Geen meerderheid voor YOS-subsidie Medische verzorging faalt Arabieren willen winkels kopen in Beverwijk Vasthoudende getuige krijgt officier mee Leidenaar vannacht overvallen PAGINA 4 VARIA DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 AMERIKAANSE MINISTER VAN GEZONDHEIDSZORG: LOS ANGELES - Michael Jackson, wetenschappelijk me dewerker van radio- en tv-programma's, wiens typische Britse accent ertoe heeft bijgedragen dat hij een zeer be kend figuur is geworden in Californië, kan een klassiek medisch griezelverhaal vertellen dat kort en bondig laat zien in wat voor malaise de gezondheidszorg in Amerika op het ogenblik verkeert. Hij stelt de vraag: Wat doe je als je vrouw zeer hoge koorts krijgt en je zit in een vliegtuig op vijftien kilometer hoogte?" Antwoord: „Bid dat er een niet-Amerikaanse arts in dat vliegtuig zit." Jackson en zijn vrouw waren op te rugweg van Europa toen mev rouw Jackson plotseling ziek werd. „Van binnen stond ze in brand, van buiten werd ze blauw," vertelt Jackson. Er wer den twee Amerikaanse dokters ontdekt, ze reisden eerste klas. Ze vonden het allebei erg jammer, maar ze konden geen hulp bie den. Die artsen dachten aan de kans dat er een schade-eis tegen hen zou kunnen worden ingesteld als er iets mis ging en aan wat hun ver zekeringsmaatschappij dan wel zou zeggen: hoe konden ze zou eerste hulp bieden aan een pa tient die misschien wel kon ster ven voor ze in New York waren? Jackson dacht aan het verhaal van de Barmhartige Samaritaan en hij ontdekte er één in de persoon van een Italiaanse dokter, die achterin het vliegtuig zat. Zijn diagnose was longontsteking. Aan het vliegveld werd gevraagd een ziekenauto en medische hulp gereed te houden. Alana Jackson overleefde het avontuur. Wanneer de medische stand in Amerika het dit jaar moeilijker krijgt aan ooit tevoren dan komt dat door een steeds groeiend aan tal incidenten als het boven staande: de gemiddelde arts is niet langer een „cultuurheld". Integendeel, men ziet hem met groeiend cynisme als iemand die wordt overbetaald, als iemand die geen antwoord geeft op de noden van de patiënt maar vooral zijn eigen belangen beschermt. Daaraan ligt een gevoel van diepe teleurstelling ten grondslag in de traditionele medische weten schap, waarvan men wonderen verwachtte - maar die nog steeds geen raad weet met een groot aantal ziekten, van een doodge wone kou tot aan kanker. Wat is er waar van die beschuldi gingen? En zo er al iets van waar is hoe kan de dokter zich zelf dan „beter maken"? Sanering De minister van gezondheidszorg, onderwijs en sociale zaken, Jo seph Califano, had daar laatst in een toespraak voor de Ameri kaanse Maatschappij voor Ge neeskunst in San Francisco wel zo zijn gedachten over. Deze belangrijke man in Carters regering waarschuwde dat er een diepgaande, langdurige sanering te wachten stond en hij zei dat de artsen er verstandig aan zouden doen zelf vrijwillig hun optreden te veranderen voordat ze ertoe worden gedwongen. Califano zei dat de dokters er de voorkeur aan hadden gegeven winstgevende praktijken in de buitenwijken op te zetten zonder aandacht te schenken aan het platteland en de grote stadsker nen. Zij hadden de duurste en minst doeltreffende manier van werken gekozen door niets te doen aan preventieve genees kunst, waardoor er steeds meer directe medische zorg nodig is. In 1976 hebben de Amerikaanse art sen samen het verbijsterende ho norarium van 26 miljard dollar verdiend en de kosten voor medi sche hulp zijn in dat jaar twee maal zo sterk gestegen als die voor levensonderhoud. De minister van gezondheidszorg waarschuwde: als de Maat schappij niet zelf orde op zaken kan stellen zal de overheid zich steeds meer met de medische verzorging gaan bemoeien. Cali fano zei nu al dat een federale stop op de artsenhonoraria wel licht onvermijdelijk wordt. Een plan van het ministerie om jaar lijks de stijging van ziekenhuis kosten beneden de tien procent te houden zou scherp het mes zet ten in de verdiensten van de dok- Honoraria De Maatschappij voor Genees kunst was geschokt door Cali- fano's toon - „het klonk als een oorlogsverklaring tegen ons be