Schuld mag geen rol spelen bij ongelukken Baby komt uit omgeving Wateringen VeldtochtNeerlands Hoop: weinig discussie nog niet samen met de PvdA" Verkeersdeskundigen: Zes maanden geëist voor doden van baby Kort geding tegen staat advocaten RAF-leden Treinbotsing overleefd 331 «lp DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 WD-er Rietkerk: BINNENLAND LEIDEN - "Zolang de PvdA op het drammerige spoor van verdere collectivering en nivellering blijft zitten is samenwerking met de VVD uitgesloten." Dat "zei gister avond de voorzitter van de VVD- fractie in de Tweede Kamer, mr. Koos Rietkerk in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Hij sprak daar op uitnodiging van de VVD-Kamercentrale Leiden over de komende Provinciale Staten verkiezingen. Rietkerk, die in diverse interviews toenadering tot de PvdA heeft gezocht, sloot een coalitie met de socialisten op langere termijn niet uit. "Er tekent zich duidelijk een driestromenland al van libe ralen, christen-democraten en socialisten. Wij hebben steeds gesteld dat het een goede zaak zou zijn als de drie partners on derling uitwisselbaar waren. Maar ik geloof niet dat we al aan een samenwerking met de PvdA toe zijn." Rietkerk, die meldde dat de VVD op het moment al meer dan 100.000 leden heeft, had verder kritiek op oppositieleider Den Uyl. Tevergeefs volgens Rietkerk, heeft de PvdA-voor- man de afgelopen weken gepro beerd tweedracht te zaaien, tus sen de twee coalitiepartners CDA en VVD. Den Uyl had op het laatste PvdA-congres onder meer gezegd dat het kabinet-Van Agt zo dicht bij het beleid van het vo rige kabinet staat, dat de VVD daardoor ongeloofwaardig zou worden. 'Ik moet de heer Den Uyl teleur stellen. We hebben een regeerak koord gesloten vooreen duidelijk ander beleid dan dat van het vo rige kabinet. Een beleid waarin geen socialistische dogma's zijn opgenomen", aldus Rietkerk, die wel toegaf dat het in de samen werking tussen de fracties wel eens wil haperen, zoals onlangs bij de CDA-afwijzing van de neutronenbom. "Wij vinden dat daarvoor nationaal en internatio naal meer overleg nodig is. Juist in verband met de mogelijk heden tot verdere ontwapening vinden wij dat Nederland niet bij voorbaat nee moet zeggen." De VVD-leider keerde zich ook te gen "het weinig democratisch machtsdenken" binnen de PvdA. Hij doelde daarmee onder mter op de resolutie van het PvdA- congres, waarbij een sterke voor keur werd uitgesproken voor een programcollege op zo smal mo gelijke basis in provinciale en gemeentebesturen. Rietkerk vond dat "een heilloze weg die de polarisatie alleen maar bevordert en onze democratische verhou dingen geen goed doet." Wij willen juist zoveel mogelijk af spiegelingscolleges, waarin men sen worden gekozen die het ver trouwen van de kiezers hebben en op basis van een programma als zelfstandig denkende verte genwoordigers opereren." Een mening die werd gedeeld door Robert Cleton. lid van de VVD- fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Hij voerde gis teravond ook het woord. In zijn betoog, dat voornamelijk han delde over het functioneren van Gedeputeerde en Provinciale Staten, maakte hij duidelijk dat "de komende verkiezingen niet alleen als een graadmeter voor de nationale politiek moeten wor den gezien." Hij hekelde verder de omvangrijke inspraakprocedures bij de door het provinciebestuur vervaar digde streekplannen. NIJMEGENAAR WIL KATTEN- PLANNEN DWARSBOMEN VLAARDINGEN (SP) - Een inwo ner uit Nijmegen heeft zich zo opgewonden over de wijze waarop men van heden af in Vlaardingen het kattenprobleem oplost, dat deze er 80.000 gulden voor over heeft om dit werk te dwarsbomen. In een open brief aan burgemeester Wim Kieboom schrijft de Nijmegenaar, de heer