Een "Bonder" lijdt en kan niemand ontzien Geloof is geen naleving van godsdienstige wet KERKDIENSTEN "We zijn hervormd en zullen die kerk trouw blijven De hervormde synode heeft deze week, toen zij de kwestie Zuid-Afrika doorpraatte, de delegatie van de rech tervleugel in de Hervormde kerk, de Gereformeerde Bond, die pas bij het "broedervolk" op bezoek is geweest, niet willen horen. Met 27 tegen 22 stemmen werd een verzoek daartoe van de classis (regio) Harderwijk afgewe zen. Het motief van de synodale meer derheid was, dat deze delegatie, die zich nu wel eens zelf op de hoogte van de toestand daar wilde stellen, geen officiële ver tegenwoordiging van de kerk was, en ook geen opdracht van de synode had gekregen. Een reis dus op eigen houtje en voor eigen rekening. Als je haar ontvangt, moet je ook anderen tot de dis cussie toelaten, zo redeneerde het synodebestuur (moderamen). En die verplichting wenste de meer derheid niet. Dit geval is wel illustratief voor het opmerkelijke feit, dat een deel van de kerk, als het organisato risch en financieel maar goed in elkaar zit, dingen kan onderne men, zoals de Geref. Bond met zijn reis naar het apartheidsland, die indruisen tegen het beleid van het geheel. Al kan van dat ge heel evenmin worden gezegd, dat het, zeker in de onderhavige kwestie, koekoek één zang is. „Lastig" orgaan In het hervormde lijfis en blijft "De Bond", zoals hij in de kerkelijke volksmond kortheidshalve wordt aangeduid, een "lastig" or gaan. Je kunt er niet buiten, wil het hele lichaam nog stevig op zijn voeten blijven staan, maar het valt niet mee, ermee te moe ten leven. In het groot niet, maar vooral regionaal en plaatselijk. Zien ze hun kans schoon, dan grijpen ze naar de macht. De hervormd-gereformeerden, die inderdaad kunnen bogen op hecht doortimmerde eigen or ganisaties - direct herkenbaar aan de "gereformeerde grond slag" waarop ze zeggen te staan - zullen dit machtsverwijt nooit beamen. Zelf interpreteren zij hun toenemende invloed als een uitvloeisel van een opdracht en een zegen op gehoorzaamheid. Trouw aan de Schrift en de belij denis der vaderen. Dal diepgaande verschil in beoordeling van de situatie te overbruggen, lijkt een boven menselijke opgave. Schuchtere poging Toch hebben ze in Wassenaar een voorzichtige poging daartoe ge daan. Ds. J. T. Wiersma, één van de Wassenaarse predikanten, geen "bonder", vertelde ervan in het blad "Woord en Dienst". Het gaat daar om een minderheid van 40 hervormd-gereformeerde eenheden op een totaal van bijna 3000. Geen aantal voor machts vertoon. Op voorstel van ds. Wiersma be sloot de centrale kerkeraad, naja ren van zigzaggen tussen wat wel en wat niet zou kunnen, de bond- safdeling royaal kerkelijk onder dak te verlenen. Ds. W.L. Tukker, emeritus-predikant en voorzitter van de landelijke Geref. Bond, is de voorganger van de groep. Met zo'n smalle basis zit een full-timer er niet in. De kerkeraad benoemde voor de diensten, het pastoraat en het diakonaat van de afdeling ouder lingen en diakenen, uiteraard van dezelfde kleur, en één van hen woont nu als adviserend lid de vergaderingen van de centralè kerkeraad bij. De vijf bonds- ambtsdragers zijn lid van één van de drie wijkkerkeraden, waarin ook vrouwen zitten, maar dat is voor de Wassenaarse bonders niet al te bezwaarlijk, als zij maar niet als ambtsdrager fungeren in de gemeenschappelijke kerk dienst die een enkele keer, bij voorbeeld op een tweede feestdag, wordt gehouden. Elke zondag zijn er twee bondsdien- sten. In de persoonlijke sfeer is het con tact goed. "Broederlijk" ligt het wat anders. En dat vindt ds. Wiersma erg jammer. Want waarom zouden er in een kerk geen leden mogen zijn die zeer hechten aan wat hun vaderen beleden, en die wantrouwend staan tegenover nieuwe inzich ten, die soms meer zijn ingegeven door de tijdgeest dan door een nieuw verstaan van de Schriften, zoals bijvoorbeeld ten tijde van de Reformatie geschiedde? Ook de kerk van Rome heeft haar rechtse mensen (traditionalisten) en de gereformeerden kennen hun "verontrusten". Toch wantrouwend De grote moeilijkheid is echter, dat de Geref. Bond alles verwerpt wat niet in overeenstemming is met de Waarheid"., zoals de gere formeerde