Gijzeling op Cyprus eindigt in bloedbad eer begraven IRA: „Wij zijn verantwoordelijk Zeker tien Egyptische commando's omgekomen Egyptisch verzoek om uitlevering MAANDAG 20 FEBRUARI 1978 BUITENLAND Twee Egyptische commando's bestormen de gekaapte DC S. De twee zonden de Cyprioten worden gedood. Cypriotische veilrgheidsoffi eieren beschieten de Egyptische commando's die'proberen de gekaapte DC-8t Cypriotische luchtvaartmaatschappij te bestormen om de elf gegijzelden te bevrijden. NICOSIA (Reuter/AFP/UPI) - Egypte heeft gisteren een commando-eenheid naar Cyp rus gezonden ter bevrijding van 11 gijzelaars op het vliegveld van Larnaca na de moord op de Egyptische journalist-politicus Joessef Sibai de dag tevoren. Maar toen het 60 man tellende commando zijn C-130-transportvliegtuig verliet ter bestorming van het Cyprische toestel waarin zich de twee terroristen met de gijzelaars en vier bemanningsleden bevonden, ontstond een drie kwartier durend fel vuurgevecht met de Cyprische nationale garde waarbij een tiental Egyptenaren werd gedood. De gijze laars kwamen vrij. CAIRO (Reuter) - vele honder den mensen hebben gisteren deelgenomen aan de begrafe nis van Joessef Sibai, de hoofdredacteur van het Egyptische dagblad Al Ach- ram, die zaterdag werd dood geschoten toen hij deelnam aan een bijeenkomst in de Cyprische hoofdstad Nicosia. Onder het uitroepen van kre ten als "weg met de Pales- tijnen", "geef ze er van langs, Sadat" en "wraak, wraak" trok de begrafenisstoet door de straten van Cairo. Alle hoofdredacteuren van in Cairo gevestigde dagbladen liepen mee in de stoet. Alle winkels in de stad waren ge sloten en de straten werden bewaakt door zwaarbewa pende politiemannen. De stoet werd aangevoerd door de Egyptisc e vice-president Hosni Mobarak, premier Mamdoeh Salem en de eerste president van het land, Mo hammed Neguib. Deze leidde de republiek na de val van koning Faroek. Ook Said Kamel, een hoogge plaatste functionaris van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO), liep mee. Het lijk van Sibai werd, gewik keld in de Egyptische vlag, gedragen door een affuit die werd voortgetrokken door paarden. Moesa Sabri, de hoofdredacteur van het dagblad Al-Akhbar, zei gisteren Sibai te hebben gewaarschuwd om niet deel te nemen aan de conferentie in Nicosia omdat de veilig heidsmaatregelen op Cyprus onvoldoende waren. "Ik zei Sibai niet naar Nicosia te gaan omdat extremistische Palestijnen en Libiërs heb ben gedreigd alle Egyptische journalisten te doden die pre sident Sadat hebben begeleid bij zijn bezoek aan Jeruza- letn", aldus Sabri. De processie begon bij de Omar Makram moskee, in het cen trum Cairo. alro. daaruit trok men daarut tromen naar een andere moskee waar werd gebeden voor de zielrust van Sibai. Na de gebeden werd het ont zielde lichaam per ambulance overgebracht naar een be graafplaats in een buitenwijk van Cairo. De terroristen zijn in handen van de Cyprische overheid die besloot hen in staat van beschuldiging te stellen. Egypte vroeg om uitleve ring van de daders die in het Hil- tonhotel in Nicosia Joessef Sibai doodschoten, die optrad als sec retaris-generaal van de solidari- teitsorganisatie der Afrikaans- Aziatische volkeren, en vervol gens deelnemers aan de con ferentie gijzelden. De overvallers, wier identiteit nog niet vaststaat, zeiden Sibai te hebben gedood omdat hij tegenstander van de Palestijnse zaak zou zijn. Sibai was een goede vriend van de Egyptische president Anwar Sa dat en vergezelde hem op zijn his torische bezoek aan Jeruzalem op 19 november vorig jaar. Duizenden Egyptenaren liepen gis teren mee in de stoet bij de begra fenis met militaire eer van Sibai, die directeur-hoofdredacteur van Al Achram en een bekend schrijver was. Voor het eerst werd in Egypte de leuze "geen Palestina na vandaag" aangehe- PLO De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft verklaard niets met de aanslag op Cyprus te ma ken te hebben en heeft haar af schuw over het gebeurde uitge sproken. De daders eisten een vrijgeleide en vertrokken met een DC-8 van "Cyprus Airlines" met de gegij zelden zaterdag van het vliegveld van Larnaca maar kwamen niet verder dan Djibouti, daar landen als Libië, Zuid-Jemen en Algerije toestemming tot landing weiger den. Gisteren keerde de DC-8 te rug op Cyprus waar onderhande lingen gaande waren toen in