Egypte breekt in feite met Cyprische regering Moeilijkheden rond beraad in Rhodesië Tegenstrijdige reacties in Arabische kamp VS zullen olie in M.-Oosten koste wat kost beschermen Franse leiders maken balans op Waldheim trachtte te bemiddelen Als ze bij u weglopen met mals vlees, moet u kippepootjes nemen. DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 TEL AVIV (AFP) - Het Israëli- sehe dagblad Maariv zegt in zijn editie van gisteren dat de "Cyprische regering geen en kel moreel recht heeft om Egypte te verwijten dat het de gijzelaars door een militaire operatie wilde bevrijden". Volgens de krant heeft de Cyp rische regering vanaf het be gin de Palestijnse zaak ge steund en heeft zij toegestaan dat haar grondgebied ge bruikt werd als actiebasis van terroristen. Na Syrië zette ook Libië zich gisteren af tegen de Egypti sche actie op het Cyprische vliegveld Larnaca. Volgens een korte verklaring die werd gepubliceerd door het Libi sche persbureau, was de commando-actie "gek, crimi neel en gemeen". In sommige Arabische kampen is gisteren de moord op de Egyptische journalist Joessef Sibai scherp veroordeeld, terwijl andere Arabische kringen kritiek leverden op de actie van Egyptische commando's op de Cyprische luchthaven Larnaca. De Palestijnse bevrijdingsor ganisatie, die de moord op Si bai had veroordeeld als "ver raad aan de Palestijnse zaak", beweerde in Beiroet dat de twee moordenaars in op dracht van de Iraakse ge heime dienst hadden gehan deld. In Koeweit, dat zich in het Ara bische geschil omtrent Sa- dats vredesstreven neutraal heeft opgesteld, verwierp het dagblad Al Rai al Am de moord op Sibai als een "on verantwoordelijke daad" en drong het er bij de PLO op aan drastische maatregelen te nemen tegen de terreur, welke de Palestijnse zaak dreigt te ondermijnen. In Nicosia leverde Anexartitos, het orgaan van de Socialisti sche Partij, felle kritiek op Sadat. "Cyprus heeft niet alleen Sadat een les geleerd, maar al diegenen die denken de in tegriteit van kleine landen naar eigen goeddunken te kunnen schenden", aldus Anexartitos. Het restant van het Egyptische Hercules-vliegtuig, dat zondag op de Cyprische luchthaven Larnaca door leden van de Cyprische na tionale garde in brand werd ge schoten. Zeker 15 Egyptische mili tairen vonden hij het gevecht de dood, terwijl 7 Cyprioten gewond raakten. NEW YORK (AP) - Een woordvoerster van de Verenigde Naties heeft gisteren tegenover een aantal verslaggevers be kendgemaakt dat secretaris-ge neraal Kurt Waldheim gepro beerd heeft bij Egypte en Cyprus te bemiddelen om een eind te maken aan de gevechten die zon dag uitbraken op het vliegveld van Cyprus. In de VN-verklaring werd gezegd dat de Cypriotische president Spiros Kyprianou Waldheim op belde toen het gevecht op de luchthaven al in volle gang was. Hij zei dat hij de Egyptische pre sident Anwar Sadat niet kon be reiken en vroeg Waldheim "bij Sadat te bemiddelen zodat zijn commando's bevel tot een staakt-het-vuren zouden krijgen en zich aan de Cypriotische rege ring zouden overgeven". Waldheim, aldus de verklaring, heeft toen verscheidene malen telefonisch overleg gepleegd met Egypte en Cyprus, zowel per soonlijk als via VN-vertegen- woordigers, en geprobeerd de gevechten zo snel mogelijk te la ten beëindigen. CAIRO (UPI) - De Egyptische regering heeft gisteravond de diplomatieke betrekkingen met Cyprus in feite ver broken door zijn diplomatieke missie uit Nicosia terug te roepen en de Cyprische regering te verzoeken zijn legatie in Cairo te sluiten. Het Egyptische kabinet be- schuldigde de Cyprische rege ring in een verklaring van „een onvriendelijk houding tegen Egypte en