Leidenaar werkt steeds meer "buiten gemeente |fp Hema-uitbreiding stuit op bezwaar Woningbouw op plaats kazerne 3Onderzoek: Bijna helft van Merenwijk heeft werkkring buiten Leiden Actief in vrije tijd XX Bij projectgroep Maredorp Nieuwe cursussen voor de werklozen 1 MAANDAG 20 FEBRUARI 1978 I .3 J LEIDEN - Een steeds groter deel van de in Leiden woonachtige be- l roepsbevolking heeft een werkkring buiten de gemeente. Zo blijkt bij- voorbeeld bijna de helft van de werkende Merenwijkers een baan buiten Leiden te hebben. Veranderingen in opleiding, wijziging in de samen stelling van het aangeboden werk en de toegenomen mogelijkheden van eigen vervoer hebben tot dat verschijnsel geleid. Dit is een van de uitkomsten van een provinciaal onderzoek naar het forensenverkeer (personen die tenminste 4 dagen per week heen en weer reizen tussen hun woonplaats en vast werkadres) in de gemeente Leiden. Het onderzoek, waaraan het ge meentelijk bureau voor statistiek medewerking verleende, werd gedaan ten behoeve van het ver vaardigen van het ontwerp streekplan Zuid-Holland west Werkzaamheden rondom „bots-viaduct" zijn uitgesteld LEIDEN - De werkzaamheden rondom het "bots-viaduct" in de Oegstgeesterweg, die van ochtend zouden beginnen, zijn voor onbepaalde tijd uit gesteld. In verband met de vorst is het op het ogenblik onmogelijk om grond werkzaamheden te verrich ten. Zoals wij vorige week be richtten heeft de gemeente besloten nog een aantal be veiligingsmaatregelen te tref fen. Dit gezien de regelmaat waarmee vrachtauto's tegen de "waarschuwingsbint" re den. In drie weken tijd vlogen in totaal zeven auto's ondanks de waarschuwingsborden te gen de bints, wat gepaard ging met grote materiële schade. ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS-EWE- ANKER Horlogêr v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Etrusken De tentoonstelling "Over de grens der Etrusken" in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 is ver lengd tot 2 juli. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur en op zon- en feestda gen van 13 tot 17 uur. Contact maken De NVSH afdeling Leiden or ganiseert vanavond een thema-avond over Aanra- ken-coniact maken". Marja Peter, psychologe en NVSH- medewerkster zal een inlei ding houden over het belang van aanraking bij de ge- voelsontwikkeling van de mens en zijn vermogen tot contact maken. Na inleiding en discussie is er gelegenheid om zelf te ervaren hoe zintui gen anders gebruikt kunnen worden. De thema-avond be gint om 8 uur 's avonds in het trefcentrum aan de Nieuwe Rijn 20a. Marxisme De Leidse PvdA-jongeren or ganiseren vanavond een dis- cussie-avond met als thema "marxisme en de arbeiders beweging". Een marxistisch lid van de JS, tevens redac teur van het blad lnter-Voor- waarts, zal een inleiding houden over dit onderwerp. Daarna kan er worden gedis cussieerd. De bijeenkomst wordt gehouden in het pand Het betrof een schriftelijk en- quete onder de bevolking van 16 t/m 64 jaar. De uitkomsten zijn gebaseerd op zo'n 7300 enquêtes. Verwachting Vooral de dienstverlenende sector geeft een stijging van de "uit gaande pendel" te zien. Een ont wikkeling die waarschijnlijk zal doorzetten bij een gelijkblijvend aanbod, in de gemeente Leiden, in deze Die verwachting is vooral gebaseerd op de voortgaande wijzigingen in het opleidingspa troon. Streven naar uitbreiding van arbeidsplaatsen in deze sec tor moet daarom worden over wogen, aldus één van de con clusies van het onderzoek. 