geheim stuk uitlekken YGA-raadslid liet Oude tuinbouwschool gesloopt? Veertig officieren beëdigd RIJNSBURG WIL ONTEIGENEN VOOR BOUW FLORA Inspraakavond na protest dorpsraad maand uitgesteld Onderzoek camping-affaire wijst uit: Vreemde vogels Binnenkort opening van oudheidkamer NIEUW HEK OP OUDE TORENTRANS DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 15 ALKEMADE - Raadslid Th. J. van der Meer van de gemeenteraad van Alkemade blijkt degene te zijn geweest die vorig jaar februari vertrouwe lijke gemeenteraadsstukken heeft doorge speeld aan campinghouder Jan van Rijn in Roelofarendsveen. Met behulp van deze stukken kon Van Rijn vorig jaar een uitge breid dossier samenstellen, waarmee hij druk op de ge meente wilde uitoefenen ten gunste van zijn plannen om toe stemming te krijgen voor het stichten van een camping in de Veenderpolder. Het dossier dat Van Rijn destijds bij de raadsleden in de bus depo neerde, had de uitwerking van een bom en wekte grote beroe ring in politiek Alkemade. Ook VGA-fractieleider Van Duyke- ren, destijds onkundig van het feit dat één van zijn fractieleden voor de gang van zaken verant woordelijk was, oordeelde scherp, door de verspreiding van vertrouwelijke stukken "hoogst bedenkelijk en grievend" te noemen. B en W en de raad besloten daags daarop de "dader" te gaan zoeken om de ambtenaren, de raadsle den en B en W van blaam te zuive ren. Het onderzoek heeft nu, bijna een jaar later, geleid tot het vinden van de man die de stuk ken doorspeelde. De naam van raadslid Th. J. van der Meer werd gisteren door B en W aan de raad, en na de besloten vergadering aan het publiek, bekend ge maakt. Uitgezonderd de VGA-fractie, die al "geruime tijd" van de on rechtmatige daad van hun mede raadslid op de hoogte bleken, wa ren de raadsleden tot gisteravond niet op de hoogte van de naam. Via een communiqué verklaarde de raad daarop de ter tec openbare kennis te willen bren gen "om een einde te maken aan de verdenking, die al te lang be stond tegen een ruime kring van personen". Aan een stuk geheimzinnigheid, mede veroorzaakt door eerdere besloten raadsvergaderingen, is nu een eind gekomen. Wat er nu verder gaat gebeuren is nog onzeker. Het wordt Van der Meer, die zelf nooit redenen heeft gezien om zichzelf "aan te ge ven", kwalijk genomen dat hij de geheimzinnigheid zo lang heeft laten voortduren. Ook de rol van de VGA-fractie, die immers al langer wist dat (Dirk) van der Meer voor de versprei ding van de vertrouwelijke stuk ken verantwoordelijk was, wordt discutabel geacht. Het zou ver standiger zijn geweest, aldus ver schillende CDA-raadsleden, als Van der Meer of de VGA-fractie klaarheid in de zaak had gebracht om anderen van verdenkingen te verlossen. Niettemin heeft de bekendmaking gisteravond in de bijna drie uur durende vergadering verslagen heid bij de geschokte CDA- raadsleden gewekt. CDA-fractieleider Van der Meen "Een zeer beroerde zaak om zoiets te horen over een collega raadslid. We zijn opgelucht dat aan de speculaties nu een eind is gekomen, maar leven ook mee met Van der Meer. Van der Meer zelf was gisteren, evenmin als burgemeester Bol- ten en VGA-leider Van Duyke- ren, niet bereid nader in te gaan op de zaak. Wel verklaarde Van der Meer desgevraagd "niet af te treden als raadslid", maar in elk geval deze raadsperiode gewoon te blijven uitzitten. Daaruit kan de conclusie worden getrokken dat B en W en de gemeenteraad zelf geen stappen zullen onder nemen tegen Van der Meer. Of de VGA-fractie mogelijke maat regelen zal nemen is