vaderen die beleden. Dat staat ook in zijn vaandel: ver dediging en verbreiding van de (gereformeerde) waarheid in de eigen kerk. Defensief en offensief tegelijk. Concreet betekent dat, aldus Wiersma: "Achter de bondsafde- ling staat de landelijke organisa tie. Daar wordt het beleid be paald, landelijk en plaatselijk" Hij kent geen orgaan op kerkelijk gebied dat zo consequent alles veroordeelt wat niet met de eigen inzichten strookt, als "De Waar heidsvriend", het officiële orgaan van de Bond. "Daarom kunnen wij, niet-her- vormd-gereformeerden, het niet helpen dat wij in Wassenaar, on danks de goede verhoudingen die er nu zijn, toch ten diepste wantrouwend zijn". Wiersma zou het, om allerlei redenen, zeer be treuren als zijn gemeente ooit nog eens een exclusieve bonds- gemeente werd. "Niet dat het daarnaar uitziet, maar het is nu eenmaal inherent aan de Bond, dat daarop wordt gehoopt" Geen ontrouw Wie nu ook eens een stem van de andere kant wil horen om te we ten hoe de Bond zélf tegen dit al les aankijkt, kan bij de Veenen- daalse predikant A. Vroegin- dewey, telg uit een talrijk domi neesgeslacht, terecht. Een ge zaghebbend man in zijn kring Vorige week hield hij in Nun- speet op een regionale vergade ring van de (adem even inhou den) "Bond van hervormde man- nenverenigingen op gerefor meerde grondslag" er een rede over. (Gek eigenlijk, dat men al tijd sprekers uitnodigt die gaan vertellen wat men allang weet). Bonders verbloemen het ziekte beeld van hun kerk niet - ze is "vervallen", zegt Vroegindewey, maar ontrouw aan die kerk, het vaderlijke erfgoed, wordt even goed als zonde gerekend. Im mers, ondanks de wonden waar uit zij bloedt, is er gereformeerd leven in overgebleven. Daarom zullen Bonders ook nooit proberen, de breuk van de vele soorten gereformeerden met de "Kerk der Reformatie" goed te praten. Hoogstens hebben ze er, gezien de loop van de historie, begrip voor. Ook binnen de veel kleurige "gereformeerde ge zindte" zijn ze niet van zins, alles zomaar te slikken. Vroegindewey zei het in Nunspeet, volgens een uitgebreid verslag in het Reformatorisch Dagblad, zo: "Wij zijn hervormd en willen die kerk trouw blijven, omdat God haar ook trouw is gebleven. Wij zijn gewóón hervormd, zoals in de Reformatie onze kerk is ont staan. Je moet je afscheiden, hebben velen gezegd die de gere formeerde belijdenis liefhebben. Een zuivere kerk stichten. Maar mensen stichten geen kerk. God bouwt zijn kerk". Het bewijs daarvoor vond de strijdbare hervormd-gerefor meerde pastor in de uit de Af scheiding (1834) en Doleantie (1886) voortgekomen kerk, "waar nog minder gereformeerd leven wordt gevonden dan nu in de Hervormde Kerk" "Wanneer we bovendien de verdeeldheid zien onder hen die zich gereformeerd noemen, moet ons dat bedroe- Wat ons drijft Als Vroegindewey blij is om de toenemende vraag naar gerefor meerde pediking in zijn kerk - de Bond heeft zich de laatste jaren genesteld op plaatsen waar hij nooit een voet aan de grond kreeg (provincie Groningen bijvoor beeld), dan gaat het hem niet om de grootmaking van een partij, maar louter om de zegeviering van het Woord van God. De vraag is niet of de Bond streeft naar macht - "dat is een verkeerde vraagstelling" - maar of de kerk gehoorzaam is aan de Koning der kerk. "Wat ons drijft is dat de kerk valt voor dit Woord en de Gereformeerde belijdenis mee belijdt". Vroegindewey kaatst de bal naar de niet-bonders terug: juist die an dere groeperingen (midden-ort- hodoxie en vrijzinnigheid) heb ben een machtspositie en de Bond is een minderheid, dat blijkt uit allerlei kerkelijke ver houdingen en vergaderingen. En De dorpskerk in Wassenaar, waar ook hervormd-gereformeerden onderdak hebben gekregen daarom wil hij niet marchande- 'Als het om de kern van onze bood schap gaat - een rijke Christus voor een arme zondaar - kunnen wij niemand ontzien". Dat bete kent: "lijden aan tal van situaties waarmee wij het niet eens kun nen zijn, zoals de grotere aan dacht in de kerk voor politieke vragen dan voor de dienst van God en de dienst der ning". "Als wij dan ook lijden". Grote afstand vraag wat in het jaar onzes Heren 1978 tot de "kern van de bood schap" moet worden gerekend en wat uit