KNAPPE ZEGE „ALGEMENE" Junior Delfos pakt turntitel MMOtitel in derde klasse Lelieveld op 1500 meter naar nieuw indoor-record P/Leiden neemt duidelijk revanche op RZ Familie Kok wijst Crescendo de weg naar het kampioenschap Marco Kleiweg maakt misstap ZAALHANDBAL MAANDAG 20 FEBRUARI 1978 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De voorlaatste dap van het mie- rokorfbalscizoen '77-'78 stond In het te ken van de beslissingen. In diverse klas sen konden de namen van de degradan ten en kampioenen worden ingevuld, met voor Leiden als belangrijkste resul taat het kampioenschap van Crescendo en de zeer belangrijke zeges van de over- gangklassers De Algemene en De Danai- den. Zuiderkwartier voelt de hete adem van het degradatiespook in de nek, ter wijl TOP zich slechts wist te handhaven, omdat het gedegradeerde Pernix met 5-7 van Kinderdijk won. De Algemene-ZKV 5-4. De Algemene lijkt na de knappe 5-4 zege op het als derde geplaatste ZKV de dreigende degradatie op het allerlaatste moment nog te gaan ontlopen. Het team werd bovendien ge holpen door de nederlagen van de naaste concurrenten MIK en Het Zuiden. Bij de Algemene schortte het gisteren overigens vooral aan de afwerking. Met name topscorer Ruud van Vliet faalde regelmatig voor de korf. Het leverde de Algemene echter geen nadeel op, want de Leidse ploeg stond ZKV door gecon centreerd verdedigen niet meer dan en kele afstandschoten toe, die bovendien de juiste richting nog misten. Toch wisten de Zaankanters een aanvanke lijk opgelopen 3-1 achterstand in een 3-4 voorsprong om te buigen. Toen echter Eric Filemon voor Hen Rusman werd in gezet, werd het initiatief door De Algemen definitief overgenomen. Eerst scoorde Filemon vanaf de stip en zeven minuten voor tijd tekende - uitgerekend - Ruud van Vliet voor de 5-4 zege. Doelpunten: Rudd en Wim van Vliet, Aad en Hen Rus man en Eric Filemon. De Danaïden-Sperwers 10-9. Dit bijzonder spectaculaire duel had een sensationeel begin, omdat Aad van Nierop na amper twintig seconden uit een strafworp voor de openingstreffer zorgde. Zes rfïinuten later werd de gelijkmaker aangetekend, waarna De Danaïden onder de bezielende leiding van Gerard Nap de defensie van De Sperwers in nog sterkere mate onder pressie hield. Wat resultaten opleverde. Bij de rust konden de Leidenaars al op een 5-1 voorsprong bogen, waarna de ploeg na rust onverminderd doorging. Elf minuten na de pauze gaf het scorebord dan ook een 10-2 stand aan. Merkwaardig genoeg sloop toen de non chalance in de Hensen-formatie en kon Sperwers tot 10-9 ophalen. Doelpunten: Gerard Nap (5), Aad van Nierop, Yvonne Kamerling (2), Cees Christiaanse en Elly van Spelden. BEP-Zuiderkwartier 8-5. In de confronta tie met titelpretendent BEP was Zuiderkwartier in het veld geen moment de mindere. Voor de korf bleek echter het verschil. Daar waar BEP-speler Ad Plas voortdurend trefzeker optrad, daar faalde Zuiderk wartier. BEP kon daardoor zijn titelas- piraties nog eens in aanzienlijke mate on derstrepen, terwijl Zuiderkwartier nog dieper in de degradatiezorgen werd ge drukt. Alleen door winst op Koog Zaan dijk (volgende week zondag) zullen de Achilles-Fides Pacta 12-11. Een wedstrijd die eigenlijk in een gelijkspel had moeten eindigen. Voor beide teams stond er niets meer op het spel, wat in de speelwijze van de ploegen tot uitdrukking kwam. Er was nauwelijks krachtsverschil en bevrijd van zorgen als zij waren maakten Achilles en Fides Pacta er een voor het publiek bij zonder aantrekkelijke "korfbalpot" van. die bovendien werd gelardeerd met tal rijke doelpunten. De Hagenaars openden voortvarend (2-0), maar Fides Pacta kwam even doortastend terug: 7-9. Na die stand stokte echter de productie van de Leidenaars, waar Achilles van profi teerde mede ook geholpen door een "du bieuze" treffer. Doelpunten: Dick On derwater (5), Hen Brakel (2), Nico Pikaar, Ruud Niesing (2) en Diet Rijsbergen. Excelsior-TOP 