ABN Bank "Troepen Rhodesië moorden erop los" Uw geld laten groeien. En toch vrij kunnen opnemen. Wij helpen. Verbanningnieuw wapen tegen terreur in Italië? Helderziende moet wurger opsporen Simon Rattle: een opvallend talent JEKATERINA IS WEER SPOORLOOS DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 PAGINA 11 ROME (REUTER) - Een uit de vo rige eeuw daterende wet, die later onder het fascistisch bewind van Benito Mussolino berucht zou worden, is uit de kast gehaald om te dienen als middel bij het be strijden van het snel groeiende politieke geweld in Italië. t Het dreigement van de overheid de „Confino". interne verbanning en beperking van de bewegings vrijheid, te gaan hanteren heeft echter nog niet het beoogde re sultaat gekregen. Integendeel, nadat drie linkse studenten de eerste slachtoffers van de „Con- fino" waren geworden kwam het tot felle demonstraties. Betogers staken in het centrum van Rome tot tweemaal toe auto's in brand en wierpen benzinebommen naai de politie, waarmee harde ge vechten werden geleverd. De studenten hebben gewaar schuwd dat zij hun verzet tegen de opgepoetste wet zullen opvoe- Deze geeft de overheid de be voegdheid personen die zij een gevaar voor de openbare orde vindt naar afgelegen streken van het land te verbannen. Officieel zijn politieke demonstraties van links en rechts zonder toestem ming van de autoriteiten verbo den. Militante studenten hebben het verbod echter bij herhaling genegeerd, wat leidde tot botsin gen met de politie, die tot taak had een eind aan de betogingen te maken. Communisten Tot teleurstelling van ultra-links wordt de maatregel van de over heid gesteund door de com munistische partij. Het motief van de communisten hiervoor is dat zij er het grootste belang bij hebben een image op te bouwen van voorstanders van recht en orde, hetgeen hen voor het kiezerskorps in het algemeen aanvaardbaar zou maken. „Zie eens wat zij ons aandoen", zei een verbitterde linkse student, „ze hebben lijsten gepubliceerd met namen van studentenleiders, waarbij zij hen politiek vanda lisme verwijten". Hij doelde hiermee op een manifest, waarin de communistische partij de vraag stelt: „Wat doet de regering tegen deze figuren?" De nieuwe harde lijn is voorname lijk gericht tegen leiders van de studentenbeweging. Ver- scheidenen van hen zijn vrijge sproken van beschuldigingen in verband met recente ongeregel dheden. Zij lopen nu echter de kans naar een uithoek van het land te worden verbannen of naar hun woonplaatsen, waar zij zich tweemaal per dag op het poli tiebureau moeten melden. De „vonnissen" worden op beslo ten zittingen geveld door een raad bestaande uit vertegen woordigers van de rechterlijke macht en de politie De wet werd in de negentiende eeuw uitgevaardigd als wapen in de strijd tegen roversbenden, die het in het arme zuiden op rijke burgers hadden gemunt. Later maakte het fascistische bewind er dankbaar gebruik van om pol i- tieke tegenstanders en verzets strijders onschadelijk te maken. Na de tweede wereldoorlog werd de wet alleen nog van stal gehaald om Maffia-leiders uit hun bol werken op Sicilië en in de zuide lijke provincie Calabrië naar an dere delen van het land te ver bannen, waar zij constant onder controle van de politie staan. „Fascistische praktijken" Voor de hoogst strijdbare studen ten in Rome betekent het ver bannen van hun leiders niets an ders dan een „herleving van fas cistische praktijken". Na een strijd van tien jaar tegen het ge vestigde systeem is hun situatie niets verbeterd. Geconfronteerd met het vooruitzicht dat zij na hun studie weinig kans op werk hebben - ongeveer 400.000 afge studeerdejongeren lopen zonder werk - huldigen veel studenten de mening dat alleen revolutie de door hen noodzakelijk geachte maatschappelijke veranderingen teweeg kan brengen. De onrust tegen het eind van de ja ren zestig heeft de overheid enige concessies ontwrongen. De uni versiteiten werden opengesteld voor iedereen met een middel- bare-schoolopleiding en er wer den studiebeurzen verleend. Dat