'Plan maken voor het oude dorp is soort happening Oegstgeester werkgroep verzamelt kinderkleding Kern Noordwijk ontlast door verbindingsweg Beeld op proef Halve eeuw WIK ook jubileum bestuurslid H. Langerak PvdA Woubrugge gelooft in raadszetel Diefstallen SBH LEIDEN/REGIO Ideeën voor oude gemeentehuis Leiderdorp worden op hun waarde getoetst LEIDERDORP - "Iedereen die zich al plannen makend met het oude dorp van Leiderdorp bezighoudt ziet daar een soort happening in", verklaart architect Franso zijn enthousiasme. Nu al weer enige maanden geleden gaf bouwmaatschappij Noorlander bv de Leiderdorpse ar chitect de opdracht het hoofd eens te buigen over wat er in de toekomst met het gemeentehuis moet gebeuren. Het Leiderdorpse gemeentehuis aan de Hoofdstraat: winkelvestiging en/of cultureel centrum? Zodra het nieuwe raadhuis in Win kelhof wordt opgeleverd komt het oude aan de Hoofdstraat leeg te staan. Een definitieve be stemming is er nog niet voor. Het gemeentehuis is niet op zich zelf te bekijken, vond Franso, en j betrok het gehele oude dorp in zijn plannen. "De winkelfunctie van het oude dorp moet versterkt. We hebben hier zo'n 2000 vierkante meter vloeroppervlakte. Te denken is aan kleine winkeltjes, ook tegen het talud van de Persant Snoepweg aan. Er moeten meer oude ambachten komen, het straatbeeld wordt daardoor le vendiger, terrasjes.Hoe meer straat tot voetgangersgebied wordt, hoe meer ruimte be schikbaar komt om dergelijke ideeën te verwezelijken". Peinzend: "Het is vreemd, win keliers hebben altijd de grootst mogelijke bezwaren als het erom gaat dat een straat moet worden afgesloten. Maar overal waar de winkels in een voetgangersge bied liggen zie je dat ze floreren als nooit tevoren". Improvisatie Het raadhuis zou Franso tot win kelcentrum willen omtoveren. "Gebouwen die oorspronkelijk met een bepaald doel zijn neerge zet van functie doen veranderen, dat vereist een maximum van je improvisatie-vermogen. Maar het kan. Winkels zijn wel vaker in oude gebouwen ingepast. De be nedenverdieping van het raad huis zou die winkelfunctie moe ten krijgen. Ik denk dan met name aan een vestiging in de le vensmiddelensector. Zo'n soort zaak houdt de loop erin, daar pikken de andere winkeliers hun graantje van mee. Op de boven verdieping zouden de bestaande compartementen gehandhaafd kunnen worden om kleine cul turele manifestaties in het raad huis mogelijk te maken". Franso verwijst naar de Con- sumarkt annex LAK-theater aan het Levendaal in Leiden, waar een dergelijke combinatie van functies is verwezenlijkt. "Maar het is geen goed voorbeeld, de opzet is er te rommelig". Het idee van een cultureel centrum op de bovenverdieping van het oude raadhuis speelt sterker bij Ten Hoove, architect bij de rijks gebouwendienst, die zich even eens over de toekomst van dit stukje Leiderdorp heeft gebogen. Ten Hoove wil echter dat het héle gebouw voor culturele activitei ten geschikt wordt gemaakt. "De ruimtes van de verenigingen in Leiderdorp liggen her en der ver spreid. Met geringe bouwkosten is het raadhuis geschikt te maken om de meeste van deze vereni gingen erin te herbergen". De haalbaarheid van zijn "culturele plannen" is Ten Hoove in de loop der tijd enigszins gaan betwij felen. "Het oude raadhuis moet 8 ton gaan opbrengen. Wie kan dat tegen woordig nog betalen? De vereni gingen kunnen zo'n hoge huur nooit gezamenlijk opbrengen. De vestiging van zo'n cultureel cen trum zou Leiderdorp dus alleen maar geld kosten. Toen ik de hoogte van het gevraagde bedrag voor het raadhuis hoorde, was het alsof de poten onder mijn stoel vandaan werden gezaagd". Verziekt Om deze reden betwijfelt ook Franso de haalbaarheid van het plan Ten Hoove. Geheel uit het veld slaan laat Ten Hoove zich echter niet. Door middel van een enquête wil hij van de Leider dorpse verenigingen te weten komen hoe groot de belangstel ling is voor het oude raadhuis. "Maar ik vrees dat het toch een winkelcentrum zal worden. Dat kan wél een hoge huur opbren gen. Dan komh het hier propvol te staan met auto's, vrachtauto's die moeten laden en lossen, boodschappenkarretjes die overal rondslingeren, het straat beeld wordt verziekt". "Ik vind het helemaal niet erg als hier auto's komen, maar ik vind wel, dat de raadhuisplannen ge toetst moeten worden aan het straatbeeld dat de