Mr. Bosman loopt met molentjes" Ye/cfe^l 11 1 Grens van 2 ton leidt tot prijsopdrijvingen agenda BOUW 66 WONINGWETWONINGEN Yios krijgt pijperkorps D« PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 23 FEBRUARI MDE1 Leidenaar aangehouden LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar is door de politic aangehouden op verdenking van diefstal van een versterker, een tuner, en twee stereo-cassettedecks uit een handel in foto-artikelen en ge luidsapparatuur aan het Diamantplein. De man zou daar dinsdagnacht een ruit door gla zen winkeldeur hebben gegooid, de goederen, ter waarde van 2740 hebben weggehaald, en in zijn auto zijn weggereden. Door een beschrijving van de auto door omwonenden kon de man ach terhaald worden. Hij had van morgen nog geen bekentenis af gelegd. Doorgereden LEIDERDORP-In samenwerking met de gemeentepolitie van Lei den heeft de politie van Leider dorp gisteravond de 58-jarige J. v. E aangehouden, die rond 19.00 uur een geparkeerde auto met zijn VW-busje had aangereden. Na de botsing met de stilstaande auto van mevrouw G.W.N uit Leiderdorp, aan de Langendijkd- reef is J. V. E. doorgereden. Een getuige kon het kenteken note ren. De auto van mevrouw N. werd aanzienlijk beschadigd. Zoeterwoudenaar, hoofdredecteur Suetan, filatelist en secretaris VVD Reductie op kabel-tv in Leiderdorp twijfelachtig LEIDERDORP - De Leider- dorpse raadscommissie voor bestuurszaken zal de ge meenteraad adviseren geen reductie te verlenen op de aansluiting op het kabeltele visienet. In de raad was dit idee geopperd om mensen met een inkomen beneden de minimum loongrens een fi nanciële tegemoetkoming te verschaffen in de installatie- en abonnementskosten. De commissie kwam tot de conclusie dat de voorgestelde tariefsverlaging van 25% een dermate laag bedrag verte genwoordigt, namelijk onge veer twee gulden per maand, dat de administratieve rompslomp in de vorm van registratie en controle er niet door gerechtvaardigd wordt. Daar komt nog bij dat het mi nisterie van CRM mogelijk een dergelijke gemeentelijke reductiepolitiek zal verbie den, omdat haar eigen uitke ringspatroon erdoor ver stoord kan worden. De tarieven zijn overigens als volgt vastgesteld: een iristal- latieabonnement kost 96,- per jaar, een signaalabon nement 43.20 per jaar. Men kan de installatiekosten ook in één keer betalen, het be drag is dan 826,-. Men blijft dan wel jaarlijks de kosten van het signaalabonnement verschuldigd. Wim Bosman: Jn Zoeterwoude neergeplonsd" Bij toewijzing koopwoningen aan eigen inwoners LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie maakt bekend dat zal worden opgetreden tegen diege nen die vanaf woensdagavond hun auto's in de Hoofstraat par keren, daar waar donderdagoch tend de markt plaatsvindt. Het wachtverbod gaat woensdag avond om zes uur in. De ver huurders van marktkramen heb ben in het verleden altijd moei lijkheden gehad bij het opzetten van de kramen omdat in de Hoofdstraat nog talrijke auto's werden neergezet. DEN HAAG - Een aantal be stuurders van gemeenten, die onlangs van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening toestemming kregen de eis van economische gebonden heid te stellen bij het betrekken van een koopwoning met een kale koopprijs van niet meer dan 200.000 gulden, vinden de grens die door de rijksoverheid wordt gehanteerd nog te laag, ondanks het feit dat deze recentelijk is bij gesteld. Wethouder Boonstra van de gemeente Benthuizen vindt het risico groot dat de prijzen van koophuizen over die twee ton worden heengetild." Pre miekoopwoningen die een paar jaar staan brengen al zo'n 180.000 gulden op. Het risico bestaat dat de verkoper de prijs iets opdrijft om het op de vrije markt (boven de fl. 200.000,-) te verkopen. De woning gaat dan verloren voor de eigen woningzoekenden", aldus Benthuizens wethouder. Volgens een woordvoerder van het minis terie, mevrouw Benko, is de grens voor het westen inderdaad aan de lage kant. "Maar", zo zegt zij," voor de andere delen van het land is die fl. 200.000- weer wat aan de hoge kant. Het ministerie heeft