roep," zei een arts - maar de Maat schappij weet drommels goed dat als het Carter en Co. menens is, zij direct steun van het publiek zul len krijgen. Een recent opinie onderzoek van het bekende bu reau Harris toonde aan dat in de laatste tien jaar het vertrouwen in de artsenstand met een volle der tig procent is gedaald en dat nu nog maar 43 procent van de men sen in de artsen geloven. Een ander onderzoek toont aan dat de grootste wrok zich richt tegen de hoge honoraria van de artsen. Die worden gezien als voornaam ste oorzaak van de steeds stij gende kosten van de gezond heidszorg. In geen beroep zal er dit jaar zoveel worden verdiend als in dat van medicus, zo schat het ministerie. De gemiddelde arts zal 75.000 dollar per jaar ma ken. Het salaris van een minister als Califano ligt rond de 60.000, iemand die in Amerika 25.000 dollar verdient heeft een zeer be hoorlijke baan, ruim boven het gemiddelde inkomen. Er zijn echter heel wat specialisten en bekende chirurgen die aan een inkomen van 250.000 dol lar per jaar komen. Honorarium Een van de aspecten in de medi sche behandeling, waar veel Amerikanen zich hevig aan erge ren is het grote verschil in hono- raria'a-jgëiverse delen van het land wordt gerekend voor precies dezelfde heelkundige behande ling. Ralph Nader, de vermaarde verdediger van consumen tenbelangen, heeft in een onder zoek naar de gezondheidszorg de officiële statistieken van „Medi care" gebruikt om aan te tonen dat deze geografische schomme lingen lang niet altijd in verband staan met verschii van levens standaard of de kwaliteit van de behandeling. Medicare is in grote trekken de Amerikaanse tegen hanger van ons systeem van ziekenfondsverzekering). Een galblaasoperatie die in het sjieke filmsterrencentrum Be verly Hills duizend dollar kost, krijg je in een kleine stad in het Midden-Westen honoraria. In di verse Findlay voor 290 dollar, zo toont Nader aan. Dat is een ver schil van 245 procent, maar de gewone kosten van levenson derhoud liggen in Beverly Hills maar twaalf procent hoger. Nader vindt dat dit op geen enkele ma nier is te verdedigen. Het systeem „laat toe dat de artsen hun eigen honoraria vaststellen ten koste van de belastingbetaler", zo zegt hij. Hij redeneert dat dg overheid schatten zou kunnen sparen door patiënten geld te geven om per taxi van New-Yorks dure zaken wijk Manhattan naar bijvoor beeld Brooklyn te gaan waar ze dezelfde operatie kunnen krijgen voor de helft van de prijs. En Me dicare kan hoogst profijtelijk zijn voor artsen. De dienst voor ge zondheidszorg in Californië zegt dat er in die staat meer dan vijftig dokters zijn die jaarlijks meer dan honderdduizend dollar ver dienen via dit federale hulpp rogramma. Een andere kwalijke zaak zijn de naar schatting 2.400.000 niet- noodzakelijke operaties die elk jaar in dit land worden uitge voerd. Dat komt op iets van vier miljard dollar te staan. (De schuld daarvan wordt wel gegeven aan het feit dat er zoveel chirurgen zijn die weinig te doen hebben.) En dan zijn er de grieven over het duidelijke falen van de moderne medische wetenschap - de vele vindingen ten spijt - in i zoveel kwa len die ons kwellen, of ons do den. Door deze publieke ontevreden heid zijn veel artsen gedwongen hun methodes en doelstellingen opnieuw op hun waarde te toet- „In sommige gevallen hebben we ons overwerkt, in andere hebben we de patiënten een „overbehan- deling" gegeven," zegt een spe cialist van de Universiteit van Californië. „Het ziet er naar uit dat wij de nor men kunnen verbeteren zolang artsen hun beroep beschouwen als een boom waar je geld van kan plukken. Als de mensen blijven denken dat hun dokter een slaatje uit hen slaat zullen ze zich steeds meer tot de overheid wen den voor vergoedingen. En dan ga je regelrecht af op socialise ring van de medische zorg." LONDEN - Moeder Judy moedigt haar dochter Cloudy aan tijdens haar schuchtëre debuut in de Londense dierentuin in Regent's Park in Londen. Cloudy is de vierde giraffe die de laatste drie jaar in deze tuin werd geboren. Ze werd op 6 februari geboren uit de verbintenis tussen moeder Judy en vader Robbie. Alle giraffes in deze