De Koning: subsidies afg ewezen VAN DER WIEL BON 2.50 Geen beperking vertrouwensarts RAF-leden Basketballers uit VS. geven scholieren 'les' BEU EN VRAAGT VERDER OVER DE KAISERSTRAAT PIA BECK V. d. Smissen: eerste zege bij driebanden ONTWIKKELINGSHULP Tbr voor Leidenaar BROMFIETS GESTOLEN nog9dagen Dutch Swing College Band Verrassende overwinning Swift: 4-1 Bosveld weg bij Vitesse? DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 VARIA PAGINA 13 MAASTRICHT (ANP) - "Een di recteur van het Huis van Bewa ring heeft niet het recht de be handeling door een gekozen arts aan beperking te onder werpen. Folkerts en Wac- kernagel hebben op 1 februari dan ook naar het uiterste mid del, de hongerstaking, gegre pen omdat hun het recht is ge weigerd zich door de artsen van hun keuze te laten behande len". Dit zei gisteren de raadsman van de beide RAF- leden, mr. A. Willems, in het kort geding dat Folkerts en Wackernagel hebben aange spannen tegen de directeur van Huis van Bewaring in Maas tricht. Het tweetal is daar gede tineerd. Volgens mr. Willems worden zijn cliënten onderworpen aan een onrechtvaardig detentiesys teem, "een isolement van zo'n karakter dat zij hiervan geeste lijk en lichamelijk schade on dervinden". De beide gedeti neerden hebben geen vertrou wen in de gestichtsarts en wil len zich uitsluitend door een team van vijf zelf gekozen art sen laten behandelen. Mr. Korthals Altes, die i de staat optrad, ontkende dat de gevangenen in een totaal isolement verkeren. De medi sche behandeling berust bij door de staat aangestelde art sen. Gedetineerden hebben geen recht op behandeling doqr privé-artsen. Volgens hem heeft de directeur bij het ne men van zijn maatregelen ge- Tegen het einde van de middag is de zitting geschorst op voorstel van de president van de recht bank. Hij wilde de raadslieden laten bekijken of zij niet tot overeenstemming konden ko men. Dit bleek niet mogelijk. omdat de raadsman van de RAF-leden eerst overleg met zijn cliënten moest plegen. Af gesproken is dat dit overleg zal plaatsvinden. Morgen komen de raadslieden bijeen om te kijken of overeenstemming mogelijk is. Lukt dit niet, dan zal de president van de recht bank in Maastricht uitspraak doen. DEN HAAG (SP) - Minister J. de Koning (CDA) 'is kieskeuriger met het verlenen van subsidies aan groepen die de bevolking bewust willen maken van het nut van ontwikkelingshulp dan zijn voorganger drs. J. Pronk (PvdA). Hij wilde gisteren in de Tweede Kamer niet ont kennen dat hij de richtlijnen en criteria voor dit soort activiteiten, die hij qua doel waardeert, strakker zal aan leggen. Pronk, nu weer Kamerlid, toonde zich teleurgesteld over De Ko- ning's afwijzing van een drietal via de Nationale Commissie Ontwikkelingssamenwerking ingediende subsidie-aanvragen. Hij sprak van een beleidsombui ging, maar de minister hield het op 'n accent-verlegging. Het gaat om subsidies voor het ma ken van bepaalde films, waarte gen De Koning bezwaar heeft omdat ze tegen de Turkse rege ring zouden zijn gericht. Een ac tie van het Brazilië-comité stuit ook op bezwaren van buiten landse politieke aard. De derde afwijzing geldt de Stichting On derzoek Multinationale Onder nemingen. De Koning zei in prin cipe niet tegen een kritisch on derzoek van de rol van deze con cerns te zijn, miaar dan wel met inschakeling van de directies, ondernemingsraden en vakbon den. En daar voelt de SOMO niet De Koning deelde de Kamer mee dat er naar