asman en Vriend mee naar k bii gebrek aan beter... GRIEP „VELT" TON OUDSHOORN Samen uit de kernploeg? Damesstrijd opent wèl perspectieven \Ta smadelijke aftocht van Hans van Helden AANDAG 20 FEBRUARI 1978 PAGINA 9 SPORT SPORf SPORT SPORT I SPORT Jos en Haitske Valentijn tonen hun veroverde medailles. Zij zullen zich beiden wellicht terugtrekken uit de kernploegen. EINDHOVEN - Toch nog onverwacht kwam er dus een einde (voorlopig?) aan het rijk van het bizarre schaatsfenomeen Hans van Helden. De aftocht was smadelijk. Steels sloop de Friese Brabander nog voor de huldiging van de 1500 meter het kille en prak tisch verlaten ijsstadion van Eindhoven uit. Hij zag, vermoedelijk terecht weinig heil meer in het rijden van de tien kilometer. Revanche Govaerts; Valentijn trekt zich wellicht terug EINDHOVEN - Miel Govaerts, het pas ontloken sprint talent van Henk Gemser heeft zijn revanche. Na zijn val op de wereldkampioen schappen, kroonde hij zich in Eindhoven dankzij een moedig gereden toernooi tot Nederlands sterkste. Onder vrijwel ideale weersom standigheden troefde hij za terdag de ervaren con current Jos Valentijn af en won beide afstanden. Giste ren, met veel wind leek Va lentijn terug te komen. De wijze waarop hij Govaerts versloeg op de 500 meter, was van grote klasse en hij bracht een tijd op de klokken (38.92) die tevoren nog nooit op ijs in Nederland was ge realiseerd. De 1000 meter verliep teleur stellend voor Valentijn. Hij moest voor Govaerts star ten, kwam uit op 1.20.30 en zag lijdzaam toe hoe de Amersfoorter bijna een se conde op hem verspeelde maar toch met een verschil van 0,1 sec. de titel naar zich toegraaide. Govaerts gaf na derhand toe dat hij op van de zenuwen was geweest en daarom zo'n slechte 1000 meter had gereden. Valentijn liet doorschemeren dat hij volgend jaar wellicht geen deel meer uit zal maken van de kernploeg. Hij meent dat het tussen hem en de an dere jongens niet zo goed bo tert. "Soms" aldus Valentijn, "heb ik het idee dat de ouders van de jongens meer te vertellen hebben dan de rijders zelf. Maar het kan ook dat het leeftijdsverschil een rol gaat spelen". De toekomst van Sies Uilkema ziet er somber uit. Met een ernstige rugblessure viel hij uit in Eindhoven. Déze week zullen specialisten bekijken of Uilkema wellicht beter kan stoppen met de top- spurt Van Helden vond zijn Waterloo overigens niet op de lange af stand - zijn 5000 meter was niet geweldig maar ook niet zo bar slecht - maar op zijn eigen af stand, de 1500 meter. Dat hij juist op die 1500 meter moest worden geklopt door de kernploegleden Piet Kleine en Hilbert van der Duim was voor de afvallige on verteerbaar, en hij pakte zijn bie zen. De consequentie was na tuurlijk dat Van Helden het we reldkampioenschap in Gothen burg zou missen. Er daarom is de stap van de schaatser - hoewel bekritiseerbaar uit het oogpunt van sportiviteit - wellicht toch een moedige. Wie Van Helden kent weet dat schaatsenrijden zijn leven beheerst. Hij is een ge drevene, een sportdwaas zonder weerga. Hij had zich zonder veel moeite via de 10 kilometer toch nog in de ploeg voor Gothenburg kunnen rijden, had heus geen su- pertijd op die langste schaatsaf- stand hoeven te rijden om Joop Pasman - nu derde in het alge meen klassement achter Kleine en Van der Duim - achter zich te laten. Minder moeite Maar Van Helden kan het geestelijk niet opbrengen straks op een we reldkampioenschap te figureren. Joop Pasman, ex-kernploeglid heeft daar duidelijk minder moeite mee. Pasman sprak dit weekeinde nog gedecideerd dat h ij tenzij h ij bij de eerste twee van de Nederlandse titelstrijd kwam, zijn studie boven het schaatsen zou laten prevaleren. Maar Joop Pasman kwam, toen er dankzij het vertrek van Van Helden een gaatje was, ijlings op zijn uitspra ken terug. Hond Van Helden was natuurlijk de ge beten hond. Coach Egbert van 