dierentuin krijgen r de Richard Cloudesley school in het centrum van Londen. BEVERWIJK - „Geachte Heer. Onlangs waren wij in Bever wijk om een pand te bekijken. Toen zag mijn cliënt ook uw pand. Door de uitstekende ligging en de goede staat waarin uw eigendom ver keert, werd de interesse van mijn cliënt gewekt. Een brief met dergelijke strek king is enkele weken geleden bezorgd bij een honderdtal winkeliers en ondernemers in de binnenstad van Beverwijk. Een „persoonlijk" schrijven van het Amsterdamse make laarskantoor Bettings Am sterdam BV. Zijn opdracht gever: een Arabisch con sortium van beleggers. Doel: zoveel mogelijk geld beleg gen in de uiterst lucratieve winkelbuurt, met- name in de Breestraat. Een paniekerige stemming heerst er (nog) niet onder de middenstanders. Opdrijven van de (huur-) prijzen, slopen van panden voor betonnen kolossen, het deert de Bever- wijker vooralsnog weinig. Een aantal winkeliers juicht het zelfs toe dat het Arabische oliegeld lonkt. „Als ze maar genoeg geld bieden voor mijn pand, ben ik zo weg.De meerderheid van de bena derde ondernemers schijnt de brief echter naast zich neer- te leggen. „Ze krijgen hier echt geen poot aan de grond", verklaart sec retaris V. Molkenboer van de plaatselijke winkeliersver eniging. Kijk, wat er destijds met de Kalverstraat in Am sterdam is gebeurd, heeft de mensen wel wat te denken gegeven. Een actie? Nee, ieder moet maar voor zich zelf beslissen. Maar ik geloof niet. dat men massaal besluit zijn pand te verkopen. Waarom ook, hel is vaak een goede- belegging." Ter illustratie zegt bedrijfs leider Molkenboer van' een schoenenzaak in de Bree straat: „Mijn baas heeft het papiertje direct in de prul lenmand gegooid en dat zul len vele middenstanders hebben gedaan". Door Martin de Bruin Meer verontrust toont zich J. Logger, van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond. „Geen gezonde ontwikkeling. Het is natuur lijk erg aanlokkelijk voor de kleine man als er een leuk bod op zijn bedrijf wordt gedaan. Maar je schept een monopo lie-positie. Kleine bedrijven, ondernemende mensen - ze krijgen geen kans meer in de Breestraat". Waarom deze „toevallige" be langstelling voor een groot aantal panden in het Bever wij kse centrum? Ten eerste hebben de Arabische op drachtgevers veel olie-geld. „De stad is enorm goed be reikbaar. Goede verbindin gen, overal ben je vlakbij. Parkeren geen probleem, „vult Molkenboer aan. „We draaien erg goed. Niet alleen voor Beverwijk, maar voor de hele regio". Waarom hebben uw Arabische clienten interesse in de stad onder de rook van de Hoog ovens, zo is de vraag aan H. A. Rijkens van makelaarskan toor Bettings. „Ik heb geen behoefte om te reageren". Eerder verklaarde hij in het vakblad Cobouw: „Er veran dert niets voor de huurders. Men kan gewoon blijven zit ten. De Arabische opdracht gevers willen alleen maar be leggen en gaan beslist niet bij voorbaat slopen om bijvoor beeld nieuwe panden neer te zetten". Eigenaar T. de Vries van een zaak in elektrische onderde len heeft de brief niet naar de prullenmand laten verhuizen. „Iedereen mag een bod doen of het nu een Arabier of Chi nees is. Maar de prijs is een giller. Ik verwacht ze binnen veertien dagen wel terug. Mijn vrouw en ik staan dag en nacht in die winkel. En kijk 's wat we haar de belastingen moeten brengen. Als ik een goed bod krijg, dan is dit pand verkocht". Is hij een van de weinige middenstanders die hebben gereageerd? „Vergeet het maar. Ze willen het niet zeggen, maar ik weet zeker i het dat onderhandelen zijn". IN LEIDSE RAAD Kantonrechter mr. Attema be handelde gisteren de aange houden zaak tegen een ver dachte met een moeilijk uit te spreken naam, waarvan de eerste letter een S. is. S. werd ervan verdacht dat hij op een bromfiets had gereden met een oud verzekeringsplaatje. Toen hij de vorige keer op de zitting verscheen, zei hij dat hij zich op het moment dat de overtreding geconstateerd zou zijn, niet in Nederland maar in Engeland bevond. Hij zou wel een naamgenoot gehad hebben in Leiden, maar die is inmiddels weer naar Suriname, wist S- De rechter besloot toen om de zaak aan te houden