wordt gestreefd de hulp aan Cuba al voor dit jaar af te houden. Hij vond dat niet in te genspraak jnet de eerdere uit spraak, dat de hulp aan dat land pas in de begroting voor 1979 zou worden herzien. Bij zijn bezoek volgende week aan Suriname zal de minister voet bij stuk houden, dat het ontwik kelingsgeld in dit land op de voor de onafhankelijkheid afgespro- kem manier moet worden be- ROME-De Westduitse actrice Ncistasjci Kinski tijdenseenpersconfen steed. Dat wil zeggen dat de helft tn Rome ter gelegenheid van de film "As you are" waarin zij e moet worden gestoken in direct hoofdrol speelt naast de Italiaanse acteur Marcello Mastroianni. produktieve projecten zoals kleine (landbouw) bedrijven, die Zij i blijvend werk opleveren. van Beroep van bewoners van Derde Haverstraat afgewezen LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het be roepschrift van een aantal bewo ners uit de Derde Haverstraat, te gen de voorgenomen afbraak van hun woningen, afgewezen. Het bezwaarschrift kwam begin ja nuari bij de provincie aan de orde nadat de gemeente het al eerder ongegrond had verklaard. In het door de Leidse gemeente raad vastgestelde bestem mingsplan "Haver en Gortbuurt" staat de afbraak van de woningen aan de Zuid-zijde van de Derde Haverstraat voorgeschreven ten behoeve van tuinen voor de wo ningen aan de Vierde Bin nenvestgracht. De bewoners uit de Derde Haver- straat achten zulks in strijd met twee uitgangspunten van het be stemmingsplan, te weten de handhaving van de in goede staat verkerende bebouwing en de be- vordering van de woonfunctie van de wijk. Zij zijn van oordeel I dat hun woningen een goede huisvesting kunnen bieden aan I één- of tweepersoons huis houdens en dat het gemeentebe stuur een te groot gewicht toe- kent aan de kwaliteitsonderzoe ken van hun woningen. De aan- 1 leg van tuinen vinden zij niet op wegen tegen de afbraak van hun woningen. In hun besluit zeggen GS dat de gemeente er terecht van uitgaat dat de woningen op den duur niet gehandhaafd kunnen blijven. In het kader van sanering en reha bilitatie van de buurt vinden zij de bestemming als tuin niet in strijd met uitgangspunten van het plan. GS zien derhalve geen aanleiding om hun goedkeuring aan het rehabilitatieplan te ont houden. LEIDEN - Basketbal is in Ne derland een snel groeiende sport. Oorzaak hiervan is dat het eredivisie-niveau in Ne derland, door de komst van Amerikaanse basketballers met sprongen vooruit is ge gaan. Eredivisie-basketbal betekent in de meeste geval len spectakel en trekt dus veel publiek. Vooral in Leiden is de belangstelling voor bas ketbal erg groot. Om de sport nog populairder te maken is enkele weken gele den een Scholenprogramma van start gegaan. De Ameri kaanse basketballers van Leiden: Mitchel Plaat, Victor Bartolome, Arthur Collins en de Amerikaanse Fries Sid Bruinsma onderwijzen de scholieren in de grondbegin selen van het basketbal. Vo rige week was men voor de tweede keer aanwezig op de Visser 't Hooft Scholen gemeenschap. Meer dan 120 leerlingen (jongens en meis jes) verdeeld in verschillende leeftijdsgroepen namen aan de lessen deel. Bestuurslid van Leiden en le raar van het Visser 't Hooft, Ernst Oudshoorn over het scholenprogramma. "Het is eigenlijk tot stand gekomen door de demonstratie-trai ning die wij hier vorig jaar hebben gegeven. De leerlin gen waren laaiend en thousiast, zodat het wel zinvol leek om de Amerikanen trai ning te laten geven. De be