onduidelijk. De fractie zal aanstaande don derdag, in een openbare fractie vergadering, nader op de zaak in gaan. Deze vergadering start om acht uur 's avonds en wordt ge houden in "De Vier Heemskinde- De voormalige tuinbouwschool in Boskoop: nu al jarenlange discussie over het lot ervan BOSKOOP - De voormalige middelbare tuinbouwschool aan de Rijerskoop in Boskoop zal worden gesloopt. Dat is althans het plan van B en W, die met dit besluit een einde hopen te maken aan een jarenlange en eindeloze discussie over het al dan niet behouden van de oude school. Als B en W hun zin krijgen zal de slopershamer ook de aanpalende directeurswoning, (al jarenlang als zodanig buiten gebruik) treffen. Als reden voor de sloop, die een kleine 30.000 gulden zal vergen, geven B en W 'economische gronden' op. Tijdens de voortdurende discussie over slopen of niet slopen, al in '75 gestart, waren de hoge kosten die handhaven van het pand, dat door velen karakteristiek voor het Boskoopse dorpsbeeld wordt gevonden, met zich meebracht steeds weer het struikelblok. Ook voor gevoelens van piëteit wenst het gemeentebestuur niet te zwichten. Een bestemming voor de school vinden - in de loop der jaren kwamen studentenhuisvesting en sociëteitsgebruik ter sprake - houdt tevens een forse opknapbeurt in. Met het sloopbesluit hebben B en W nu de knoop doorgehakt. Of de raad bereid is mee te hakken zal donderdag tijdens de raadsvergadering blijken. Overigens moet voor de vrijkomende grond nog een bestemming worden gevonden. gemeente met wensen over de op handen zijnde huizen bouw.In een andere brief had de dorpsraad bovendien al om inspraak in een vroeg sta dium gevraagd. Beide brie ven zijn niet beantwoord. Wel werd de dorpsraad in het na jaar '77 uitgenodigd voor het bijwonen van een commis sievergadering die echter n iet veel meer dan een averechts effect op de dorpsraad bleek te hebben. Sommige commissieleden ble ken nauwelijks van het be staan van brieven af te weten; de woningbouwplannen wa ren al in een zover gevorderd stadium dat van inspraak op een vroeg tijdstip zeker geen sprake meer was. De dorps raad voelde zich gepasseerd zonder opgaaf van enige re den en derhalve genegeerd. In de laatste brief, welke giste ren in de commissie ruimte lijke ordening en bouwnij verheid werd besprokeneiste de dorpsraad opheldering over het niet beantwoorden van de brieven en wenste zij dat de verlangens die al een jaar eerder waren opgesomd, werden besproken (de dorps raad bepleitte onder meer ge faseerde bouw, waar wethou der Hoffman vooral om fi nanciële redenen tegenstan der van is). Verder zou de avond die in Lis- serbroek belegd zal worden daadwerkelijk inspraak moe ten betekenen voor de Lis- serbroeker. HAZERSWOUDE - Chiel (15) en Erwin Hamers (11) hebben zich geplaatst voor de eindstrijd van het damtoernooi voor aspiranten waarin twaalf jongens tot en met vijftien jaar strijden om de natio nale titel. De finalewedstrijden worden tijdens de paasvakantie afgewerkt in (naar alle waar schijnlijkheid) Zutphen. RIJNSBURG - De oude toren van de Hervormde kerk in Rijnsburg krijgt een opknapbeurt. Na inspectie door gemeentewerken is namelijk ge bleken dat het houten hekwerk van de torentrans zo rot is, dat vernieu wing dringend noodzakelijk is. De kosten van het karwei zijn door de gemeente geraamd op zo'n 30.000 gulden. Burgemeester en wethouders stellen de raad tijdens zijn vergadering van donderdag 23 februari voor in totaal 37.000 gulden beschikbaar te stellen. Van dat bedrag worden dan ook nieuwe vlaggen