had echter wel tot gevolg dat er onhanteerbare massa-universi r Een auto wordt in brand gestoken tijdens onlusten in Italië. teiten ontstonden, zoals die van Rome, waar bijna 200.000 studen ten het moeten doen met facilitei ten die oorspronkelijk voor 20.000 studerenden bedoeld wa- Succesieve door de Christen-De mocraten geleide kabinetten be loofden universitaire hervormin gen, maar hun goede bedoelin poli- gen verdronken steeds tieke kibbelarijen sche problemen. Anderhalf jaar geleden besloot de regering der tien nieuwe universiteiten te bouwen. Tot dusver is het echter bij vrome voornemens gebleven, de eerste steen moet nog worden gelegd. Het gevolg was dat de overbevolkte universiteiten een vruchtbare kweekplaats zijn geworden voor extremisten en terroristen. Met een communistische partij, die zich steeds gematigder toont, is de studentenbeweging, sim pelweg „il Movimento" (de be weging) geheten, zichzelf gaan beschouwen als de enige wezen lijke oppositie in Italië. RIJSWIJK (SP) - Paragnost Pe ter Burkos kan zijn vee rtiendaagse vakantie in Ne derland, waaraan hij nog maar net begon, afschrijven. De ex-Hagenaar Piet van der Hurk, die 27 jaar geleden naar Amerika emigreerde, kreeg dezer dagen een telefoontje op zijn logeeradres in Rij swijk van de politie in Los Angeles. Of hij snel terug wil komen om te helpen in de zaak van de wurgmoorden op 13 meisjes in de leeftijd van twaalf tot negentien jaar. De wurger van Los Angeles zaait steeds meer paniek en blijft onvindbaar voor de politie. Burkos heeft zich al enige tijd in deze zaak verdiept. Zegt te weten wie de moordenaar is: "Een blanke man, die in een ziekenhuis werkt waar vrou wen worden onderzocht op geslachtsziekten of komen voor pilcontrole. De moorde naar beschikt over lijsten met namen en adressen. Hij belt zijn slachtoffers, geeft zich soms uit voor dokter en vraagt ze bij hem te komen. De theorie dat de meisjes door de wurger van straat worden opgepikt bestrijd ik dan ook. Twee dagen voor mijn vertrek naar Nederland heb ik de moordenaar voor televisie beschreven. Mijn vrouw wordt nu door hem bedreigd, hij heeft haar ge beld. De politie is er zeker van dat hij de moordenaar moet zijn, omdat hij mijn vrouw een detail vertelde, alleen de recherche op de hoogte is". Peter Burkos, 66 jaar. Vertrok jaren geleden naar Amerika met twaalf dollar op zak. Is nu multi-miljonair. Het meeste geld vergaarde hij met zijn paranormale gave. Dat zijn banksaldo met de dag groeit dankt hij ook aan de juriste Stephanie Courtney, zijn zeer zakelijke jonge vrouw. Ook al stap je met enig wan trouwen bij hem binnen, hij ontwapent je min of meer door in de loop van het ge sprek treffende details uit je leven te onthullen, zegt dat hij in, het begin van zijn carrière in Amerika veel te maken kreeg met mensen die scep tisch tegenover hem stonden, maar dat dat allang verleden tijd is. Toont vervolgens zijn politiepenning "Detective eerste klas". "Ik ben in dienst van de politie en mag door het hele land mensen arresteren". Burkos, die node afscheid neemt van zijn vakantie in Nederland, komt over enkele weken terug. Dan maakt hij opnamen voor het TROS- programma "Privé" van Henk van der Meyden. In die uitzending worden scènes vertoond van de film "Now I lay me down to sleep", waar voor Burkos het verhaal le verde. Zijn onthullingen over het leven van de overleden Amerikaanse miljardair en zonderling Howard Hughes. De film gaat in april in Am sterdam in première. r Peter Burkos met zijn politiepenning. LEIDEN - Het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft zich gisteravond toevertrouwd aan het leiderschap van een 22-ja- rige Engelse dirigent. Si mon Rattle is een opval lend talent, een persoon lijkheid. In opvattingen jong en emontioneel, soms niet helemaal wars van 'theater', maar wel dwin gend en meeslepend. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest had hem het fiat gegeven, speelde het spel 'in volle over gave' mee, om met verbazing te ervaren dat deze 'knaap' won derbaarlijk was. 