oude kern van onze gemeente nu nog heeft". Beide architecten hebben hun ei gen supporters. Ten Hoove wordt in zijn ideeën gesteund, door de plaatselijke vereniging De Oude Kern. Franso heeft, zoals opge merkt zijn plannen uitgewerkt op suggestie van Noorlander bv, die thans de bouwwerkzaamheden van het nieuwe raadhuis uitvoert. De plannen van het koppel Noorlander-Franso vinden bij de commissie voor midden standsaangelegenheden het meeste onthaal. Gisteravond werden de verschillende plannen in deze commissie op hun waarde getoetst. Aderlating "Niet haalbaar", achtte mevrouw Gehner (WD) de plannen van Ten Hoove. "Een cultureel cen trum in het oude raadhuis zou een financiële aderlating voor Leiderdorp betekenen. De ge meente zou elke dag geld bij moe ten leggen en daar is niet op gere kend". Het idee op zich om cul turele activiteiten in het oude raadhuis onder te brengen vond zij echter wel aardig. Maar dan in combinatie met een winkelfunc tie voor het gemeentehuis. Dus het plan Franso. Ook mevrouw Dekker, lid van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, kon zich in dat plan het beste vinden, waarbij haar gedachten voornamelijk uitgingen naar boetiekjes op de benedenverdieping (om het ge heugen even op te frissen: Franso dacht aan een soort supermarkt). De beoordeling van de plannen bleef echter nog wat vrijblijvend. Eerst wilden de commissieleden de uitslag van het distributie- planologisch onderzoek zien. om dit in hun beschouwing te kun nen betrekken. Opschieten "Maar de beslissing over wat er met het dorp moet gebeuren zal toch wel binnen een half jaar moeten vallen", denkt Franso. "In een eerdere vergadering van deze commissie werd gesteld dat het oude dorp en Winkelhof gelijk klaar moeten zijn. Dan moeten we nu wel opschieten". NOORDWIJK - Als de gemeenteraad bereid is een som uit te trekken van 401.000,- zal tussen de Weteringkade en de Lijnbaanweg een verbindingsweg worden aangelegd. Daarmede komt de zo begeerde nieuwe noord-zuidroute tot stand, die het verkeer in het dorpscentrum van Noordwijk-Binnen in belangrijke mate zal ontlasten. De nieuwe weg krijgt een rijbaan van zes meter, terwijl er aan weerszijden fietspaden komen. Aan de oostzijde wordt een voetpad aangelegd. De verlengde Weteringkade wordt bestraat met klinkers, zodat zij meer het ka rakter zal dragen van gewone dorpstraat dan van doorgaande weg. Dit is van belang met het oog op de toekomstige bou\V van een woonwijkje in het Midden gebied-Noord. De nieuwe verbinding komt schuin tegenover de Lijnbaanweg uit, Tot nog toe was daarvoor alleen het trace Boerenburgerweg-Sint Je- roensweg-Molenstraat be schikbaar, één der meest ernstige knelpunten in het Noordwijkse verkeersplan. dit om het plein van de Sint Je- roensschool te sparen. Later kan worden bekeken of een recht streekse aansluiting op de Lijn baanweg gewenst is. Op de krui sing krijgt het verkeer op de Nieuwe Zeeweg voorrang. Het plan bevat verder een aantal voorzieningen, zoals het maken van parkeerhavens en rij wielstroken op het reeds be staande gedeelte van de Wete ringkade. Aanvankelijk was het gemeentebe stuurvoornemens om gelijktijdig het kruispunt Weteringkade - Van Panhuysstraat - Duinwete ring - Van de Mortclstraat te re construeren. De studie daarvan is nog niet afgerond en daarom zal men die verbetering in een latere fase uitvoeren. Twee Alphense kunstzwemsters rf in selecties ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense kunstzwemsters Cahtrien Eijken en Marjan van der Broek zijn door bondscoach Helma Gluvers geselecteerd voor de natio nale ploeg die met Pasen deelneemt aan een vij- flandenwedstrijd in Frank rijk. Catrien Eijken, evenals Marjan van der Broek lid van AZC/Unique, is daarbij uit verkoren om het solonummer te zwemmen. Aangezien de interlandontmoeting ook en kele jeugdnummers telt, zal Marjan van der Broek bij de junioren het solonummer zwemmen. Beiden zullen te vens voor het groepsnummer (senioren) in actie komen. Cahtrien Eijken De vijflandenontmoeting wordt van 24 tot en met 26 maart ge houden. De 16-jarige Marjan van der Broek is door Helma Gluvers tevens uitverkoren om tijdens de jeugdinterland in Harderwijk (4 en 5 maart) het solonummer van de na tionale ploeg te doen. Dan gaat het om de kunstz- wemontmoeting tussen Ne derland, Oostenrijk, Zwit