Gouda en Leiden gaan weer naar het altaar Bokser Eversteyn verrast VRIJ-UIT Vrif DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 PAGINA Te handig Voorzitter Ad Dusée van de Afd. Leiden van de KNVB is een ge wiekste bestuurderdat is zo zoetjes aan wel bekend. Soms wil hij iets te handig zijn, zoals gisteravond tijdens de verga dering van de Leidse afdelings clubs waarop moest worden be sloten of men komend seizoen met de afdeling Den Haag in zee zou gaan. (Zie ook het ver slag van deze bijeenkomst el ders. Het door Dusée en zijn bestuursmakkers opgestelde vergaderconvocaat straalde nog een zekere objecti viteit en zelfs welwillendheid uit ten aanzien van de Haagse condities. Men gebruikte im mers nog de zinsnede: "Indien onverhoopt de samenwerking met de afdeling 's-Gravenhage niet tot stand komt" enz." Let op dat woord "onverhoopf". Weliswaar zei Duseé desge vraagd later dat je die zin niet meer zo mocht lezen zoals ie er stondomdat ie was overgeno men uit een oud stuk, maar hij stond er toch maar. Dusée dus aammnkelijk een en al objectiviteit ("vergadering u zegt het maar") maar de eerste Leidse club had zijn bezwaren tegen de door Den Haag ge stelde voorwaarden nog nauw elijks verwoord of Dusée ba rstte los. O, hij en zijn bestuur von den het ook maar niets. De be sprekingen met Den Haag wa ren uiterst teleurstellend ge weest, we zouden ons met huid en haar aan Den Haag uitleve- Bij stukje en beetje kwam uit dat Dusée al lang weer contact had gehad met de Goudse clubs om de huidige GoudsILeidse com petitie voort te zetten. Bij Gouda zou daar nu wel weer een meerderheid voor te porren zijn. (Heel tactisch had Gouda dat vlak voor de Leidse verga dering in zijn mededelin genblad laten opnemen) Door Ruud Paauw de rommelingen die achter de schermen hebben plaatsgegre pen. Het zou mij niets verbazen als Dusée al het nodige met Gouda heeft bekokstoofd. Dat zou een verklaring zijn voor de gretigheid waarmee hij Leiden aan de hand naar Gouda wil terugvoeren. Tekenend in dit verband was dat toen te berde kwam welke voorwaarden Lei den daarbij aan Gouda diende te stellen, de voorstellen daar voor in één ononderbroken stroom uit zijn mond kwamen. Dat wijst op het voorgebakken zijn. Dusée kan het zich trouwens niet permitteren nogmaals met zijn gezich t op de stoep te vallen. Nu heb ik er abosluut geen be zwaar tegen, integendeel, dat een voorzitter vooruit denkt en al vast kanalen graaft. Dusée heeft dat stellig goed gedaan. Maar waarom zégt hij dat niet gewoon. Waarom komt hij na- mens het bestuur niet meteen met de verklaring dat aanslui ting bij Den Haag op déze voorwaarden neerkomt op het verkopen van je ziel en zalig heid. Waarna hij had kunnen zeggen dat Gouda weer toena dering had gezocht en dat het bestuur naar de heren had ge luisterd. De vergadering weet dan waar het bestuur staat én wa t het heeft gedaan. En zij kan zelf nog alle kanten uit. Af en toe kom je met eerlijkheid en recht-door-zee betogen verder dan met allerlei omzichtige constructies. De vergadering hield nu waarschijnlijk het on- Maar het meest raadselachtig vond ik een verspreking van Dusée "Als Gouda er niet was tussengekomen dan zouden we deze hearing niet hebben ge had", zei hij op een onbewaakt moment. Daaruit kan ik niet anders halen dan dat hij de Leidse afdeling, ondanks alle gef u n dee rde bez wa rentoch aan Den Haag had willen uit leveren, indien Gouda niet op de proppen was gekomen. Het geeft te denken. Nieuwe sporthal Er is in Leiden enige beweging waar te nemen om te komen tot een nieuwe sporthal. De aanzet daarvoor komt uit de als nooit te voren bloeiende basketbal gemeenschap. die aan de Vijf Meihal niet meer voldoende heeft. Naar wat mij onder ogen is gekomen, kan ik twee stro mingen in de basketballerij on derscheiden: de ene is het vooral te doen om meer speelruimte te krijgen, de andere (van Par- ker-Leiden) heeft vooral het oog op