naar een gemiddelde moe ten zoeken" Greep Ondanks het bezwaar dat ver schillende gemeentebestuurders tegen de grens inbrengen, zijn ze toch blij dat de gemeenten met plaatsing op de lijst een betere greep op het bestaande woning bestand kunnen krijgen. Wet houder Benschop van de ge meente Noordwijk: "Het wo ningtekort is schrikbarend. Het is goed dat meer woningen, dankzij deze regeling, aan Noordwijkers of aan economisch gebondenen kunnen worden toegewezen" Dat is ook de reden dat de ge meente Noordwijk een verzoek tot de minister heeft gericht op deze lijst geplaatst te worden. De colleges van Leimuiden en Rijn- saterwoude hebben dat Verzoek tot de minister gericht met het oog op de provinciale ontwerp- streekplan Zuid-Holland-oost. G.J. van der Kroft, burgemeester van beide gemeenten, vindt het noodzakelijk dat nu al woningen zoveel mogelijk moeten worden toegewezen aan economisch ge bondenen, de eigen inwoners en die personen die wegens woning tekort zijn weggetrokken, omdat het contingent woningen dat de gemeenten in het ontwerp- streekplan krijgt toegewezen te gering is. Tot 1980 mogen in Leimuiden en Rijnsaterwoude 30 woningen gebouwd worden en daarna nog slechts 18 per jaar Niet genoeg voor natuurlijke aanwas van de bevolking". Thans staan 64 gemeenten op de lijst van plaatsen die de eis van eco nomische gebondenheid voor het betrekken van een koopwoning tot twee ton mogen stellen. Die lijst is onlangs uitgebreid met de volgende gemeenten: Benthui zen, De Bilt, Goedereede, Gouda, 's-Gravenhage, Haastrecht, Har- dinxveld-Giessendam, Hoorn, Leimuiden, Lisse, Noordwijk, Rijnsaterwoude, Scherpenzeel en Uithoorn. Op de lijst stonden al de gemeenten Leiden, Katwijk en Warmond, die al enige jaren de eis van economische gebonden heid mogen stellen. In de praktijk betekent dat, dat burgemeester en wethouders een vestigings vergunning kunnen onthouden aan personen die geen inwoner van, op economisch gebonden zijn aan de gemeente, als die per sonen een huis kopen onder de fl. 200.000,gulden. En als zo'n ver gunning niet wordt verleend, dan kan de kandidaat-koper zich niet in de gemeente vestigen. College Het toewijzen van woningen, het verdelen van de woonruimte, is een zaak die eigenlijk alleen het college aangaat. De raad heeft geen bevoegdheden op dat ter rein. Wethouder Benschop van de gemeente Noordwijk: "In feite bepalen burgemeester en wet houders de normen. Maar het college gaat er steeds meer toe over de raad te betrekken bij de toewijzing. In Noordwijk hebben wij nu een woonruimtecommis sie, waarin alle fracties zijn verte genwoordigd." In Benthuizen is de woonruimteverdeling geheel in handen van het college. De gemeente beschikt ook nog niet over een woonruimteverorde ning, maar volgens wethouder Boonstra zal die verordening binnen een kwartaal aan de raad worden voorgelegd. Gemeentebesturen hebben overi gens geen enkele bevoegdheid om bij de toewijzing van koop huizen de grens van twee ton te verleggen. Dat kan alleen de mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Wel gaan colleges er steeds meer toe over voorwaarden te stellen bij de verkoop van grond voor de bouw van premiekoopwoningen. In de contracten kan bijvoorbeeld worden vastgelegd dat de grond aan een inwoner van de gemeente wordt verkocht. Drie gewonden na botsing in Oegstgeest OEGSTGEEST - Na het afrijden van een uitrit kwam de heer A. uit IJmuiden met zijn personenauto gistermiddag in botsing met Oegstgeestenaar C. die op dat ogenblik op de Endegeester- straatweg in Oegstgeest reed. A draaide zijn auto van de uitrit van het nieuwe complex van Curium de weg op zonder daarbij C. te hebben opgemerkt. Beide be stuurders en een inzittende van de personenwagen van A. raak ten daarbij licht gewond. Zij werden naar het Diacones- senziekenhuis vervoerd. LEZERS SCHRIJVEN ZOETERWOUDE - Gistermiddag is de eerste paal geslagen voor 66 woningwetwoningen in het bouwplan Hoge Rijndijk Oost te Zoeterwoude. Van deze woningen worden er 58 eengezinswoningen, zes worden er bebouwd voor eenpersoonshuishoudens en twee worden