de avond de Egyptische com mando-actie begon. President Spyros Kyprianou gaf ui ting aan "diepe droefheid" over de botsing tussen Egyptische militairen en de nationale garde, maar zei tegelijkertijd "krachtig te willen protesteren tegen de ac tie van de Egyptische regering - het schenden van de soevereini teit van de republiek Cyprus". Hij zei dat met beide overvallers overeenstemming was bereikt dat zij zich zouden overgeven en de gijzelaars zouden vrijlaten toen de Egyptenaren hun actie begonnen. Egypte had toestem ming gevraagd voor de komst van zijn minister van voorlich ting en getuige te zijn van de po gingen tot vrijlating van de gegij zelden. Geschokt Hij zei dat Cyprus en Egypte door langdurige vriendschapsbanden verbonden waren. "Wij waren ge schokt over deze actie ten koste van Cyprus". Cyprus zal echter doen wat in zijn vermogen ligt om de gekwetste betrekkingen met Egypte te verbeteren. In antwoord op vragen zei hij van mening te zijn dat de overvallers leden van een Palestijnse afwij zingsbeweging waren ofschoon zij in een briefje vanuit het vliegtuig aan hem volhielden dat zij onafhankelijk optraden en geen lid van een beweging waren. De twee zijn in arrest en worden door de politie ondervraagd. Mo gelijk zullen zij worden be schuldigd van moord, aldus Kyp rianou. De Egyptische regering heeft ver klaard dat zij de autoriteiten op Cyprus tevoren had meegedeeld dat zij een militair vliegtuig zond om te helpen bij de bestrijding van het terrorisme. De nationale garde werd ervan beschuldigd het vuur op de Egyptische com mando's te hebben geopend na dat zij er in geslaagd waren de gij zelaars te bevrijden. 'De Egyptische commando's voer den hun missie bekwaam en moedig uit... het resultaat was dat de twee terroristen zich overga ven en alle gegijzelden veilig vrij kwamen. Maar tijdens hun no bele operatie werden de Egyp tenaren verrast door de interven tie van de Cyprische nationale garde die probeerde de uitvoe ring van hun missie te voorko men". Verklaard werd dat er zo wel onder de Egyptenaren als onder de Grieks-Cyprioten do den en gewonden vielen. Van officiële zijde op het vliegveld van Larnaca werd meegedeeld dat volgens voorlopige cijfers het aantal doden 12 bedraagt. Er zijn verder 15 Egyptische en zeven Cypriotische gewonden. Twee ënveertig leden van het Egypti sche commando werden gearre steerd. Hun vliegtuig werd ge troffen door een anti-tank-gra- naat en brandde uit. Het vliegveld werd tot de dageraad gesloten. Na het gevecht en. de ontzetting van de gegijzelden uit het gekaapte toestel werden de twee kapers en moorde naars van Joessef Sibai door de Cypriotische nationale garde gearresteerd (foto boven). Ook de overlevende Egyptische commando's werden in hechtenis genomen (onderste J'oto). Bevrijding De gegijzelden, bemanningsleden en terroristen waren ongedeerd. Zij bevrijdden in feite zichzelf toen zij na het vuurgevecht uit het toestel stapten nadat een Grieks-Cyprioot via een mega foon had geroepen "Kom naar buiten. Niemand zal geraakt worden". Alle inzittenden lagen plat op de vloer van de DC-8 toen het schie ten begon, zei een van de twee Britse piloten, de 45-jarige Bill Cox over de commando-actie. De Egyptenaren in woestijn- camouflage-uitrusting vielen het op 300 meter van het stationsge bouw geparkeerde vliegtuig in halfduister aan en schoten in de cockpit en de open deur in de neus van het toestel. Kogels doorboorden de neus en slangen voor het tanken barstten. Volgens de piloot reed een Egypti sche jeep naar de vliegtuigtrap. Een lid van de nationale garde gooide een granaat die midden tussen de Egyptenaren te rechtkwam. Als dat niet gebeurd was zou ik hier nu niet met u kunnen spreken, zei Cox. Alle commando's in de jeep werden gedood of gewond. Aanslag in Belfast Het ontzielde lichaam van twee Egyptische commando's voor hun leger jeep op het Cypriotische vliegveld. BELFAST (Reuter/UPI) - De pro visionele vleugel van het Ierss Republikeinse Leger heeft gis teravond toegegeven verant woordelijk te zijn voor de aanslag van vrijdagavond op een hotel restaurant aan de rand van Bel fast waarbij naar het zei 12 on schuldige mensen waren omge komen. Na een onderzoek was gebleken dat negen minuten voordat de bom men explodeerden, een waar schuwing was gegeven. Dit bleek volkomen onvoldoende te zijn geweest gezien