zodat de verbalisant zou kunnen ge tuigen en kijken of hij S. her kennen zou. Maar nu het zover was, was wel dé verbalisant gekomen, maar niet de heer S. Waaniit de officier van justi tie voorzichtig concludeerde: "Ik heb zo het idee dat hij de confrontatie niet heeft aan gedurfd". Omdat S. ook geen bericht van verhindering had gestuurd werd ae :aak bij verstek afgehandeld en de boete bepaald op honderd gulden. Een andere aangehouden zaak was die tegen de jongeman V., die in een aprilnacht vorig jaar op de Voorhouterweg in Rijnsburg door twee agenten werd aangehouden omdat de brommer waarop hij reed nogal wat gebreken ver toonde. Om wat te noemen, de verlichting deed het niet. er waren geen verzekeringspa pieren, noch V., noch zijn duo-passagier v. K. droegen een helm. Bovendien werd V. ten laste gelegd dat hij in eerste instantie het stopteken negeerde door pas tien meter verderop te stoppen en dat hij een valse naam opgaf. Maar toen V. op de zitting verscheen verklaarde hij dat niet hijzelf, maar zijn vriend v. K. gere den had. Gisteren was v. K. er dan als ge tuige. V. zelf was er niet. "Is hij ziek?", vroeg rechter At tema. De 19-jarige getuige antwoordde bevestigend. "Hoe weetje dat?". "Omdat ik juist bij hem vandaan kom". De rechter vertrouwde hem vanaf het begin voor geen cent, dat was duidelijk, want op allerlei manieren pro beerde hij de jongen voor het blok te zetten. Die hield echter vol, onder ede, dat hij die nacht gereden had en niet V. Hij vertelde zelfs dat ook hij een valse naani had opgege ven. Ten leste raad liet rechter Attema de twee verbalisanten oproepen. Toen v. K. na een hele poos wachten geconfronteerd werd met de verklaringen van de beide agenten,bleef hij nog bij zijn lezing van het gebeurde. De rechter zei nu openlijk dat hij er niets van geloofde. En de officier van justitie wees de getuige op de consequenties als hij niet de waarheid sprak, hij zou achtervolgd kunnen worden wegens meineed. De zaal inspanning De ene agent verklaarde name lijk pertinent zeker te weten dat V. gereden had: een cor pulent figuuren dat wasv.K. zeker niet. De getuige: "Waarom zou ik er nou om liegen, betalen moeten we toch!". Daarin had hij geen gelijk, want als hij gere den zou hebben 'zouden ze de boete ontlopen hebben omdat hem niets ten laste was gelegd. Dat v. K. dat niet had inge zien gaf waarschijnlijk bij de officier van justitie de door slag, die tenminste ineei\s re soluut het woord nam om de eis te formuleren en toe te lich ten. "Ik twijfelde eerst sterk aan de verklaringen van de beide heren, vooral omdat het op die manier zo makkelijk is een bekeuring te ontlopen. Ook vanwege hun gedrag bij aanhouding en omdat V. hier nu niet verschenen is. Maar v. K. heeft ondanks de con frontatie met zijn verbalisan ten en ondanks dat hem gewe zen is op de consequenties van meineed vastgehouden aan zijn verklaring. Ik ben hem gaan geloven, en vraag vrij spraak voor V Dat gaf de rechter. Maar niet zonder v. K.erop te wijzen dat de gebreken aan de bromfiets, het rijden zonder helm en het opgeven van valse namen dingen zijn die niet door de beugel kunnen. MARGA WUIS LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar is vannacht rond kwart voor drie op de Herenstraat onder bedreiging van een mes beroofd van acht giro-betaalkaarten en een betaalpas. De voetganger werd gevolgd door een don kergroene oude Taunus. Ter hoogte van de Prinses Wil- helminastraat stapte drie man nen uit, die hem de betaalkaar ten afhandig maakten en ver volgens wegreden. Van de over vallers is geen signalement be kend. LEIDEN - In de Leidse gemeenteraad lijkt geen meerder heid te bestaan voor het verlenen van subsidie aan de medewerksters van de VOS-cursussen (ontwikkelings cursussen voor vrouwen). Dit viel gisteravond op te ma ken uit de standpunten van de verschillende fracties in eerste termijn. Het college moet echter nog antwoorden. De subsidiëring van de VOS-me- dewerksters is een al lang sle pende en omstreden zaak. De discussie speelt zich vooral af rondom de vraag of de vrijwilli gers al of niet betaald moeten B en W antwoorden Geen bezwaar tegen gegevens aan