de traditie der vaderen daarin zonder bezwaar kan wor den geschrapt. Er zijn namelijk in de hele verhouding tussen bon ders en niet-bonders ook onder geschikte punten die de fronten tegenover elkaar in stand hou den. "De waarheid" is er niet mee gediend als men ook daarover niet wenst te praten. De Hervormde Kerk zal moeten doorleven met een "intern schisma". Dat zit al in haar aard. Ze heeft altijd met tegenstellin gen geleefd. Plaatselijke oplos singen, zoals in Wassenaar - en nog 'wel een paar meer, zijn nog geen symptoom van een wezen lijke verandering in de onder linge betrekkingen. Daarvoor is de afstand tussen het verwijt van de macht aan de ene en de eis van gehoorzaamheid aan de andere kant te groot. Met daartussenin dan nog de barrière van het wan trouwen. Toch blijft die kerk er, merkwaar dig genoeg, heel bij. Haar span ningen zijn tegelijk haar span kracht. S. J. DE GROOT Een belangrijke gedachte in het joodse geloof ten tijde van Jezus was dat de mens twee willen heeft, een goede en een kwade wil. Het is heel eigenaardig wat wordt ge noemd als een uiting van kwade wil in ons: die komt bij ons boven als wij een huis willen bouwen, als we willen gaan trouwen, als we kinderen willen krijgen en als we een handel willen be ginnen. Hierbij vragen we ons natuur lijk direkt af: als het stichten van een gezin al een uiting van kwade wil is, wat is er dan nog goed in ons leven? Toch is dit natuurlijk wel waan de wil om kinderen te krijgen heeft ook egoïstische motieven, want het zijn onze kinderen en ze moeten liefst nog op ons lijken ook, want dan kunnen we met ze voor de dag komen. (Zo heeft trouwens de nu steeds meer voorko mende wil om géén kinderen te krijgen ook egoïstische motieven). Het is waar wat de joden zeiden: de drang om iets te presteren op deze wereld is een uiting van kwade wil. Maar diezelfde joden waren ook reëel en zeiden: die kwade wil in ons moeten we niet gaan uitroeien, want dan vernieti gen we onszelf, ja die mógen we niet eens gaan uitroeien, want dan vernieti gen we iets dat tot Gods goede schepping behoort. Wel moeten we naast onze kwade wil ook onze goede wil gebruiken, en wel om onze kwade wil in die banen te leiden waarin God die wil hebben. Eigen eer In het evangelie naar Johannes zegt Christus: „Wie uit zichzelf spreekt, zoekt zijn eigen eer, maar wie de eer zoekt van zijn zender, die is waarach tig, en er is geen onrecht in hem" Ook hierbij vragen we ons af: Wie zoekt er nu niet zijn eigen eer? Wé zijn alle maal eerzuchtig (al zijn we het geluk kig wel op verschillende terreinen, vandaar dat het niet allemaal haat en nijd is op de wereld) Het zal erom gaan dat wij onze eer stel len in dienst van de eer van de levende God. Dat doen we vooral als geloofsgemeen schap, maar hoe ontkomen we aan de verdenking dat het ons slechts in naam om Gods eer gaat, maar in werkelijk heid om ónze eer als geloofsgemeen schap?'Om aan die verdenking te ont komen, moeten we zo weinig mogelijk praten over wat we uit naam van God doen (zowel op het persoonlijke als op het structurele vlak). Tegenover de cynicus staat iedereen weerloos; het is dan ook onmogelijk, zich als geloofsgemeenschap tegen over een cynisch ingestelde buiten wacht geloofwaardig te maken. Be langrijker dan de vraag: „Hoe worden we geloofwaardig tegenover onszelf en tegenover de anderen?" lijkt mij de vraag: „Hoe komen we aan geloof?" In het geloof kunnen we niet met elkaar wedijveren; we kunnen moeilijk tegen elkaar zeggen: „Ik heb meer geloof dan jij". Maar dan moeten we geloof ook niet opvatten als het naleven van een godsdienstige wet of als het beamen van een godsdienstige leer. Als het ge loof het naleven van een godsdienstige wet is, dan kun je wel met elkaar we dijveren, want het is meetbaar in hoeverre de wet wordt nageleefd. Als het geloof het beamen van een gods dienstige leer is, dan kun je ook eikaars concurrenten zijn, want de een kent die leer maar vagelijk en mist het verstan delijke vermogen er een dieper inzicht in te krijgen, en de ander is doorkneed in alle subtiliteiten ervan. Helemaal Volgens Johannes is geloof iets anders.