10-5. TOP is na de 10-5 ne derlaag tegen Excelsior in moeilijkheden gekomen, maar de Sassenheimers hebben niettemin nog alle kans om zich te hand haven. Voorwaarde is dan echter wel, dat er in de thuiswedstrijd tegen Kinderdijk volgende week minstens gelijk wordt ge speeld. TOP zal dan wel anders moeten spelen dan tegen Excelsior. Weliswaar speelden de Sassenheimers in de eerste helft gedegen korfbal, wat in de 4-5 voorsprong tot uitdrukking kwam, maar na de pauze stortte TOP op onverklaar bare wijze ineen. Excelsior kon daardoor met gemak naar de uiteindelijke 10-5 overwinning uitlopen. Doelpunten: Ilse Westerbeek, Ineke Wes terbeek, Dirk Meyer (2), Wilma Kuhn. Kinderdijk-Pernix 5-7. Wat eerder dit seizoen Pernix niet lukte, daar slaagde Pemix in de altijd lastige uitbeurt tegen Kinderdijk wel in. Met gevarieerd aan- valsspel werden de Kinderdijkers weg gespeeld, waardoor Pernix vrij eenvoudig naar de 5-7 triomf kon uitlopen. Een zege, die behalve de sportieve eer de ploeg ver der weinig oplevert, omdat de Leidenaars, zoals bekend al zijn gedegradeerd. Doelpunten: Janco Breedveld (2), Wil v.d. Kooy (2), Jan Mulder (2) en Daan Vreeken. Crescendo-KOAG 12-6. Dankzij deze 12-6 overwinning op KOAG is Crescendo voor de naaste concurrentie onbereikbaar ge worden. Vooral de familie Kok heeft een groot aandeel in de behaalde titel, wat ook tegen KOAG door Leny Kok nog eens werd benadrukt. Met vijf treffers wees de Crescendo-voorzitster haar team de weg naar bloemen en champagne. Doelpun ten: Piet l'Amie (2), Louis Kok (2), Gab- rièlle Kok, Wilfried Cornelisse en John Huigsloot. Fiks-Fluks 5-6. Deze streekderby had de ti tel als inzet. Fiks moest in de titelrace af vallen, omdat Nonhebei opeen belangrijk moment een strafworp miste. Fluks heeft nu, ondanks zeven verliespunten aan één punt genoeg om zich van het kampioen schap te verzekeren. Doelpunten Fiks: Rob Nonhebei, Rob v.d. Kraan (3). Ma rieke Vreeken. Fluks: Corry Schelvis (2), Peter v.d. Berg, Corry van Hoek, Leny v.d Plas en Cees Imthorn. LEIDERDORP - Voorschotenaar Walter Delfos, het door de Leidse gymnastiekvereni ging Excelsior gekoesterde turntalent, is zaterdag zoals verwacht eerste bij de junioren geworden tijdens de provinciale kampioenschappen, die Excelsior samen met de sectie wedstrijdsport van het KNGV in sporthal Opdreef in Leiderdorp organiseerde. LEIDEN/DORTMUND - De Stompwijkse atleet Wybo Le lieveld van het Leidse De Bata ven heeft gisteren weer eens ge weldig uitgehaald. Lelieveld kwam tijdens indoor-wed- strijden in Dortmund op de 1500 m tot de zeer knappe tijd van 3 minuten 42.2 seconden waarmee hij niet alleen een nieuw Neder lands indoor-record vestigde (het oude record stond met 3.42.3 op naam van Haico Scharn) maar ook ruimschoots onder de limiet voor de Europese indoorkam pioenschappen op 11 en 12 maart in Milaan bleef. Die limiet staat op 3.45.0. Eerder haalde Lelieveld al de limiet op de 800 m. zodat hij nu toch wel verzekerd mag zijn van een retourtje-Milaan. De race op de 1500 m. ging gisteren in Dortmund trouwens toch erg snel want ook Joost Borm (3.42.6), Klaas Lok (3.43.5) en Cor Louws (3.43.6) bleven onder de limiet. Mislukt Voor de ook in actie komende Koen Gijsbers, evenals Lelieveld lid van De Bataven, was er op de 400 m. geen limiet-prestatie weg gelegd. Gijsbers deed er wel iswaar alles aan, ging ook met imponerende snelheid over de baan, maar moest toch genoegen nemen met een tijd van 48.4 se conde, viertiende seconde boven de limiet voor Milaan. Volgende week zal hij in Dortmund een nieuwe limiet-poging wagen maar dan op de 800 meter. Overi gens betekende de tijd van 48.