Gebrek zalen in aan grote Leiden Geen conclusies in zaak Welzijnsbron auto bierman Zalennota gemeente signaleert: Lezers schrijven Fiscus zet belasting plichtigen komende weken aan het werk ARI NDERDAG 23 FEBRUARI 1978 LEIDEN EIDEN - Afgelopen zaterdag het Sezin Gorter, wo- nend aan de Witte Singel, door het ijs vlak voor de deur van hun woning. Man, vrouw homolen twee kinderen kwamen in het water terecht. Afgelopen 1717-7maandag heeft u over dit - iH /*nog goed afgelopen - voorval 'in onze krant kunnen lezen, ands \Het was de lezing zoals ons roject.dat door een politie woordvoerder was meege- 66. spdeeld. Kclüb^e afgelopen dagen zijn we van s sorc,verschillende kanten gebeld l9 kdoor ooggetuigen, die vertel- ansgriden dat de redding van de vrouw en kinderen niet door Kide vader verricht kon wor- 21.301 den, maar door ijlings toege- de t schoten voorbijgangers. De Gorter heeft dat tegen- ons bevesti8d- heids5eb'eken *s dat de redding van het gezin voor een belangrijk l deel te danken is geweest aan het snelle optreden van de heer J. W. Ubink, wonend aan Jubile Buizerdhorst. Omdat er 'aan w moed voor nodig is om zich met gevaar voor eigen leven remeei °P dun Üs te begeven hebben we de heer Ubink gevraagd :emeei alsnog te vertellen wat afge lopen zaterdag precies ge- emeei beurde. ^e heer Ubink: "Ik reed langs 74, L de Witte Singel, toen mijn 0li vrouw plotseling een gil gaf dat mensen door het ijs waren gezakt. Ik heb m'n auto direct langs de kant van de weg ge zet. Aangekomen bij de gras kant heb ik m'n laarzen en st d suède-jas uitgetrokken en *y°' ben op het ijs gesprongen. °k hoorde de vrouw gillen dat ze niet kon zwemmen. Het ijs hoorde ik kraken onder mijn verve voeten. Wat er daarna alle- an m« maal precies gebeurd is heb vane ik me achteraf pas gereali- ïaken. seerd. Ik heb het eerst de kin deren uit het water gehaald. MG Die waren al een paar keer kopje onder gegaan. Inmid dels was er achter mij nog Leicl( Iemand op het ijs gesprongen die ook de helpende hand 7, te) bood. Mijn vrouw die op de kant stond heeft de kinderen aangepakt. Daarna is de vrouw op het droge gebracht. **oe de man Prec*es °P de kant is gekomen heb ik niet gezien. De GG en GD die later kwam heeft de kinderen nog droog 07 gewreven en onderzocht", al- dusdeheerUbink,diehetzelf ,ar»ve niet nodig vond om de zaak. aanhangig te maken bij ons. De korpsleiding van de Leidse politie betreurt dat de 14311 berokken politieambtenaar, di. e d'e bet ongeval behandelde )0 üui over onvoldoende inlichtin gen beschikte. DE REDACTIE LEIDEN - Het ontbreekt in Leiden voor het brede scala aan evenementen en activiteiten aan vol doende grote zalen. Het gaat dan om accomoda tes met ruimte voor 400 toh 800 personen. Buiten de Stadsgehoorzaal zijn in het centrum beperkte mogelijkheden, waarbij 'goede' zalen ontbreken. Dit is de belangrijkste conclusie van de Leidse zalennota. Deze nota is door het gemeentelijk bu reau sociografie opgemaakt en komt vanavond aan de orde in de raadscommissie voor sociale zorg, maatschappelijke aangele genheden, gezondheidszorg en cultuur (SMAC). De nota is opgesteld om het zalenv- raagstuk in Leiden te inventari seren. Deze inventarisatie is vooral gemaakt vanwege de moeilijke positie, waarmee de gemeente zit met de Stadsge hoorzaal. Deze gemeentelijke ac commodatie levert elk jaar grote tekorten op. Afstoting of verandering van ge bruik is moeilijk zolang geen zicht is op het totale bod van zalen. In politieke kring heerst ook