'Introduction and Allegro' voor strijkorkest van Elgar, en 'de Vijfde van Sibelius - en dat was een kluif - heeft hij uit het hoofd gedirigeerd. Elgar lag hem op het lijf geschilderd. In Si belius heeft hij ons verveling be spaard met veel nadrukkelijke contrasten. Het concert voor klarinet K.V. 622 van Mozart vond een groot ver tolker in Bas de Jong. Mooi ge nuanceerd, het Adagio heel inge togen en in een levendig Rondo liet hij dit werk weerklinken, hierin uitstekend bijgestaan door zijn orkest. De Rotterdammers hebben weer een talent uit eigen gelederen Leger des Hei Is. Wii het Leger des Heils in ons land zijn prog ramma voor evangelisatie en maatschappelijk werk dit jaar geheel kunnen uitvoeren, dan zal de nationale inzameling die maandag begint en tot 11 maart duurt, ruim twee miljoen gulden moeten opbrengen. Het geld is nodig voor evangelisa tiewerk in en rond de honderd plaatselijke afdelingen (korpsen) en voor het maatschappelijke werk, zoals de centra, verpleegin richtingen, jongens- en meisjes tehuizen, thuislozenzorg, kin derbescherming en reclassering. Vooral de laatste twee blijven kampen met een tekort op de be groting. Ook gaat een deel van de opbrengst naar het vormingswerk op de kweekschool van het Leger, waar de officieren worden opgeleid, en naar het centrum in Lunteren voor bijscholing van officieren en toerusting van groepen binnen het Leger des Heils. Bijbels gestolen. Uit de Laurenskerk in Rotterdam zijn deze week op een nacht een paar zeer oude en zeer kostbare Sta tenbijbels gestolen. De dieven, die door het forceren van een zij deur waren binnengekomen, konden de bijbels meenemen door de zware koperen kettingen waarmee ze aan de preekstoel waren vastgelegd, door te zagen. Lezing. Morgenavond (vrijdag) om 8 uur spreekt in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerk straat in Leiden de heer E. Ouwe- neel uit Apeldoorn over "Het normale christelijke leven in de persoonlijke omgang met God". Van kwart voor 8 af is er samen zang. Beroepen t Simon Rattle naar voren gebracht, daarmee ook het eigen niveau aantonend. En dit niveau stelt het orkest ten dienste aan jong dirigenten talent, dat zich in de laatste maanden nogal eens heeft gema nifesteerd en waarmee het Simon Rattle een Nederlands debuut heeft mogelijk gemaakt. In En geland en in Amerika kent men hem al een paar jaar. Hier zou hij wel eens vele malen kunnen te rugkomen, want hij is de moeite waard om hem in het oog te hou den. BEP RIJNDERS Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te IJsselmuiden C. den Boer Wageningen; aange nomen naar West-Terschelling M. N. B. Blonk (kandidaat) Lei den, naar Weerselo J. J. van Ra- venzwaaij (wetenschappelijk hoofdmedewerker te Leiden) Oegstgeest. Overleden: P. G. van Hooff te Soest. 76 jaar, was van 1961 tot 1964 voorzitter van de hervormde synode; de crematie had vandaag plaats. Geref. Kerken: aangenomen, zoals dinsdag al bericht, de benoeming tot ziekenhuispredikant te Lei den J. Bovenberg aldaar, de be noeming tot predikant in tijdelij ke dienst te Nijkerkerveen J. E. Brederveld Leiden, naar Marken kandidaat N. van Tellingen al daar; beroepen te Westeremdcn (Gr.) L. van Dalfsen Hardinxveld; bedankt voor Waarder W. P. Boer Meerkerk, voor Middelburg S. van der Veen Krimpen aan de IJssel. Geref. Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar New Westminster (Canada) P. K. Meijer Noordbergum; bedankt voor Capelle aan de IJssel P Schelling Middelburg, voor En schede M. Blok Waardhuizen, voor Hattem S. Cnossen Hoog kerk. Chr. Geref. Kerken: be dankt voor Drogeham R. Kok Eemdijk. Geref. Gemeenten: be dankt voor Benthuizen A. Moerkerken Nieuw-Beyerland. voor Emmeloord J. W. Verwey H- I. Ambacht, voor Nijkerk C. Wisse Kootwijkerbroek, voor Zwolle H. Hofman Rotterdam. ADVERTENTIE SALISBURY (Reuter/UPI) - Beschuldigingen van moorden, wreedheden en marteling van Afrikaanse burgers door Rhodesische veiligheidstroepen zijn gisteren voorgelegd aan het parlement in Salis bury. De zwarte afgevaar digde Augustine Mabika