doeling hiervan is duidelijk tweeledig. Ten eerste streven wij ernaar om het basketball aan de basis sterker te maken. Daarnaast proberen we op deze manier de Amerikaanse spelers wat om handen te ge ven. Praatjes dat de sponsor De populaire Amerikaanse Fries, Sid Bruinsma, speler van P/Leiden geeft basketbal-onderwijs aan leerlingen van de Visser 't Hooft Scholengemeenschap. bezig is om zijn naam zo veel mogelijk aan de man te bren gen slaan werkelijk nergens op. We zijn daarentegen juist duidelijk structureel bezig, door de basketbalsport in zijn geheel te dienen. Wij gaan van het standpunt uit dat je niet zflleen spelers uit Amerika moet halen om wedstrijden te laten spelen. Je moet probe ren om de kennis van de sport die zij hebben zoveel moge lijk over te dragen op de Ne derlanders. De Amerikanen moeten actief zijn op het ge bied van jeugdtraining en be geleiding. En Arthur Collins over de les sen: "Het is leuk, ook wel zin vol, maar te kort. In pakweg drie lessen kun je ze nauw elijks wat bijbrengen, hooguit enthousiast maken voor de sport (vervolgens wat al- keurend): Er wordt hier veel te veel gevoetbald. Er zou veel talent in Nederland kunnen zijn, (enthousiast) cause if you can kick a ball, man; than you can play basketball too. Net zoals ze met voetbal op ze ven-, achtjarige leeftijd be ginnen, zouden ze met bas ketbal ook zeer vroeg moeten beginnen". Of de lessen nu erg veel zin hebben wat betreft de verbe tering van het spelpeil is min der belangrijk. Feit is in ieder geval dat de lessen een erg ge zellig karakter dragen. Met name Bruinsma (met zijn kos telijke „Hollands") en Collins brengen de jeugd herhaalde lijk aan het lachen. En wat het belangrijkste is; het en thousiasme bij de jeugd groeit zienderogen. ADVERTENTIE Rob around de clock, deejee, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. :071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN EN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN LEIDEN - PPR/D'66-raadslid Beijen zal B. en W. van Leiden binnenkort nadere vragen stellen over de door hem bestreden bouw van een grote studen tenfiat. Beijen wil het college als nog bewegen aan te sturen op de bouw van een kleinere fiat. Hij kondigde dat gisteravond aan in de vergadering van de PPR/D'66-fractie. Met deze nadere vragen haakt Beijen in op zijn vorige week ge houden interpellatie in de ge meenteraad. De fractievoorzitter man PPR/D'66 kreeg de raad toen niet zover dat ze zich uit spraken tegen realisering van de plannen (van de stichting studen tenhuisvesting). Beijen zei zijn nadere vragen vooral toe te willen spitsen op de bouwkundige problemen, die opgelost moeten worden. In een rapport van de directeur gemeen tewerken werd daar op vele pun ten op gewezen. Het PPR/D'66 heeft echter de indruk dat het college die wil omzeilen. DEN HAAG/LEIDEN - Ter beschikkingstelling van de rege ring en een maand voorwaarde lijke hechtenis luidt het vonnis van de Haagse rechtbank tegen een 41-jarige Leidenaar. De ver dachte had in het pension waar hij verbleef een andere bewoner met een klauwhamer bedreigd en hem van vierduizend gulden be stolen. De rechtbank kwam tot het opleggen van tbr na het ver zoek van de verdachte zelf om verpleging in een inrichting. Hij is al herhaalde malen veroor deeld, en bracht in totaal ruim twintig jaar door in gevangenis sen eri verschillende inrichtin gen. Vrijspraak in beroep Het Haagse gerechtshof heeft een 23-jarige