sterk de indruk dat de slechte exploitatie van de Stadsgehoor zaal vooral bepaald wordt door het ruime aanbod aan zalen in de particuliere sector en de over heidssfeer (universiteit). Totaal 329 Het verrichte onderzoek heeft zich uitgestrekt tot alle mogelijke za len (van kerkruimtes, gym nastiekzalen, club- en buurthui zen tot bioscopen, theaters en musea). De inventarisatie leverde een totaal van 329 zalen op, waar van 140 in het centrum. Van dit totaal viel echter een groot deel buiten beschouwing vanqege het beperkte - niet algemene - ge bruik. In de sector vrije zalen komt de in ventarisatie op een totaal van 116. Het onderzoek van het bureau sociografie heeft zich vervolgens toegespitst op een onderzoek van een van deze vrije zalen. Van deze accommodaties overwe gen de kleine zaaltjes. Wat betreft het gebruik overheersen de ruimtes die bestemd zijn voor vergaderingen en lezingen ge volgd door ruimtes die alleen be- Stadsgehoorzaal: grote zaal onvervangbaar partijen nut worden voor feestjes. Veel van d gen missen echter verzorgende voorzieningen als restauratie en buffet. Daar tegenover signaleert het on derzoek dat in de sfeer van de grote zalen slechts beperkte mo gelijkheden zijn en 'goede' zalen ontbreken. Dit speelt vooral voor toneel, sport, onderwijsdoe leinden en shows. „Onvervangbaar" Het onderzoek naar de positie van de Stadsgehoorzaal toont aan dat voor de grote zaal in het centrum slechts één vervangende zaal (Pieterskerk) is. Het onderzoek noemt deze dan ook 'onvervang- r de a baar'. Daarentegen dere zalen van het complex een redelijk aantal vervangende ruimten in de binnenstad'. De nota werd gisteravond openbaar gemaakt door raadslid Van Oosten (PPR/D'66). Hij deed dat in de vergadering van zijn fractie als voorbereiding voor de bespreking in de raadscommissie van vanavond. Van Oosten gaf daarbij tegelijk al zijn visie op deze zaak. Volgens hem kan de gemeente de Stadsgehoorzaal met uitzonde ring van de grote zaal afstoten of een ander gebruik gegeven wor den. „Het is gek dat we zo'n com plex zaien dat zo'n groot verlies geeft, aanhouden, terwijl er zo veel zalen elders zijn", zei hij. LEIDEN - Zo zoetjes aan heeft de Diejist Uitvoering Auto matisering Rijksbelastingen Apeldoorn ze wel allemaal de deur uit gedaan: de aangif tebiljetten voor de inkom stenbelasting over het vorig jaar. In Leiden en de negen omliggende plaatsen die in het verzorgingsgebied van het Leidse belastingkantoor val len zijn dat er zo'n 65.000,de teruggavebiljetten inbegre pen. Het woord is nu voorlo pig aan de 'belastingplich tige' die tot 1 april de kans heeft het biljet ingevuld en wel terug te sturen. Voor hij dat echter doet, moeten in veel gevallen elk jaar weer een aantal problemen worden opgelost, want het invullen van het belastingformulier is nu eenmaal voor niet-inge- wijden verre van een peule- schil. Bij de belasting weet men dat en iedereen die een formulier thuis krijgt, ont vangt daar ook een toelich ting bij, die als leidraad voor het invullen van het formulier moet dienen. Maar zelfs die toelichting geeft nog geen ga rantie dat alles gladjes ver loopt. Vaak moet door ande ren de helpende hand worden geboden. Over die problemen zijn we eens gaan praten met het hoofd van de inspectie der directe belastingen in Leiden MA. Oostinga. 