een grotere accommodatie voor het publiek. Men kan in de Vijf Meihal vaak niet meer alle belangstellenden een plaats ge ven. Een nieuwe overdekte sporthal zou inderdaad geen overbodige luxe zijn. Maar als de gemeente die zou kunnen bouwen, moet er op meer dan alleen de belangen van de bas- ketbalsport worden gelet. Dan moet ook worden gekeken naar de wensen van micro-korf bal. tennis, zaalhandbalbad minton. gymnastiek e.a. De wens van P/Leiden, krachtig gepropageerd door manager Frans van Eg mond, kan en mag voor de gemeente geen richtsnoer zijn. Daarvoor rust het basketbal op te hachelijke basis. Te veel is men daar af hankelijk van een sponsor en van succes. Als de huidige spon sor aan het einde van zijn con tractperiode roept: "Ajuu, met de paraplu" en er wil niemand anders geld in de club stoppen (of veel minder) dan is ver moedelijk een accommodatie van 300 personen al wel toe reikend. Zo gaat het daar nou eenmaal. En daar kan de ge meente waar het een nieuwe sporthal betreft zijn beleid niet op afstellen. Van Egmond De houding van manager Frans van Egmond in deze zaak roept een paar vragen op. In het LeidschlAlphens Dagblad van zaterdag komt de manager in een interview vrij redelijk over. Geen kwaad woord over de ge meente LeidenOver wethouder Tesselaar zegt hij: "Hij wil best als een soort stuwende kracht voor een nieuwe hal gaan fun geren". En verder blijkt Van Egmond ook wèl te spreken over de Sportstichting die het aantal zitplaatsen in de Vijf Meihal wil uitbreiden, als de sponsor daarvoor de kosten draagt. PILeiden uit de Sleutelstad weg? Geen sprake van, meneer Maar over diezelfde Frans van Egmond een groot artikel in het Algemeen Dagblad op diezelfde zaterdag. En nu geheel andere taal. Hij laat daarin door schemeren dat PlLeiden wel licht binnen niet al te lange tijd zijn wedstrijden buiten Leiden zal gaan spelen omdat de ge meente "ons niet ter wille is om mee te helpen een betere en gro tere accommodatie te creeren. De heren blijven doof,ze hebben geen boodschap aan topsport, wel aan recreatiesport". Dat k verhaal wordt ver~volgens in die krant tot de grond toe afgebro ken én door Tesselaar én door Ton Menken, maar Van Eg mond lanceert het toch maar. Ik kan het niet helpen, maar het gemanoeuvreer in het gespon sorde basketbalwereldje sla ik met achterdocht, ja met wan trouwen gade. Misschien ten onrechte. Het nabije verleden heeft me in dit verband het no dige geleerd. Ik ben daar niet vrolijker van geworden. De twee tongen van Van Egmond vervullen me met huiver. Wat voor spelletje speelt hij (en met hem eventueel de sponsor) nu eigenlijk? Wat voor inborst gaat er schuil achter dat keu rige maatkostuum van Van Egmond? Mooi? Woensdagavond alle vijftien ronden bekeken van de bok- spartij Koopmans-Traversaro om het Europees kampioen schap half zwaargewicht. Ik ben geen boksliefhebber. Om de waarheid te zeggen: ik vind boksen geen fraaie tak van ALs ik bij het duel Koopmans- Traversaro één van de drie tv- commentatoren (TheoGerritse) hoor zeggen: "Dat was een hele mooie, zuivere stoot op het zere oog van die Italiaan", dan denk ik; "Nou, mooi, mooi Maar ik zal hier niet veront waardigd doen. want dat zou huichelarij zijn. Als er name lijk boksen op tv is, kijk ik al tijd. In de goeie,ouwe tijd. toen Muhammed Ali, Joe Frazier en George Foreman de gewoonte hadden hun titelgevechten (al tijd als "gevecht van de eeuw" betiteld) te houden ais het in Europa hartje nacht was, ver liet ik steeds op afgrijselijk ma- tineuze tijdstippen de sponde omvia het scherm nauwgezet te vernemen hoe de heren elkaar voor de raap mepten. Mensen die dal doen,moeten natuurlijk niet op de bokssport schelden. En dat doe ik ook niet. Maar als ik het dan niet fraai vind, waarom kijk ik dan in hemels- Ach, ik heb het al eerder geschre ven: ik neem zeer gaarne kennis van dingen die niet deugen. Dat heb ik gemeen met predi kanten Tellen Laat