'Geen n-bom, wel ande e wapens de weekbladen HP deTijd CDA-specialist De Boer uit Lisse: EISEVIERS i/n DEN HAAG (SP) - Net minister van defensie geworden, getuigde dr. Roelof Kruisinga (CDA) reeds van zijn diepe inzicht in de militaire materie door de Amerikaanse neutronenbom „persoonlijk" af te wijzen. Dat kwam hem prompt op de sarcastische opmerking van vice-premier Wiegel (VVD) te staan „dat Kruisinga het kabinet niet is". Kort daarna liet ook de TweedeKamerfractie van het CDA weten dat de n-bom geen plekje op de plank behoeft in de al rijk voorziene Europese arsenalen. Dit gevoegd bij enkele voor de WD uiterst zure opmerkingen van de christen-democratische „loyalist" Boersma en de als hin derlijk ondervonden capriolen van diens partijgenoot Van Houwelingen in het Almelo-de- bat, maakt dat de liberalen af en toe met gebarsten lippen over hun coalitie-partners praten. „Rietkerk heeft overdreven ge reageerd op onze stellingname over de neutronenbom", vindt desondanks CDA-defensies- pecialist Lissenaar Joep de Boer. De 53-jarige gepensioneerde ka pitein ter zee (vergelijkbare rang in het leger, kolonel) heeft bij de taakverdeling in de defensie- commissie van zijn club NAVO- zaken gekregen en zich deshalve ook in het „enhanced radiation reduced blast"-wapen verdiept. In de n-bom dus, die van de be staande kernwapens af zal wijken doordat de mensen-vernieti gende neutronenstraling relatief sterker is dan het luchtdruk- en hitte-effect. Waardoor gebouwen overeind blijven, maar in een be perkt gebied alle leven krepeert. Gezeur „De VVD had al eerder een stand punt bepaald door uitspraken van hun specialisten Ploeg en Van Eekelen. De specialisten maken praktisch altijd het Door Robert Schouten standpunt van de fractie uit. Er is nooit enige twijfel over geweest dat de VVD voor de n-bom is. Zij moeten dus niet zeuren over wat wij er van gezegd hebben", kaatst De Boer terug. Daarbij wel aan gevend „dat Kruisinga en het CDA twee zijn". „Ik hou overeind dat wij het recht hebben ons standpunt te bepalen om daarna te proberen met onze coalitie partner op een lijn te komen over wat de regering zou moeten doen". Wat moet de regering doen? Sa mengevat komt het standpunt van het CDA er op neer, dat Ne derland zich in de NAVO tegen het neutronenwapen moet uit spreken. Besluit de NAVO in derdaad - mogelijk zelfs al in mei - het ding voorlopig niet te maken, dan moet het Westen met het Warschau-pact gaan praten om gedaan te krijgen dat dit gebaar naar waarde wordt geschat. Vol gens De Boer zouden de Russen best wat van hun SS-20 raketten, die vooral op West-Europa staan gericht, kunnen afdanken. Om dat het Westen vergelijkbare ra ketten voor middelbare afstand, nadaè de Amerikanen ze uit Tur kije hadden weggehaald, niet meer heelt opgesteld. Als de NAVO de bom toch op mid dellange produktie neemt - en dat zou gezien de belangstelling van de Duitsers best eens het geval kunnen zijn - dan zal het CDA verder in de pas lopen met de VVD. Dat betekent dat als het aan deze partij ligt het wapen vrijwel zeker ook bij de Nederlandse krijgsmacht zal worden inge voerd. De Boen „Wij mikken op de be sluitvorming in de NAVO. De kreet „Nederland atoom-vrij" kunnen wij niet overnemen. De atoomwapens die we hebben zijn een noodzakelijk kwaad. Maar de n-bom is wel een bijzonder ge schikt object om ons op terug dringing van de atoomwapens te bezinnen. Omdat ze nog niet in de arsenalen zijn. En omdat dit wa pen een paar extra negatieve kan ten in de publieke opinie heeft: de stralingsziekten, waardoor mensen nog na jaren kunnen sterven, de eventuele gevolgen voor het nageslacht. Deze eigen schappen, die oudere kerP~ wapens ook wel hebben, zijn in de n-bom versterkt aanwezig. En de aversie tegen het uitgestelde doden, het nodeloze lijden, heeft tenslotte ook geleid tot de uit banning van strijdgassen" DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 „De NAVO moet trouwens in