Coach H appel: !Er zijn spelers nu al door de mand gevallen' Ruud Krol: "let juist om nu al wat te concluderen" Gratis bij elk krat: 5 Heineken viltjes en 5 kansen om éénvande2050 prijzen te winnen. Na zwak duel tegen Israël IONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 W 1 - t Ruud Krol: "We zoekenHappel zoekt TEL AVIV - De oefeninterland Israël-Nederland mag als kijkspel van een bedroevend niveau zijn geweest, de re gisseur van het drama bleek nauwelijks onder de indruk. Dat had hij van tevoren trouwens aangekondigd; Ernst Happel: "Pas wanneer Oranje zich op 20 mei in Wenen niet tot een slagvaardig geheel blijkt te hebben laten kne den, is er reden tot paniek." TEL AVIV - Het verveloze deurtje van de Nederlandse kleedkamer zwaaide toch nog onverwacht open. Israël kent nu eenmaal geen moderne voetbalstadions en zelfs de doorgaans barse Ernst Happel trok zich het lot van de klemmenden buiten aan. Weinig hoera-stemming, Wim van Hanegem, die de aanwezigen uit de droom hielp. Hij had zich niet louter als gevolg van tactische gronden moeten omkle den. Hij zei het maar meteen: hij was eruit gehaald, had ronduit slecht gespeeld en vond de ingreep van Happel nog alleszins redelijk ook. Van Hanegem: "Na tien minuten voelde ik dat het mis zou gaan. Twee passes, die mislukten. Nog een paar ballen, zo ingeleverd bij de tegenstander". Willem eerlijk: "Niks blessures, gewoon slecht gespeeld. Een off-day, noem het zoals je wilt". Lachend: "Het is dat Happel maar drie invallers was toegestaan, hij had ook nog zes anderen kunnen vervangen. Nee, ik zit hierdoor niet in de put. Happel heeft me ook geen tekst en uitleg gegeven. Dat doet-ie nooit. En dat zal-ie nooit doen ook. Maar ik weet van mezelf wel hoe ik heb gespeeld". Ruud Krol, zonder meer de beste Oranje-klant, zei het anders. Krol: "Vier punten op een rijtje gezet. Geen pressie, geen beweging, slecht aan sluitende linies en geen diepte. Ja, wat wil je dan. Dan kan je moeilijk tot goed voetbal komen ook. Maar wat zeg ik. We zoeken, Happel zoekt. Ik vind het onjuist om nu al vergaande consequenties te trekken. Hoe slecht ging het immers niet tijdens de voorbereidingsperiode in 1974" i Suurbier, adrem als altijd: "Wedstrijdritme, wat nou wedstrijdritme. Het ging niet goed met de ploeg en daarom kwwam ik ook niet tot aan vaardbaar spel. Weetje wat ze moeten doen? Een hele serie oefenwed strijden spelen tegen lekkere amateurclubjes. Op Zeist en niet zeuren. Geen pers, geen publiek. Ja, dat publiek zal zich wel bekocht voelen. Dat zou ik ook hebben gedaan als ik op de tribune had gezeten voor mijn goede centjes". De experimenten. Ling: "Als Happel me niet goed genoeg vindt kan ik er ook niets aan doen. Neemt hij me niet mee naar Argentinië, dan heb ik straks zes weken vakantie. Maar slecht, nee slecht ging het niet met me, vond ik zelf'. Henk van Leeuwen: "Ik moest naar de vleugels van Happel. Gaten trek ken, ruimte maken voor de middenvelders. Voor niks? Daar kan ik dan ook niks aan doen. Ik heb mijn plicht gedaan. Ik zou het in elk geval niet verstandig van Happel vinden om op één duel af te gaan". Tot slot toch nog een keer Ernst Happel. Wat hij van de Israëliërs vond. Een grimas. Hilariteit. Happel: "Wat vinden jullie anders de eerste helft van het Nederlands elftal"? ADVERTENTIE (Binnenkort bij uw winkelier.) Lang voor Oranje, ondanks e zege, met hoon overladen in rukte, hadden de bestuurderen van de Israëlische voetbalbond al bezorgd het met krap 25.000 kij kers bevolkte Raman Gan-sta- dion rondgekeken. Het moet een onprettige ervaring zijn om tot de conclusie te komen, dat je als voorzitter van een jubilerende en niet rijke voetbalbond hebt inge stemd om 30.000 dollar te betalen voor het gestuntel van een ex perimenterende vice-wereld- kampioen om er nog geld toe te leggen ook. Maar dat is iets, waarin zich giste ren zeker geen enkele KNVB- functionaris zal hebben verdiept. Happel en de spelers evenmin, ook al sprak Wim Suurbier, dat het in het huidige stadium wel licht beter zou zijn geweest om op Zeist zonder publiek ontspannen tegen een politie- of een brand weerelftal te spelen. Wat telt is de prestatie, straks in Argentinië. En hoe merkwaardig het ook moge klinken, zelfs