'Veel mensen', ver telt hij, 'raken nog steeds in paniek als dat formulier hun brievenbus inrolt. We maken het mee dat men met de en veloppe, vaak' nog niet eens opengemaakt, hierheen komt en ons vraagt het formulier in te vullen. Wel, we zijn bereid alle medewerking te geven, mensen uit te leggen hoe het moetmaar ze moeten het echt zelf invullen. Dat kunnen we principieel niet doen. We ma- PvdA-raadslid Van der Horst: voor ANWB nach gekeurde occasions gasinbouw schade- eider a,delm9 i lang autoverh rginj 4944 ADVERTENTIE SIMCA- CHRYSLER - MATRA CHRYSLER USA Leiden: Oegstgeesterweg - tel. 071 -140447 Katwijk: Valkenburgseweg 2 - tel. 01718-71704 Verhuur: Voorhout - Pr. Bernhardstraat 6 tel. 02522-10611 (ook op koopavond geopend) Occasioncentrum: VoorhoutJac. v. Beierenweg 31 - tel. 02522-10105 Go-demonstratie In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vanavond een Go-demonstratie gegeven. De avond begint om acht uur en is een inleiding van de cursus "Go voor beginners" die de volgende zes avonden zal plaatsvinden, eveneens op don derdagavond. Go is een 4000 jaar oude denksport, die zijn oorsprong vindt in het Chinese keizerrijk. Het wordt gespeeld op een geruit bord met 19 bij 19 lijnen, en de stenen worden niet in de vakkeyi, maar op de kruispunten van de lijnen gezet. Vrouwenraad, Onder auspiciën van de Leidse Vrouwenraad wordt vanavond de film "Draag het als een man, mevrouw" vertoont. Dat ge beurt om acht uur 's avonds in de kantine van de Kokschool aan de Rembrandtstraat. De film gaat over een doorsnee huisvrouw die ondekt hoe zin loos en leeg haar leven is gewor den als de kinderen uit huis zijn en zij slechts huishoudster en echtgenote is. Hot House In jazzclub Hot House (nu aan de Breestraat 66) treedt vrijdag het oude stijl-orkest Green Ri ver Jass-band op. De Rot terdamse formatie probeert zo veel mogelijk de jazz-sfeer uit de jaren twintig te treffen. Dat komt niet alleen tot uiting in de oorspronkelijke schrijfwijze van het woord "jass", maar vooral door de dosis humor die het orkest aan de dag legt. Het in ■1963 opgerichte orkest bestaat uit zeven man en maakte di verse elpees. Het optreden be gint om tien uur 's avonds. Hunza-volk In het K O-gebouw aan de Oude Vest (ingang Hazewind- steeg) wordt morgenavond de film over het Hunza-volk ver toond. De Hunza's leven in een afgesloten gedeelte van het Hi- malaya-gebergte en tot het ont dekt werd door de Westerse be schaving kende men geen ziekte. De voorstelling begint om acht uur. Vanavond wordt de film ook vertoond voor medische studenten van de Leidse univer siteit in de collegezaal fysiolo gie. Bingo-avond De wqndelsportvereniging Zuid-West-WIK houdt vrijdag avond een bingo-avond in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 20a. Het spel begint om acht uur. 't Breehuys In de Mirakelsoos wordt vrij dagavond om negen uur een muziekfilm vertoond. De baren zaal is al geopend vanaf acht uur. De Mïrakelsoos is onderge bracht bij 't Breehuys aan de Breestraat 19. LEIDEN - Het PvdA- raadslid Van der Horst be strijdt dat er in het onder zoek naar de kwestie 'Wel- zijnsbron' al conclusies zijn getrokken. Hij reageerde daarmee op een publicatie in het Leidsch Dagblad van eergisteren, waarin uit betrouwbare bron werd vermeld dat de commissie voor de reke ningen binnenkort met een uitspraak zal komen dat de huidige PvdA-wet- houder Van Aken -en an deren- in deze zaak niet juist hebben gehandeld. Deze commissie heeft het onder zoek verricht onder voorzitter schap vun Van der Horst, die in deze functie inmiddels is opge volgd door het CDA-raadslid Vink. De kwestie 'Welzijnsbron' speelt zich af rond reserves van de