verklaarde in een uitvoe rige aanval op de activiteit van veiligheidstroepen in afgelegen strijdgebieden dat sommige veiligheids maatregelen een gevaar voor de stamleden waren geworden "en dat zij een toekomstige relatie tussen de belangrijke rassen van Rhodesië zullen schaden" Afrikanen in een 'beschermd stam gebied' bij Umtali aan de ooste lijke grens met Mozambique wa ren onderworpen aan een avond klok die zo streng was dat kinde ren die hun dorpen verlieten doodgeschoten konden worden. Ook beschuldigde hij onder blanke leiding staande militairen van het doden van onschuldige zwarten, onder wie schoolkinderen en on derwijzers, en van het aanvallen van andere burgers als zij infor maties over zwarte nationalisti sche guerrilleros willen hebben. Mabika zei dat de meeste Afri kaanse zakenlieden in zijn eigen woondistrict bij Enkeldoorn in Midden-Rhodesië hun bedrijven verlieten. "Zij vluchtten naar de stad uit vrees voor de wreedheid en marteling die zij van de veilig heidstroepen ontvangen" Overtreders van de avondklok regeling behoren gearresteerd en niet doodgeschoten te worden, aldus Mabika. De minister voor gecombineerde operaties en defensie, Roger Hawkins, ging niet in op de speci fieke gevallen die Mabika had genoemd, maar zei: "Men negeert het feit dat het de terroristen zijn die verantwoordelijk zijn voor de Als iemand de schuld moet worden gegeven dan kan dat niet aan onze veiligheidstroepen. De schuld kan dan worden gegeven aan deze terroristen, aan hun leiders, aan de hoofden van Afri kaanse regeringen die terroristi sche organisaties herbergen en helpen, aan de communisten die hen bewapenen, hen opleiden en indoctrineren met politieke dogma's teneinde hen aan te moedigen in hun slechte daden" BRUSSEL - De Russische pianiste Jekaterina Novitskaja zou Belgie al weer verlaten hebben. De pianiste die in Nederland een serie concerten moest geven en die eind vorige week uit Amsterdam verdween, zou met haar vriend, de Belgische musicus Francois Hervy, uit Belgie zijn ver trokken naar een ander, onbekend, land. Dit heeft het Belgische blad Le Soir gistermiddag gemeld. Dinsdag nog was de Russische pianiste gesignaleerd in de buurt van Bergen, waar ze verbleef in de villa van een familielid van Francois Hervy. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Russin een visum heeft dat geldig is voor alle drie de Beneluxlanden. Daarmee kan ze zich dus ongehinderd door België, Nederland en Luxemburg bewegen. Of de pianiste in België is geweest kon de woordvoerder ontkennen noch bevestigen. We weten ook niet of de Russische pianiste inmiddels met een Belg is gehuwd. Mocht dat het geval zijn dan krijgt ze door dat huwelijk automatisch de Belgische nationaliteit en dat levert haar even tueel verblijf in Belgie geen enkel probleem op, aldus de woordvoerder U wilt sparen en toch tegelijkertijd een aantrekkelijke rente over uw spaargeld ontvangen. Maar u wilt ook op ieder gewenst moment over uw geld kunnen beschikken. Dat kan bij de ABN. Want de ABN heeft spaarvormen waarmee u in alle vrijheid toch een flinke rente kunt maken. Wij helpen u hier alvast met drie voorbeelden. 1. U neemt een ABN Spaarboekje of een 'gewone' ABN Spaarrekening. Daarmee mag u vrij opnemen tot f 2.500,- per maand. Uw rente is dan 4%. 2. U kiest voor de handige ABN Girospaar rekening. Opnemen en storten doet u alleen via uw bank- of girorekening. U hoeft er de deur niet voor uit. En zonder opnamekosten mag u tot f 5.000,- per maand opnemen terwijl uw rente 5% blijft 3. Als u méér rente wilt, maar toch nog vrij over uw geld wilt beschikken, neemt u een Spaar- Extra-rekening. Uw rente is dan 6%, maar als u geld opneemt betaalt u 1% opnamekosten per keer. De mensen van uw ABN-kantoor helpen u graag verder bij uw keuze. U kunt mij helpen door informatie te sturen ovei spaarvormen. DhryMevr.; Straat: Plaats: Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor In ongefrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd.OD. 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11