het slappe voetbal surrogaat van Tel Aviv had de voor velen onverstaanbare Oos tenrijker Happel wat geleerd. Hoewel hij het anders zei, waar schijnlijk hoe het niet moet en heel zeker op wie geen beroep meer zal worden gedaan. Happel stug: "Leerzame wedstrijd. Er is een aantal spelers door de mand gevallen. Welke zeg ik niet. Pas op, de betrokkenen zullen de consequenties hiervan merken. Wanneer ik begin april de selectie bekend maak voor Tunesië- Holland, weetje de i Geen uitleg Zo is Happel. Voetbalstrateeg tot in de vingertoppen, maar een on nauwkeurig diplomaat en een slecht psycholoog. De betrokke nen zullen de consequenties merken en verder niets. Geen uitleg, toenemende onzekerheid bij een aantal zich aangesproken voelenden en zeker geen "na zorg". Wie zijn oor gisteren in de Dat alles droeg ertoe bij dat spitsen Hanegem, die zich beiden in de rust moesten verkleden? Ling, de rechtsbuiten, die toch creatieve oplossingen bedacht in één-te gen-één-situaties en het tweede doelpunt maakte? Henk van Leeuwen soms, die veel kilome ters aflegde maar zich als spits niet waar kon maken omdat Oranje als ploeg niet "mar cheerde"? Niemand, die openlijk toegaf zich persoonlijk aange sproken te voelen. Natuurlijk Peters: "Iedereen speelt wel eens slecht, dat kan een keer gebeu ren. Dat weet je". Van Hanegem zelfverzekerd: "Happel doet maar". Ling: "Ik ben over mezelf niet ontevreden". Van Leeuwen: "Ik denk op grond van mijn pres tatie dat ik niet uit de boot val". En de uitsmijter van Van Hane gem: "Niemand zit ermee, met die woorden van Happel. Zo doen ze het althans voorkomen. Maar ze weten het wel. God hoort ze brommen". Bevreesd Weinig goede woorden dus voor het jongste Oranje-experiment. Be vreesd voor de grote reputatie van de vice-wereldkampioen, verdedigde Israël zich met een soort loopgraafvoetbal, waarte gen maar één remedie mogelijk was. Snelheid en jacht op de bal. De opdracht van Happel luidde letterlijk om zoveel mogelijk ac tie te voeren. Actie, die echter achterwege bleef. Enerzijds om dat een spelbepalende figuur als Van Hanegem nu eenmaal tegen een zwakke tegenstander moti vatie tekort komt. Anderzijds omdat de samenstelling van Oranje een te experimenteel ka rakter had om het frequente bal verlies van de Kromme te kun nen opvangen. Een middenveld ook, dat te vaak bleef hangen. Waardoor de aanvalslijn geïso leerd kwam te staan. r Doelman Haviv valt tevergeefs uit, Ling scoort Nederland de winnende treffer. klamme kleedkamer te luisteren heeft gelegd zal het een en ander kunnen beamen. Want wie ver speelde gisterep zijn vliegticket Argentinië Peters Van als Van Leeuwen en Ling dankbaar werk moesten verrich ten en ondanks een redelijk begin terugvielen. Vergeefs beval Hap pel aan Van Hanegem om terug te blijven, or openingen de Kerkhof te forceren. Eén keer leek de PSV'er op succes aan te sturen na een foutje van de lange libero Avi Cohen. Een geslaagde greep naar het shirt van Van de Kerkhof voorkwam dat echter. Slechts een moment van lank moedigheid bij de Zwitserse scheidsrechter Schertz kon Oranje in die periode aan het sco ren brengen. Voorstopper Is- ruskalmi speelde, bij een duel met Van Leeuwen de bal met de hand en arbiter Schertz wees re soluut naar de penalty-stip. Niet geheel onberispeleijk schoot Rensenbrink af: 1-0. Vreugde, die van korte duur bleek. Vijf minuten later - Willem Suurbier had opponent Perets net verlaten voor een aanvallend avontuurtje - kreeg Israël de bal via Avi Cohen goedkoop terug in de ploeg. De iets te laat terugge keerde Suurbier kon daardoor niet verhinderen dat Perets 1-1 liet afroepen. Suurbier later "Normaal gespro ken had ik die linksbuiten-neer gelegd. Maar ik heb begrepen dat het met het oog op het jubileum van de Israëlische voetbalbond niet zo op prijs zou worden ge steld, indien we dit soort maatre gelen zouden nemen. Ik verzeker je echter dat het in een belang rijke wedstrijd anders zou zijn gegaan". Pressie Het tweede bedrijf stond wel in het teken van het door Happel ge wilde pressievoetbal. Wim Jan sen bleek een gemotiveerde rem- placant voor Van Hanegem en René van de Kerkhof een te een zelvige vervanger voor Peters. Niettemin kon Happel slechts tevreden