Raad wil beschermd stadsgezicht groter Zestal nieuwe tandartsen voor Alleen contacten herstel mensenrechten" Drie plaatsen voor nieuw politiebureau in Leiden Ook gebied buiten de singels Gescheiden vader niet vergeten bij onderwijs kinderen DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 Leiden is straks uit ergste nood LEIDEN - Nog vóór de zo mer zullen zich zes nieuwe tandartsen in Leiden ves tigen. Leiden is dan niet Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. langer leen noodgebied meer. Begin maart vestigt de uit Nij megen afkomstige tandarts Mokveld zich in het Gezond heidscentrum Zuid-West aan het Bevrijdingsplein. Over enkele maanden verhuist hij dan weer naar een praktijkruimte onderin de flat van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren aan de Rijnsburgersingel. Omstreeks juni-juli komen daar twee pas af gestudeerde tandartsen bij. Zij zullen met Mokveld een groepspraktijk beginnen. In de loop van april komt er een vrouwelijke tandarts aan de He rengracht. Haar man, die nu nog als tandarts in militaire dienst zit, volgt haar omstreeks juli. Onge veer in dezelfde tijd zal zich een pas afgestudeerde tandarts aan de Boerhaavelaan vestigen. Bo vendien komt er een nieuwe (vrouwelijke) tandarts in Oegstgeest en er komt een tan darts bij in Zoeterwoude. Tandarts M. J. van Dam, secretaris van de afdeling Rijnland van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde, bevestigde gisteren dat Leiden met de komst van de zes nieuwe tandartsen straks uit de nood is. Of ook het tandartsentekort in Leiden daarmee is opgeheven, kon hij echter niet zeggen. "De eerste tijd zal je wat minder pa tiënten hebben die gaan lopen dwalen omdat ze geen tandarts kunnen krijgen", aldus Van Dam. "Maar als er meer tandartsen komen, dan neemt ook de vraag toe. Dus ik weet het niet". Overigens liet de Leidse tandarts weten dat de afdeling Rijnland en met name de z.g. commissie jonge tandartsen wel actief blijft waar het de werving van jonge tandartsen betreft. Wat de sprfciding van de tandartsen over de stad aangaat, toonde Van Dam zich tevreden al zei hij wel dat het nog beter zou zijn als zich nog een tandarts in het Morsk- wartier zou vestigen. De afdeling Rijnland is al twee jaar bezig om daar een geschikte prak tijkruimte te vinden, "maar er komt maar niets leeg". De zes nieuwe tandartsen zullen, naar Van Dam verwacht, waar schijnlijk ook ziekenfondsverze kerden in hun praktijk opnemen. Hij zei dat het haast niet voor komt dat tandartsen die zich in een stad als Leiden vestigen, geen ziekenfondspatiënten be handelen. Beide ouders een uitnodiging voor de ouderavond LEIDEN - De gemeenteraad van Leiden wil een groter deel van de de stad aangewezen zien als beschermd stadsge zicht. Men nam gisteravond unaniem een motie-Beijen (PPR/D'66) aan, waarin naast de complete Zoeterwoud- sesingel en Witte Singel ook de buurt Vreewijk en de Schelpenkade als beschermd stadsgezicht worden aan gewezen. Het ministerie van CRM is tot nu toe steeds van mening dat buiten de binnenstad alleen een deel van de Zoeterwoudsesingel samen hang met het centrum vertoont. Voor de rijksdienst van de mo numentenzorg moet een be schermd stadsgezicht een aange sloten en karakteristiek gebied zijn. De gemeente bepleitte al eerder opname van de Zoeterwoud sesingel en Witte Singel in het stadsgezicht. Monumentenzorg wees dit via de uitwerking van de plannen af. De raad wil nu via de aangenomen motie bereiken dat een nog groter gebied wordt op genomen. Met de aanwijzing van een be schermd stadsgezicht wordt het beleid tegenover monumentale en karakteristieke bebouwing strenger. Dit komt onder meer tot uiting in een toetsing van bouwaanvragen door het rijk. Motie Over deze zaak diende CDA-raads- lid Beijen een motie in. Hij vroeg daarin maatregelen van het col lege om te bereiken dat bouwaanvragen in de toekomst sneller worden afgewerkt. Bleijie verwachtte gemiddeld twee we ken meer tijd voor bouwaanvra gen als het beschermd stadsge zicht