de Europese Boks Unie voor dat gevecht Koopmans-Tra versaro een scheidsrechter he lemaal uit Spanje komen en dan blijkt die man misschien wel tot tien, maar in elk geval niet tot 145 te kunnen tellen. Ja, zo krijgen we natuurlijk nooit een Europees kampioen in het Koninkrijk der Nederlanden. Trouwens, ik begrijp niet goed waarom het na de gong van de laatste ronde allemaal zo haas tig moet toegaan. Ineens staat de ring vol boeren, burgers en buitenlui - volk waarvan je al op tien pas afstand kan zien dat het uitsluitend met de mond vecht. De boksers staan er bij niet gezichten die onder de tram hebben gelegen en dan moet er ineens een klauw de lucht in worden gestoken om de over- in te geven. Intussen hebben de juryleden de tijd gehad om in alle rust tot 145 te tellen. Desondanks doen we er voortaan goed aan de cijfer lijstjes in handen te stellen van zeg prof. mr. Diepenhorst die dan met zo'n handig zaktelma- chientje kan vaststellen of de juryleden destijds terecht het diploma van de lagere school is overhandigd. En pas dan kan die klauw zonder angst en aar zeling de lucht in worden gesto ken. Schade Zo'n man ais Rudi Koopmans, daar houd ik nou ech t mijn ha rt voor vast. Een dappere jongen hoor, geen twijfel aan. Die laatste twee ronden waren al leen al bij het kijken om het zweet van in je handen te krijgen, laat staan om ze zelf door te moeten maken. 't Zou anders moeten en kunnen. Laat die boksers eerst rustig naar de kleedkamer gaan om vijf minuten op asem te komen, neus en oren water te geven en een scheiding in het haar te trekken. De soigneurs kunnen dan ook iets doen aan die nog net aan het abattoir ontrukte hoofden. Als de vechters vervol gens weer in de ring ver schijnen lijken zij tenminste Rudi Koopmans Voor de tweede keer binnen een jaartijd beëindigde Koopmans in half-bewusteloze toestand een gevecht. Dat kan niet goed zijn. Zelfs met mijn lekenver- stand durf ik te beweren dat hij permanente schade gaat oplopen a Is er nog een paar va n dit soort slachtpartijen zullen volgen. Nog niemand heb ik daar openlijk over horen pra ten. Het wordt hoog tijd dat dat eens gaat gebeuren. TEL AVIV - Henk van Leeuwen en Tscheu-la Ling staan morgenmiddag in de basisopstelling van het Nederlands elftal. Hoewel Ernst Happel geen officiële opstelling wilde prijsgeven, kan dat geconcludeerd worden uit de woorden, die de Oostenrijkse interim- bondscoach giste ren in het El Al-toestel sprak, dat het Oranjegezelschap naar Tel Aviv vervoerde. Punch: weer problemen met sponsor DELFT - Het Deltse Punch heeft, terwijl de gerechtelijke proce dures tegen Raak en Pioneer nog lopen, opnieuw moeilijkheden met zijn sponsor. De Delftse basketbalclub krijgt al vanaf december geen geld meer en kan derhalve de financiële verplich tingen ten aanzien van spelers en gemeente niet meer nako- Punch, momenteel spelend onder de naam Tripper Jeans, heeft gisteren tegen de Firma Cot- tonhouse een kort geding ge spannen. Het Weesper bedrijf is ontevreden over de publiciteit die het in de verschillende persmedia krijgt en draaide daarom de geldkraan dicht, re den voor het bestuur van Punch om opnieuw de rechter in de arm te nemen. Cottonhouse voelt zich sterk omdat er geen con tract is getekend. De Delftse club vertrouwt eveneens op een goede uitslag, omdat er prin cipe-afspraken gemaakt zijn. het v Ik Happel: "Het is logisch, dat ik de nieuwelingen i heb ze niet voor niets meegenomen. De wedstrijd tegen Israël wordt een experimentele interland. Vandaar" Happel wil overigens ook geen geen vergaande consequenties aan het duel verbinden. "We zoeken", sprak de trainer. "Een minder goed resultaatof teleurstellend spel zal door mij niet als een ramp worden ervaren. Niet dat ik twijfel aan de uitslag, maar pas wanneer we op 20 mei-tegen Oostenrijk slecht spelen, is er voor mij reden voor een slechte stemming. Ik heb ergens gelezen, dat Israël gelet op de