J.W.M.P. in den Bosch onder meer dat er best andere moge lijkheden zijn om de wildgroei onder de katten tegen te gaan dan alleen ombrengen door middel van een prik. Boos schrijft de heer In den Bosch onder meer. "Ik wil u dan ook met dit schrijven bekend maken, dat ik persoonlijk hetzelfde be drag - namelijk 80.000 gulden - uitgeef om uw plannen om de dieren te doden te dwarsbomen. De eventuele gevolgen die uit mijn acties ontstaan, komen ge heel voor uw rekening." De Nijmegenaar vindt dat de men sen niet het recht hebben om le vens die door God zijn geschapen te vernietigen. Freek de Jonge: "Die oranjebal, daar heb ik altijd moeite r DEN HAAG (sp) - Voor een goede discussie zijn per defi nitie twee partijen nodig. Het gezelschap, dat gisteren in het Scheveningse Circus-theater, naar de veldtocht van Neer lands Hoop "Bloed aan de Paal" kwam kijken was ta melijk gekleurd, nogal een zijdig van samenstelling en daarom kwam er na de pauze van een discussie over de we reldkampioenschappen voetbal in Argentinië - boycot of niet - bitter weinig terecht. Het werd meer een soort rec- rutering van de willige tegen standers - de handtekening- lijsten van het SKAN (Solida- riteits komité Argentinië-Ne- deriand) vlogen na afloop weg - met tijdens die vriendelijke uitleg van'het duo over het hoe en waarom van hun actie, toch nog een paar fraaie kwinkslagen en scherpe uit halen van Bram en Freek in de richting van de Argenti- niëgangers. Verzucht Freek: "Ja als de voetbalwedstrijden van de WK op de televisie komen, zullen we wel kijken. Verbit terd, omdat er geen boycot is gekomen, maar we zullen wel kijken", en Bram vult aan: "Maar je hoopt op die bom die zal vallen, of op Herman Kuiphof, die met zijn rug naar het veld, hangend over de rand van het stadion neer kijkt op de straat om te zien hoeveel mensen er worden weggevoerd Het geengageerde concert was geheel samengesteld uit maatschappij-kritische nummers uit het oude reper toire en die eenrichtingsver- keer-discussie bracht juist voor hen weinig nieuwe ge zichtspunten. Blij met deze veldtocht van Neerlands Hoop zijn uiteraard wel Am nesty International en SKAN hoewel de opbrengst voor de beide groeperingen gisteren nihil was. Al twee jaar SKAN voert al ruim twee jaar een genuanceerde actie ten aanzien van de WK, durfde zelfs niet op een boycot aan te dringen, omdat het toch al bij de politieke partijen in Ne derland geen poot aan de grond kreeg. Een woordvoer ster van SKAN: "We hebben ons toch na kort beraad ach ter de actie van Bram en Freek geschaard (een com plete boycot) en je weet wat er is gebeurd, de vier grote par tijen - de VVD half - hebben nu een standpunt ingenomen, dat exact overeenkomt met onze oorspronkelijke stellin gen, zo min mogelijk doen in Argentinië, wat zou kunnen worden uitgelegd als goedkeuring van het regime. En dat alles dankzij een paar bekende Nederlanders". Freek: "Ja, maar om de wereld te veranderen heb je toch der tien miljoen bekende Neder landers nodig. We hebben niets anders willen doen dan iets los maken in ons land, de discussie bevorderen, de mensen, zeker van de KNVB op hun verantwoordelijk heden wijzen. Iedereen die naar de WK gaat en daar een blauwe boon door zijn raap krijgt, sterft niet onschuldig, hij heeft daar liewust voor ge kozen" Vakbeweging De Federatie Nederlandse Vakbeweging vindt dat de KNVB er alles aan moet doen om te voorkomen dat deel neming van Nederland aan de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië zou worden uitgelegd als goedkeuring van het regime in dat land. De FNV zal de KNVB vragen om dat te voorkomen, aldus FNV - vice - voorzitter Wim Spit gisteren. Hoe de KNVB die zaak zou moeten aanpakken kon Spit niet zeggen. "Dat is een