geldt. Wethouder Waal wees deze sugges tie af. Volgens de wethouder is niet aangetoond dat de behande ling van bouwaanvragen, die nu al via monumentenzorg moeten worden getoetst, langer duren. Een krappe meerderheid van de raad (PvdA en PPR/D'66) was dit met hem eens en verwierp de motie-Bleyie met 16 tegen 15 stemmen. Schipbreuk Ook een tweede motie-Bleijie leed schipbreuk. Het CDA-raadslid vroeg via een motie aan het col lege voor 1 september de gevol gen aan te geven, die het be schermd stadsgezicht voor de re clamevoering van bedrijven aan hun panden (lichtreclames en dergelijke) heeft. Volgens Bleijie verkeren de eige naars van panden in de bin nenstad in grote onzekerheid over de gevolgen. Vooral zou er onduidelijkheid bestaan voor welke panden nu wel en voor welke straks geen strengere be palingen gaan gelden. Zoeterwoudsesingel: nu ijsplezier, straks ook beschermd stadsgezicht? Koppeling Wethouder Waal wees ook dit voor stel af. Volgens hem valt deze ma terie buiten het beschermd stadsgezicht. "Het gaat in wezen om zaken die beschermd moeten worden via bestemmingsplan, daar vallen reclameborden niet onder", zei hij. Het voorstel-Bleijie kreeg geen meerderheid omdat vooral de Pvd A-fractie het afwees. Volgens woordvoerster Marie-Anne Ko ning was men het wel met de strekking eens, maar vond men de koppeling met het beschermd stadsgezicht onjuist. Met 18 tegen 13 wees de raad het voorstel- Bleijie af. Burgemeester noemt geen namen Europa-Lezingen In het kader van de lezingency clus 'Wat moeten we met Europa'? wordt vanavond de zesde en laatste lezing gehou den in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Spre ker is dr. S. Patijn, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en lid van het Europees par lement. Onderwerp is: 'Het Europees parlement, be voegdheden en mogelijk heden'. De bijeenkomst begint om acht uur. Indianen De Werkgroep Indianen Zuid- Amerika en de Nederlandse Aktiegroep voor Noord-Ame rikaanse Indianen organise ren vanavond een infor matieavond over indianen in Amerika. Aandacht wordt besteed aan de weinig rooskleurige positie die ze op het ogenblik innemen. Er wordt een film vertoond over indianen in Peru en een film en dia's over de indianen in Amerika. De informatie avond wordt gehouden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 in Leiden. Aanvang 8 uur. Brunelleschi Dante Alighieri, de Italiaanse vereniging in Leiden, houdt vanavond een bijeenkomst over de bekendste Italiaanse bouwmeester van de Renais sance Filippo Brunelleschi. De lezing, in de Italiaanse taal, wordt gehouden door Umberto Barbieri en begint om acht uur in het Internatio nal House aan het Rapenburg Kind in ziekenhuis K O start morgenavond met een cursus getiteld 'Kind in ziekenhuis'. De cursus omvat een drietal avonden die om acht uur beginnen. De eerste inleiding wordt gehouden door de kinderarts dr. A. de Jonge. Hij gaat in op de alge mene ontwikkelingen die in de hulpverlening in de ziekenhuizen aan de gang zijn. De andere inleiders die op 2 en 9 maart aan bod ko men zijn dr. R. Kamphuis (psycholoog) en dr. A. Schweizer (kinderarts). De cursus wordt gegeven in het K O gebouw aan de Oude Vest 45 (ingang Hazewindsteeg). Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20 a wordt van avond weebeen thema-avond gehouden. Het thema is dit maal het lesbianisme. De bij eenkomst begint om acht uur. LEIDEN - Voor de situering van een nieuw politiebu reau in Leiden ziet de ge meente voorlopig drie plaatsen in de stad als een mogelijkheid. Dit zei bur gemeester Vis maandag- driekwart niljo schikbaar voor het maken een bouwplan. Het opstellen van een plan op dit moment heeft vooral te maken met het verwer ven van een rijksbijdrage. Zon der een concreet plan maakt de gemeente daarop geen enkele kans. be- Het voorstel voor het verstrekken avond in de gemeenteraad Met een bouwplan blijft de tot- op vragen uit ver schillende fracties. Om welke plaatsen het gaat, wilde de burgemeester niet kwijt. De raad maakte maandagavond