Structuurplan voor centrum in slotfase verlies onaernan 'tHijk als koper: voor dubbeltje op eerste rang Gehandicapten genoten rol van concert door Rijnlands koor PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 23 FEBRUARI ^Trit Binnenstad in negentig zones LEIDEN - Begin deze maand zat de projectgroep voor de binnenstad een hele week aj'gezonderd in Groningen. Zon conclaaf - ver van Leiden - heeft iets geheimzinnigs, maar de reden was een puur praktische. De projectgroep zocht in Groningen - op het kantoor van projectgroeplid Latta - de nodige nist om diepgravend en geconcentreerd aan het Leidse structuurplan voor de binnenstad te werken. De keuze voor Groningen is niet ontdaan van symboliek. De weg naar het Leidse structuurplan loopt al langer via de Martinistad. De werkwijze die Leiden volgt, is sterk geïnspireerd door de Gro ningse situatie. Van Groningen nam Leiden ook de deskundigen Yap, Latta en Engberts als ex terne adviseurs over. LEIDEN - De totstandkoming van het structuurplan voor de Leidse binnenstad gaat de laatste fase in. Na de uitspraken van de gemeen teraad over de ontwikkelings- schetsen is de projectgroep ver der gegaan om deze uitte werken en te vertalen in nadere ontwik kelingen. Deze uitwerking wordt nu vol gende maand voorgelegd aan de groepen en personen - buurten, wijken, bedrijfsleven, universi teit - die betrokken zijn bij de binnenstad. Na deze inspraak ronde wordt het structuurplan opgesteld. De definitieve be sluitvorming in de gemeenteraad zou dan in juni plaats moeten grijpen. Intussen heeft men in Leiden ruim schoots van de ervaringen in Groningen kunnen profiteren. De Leidse wethouder van stads ontwikkeling Cees Waal vernam daar in Groningen van zijn col lega en partijgenoot Max van den Berg dat men wel jaloers is op de gang van zaken in Leiden. In Groningen waren de weerstan den en problemen veel groter. De politieke eensgezindheid waarmee de Leidse gemeente raad vorige maand de voorlaatste stap (de ontwikkelingsschetsen) naar het structuurplan zette, was ook vrij opvallend en verrassend. Wethouder Waal is daar zeer over te spreken: "Het is van groot be lang voor de continuïteit dat men het eens is over een aantal hoofd lijnen, dat moet je niet onder schatten". Die eensgezindheid is al eerder het resultaat genoemd van de ge volgde werkwijze. Het ontwik kelen van een plan stap-voor-stap zwakt oude en gegroeide tegen stellingen af, en overbrugt de verschillen. Het denken over de parkeergarages en het Schuttersveld zijn daar duide lijke voorbeelden van. Wethouder Waal noemt de tot standkoming van het structuur plan van grote waarde omdat de belanghebbenden zo duidelijk weten wat de toekomstige ont wikkelingen zijn, iedereen zich daar op kan beroepen en de ge meente in het overleg met het rijk een sterke positie heeft om ver langens ingewilligd te krijgen. Wonderolie Toch waarschuwt Waal tegelijk ook voor overschatting van ,de waarde van het structuurplan. "Het is geen wonderolie", zegt hij kernachtig. De wethouder is realist genoeg om te onderken nen dat de op papier gedachte ontwikkelingen in de praktijk wel eens heel anders kunnen lo pen: "Het kan best zijn dat je merkt dat het de verkeerde kant opgaat, dan zul je bij moeten stellen", zegt hij. Wethouder Waal vindt het nu nog te vroeg om "hói te roepen" over de resultaten van de structuuraan- pak. Hij is blij met de grote deel name van belanghebbenden en betrokkenen, maar juist die be langhebbenden en betrokkenen komen nu nog uitvoerig aan bod. Volgens inspraakcoördinator Hans van Gelder zal in deze laatste dis cussieronde nog een pittige dis cussie ontstaan. De insprekers moeten nu hun visie op de uit werkingen van de ontwik kelingsschetsen geven. Het vrij blijvende - voor zover nog aan wezig - en het vage is er nu af. "De aap moet nu uit de mouw ko men", zegt Van Gelder veelbete kenend. De