't Oever toonde hoe klein hij in we zen is, door op te merken dat de kernploeg nu mooi van de ob stinate rijder af was. Hij zou dat hebben mogen zeggen als hij er in geslaagd was nieuwe talenten naar voren te schuiven. Maar wie werd er Nederlands kampioen. Piet Kleine. Ondanks een abomi nabele sprint van 41.53. De jeugd, Yep Kramer en Frits Schalij, was nergens. Vriend wisselde op de 5000 meter in zijn rit tegen Van Helden zo verkeerd dat hij werd gediskwallificeerd maar mag toch mee naar Gothenburg om dat er voor hem gewoon geen waardige vervangers zijn. De enige die wellicht een kans had verdiend was de B-kampioen Ton Oudshoorn maar die viel za terdag al snel uit. Verlegenheid Van Heidens plotselinge vertrek bracht de schaatsbond in verle genheid. Op de dag dat in heel Nederland de schaatsliefhebbers de ijzers onderbonden, bleek dat de eens zo illustere schaatsnatie eigenlijk geen complete ploeg van vier man voor een wereld kampioenschap op de been kon brengen. Nu wordt Oranje dus vertegenwoordigd door een bij het NK gediskwalificeerde oudgediende en door een rijder die het eigenlijk in het schaatsen nauwelijks meer ziet zitten. En de KNSB had niet de moed om in plaats van Pasman de als vijfde geeindigde Fries Carel Draayer (invaller voor Rien de Roon, die Door Pim Stoel zich had afgemeld) te schrijven, een 24-jarige die met twee derde plaatsen op de lange afstanden een kandidaat lijkt voor de Olympische winterspelen die over twee jaar in Lake Placid- worden gehouden. Draayer is reserve. Hoopgevend Egbert van 't Oever wijst natuurlijk nadrukkelijk naar de verrichtin gen van Hilbert van der Duim die inderdaad hoopgevend waren. Van der Duim is pas 20, hij lijkt definitief doorgebroken al moet hij nog leren zijn krachten beter te verdelen. Op de 10 km liet hij Kleine aanvankelijk ver weg rijden om tenslotte op de valreep nog zo veel over te hebben dat hij heel snel op de Drent inliep. Hij had hem misschien niet kunnen kloppen, zodat Kleine dankzij het winnen van drie afstanden toch kampioen zou zijn geworden maar hij had wellicht boven Kleine kunnen eindigen in het algemeen klassement. Daarvoor kwam hij nu ruim 2 seconden te kort. Kansloos Natuurlijk zijn en Kleine en Van der Duim straks in Gothenburg kansloos voor een hoge klasse ring (al zal het beter gaan dan tij dens de EK), om van Vriend en Pasman maar niet te spreken. Binnen de schaatsbond gonst het nu van geruchten over een Piet Kleinein actie op de tien km voor Hilbert v.d. Duin het kampioenschap. 3 aanpak, inperking van de macht van de technische com missie, overleg met „experts" als Harm Kuipers en Jornt Jor- ritsma. Of dat allemaal zal helpen valt te betwijfelen. Hoe je het ook wendt of keert, in Nederland is het talent, behoudens Van der Duim uiterst dun gezaaid. De wonderen die werden verwacht van de gewichtentraining bleven vooralsnog uit en Egbert van 't Oever moest tot zijn verrassing merken dat de toegenomen spierkracht van zlijn jongens zich niet liet vertalen in snellere tijden op de piste. Ergens, aldus de coach, zijn we op de verkeerde weg maar het beroerde is dat niemand precies weet hoe het moet. De trainer wil in ieder geval doordrukken dat de leden van de kernploeg volgend seizoen gaan trainen in Zweden of Noorwegen op zwaar ijs in plaats van op de fraaie pistes van Inzeil of Ma donna waar nimmer behoeft te worden afgezien. Een geval apart blijft Piet Kleine. Hij had geen enkele moeite drie afstanden te winnen, liet op die afstanden toch redelijke tijden noteren, maar faalde weer eens grandioos op de 500 meter. Zijn opening op de eerste 100 meter lag boven de elf seconden. Kleine is op de sprint dit jaar veel zwak ker gaan rijden dan het vorige seizoen. De verklaring van zijn begeleiders: Piet heeft nu een maal geen geschikte spieren voor de sprint. Maar nog niet zo heel lang geleden kon Kleine toch