serland en West-Duitsland. Zowel Cahtrien Eijken als Marjan van der Broek maken deel uit van de selectie voor de wereldkampioenschappen die eind augustus in Berlijn gehouden worden. ALPHEN AAN DEN RIJN - ln de hal bij de afdeling bevolking in het kantoorgebouw aan de Castellumstraat staat een beeldhouwwerk van Theo van Nahmer uit Den Haag. De gemeente heeft een optie op het bronzen beeld van een ballend meisje. Of het zal worden aangekocht zal één dezer dagen door het college van burgemeester en wethouders moeten worden besloten. Als het wordt gekocht blijft het beeld in elk geval niet in de hal van de afdeling bevolking staan, maar zal het ergensbuiten een plaats krijgen. OEGSTGEEST - Een van de organisaties die zich in de wereld met de directe zorg voor de naaste bezighoudt is de in 1959 in Zwitserland opgerichte stichting Terre des Hommes. Vanaf 1965 is zij ook werkzaam in Nederland en wel in 80 over het hele land verspreide werkgroepen. De stichting houdt zich speciaal bezig met kinderen in nood, zonder onderscheid van ras of geloof. WOUBRUGGE/HOOGMADE - De PvdA in Woubrugge (Hoogmade valt onder Woubrugge) heeft goede hoop bij de komende ge meenteraadsverkiezingen ten minste één raadszetel (voor lijst trekker Leen Vos) te bemachti gen. Momenteel is de partij, die in Woubrugge en Hoogmade voor de eerste maal een gooi doet naar een plek in de raadszaal, niet in de raad vertegenwoordigd. De verwachtingen op een positief resultaat zijn gewekt door de uit slag van de laatste kamerverkie zingen, waarbij de gemeente Woubrugge 469 PvdA-stemmen in huis bleek te hebben. Die blijkbaar hoopgevende uitslag was voor partijleden tevens de aanleiding een plaatselijke afde ling voor de partij op te richten. Dat gebeurde in november '77. Door de ledenvergadering is nu inmiddels een kandidatenlijst vastgesteld. Naast lijsttrekker Leen Vos uit Woubrugge staat als tweede Jan van Delft (Woubrugge) op de lijst, gevolgd door de eerste man uit Hoog made, Ramon Thunnissen. Vierde en laatste is Woubrug- genaar Klaas van der Willk. De Oegstgeester werkgrroep is voornamelijk actief met het verzamelen van gebruikte baby- en kleuterkleding. Die kleding wordt gesorteerd, gewassen en afgeleverd bij' een bollenschuur van r een Hillegoms gezin dat een fa milielid heeft in Indonesië, nabij Djakarta, die daar als missiezuster werkzaam is. In de krottenwijken van deze stad vangt zij de moeders met hun baby 's en peuters op. Van de ondermeer door de Oegstgeester werkgroep ver zamelde kleding kan daar een goed gebruik worden ge maakt. Waar hulp nodig is daar wil men zijn. Zoals bijvoorbeeld on langs het geval was met de Koerden in India. Vanwege politieke strubbelingen moest deze bevolkingsgroep zijn woongebied verlaten. Met een gecharterd vliegtuig was Terre des Hommes snel ter plekke om in de eerste le vensbehoefte te kunnen De leden van deze organisatie zien soms in een gebeurtenis in hun leven aanleiding om iets bijzonders te onderne men. Zoals die jonge vrouw. Door een technische fout is het artikel over Terre des Hommes in Oegstgeest gis teren verminkt in onze krant verschenen. Daarom plaatsen wij het verhaal vandaag nogmaals. actief lid van de Oegstgeester werkgroep, die bij haar hu welijk familie en vrienden verzocht haar niet met ca deaus te overstelpen. In plaats hiervan was er een spe ciaal gironummer om voor de presentjes bestemde geld op over te maken. In Afrika dan ken nu meerdere leefge meenschappen hun water pomp aan dit huwelijk. De leden van de groep blijven zich betrokken voelen met de mensen op wie hun hulp is gericht, doordat zij contacten onderhouden met degenen die rechtstreeks met kinde ren in nood werken. Zo ver toonde de missiezuster uit Djakarta kort geleden een se rie dia's van de leefomgeving van de allerarmsten daar, en verhaalde zij van haar erva ringen. Een Nederlandse vrouwelijke arts die al jaren samen met haar man een Ethiopisch ziekenhuis leidt houdt de werkers aan het thuisfront op soortgelijke wijze op de hoogte. Ook adopteerde de groep een nu 12-jarige ouderloze Indo nesische jongen en laat zü re gelmatig kinderen naar Lei den overkomen om een medi sche behandeling te onder gaan. "Bodemonderzoek" scholen in Hazerswoude HAZERSWOUDE - De Johannès Post-, de Michael-, de Pius X- en de Rhynenburch-basisscholen