eerste verantwoordelijkheid van de KNVB zelf', zo zei hij. DEN HAAG (SP) - Het begrip schuld mag geen rol spelen bij de vergoeding van schade bij verkeersongevallen. Het is niet gerechtvaardig om onvoorzichtigheid als vol doende grondslag te beschouwen voor het vergoeden van een vaak omvangrijke schade. Het is bovendien de vraag of het wel juist is een slachtoffer dat zelf onvoorzichtig is geweest, geheel of gedeeltelijk schadevergoeding te ont houden. Dit stelt de studiegroep verkeers- aansprakelijkheid in een gisteren gepubliceerd rapport. De stu diegroep, die bestaat uit amb tenaren van het ministerie van justitie en vertegenwoordigers van de Nederlandse vereniging van assuradeuren en de ANWB, heeft het stuk geschreven als dis cussiestuk. Volgens de studiegroep heeft maar een kwart van de verkeersslach toffers een aanspraak op schade vergoeding bij de aansprakelijke tegenpartij. De studiegroep vindt dat bij het huidige systeem de belangen van het slachtoffer on voldoende zijn gewaarborgd. "De gevolgen van een begane onvoor zichtigheid staan dikwijls in geen verhouding tot de mate van ver wijtbaarheid", aldus de stu diegroep. In het rapport worden twee alter natieve voorstellen gedaan om het huidige systeem te vervan gen. Het eerste voorstel behelst de risico-aansprakelijkheid, waarbij de eigenaar van een mo torrijtuig altijd aansprakelijk is voor de schade die hij toebrengt aan personen. Of hij schuldig is doet er niet toe. In het tweede voorstel pleit de stu diegroep voor een verkeersver- zekering. Elke automobilist die schade oploopt aan zijn auto is dan verzekerd, ongeacht de schuldvraag. Iedere automobilist moet dan een dergelijke verzeke ring afsluiten. De Nederlandse Vereniging Van Automobielassuradeuren (NVVA) heelt in een eerste reac tie gezegd positief te staan tegen over het denkbeeld om het huidige systeem van schuldaansprakelijkheid in het verkeer - voor zover het gaat om gevallen van dood en lichamelijk letsel - te vervangen door een nieuw schadevergoedingssys teem, waarin het schuldbeginsel wordt opgeheven. AMSTERDAM (ANP) - De Officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr L. de Beaufort, heeft gisteren een tuchthuisstraf van zes maanden geeist tegen de 18-jarige Vera van W. wegens mishandeling met dodelijke af loop van haar ruim drie maanden oude baby. Het kind stierf op 13 november vorig jaar aan hersen letsel. De jonge moeder gaf toe het kind te hebben geslagen en tegen een stoel te hebben gegooid. Dit ge beurde naar haar zeggen in een plotselinge woedeaanval, veroor zaakt door het gedrag van het kind. Vijf dagen voor de fatale dag was de drie maanden te vroeg geboren baby uit het ziekenhuis ontslagen, maar zijn verzorging eiste extra aandacht. Bovendien werd het kind nauwelijks geaccepteerd door haar vriend, die niet de vader was. Door dit alles raakte mijn geduld totaal op, zei Vera. Samen met haar vriend had zij ge probeerd het kind te redden, maar noch mond-op-mond bea deming noch het optreden van de later gewaarschuwde ggd kon den de dood van de baby verhin deren. Ook de vriend bleek het kind meermalen te hebben geslagen. Dit was voor Vera's verdediger reden om mishandelimg met do delijke afloop door zijn cliënte niet bewezen te achten. Hij be schuldigde de politie ervan, Vera onmenselijk te hebben behan deld, onder meer door haar te on derwerpen aan een bijna tien uur durend verhoor zonder advocaat. Hij vroeg zich ook af. hoe het mo gelijk was dat het kind uit het Wilhelmina Gasthuis werd ont slagen, terwijl daar duidelijk moet zijn geweest, dat de baby bij zijn moeder niet op een adequate ontvangst kon rekenen. De Officier zei het niet waar schijnlijk te vinden dat de vrouw haar daad zal herhalen. Mede daarom