Afdelingsclubs verkiezen Gouda boven Den Haag Morsen met woorden Christenen in Israël ongerust mm "Bond tegen het vloeken" zegt niet meer alles Onder nieuwe voorwaarden Leiden voor derde maal tegen Donar Oegstgeest klimt op naar tweede plaats DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 (Van onze redactie geestelijk leven) Voor de show van Sonja Barend zou de „Bond tegen het vloeken" goed nieuws hebben: de toestanden na het be ruchte vloeklied in een van haar eerste shows hebben, volgens de 60-jarige bond, hun uitwerking niet gemist. Werd voordien de naam van God bij niet-christelijke omroepen, naar het leek, nog vaker gehoord dan bij christelijke - maar dan wel als tussenwerpsel -, de laatste tijd constateert de kritisch en kenne lijk veelvuldig kijkende en luiste rende bond een opmerkelijke vooruitgang. Zo worden buiten landse krachttermen in de onder titelingen van de televisie ietwat afgezwakt, en soms blijven ze zelfs helemaal onvertaald. De bond hoopt uiteraard, dat dit mag duiden op een blijvende be leidsverandering. Het gaat hem - om zijn voorzitter, prof. dr. W. H. Velema te Apeldoorn, te citeren - om „een positief opkomen voor de heiliging van Gods naam" Een uitbarsting als het vloeklied brengt de bond onmiddellijk tot verhoogde activiteit en waak zaamheid. Hij ontwierp een briefkaart waarmee protest kan worden aangetekend tegen vloe ken in lied, spel, aankondiging of lezing bij de massamedia. De eerste 50.000 exemplaren van die kaart zijn al afgenomen; de tweede oplage, die ook grif de deur uitgaat, is even groot. De bond, die tussen de 10-en 15.000 leden telt en dit jaar 250.000 moet ontvangen om te kunnen doen wat hij zich voorstelt, heeft nog meer „goed nieuws". Op de meeste stations zullen de oude aanplakbiljetten worden gen. „Uit den boze" Vroeger legde de bond precies uit wat hij bedoelde. De oude leus was: „Spreek vrijmoedig over God, maar misbruik nooit Zijn naam". Tegenwoordig is het stre ven om door pittige slagzinnen aandacht voor het vloeken te vra gen. Een van de nieuwe leuzen is: „Wie vloekt.... verliest!" Watje verliest, als je in godslasterlijke taal ver valt, staat er op de poster niet bij. Opzettelijk niet. Dal moet de le zer zelf maar invullen. Wie ergens een biertje drinkt, zal even vreemd opkijken als hem via een viltje wordt gezegd, dat vloeken „morsen met woorden" is. De bond schrijft niet meer zo na drukkelijk vóór. Hij zoekt naar korte, tot bezinning stemmende formuleringen waarin niet alles staat. Dat zijn nieuwe slogans echter niet altijd doel treffen, is wel in Am sterdam gebleken, waar slimme lieden de leus „God hoort u, vloek niet" op haltebordjes van het gemeentelijke vervoerbedrijf met een verfkwast rap verander den in „God hoort Uw vloek niet". Naar het schijnt hebben nogal wat Amsterdammers zich door de priemende tekst be dreigd gevoeld. Voorde bond was ditaanleiding, de leus elders niet te gebruiken. Al thans voorlopig niet, want het hoofdbestuur heeft nog niet defi nitief beslist. Het wil namelijk in zijn op- roepen ook concreet en duidelijk zijn. Professor Velema zelf laat er geen twijfel over bestaan dat tek sten die ongewenste reacties op- leveren, kortom, die het niet blijken te doen, niet opnieuw ge bruikt moeten worden. In Eindhoven, waar ook ruimte op halteborden is gehuurd, zal met een andere tekst worden ge werkt. Gedacht wordt aan: „Vloeken is uit den boze, a-so ciaal, onfatsoenlijk" Nuttig boekje De bond - postbus 362 Veenendaal - is ook binnenwaarts gericht Voor leden en begunstigers stelt hij een boekje beschikbaar om het hun wat gemakkelijker te maken als zij in eigen omgeving wat tegen het vloeken willen on dernemen. In de praktijk zal dat veelal neerkomen op een verzoek om krachttermen te vermijden, „de mond te spoelen". Dat kan op een discussie uitlopen, en dan is het nuttig, zo'n boekje achter de hand te hebben. De brochure heet „Wie vloekt