de rampzalige ge volgen, aldus een verklaring die aan kranten in Belfast werd ver strekt door het Iers-Repu blikeinse voorlichtingsbureau in Dublin. "Wij aanvaarden een veroordeling en kritiek slechts van twee kan ten: van de familieleden en vrienden van degenen die per ongeluk werden gedood, en van onze aanhangers die terecht en ernstige kritiek op ons leverden". "Alle moorden en tragedies komen voort uit de Britse inmenging en het ontzeggen van Ierse soever einiteit. Het IRA zal zich met alle macht waarover kan worden be schikt, blijven verzetten tegen de Britten". Zaterdag in Belfast waren twintig personen, onder wie leden van het IRA, aangehouden in ver band met de bomaanslag op het restaurant. Ds republikeinse partij Sinn Fein heeft de naam van één arrestant bekendgemaakt. Het is Jerry Adams, lid van het dagelijks be stuur van de partij. De aangehouden personen kunnen aan de hand van de terreur- bestrijdingswet een week wor den vastgehouden zonder in staat van beschuldiging te worden ge steld. In de Ierse hoofdstad Dublin iS het zaterdag gekomen tot ongeregel dheden toen duizend Ieren met een mars protesteerden tegen het bloedbad in Ulster en zij werden lastig gevallen door een dertigtal tegenbetogers van het Ierse Re publikeinse Leger. Aan de mars - tien dagen geleden georganiseerd als een protest te gen het voortdurende doden van burgers in Noord-Ierland, maar nu veranderd in een ,mars van rouw' - werd deelgenomen door 300 leden van de vredesbeweging in Noord-Ierland, geleid door de Nobelprijswinnaressen Betty Williams en Mairead Corrigan. CAÏRO (REUTER/UPI/AFP) - Egypte heeft Cyprus gevraagd om uitlevering van de terroristen die de Egyptische journalist Joesoef Sibai hebben gedood. Zij worden vastgehouden door de Cyprioten na de schietpartij op het vliegveld van Larnaca die ontstond na de komst van een Egyptisch vliegtuig met com mando's ter bevrijding van 12 gij zelaars Ook werd gevraagd de Egyptische commando's terug te laten keren. De Egyptische regering heeft ver klaard dat zij de autoriteiten te voren had meegedeeld dat zij een militair vliegtuig zond om te hel pen bij de bevrijding van de gij zelaars. "Het doel van de Egyptische een heid was het terrorisme te ver nietigen waarvan Cyprus in de afgelopen dagen in de greep was gekomen en waarvan de mar telaar Sibai het slachtoffer was geworden". "Egypte wil de autoriteiten op Cyp rus duidelijk maken dat het niet kwam om het grondgebied van Cyprus te schenden. De regering van Cyprus kent zeer goed de rol van Egypte bij de bevrijding van Cyprus en weet dat Egypte de onafhankelijkheid van Cyprus wil handhaven", aldus de verkla ring, zinspelend op de Egypti sche hulp in het verleden bij de strijd tegen Britse bezet tingstroepen op het eiland. De ministerraad van Cyprus heeft op een spoedbijeenkomst in Lar naca besloten de twee moorde naars van de Egyptische hoofd redacteur in staat van beschuldi ging te stellen. Voorts bestudeerde het kabinet dat bijeen was onder voorzitterschap van de president van Cyprus, Spyros Kyprianou, het Egypti sche verzoek om toestemming tot het zenden van een Egyptisch vliegtuig naar Larnaca om de le den van het commando op te ha len. Tevoren had president Kyprianou op een persconferentie verklaard dat de aanval "van het Egyptische commando de vriendschappe lijke betrekkingen tussen Cyprus en Egypte zou aantasten, maar dat de Egyptische gevangenen op vriendschappelijke wijze zouden worden behandeld. Met Al Achram, het blad van zijn op Cyprus vermoorde hoofd- reacteur, voorop heeft de Egypti sche pers gisteren vrijwel eens temmig Palestijnse extremisten verantwoordelijk gesteld. Een ander in Cairo verschijnend blad, Al Gomhoeria, stelde zelfs met name de Palestijnse Zwarte September-groep verantwoor delijk voor de moord. Onder deze naam opereerde een kleine groep Palestijnse commando's die in de jaren zeventig een aantal spec taculaire vliegtuigkapingen en politieke moorden uitvoerden. bijna 1 miljoen aan prijzen Een Sankyo filmprojector Dualux 2000H, combineert alle goede hoedanigheden van de modellen Dualux 1000 en 1000H, heeft bo vendien vertraagde weer gave (slow motion), doch ook regelbare snelheid van 5 tot 7 beelden per seconde. Een geschenk ter waarde van f 662,- van TRANSCONTINENTA B.V.. Amsterdam. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7