eiste hij toepassing van het kinderstrafrecht. De maximale straf van zes maanden wilde hij verzacht zien door een voorlopige invrijheidstelling van de verdachte voor de inge bruikneming op 7 maart van de vrouwenafdeling in de gevangenis in Amsterdai Uitspraak 27 februari. AMSTERDAM - Begin maart zal een begin worden gemaakt met ingebruikneming van het nieuwe-gevangenis-complex aan de H.H.E. Wenckebachweg in Amsterdam, in de volksmond 'Bijlmerbajes' genoemd. Op 7 maart wordt de afdeling voor vrouwelijke gedetineerden in ge bruik genomen. Ophet ogenblik zitten dezevrouwen nog in een oud gebouw in Rot terdam. In het najaar zullen de mannelijke gedetineerden, nu nog ondergebracht in de twee huizen van bewaring u dehoofd- stad, in het nieuwe gebouw wor den gehuisvest. De twee oude Am sterdamse huizen van bewaring zullen na het overbrengen van de mannelijke gedetineerden wor den gesloten. In het gevangeniscomplex van zes torenhoge gebouwen van dertien verdiepingen elk, kunnen 480 ge detineerden worden onderge bracht. UTRECHT (ANP) - Via een kort geding tegen de staat wil de ver dediging van de drie RAF-leden die momenteel in ons land ge vangen zitten bereiken dat justi tie de voorwaarden intrekt waar onder vijf vertrouwensartsen de RAF-leden mogen bezoeken en behandelen. Het kort geding dient morgen om half drie voor de president van de rechtbank in Maastricht. De RAF-leden - Folkerts, Wac- kernagel (gevangen in Maas tricht) en Schneider (in Scheve- ningen) - zijn bijna drie weken geleden in hongerstaking gegaan uit protest tegen hun totale iso lement, aldus een gisteren uitge geven verklaring van hun verde digers. 'Justitie is tot op heden niet inge gaan op hun legitieme eisen om het voor Nederland volstrekt on gebruikelijke isolement op te heffen. Daarmee draagt justitie de verantwoordelijkheid vóór de gevolgen van de hongerstaking', stellen de advocaten mr. A.W.M. Willems, mr. G. Spong, mr. J. Duynstee, mr. J. Dubois-Bnnk- man en mr. P.H. Bakker Schut. De RAF-leden hebben inmiddels naar eigen keuze een team van vijf artsen bereid gevonden als vertrouwensarts op te treden. De artsen zouden de situatie van de RAF-leden in de gevangenis en de gevolgen ervan nader moeten gaan onderzoeken en de hon gerstaking moeten gaan begelei den. Volgens de verdediging heeft justi tie echter - zonder argumentatie - besloten dat die artsen alleen tot de gevangenen zouden mogen worden toegelaten als het onder zoek plaatsvindt in aanwezigheid gestichtsarts. Met die ge stichtsarts zou dan bovendien voor en na het onderzoek overleg moeten worden gepleegd. Met die voorwaarden verplicht jus titie de vertrouwensartsen echter hun beroepsgeheim te schenden en maakt ze begeleiding van de hongerstaking onmogelijk, stelt de verdediging. En dat betekent dat justitie feitelijk weigert de artsen toe te laten, aldus de ad vocaten. Reden waarom ze het kort geding hebben aangespan- De vijf artsen die bereid zijn als ver- trouwenarts op te treden zijn blijkens de verklaring van de ad vocaten: prof.dr. H.J. van Aalde ren, (hoogleraar huisartsgenees kunde) de artsen dr. W.P. van Hout en J. Sacksioni, psychiater dr. F. van Ree en prof. dr. M.A.J. Romme, hoogleraar in de sociale psychiatrie. Volg de detectives van Sijthoff 28 uitgezochte meester werken van Agatha Christie zijn iedere week te winnen in de puzzelaktie 'Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten'. EINDHOVEN (SP) - Een veertigja rige man heeft gisteren een bot sing met twee treinen overleefd. Op een met lichten beveiligde overweg in Eindhoven werd zijn wagen gegrepen door een Inter city-trein. Direct daarop kwam de weggeslin gerde auto in botsing met een stoptrein uit de andere richting. De auto werd vrijwel geheel