DAGBLAD Egypte dreigt met verbreking betrekkingen Onbetrouwbaar ijs eist mensenlevens 7 7, Pianiste zoek vandaag Na actie op Cyprus In weerbeeld weinig verandering Van der Stee stelt de vangstquota Carter gaat ingrijpen IAANDAG 20 FEBRUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 05480 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CAIRO, NICOSIA, LARNACA (UPI/DPA) - Egypte heeft gedreigd de betrekkingen met Cyprus te verbreken in verband met de schietpartij die zich gisteravond op het Cyprische vliegveld Larnaca voordeed tussen Egyptische commando's en Grieks-Cypriotische militairen. Eén van de plaatsen waar gisteren druk geschaatst werd: de Dwarswetering bij Leiderdorp LEIDEN - De doorzettende vorst heeft het afgelopen weekeinde vele honderdduizenden schaats plezier verschaft. Keerzijde van de medaille was dat er drie doden vielen. In de Loenerveense Plas verdronken zaterdagmiddag twee inwoners van Hilversum. Zij reden buiten het gedeelte dat als schaatsbaan was uitgezet. De dag ervoor was dat water nog open. Een 38 jarige inwoner van Nieuw Vennep kwam in zijn woonplaats tijdens het schaatsen zo hard op het ijs ten val dat hij bewusteloos in een ziekenhuis moest worden opgenomen. In de lpop van de dag overleed hij. In de kust- en bollenstreek moest de politie zaterdag in actie komen omdat het ijs op vele plaatsen on betrouwbaar geworden was. Op diverse plaatsen - onder meer in Hillegom reed de politie met ge luidswagens langs de meest be zochte schaatsplaatsen om het publiek te waarschuwen. Juist toen de politie bezig was met de ronde zakte er iemand door het ijs. In totaal waren er in Hillegom drie meldingen. In Noordwijkerhout kwamen bij de politie acht meldingen binnen. Een groot aantal, vooral veroor zaakt door het feit dat schaatsers het slechte ijs nabij de Noordwij- kerhoekbrug (over de Leidse- vaart) uitprobeerden. Het hele weekeinde heeft de politie langs de Leidsevaart gepatrouilleerd om schaatsers attent te maken op het gevaar. Zelfs de radio- Spuien Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie werd de slechte kwa liteit van het ijs mede veroorzaakt door het spuien van de sluizen bij Katwijk door het hoogheemraad schap van Rijnland. Van de kant van het hoogheemraadschap werd vanochtend met nadruk ontkend dat er gemalen zou zijn. „We hebben helemaal niet ge malen. De laatste keer is al tien dagen geleden geweest", aldus de heer Riemens, verantwoordelijk man bij Rijnland voor het spuien. Voor de heer Riemans is het onbe grijpelijk hoe de rijkspolitie iets dergelijks heeft kunnen meede len. ,,Ik betreur dit. Onze zorg is juist om niet te malen, wanneer er ijs ligt. We houden van het begin af rekening met de schaatsers" zei hij vanochtend. Dat de ijskwaliteit op vele plaatsen nog te wensen overlaat bleek za terdagmiddag in Leiden. Een Leidse familie - vader, moeder en twee kinderen van anderhalf en drie jaar - stond op het ijs van de Witte Singel en zakte er plotse ling doorheen. Omdat het water ter plaatse nogal ondiep was, vielen de gevolgen mee. De vader kon zijn vrouw en kinderen snel op het droge brengen. Vervol gens werden ze snel naar huis ge bracht. Eenmaal thuis werden de ouders door de politie flink on derhouden. Weinig Een hogedrukgebïed, dat zich uitstrekt van Schotland via Noord-Duitsland tot in West-Rusland verandert weinig van plaats. Uit druksysteem bepaalt ook morgen het weer bij ons. Dit betekent dat er weinig verandering komt in het huidige weerbeeld. Vanmorgen werd de laagste temperatuur bij ons in Gronin gen gemeten. (-14 graden). In het zuiden van Jutland waar boven zich toen het centrum van het hogedrukgebied be yond, daalde het kwik bij windstilte in de mist in het besneeuwde gebied overi gens tot -25. De storing, die het afgelopen weekend in Zuidwest-Engeland en Noord-Frankrijk uitzonderlijke winterse toestanden met veel stuifsneeuw veroorzaakte is vrij snel in betekenis afgenomen. Alleen in het Al pengebied brengt deze storing nu nog sneeuwval teweeg. Vrij zonnig weer, maar in het zuiden van het land enkele wolkenvelden. Weinig wind. Minimum temperaturen van ongeveer min 6 tot omstreeks min 12 graden. Maximumtemperaturen iets beneden het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 JANUARI Zon op: 7.44 uur, onder: 18.05 ui Maan op: 16.43 uur, onder 6.38 u Hoogwater in Katwijk om 2.38 e uur, laagwater om 10.37 en 22.5' 20 PAGINA'S Klaas Vriend en Joop Pas man gaan (met Nederlands kampioen Piet Kleine en Hilbert