17 mensen zich hebben aangemeld. De raad van de kin derbescherming heeft nog geen aantallen bekend gemaakt maar volgens secretaris Brobbel is er ook in Den Haag een groot aantal verzoeken voor adoptie bin nengekomen. Ook worden er telefonisch veel vragen gesteld over de baby en de te volgen pro cedure bij de adoptieaanvragen. Over die procedure zegt Brobbel: 'De hele zaak wordt deze week uitgebreid onderzocht. Er 'zijn wel algemene richtlijnen maar Dick IJsbrand van de Wetering is een bijzonder geval, die onze spe ciale aandacht heeft. Gelukkig komen de aanvragen niet alleen uit de omgeving van Wateringen, maar.uit het hele land. Dat maakt het voor ons iets gemakkelijker'. De raad van de kinderbescherming houdt geregeld contact met dok ter Boonacker van het Hippoly tusziekenhuis over de gezond heidstoestand van de baby. 'Mocht het kind letsel hebben opgelopen dan moet worden uit gekeken naar een echtpaar waar van het kind extra aandacht kan krijgen. Dat is een belangrijke norm bij het maken van de keuze', meldt de heer Brobbel. Het is trouwens niet waarschijnlijk dat de raad van de kinderbe scherming zelf de keuze maakt aan wie het kind wordt toegewe zen. Secretaris Brobbel: 'Na ons onderzoek wordt waarschijnlijk een voogdij-instelling inge schakeld. Daar wordt onderzocht welk echtpaar in aanmerking komt. Wij geven slechts richt lijnen'. 'Het is niet gezegd dat de uiteinde lijke adoptie-ouders ook het voogdijschap krijgen toegewe zen. Wellicht wordt besloten om apart een voogd aan te wijzen. Er wordt in elk geval wel toezicht op het kind gehouden', aldus Brob bel. De secretaris van de raad van de kinderbescherming vervolgt: 'Indien Dick van de Wetering eenmaal aan een echtpaar is toe gewezen, dan is het voor de echte vader en moeder niet eenvoudig om het kind nog terug te krijgen. Daarvoor moet een wettelijke procedure op gang worden ge bracht. Als het kind later de naam van zijn adoptie-ouders krijgt, wordt het helemaal moeilijk'. VOETBAL - Door het doelpunt loos gelijkspel van de Neder landse Uefa-jeugd gisteren in Dublin tegen Ierland, heeft het team zich vrijwel zeker voor de eindronde om de Uefa-beker ge plaatst. VOETBAL - Thijs Libregts, trainer van Excelsior, heeft Go Ahead Eagles afgezegd. Libregts, die slecht ja hoefde te zeggen mana ger Maaskant om een tweejarig contract te tekenen, heeft na am pel beraad toch besloten in Rot terdam te blijven. Teluit uw winst: Spaarwinst- |p"! 17 '0/ biljet met IV vaste looptijd. B "7v Rente tot B t/ u spaar- u stort termijn rente ontvangt f 877,53 2 jaar 6'/4 f 1.000,- 14 387,67 2 jaar 6 'tl f 5.000,- f 638,99 6 jaar 7V,% f 1.000.- f 3.194.97 6 jaar 7", f 5.000,- Premiespaar- 1^7 biljet met B j/l W variabele looptijd. B /JL 4F3k Rente tot U stort nu f 1.000,- en wij betalen u terug: termiin hoofdsom basisrente premie waardoor «ntif 3 jaar f 1.102,50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 f 35,- f 65.- f 120.- f 175.- f 1.137,50 f 1.222,63 f 1.335.51 f 1.451,28 6 3/4 7 7J/4 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 63/4% of zes jaar vast met een rente van 7 3/4 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De NMB denkt met u mee. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar- biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2 jaar elk jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. Er zijn ook Premiespaar biljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basis rente krijgt u een premie tot max. f 875,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7