^ sec. voor Gijsbers wel een nieuw nationaal indoorrecord (het oude record was met 48.5 in bezit van Raymond Heerenveen). Holland In Dortmund kwamen ook enkele leden van het Leidse AV Holland in actie. Alfred Verhoef slaagde er op de 80 m. heren ;n zich bij de snelste lopers te klasseren. Met een tijd van 9.0 sec. werd hij derde. Ook in de voorste gelede ren was A-juniore Jelina van de Meer te vinden. Zij sprintte op de 80 m. naar 10.7 sec. en kwam op de 200 m. tot een verrichting van 27.6 sec. Joske Boom noteerde op de 80 m. dames, mede door een wat mislukte start, een tijd van 11.0 sec. In Dortmund viel gisteren ook nog een wereldrecord te aanschou wen. De Westduitse Brigitte Kraus legde de incourante 1000 meter af in 2 minuten 34.8 secon den waarmee zij het oude record van de Amerikaanse Francie Lar- rieu met maar liefst 5.4 seconden r verbeterde. Al te gemakkelijk kwam Delfos' kampioenschap echter niet tot stand. Want zijn grote concurrsnt Marco Kleiweg, van de Waddinx- veense vereniging TOOS, leek in de eerste instantie regelrecht naar de titel te lopen. De eerste vier onderdelen schreef Kleiweg met groot gemak op zijn naam, terwijl Walter Delfos steeds met een tweede plek genoegen moest nemen. Na de onderdelen ringen, springen, vrije oefening en paard voltige leidde de Waddinxvener met 31.30 punten tegen 29.45 voor Delfos. Met nog twee onderdelen op het programma leken de kansen van Delfos op een kampioenschap tot een minimum gereduceerd. Tot viermaal toe moest hij zijn meer dere in Kleiweg erkennen, terwijl de achterstand op de verrassende koploper schier onoverbrugbaar leek. Delfos: "Ik was toen eigen lijk al uitgeschakeld voor een eerste plaats, want de kloof tus sen Kleiweg en my was te groot geworden". Marco Kleiweg bleek de spannin gen die die eerste plek met zich meebrachten echter niet de baas te kunnen. Want, terwijl hij "op rozen zat", mislukte zijn gehele oefening op de brug. Zijn val van dat toestel kostte hem twee volle punten. Walter Delfos had toen eigenlijk "alleen maar" voor een goede brugoefening te zorgen om de leiding van Kleiweg over te nemen. Dat lukte en gesterkt door de minieme voorsprong schreef hij vervolgens ook het onderdeel de rekstok op zijn Walter Delfos na afloop: "Ik wïst dat Kleiweg myn enige con current was, maar deze tegen stand had ik niet van hem ver wacht. Ik dacht dat ik het wel even zou gaan maken. Nou, dat viel zwaar tegen" Op 18 maart neemt Delfos deel aan de voorwedstrijden voor het Ne derlands kampioenschap van de sectie wedstrijdsport, die zeven plaatsen voor de finale moeten opleveren. Vorig jaar werd hij dertiende tijdens de NK. Zijn vereniging Excelsior probeert hem nu ook voor de voorwed strijden van de sectie topsport die evenals de finale in mei in Leiden worden gehouden, in te schrijven op grond van zijn pres taties in Leiderdorp en in de kring Leidschenhage waar hij tijdens de kringkampioenschap pen ook eerste werd. Overige uitslagen: JEUGD: 1 TOOS 101.20 pnt; 2. OKK-Gori- chcm 93.55 pnt. JEUGDTUR- NERS: 1. Geert Engelsma 50.20; 2. Peter Verheul 49.55; 3. Arno Zwijnenburg 49.05. JUNIOREN: 1. Walter Delfos 44.85; 2. Marco Kleiweg 44.50; 3. Jan Nieswaag 43.20; SENIOREN: 1. Hans Trompert 51.15; 2. Arno Kleiweg 51.05; 3. Wim Groen 48.70 Walter Delfos, kampioen van Zuid-Holland bij de junioren, bezig aan zijn onderdeel de ringen. LEIDEN - Foreholte heeft in de re gionale eerste klasse zaalhandbal conform de verwachting een zege behaald op de zekere degradant, Were Di. Dat ging overigens niet zo gemakkelijk. Van beide ploe gen was echter de Voorhoutse formatie de minst slechte en dat betekende tenslotte via een rust stand van 6-3 een verdiende 10-7 zege. In de tweede helft ging de strijd gelijk op maar Were Di zag ondanks grote inzet geen kans de Voorhoutse voorsprong aan te tasten. Voor Foreholte scoorden Hannie Boskamp, 3, Marjan Men^ en Anke van der Nouland, beiden tweemaal en Jet Verde- gaal, Elly Hoek en Nel Geerlings. HVS, dat in de regionale derde klasse nog steeds een zeer goede kans heeft op het kampioenschap - de nederlaag van vorige week tegen Westlandia bracht de voor sprong op deze concurrente terug tot drie punten - zag