ver liest" en is verkrijgbaar bij de penningmeester van de bond in Den Ham (Overijssel) door stor ting van J 2,50 op giro 852091. Het boekje bevat zeven stukjes van schrijvers met zeer verschil lende achtergrond. Voorde gebruikers is dat prettig, want de ene vloekbestrijder zal zich meer thuis voelen in het klimaat van prof. Velema, een ethicus van on- vervalst-reformatonsche inslag, terwijl een ander het gezelschap van diens minder strakke her vormde collega Roscam Abbing uit Groningen verkiest. De andere medewerkers zijn luite nant-kolonel Bosshardt van het Leger des Heils (die ook in de bewuste tv-show van Sonja was), de oud-lyceumrector La Fleur uit Haarlem, wika Van Ginkel van de NCRV, de generaal-mujoor Von Meyenfeldt van de Koninklijke Militaire Akademie in Breda en de CDA-politicus Roolvink. Al laten hun verschillende benade ringen van het emotionele ver schijnsel „vloeken" zich samen vatten in één korte titel - „Wie vloekt verliest" -, toch maakt juist de nuancering in zienswijze deze brochure interessant. Als voorzitter van de bond maakt prof. Velema zich dubbel waar Voor geïnteresseerde theologen heeft hij de moeite genomen een „preekschets" te schrijven, waarin hij aanknoopt bij opmer kingen van de Kamper theoloog Rothuizen als hij zegt dat ook het gebruik van de Godsnaam om ei gen plannen te dekken en te ze genen „ijdel gebruik" moet he ten. Overigens blijft het de „Bond tegen het vloeken" vooral gaan om „uitdrukkelijk misbruik" Milieuhygiëne Wat de financién betreft denkt de bond erover, bij de rijksoverheid een verzoek om subsidie in te dienen. Niet dat de gemeenten, waarvan hij het ten dele moet hebben, massaal hun bijdragen intrekken, maar zij vertonen de neiging om hun subsidies te be perken tot instellingen in eigen omgeving. Bovendien vallen ge meentelijke inkomsten weg door samenvoeging van gemeenten. De moeilijkheid is echter dat er geen algemene subsidiewet be staat. Maar omdat er voor allerlei doeleinden rijkssteun wordt ge geven, ziet de bond niet in, dat de overheid hem zou moeten af wijzen. Merkwaardig genoeg zoekt men de gewenste opening bij het rijk niet in de sfeer van „cultuur, recreatie en maat schappelijk werk", maar in die van „milieuhygiéne en volks gezondheid" (waaronder ook de geestelijke volksgezondheid valt). Volgens oud-minister Roolvink, die bij de officiële presentatie van de brochure „Wie vloekt verliest" in Amersfoort aanwezig was, is de bond niet volstrekt kansloos in die pogingen. Maar nu er nog steeds geen vaste subsidienor men zijn, blijft hij voorlopig wel afhankelijk van de ambtelijke en politieke wil in Den Haag. Misschien heeft de „Bond tegen het vloeken" de politieke wind van dit ogenblik mee. 80ND TE&EN HET VtOEKEN PARELQ8A8 IS VEENENDAAt Ziekenhuizen. Dominee J. Bo venberg, gereformeerd pre dikant in Leiden-Zuidwest (Bevrijdingskerk),' wordt midden dit jaar ziekenhuisp redikant in Leiden vanwege de Gereformeerde Kerk. Hij volgt dan ds. J. E. Brederveld op, die dit werk ruim elf jaar heeft gedaan maar vorige maand 65 is geworden en nu met emeritaat gaat. Ds. Brederveld gaat niet "rus ten". Hij heeft een benoeming in tijdelijke dienst-voorlopig twee jaar - aangenomen van de kleine gereformeerde kerk in Nij kerkerveen (Gelder land). Daar hoopt hij begin juli heen te gaan. Voor ds. Bovenberg (sinds 1964 in Leiden) moet in Zuidwest een opvolger komen. Leerhuisavonden. De Raad van Kerken in Oegstgeest heeft een serie van drie "leer huisavonden" georganiseerd over het onderwerp "Wie is Jezus"? Daarvoor zijn uitge nodigd de joodse theoloog rabbijn dr. Y Aschkenasy prof. dr. B. Hemelsoet, hoog leraar in het Nieuwe Tes tament aan de rk theologische hogeschool in Amsterdam, en prof. dr. H. Berkhof, hoogle raar in de dogmatiek in Lei den. De eerste avond, met dr. Aschkenasy als spreker, is op donderdag 23 februari. De avonden worden alle gehou den