de weg vrij voor de totstandkoming van een nieuw politiebureau. Men stelde unaniem een krediet standkoming^ tiebureau nog een zaak van lan gere termijn. De nieuwbouwplannen zullen door het rijk (ministerie van bin nenlandse zaken) bekeken wor den binnen een termijn van tien jaar. Overigens heeft de ge meente bij het rijk op de hoge ur gentie van een nieuw politiebu reau in Leiden gewezen. voorbereidingskrediet ontlokte van twee kanten vragen over de plaats van een nieuw poli tiebureau. Zowel Driessen (CDA) als Beijen (PPR/D'66) waren ver baasd dat nu nog geen bouwplaats wordt genoemd. Burgemeester Vis gaf daarop te kennen dat een werkgroep bezig is "zich het hoofd te breken" over de mogelijkheden en zei dat men voorlopig aan drie plaatsen denkt. In het verleden is alge meen wel eens de plaats van het Schuttersveld als mogelijkheid genoemd. Vis zei niet aan welke plaatsen men nu denkt. Hij zou de nu voorgestelde mogelijk heden bekendmaken in de be trokken raadscommissie. LEIDEN - Het Centraal Bureau voor de Statistiek.dat er meer dan een dagtaak aan heeft om uiteenlopende ontwikkelin gen op de voet te volgen en daar regelmatig samenhan gend cijfermateriaal over te publiceren, heeft vorige week een overzicht gegeven van de veranderingen die zich de af gelopen zeven jaar op een aantal belangrijke terreinen hebben voorgedaan. Meer gebruik van sigaretten en alcohol, minder van koffie, meer misdrijven, minder bos sen; de krant heeft er al uit voerig over bericht. Geen schokkende publicatie; de cij fers vormen niet meer dan een bevestiging van wat iedereen eigenlijk al kon weten. Zinloos is het werk van het CBS daardoor echter zeker niet. In veel gevallen worden betrok kenen juist in confrontatie met de vaak harde realiteit wakker geschud en tot ver scherpte waakzaamheid aangezet. Een goed voorbeeld van die werking is bijvoor beeld de reactie van de lan delijke verenigingen voor ka tholiek en protestant-christe lijk onderwijs op de gebleken dalende populariteit van het huwelijk. Ook weer zo'n tendens die zo langzamerhand als bekend mag worden verondersteld. Uit de cijfers van het CBS blijkt niet alleen dat er de af gelopen zeven jaar minder huwelijken zijn gesloten (23r/c minder om precies te zijn), maar ook dat het aantal hu welijken dat eindigt in een echtscheiding blijft toenemen. Eén op de vier loopt spaak. De verenigingen zijn daar toch wat van ge schrokken, want de scheiding heeft uiteraard niet alleen gevolgen voor de ouders, maar betekent ook een ommekeer in het leven van de kinderen. Een radio-prog ramma van de Evangelische Omroep bracht woordvoer ders van beide verenigingen vorige week voor de mic rofoon. Zijn scholen op de hoogte van de verwikkelingen in het gezin, wordt er aan be geleiding gedaan, hoe zijn de contacten met de gescheiden ouders. Van de hier aangehaalde vra gen is met name de laatste uitvoerig aan de orde ge weest. De verenigingen voor katholiek en protestant-chris telijk onderwijs braken aan het einde van de sessie een lans voor de vaders, die de kinderen niet toegewezen krijgen, die wel belangstel- linv voor hun kinderen hou denmaar die daar vaak in de praktijk last van ondervin den. Eigenlijk zouden alle scholen niet alleen aan de moeder een uitnodiging voor een ouder avond moeten sturen, maar ook aan de vader. Deze zou ook een afschrift van het rap port van zijn kind thuis moe ten knjgen.om op die manier in ieder geval op de hoogte te kunnen blijven van de stu dievorderingen van zijn kind. Een mooie gedachte, maar kan dat in de praktijk. We hebben de vraag voorgelegd aan de heren Middeldorp en Over- eem, rectoren van res pectievelijk de PC Scholen gemeenschap Visser 't Hooft en van de RK Scholengemeen schap Bonaventura-Kijc- kenborg. Middeldorp: "Ik heb in principe geen enkel bezwaar tegen die opvatting, wel zijn er een aantal praktische problemen. Uitnodigingen aan zowel va der als moeder voor een ouderavond bijvoorbeeld. Ik heb ervaren dat met name als een echtpaar pas gescheiden is, nog niet