zijn ingezetenen" en eiste „herziening van alle vormen van de betrekkingen tussen Egypte en Cyprus". Gisteravond hebben de Egyptische com mando's Nicosia verlaten om naar Cairo terug te vliegen. Met hen vloog de Egyptische minister van buitenlandse zaken Boutros Ghali, die in de middag op Cyp rus aangekomen was om de commando's vrij te krijgen. De 57 commando's, onder wie 15 ge wonden, en hun 15 gesneuvelde kameraden werden naar Egypte Politie in Zuid-Af rika doodde bijna 150 mensen KAAPSTAD (Reuter/DPA) De Zuidafrikaanse politie heeft vo rig jaar 149 mensen doodgescho ten en 403 mensen gewond bij het uitoefenen van haar taak, zo heeft minister van politie James Kru- ger gisteren meegedeeld in het Zuidafrikaanse parlement in antwoord op vragen. Hierbij zijn de slachtoffers die vie len bij rellen in de zwarte woon wijken niet inbegrepen. De poli tie schoot 138 volwassenen en elf kinderen dood, en verwondde 362 volwassenen en 41 kinderen. De meeste slachtoffers (111 do den en 268 gewonden) vielen toen ze probeerden aan arrestatie te ontkomen, aldus Kruger. Nog geen 500 van de 8000 geregi streerde kiezers hebben hun stem uitgebracht voor de twee enige te bezetten zetels van de eerste gemeenteraadsverkiezin gen van Soweto die dit week einde zijn gehouden. Vele negerleiders hadden op boycot van de verkiezingen aan gedrongen omdat zij vonden dat het regeringsplan van gemeente raden in negerwijken niet tot echte veranderingen zal leiden. terug gevlogen, waar zij door het voltallige kabinet werden ont vangen. President Sadat heeft besloten hen te onderscheiden met „de ster van de Sinaï", aldus het communiqué. Versies Intussen blijven Cairo en Nicosia werken met verschillende versies over het gebeuren van zondag avond op net vliegveld van Lar naca. Cyprus beweert dat de Egyptische Hercules C-130 is geland onder het voorwendsel dat een Egyptische minister en diens veiligheidsagenten aan boord waren. De Cyprische auto riteiten zouden de inzittenden gewaarschuwd hebben dat ge welddaden op Cyprisch grond gebied niet zijn toegestaan en dat de nationale garde zou ingrijpen als Egyptenaren tot actie zouden overgaan. Toen de Egyptische jeep en twee rijen elitetroepen op het toestel met de gijzelaars afstormden kreeg de Cyprische nationale garde opdracht een aanval te ver hinderen. De schotenwisseling duurde bijna een uur. Nog tijdens de schietpartij openden de twee terroristen kennelijk in paniek de deur van het Cyprische toestel, lieten de gijzelaars en bemanning vrij en gaven zich over aan de Cyprische nationale garde. Egypte geeft een duidelijk afwij kende lezing. Cairo ontkent dat Cyprus met opzet werd misleid met de mededeling dat er een mi nister aan boord van de Hercules was. Mededelingen over de radio dat er Egyptische elite-troepen in aantocht waren zouden ook door de terroristen afgeluisterd kun nen worden, zo verdedigt Egypte zijn optreden. De Egyptenaren beweren dat hun commando's de gijzelaars bevrijd hebben, en de terroristen gepakt. Daarna pas zou de Egyptische actie zijn on derbroken door de Cyprische na tionale garde. Politieagenten begeleidden gisteren inNicosia de 28-jarige Jordaniër Samir Mohammed Katar en de 26-jarige Zajed Hoessein Achmed al-Ali uit Koeweit naar de rechtbank. Koeweit heeft intussen verklaard dat Ali-Ali over een vervalst Koeweits paspoort moet beschikken. "Hij is geen burger van het land", zo zei de woordvoerder. WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten zullen de olievoor raden in het Midden-Oosten en aan de Perzische Golf "bescher men tegen inmenging van vijandige mogendheden". Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie Harold Brown vanmorgen gezegd. Brown ont hulde ook dat Zuid-Korea nog meer F-4 Phantom-gevechts- vliegtuigen zal krijgen voordat eind van dit jaar een begin wordt gemaakt met de terugtrekking van de Amerikaanse grondtroe pen uit dit land. Browns beklemtoning van Ame- rika's militaire belangen in het "zeer explosieve" Midden-Oos ten en de Perzische Golf is de krachtigste tot nu toe van Ameri kaanse zijde. Washington heeft de laatste tijd steeds vaker ver wezen naar de belangen van het Midden Oosten die verder gaan dan het Arabisch-Israëlische conflict. Het heeft plannen klaar voor een strijdmacht van meer dan drie divisies die snel kan reageren op moeilijkheden in het gebied. "Omdat het gebied de grootste oliebron van de wereld is, kun nen het Midden-Oosten en de Perzische Golf niet worden ge scheiden van onze veiligheid en die van de NAVO en van onze bondgenoten in Azië", aldus Brown. "Wij zijn van plan de pro- duktie van olie en het vervoer naar de verbruikers te bescher men". Brown ging niet nader in op zijn verwijzing naar "vijandige mogendheden", maar de aanwe zigheid van Russische militaire adviseurs en meer dan 5000 Cu banen in de Hoorn van Afrika heeft nieuwe vrees gewekt dat de toegenomen Russische invloed een bedreiging kan vormen voor de oliebevoorrading van het Wes ten. Weggelopen De Egyptische delegatie is gisteren weggelopen uit de minis tersbijeenkomst van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), toen de Libische leider Gaddafi kritiek op Egypte uitte. Bij de opening van de 30ste zitting van de OAE-ministerraad zei Gaddafi dat de Afrikaans-Arabi sche topconferentie in Cairo het vorig jaar eens is geworden over een economische boycot van Is raël en Zuid-Afrika. "Het is jam mer", zei hij, "dat Egypte dat be sluit niet uitvoert en Israël daar door toegang tot het Suez-kanaal kreeg." Op dat moment verliet de Egyptische delegatie van vier man de zaal. SALISBURY (UPI) - De drie gematigde zwarte leiders in Rhodesië heb ben een voorstel van pre mier Ian Smith verworpen voor een interim-regering die de periode naar een zwart meerderheids bewind moet overbrug gen. Dit is in conferentie kringen in Salisbury ver nomen. Het voorstel van Smith zou neerkomen op een voortzetting van de blanke machtspositie in Rhodesië. Naar wat gisteren van de conferen tie in Salisbury naar buiten kwam viel te concluderen dat de drie zwarte delegaties, die met Smith onderhandelen over een interne regeling voor het conflict in Rhodesië, een voorstel van de hand wezen voor een interim-re gering, samengesteld uit een ge lijk aantal zwarten en blanken, maar waarvan de leiding in blanke handen zou blijven. Het voorstel van Smith, inhakend op een idee dat de drie zwarte delegaties vorige week op tafel legden, houdt in dat de interim regering bestaat uit een rege rende uitvoerende raad en een met minder bevoegdheden begif tigde ministerraad. Over deze globale structuur van een inte rim-regering zijn de partijen het, volgens de kringen in Salisbury wel eens. Maar de drie zwarte delegaties, die de traditionele rivaliteit opzij hebben gezet, staan op het stand punt dat de uitvoerende raad wordt samengesteld uit de leiders van de vier onderhan delingsdelegaties - bisschop Abel Moezorewa, dominee Nda- baningi Sithole, stamhoofd Je remiah Chirau en Ian Smith - en een onafhankelijke voorzitter, mogelijk van buiten Rhodesië. Smith echter stelt voor dat de raad uit zes leden bestaat - de leiders van de drie zwarte delega ties, hijzelf en nog twee door hem te benoemen blanken. Smith zou dan voorzitter van de raad moe ten zijn. Een tweede geschilpunt is het voorstel van Smith dat de min- sterraad