58 van de in Leiden wonende be volking is ook in de gemeente werkzaam. De resterende 42 betreft personen, die ofwel een vast werkadres in een andere gemeente hebben ofwel zonder vast werkadres hun werkzaam heden wisselend in meer dan één gemeente uitoefenen. De fiets of bromfiets blijkt voor wat diege nen die in Leiden werkzaam zijn verreweg het belangrijkste ver voermiddel te zijn (57 Geheel anders is de situatie bij hen die in een andere gemeente werken. Ruim de helft (53 maakt ge woonlijk gebruik van een mo tor,scooter of - in verreweg de meeste gevallen - van een per sonenauto. Het openbaar vervoer (24 en de fiets en bromfiets (21 komen daarna. Voor hen die werkzaam zijn in de omliggende gemeenten nemen de fiets en de bromfiets met 42 een belangrijke plaats in. Het aandeel van het perso- nen-autoverkeer bedraagt 44 Rietkerk (VVD) vanavond naar Leiden LEIDEN - De fractie-voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, Koos Rietkerk komt vanavond naar Leiden. Op uitnodiging van de VVD-kamercentrale Leiden zal de heer Rietkerk vanavond spreken in de Stadsgehoorzaal. Onderwerp is "de komende ver kiezingen". Een en ander zal ook toegelicht worden door Robert Cleton, lid van de VVD-fractie in de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Opmerkelijk De voor de hele gemeente opge stelde woon-werkbalans laat uit gesplitst per stadsdeel enkele globale gegevens zien die wel opmerkelijk zijn. Zo blijkt het percentage woonforensen het hoogst (48 in de Merenwijk. Ook het Morsdistrict geeft in dit opzicht een hoog percentage (46 te zien. De binnenstad (winkels), het Sta tionskwartier en het Boerhaav- èdistrict (ziekenhuizen, universi teit) vertonen, gemeten ten op- zichtè van aldaar wonende wer kende bevolking, een groot over schot aan arbeidsplaatsen. De verdeling naar de bedrijfs takken waarin men hetzij in Lei den, hetzij elders werkzaam is, laat zien dat de sektoren industrie en ambacht (incl. openbare nuts bedrijven), handel (groothandel, tussenpersonen en detailhandel), onderwijs alsmede medische diensten (incl. veterinaire dien sten) wat betreft werkgelegen heid voor de Leidse bevolking de belangrijkste zijn. Verschillend De belangrijkheid van de bedrijfs takken is voor mannen en vrou wen duidelijk verschillend. De mannen vonden naar verhouding veel werk in de sektoren: indu strie en ambacht, de bouwnijver heid enz. en in het openbaar be stuur. De accenten bij de vrou wen liggen vooral op de medi sche diensten, het onderwijs, maatschappelijk werk, sociaal- culturele instellingen enz. en in wat minder uitgesproken mate op de handel. Een groot deel van het Leidse forensenverkeer voltrekt zich op de rijksweg 44 tussen Den Haag en Leiden. Rijen wachtenden automobilisten i dagtaak in de residentie terugkerend naar Leiden. LEIDEN - Het buurtcomité d'Oude Morsch heeft voor het terrein van de Morspoort- kazerne een plannetje voor woningbouw ontwikkeld. Het plan omvat 20 gezinswoningen en 6 bejaardenwoningen. Het terrein van de Morspoort- kazerne komt begin volgend jaar vrij als de Koksschool naar Haarlem verhuist. Het plan in ontwikkeld door een speciale werkgroep en eind vo rig jaar overgenomen door de buurtvereniging. Een plan voor een bejaardenhofje werd door de buurt afgewezen. Het nu ge kozen plan wordt binnenkort gepresenteerd aan de ge meente. Via het ministerie van volkshuisvesting wil men voor een speciale subsidieregeling in aanmerking komen. De werkgroep heeft de plannen voor het Morspoortterrein ge maakt omdat men in d'Oude Morsch vindt dat de buurt zelf moet bepalen wat er op het ter 'd Oude Morsch wil: rein komt. De keuze voor ge- zins- en bejaardenwoningen heeft te maken met de situatie dat het aantal gezinnen en be jaarden in de buurt snel af neemt. Het door de buurt gekozen bouwplannetje gaat uit van een zestal bejaardenwoningen naast de Morspoort op de plaats van het huidige wachtgebouw Langs de le Binnenvestgracht naar de hoek van het Galgewa ter zijn in drie bouwlagen de 16 gezinswoningen ontworpen. Aansluitend daarop zijn langs het Galgewater nog eens 4 ge zinswoningen