voldoende afstand genomen is, om al weer samen naar zo'n avond toe te komen. Dat zou dan ook gescheiden moeten gaan. We zijn wel op de hoogte van alle kinderen die uit onix)lledige gezinnen komen. Voor belangstellende vaders is er altijd de moge lijkheid om van de spreekuren gebruik te maken Als daar om gevraagd wordt vind ik het ook geen enkel probleem om een rapport op te sturen. Op eigen initiatief zullen we dat met gauw doen. Je weet niet of het op prijs wordt gesteld, we kennen het adres van de betrokken vader veelal ook niet. In hel alge meen zou ik wel willen zeggen dat we de kinderen zoveel mo gelijk begeleiding bieden, als blijkt dat dat nodig is. Klas seleraren, mentoren en con rectoren zijn daar voor be schikbaar. Ik merk alleen dat bij ouders toch een zekere géne leeft om de school in een al vroeg stadium van de schei den op de hoogte brengen. Dat maakt de opvang soms moei lijker". Voor Pater Overeem blijkt het ongeveer hetzelfde te liggen. Ook hij handelt in deze niet op eigen houtje. "Er zijn al va ders die het rapport thuis ge stuurd krijgen maar dat ge beurt pas nadat daar om ge vraagd is. Bezoek van de spreekuren is uiteraard ook altijd mogelijk Er zijn natuurlijk ook andere aanleidingen voor de school om betrokken te raken bij een scheiding. Hoe ervaart het kind het, werkt het negatief op zijn resultaten, zijn er finan ciële moeilijkheden waardoor zijn schoolgaan in het ge drang komt. Ook dan is het de taak van de school om bij te springen en dat doen we dan ook. Je moet oppassen in deze met te generaliseren. Elk ge val blijkt toch weer anders en vraagt een aan de situatie aangepaste benadering. Leidse universiteitsraad over Zuid-Afrika: LEIDEN - De Leidse uni versiteit en de mensen die er werken zouden alleen contacten met Zuid- Afrika moeten onderhou den indien dat een bij drage kan leveren tot ver betering en herstel van de mensenrechten in dat land. Dat sprak de universiteitsraad gis teren als zijn mening uit in een motie, die met 22 tegen zeven stemmen bij drie onthoudingen werd aangenomen. Wat voor ef fect de motie zal hebben, is nog niet duidelijk, maar vast staat wel dat als Zuid-Afrika op enigerlei wijze opnieuw in de raad ter sprake wordt gebracht, er in elk geval een uitspraak ligt waarnaar men kan teruggrijpen. Overigens heeft het wel enkele weken ge- duurd voordat de universi teitsraad uiteindelijk tot een uit spraak kwam over eventuele con tacten tussen de Leidse universi teit en Zuid-Afrika. In december vorig jaar kwam er een motie ter tafel waarin werd voorgesteld alle contacten met dit land te ver breken. Besloten werd toen om die motie te behandelen in sa menhang met een nota van het college van bestuur over betrek kingen met het buitenland "in uitzonderlijke omstandigheden" (bedoeld worden landen als de Sovjet-Unie, Chili, Oeganda etc.) Het college van bestuur bleek echter (ook) geen duidelijke maatstaven te kunnen geven voor wel of geen contacten met bepaalde landen/Bovendien was er in de universiteitsraad geen meerderheid te vinden voor een motie waarin werd voorgesteld alle contacten met Zuid-Afrika te verbreken. Nadien kwamen er allerlei varianten op deze motie, zoals "ja contacten mits ze een bijdrage leveren tot verbetering en herstel van de mensenrech ten" en "nee contacten tenzij ze een bijdrage leveren tot verbete ring en herstel etc...." Uiteinde lijk kwam de versie van gister avond er doorheen, waarbij de raad verder als zijn mening uit sprak dat de nota van het college van bestuur over betrekkingen met het buitenland een goed ka der schept voor de beoordeling van contacten met het buitenland in uitzonderlijke omstandighe den. In de nota worden diverse beginselen aangedragen (zoals het zg. zorgvuldigheidsbeginsel) om eventuele contacten te toet sen. Verschillende raadsleden waren overigens van mening dat deze problematiek niet in de uni versiteitsraad thuishoorde maar in het parlement. Zij onthielden zich dan ook van stemming.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3