een aantal keren beneden de 41 se conden blijven. Hij lijkt momen teel op te zien tegen die 500 meter als tegen een spoed briefbestel- ling in het holst van de nacht. De oplossing is vermoedelijk de lange Drent de komende twee jaar klaar te stomen voor de lange afstanden met het oog op de Olympische spelen. Voor de rest zal Nederland lijdzaam moeten afwachten tot een nieuwe Schenk opstaat. Joke van Rijssel.net bekomen van het duel op de 3000 meter, is de vermoeienissen alweer vergeten en zet haar muts goed. Een vrouw blijft tenslotte ook een vrouw op de ijsbaan. EINDHOVEN - Wat er na afloop van het nu reeds grotendeels mislukte schaatsseizoen op organisa torisch gebied moge veranderen, het instituut dameskernploeg zal nauwelijks een punt van dis cussie worden. Trainer Ab Krook had geen moeite bij het verlaten van het ijs de vinnige wind lachend te trotseren. Zijn meisjes hadden zich keurig gehandhaafd, strijd geleverd op behoorlijk niveau en perspectieven geopend voor het wereldkampioenschap over veertien dagen in Helsinki. Drie zaken waarop bijvoorbeeld de heren allrounders zich niet kunnen beroemen. Kop op hol Joke van Rijssel, een 22-jarig import Friezinnetje, onttroonde in een rechtstreeks duel op de 3000 meter Sijtje van der Lende. De tweevoudige kampioene had onverwacht uitzicht op ti- telprolongatie gekregen, toen zij met een verschil van een honderdste seconde de 1000 meter op haar naam had ge bracht. Bij winst op de drie kilometer, haar sterkste afstand, zou de Friese laborante de titel automatisch toevallen, omdat drie afstandzeges nu eenmaal hoger gewaardeerd worden dan het laagste puntentotaal. Sijtje moest daartoe niet alleen Joke van Rijssel verslaan, maar ook binnen de tijd van de voor haar gestarte Ina Steenbruggen (4.54.23) blijven. Die dubbele opgave bracht haar de kop op hol, zoals ze zelf zei. Een veel te snelle start, gevolgd door secondenverlies tegen het einde. De "klevende" Joke van Rijssel schoot naar voren, versloeg Sijtje in de eindsprint - dat gelukte haar voordien slechts éénmaal - en pakte de titel die zij vorig jaar al binnen handbereik had, toen haar vader de spanning met kon verdra gen en aan een hartverlamming overleed. Val Haitske Bij de dames kwalificeerde de nummer één van de 500 meter zich niet voor het eindklassement. Haitske Valentijn-Pijlman zag haar illusies verstoord door een val op de 1500 meter. Bij het uitkomen van de bocht schoot ze onderuit. "Dat overkomt mij nu altijd als ik goed rijd", realiseerde de doktersassistente uit Enschede zich. Haar val had tot gevolg dat ze niet op de slotafstand zou mogen starten. Haitske be dankte voor de mogelijkheid om buiten mededinging op de drie kilometer te mogen uitkomen. Zij verspeelde zo haar startbewijs voor het wereldkampioen schap en kondigde aan dat de Nederlandse titelstrijd haar laatste allround toernooi is geweest. Zij wil zich met het oog op de komende Olympische Spelen uitsluitend op de sprint gaan toeleggen. Daarvoor bestaan binnen de huidige trainingsop- zet geen mogelijkheden. Selectie De standpuntbepaling van Haitske vereenvoudigde de selec tieprocedure voor het wereldkampioenschap aanmerkelijk. Sijtje van der Lende en Joke van Rijssel waren al zeker. Ina Steenbruggen die tot op het laatst volop in de strijd was voor de nationale titel, kon gisteren op de 1000 en 3000 meter slechts met de grootste moeite Sofie Westenbroek van zich afhouden. Ook over hun afvaardiging naar Helsinki kon geen twijfel bestaan. De afwezigheid van de 29-jarige Sofie Westenbroek in de kern ploeg heeft dus precies vier dagen geduurd: van woensdag, toen zij met de anderen van het sprintkampioenschap in Lake Placid terugkeerde tot zondag. Nu mag zij haar laatste vakan- tiedagen opmaken aan het reisje naar de Finse hoofdstad. "Sofie verdient het voor de volle honderd procent", aldus Haitske