gedacht. Het plannetje omvat verder een plantsoen tussen Morssingel en le Binnenvestgracht. Dit plant soen wordt doorsneden door een voet- en fietspad dat aan sluit op een toekomstig brug getje over het Galgewater. Op de binnenplaats achter de wo ningen zijn bergingen, par- keerplaatsen en speelgelegen- heid ontworpen. De werkgroep wil de uitwerking van de woningen met de kan didaatbewoners verrichten. Men vindt het van groot belang dat de toekomstige bewoners zelf kunnen praten en denken. Voor het woningplannetje be staat flinke belangstelling. Voor de bejaarden woningen hebben zich al tien gegadigden gemeld. Het plannetje voor de Mor- spoortkazerne is de eerste ac tiviteit van de werkgroep d'Oude Morsch. Deze werk groep gaat voor dit deel van de binnenstad èen verbeterings plan opstellen. Via een derge lijk plan kan d'Oude Morsch worden aangewezen tot stads vernieuwingsgebied. K O-film In het K O gebouw aan de Oude Vest 45, ingang Haze- windsteeg wordt morgen avond de film "Des journees entiere dans les arbres" ver toond. Het is de verfilming van een gelijknamige roman van Marguerite Durase met onder meer Madeleine Re- naud, Bulle Ogier en Jean- Pierre Aumond. De voorstel ling begint om acht uur 's avonds. Astrologie Morgenavond zal in het ge- sprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de derde avond worden gehou den van een astrologische cy clus. Deze avond zal er een inleiding worden gehouden, door de heer Rudolf Smit van de Ned. Ver. tot weten schappelijk onderzoek der astrologie over het onderwerp "Astrologie en wetenschap" De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Vrouwenbond NVV De Vrouwenbond NVV organi seert voorde leden van het dis trict Zuid-Holland Noord morgenavond een bijeen komst in het Antcmius, Club huis aan de Mare. Op de avond zal onder meer worden gediscussieerd over onderwijs en scholing .vrijwilligerswerk en sociale wetgeving. Het geldt als voorbereiding voor het congres dat in september zal worden gehouden. De bij eenkomst begint om acht uur. Van der Werfstraat en Janvossen- LEIDEN - Het Adviescentrum voor Werklozen begint eind deze maand met een nieuwe serie cur sussen. Uiteen enquête die onder de deelnemers van de vorige reeks is gehouden, is gebleken dat vrijwel alle ondervraagden graag door willen gaan. Honderdachttien werklozen reageerden vorig jaar door het in sturen van het inschrijfformulier van het adviescentrum op de mo gelijkheid om gratis cursussen te volgen als Engels, fotografie en vergader- en discussietechniek. Tijdens die cursus, die gemid deld tien weken duurde, vielen 23 deelnemers af; 17 omdat ze weer een baan vonden, 2 wegens ziekte en 4 omdat de lessen niet aan hun verwachtingen beantwoordden. Voor de leiding van het centrum is dit resultaat reden genoeg om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het Adviescentrum voor Werklo zen werd ruim een jaar geleden opgezet op initiatief van het Leids Werklozencomité. Dit co mité kreeg voor het plan mede werking van de gemeente, de so ciale dienst en de vakgroep klini sche psychologie van de univer siteit. Nico van Rijn, medewerker van die vakgroep, werd de coör dinator van het centrum, dat is ondergebracht in de Witte Poortkazerne aan het Noord- einde. Tweemaal per week wordt een spreekuur belegd, op dins dag- en donderdagochtend van half elf tot half een. Tijdens dat Spreekuur kan iedereen terecht met vragen over bijvoorbeeld so ciale uitkeringen, omscholings mogelijkheden, arbeidsvoor waarden en sollicitaties. Met het organiseren wilden hebben om te ontkomen aan verveling, om meer contact met anderen te krijgen of om ei gen kennis bij te spijkeren. De belangstelling voor de cursus sen bleek hot grootst bij mannen (76 tegen 42 vrouwen) en bij de wat oudere werklozen (gemid deld 