Leidse Duinwater Maatschappij. Deze gemeentelijk N.V. pro beerde vijfjaar geleden, in 1973 via een geheim gehouden stich ting 'Welzijnsbron' uit die reser ves een zwembad tot stand te brengen. De zaak kwam twee jaar later uit en leidde tot het nu lo pende onderzoek. Van Aken wordt aangerekend dat hij zich als raadslid tot betaald di recteur/secretaris van deze stich ting liet benoemen. Daarmee pro fiteerde hij als raadslid van gel den van een gemeentelijke in stelling. De handelswijze van Van Aken stond niet op zich zelf, maar ge beurde op voordracht van enkele andere raadsleden (de commissa rissen van de LDM) en het college van B en W, dat toen bestond uit vertegenwoordigers van KVP, VVD en PCG. Ook de handels wijze van deze personen zou door de commissie van de rekeningen worden afgekeurd. De lezing van voorzitter Van der Horst in de PvdA-fractie van gis teravond kwam er op neer dat de commissie voor de rekeningen -die al zo'n twee jaar bezig is- nog geen definitief rapport heeft vastgesteld en er dan ook nog geen conclusies kunnen bestaan. Wel gaf hij toe dat er een rapport in concept bestaat. Controversieel Van der Horst verwachtte echter dat over de definitieve conclusies nog flink verschil van mening zal bestaan: „Het zal vrij moeilijk zijn om een tekst te vinden, die bij alle leden voldoet. In zo'n con troversiële zaak is het niet ge makkelijk om tot een vergelij king te komen", zei hij. Fractievoorzitter Meyer drong er bij zijn fractiegenoot op aan dat de onderzoekscommissie het werk zo snel mogelijk afrondt en het rapport in de openbaarheid brengt. Van der Horst bena drukte dat dit nog wel even kan duren. De commissie vergadert van avond over het concept maar hij verwachtte zo snel nog geen afronding. De PvdA-fractie hield zich zijde lings nog bezig met de vraag hoe de publikatie in deze krant kan zijn ontstaan. Van der Horst be twijfelde of het Leidsch Dagblad inzage heeft gehad in het -nog geheime- concept. Fractie-voor zitter Meyer zei in ieder geval overtuigd te zijn dat Van der Horst 'de vertrouwelijkheid on verkort in acht heeft genomen' Welzijnsbron Met klimmende verbazing las ik in het "Leidsch Dagblad" van dins dag j.l. het artikel onder de kop "Schrobbering voor Van Aken". In dit artikel maakt U enkele conclusies uit een vertrouwelijk intern rapport van de commissie voor de rekeningen openbaar. Deze commissie kreeg van de ge meenteraad opdracht de gang van zaken rond de stichting "Welzijnsbron" te onderzoeken en aan de raad te rapporteren. Als lid van deze commissie betreur ik deze publicatie in hoge mate, deze is naar mijn gevoel niet al leen voorbarig maar ook onbe hoorlijk. Voorbarig: omdat de commissie in haar vergadering van don derdagavond dit concept nog moet vaststellen. Onbehoorlijk: omdat U op deze wijze aan de commissie de moge lijkheid ontneemt haar werk in alle rust af te ronden met een rap port, onbehoorlijk ook daar de leden van de raad van de inhoud van dit concept kennis moeten nemen via de krant, terwijl de commissie aan rapportage nog niet toe is. Deze situatie acht ik hoogst ongewenst. De gang van zaken is eens temeer betreurenswaardig daar hieruit blijkt dat binnen het bestuurlijk en/of ambtelijk apparaat een lek zit waardoor dit soort zaken kun nen gebeuren. Op de eerste plaats ligt er een zware verantwoor delijkheid bij Uw informant, dit neemt niet weg dat Uw journalist niet is vrij te pleiten van onzorg vuldigheid. Het is in de journalistiek gebruike lijk een embargo te