van der Duim) mee naar het wereldkampioen schap schaatsen in Gothen burg. Zij zijn geselecteerd bij gebrek aan beter, nu Hans van Helden gisteren zo'n smadelijke aftocht maakte van het ijs in Eindhoven, waar werd gestreden om de Nederlandse schaatstitels. Van Helden vertrok stilletjes na de 1500 meter, waarop hij "slechts" derde was gewor den. Hij zag geen heil meer in het rijden van de 10 km. Re den voor de Schaatsbond om Van Helden voor de WK te passeren. Ook de Rijpwete- ringse schaatser Ton Oudshoorn verliet het toer nooi vroegtijdig. Niet om zondag mee te doen aan kor- tebaan-wedstrijden, zoals hier en daar werd gesug gereerd, maar omdat hij door griep werd geveld. Het toernooi bij de heren leverde overigens weinig per spectieven op. Meer kans kan de dames straks worden toegedacht over veertien dagen tijdens, het WK in Helsinki. De schaat- sters streden wel op aan vaardbaar niveau. Joke van Rijssel onttroonde daarbij Sijtje v.d. Lende in een rechtstreeks duel. Bij de sprinters nam Miel Go- vaert revanche voor zijn Op de Witte Singel en de Zoeter- woudse Singel werd gedurende het hele weekeinde druk ge schaatst, ondanks de verbods borden op de bruggen. Ook gere gelde waarschuwingen van de politie om het ijs te verlaten had den weinig effect. Een 33-jarige inwoonster van Leiden brak gis termiddag bij het schaatsen haar linkerbeen. Bij het Uilenpad kwam ze tenval en werd door de EHD naar het AZL overgebracht. Zondag rond het middaguur moesten politie en brandweer bij de Spanjaardsbrug in actie ko men om een gans, die met de po ten vastgevroren zat in het ijs. teleurstellend optreden in Lake Placid. Hij bleef Jos Va- lentijn net voor. Valentijn, die erover denkt zich vol gend seizoen terug te trek ken uit de kernploeg, reali seerde overigens wel de snelste 500 meter tijd (38.92) die ooit op Nederlands ijs werd gereden. In de vaderlandse voetbal competitie kwamen alleen PSV en Volendam tegen el kaar in actie (3-1). De overige duels werden afgelast, waardoor vooral de clubs die nog deelnemen aan de strijd om de KNVB-beker en de Europa Cup zwaar in de pro blemen dreigen te komen. Het moeilijkst krijgen Ajax en FC Twente het. De lands kampioen dreigt in maart maar liefst tien wedstrijden te moeten spelen en FC Twente (dat woedend is op de KNVB) moet in die maand negen duels afwerken. De clubs worden zo zwaar be last door het streven de zaak, gelet op het WK in Argenti nië, zo snel mogelijk rond te krijgen. De Stompwijkse atleet Wybo Lelieveld van het Leidse De Bataven heeft gisteren in Dortmund uitgehaald. Le lieveld vestigde op de 1500 meter een nieuw Nederlands indoor-record en haalde ook ruimschoots de limiet voor de Europese indoorkam pioenschappen op 11 en 12 maart in Milaan. PAGINA'S 9 T/M 14 i Bijna doodgevroren baby gevonden door spelende kinderen PAGINA 5 Tochten en wedstrijden Het Hollands Merendistrict organi seert bij aanhoudend vriesweer de komende dagen weer schaat stochten over 30 en 50 kilometer. Daarvoor kan dagelijks tussen 9 en 3 uur worden gestart. Start plaatsen zijn: Oud Ade: clubhuis van de watersportvereniging Vennemeer, Rijpwetering: café De Vergulde Vos, Hoogmade: café Van der Ploeg, Kaag: café Kaagzicht, Buitenkaag; Roelofa- rendsveen: clubhuis van de wa tersportvereniging Braassemer- De ijsclub Voorschoten organiseert vanavond korte-baan-wed- strijden voor heren. Deze wed strijden zijn alleen voor ingezete nen van Voorschoten en begin nen om acht uur 's avonds. Woensdag zullen in Lekkerkerk de gewestelijke schaats kampioenschappen van Zuid- Holland worden gehouden. In Noorden wordt vanavond om 7 en 8 uur gestart voor wedstrijden over respectievelijk 35 en 100 ronden voor heren-senioren en heren junioren a en b. In Ter Aar wordt morgenavond om 8 uur de marathonwedstrijd over 100 ron den „De grote prijs van Ter Aar" geschaatst voor heren-senioren. In Hazerswoude begint morgen middag om twee uur een natio nale koppelwedstrijd voor heren senioren en junioren a, terwijl in het Wapen van Reeuwijk kan worden gestart voor een plas- sentocht tussen twaalf en drie uur 's middags. Dit zegt het gezaghebbende Egyp tische dagblad Al Akhbar in zijn editie van vandaag. Het dreigement zou door de Egyp tische vice-president Hosni Mo- barak zijn geuit in een 'stor machtig' telefoongesprek met de Cyprische president Spyros Kyprianou. Mobarak belde Kyp- rianou om opheldering te vragen over de aanval van de Cyprische militairen op de Egyptische commando's. Kyprianou