in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest en beginnen om 8 uur. Achtergrond van deze serie is de verschuiving in theologie en prediking wat betreft de figuur van Jezus. In de ge loofsvoorstelling van veel mensen is Jezus min of meer God-zelf, voor een nieuwe generatie theologen is Hij ge heel en al mens, zij het dan in de unieke zin van de door God bedoelde mens. Deze ver schuiving roept echter voor velen vragen op. De eerste voordracht gaat over de Messiasverwachting in het Oude Testament en de tijd voorafgaande aan het optre den van Jezus. Alle belangstellenden, ook niet-kerkelijken, zijn wel- Deur dicht Geen toegang. De Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt in Lisse heeft de Geref. Kerk Vrijgemaakt Buiten Verband (een afsplitsing van de eerstgenoemde kerk) een brief geschreven, waarin wordt meegedeeld, dat de kerkeraad het verzoek om medegebruik van het vrijge maakte kerkgebouw "om principiële redenen" moest afwijzen. Beroepingswerk. Her vormde Kerk: beroepen te Warffum (Gr.) kandidaat W Blanken Assen, te West-Ter schelling kandidaat drs. M. N. B. Blonk Leiden, te Den Haag E. J. Bosch Julianadorp, te Hoogeveen H. C. van Itterzon Gouda, te Utrecht J Vroegindewey Emmeloord, aangenomen naar Maassluis D. D. Lucas Waardenburg, bedankt voor Geldermalsen J. H. van Hunnik Berge- nthem, voor Nijkerkerveen J. den Hoed Sliedrecht, voor Emmen D. Voortman Lutten. Geref. Kerken: beroepen te Dussen-Meeuwen P. Kruizinga Delden, te Em- lichheim (West-Duitsland) J van der Reest Doornspijk, te Rotterdam (evangelisatiepre- sikant) B. van Dijken Oost- wold (Gr.). Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Alkmaar J. Burger Dokkum, te Groningen-Noord R. Ur ban Goes-Brouwershaven. Christelijke minderheden in Israël zijn bang dat het beperkte beke ringsverbod dat 1 april van kracht wordt, ook tegen hun ac tiviteiten gericht kan zijn. Op aandrang van streng orthodoxe joden besloot de Knesset tot een wetswijziging die elke verande ring van godsdienst als gevolg van verleiding met geld of andere materiële toezeggingen strafbaar stelt. Volgens de christenen be staat nu de kans dat elke ker kelijke hulpverlening aan iemand van joodse godsdienst gemakkelijk zal worden opgevat als verleiding, zeker wanneer de geholpene ook iets over de chris telijke godsdienst verneemt. De Raad van Christenen in Israël, die meent dat de nieuwe wet de gewetensvrijheid beperkt en de deur openzet voor willekeur je gens godsdienstige minderhe den, heeft al een paar keer gepro testeerd bij de voorzitter van het parlement, het staatshoofd en premier Begin, maar de tele grammen zijn steeds onbeant woord gebleven. De voornaamste aanleiding voor de anti-zendingswet is wel het drif tig ijveren van sekten, vooral Amerikaanse, die geen rekening houden met de kerken die allang in Israël bestaan. Wordt het deze sekten te heet onder de voeten, dan pakken de bekeerders mees tal snel hun biezen, de brokken overlatend aan de plaatselijke kerken die zich juist van harde propaganda onthouden. De staatssecretaris van godsdienst zaken, Israël Lippel, heeft de christelijke protesten ongegrond genoemd. De wet heeft alleen sekten op het oog die zonder ver antwoordelijkheidsgevoel opere- Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Rotterdam-west P. Beekhuis Noordeloos. Oud Gereformeerde Gemeenten: beroepbaar als lerend ouder ling A. P. van der Meer Mon ster. Het comité voor internatio nale vraagstukken van de Kerk van Noorwegen (lut hers) eist, dat er geen kern-in stallaties van andere landen op Noors grondgebied ko- In een verklaring ter afslui ting van hun algemene ver gadering doen de Westduitse bisschoppen een aanval op de schending van de men senrechten onder meer in Zuidelijk Afrika, Latijns- Amerika, Cuba, China, Zuid-Oost-Azië en de Euro pese landen "onder com munistische heerschappij". Een verklaring over het ter rorisme in eigen land komt pas begin