projectgroep heeft zich daar voor in Groningen vooral bege ven in technische uitwerkingen Pol de Beer (lid Tweede Kamer voor de VVD.) „De neutronenbom is een atoombom, die de mensen doodt en de huizen laat staan". Ik weet zeker dat velen onder U - evenals ikzelf- op die manier zo'n hal f jaar geleden kennis hebben gemaakt met het neutronenwapen. Heel duidelijk is het beeld opge- roepen van een massale kernaan- val op doelen als Warschau of Moskou, waarna Navo-legers on gehinderd de uitgemoorde doch ongeschonden steden in bezit konden nemen. Een volmaakt onjuiste voorstelling van zaken, die er echter toe heeft geleid dat zeer velen in een spontane reactie hebben gezegd: „Dat nooit!" En ze hadden nog gelijk ook. De waarheid is echter anders. De neutronenbom is geen bom, maar een granaat. „Wat maakt dat nu uit?" zult U wellicht zeggen. Welnudat maakt ALLES uit. Het neutronenwapen is niet bestemd voor massale vernietiging van menselijk leven en wordt ook niet op steden geworpen. Het wordt door artillerie of korte af stand-raketten op het slagveld ingezet tegen oprukkende legers, en in het bijzonder tegen tank colonnes. Het is in hoofdzaak een anti-tankwapen. Zijn werking is inderdaad af schuwelijk en doeltreffend. De officiële benaming zegt het al: „Enhanced Radiation Reduced Blast weapon" (afgekort ERRB-wapen) dat wil zeggen: een kernwapen met een relatief grote directe straling en een ge ringere hitte, luchtdruk en fall out dan de bestaande kern wapens. Zijn werkingssfeer is ongeveer een vierkante km. en de straling duurt slechts enige uren. Niettemin, een ieder binnen dat gebied is op slag dood of sterft binnen enige uren aan stralings ziekte. Een onmenselijk wapen? Inder daad, maar dat is ieder wapen op het slagveld. Bij de klassieke anti-tankgranaat, bijvoorbeeld, worden de slachtoffers levend verbrand. Een wapen, gericht te gen mensen? Ook dat is waar. Maar dan wel tegen mensen, die in zwaar bepantserde tanks met grote vuurkracht naar ons op weg zijn. En dan niet met de bedoe ling, een potje te komen klaver jassen. Hebben we nu echt zo'n neutronengranaat nodig? Zoals de zaken er nu voor staan, is dat niet uitgesloten. De Warschau- pactlanden hebben een groot overwicht aan bewapening ten opzichte van de in Westeuropa gelegen troepen; vooral in tanks. Bovendien is een groot deel van deze pantsereenheden dicht ach ter het ijzeren gordijn gelegerd. Mocht het tot een verras singsaanval komen, dan is de strijd om Westeuropa eerder een kwestie van dagen dan van we ken. Tegenover deze directe mili taire dreiging, zo vlak bij het hart van de Westerse wereld, hebben wij op dit moment geen gepas- t antwoord. Dat zouden we wel hebben, als we onze conventionele (gewone) bewapening fors zouden opvoe ren. Maar dat kost vele miljarden en dat hebben wij er niet voor over. Vandaar, dat wij al 20 jaar tactische kernwapens in onze bewapening hebben opgenomen. Dat zijn ook atoomgranaten, maar dan van het oude type. Als we daarmee een vijandelijke op mars willen stuiten, zullen er ook onder onze eigen burgerbevol king vele slachtoffers vallen en Door Pol de B_:sr grote verwoestingen worden aangericht. Dat zal ons doen aar zelen, deze wapens op eigen grondgebied in te zetten. De ge loofwaardigheid van onze defen sie wordt er daardoor niet grote- r op. Met de neutronengranaat zou dat anders worden. Een massale aanval met tanks kan er vrijwel onmiddellijk mee worden ge stopt - ook als die reeds diep in Westeuropa zou zijn doorge drongen. De Russen voeren niet voor niets zo'n agitatiecampagne tegen het neutronen wapen! De eerste - tendentieuze - berichten erover kwamen van hun pers bureau Tass. Overigens geeft het wapen ons meer gelegenheid, eerst te trachten een aanval met conventionele wapens af te slaan. KOi Nac EDI OW In dat opzicht werkt de' neutdie nengranaat atoomdrempel-vmu: hogend, zonder