speelsterkte een tegenstan der zonder waarde zou zijn. Dat is onzin. We moeten blij zijn, dat we een tegenstander en ruimte op de agenda hebben gevonden om te kunnen oefenen." Het ligt in de bedoeling van Happel om zoveel mogelijk mensen in actie te laten komen. Happel; "Iemand als Van Kraay, dien ik uit psychologisch oogpunt bijvoorbeeld in de tweede helft in te zetten. Met Dusbaba ligt dat weer anders. Die kan tegen een stootje". Zoeken naar de sterkste opstelling. Die opdracht staat m de zes komende oefenwedstrijden centraal. Dat geldt eveneens voor ds wisselspelers. Happel: "Er is uiteraard een keepersprobleem. Die derde doelman bij voorbeeld. Jongbloed en Schrijvers zijn zeker, maar wie de derde wordt, die vraag is nog helemaal open. Doesburg, De Bree, Ruiter, het zijn in principe allemaal mogelijkheden. Ik ga slechts af op prestaties. Niet ik, maar zij moeten die prestaties verrichten". Happel gaat er inmiddels van uit dat de spelers niet meer met een voor alle partijen acceptabele chef d'equipe zullen komen. Hij: "Het zal er wel op uitdraaien, dat ik drie, vier vooraanstaande spelers aanwijs en dat die de zaak, al dan niet eventuele moeilijkheden, al dan niet na samenspraak met mij oplossen. Het gaat - ik herhaal dat - met name om de wisselspelers. Ook daar gaat onze zorg naar uit. Straks in Parijs, ga ik met het sterkste team van start. We vertrekken met 22 man naar Frankrijk. Na afloop van het tweede duel, sturen we er zes terug naar huis, terwijl we met de zestien overgebleven spelers naar Oosten rijk vertrekken". 0 v;!;- -'-K; 'L -A:;"' ROTTERDAM - De 28-jarige Cor Eversteyn zorgde gis teravond in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' (1600 toeschouwers) voor een verrassing door, na een on derbreking van acht jaar, opnieuw de nationale bok- stitel in het lichtweltergewicht te grijpen. Voordat Eversteyn gisteren in de finale, tegen de Am sterdammer Wilfried Ortega kon aantreden moest hij in de voorronden door een ongunstige loting zich eerst van vier andere tegenstanders ontdoen. Voor de nationale titel werd Ortega als de duidelijke favoriet gezien, want in de twee voorronden sloeg hij zijn beide tegenstanders knock-out. Het zou echter allemaal anders uitpakken: Eversteyn overklaste zijn tegenstander in technisch opzicht en tempo. In de tweede ronde ging Ortega na een linkse opstoot Na acht tellen rust bleek de donkere Am sterdammer niet meer tegen het geweld steyn opgewassen te zijn, waarop de scheidsrechter ingreep en Eversteyn tot kampioen verklaarde. Ali Blanchard (tegenstander van Leidenaar Lantrok in de tweede ronde) prolongeerde zijn titel bij de zwaarwelters zoals werd verwacht. De 20-jarige Am sterdammer behoefde evenals in zijn voorgaande twee partijen niet de volle drie ronden te boksen. De Rotterdammer John van IJssel, snel doorgestoten naar de A-klasse, kwam alles tekort tegen de profes sioneel boksende Blanchard. Vrijwel niemand had John van Elteren (18) een kans gegeven tegen de Utrechter Schulz in de finale-partij in het weltergewicht. Schulz, de laatste jaren steeds finalist, was in eerste instantie de sterkste, maar de felle Van Elteren bleef alsmaar doorgaan. Zijn linkse opstoten troffen zo vaak doel, dat de scheidsrechter tenslotte in de derde ronde de ongelijke strijd beëindigdg. Probleempje In Parijs dreigt ook nog een probleempje, nu de Fransen ook Anderlecht voor het internationale toernooi van Paris St. Germain contracteerden. Aan welke zijde speelt Rensenbrink mee? Happel: "Ik weet wel wat ik aan Rensenbrink heb. Voor mij part mag Rensenbrink bij Anderlecht spelen. Kan ik mooi iemand anders op die linksbuitenplaats laten op draven". Nederland vermoedelijk: doel: Jongbloed; achten Suurbier, Krol Rijs- bergen en Hovenkamp; midden: Jansen, Willy van der Kerkhof, Van Hanegem; voor. Ling, Van Leeuwen en Rensenbrink. GER STOLK

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9