Leidenaar vrijge sproken, nadat hij door de recht bank was veroordeeld tot vier maanden hechtenis waarvan de helft voorwaardelijk. De man werd ervan verdacht dat hij met zijn auto zijn schoonvader die op de stoep stond te praten, omver had willen rijden. Evenals de ad vocaat van verdachte, mr. Kalk man, kwam de procureur-gene raal tot de conclusie dat dit nietis bewezen, en vroeg vrijspraak. Het hof heeft daartoe inmiddels besloten. Hij wil verder boven water krijgen of de bouw van een kleinere fiat - die geen verstoring van de omge ving geeft - toch mogelijk is. Het argument van het college dat de financiële basis dan aan het plan ontvalt, bestrijdt hij. Volgens Beijen kan dat opgevangen wor den met speciale rijks-subsidie (object-subsidie) en moet het college daar in "Den Haag" ach teraan zitten. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doc toraal examen Nederlands recht H. J. E. L. Houyez, mej. C. E. M. H. Meertens, M. A. M. van de Water, G. A. Derkzen, J. M. Karstens, mej. A. E. Floor, K. Th. van Lier, H. F, A. Ruyl, mej. H. J. de Savor- nin Lohman, doctoraal notarieel recht F. J. P. van der Ingh (Lei den), mej. N. E. Lindeijer (Lei den), H. van Linge (Hillegom), H. H. J. de Graaf (Leiden), A. Ruis (Leiden), C. A. Schwarz (Leiden), doctoraal biologie E. J. van Niekerken (Leiden). J. Cohen (Leiden), farmacie J. P. T. G- Dohmen (Leiden). Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde L. H. J. van Eeden (Noordwijker- hout), voor het artsexamen H. A. van Swieten (Leiden) en voor het tandartsexamen mej. E. J. Etty (Voorschoten) en J. C. Baas (Voorschoten). In het Acade misch Ziekenhuis Leiden zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het examen ziekenverple- ging-A: de heren J. P. M. Bene ken Kolmer, D. W. van Bers, W W. Lammers en M. Quint en de dames M. R. Denijs, H. P. Hemel rijk, T. M. de Jong, M. de Koning, N. M. Kroon, M. Leguit, A. A. E. Siemons-Van Loon, H. C. M. Uit- dewilligen, L. W. Voskuilen en M. J. van Zuylen. VOETBAL - Barcelona heeft giste ren de halve finales van het toer nooi om de Spaanse voetbal beker bereikt. Nadat de eerste wedstrijd met 1-0 werd verloren, won de ploeg van Rinus Michels gisteren de tweede wedstrijd met 2-0. Real Sociedad, Gijon en Las Palmas zijn de overige geplaat sten. BOKSEN - Muhammed Ali is gis teren benoemd in Dacca tot ho norair consul van Bangladesh in Chicago. Ali heeft tijdens een vijfdaags verblijf in dat land een paspoort van Bangladesh gekre gen, terwijl president Rahman hem tot ere-burger benoemde. ADVERTENTIE LEIDEN - Uit een kelderbox aan de Opaalstraat is een bromfiets ter waarde van 2000 gestolen en ook een rekenmachine ont vreemd. De deur van de box werd geforceerd. Do 23 febr. Vr. Za. Zo. Ma. Di. Iwo. 24 febr. 25 febr. 26 febr. 27 febr. 28 febr. 1 mrt. Do. 2 mrt Vrijdag 3 maart Stadsgehoorzaal - Breestraat - Leiden Aanvang 20.00 uur Toegangsprijs 15.- Met reductiebon uit het Leidsch/ Alphens Dagblad 12.50 Kaartverkoop: Kantoor Leidsch Dagblad. Witte Singel 1, Leiden Kantoor Leidsch Dagblad. Badstraat 9. Katwijk aan Zee Bij kantoren in Sassenheim, en Lisse en Kantoor Alphens Dagblad. Julianastraat in Alphen a/d Rijn Telefonische informatie: 071-144941 1st. 134. LEIDSCH DAGBLAD 'N AKTIEVE KRANT!! PIA BECK Leidsch Dagblad KOPENHAGEN - Christ van der Smissen heeft gisteren in Ko penhagen tijdens het Europees kampioenschap bandstoten zijn eerste zege behaald. Van der Smissens vierde partij