aangepast voor bewoning door lichamelijk gehandicapten. De heer P. Bakker, meer dan 25 jaar bestuurslid van woningbou wvereniging St. Willibrord, sloeg de eerste paal. Kinderboerderij In het artikel "Kinderboerderij in april" in de krant van 2 februari wordt de indruk gewekt dat de I VN enige voorwaarde zou willen stellen aan de toekomstige be zoekers van de kinderboerderij. Die indruk is onjuist want iede reen is welkom, mits men zich houdt aan de gedragsregels, die de IVN samen met de afd. Ge meenteplantsoenen van Leider dorp zal stellen, om de dieren niet nodeloos te belasten. Daarnaast gaat het bij de IVN heel duidelijk om een proefperiode van drie maanden, om te jden in hoeverre het houden van toezicht op de kinderboerderij haalbaar is. Instituut voor Natuurbesch. educa tie Afdeling Leiden p. a. Bakhuis Roozenboomstraat 9, LEIDEN. ZOETERWOUDE - „Een toeval streffer", noemt hij het zelf als hem gevraagd wordt, waarom hij zich vijf jaar geleden in Zoeter woude gevestigd heeft. Mr. W Bosman, werkzaam als bedrijfs jurist bij Mobil in Rotterdam, heeft zich in die korte tijd echter een belangrijke positie in de Zoeterwoudse gemeenschap verworven. Hij is hoofdredacteur van Suetan, het contactorgaan van de stichting Oud Zoeter woude, en heeft daardoor vorig jaar een belangrijk aandeel gehad in de samenstelling van het boek ,,700 jaren Zoeterwoude, een fa milieportret". Op het ogenblik bereidt hij een boek voor over de scheepswerf „Westhof', aan de Noordbuurtseweg. Hij is daarbij ook nog secretaris van de plaat selijk VVD. Hoe is hij eigenlijk tot deze activiteiten gekomen? Bosman: „Vanaf het begin dat ik hier kwam wonen heb ik me duidelijk voor ogen gehouden, dat ik degene was die neerplonsde in de omgeving, en dat ik me dus moest aanpassen. Ik was in Den Haag altijd nauw bij het verenigingsleven betrok ken geweest en dat wilde ik hier voortzetten. Via het donateur schap van de stichting Oud Zoeterwoude kwam ik in het be stuur terecht. Dit beviel me zo, dat ik, ook door mijn voorliefde voor clubblaadjes, al gauw bij de redactie van dit contactorgaan kwam. Toen ik pas begon werd het blad nog gestencild, maar door enige veranderingen door te voeren, werd het mogelijk het te drukken. Dat blijkt een enorm succes te zijn. Het aantal dona teurs is mede door deze veran derde presentatie beduidend op geschroefd, èn door de viering van 700 jaar Zoeterwoude. Tij dens de feestweek hebben we een zeer geslaagde tentoonstelling georganiseerd alsmede een prijs vraag. We hebben er toen 65 do nateurs bij gekregen" Betreuren Automatisch komt het gesprek dan op het boek „700 jaar Zoeter woude". Bosman, die een groot deel van de voorselectie van de binnengekomen stukken voor zijn rekening heeft genomen, en ook een belangrijk aandeel in de samenstelling ervan heeft gehad, zegt dan het resultaat een beetje te betreuren. „Je steekt er een heleboel tijd in, en dan blijkt dat door een slechte uitvoering het boek bij het minste geringste uit elkaar valt". Toch heeft hij zich hierdoor niet uit het veld laten slaan, getuige zijn laatste activi teit: het maken van een boek over de scheepswerf van Westhof. ,Nog voor ik hier woonde", zo ver telt Bosman, ,,was de werf mij al opgevallen. Toen ik mijn eerste voorzichtige pogingen waagde om iets meer over te weten te komen, bleek, dat experts van het Nederlands Openluchtmuseum ook al interesse toonden voor dit eeuwenoude bedrijfje. Door tijd gebrek konden zij echter niet aan een uitgebreide studie beginnen. Ik ben er toen zelf iets aan gaan doen, al is het niet zo dat ik er dag en nacht mee bezig ben. Na zo'n twee jaar af en toe een weekendje bezig te zijn geweest, ben ik ach ter een paar leuke dingen geko men. Maar ik wil meer. Mijn ideaal is een afgeronde studie over de sociaal-economische be tekenis van het bedrijf door de eeuwen heen. Want het is na tuurlijk duidelijk dat een scheep swerf in een zo'n waterrijke om geving een grote invloed heeft gehad". „Het leuke van dit soort onderzoe ken is dat je als volslagen leek gaat snuffelen in gemeente-ar chieven. Daarbij krijg je