april. Hervormde Kerk: aangeno men naar Katwijk aan Zee S. de Jong Ouddorp. OUD ADE - De afdeling Leiden van de KNVB wil toch geen competitie-samenwerking aangaan met de afdeling Den Haag. Elf van de zestien Leidse voetbalclubs spraken zich gisteravond tijdens een hearing maar een uur in be slag nam uit tegen zo'n integratie, waarover eerder in principe al overeestemming was bereikt. Voornaamste argument tegsn het samenwerkingsverband was dat "Leiden" de eigen identiteit volkomen zou moeten prijs geven als gevolg van een aantal Haagse eisen. De meerderheid van de clubs wen ste op die condities niet in te gaan, waarmee (voorlopig) auto matisch gekozen werd voor het enige andere alternatief dat ter ta fel lag: een eigen Leidse competi tie. Dat die er volgend seizoen ook daadwerkelijk komt, is ech ter nog lang niet definitief. Het afdelingsbestuur kreeg de op dracht de onderhandelingen met de huidige partner Gouda te her openen, waarbij dan wél een aan tal voorwaarden gesteld moet worden. Die betreffen vooral de promotieregeling (automatische bevordering van de twee kam pioenen) en de duur van de nieuwe overeenkomst (minimaal vijfjaar). Gaat Gouda daarmee akkoord, dan zou tijdens de Leidse voor jaarsvergadering van 24 april een besluit kunnen worden geno- Het door vijftien verenigingen ge steunde voorstel om weer contact te leggen met Gouda, werd gis teravond met grote welwillend heid ontvangen door het afde lingsbestuur. "Want", zei voorzit ter Dusée, nadat Den Haag was weggestemd, "Ik kan nu wel ver tellen, dat ons bestuur unaniem van mening was, dat we op deze condities niet met Den Haag wil den samenwerken. Tot 31 januari waren we nog erg enthousiast, hing het samengaan af van slechts een paar punten: het in- leggeld, de aanstelling 'van de scheidsrechters en het regelen van de strafzaken. Maar dat wa ren voor ons wél zware punten. Den Haag wilde daarin alles te vertellen hebben en wilde daar van ook niet afwijken. Ze wilden alleen een Leids lid aan de straf- commissie toevoegen en wij mochten drie scheidsrechters voor de hoofdklassen noemen, maar zij zouden bepalen welke wedstrijden die kregen. En over het inschrijfgeld zou alleen in de Haagse ledenvergadering wor den beslist. Wij hadden dus maar erg weinig te vertellen. Ommezwaai Tot die conclusie waren ook de Leidse verenigingen gekomen, toen zij eenmaal de kans hadden gekregen de consequenties van een eventueel samengaan met Den Haag goed te overzien. Uit dc discussie, die gisteravond in de kantine van VVOA in Oud Ade werd gevoerd, kon voortdurend worden geproefd dat de clubs zich op 8 augustus van het vorig jaar voor het blok gezet hadden gevoeld. Bij de peiling die destijds tijdens een bijeenkomst in de kantine van VNL was uitgevoerd, bleken zij alleen in meerderheid voor Den Haag te hebben gestemd, omdat er geen andere keuze mo gelijk was. Na overleg in de be sturen waren zij al gedeeltelijk op die beslissing teruggekomen; de volledige ommezwaai was gesti muleerd doordat "Gouda" weer contact had gezocht. Volgens een vorige week gepubliceerd be richt in de officiële mededelingen van die afdeling zouden inmid dels acht van de tien (Overgeble ven) clubs voorstander zijn van voortzetting van de geïnteg reerde Leids/Goudse competitie. Een samenwerking, die aan het einde van de lopende jaargang zou worden beëindigd, mede omdat er met de zes felle oppo santen uit de IJsselstreek (die toen zelfs onmiddelijk wilde stoppen) niet te praten viel. Bij de heropening van de onder handelingen met Gouda, zal Lei den "beslist niet vergeten, hoe het vorig jaar behandeld is" Lei den, zal ook niet op "hangende pootjes" teruggaan, maar zal in tegendeel een aantal dwingende eisen stellen. De belangrijkste daarvan luiden: 1. De kampioenen promoveren, ongeacht of dat twee Leidse of twee Goudse clubs zijn (na ak- koord-^bevinding van dc KNVB). Het doelsaldo zal daarbij nooit beslissend zijn, in dat geval zal altijd een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden. 2. De overeenkomst zal niet meer voor één jaar, met een opzeg termijn van één jaar, worden aangegaan, maar voor minimaal vijfjaar. 