Hollandiaan in de tweede helft langszij ko men, 8-8, maar vond nog net een eindsprintje dat voor Hol landiaan teveel was, 10-8. De ar bitrage in deze wedstrijd ontlokte bij de Stompwijkse ploeg her haaldelijk verontwaardigde kre ten. Van de 8 treffers die Hol landiaan maakte werden er vier uit strafworpen gescoord. Het hadden er meer kunnen zijn, maar Anja van Gleiswijk wist drie strafworpen te keren. ROTTERDAM/LEIDEN Hoewel bijna elke week verras sende uitslagen worden geno teerd in de basketbaleredivisie blijkt de strijd om de bovenste vier plaatsen die recht geven op het spelen van de playoffs (ex tra-ronde die beslist over het landskampioenschap) toch te zijn gestreden. Naast F/Den Bosch, Nat. Ned. Donar en Parker Leiden, die al vanaf het begin van de competitie aan spraak maakten, lijkt TJ Punch nu definitief beslag te gaan leg gen op de vierde plaats. En dat ondanks het verlies dat de Delf tenaren zaterdagavond leden tegen de koploper Den Bosch, want de concurrenten voor de vierde plaats verloren even- Door twee gemakkelijk behaalde overwinningen op DL/Am- sterdam en zaterdag op Mu- sette/RZ en door de zojuist ge melde nederlagen van de ach tervolgende ploegen heeft P/Leiden zich stevig genesteld op de derde plaats. De' ko mende week kan nog een laatste poging worden onder nomen om nummer twee, Do- nar, te benaderen (woensdag speelt Leiden voor eigen pu bliek tegen de Groningers) an ders moet Henny Blom met zijn spelers wachten tot de eind ronde. Met Rotterdam-Zuid gaat het slecht. De ploeg wordt gekweld door blessures (Gerrit van Buuren, Jan Loorbach) en ziekte en daardoor is het team van Arjan de Bruin na het ver lies tegen Leiden (77-94) op de één na de onderste plaats be land. In niets leek RZ in de kille sporthal 'De Enk' op de ploeg die enkele maanden geleden met hard werken en superieur spel van de Amerikanen Vince Fritz en Donald Washington Leiden de eerste competitie- nederlaag toebracht. Vince Fritz, die aan het einde van het seizoen het samen met Loor bach en Van Woerkom bij RZ wel voor gezien wil houden, schijnt nog maar weinig aan dacht voor de trainingen te hebben, terwijl springwonder Washington in een vormcrisis beland lijkt. 'Ze waren niet he lemaal fit' aldus Arjan de Bruin. De Leidse zege is in de Maasstad geen moment in gevaar ge weest en het verschil had nog veel groter kunnen uitvallen wanneer er in de Leidse verde diging wat alerter was ge reageerd wanneer spelers als Loorbach of Washington weer eens hopeloos liepen te stun- -* telen. Naarmate de ongelijke strijd vorderde werd het hoe langer hoe meer duidelijk dat de Leidenaars met een ver plichte vertoning bezig waren. Positief was in elk geval het spel van Peter Paulides, die met name voor rust een sterke wed strijd speelde. Door Blom in de ploeg gehaald op het moment dat RZ even terug leek te krab belen, trok Paulides zich wer kelijk van niemand iets aan en hielp zijn team zelfverzekerd over haar dode punt heen. Tien punten vormden een bewijs voor zijn waardevolle bijdrage. Het was jammer dat Paulides zichzelf in de tweede helft bles seerde. Ook Vic Bartolome (15 rebounds en 14 punten) en Arthur Collins (36 punten, waaronder drie dunks) speelden een goede partij. Via 8-18en 20-32 (na tien minuten) werd het 38-52 bij de rust. In de tweede helft bleef er helemaal weinig heel van de Rotterdammers. Washington liet zich nog maar sporadisch zien, terwül ook zijn jongere ploeggenoten Vervoorn, Van Solm en Verkerk niet voor een surprise konden zorgen. RZ keek vlak voor tijd tegen een 68-90 achterstand aan, maar mocht in de laatste minuten nog wat van het verschil afne men: 77-94. Scores Leiden: Paulides 10, Plaat 12, Bruinsma 16. Kid 6. Bartclome 14. Collins 36; RZ: Valkenburg 5, Fritz 20, Washington 18, Vervoorn 10, Loorbach 12, Van Woerkom 10, Verkerk 2. VAK Stars Vak Stars heeft gisteravond de eerste wedstrijd in de halve fi nale van de strijd om de Ne