de geloofwascln digheid van onze defi sie aan te tasten. De neutronengranaat komt d(HP week in de Tweede Kamer J. sprake. De VVD wil er niet t voorbaat neetegen te zeggen. zeggen ook nog geen ja. Wij v len het onder andere aflaten h s^ls gen van gesprekken met or J' Navobondgenoten, en ook van 1 bereidwilligheid van het W s schaupact om nu eens reeel i< c aan ontspanning te doen. Teri trekking van pantsereenhed S tot achter de Sovjet-grens t™€ voorbeeld zou de dreiging vo ons doen verminderen. Het v te betreuren, dat PvdA en Cl 1 het neutronenwapen zo voort 1 rig hebben afgewezen. Als wij 1 op voorhand afzien van het v 1 pen, missen we een sterk ondi handelingspunt om de Russ! tot concessies te dwingen. Del maar niet dat een dergelijk g baar van onze kant hen zo zal oi 1 roeren, dat zij eigener bewegii afstand zullen doen van een v zenlijk stuk militair maci soverwicht. Wie dat gelooft, wel heel erg naïef. Op grond van het onderzoek naar de samenhang tussen de econo mische activiteiten, het wonen en het werken heeft de projectgroep de binnenstad globaal in negen tig zones ingedeeld. Deze zone indeling 4 is gebaseerd op ver- De sopraan Thea Ekker, achter de piano Peter Bontje en op de achtergrond het Rijnlands Mannenkoor. Gezamenlijk zorgden zij gisteravond in de Dorpskerk in Leiderdorp voor een prachtig concert voor gehandicapten. Overzicht StationswegISteenstraht van de ontwikkelingsschetsen. Onderzoek naar de samenhang tussen economische activiteiten, het werken en het wonen. Dit spit- en graafwerk is vooral nodig om een duidelijk beeld van de ontwikkelingen op langere ter mijn te krijgen. schillen tussen afzonderlijke de len. Ieder stukje van de bin nenstad, waar zoveel mogelijk een eigen ontwikkeling is te her kennen, is afgebakend. Deze indeling maakt de verschei denheid van het centrum ('de stad is een veelheid', zei de pro- Publieksgebied Dit onderzoek heeft geen spec taculaire gegevens opgeleverd, daar was het ook niet voor be doeld. Als opvallend element kwam wel naar voren dat de om geving Steenstraat/Stations straat zich meer ontwikkelt als "publieksgebied" dan tot nu toe was gedacht. Deze ontwikkeling staat haaks op het streven van de gemeenteraad om de groei van het stadscentrum in deze richting te beperken. Deze gegevens werpen weer nieuw licht op de plaats van het Schuttersveld. De raad sprak zich vorige maand uit dat een speciale projectgroep zich bezig zal moeten houden met de plan nen (kantoren, winkels en wo ningen) voor dit gebied. Wethou der Waal hoopt voor de zomer vakantie een team bij elkaar te hebben. Het ontwikkelen van plannen schat hij altijd nog op een paar jaar. LEIDERDORP - Zo'n hon derdvijftig gehandicapten, zie ken en alleenstaanden hebben gisteravond in de Dorpskerk van Leiderdorp genoten van een spe ciaal voor hen opgezette uitvoe ring van het Rijnlands Man nenkoor. Het publiek was voor het grootste, gedeelte samen gesteld door mensen uit Leythenrode en de Dillenburg. Via een geluidsinstallatie konden de mensen uit de Dillenburg die niet naar de kerk toegingen mee genieten van het concert. De gehandicapten hebben allemaal een persoonlijke uitnodiging ge had van de koorleden en werden ook opgehaald en weggebracht door zangers van het Rijnlands Mannenkoor. Het programma dat gisteren werd afgewerkt bestond voor het me rendeel uit geestelijke liederen, zoals bijvoorbeeld het bekende "Kyrië" (uit de "Kleine Or- gelmesse" van Haydn) en "Was Gott tut, das ist Wohlgetan", dat door Johann Sebastiaan Bach in het begin van de 18de eeuw werd geschreven toen hij organist was in een kathedraal. Beide uitvoe ringen en nog enkele andere liederen werden "gepopulari seerd" door de bewerking van Sander van Marion (dirigent van het Rijnlands Mannenkoor). Dat de Dorpskerk akoestisch wel The certen bleek naast de klank0 de koorzang met name bijwert (romantische) pianospel