een gelijk aantal zwarte en blanke leden telt en dat de voorzitter door de premier wordt benoemd. Elke ministerspor tefeuille zou gezamenlijk door een zwarte en een blanke worden beheerd. De zwarte delegaties brachten daar tegen in dat elke groepering die aan de conferentie deelneemt een gelijk aantal mi nisters zou moeten benoemen en dat de ministers hun eigen voor zitter zouden aanwijzen. Ze we zen ook de idee van een geza menlijk zwart-blank beheer van de portefeuilles van de hand. Een derde controversieel punt van het voorstel van Smith is dat het huidige parlement, bestaande uit 50 blanke leden en 16 zwarte, blijft functioneren tijdens een overgangsperiode. Maar de ge matigde zwarte leiders wensen dat het in grote meerderheid door de zwarte gemeenschap afgewe zen parlement op non-actief wordt gesteld. Volgens de Rhodesische kringen hebben Moezorewa, Sithole en Chirau gisteren de oprechtheid van Smith in twijfel getrokken. Enkelen van hen stelden hem zelfs de vraag of hij eigenlijk wel streeft naar een zuivere macht soverdracht. Eén van de zwarte leiders zei dat Smith' voorstel buitenlandse critici wel eens in het gelijk zou kunnen stellen die beweren dat de premier "een on betrouwbaar figuur" is, aldus de kringen. Volgens de zwarte na tionalisten zou het voorstel van Smith neerkomen op het bin nenhalen van zwarte politici in zijn eigen, volledig blanke partij, het Rhodesische Front. Aan vaarding hiervan zou politieke zelfmoord zijn, aldus één van hen. De stationering van Russische en Cubaanse militaire adviseurs in de Hoorn van Afrika (het gebied rechtsboven in Afrika dat Somalië en een deel van Ethiopië beslaat) vormt een bedreiging voor de oliebevoorra ding van het Westen. Dat valt op te maken uit de dreigende woorden van de Amerikaanse minister van defensie Harold Brown. Eerste televisiedebat in verkiezingscampagne ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen ADVERTENTIE PARIJS (AFP) - Het eerste televi siedebat sedert de officiële ope ning van de verkiezingscam pagne in Frankrijk heeft de Franse communistische leider Georges Marchais en de minister van justitie, Alain Peyrefitte, de gelegenheid gegeven een tegen strijdige balans op te maken van het sedert de verkiezingen van 1973 gevoerde beleid. Marchais stigmatiseerde de poli tiek van de regering gedurende de afgelopen periode waarin vol gens hem de koopkracht ver minderd was, de inflatie toenam, de buitenlandse handel met een tekort te kampen had, Frankrijk steeds afhankelijker van het buitenland werd en er anderhalf miljoen werklozen waren. „De arbeiders gingen er steeds meer op achteruit, maar de rijken wer den steeds rijker". "Ik ken dit liedje", antwoordde mi nister Peyrefitte, "Het is volko men onjuist". Hij zei dat alle in 1973 gedane beloften gehouden Hij citeerde als voorbeeld de bouw van 500.000 woningen, de oprich ting van 2.000 crèches, de bevor dering van de bezitsvorming, de verhoging van de ouder domspensioenen, de geleidelijke toepassing van pensionering op 60-jarige leeftijd en de verhoging van het minimumloon met 50 procent. "Wij hebben meer gedaan dan be loofd was ondanks de economi sche wereldcrisis en de vijfvou dige verhoging van de olieprijs". Marchais zei tot de minister; "U bent de vertegenwoordiger van rechts, het oude klassieke, reactionaire rechts dat opkomt voor de rijken". Peyrefitte antwoordde hierop: "U benteen man uit het verleden, die voortdurend verwijst naar de klassenstrijd hetgeen de klas senhaat is. een concept dat 130 jaar oud is". George Marchais: negatieve ba- North Sea Ferries Lb.v. Buitenland» vakentiet voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13