- geloof is antwoord geven aan God die je als deze hele mens met al zijn eer zucht en falen in zijn dienst wil nemen Het gaat om ons antwoord op de ver schijning van Jezus die geen schrift geleerde was die ons voorhoudt wat we moeten doen of geloven, maar die ons met zijn leven duidelijk maakt: Ik ben uit God en God wil dat ook jullie leven helemaal uit God is. God wil niet iets van jullie zodat jullie met elkaar kun nen wedijveren wie er nog net iets meer geeft dan de ander, God wil jullie helemaal, en niemand kan meer geven dan zijn eigen leven. E. P. MEIJERING LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. Kerk 10 ds. Boogert m.m.v. cantory, 11.45 oec. studentdienst. Marekerk 10 ds. Meyers, 5 ds. De Jong, Maranathakerk L. Morsw. 10 vicaris Ten Kate, Merenwy k 9.30 en 11 pastor Van Breukelen en ds. v. Leeuwen, Bethl. kerk Driflstr. 10 ds. Pannekoek, Bevr. kerk ZW 9 en 5 dp. Wagenvoorde (themadienst met koor), Vredeskerk 10 ds. Knorth Leiderdorp, Zuiderkerk 5 cantatedienst, dr. Lamping, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 ds. Bakker. Diac. huis 10.30 dr. Locher, Oude Vest 13-10.30 uur mevr. v. Oort, jeugdkapel, Vredesk. 10 jeugdkapel, psych. zieken huis Endegeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Dykstra Bennebroek, 5 cantated., Pe trak. 10en5ds. Hortensius, O. Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Hartkamp Hillegom, Ma ranathakerk 10 vie. Ten Kate, 5 ds. Koolstra, Bevr. kerk 10.30 prof. dr. v.d. Berg, 5 (themadienst met koor) ds. Wa genvoorde, Groenh. 10 dhr. Middelkoop, De Mirt 10 dhr. v.d. Velden, Mierennest 10 dhr. v.d. Zwan, Merenwijk zie Herv., Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1) 9 en 5 dr. Zeegers A.dam, Geref. Kerk Vryg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 ds. Toorman Den Haag, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Drifïstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1) 10.30 dr. Meyering, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mame ren, Evang. Chr. gemeenschap (Middel stegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw. sin gel 21) 5 nam. dhr. Sprey, Evang. cen trum Zylsingel 2, zo. 10 en di. 8 dhr. Zyl- stra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 dhr. Ei kerbout, Leger des Hiel Heils (Hooi gracht) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk(H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steensnhuur 6) 10.15, Zevendedags adventisten (Lokhorstkerk) elke zat. 9.45 gesprek, 11 tot 12 prediking, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 h. mis, Vry Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30 h. mis, RK Kerken Merenwijk zat. 7, zo. 9.3U en 11Haagweg zat. 7, zo. 9.10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7 8.30, 10,11.30 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30, 10.45,12.15 en 6.30, Rijndijk 291 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den Harder, gezinsdienst. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet Hoogmade, 7 ds. Versluys H.woude, Geref. Kerk 10 ds. v. Harme ien, 7 samen met herv., Chr. Geref. K erk 9.30 dienst, 6.30 ds. Wallet, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Hanemaayer, 5 ds. Bogers, Kruisk. 10 ds. Cnossen, Woer den, Opst. kerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. Vlok Gouderak, Naby 10 jeugdkapel, G. H. Kerk 9 dr. v. Santen, De Bron 10.30 dr. v. Santen, 6.30 ds. Hoogendyk, Drieh. 7 interk. dienst, Ashram college 9.30 ds. Hoogendyk, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. v. Wier, Kam pen, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. v. Es Zwanenburg, 6.30 ds. Vree, Salv. kerk 10 ds. Lamme (met gehoorgestoorden), 6.30 ds. v. Harmeien, G. H. Kerk 10.30 ds. De Ruiter, 6.30 ds. Verheul, De Bron 9 ds. De Ruiter, 10 ds. Verheul, 6.30 ds. Hoogen dyk, zie verder Herv., Geref. Kerk Vrijg. 8.45 en 6.30 stud. Wilschut, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9.30 en 4 ds. v. Keulen, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.30 ds. v.d. Ent, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Bap tistengem. 10 en 6.30 ds. Koekoek, Noord (Sportlaan) 10 dhr. Bouhof, 7 ds. Veenstra, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. Bruning, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Com. de Vlaming straat, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. Piuskerk zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Guyt Katwyk. 