doen over de wil om pressievoetbal te spelen, met de kwaliteit was het minder gesteld. René van de Kerkhof is nu een maal geen middenvelder, in de praktijk gebeurde het gisteren dat Oranje in Ling en deze Van de Kerkhof bij vlagen met twee rechtsbuitens opereerde, het geen ten koste ging van het spel van eerstgenoemde. Niettemin - Schrijvers stopte eerst nog een kogel van de Israëlische uitblinker Malmilian - zetten Rijsbergin en Hovenkamp een knappe combinatie op, die tot de winnende treffer voerde, omdat Ling als Rep heel onverwacht ter plekke bleek om zich tot match winner te laten uitroepen. Daarbij bleek het, ornaat René van de Kerkhof nog slechts de lat raakte, na een paas van de bij vla gen toch weer ongrijpbare Ren senbrink en Krol linksbuiten Pe rets met een sliding van succes kon houden. GER STOLK MÜNCHEN - Door een achteraf succesvol gebleken wissel en een dosis geluk heeft West-Duitsland gisteravond in de laatste elf minuten van de vriendschappelijke wedstrijd tegen Engeland zijn eer als we reldkampioen hoog kunnen houden. Doelpunten van Worm - ingevallen voor de teleurstellende Bernd Holzenbein - in de 79 minuut en Bonhof zes minuten later deden de achterstand van 1-0, opgelopen door een treffer van Stuart Pearson drie minuten voor rust, omslaan in een win nende voorsprong. De 77.850 toeschou wers konden de vingers, die zij naar de mond wilden brengen voor een vernieti gend fluitconcert aan het einde, weer in de zak steken. De eer was gered. Bondscoach Helmut Schön zag een zwak Westduits team, dat zonder Klaus Fischer, die een bezoekje van de griepbacil had gekregen, moest acteren. Fischer is een belangrijke pilaar van het West-Duits- land. De spits van Schalke '04 heeft al meermalen zijn kracht bewezen. Hol zenbein, die de spitsplaats moest overne men, kon de gedachte aan de productieve Fischer niet doen verdwijnen. Al in de zestiende minuut moest Schön's vervanger, Jupp Derwall (Schön zelf was ziek), de eerste wisselspeler, Burgsmüller laten opdraven. Flohe ging eruit met een dijbeenblessure. De huidige wereld kampioen had het moeilijk tegen het sterk spelende Engeland. Onder aanvoering van de weer gevaarlijke Keegan bleek het sterk verjongde team van trainer Ron Greenwood zeker niet de slechtste. Fluitconcerten zorgden voor de omlijs ting. Het openingsdoelpunt van Engeland was dan ook verdiend. Stuart Pearson zorgde, ondanks protesten van zijn directe tegen stander Rüssmann, die de Engelse spits van duwen betichtte, met een kopbal voor de voorsprong. Engeland bleef het spel dicteren, totdat de wissels van Neumann (bloeduitstorting) en Holzenbein voor de twee Duisburg- spelers Dietz en Worm brachten de om mekeer. Worm, die na een goed optreden in het b-team tegen Engeland, waarin hij ook scoorde, ijlings aan de selectie van het "eerste" was toegevoegd, was nog geen drie minuten in het veld of hij bracht met een schot in de hoek de gelijkmaken 1-1. Vreugde bij de Westduitsers, die het verlies al als een dreigende zwarte wolk boven het Olympisch stadion van Miinchen za gen hangen. Daarna was de lucht hele maal opgeklaard. Uit een vrije trap schoot Bonhof de bal door de Engelse muur en langs doelman Clemence. De door het spelverloop aangewezen verliezer had alsnog gewonnen Schotland Het Schotse team spelers, die e steld, moeste trokken bij reldkampioenschap in Glasgow met 2-1 (1-1) gewonnen van Bulgarije. as verzwakt, omdat acht ankelijk stonden opge- fzeggen. Zij waren be- itgestelde league-wed strijden. De Bulgaren vormden een betere eenheid dan de in de haast opgeroepen vervangers. Zij namen de leiding toen aanvaller Mlade- nov op een doorloopbal van Ivanov langs verdediger Willie Miller gleed en de bal in het net deponeerde. Het schot was on- houdhaar voor doelman Jim Blyth. Aanvoerder Archie Gemmill, redde Schot land in de 41ste minuut. Hij benutte een strafschop, die werd toegekend nadat Dalglish in het strafschopgebied was weggezet. De 87.000 toeschouwers konden volop jui chen, toen vijf minuten voor tijd dankzij dezelfde Gemmill invaller Wallis in staat werd gesteld er 2-1 van te maken. Heerlijk, helder Heineken. PCKU.' U/VAT A POWH.' u/mr A Pout#/

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17