hebben zich bij de commissie milieuhygiëne aangemeld om deel te nemen aan een mi lieuproject. Het onderwerp 'bo dem' in de ruimste zin des woords zal bij de behandeling hiervan aan de orde komen. Be halve dat wordt gedacht aan de vertoning van een of meer films over deze zaak en aanschaffing van alle mogelijke boekwerkjes, tijdschriften en andere documen tatie, staan nog andere aangele genheden op het programma. Plaatselijke boeren en tuinders zullen bijvoorbeeld worden be naderd om hen te verzoeken de schoolgaande jeugd informatie te verschaffen. De specifiek Hazer- swoudse milieuproblemen zullen in het project bijzondere aan dacht krijgen. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken bij een wonin ginrichter in de Van Mandersloo- straat. De ruit van de toegangs deur werd ingegooid met een straatsteen en uit de winkel werd een geldkist gehaald met daarin een bedrag van 2.500. De sportvereniging „WIK" staat aan de vooravond van haar gouden jubileum. Op 1 maart as. is het 50 jaar gele den dat deze eerste plaatse lijke verenigingdie zich de gymnastiekbeoefening als doel stelde, werd opgericht. Het begin was zeer primitief een gymzaal was er in heel Wassenaar nog niet te vinden en de eerste turnlessen moes ten dan ook gegeven worden in een loodgieterswerkplaats in de Langstraat, in het pand waarin nu het Astra-theater is gevestigd. Uit dat zeer bescheiden begin is een grote, bloeiende vereni ging gegroeid, die vele duizenden Wassenaarse jonge mensen de gelegenheid gebo den heeft en biedt tot gezonde sportbeoefening onder leiding van bekwame leerkrachten. In de jaren tot de tweede we reldoorlog bleven de activitei ten van WIK beperkt tot gym nastiek. Kort na de bevrij ding heeft WIK pionierswerk verricht op het gebied van de atletiek. Toen er plannen wa ren voor de bouw van het sportfondsenbad stichtte WIK een zwem-afdeling, met later een polo-afdelingTerwijl de gemeentelijke sporthal in aanbouw was, kwam er bij WIK een basketbalafdeling tot stand. Alles bijeen telt de vereniging nu zo'n 850 leden, worden er per week zo'n 40 trainings bijeenkomsten gehouden in 6 sportaccommodaties: behalve het zwembad en de sporthal nog 4 gymnastieklokalen .ver spreid over de gemeente. Er is dus alle reden tot viering van het gouden jubileum en dat zal ook in de loop van dit jaar uitgebreid gebeuren. Oudej aarsavond Op de komende "oudejaars avond" van WIK, dinsdag 28 februari wordt om 8 uur in het Dorpscentrum in de School straat de jaarvergadering gehouden, gevolgd door een "oudejaarsviering" waarmee het jubileumseizoen wordt in geluid. Zaterdag 4 maart biedt het ge meentebestuur de vereniging een receptie aan in Raadhuis "De Paauw". Op zaterdag 11 maart organiseert WIK na tional e wedstrijden jazz- en ritmische gymnastiek in de sporthal. In mei volgen twee jubileum- basketbaltoernooien, waar van er één een internationaal tintje krijgt door de deelname van een Duitse en een Engelse ploeg. In juni is er een internationaal waterpolotoemooi met deel nemers uit België, Duitsland en Engeland. Eveneens in juni wordt er een jubileum-gym- nastiek-demonstratie-avond in de sporthal gegeven en volgt het sportieve hoogtepunt in het jubileumprogramma: een interland-tumwedstrijd tussen de nationale meisjes- ploegen van Spanje en Ne derland. In augustus zijn er dan nog 4 landen-zwemwedstrijden en in het najaar volgen nog een jeugdmiddag en een jubi leumfeestavond. Voorzitter Het jubileum van WIK is in ze kere zin ook het jubileum van voorzitter Henk Langerak, die in oktober vorig jaar terug kon blikken op een 40-jarig bestuurslidmaatschap. Aan dat bijzondere jubileum is toen weinig aandacht be steed; het komt echter aan de orde tijdens de komende ju bileumviering, met name tij dens de receptie in het raad huis op 4 maart. Henk Langerak was gedurende 30 jaren secretaris. Daarna werd hij 2e voorzitter en later voorzitter. Hij is al die vele ja ren de centrale figuur geweest in de vereniging en dat is hij nu ook bij de voorbereiding van de jubileumvieringHij heeft de wens le kennen gege ven af te treden, maar stelt dit nog even uit tot na het jubi leum-seizoen. Op de grote verdiensten van de heer Langerak voor het Was senaarse sport-leven in het al gemeen zal nog nader worden teruggekomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25