40 jaar). Het adviescentrum beraadt zich nog op de vraag hoe ook jongeren geactiveerd kun nen worden. Het leeuwendeel van de cursisten kwam overigens uit Leiden (102), er waren even wel ook deelnemers uit Noord- wijk (4), Oegstgeest (7), Voor schoten (3) en Zoeterwoude (2). Alle Leidse werklozen hebben overigens deze week van het ad viescentrum een informatieblad in de bus gekregen, waarin mel ding wordt gemaakt van de nieuwe cursusmogelykheden. LEIDEN - De projectgroep Mare dorp heeft het gemeentebestuur geadviseerd geen medewerking te verlenen aan de uitbreidings plannen van de Hema. Zoals on langs gemeld wil het Koninklijk Bijenkorfconcem (KBB) de Hema-vestiging in Leiden met de helft uitbreiden via nieuwbouw in de Jan Vossensteeg en uitbrei ding met een bestaande winkel in de Haarlemmerstraat. De projectgroep is in principe niet tegen een uitbreiding van de Hema, maar heeft sterke bezwa ren tegen de wijze, waarop het winkelconcern deze wil realise ren. Na bestudering van de plan nen staat de projectgroep in meerderheid op het standpunt dah de Hema de gewenste win keluitbreiding in eerste instantie binnen de bestaande winkel kan vinden. Volgens de projectgroep benut de Hema het huidige winkelop pervlak niet ten volle. Men heeft berekend dat minder dan een derde van de ruimte wordt ge bruikt voor verkoop. De project groep denkt dat de verkoop ruimte via interne wijzigingen en aanpassingen van de winkel ver dubbeld kan worden. In zijn advies aan het gemeentebe stuur komt de projectgroep met het voorstel over deze oplossing overleg te openen met het Bijen korf-concern. Men doet de sug gestie de mogelijkheden om de Hema intern te laten uitbreiden in onderzoek te geven bij een on afhankelijk deskundige. Het advies van de projectgroep is niet unaniem. Enkele leden ach ten de uitbreiding van de Hema met bijtrekking van de naastlig gende schoenenzaak (Simonis) in de Haarlemmerstraat aan vaardbaar. Eén lid heeft daar naast ook geen bezwaar tegen de sloop van de panden in de Jan- vossensteeg. De bezwaren van de meerderheid tegen deze twee ingrepen hebben verschillende gronden. De sloop van de panden in de Janvossen- steeg vindt men vooral niet pas sen in de kleine schaal van de omgeving. Bijtrekking van het pand van Simonis wordt afgewe zen omdat de Hema in de Haar lemmerstraat dan te groot zou worden. Rij het Bijenkorf-concern zei men niet verrast te zijn over het advies van de projectgroep. Een woordvoerder benadrukte dat men al langer op de hoogte was van deze ideëen. Het winkelcon cern wijst ze echter grotendeels af. Men vindt dat de projectgroep te makkelijk oordeelt over de in terne bedrijfsvoering. „Het moet" - zegt de woordvoerder van KBB - "toch duidelijk zijn dat we naar de mogelijkheden om binnen de bestaande winkel uit te breiden al lang hebben gekeken. Het feit dat we nu met uit breidingsplannen komen is daar een antwoord op. Dat zouden ze zeker niet doen als het niet nodig Bij de KBB is men ook niet veront rust door het advies van de pro jectgroep. De woordvoerder stelt dat men in de eerste plaats te ma ken heeft met de gemeente. Het winkelconcern denkt de ko mende maand de plannen voor de uitbreiding bij de gemeente in te dienen. Hieraan gaat nog oriënterend overleg vooraf. De gemeente zal dan vervolgens het bouwplan en het advies van de projectgroep afwegen. Het ad vies van de projectgroep zal daarbij zeker zwaar wegen. Als de gemeente de Hema uit wil laten breiden, heeft men daarvoor al tijd een instrument. Men kan dan bij de provincie ontheffing vr« gen om vooruitlopend op het be stemmingsplan de plannen go© te keuren. ADVERTENTIE Wij hebben deprqzen die het leven goedkoper maken. 500g'arfl Wij hebben de prijzen die het leven goedkoper maken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3