dan vaak deskundige hulp van de mensen die er werken. Je moetje echter wel het vroegere handschrift een beetje eigen maken". Met molentjes Maar Bosman doet meer. Eens is hy, in een spontane opwelling, molenpostzegels gaan verzame len. Reden waarom er nu in Zoeterwoude wel eens wordt ge zegd: „Die Bosman? Die loopt met molentjes". Het begon er allemaal mee, dat Bosman zijn zoon wou duidelijk maken wat een thematische postzegelverzameling is. „Dat was net in de tijd dat de Groote Molen werd gerestaureerd. Als voorbeeld nam ik toen molens. We doken in een catalogus en toen bleek dat er in Nederland slechts 8 molenzegels waren. Dat vond ik erg weinig, vooral omdat Nederland als molenland bij uit stek bekend staat. Mijn nieuws gierigheid werd geprikkeld en ik sloeg aan het zoeken. Ik zette een forse correspondentie met ver schillende filatelisten in zo'n beetje heel Europa en de VS op touw. Dat werd het begin van de verzameling die ik nu heb" Als deze verzameling dan tevoor schijn wordt gehaald ben je een moment sprakeloos. Uit alle hoe ken en gaten van de wereld ko men de zegels. Sommige met een afbeelding van de meest primi tieve molens, andere met juist de meest moderne windmolens. Molens aangedreven door men sen, dieren, wind en water. Een complete verzameling zou je zeg gen. „Gelukkig is dat nog niet zo", aldus Bosman, „ikhebechtdesmaakte pakken. Misschien kan je wel zeggen dat het één van de groot ste verzamelingen op dit gebied in Europa is. Maar compleet is die zeker nog niet. Zo zou ik bijvoor beeld nog wel eens wat uit Roemenië willen hebben" „De waarde van zo'n verzameling? Je moet het natuurlijk vanuit fila telistisch oogpunt bekijken. In geld uitgedrukt is het niet zo veel, maar menig expert staat ervan versteld. Vooral in de VS, waar zich nogal wat verzamelaars be vinden, rijzen er door gebrek aan achtergrond wel eens vragen. Ik publiceer daarom regelmatig over mijn verzameling in een vakblad daar. In ruil daarvoor ontvang ik dan weer tips die tot nieuwe aanwinsten voor mijn verzameling kunnen leiden" Veel drank Als we nog wat nakaarten komt toch ook de politiek even ter sprake Bosman: „De letters VVD staan volgens de plaatselijke car navalsvereniging voor „Ver schrikkelijk Veel Drank", maar in de politiek is dat natuurlijk an ders. De partij doet het de laatste jaren goed vind ik en ik heb er dan ook goede hoop op, dat de komende gemeenteraadsverkie zingen succesvol voor ons zullen zijn." OLAF HOENSON ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse drumband VIOS heeft besloten over te gaan tot de op richting van een pijperkorps. 18 Enthousiastelingen meldden zich al aan om tot het korps toe te treden. Onder leiding van Hans Paats. sinds kort Zoeterwoude naar en lid van het Leidse KNG, zal een begin worden gemaakt met de opleiding van de achttien nieuwelingen. Binnenkort zullen daarvoor enkele dwarsfluiten en een aantal pijperfluiten worden gekocht. Herauten wekken Voorschotense burgers op Koninginnedag VOORSCHOTEN - De jaarverga- dering van de Oranjevereniging "Koningin Wilhelmina" heeft het programma besproken voor de komende verjaardag van de ko ningin. Het feest zal op de don derdagmiddag beginnen met de opening van de kermis. Maandag, 1 mei, zal het koninginnefeest zelfgevierd worden. Dit jaar zal de bevolking gewekt worden door herauten die vanuit de Dorpstoren muziek en de af kondiging van de feestdag zullen verrichten. Voor de kinderop tochten zijn vier muziekkorpsen beschikbaar, waarondereen mili taire kapel van de Intendance uit Amsterdam. Ook dit jaar heeft het weer moeite gekost om de schoolleiding actief te krijgen bij de organisatie van de kinderop tocht. Naast de kinder- en volksspelen is er in de middag een voor Voor schoten nieuwe sport te zien. Op één van de velden van SVLV zal een rugby-wedstrijd worden ge speeld tussen Ter Werve uit Voorburg en Thor uit Delft. De traditionele voetbalwedstrijd vervalt, omdat SVLV en Rand- stadsport al in de competitie te gen elkaar uitkomen. Ook dit jaar is het slotfestijn, het Oranjebal in het Cultureel Centrum weer ge handhaafd. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlicht! i^( avond werkgroep dienstweige 20-21.30 uur. "enc Pieterskerkhof 19, architektenburo, door tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. van i Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homolen t\ open-café avond, 21-24 uur. het i Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidse maa 33, Voorschoten, tel. 01717-3 spreekuur Alg. Ned. Invalidenbt. 19-20 uur. JJ Troef, Noordeinde 2a, nederlands ^**et buitenlanders, 19.30 uur, project dat den; handenarbeid, 20 uur. WOO Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, spdeel café; toneelworkshop; Go-club<e afg uur; filmhuis 'Les apprentis sorcivers van Cozarinsky, 21 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, k miekkursus, 19.30; tapdansgn den koffiebar, 20 uur. vroi Architektenwinkel, Hooglandse Kide 1 gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 i den. Leidse Schouwburg, Flamenco de (Sch( cierto door Ricardo Mino, gitaar 2i beei Stadhuis, cie sociale maatschappel, aangelegenheden, gezondheids/60ie en cultuur, 20 uur. het Kokschool, Rembrandtstraat. I dee. 'Draag het als een man mevrouw' het en 20 uur. hee: Gemeentehuis voorschoten, Jubile VW-Voorschoten, 16.30 uur. mQ< Ijsbaan, Leiderdorp, korte-baan v strijden dames, 19.30 uur. me Gemeentehuis Warmond, gemeei °P raad, 20 uur. we Gemeentehuis Oegstgeest, gemeei alsr raad, 19.30 uur. lop< Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeei beu raad, 20 uur. \e b< Gemeentehuis Wassenaar, hoorzitf plan Duinrell, 19.30 uur. ae Gebouw Irene, Leiderdorp, cie, Ou ^ro Dorp, 20 uur. dat gez lan; APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst d suè apotheken in de regio Leiden woi ber waargenomen van 17 tot 24 febr., do*. uQ Apotheek Centraal Breestraat 74, L den, telefoon 120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet mt ooc mogelijk is met het openbaar verv< voi naar de apotheek te komen, kan m» ma uitsluitend voor spoedrecepten, van e ik taxi, telefoon 122444, gebruik maken. see dei WIJKVERPLEGING Di< koi Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel jpl foon 121753. r._ Leiderdorp - Gezondheidszorg Leid< dorp, telefoon 140131. die Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel boi foon. 154500. kal Voorschoten - Gezondheidscentra aai v.d. Waalslaan, telefoon 4641. vrc Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerple jjc 308, Sassenheim, telefoon 02522-1146c j^a ge; SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 07 ge 125202. Voor allen die in moeilijkhede du verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ve nj( trouwelijk. aa, Burgerraadsman Le Koornbrugsteeg 7, Telefoon 14317 (kantooruren). Spreekuren ma., di. e dl' wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 (voormalig marinecomplex), tel. 130771 Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uui ma. di. en do. van 18.30-20.30 Hogendorpstraat 36, geopend 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. VoclH hulpverleningen aan verongelukte kal ten,-vogels e.d. in de gemeenten Leider Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nach bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging^— Haarlemmerstraat 133 tel. 14944^H (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). IH Maatschappelijk Werkj Bureau Maatschappelijk werk, Oudfl Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.0® uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.0ll uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin" nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.0(1 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraal 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Ij Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan ai tel. 761196, woensdag 10-11 uur, V( Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. 9' Moeders voor Moeders d Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, P Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- d 153652. j( LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2