prin cipe gestandaardiseerd zijn. Dus geen afwijkende Lance of F-16 straaljagers hebben. Wij geloven niet in Alleingang. De andere Lance- en F-16-kopers hebben allen de nucleaire versie gekozen. Alleen Stemerdink heeft namens Nederland gezegd: we wachten eerst af wat er uit die NAVO-stu- die komt over de al aanwezige nucleaire en conventionele wa pens. Maar de NAVO heeft nooit gezegd dat de beslissing over de Lance en de F-16 van die studie afhangt". Slagkracht Welke kant de regeringspartijen bij de komende begrotingsbehan deling in de Tweede Kamer uit willen valt af te leiden uit de na druk die CDA'er De Boer legt op de noodzaak om de conventio nele bewapening te versterken. Hij wijst er op dat de Amerikanen bezig zijn om hun conventionele slagkracht in Europa - ten koste van hun marine - aanzienlijk te vergroten, zodat hun bondgeno ten niet achter mogen blijven. ,De Amerikanen bereidden zich vroeger voor op twee en een halve oorlog: een grote in het Stille Oceaangebied, zeg maar met China, een grote in Europa en een lokale elders in de wereld. Nu gaan ze van anderhalve oorlog uit. In Europa een grote con frontatie met het Warschau-pact en een lokale ergens anders. Als we het accent bij de tactische atoomwapens verleggen door niet aan de n-bom te beginnen, dan moeten we dus zeker zien onze achterstand in conventio nele wapens ten opzichte van de Russen in te halen". Het zal minstens uren duren voor er eventueel door de verant woordelijke politici toestemming wordt gegeven. Dan is de vijand al lang doorgebroken. Tenzij... de beslissing toch in een of andere vorm aan de generaals wordt uit besteed. Dat laatste geeft zo n pijn in de buik, dat het alleen al een reden zou zijn om tegen de invoering van neutronenwapens te zijn". Ondanks zijn sceptische kijk op het militaire nut van deze wapens, vindt het CDA-Kamerlid dat als de NAVO tot de produktie be sluit, Nederland niet als enige mag proberen om „schone han den" te houden. Zoals De Boer ook vindt dat de nieuwe Lance- raketten voor de Nederlandse eenheden in de NAVO-gordel atoomkoppen moeten krijgen. Twee vorige, socialistische, be windslieden bestelden de Lance in een conventionele uitvoering, dwz. met een niet-nucleaire springlading. ,De voorstanders zeggen bijvoor beeld dat dit zo'n heerlijk ef fectief wapen is tegen grote tank concentraties. Zo'n concentratie duurt op het slagveld echter maar heel kort, terwijl de bevelslijnen voor de inzet van neutronen-gra naten of raketten heel lang zijn. Proberen onze achterstand in conventionele wapens ten opzichte van de Russen in te halen". Volgens De Boer is voor elk ar gument van voorstanders zoals de NRC-publicist dr. Heldring een - bij gebrek aan praktijkerva ring even onbewijsbaar - tegen argument te bedenken. De Boer: „Vredeling en Stemer dink dorsten hun partij gewoon niet met de feiten te confronte ren. Ze zeiden: we bestellen de Lance en over kernkoppen pra ten we later wel eens. De Lance moet echter ge-nucleariseerd worden, anders is het een farce. Gemiddeld schijnt zo'n ding 500 a 1000 meter van het doel neer te komen. Dan heb je er niks aan als je er een conventionele lading in stopt". LONDEN (SP) - Wa t voor zin had toch de inbraak in Watergate, het hoofdkwartier van de De mocratische partij? Bij al het onderzoek dat in deze zaak is gevoerd, is er nooit eem bevre digend antwoord op die vraag gegeven. Maar de voortijdige onthullingen uit Haldemans boek maken duidelijk dat hij "gelooft in een tneorie die wel vaker is geopperd: dat Nixon persoon lijk opdracht tot de inbraak heeft gegeven in de hoop de schade goed te kunnen maken die het ITT-schandaal de Re publikeinen toebracht bij de verkiezingscampagne in 1972. Nixon, aldus Haldeman, wilde belastend materiaal zien te krijgen over Larry O'Brien, de voorzitter van de Democrati sche partij, die de Republikei nen ervan beschuldigde dat zij in het geheim een regeling met ITT hadden getroffen. De