gekocht en wordt op de eerste verdieping een portaal gemaakt om te voorkomen dat het publiek de toren ingaat. Waarschijnlijk gedwongen door honger en dorst zijn de zer dagen niet alledaagse gas ten te signaleren in de tuinen en perken in Woubrugge. Die worden thans bewoond door de koperwiek en de krams vogel. Veelal broeden deze vogelsoor ten in het noordoosten van Europa en ze passeren on land slechts op doorreis. Als z dan toch ons land aandoen verblijven ze meestal in dun bevolkte streken als bossen. De vogels zijn waarschijnlijk door voedselschaarste in bossen gedwongen de perken en tuinen in de bewoonde wi reld op te zoeken, waarbij het vooral hebben voorzien o de vuurdoom. VALKENBURG - De oudheidkamer van het genootschap Oud-Val kenburg zal binnen afzienbare tijd worden geopend. Deze mededeling werd gedaan tijdens de_gisteravond in het Trefpunt gehouden jaarsver gadering van het genootschap. De gemeente heeft zo'n tweeduizend gulden beschikbaar gesteld voor het inrichten van de zolder van het gemeentehuis als oudheidkamer. Tijdens die vergadering werd overigens afscheid genomen van mevrouw M. A. Juffermans - Zandbergen, die vanwege verhuizing haar werk zaamheden voor het genootschap moet beëindigen Zij wordt opgevolgd door de heer G. Russchenberg Hzn. Onder geringe belangstelling van de leden van het genootschap heeft de heer Pruissers uit Voorschoten tijdens deze bijeenkomst een lezing gehouden over de geologische ontwikkelingen tussen Leiden en Kat wijk. Wel was er veel belangstelling van personene van buiten de ge meente Valkenburg. In de brief van de Lisserbroekse dorpsraad werden meer ar gumenten genoemd waarom de organisatie morgen werd geweigerd. Onduidelijkheid over het doel van de avond (inspraak, en door wie, of voorlichting) is er één van; de grief van de dorpsraad dat verschillende brieven naar de gemeente nooit zijn beant woord een andere. Ruim een jaar geleden richttede dorpsraad al een brief tot de ALKEMADE - De Alkemadese IJsclub houdt woensdagmiddag vanaf 17.00 uur kortebaanwed- strijden op de ijsbaan aan de Baan in Oude Wetering. Er wordt gestreden om het clubkampioen schap. Inschrijven is mogelijk tot een half uur voor aanvang van de wedstrijden. VALKENBURG -In een hangar op het vliegveld Valkenburg zijn veertig officieren beëdigd, waarvan er één afkomstig is uit de regio. Uiterst rechts op de voorste rij staat Marius Adriaan de Vries uit Katwijk, die gisteren als laatste werd beëdigd. De felle koude heeft een aantal officieren flink parten gespeeld. Door het lange wachten werden een paar marinemensen door de kou bevangen en vielen op de grond. LISSERBROEK - Na schrifte lijk protest van de Lis serbroekse dorpsraad is de bijeenkomst over de woning bouwplannen 300 huizen) in de Haarlemmermeer se dorpskern uitgesteld tot 22 maart. De gemeente had de avond mor gen gepland, maar richtte zich pas vorige week dinsdag tot de dorpsraad met het ver zoek de avond te organiseren. De dorpsraad, toch al ontev reden over de (geringe) mate van inbreng die B en W dit dorpsorgaan tot nu toe gunde met betrekking tot de wo ningbouw, vond dat te kort dag. Een brief met de weige ring om voor de organisatie van morgenavond te zorgen leidde tot een commissiever gadering gisteren, waarin wethouder Hoffman (wo ningbouw) toegaf dat de tijdsruimte wat kort was. Om die reden werd onder meer be sloten de bijeenkomst naar maart te verschuiven. RIJNSBURG - De gemeentebe stuurders van Rijnsburg willen gron den onteigenen in de Kamphuizer- polder op de bouw van de nieuwe vei ling Flora te bespoedigen. Volgens burgemeester en wethouders is het niet mogelijk een regeling te treffen met grondeigenaars L.P. van Egmond en mevrouw C.M. Meijboom-Luinen- burg uit Leiden. Zij bezitten in de Kamphuizerpolder grond die persé nodig is voor de bouw van de nieuwe Florahal. Het college stelt de raad tijdens zijn vergadering van donderdag 23 februari voor tot onteigening van de grond over te gaan. 