respecteren, het vertrouwelijk karakter van bedoeld concept had doorU aan gemerkt kunnen worden als een embargo. Na rapportage aan de raad zou dit rapporteen openbaar stuk geworden zijn. Door Uw pu- Het belastingkantoor geeft hulp bij het invullen van het aan giftebiljet ken er reclame voor op de tele visie en wijzen de mensen er op dat ze altijd kunnen ko men. We hebben een speciale afdeling voor inlichtingen die op de problemen is ingespeeld. Al komt men meer dan één keer, daar maken we echt geen punt van. Om onnodig werk te voorkomen zou ik mensen wel willen zeggen: lees eerst de toelichting, die maakt al een hoop duidelijk. Onze inlichtingenafdeling werkt natuurlijk voornamelijk voor mensen die niet dagelijks met dit soort zaken te maken heb ben. Bejaarden bijvoorbeeld. In tehuizen is er altijd wel iemand die kan helpe)i, maar voor de alleenstaanden ligt dat anders'. Voor mensen die niet aan de verplichting kunnen voldoen om het formulier weer voor 1 april terug te sturen is er al tijd een mogelijkheid tot uit stel. Daarvoor moet wel een aanvraag worden ingediend bij het belastingkantoor, ui teraard met opgaaf van rede- Handerdvijftig mensen zijn op het belastingkantoor bij de verwerking van alle for mulieren betrokken. Is dat ge beurd dan wordt het for mulier weer teruggestuurd naar het computercentrum in Apeldoorn en kunnen bij voorbeeld degenen die belas tingen te veel hebben betaald er ook dit jaar weer op reke nen dat ze vooreind december hun teruggave hebben ont vangen. Met de complete af handeling van alle formulie ren is echter veel meer tijd gemoeid. 'Door aanvragen voor uitstel, ingediende bezwaarschriften aanmaningen waarop niet wordt gereageerd duurt het heel lang voordat we hier een jaar volledig kunnen afslui ten. Dat kost wel een paar jaar', vertelt Oostinga, wiens dienst ook regelmatig voor scholen en verenigingen voorlichting geeft. Voor mensen die geheel zelf standig hun formulier willen invullen is er tenslotte altijd nog de belastinggids. Oost inga: 'Helemaal volledig kunnen die natuurlijk nooit zijn, maar ik kan gerust stel len dat de traditionele be kende gidsen zeer bruikbaar en betrouwbaar zijn'. Het belastingkantoor is dage lijks gedurende kantoortijden geopend. Met name voor aan vragen voor uitstel, is snel reageren belangrijk. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 blicatie is de commissie verhin derd normaal haar huiswerk af te maken, een zaak die geen enkele commissie met een opdracht als deze aantrekkelijk vindt. H. H. VAN DER MEIJ raadslid SGP/GPV Smaragdlaan 85 Leiden Naschrift redactie Wanneer kranten een rapport on der een - met redenen omkleed - embargo ontvangen, dan zullen zij zich houden aan de afspraak die op dat moment met hen wordt gemaakt. Het rapport waar het hier om gaat is niet toegezonden, laat staan onder embargo. Dat de commissie voorde rekeningen dit rapport als "vertrouwelijk" aanmerkt, is haar zaak - daar door zijn derden nog niet gebon den. Interne afspraken van een aantal commissieleden kunnen het recht op vrije nieuwsgaring nimmer wegnemen. LEIDEN - Op de kinderboerderij in de Mcrenwijk heeft een heideschaap gisteren het leven geschonken aan drie lammetjesEen unieke gebeurtenis. Normaal is dat een heideschaap één jong ter wereld brengt, bij twee jongen kan er al gesproken worden van een uitzondering. Hel moederschaap en haar jongen verkeren volgens de laatste berichten in blakende conditie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3