Wa tergate-affaire zou aldus nauw verweven zijn met het ITT- schandaal en dat werpt een nieuw licht op de val van Nixon als president van de Verenig de Staten. Om het voorspel van Watergate te begrijpen is het nodig terug te gaan tot drie maanden voor de inbraak. Toen barstte het ITT- schandaal los met de publikatie van een memo van de lobbyiste Dita Beard, waaruit viel op te maken dat de maatschappij ITT de Republikeinen 400.000 dollar had beloofd ter bekosti ging van hun conventie in ruil voor intrekking van een proces wegens trustvorming. Op de publikatie van het memo volgden twee maanden van hoorzittingen in de Senaat on der leiding van senator Ed ward Kennedy, waarbij de re gering-Ni.ron in het nauw werd gedreven. Twee opeenvolgende ministers van justitie. John Mitchell en Richard Kleindienst, pleegden zoals la ter bleek meineed toen ze be- i dat de regering niets te maken had gehad met de in trekking van het proces; en uit eindelijk kwam aan het licht dat Nixon zelf Kleindienst - in bewoordingen die niet voor pu- Door Anthonie Sampson blikatie geschikt zijn - had op gedragen de vervolging tegen ITT op te houden. kiezingscampagne. deden de Republikeinen wat ze konden om de bewijzen te verbergen. ,£aodgieter" Gordon Liddy - later een van de Watergate-in- brekers - zorgde ervoor dat Dita Beard verdween in een zieken huis in Denver, waar ex-CIA- agent Howard Hunt haar kwam opzoeken, vermomd met een pruik die hij van de CIA had gekregen. Charles Colson, een andere medewerker van Nixon die tot over zijn oren bij Watergate betrokken raakte, wees Haldeman in een memo op de gevaren als Dita Beard- nog meer zou vertellen. John Mitchell - aldus t i de organisatoren van de inbraak in Watergate, Jeb Magruder - was geheel in beslag genomen door het ITT-schandaal en hoopte Larry O'Brien het zwijgen te kunnen opleggen met een of ander belastend ver haal. Uit Haldemans boek blijkt dat Nixon toen op het idee kwam het hoofdkwartier van de De mocraten te doorzoeken. O'Brien heette kwetsbaar te zijn omdat hij van de ex centrieke miljonair een forse toelage kreeg. Nixon vond. net als altijd dat de aanval de beste verdediging is. Dat Haldeman in deze theorie „gelooft" - en de memo's van Colson en Herb Klem wekken de indruk dat Haldeman er drommels goed van op de hoogte moet zijn geweest - zet N Lr ons vat in een ander per spectief. De oorsprong is ernsti ger dan zomaar een knullige inbraak. De regeling tussen Nixon en ITT - geen vervolging in ruil voor een forse ver- kiezingsbijdrage - was een ern stiger overtreding, al was die lang niet ernstig genoeg om de hele waslijst van meineden, verdoezelingspogingen, zwijg gelden en de uiteindelijke val van de president te rechtvaar digen. MACA7JNE Elsevier komt deze week met frag menten uit "The ends of power", de memoires van Bob Haldeman, stafchef van het Witte Huis onder Nixon. In het eerste deel schrijft Haldeman dat hij al bij het be kend worden van de inbraak in het Watergate-gebouw vreesde dat de oud-president ervan wist, omdat Charles Colson (de duvel stoejager van Nixon) was gearre steerd. "Maar toen ik de presi dent belde, werd ik weer gerust gesteld. Hij deed heel koeltjes over de inbraak. "Het Ameri kaanse volk zal het nemen voor wat het is: een politiek grapje. Ze kunnen een inbraak toch niet se rieus nemen, verdorie. Daar is niets te zoeken", zei Nixon". Achter postbus 51het adres van de overheid waar men zich over be paalde regelingen kan laten in formeren, gaat slechts één vrouw schuil: Ank Abeen, die vorig jaar maar liefst 230.000 brieven en briefkaarten ontving. "Ze noe men mij wel eens de verkeers agente, vanwege die distribu tiefunctie. Maar sommige zaken handel ik zelfstandig af. Per jaar beantwoord ik een paar duizend vragen zelf'. De president van West-Duitsland, Walter Scheel laat zijn licht in El sevier over de toekomst schijnen. Over de relatie met ontwik kelingslanden: "De rijkdom in de