derlandse basketbalbeker verloren. Boetiek Waterloo uit Amsterdam klopte de Leide naars na.een aantrekkelijk duel met 104-93. Dat betekent dat V/Stars de return op 8 maart in de hoofdstad met minimaal twaalf punten moet winnen om verzekerd te zijn van een plaats in de finale. Spelend zoals gisteren in de re delijk bezette Vyf Meihal maakt V/Stars weinig kans. Alleen in de eerste zeventien minuten van de wedstrijd was er sprake van een licht over wicht voor de thuisploeg, daarna dicteerde Waterloo het spel. De sterkste punten van de Amsterdammers: rebound (de Amerikanen Larson en Gra ham), de break (Nicaise en Van der Vlugt), het afstandschot en de vechtlust. Illustrerend voor een deel van de wedstrijd was een felle discussie bij V/Stars ver in de tweede helft over het overtreden van de '3 seconden' regel door John Dawson. Hans Nicaise verzilverde uit de break glimlachend weer twee vrije worpen voor Waterloo (75-87). V/Stars startte niet slecht, vooral de opening van Lace Strong was goed. Hij hield zijn team in het juiste spoor maar nadat een 13—16 achterstand was omge bogen in een 21-16 voorsprong konden de Leidenaars niet doorzetten. Waterloo bleef in de buurt (29-27) en ook een tweede demarrage van de Stars liep op niets uit, van 45-35 werd het weer gelijk bij rust (45-45). Daarna was het snel gedaan met V/Stars. Energiek nam het team van Jan Netten afstand en gestadig werd de voorsprong, door snel en beheerst spel te genover het soms paniekerige weerwerk van het uitgeblust spelende VAK, uitgebouwd. Danzij een ordinaire spelersrel (vier man verlieten woedend de Amsterdamse spelersbank en Graham maakte een slaande beweging naar zyn coach) bij Waterloo kon V/Stars in de slot fase via een press nog iets te rugdoen. Via 77-91 en 87-96 werd het uiteindelijk 93-104 voor B/Waterloo. Zaterdag klopte V/Stars voor de com petitie AMVJ met 92-73. (34- 32). JAAP VISSER/HANS JACOBS De dames van Northa waren in de zelfde klasse kansloos tegen Westlandia dat een veel hoger tempo speelde, een betere condi tie bezat en daarom ook veel be- wegelijker was. Voor een mat en ongeïnteresseerd Northa scoor den Thea Terleide. tweemaal, In eke Streng, Lydy Vink, en Mary van der Berg. Jong Ade. eveneens uitkomend in de regionale derde klasse, hield de reserve van Ancora in een pit tige wedstrijd, met veel leuke momenten aan weerszijden, op 12-12. "Uiteraard" was bij Jong Ade Helma van der Geest weer topscoorster met vijf doelpunten, maar Margret Brugman, die sa men met Marjan van der Geest de gevaarlijkste schutter van An cora een persoonlijke dekking gaf, stal in deze wedstrijd duide lijk de show bij Jong Ade door naast haar speciale taak ook nog eens voor drie treffers te tekenen. Lydia van der Poel schoot even eens driemaal raak en Riet van der Poel deed dat eenmaal. An cora stond in de tweede helft nog met 11-8 aan de leiding, maar Jong Ade had de langste adem. Als de wedstrijd nog een minuut langer had geduurd zou de winst hoogstwaarschijnlijk naar Jong Ade zijn gegaan. De heren van MMO behaalden het kampioenschap van de afdelings derde klasse met een onaantast bare zege, 16-9 op DSO. Met de rust konden de glazen al worden geheven want toen stond MMO al met 10-3 aan de leiding. Topsco rer bij MMO was weer Gerard Elsgeest met 6 doelpunten. Bij MSV moest tweemaal verlies worden genoteerd. De dames verloren van Kwik sport 3 met 7-12, rust 2-6, en de heren moes ten in de Marimba-hal te Rijswyk buigen voor Hercules, rust 4-7. eindstand 12-16. De dames van NIO kregen van een overigens rijkelijk hard spelende Animo 3 een hand balletje, rust 0-2, eindstand 1-10. Gerrie Ho gen boom scoorde het enige doelpunt voor NIO. Breid uit (ie mt minding De Danaideu-Spcrwcrs Ünnaideu-spclvr And van Nierop met balgaat een doelpoging wagen. Zijn clubgenote Yvonne Kamerlang (uiterst links) wacht in spanning op de afloop.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13