6 ds. Den Dikken Ol- debroek, Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Gelder Gouda BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Richter, Salv. kerk 10 en 6.30 ds. De Vreugd, Bethl. kerk 10 en 6.30 ds. Droogers, av.-maal. BOSKOOP - Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Heymans, De Stek 9.30 ds. Heymans, Geref. Kerk 9.30 ds. Dijkstra, 5 dr. Kranenborg A.dam, Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Van Lan- gevelde, 4.30 ds. Starreveld Delft, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Con-* cordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Schuurman Zoetermeer, 6.30 ds. Boo gert Leiden, jeugdd., Geref. Kerk 10 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bemardus zo. 10, dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 drs. Cremer Amstelveen, Gereï". Kerk 10 ds. Cremer, 5 zie Herv., Chr. Ge ref. Kerk 10 en 5 ds. Nieuwenhuijzen Mijdrecht, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem, 10 ds. Wolt- haus Aarlanderveen, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygbler, 6 ds. Gebraad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Boer en ds. Kool, bevest. ds. Schuurman, 6 ds. Schuurman, intrede, O. Kerk 10 ds. Hovius, 5 kand. v. Roest, lchthusk. 10 ds. Vos 's middags geen dienst, Pnielkerk 9.30 kand. v. Roest, 5 ds. Arkeraats, Gr. v. Pr. school, 10 ds. Lefeber Alphen, Hoekst 10 doven- dienst, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Hal sema, Tr. kerk 10 ds. De Vries, 5 ds. v.d. Horst, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 leesd., woe. 22 febr. 7.30 ds. Mijn- ders, Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v. Heerden Den Haag, 7 ds. v. Ieperen Bergschenhoek, Geref. Kerk 10 ds. Bouma te Noordwijk, 7 dhr. Te- nyenhuis Alphen. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk, Dorpskerk 10 ds. Langenbach Leiden, Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. Knorth, Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Geursen, 5 ds. Knorth, do. 7.30 avondgebed in Dorpskerk, Bap. gem. 10 br. De Vries, av.-maal, 5 br. Lourens, he den (zat.) 7 bidstond, RK Kerk zat. 7, zo. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref. Kerk 9.30 drs. Fernhout, Alphen, 7 ds. Rang. N.-Vennep, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Pauluskerk 7 nam. ds. Bouma Hilversum, gemeensch. jeugdd., verder geen opgave ontvangen, Geref. Kerk 10 ds. De Wit, 7 zie Herv., Geref. Kerk Vrijg. 8.45 ds. Simpelaar, 4.30 leesd., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.45 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Ge ref. Gem. 9.30 en 4, Mariër.burcht, ma. 8 evang. dienst, ds. Gravendeel, RK Kerk Agatha zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariakerk zat. 7, zo. 8.30. 10, 11.30 en 5.30, En- gelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds., Goedhart, 6.30 ds. Klüsener, Zeist, Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Veen Amstelveen, 6.30 ds. Griffioen Woerden, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Bouw, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Bouman te Katwijk, 6.30 ds. Bronsgeest, Geref. Kerk 9.30 kand. v.d. Meulen, 7 ds. De Wit Lisse, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Kramer Aalsmeer, 7 ds. Den Harder, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. Wijn gaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 dhr. Roosenburg Maarssen, 7 ds. Lammers Scherpenzeel, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 dhr. Koenes, 7 mevr. ds. Mor- sink Amstelveen, RK Kerk 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning, S. Mio 9 dr. Jansen, Hoofdstr. 10 ds. Keuning, 7 dr. Jansen, De Rank 10 ds. Arkeraats Kat wijk aan Zee, 3.30 ds. Hovius, Viervoet Boerenburg 10 jeugdkapel, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Elgersma, 5 ds. De Vries Katwijk, Vinkenlaank. 