wereld is ongelijk en onrecht vaardig verdeeld. We moeten aan de ontwikkelingslanden in inten sievere mate een deel van onze economische groei afstaan". VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland licht weer een dek sel van een fiscale beerput. En weer is hoofdpersoon de oud staatssecretaris Grapperhaus, 'momenteel onder andere com missaris van de Holland Amerika Lijn. Volgens Feike Salverda is het duidelijk dat de HAL op meer dan één manier de belasting ont duikt. "Het is nu de vraag wat minister Andriessen vindt van de trucs van Grapperhaus en HAL". Nadat Mies Bouwman haar nood begin deze week klaagde voor de Vlaamse televisie, doet ze het nu nog eens dunnetjes over in Vrij Nederland. VN zet overigens wel een kanttekening bij haar klaag zang: Netwerk zou in overleg met Mies Bouwman door de AVRO zijn geschrapt. "Natuurlijk ben ik naief geweest bij de opzet van' Netwerk", bekent Mies, "dat mag je me best verwijten. Ik dacht: ik heb al 27 jaar rondgelopen. IR ken iedereen, ik heb overal ingangen. Ik ga wel niet zo rigoreus te werk. maar ik ben niet bang. Maar ik moet zeggen: het is mislukt". Verder in VN een recensie van Van Thijn's boek Dagboek van een onderhandelaar. Volgens Hans Smits is het een boeiend boek, maar het vormt geen basis voor de toekomst. "Er resten nog maar twee moge lijkheden voor de PvdA. Een nieuwe anti-CDA-motie met het oog gericht op een toekomstige samenwerking met de VVD. Of een terugkeer naar het coali tiemodel van de jaren vijftig". In de bijlage van Vry Nederland een wetenschappelijke verhan deling van één van de weinige za ken waar in ons land nog een ta boe rust: de wind. Voornamelijk boeken deze week in Haagse Post, waaronder portret ten van de onlangs overleden Annie Romein en een gedeelte uit de memoires van Claire Goll, die met vele culturele grootheden verkeerde. Jan Schaefer legt in HP uit waarom hij toch voor Amsterdam heeft gekozen. Verder vertelt hij "on passelijk" te worden van de per soonsverheerlijking rond zijn fi guur. "Dat gedoe van komt-ie- wel, komt-ie-niet, alsof er een godswonder op aarde komt, die hele prima donna-toestand, zint me niet. Schaefer, de verlosser, schei uit". Twee vooraanstaande leden van de Montoneros, eén van de belang rijkste guerrilla-bewegingen in Argentinië, zeggen in HP tegen een boycot van de WK te zijn. "Voetbal is in mijn land een ern stige zaak, daar wordt niet mee gespot. Daarom geloven wij ook dat het wereldkampioenschap de massa de gelegenheid zal geven zich uit te drukken. In dat licht lijkt een boycot een tegen het volk gerichte maatregel". Nico Polak gaat verder met zijn onthullingen rond Pieter Men- ten. Menten zou het grootste deel van zijn fortuin pas na zijn terug keer naar Nederland hebben ver gaard. Via diefstal van zijn broer en chantage van CHU-minister van oorlog. Staf. Herman van Run had een zeer inte ressant interview met mr. Van Andel, scheidend president van het gerechtshof in Arnhem. Van Andel beroept zich in het gesprek onder meer op een uitspraak van de Duitse rechtsgeleerde Gustav Radbruch: als rechter ben je al leen goed als je een slecht gewe ten hebt. "Vooral bij berechting van delinquenten zie je dikwijls dat rechters zich te weinig be wust zijn van hun bevoorrechte positie". Van Andel zou graag wat meer linkse mensen zien in de rechterlijke macht. "Links georiënteerden hebben meer be grip voor de underdog". Ook een interview in De Tijd met Sef van Wegberg, voorzitter van de Katholieke Onderwijs Vereni ging (KOV). Hu zegt zich positief tegenover de nieuwe minister van onderwijs te willen opstellen, maar "ik heb zelf bij alle kritische opmerkingen Van Kemenade veel lof toegezwaaid. Laat Pais maar eens nadoen wat die man gepresteerd heeft." Het omslagverhaal van DeTijd gaat over de opmars van de computer in het bank- en verzekeringsbe drijf: "De ondergang van de ma voklantjes".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21