'Aangezien spoed moet worden be tracht met het verkrijgen van de grond, zijn wij van oordeel dat de versnelde onteigeningsprocedure moet worden ingezet', adlus het college in haar voor stel aan de raad. Een onteigenigsplan ligt 21 dagen ter in zage en gedurende die periode kunnen belanghebbenden hun bezwaren tegen het plan kenbaar maken. Volgens het college is het noodzakelijk dat de ge meente een verzoek indient bij de rechtbank tot vervroegde opneming door deskundigen van de ligging en gesteldheid van de te onteigenen per celen. Het college bereikt daarmee mogelijk een vervroegde uitspraak van de rechter. Dat betekent dat de recht bank zich uitspreekt over onteigening, hoewel de Kroon nog niet heeft beslist over het raadsbesluit. Het college ver wacht trouwens dat de goedkeuring van het Kamphuizerpolderplan spoedig afkomt, nu bezwaren zijn inge trokken. In verband met de op handen zijnde bouw van de hal willen burgemeester en wethouders een voorbereidings krediet van 25.000 gulden beschikbaar stellen. Dat geld zal worden aange wend om te onderzoeken hoe het nieuwe complex verkeerstechnisch het beste aan kan sluiten op de Rijns- burgerweg. Daarbij komen ook zaken als riolering aan de orden. Burgemeester en wethouders van Rijns burg stellen de raad tijdens diezelfde vergadering voor een voorbereidings- besluit te nemen voor het gebied 'Cen trum II'. Met zo'n besluit kan het col lege ongewenste bebouwingen in het gebied tegengaan, zonder dat er door een door de gemeenteraad vastgesteld plan is. Het college heeft inmiddels overleg gepleegd met verschillende personen en instanties. De bezwaren van die personen en instanties zijn niet zodanig dat ingrijpende veranderingen in het ontwerp-bestemmingsplan 'Centrum II' moeten worden aange bracht. Het college verwacht dat het definitieve ontwerp-plan op korte termijn ter inzage kan worden gelegd. B en W stellen eveneens voor een stuk grond te kopen van de heer Van Star- kenburg voor ruim 10.000 gulden. De aankoop is noodzakelijk voor de reali sering van een voetpad tussen de J. Wildschutstraat en de Koestraat in het plan 'Centrum II'. Muurtje De heer M.glasbergen, wonende aan de Konigin Julianalaan in Rijnsburg. is niet van plan zijn muurtje af te breken. Dat muurtje heeft hij onlangs gemet seld als afscheiding voor zijn woning. Hij heeft een beroep gedaan op de wet Administratieve Rechtspraak Over- heidsbeslissing en tekent daarmee be zwaar aan tegen de eis van het Rijns- burgse college van burgemeester en wethouders het muurtje weer te ver wijderen. De gemeentebestuurders willen dat de heer Glasbergen zijn muurtje vervangt door de gebruikelijke afscheiding: be- tonpalen met planken. Het college stelt de raad tijdens zijn vergadering van donderdag voor in verweer te gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Glasbergen vindt dat de raad beschikt heeft in strijd met de in het algemeen rechtsbewustzijn levende beginselen van behoorlijk bestuur, te weten het beginsel dat burgers onder gelijke omstandigheden volgens ge lijke normen behandeld dienen te

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15