werd te gen de Westduitser Müller een ware titanenstrijd, die tot diep in de nacht zou duren. Het zag er in het begin al gunstig uit voor de man uit St. Willibrord, die met een serie van zeven van ac quit ging en na zestien beurten met 21-7 leidde. Daarna.kreeg de Nederlander echter een kleine inzinking, met als gevolg dat Müller kon en ging scoren. Na 26 beurten trok de tot dan toe onge slagen Müller de stand gelijk. Die nivellering leidde tot een ver bitterde carotte-slag, die veel van de zenuwen van de biljarters vergde. Tegen het eind liep Van der Smissen langzaam maar ze ker uit en sloot de partij in de 64- ste beurt met een serie van vier af. Müller had nog de nastoot en stond op dat moment op 54. Hij zou echter niet verder komen dan de acquit-stoot. Het betekende Van der Smissens eerste zege. Eerder op de dag verloor de Ne derlandse kampioen zoals werd verwacht van de Belgische grootmeester in het driebanden- spel Raymond Ceulemans. Het pleit voor het karakter van de de buterende Van der Smissen, dat hij bij het aanschouwen van het geweld van Ceulemans niet vol ledig afknapte. De Belg startte namelijk met een serie van tien gevolgd door twee series van ze ven: 24-3. Ceulemans zou de partij uiteindelijk in 31 beurten op zijn naam schrijven. Van dei- Smissen was toen pas gevorderd tot 34. Toch was de Nederlander na afloop van zijn partij tegen Ceulemans tevreden: "Het enige wat ik in deze partij wilde doen was mijn gemiddelde op peil houden. En daarin ben ik geslaagd. Ik ben in ieder geval niet weggespeeld door hem" LEIDEN - Door een verrassende 4-1 nederlaag tegen Swift is Glasbergen nu vrijwel uitge schakeld voor de Leidse zaal- voetbaltitel. Mét nog twee duels te gaan hebben de Rijnsburgers vier punten achterstand op Go- dyla, dat LDWS verpletterend versloeg: 8-0 Swift - GdB 4-1. Hoewel de Rijns- burgers de eerste helft met een voordelige 1-0 score (Haasnoot) afsloten, moest de ploeg uit eindelijk met een nog fors uitge vallen nederlaag genoegen ne men. Swift had na de hervatting nadrukkelijk het heft in handen genomen, kwam door doelpun ten van Van Egmond en Brand al snel op een voorsprong en maakte het karwei daarna ge makkelijk af. John Jansen scoorde de twee andere treffers. LDWS - Godyla 0-8. Het krachts verschil in deze wedstrijd was erg groot. Godyla kwam dikwijls tot knap spel. LDWS toonde aan eigenlijk niet meer op dit niveau mee te kunnen. Theo Godyla, Van Beek en Van der Zwet zetten de Lissese ploeg voor rust al op 4-0. Na de pauze scoorde Harry van der Zwet opnieuw twee tref fers en maakten Van Beek en Van der Laan de acht vol. Van Gerven - Zwaanvogels 5-2. Een incompleet Zwaanvogels nam door Willers nog wel de lei ding, maar moest toch toezien hoe de Lissenaren via Spoor en Van Eeuwijk op 2-1 kwamen. Met nog drie doelpunten stelde Van Gerven de zege na rust veilig. Wederom Willers doelpuntte te gen. Stand hoofdklasse: Godvla 14-24; Oegstgeest 13-21; GdB 14-20; Swift 14-18; Van der Plas 14-11; Zwaanvogels 15-11; Van Gerven 14-8; LDWS 14-8 en Cleyn Duyn 14-5. Topscorers: Perfors, Haasnoot, Van der Zwet en Gubler 16. ARNHEM - Charlie Bosveld heeft gisteren geen overeenstemming bereikt met zijn club Vitesse over een nieuw éénjarig contract. De Arnhemse eredivisie-club, die voor een groot deel steunt op de inbreng van de 37-jarige spel verdeler, ging niet in op de eisen van Bosveld. Men gaat in Arn- die.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13