Valentijn. "Afgezien van de vraag of ik het had ge kund. zou ik er weinig voor hebben gevoeld om haar uit de kernploeg te rijden". Problemen Het succes van de rijdsters van Ab Krook maskeert overigens het feit dat de nationale titelstrijd voor de dames op een on mogelijk tijdstip was gepland. De onregelmatige opeenho ping van wedstrijden plaatste ploegarts Le Nobel voor grote problemen. Daarbij kwam nog dat er tussen het wereld kampioenschap sprint en het Nederlandse allround kam pioenschap nauwelijks zes dagen lagen, waarin ook nog zes uur tijdsverschil moest kunnen worden overbrugd. Het pleit voor de kernploegleden dat zij daar zonder groot vormverlies in slaagden. Het pleit niet voor de concurrentie dat zij onder deze omstandigheden de rénomees niet meer kon bedreigen terwijl juist ten gerieve van deze categorie vlak achter de top de hele ingewikkelde verplaatsing van het na tionale kampioenschap van begin januari naar half februari plaats vond. RIJPWETERING - Ton Oudshoorn hielp alle geruchten pijlsnel de wereld uit. De Rijp- weteringse schaatser die volgens zich stiel verbreidende roddel, na de eerste dag van het Nederlands schaatskampioenschap afgehaakt zou hebben om zondags nog kortebaan-wedstrijden te kunnen rijden, blijkt niet te zijn vertrokken vanwege zijn slechte resultaten, maar omdat hij door griep was geveld. "De vergelijking met Hans van Helden, die werd getrokken, gaat dan ook totaal niet op", zei Oudshoorn gisteravond zelf. "Met hem wil ik zeker niet vergeleken worden, want wal hij heeft gedaan vind ik puur onsportief. Ik had tenminste nog een geld ige reden." Ton Oudshoorn was, volgens eigen zeggen écht ziek. "En dat is overal na te vragen, zelfs bij Egbert van 't Oever, bij wie ik me zaterdagavond heb afgemeld. Het ging gewoon niet, mijn spieren waren veel te slap. Logisch eigenlijk, want ik voelde me al een poosje niet zo erg lekker. Twee we ken geleden begon dat, toen ik 's avonds na een training plotseling tot driemaal toe moest overgeven .sindsdien is het niet meer weggeweest. Ik ben gewoon stom geweest dat ik vorige week, legen mijn zin, nog twee wedstrijden gereden heb op aanra den van mijn trainer. Daarna kwam de koorts weer zodanig op. dat ik nog even met de gedachte heb gespeeld me helemaal voor het nationale kampioenschap af te melden, maar ik wilde het toch proberen Het ging in Eindhoven echter helemaal niet met Oudshoorn. Op de 500 meter verover- derfe hij weliswaar een achtste plek met een tijd van 41.46 seconden, "maar op die afstand reed ik al niet bepaald vlekke loos". De klap volgde op de vijf kilometer, die in 7.55.94 een regelrechte kwelling voor hem werd. "Op de sprint was het nog niet zo erg, maar op de lange afstand begon ik mijn spieren echt te voelen aldus Oudshoorndie zich vlak voor de loting voor de tweede dag dan ook afmeldde. "En echt niet omdat ik een dag later mee wilde doen aan de nationale kortebaan wedstrijden in Hoogmade. Al had dat misschien nog wel gekund.omdat je het op de sprint niet zo erg voeltmaar ik vond voor mezelf dat ik dat eenvoudig niet kon maken. Ik ben wel bij die wedstrijden gaan kijken, maar ik heb er geen slag ge daan. Daar was ik veel te beroerd voor Oudshoorn heeft dit schaatsseizoen verder ook afgeschreven. De 23-jarige die eerder de deur naar de kemploegzelf dichtsloeg door tegen de instructies in op eigen gele genheid naar Inzeil te reizen ("samen met o.a. Hans van Helden, die ik daar al had leren kennen als een zeer wisselvallig mannetje, die je zo als vriend beschouwt maar je ook weer even snel laat vallen heeft dit schaatsjaar verder afgeschreven "Het duurt nog maar drie, vier weken Daarin wil ik alleen nog aan de Zuidhol land sche kampioenschappen meedixn 111 maart. De Uithof) en misschien ga ik nog edstrijden in Inzeil. Voorlopig ik i -sh bei orden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9