9.30 ds. Warnink Apeldoorn, 5 ds. Elgersma, St. kerk 11 ds. Bosman, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. v.d. Wall Den Haag, RK Kerken Zee 9 en 11, Binnen 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 dhr. Christ Leiden, De Zilk, 10 ds. Kalk man, RK Kerk Jozefkerk zat. 7, zo. 10, 11.30 en 6, Viktorkerk zat. 7, zo, 9.30, 11 en 6. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kertk 10.30 ds. Ter Linden en pater Pot, oec. dienst, Pauluskerk 10 ds. Sasse, Gem. centr. 10.30 dr. Witteveen Utrecht, 7 ds. Heemskerk, gem. cenlr. 10.30 dhr. Rigte- ring, jeugdkei k, Van Wyckerslooth 4.30 ds. Sierat Geref. Kerk )0ds. Heemskerk, zie verder Herv., Geref. Kerk Vrijg. 10.30 en 4.30 ds. Simpelaar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 br. Moleveld, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11., Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 kand. Eerbeek, 7 dr. v. Oeve- ren Rijnsburg. RK Kerk zat. 7, zo, 9.30 en 11.30, Remonstr. Gem. 10 mevr. Vos Katwijk aan Zee. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8. 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9 30 ds. De Kruijf, 7 ds. Poot Nieuw- Loosdrecht, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel. 5 ds. v. d. Bogerd, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman, Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Baayen, Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr. v. Oeveren, jeugdd., Ge ref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 leesd., Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 br. v.d. Brink, RK gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 6.30 dhr. Bakker Katwyk, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Rebel, av.- maal, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Beek huis, Haarlem, Julianalaan 17, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 ds. Lin- denburg, 6.30 ds. Batelaan te Voorscho ten, Geref. Kerk 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. De Ruiter Alphen, RK Kerk 9 en 12, Langeraar zat. 7, zo. 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Overgaauw, 6.30 zie Geref., Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink te S.heim, 6.30 ds. Over gaauw, gemeensch. dienst, Geref. Kerk Vryg. 9-30 ds. Hoff, 5 leesd. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Pannekoek Le den, Hulp en Heil, 10 ds. Lentz, aula NH 9.30 ds. De Zwart, kapel Ryndyk 10 ds. De De Ark 10 jongerend., Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, ds. De Zwart, Geref. Kerk Vrijg. 10.30 en 5 ds. Borgdorff, RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, Laur. kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. ftula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel kerk 9 en 10.30 ds. Al bas, 5 ds. Breugem 6.30 ds. Verwelius, Hoeksteen 9.30 ds. v.d. Plas, 6.30 ds. Breugem, Imm. kerk 10 ds. Flink, 5 dr. Haitsma, Geref. Kerk Kr kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Damsma, Ontm. kerk 10 ds. Schaafsma, 5 ds. v.d. Berg, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr Afgesch. Gem. 9.30 en 5, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45 WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, jeugdd., Kerk Kelrk zat. 7, zo 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. T\ikker. Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messias- kerk 10 ds. v. Zanten, Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 ds. Handojo Maassluis, 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 10.30 prof. dr. Faber te Maarn. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Vink Katwyk aan Zee, 6.30 ds. Blenk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Cop- poolse, Ned. Prot. Bond 7 nam. ds. Roos, gespreksdienst, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Molenaar Scheveningen, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Bakker Amstelveen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch., RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Dienaarkerk KDienaarkerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Ryndyk Meerburg zat. 7, zo. 10, 12 en 6 ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 dhr. Drijver Voorschoten, 6.30 ds. Mostert, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Schoep Gro ningen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4