Rijnland LEIDEN - B en W van Leiden vin den het niet onjuist dat de ge meente het streekenergiebedrijf Rijnland beperkte gegevens (verhuisadressen) uit het bevol kingsregister verstrekt. Het col lege antwoordt dit op vragen van de VVD-raadsleden Zonnevylle en Schouten. De gemeente verstrekt Rijnland sinds eind vorig jaar uit het be volkingsregister de adressen van bewoners die uit Leiden zijn ver huisd. Rijnland vraagt deze adressen op als men van bewo ners nog geld te vorderen heeft. De gegevens worden ook door gegeven aan andere energiebe drijven. Volgens het college is er in dit geval geen sprake van een com mercieel belang, zoals de vragen stellers suggereren. In hun ant woord benadrukken B en W dat Rijnland geen commercieel maar een algemeen belang dient. Overigens geven B en W te kennen dat het verstrekken van de gege vens aan Rijnland slechts "bij wijze van uitzondering" gebeurt. Het college ziet in dit uitzon deringsgeval geen aantasting van de persoonlijke levenssfeer. Men benadrukt echter dat in zijn al gemeen 'zeer stringente criteria' worden gehanteerd voor het ver strekken van gegevens. worden. B. en W. zijn van mening dat dit niet het geval moet zijn omdat ook ander vrijwilligers werk niet betaald wordt. Het standpunt van het college krijgt waarschijnlijk nog een ruime meerderheid. Naast PSP en CPN stelt alleen een meerder heid van de PvdA zich achter het betalen van de VOS-vrij willigers. De fracties van CDA. VVD. PPR/D'66 en SGP/GPV wijzen dit echter om verschillende rede nen af. Het debat over de subsidiering le verde van enkele kanten kritiek op het beleid van de (wegens ziekte) niet aanwezige wethouder Tesselaar (PvdA) op. Hilda Pas- schier (PSP) betoogde dat het door de wethouder gehouden onderzoek "niet deugde" en sug gereerde in het raadsvoorstel "pertinente onwaarheden" Namens de meerderheid van de PvdA-fractie viel ook Groos zijn wethouder af op het onderzoek. Groos- noemde het onjuist dat Tesselaar buiten het college om een beperkt onderzoek naar de vrijwilligerswerk had gedaan. "Dat getuigt wel van dadend rang, maar niet van overleg". Groos vroeg het college diens voor stel in te trekken en kondigde aan dat hij anders namens de PvdA- fractie met een eigen voorstel zou komen. Hilda Passchier diende al een motie in, die het college vraagt nog deze raadsperiode (dus voor sep tember) een aanzet te geven voor een gemeentelijke emancipa tienota. Deze motie kreeg de steun van alle andere raadsfrac ties met uitzondering van Van der Meij (SGP/GPV). De eerstvolgende raadsvergade ring zet de gemeenteraad het de bat over de VOS-subsidie voort met het antwoord van het college. LEIDEN - In het Leidse stadh uis is gistermiddag afscheid genomen van de voorzitter van de welstandscommissiemr. D.J. Gorter. De heer Gorter is bijna 20 jaar voorzitter geweest van deze commissie die in het leven is geroepen om op het fatsoen' van de gebouwen in de stad te letten. Burgemeester Vis die nameyis het college van B en W een dankwoord sprak zei in zijn rede dal het college alt ijd bijzonder gelukkig is geweest met de nauwgezetheid waarmee de heer Gorter zijn taak heeft vervuld. Hoewel bijna niemand hem vanaf het begin heeft meegemaakt werd zijn voorzit terschap altijd zeer op prijs gesteld. Burgemeester Vis noemde de heer Gorter een beminnelijk mens, kort en zakelijk, maar iedereen de volle kans gevend zijn mening te zeggen. Mr. Gorter sprak zijn dank uit mor alle vriendelijke woorden aan hem gericht,ook al meende hij zichzelf in geen van die positieve eigenschappen te herkennen. De heer Gorter zei altijd met plezier te hebben gewerkt en dat hij Leiden als stad enorm is gaan waarderenOpvolger van mr. Gorter wordt het voormalig raadslid van het SGPGPV, de lieer M. Houtman. Portemonnee en ring gestolen nit overdekte schaal LEIDEN - Uit een kantoor van zwembad De Overdekte aan de Haarlemmerstraat is gistermor gen een portemonnee met 235- en een zilveren ring met briljan- tjes van ruim duizend gulden ge stolen. De ring en het geld zaten in een handtas van de bad juffrouw, die deze in het kantoor had opgeborgen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4