ver nield. Het enige wat vrij onbeschadigd bleef was het bestuurders gedeelte. Ongetwijfeld heeft de automobilist daaraan zijn leven te danken. Hij is met een shock opgenomen in een ziekenhuis. ADVERTENTIE kamsteeg OEGSTGEEST LEIDERDORP VOORSCHOTEN KATWIJK Volgens arts die pasgeboren jongetje in eerste instantie behandelde Ui Uitlaat Golf compl arb. loon en erdelen V.a. 125,- Uitlaat VW kever v.a. 205,- Uitlaat VW bestelwagen v.a 240,- Deze aanbiedingen gelden tot 31 maart DIT IS WEER EEN GRATIS KAMSTEEG SERVICE WATERINGEN (SP) - De baby, die zater- morgen op het ijs aan de Dorpskade in Wateringen in een vuilniszak is gevonden, is in Wateringen of de directe omgeving daarvan geboren. Dat is gebleken uit uit spraken van dokter Breedveldt-Beer, die het pasgeboren jongetje in eerste instantie behandelde. "Toen ik de baby in handen kreeg, was het ongeveer kwart voor twaalf. Gezien de toestand van het jongetje moet het kind ongeveer kwart voor elf zijn geboren", meldde de arts gistermiddag. De baby werd zaterdagmorgen om half twaalf gevonden. Dat betekent dat tussen geboorte en vondst slechts drie kwartier ligt. In die tijd is het kindje vervoerd en in enigszins bevroren toestand geraakt. De berekeningen van dokter Breedveldt- Beer bevatten wel een onzekere factor maar volgens de arts is de marge uiterst gering. Door de conclusie van de arts is het politie onderzoek flink op gang gekomen. Indien de berekeningen van dokter Breed- veldt-Boer juist zijn, moet het kind in Wa teringen of de directe omgeving daarvan zijn geboren. Vandaar dat vandaag alle artsen, consultatiebureaus en kruisver enigingen uit de omgeving door re chercheurs worden bezocht. Groepscommandant W. A. J. Jansen: "We vermoeden dat het kind afkomstig is van een ongehuwde moeder of van een echt paar waarvan vader en moeder het niet eens waren over de komst van het kind. Het kind is in goede gezondheid ter we reld gekomen en wellicht dat daarom de zwangerschap lange tijd gewenst is ge weest. In dat geval zal een arts waar schijnlijk op de hoogte zijn geweest van Het is trouwens nog maar zeer de vraag of de artsen uit Wateringen en omgeving mee zullen werken aan het onderzoek. Zij kunnen immers teruggrijpen op het be roepsgeheim. Op die wijze kan belang rijke informatie aan de politie onthouden blijven. De politie zal een dergelijk stand punt echter moeten accepteren. Gistermorgen is een team, bestaande uit specialisten van de afdeling jeugdzaken van de Haagse politie en rechercheurs van Wateringen en het district Den Haag sa mengesteld. Aan de hand van een draai boek, dat in dit soort situaties wordt ge bruikt, is een beleidsplan voor de ko mende dagen uitgestippeld. Het eerste deel van het buurtonderzoek heeft inmiddels enkele oppervlakkige tips opgeleverd. Ook ontving de Wate- i ingse politie naar aanleiding van de be richtgeving op radio en televisie en in de kranten van diverse kanten informaties. die alle werden onderzocht. Deze onder zoekingen zijn echter zeer arbeidsinten sief en kunnen daarom een aantal dagen duren. Mocht het onderzoek iets opleve ren, dan is het mogelijk dat de burgemees ter van Wateringen, die uiterlijk morgen aangifte moet doen, het kindje een voor lopige naam meegeeft. Het is dan moge lijk om in een later stadium het jongetje een andere (wellicht zijn eigen) naam te geven. De Haagse technische dienst van de politie heeft zich inmiddels ontfermd over de plastic vuilniszak en de handdoek en hi I lakentje en dekentje, waarin het kindje is gevonden. Van dit onderzoek worden voorlopig geen resultaten bekend ge maakt. liet lakentje, waarop met de hand een borduursel is aangebracht, heeft wel de speciale aandacht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7