dalfcerw interval diende bij "Wohl miij.oon ich Jesum habe" en de piano "Rhapsody" (van Brahms) b uitgevoerd door Peter Bontje? ver ook als begeleider optrad varPverc mannenkoor. detw Het Rijnlands Mannenkoor enige voor een gevarieerde pa.fkoi ramma-opzet gekozen, waariisc/ie liederen kort gehouden werdHan: Duidelijk interessant voor hetderla bliek was ook de deelname Haai de sopraan Thea Ekker, dieJaaV soliste onder andere drie Vhet A sieke meesters (Pergolesi, (vo' ll cini en Durante) liet horen7nfes daarna overstapte op Engfu^ volksliederen ("Nymphs mom sheperds" en "Drink to 9roe only "ij. anrn; Het grote applaus in de Dorpsli gisteravond betekende niet om leen waardering voor de muz js a maar zeker ook voor het initia con( van de koorleden om de geh hoo] dicapten iets te bieden wat i avo, maal (gedwongen) aan hen v< voo bijgaat. Het Rijnlands M ons nenkoor heeft duidelijk in itp grote behoefte voorzien. Het i pons van het publiek maa duidelijk dat een herhaling ze groj gewaardeerd zal worden. gn spe! jaar toui jectgroep al eerder) zichtbaar. Zo ontstaat vooral meer zicht op de mogelijkheden voor de toe komst. Dat maakt dan het voeren van een beleid en het inspelen daarop vanuit de bevolking een stuk makkelijker en helderder. KEES VAN DER MALEN DEN HAAG - Voor tien miljard gulden per jaar plaatst de overheid orders via het Rijksinkoopbureau. Daar mee is de overheid verreweg de grootste afnemer van kapi taalgoederen en con sumptiegoederen in ons land. Drs. Maarten Engwirda, Tweede-Kamerlis voor D'66, heeft er deze week voor ge pleit, dat Nederland voortaan deze strategische positie als grootste klant gebruikt door via het aankoopbeleid indu striepolitiek te voeren en koopbeleid dan ook geen overleg met zijn collega's van technologische vernieuwing en regionale werkgelegen heid te stimuleren. Engwirda: „De huidige aanpak sluit goed aan bij een belang rijke karaktertrek van ons volk. Die aanpak is er name lijk een van degelijke Hol landse zuinigheid, waarbij prijs en kwaliteit de voor naamste criteria zijn." De minister van financien, on der wie het rijksinkoopbu reau valt, pleegt over het aan- economische en sociale za ken. Argumenten van finan ciën: als mededingings- en werkgelegenheidsaspecten mede in de beschouwingen worden betrokken, wordt er een oncontroleerbaar subsi die-element ingevoerd. Bo vendien komen de inkopers van het rijk dan bloot te staan aan de verleiding om iemand die men aardig vindt wel en Engwirda: „In de meeste Euro pese landen en in de Ver enigde Staten denkt de over heid daar anders over. D'66 pleit er ook al jaren voor om het rijksinkoopbureau in te schakelen bij de zo noodza kelijke technische vernieu wing van de Nederlandse in dustrie. De verantwoor delijkheid voor het aankoop beleid van de overheid zou daarom moeten liggen bij de minister van economische zaken. Dat is de minister voor het industriebeleid, de tech nologische vernieuwing en de regionale politiek." Engwirda wil overigens niet, dat bij dit aankoopbeleid he lemaal niet meer op de centjes wordt gelet. Maar hij vindt, dat het uiterst kortzichtig is om daar alleen maar naar te kijken. Het D'66-Kamerlid: „Een rege ring die bij het aankoopbeleid alleen nagaat waar het beste produkt het goedkoopst kan worden gekocht, maakt zich schuldig aan een handelwijze die ik wil omschrijven als: voor een dubbeltje clp de eerste rang willen zitten." Het rijksinkoopbureau houdt zich bezig met inrichting van gebouwen, meubilering en stoffering. Met de aanschaf van kantoor-, teken- en schoolbehoeften. Met aan koop van kleding en unifor men. De aanschaf van brand stoffen, lederwaren, levens middelen, huishoudelijke e benodigdheden. Elek trotechnische en werk tuigbouwkundige benodigd heden. Wetenschappelijke en medische instrumenten, chemicaliën.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4