zou Mobarak hebben gezegd dat Cyprus 'verplicht was het leven van de terroristen te behouden'. Tevens zou hij heb ben geprotesteerd tegen de tus senkomst van de Egyptenaren, die de betrekkingen tussen Nico sia en Cairo schade had berok kend. Hierop zou Mobarak hebben geantwoord dat „een dergelijke houding ons zal dwingen de be trekkingen te verbreken omdat u terreur beschermt". Later is echter de minister van buitenlandse zaken van Egypte, Mohammed Ibrahim Kamel, op Cyprus aangekomen om de crisis te bespreken met Kyprianou. De Cyprische leider zat vanmorgen een spoedzitting voor van de Cyprische regering. De twee terroristen werden van morgen voor een rechtbank in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op de hoofdredac teur van het Egyptische dagblad Al Achram. Joessoef Sibai. Aantal totoivinnaars is overstelpend DEN HAAG (ANP) - Door het grote aantal vervangende uitslagen - twaalf van de dertien - zijn er in toto 7 een overstelpend aantal prijswinnaars, die zich telefo nisch gemeld hebben bij het bu reau van de sporttoto. Er wordt eventuele winnaars verzocht niet meer te bellen. Vrijdag 24 feb ruari zullen de gegevens over aantal en grootte van de prijzen worden bekendgemaakt. De Cyprische autoriteiten hebben vandaag opnieuw enkele lijken gevonden in de resten van de Egyptische C-130 Hercules waarmee de commando's naar het vliegveld Larnaca waren ge bracht. Volgens de politie zijn nu in totaal 15 slachtoffers geborgen. (Zie ook pagina 7). ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Minister van der Stee (landbouw en visserij) heeft de hoeveelheden tong en schol vastgesteld die onze vissers gezamenlijk in 1978 in bepaalde gebieden maximaal mogen van gen. De thans door de minister genomen maatregelen, waarover overleg is gepleegd met het visserijbe drijfsleven, zijn overeenkomstig de voorstellen van de Europese Commissie, zo heeft het minis terie van landbouw en visserij meegedeeld. In de Noordzee, waartoe ook gere kend worden de kustwateren (Waddenzee en Zeeuwse stro men) mogen de vissers gezamen lijk van 1 februari 1978 tot het eind van dit jaar 6.595 ton tong en 30.855 ton schol vangen. Gedu rende januari 1978 mocht bij wijze van voorlopige regeling reeds 765 ton tong en 2.950 ton schol worden gevangen. De vis sers die in 1977 op tong en schol mochten vissen, krijgen voor de periode vanaf 1 februari 1978 tot het einde van dit jaar 75 procent respectievelijk 91 procent van hun individuele contingenten tong en schol over 1977 toegewe- Het Skagerrak, de Golf van Biscaje en het gebied ten zuiden van Ier land (Keltische Zee) zijn geen vrije gebieden meer. Voor deze gebieden geldt voor heel 1978 de volgende regeling: Tongvangst is verboden in het Skagerrak en ten westen van Ierland; schol vangst ten westen van Ierland. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 AMSTERDAM - De Russische ambassade in Den Haag blijkt op zoek naar de 27-jarige Russische pianiste Jekaterina Novitskaja. Een lid van de ambassade heeft het afgelopen weekeinde bij de hoofdstedelijke vreemdelingendienst geïnformeerd of daar de verblijfplaats van de pianiste bekend was. Zij zou sinds vrijdagmiddag spoorloos zijn. De Russin kwam vorige week in Amsterdam aan voor een serie van zeven concerten met het Amsterdams Philharmonisch Orkest. Zij zou daarbij optreden met haar collega Bella Davidovitsj, die echter geen uitreisver- gunning van de Russische autoriteiten kreeg. De Amsterdamse politie heeft inmiddels nagegaan of de pianiste in een hoofdstedelijk hotel logeert, maar dit heeft niets opgeleverd. De reispa- pieren van de Russin zijn geldig tot 1 maart. WASHINGTON (Reuter/UPI) De Amerikaanse president Jimmy Carter zal binnenkort het Congres zijn plannen voorleggen voor een ingrijpen van de overheid in de nu al 77 dagen durende staking van Amerikaanse mijnwerkers. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, zei dat Carter tegen zijn zin had besloten om radicale maatregelen te nemen nu verschillende onderhandelingsrondes de afgelopen dagen vruchteloos zijn gebleven. Carter zal overigens tot morgen moeten wachten met het voorleggen van zijn plannen omdat het Congres pas dan terugkeert van een reces. Vol gens welingelichte kringen heeft Carter zaterdag al besloten in te grijpen in de kolenstaking. Oud-president Gerald Ford leverde gisteren ongezouten kritiek op Carter door hem verantwoordelijk te stellen voor de staking.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1