3. De afdelingen Gouda en Leiden zullen de competitie om en om regelen 4. De scheidsrechterscommissies zullen in overleg de scheids rechters aanwijzen. Als het afdelingsbestuur van Gouda, dat de uitslag van dc hea ring zal worden meedegedeeld, met die voorwaarden akkoord gaan, zal de geïntegreerde Leids/Goudse competitie met in gang van het nieuwe seizoen niet worden stopgezet, maar 'gewoon* voort kunnen gaan. Dusée: „Dc KNVB zal dat ook wel accepteren. Daar zullen we in ieder geval nu snel naar informe ren. Gaat Gouda niet akkoord, dan hoeven wc ook niet meer aan te komen bij Den Haag. Dan zit ten we dus met een Leidse com petitie." PAUL DE TOMBE LEIDEN - Een vooi pr ^efje van de play-offs morgenavond in de Leidse Vijf Meihal (21.00 uur), waar Parker Leiden en Nat. Ned. Donar elkaar voor de derde keer dit seizoen ontmoeten. En zeker niet voor de laatste keer want als derde en tweede op de ranglijst van de eredivisie, en voorlopig in die volgorde, zullen de twee bas- ketbalploegen elkaar straks weer ontmoeten in de eindstrijd om de titel. Toch staat er voor beide teams meer op het spel dan alleen maar prestige en het aftasten van el- kaars mogelijkheden met het oog op de duels in de play-offs. De eindrangschikking bepaalt in ap ril in welke rangorde de wed strijden voor de play-offs ge speeld worden en dan hebben de nummers één (F/Den Bosch) en twee belangrijke voordelen bo ven de nummers drie en vier (nu Tripper Punch). Henny Blom stelt dan ook: 'We zullen tegen Donar voluit gaan, maar desondanks zullen we toch niet alle tactische foefjes prijs geven. Er moet voor Donar wat te raden blijven straks'. De tweede pjaats is dus de directe inzet van de baskerbaltopper. Donar, dat door enkele uitge stelde wedstrijden van Den Bosch in naam de eerste plaats bezet, heeft zes punten voor sprong op Leiden. Een voor sprong die Henny Blom en zijn mannen alleen teniet kunnen doen door winst in het thuisduel, waarna er ook goed gepresteerd moet worden in de nog volgenue ontmoetingen met Donar en Den Bosch. Of Leiden derhalve de tweede plaats ook binnen bereik krijgt valt te bezien, maar een thuiszege op Donar (de vorige twee duels werden door Leiden verloren) is belangrijk voor het zelfvertrouwen van Leiden. LEIDEN - Via een benauwde 1-2 zege op het Katwijkse Cleyn Duin is Oegstgeest nu op de tweede plaats van de hoofdklasse van de zaal- voetbalcompetitie beland. De Oegstgeestenaren bleven daardoor in de race om het kampioenschap van de afdeling Leiden. Oegstgeest kreeg de overwinning overigens bepaald niet cadeau. Cleyn Duin toonde zich een taaie tegenstander, die Oegstgeest het spel liet maken. De geelhemden voelden zich niet gelukkig met deze spelont- wikkeling, want kansen werden er nauwelijks geforceerd. Cleyn Duin was met enkele uitgespeelde uitvallen nog de gevaarlijkste ploeg. Niettemin nam Oegstgeest vlak voor de doel wisseling de leiding. Gé Perfors prolïteeide behendig van een dekkingsfout in de Katwijkse ploeg. Halverwege de tweede helft kwam Cleyn Duin op 1 1. Een corner van Freek Rienks werd door Jan van der Plas op schitterende wijze in een doelpunt omgezet. Een twee-minuten straf van de K'itwijker Amerik van Duivenvoorde bleek de Katwijkse formatie de das om te doen. De lel op dc huid ge/eten Freek Rienks speelde het leder in de voeten van de vogelviij staande Gé Perfors die dankbaar zijn tweede tiefler liet aantekenen. Een wanhopig aanvallend Cleyn Duin kwam vlak voor het eindsignaal van de scheidsrechter Van der Leek bijna nog aan de gelijkmaker. De keiharde spetter van Wim Guyt I caramboleerde via de onderkant van de lat het veld weer in.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11