r~~7y Tsrf wL Alfa Romeo wil van die „roestfaam" af DE )U£PPEfMX>Öi MAJA DE BIJ JdlLqn De familie luis VERDWAALD DATSUN VIOLET COUPE Koekepan KEES ZATERDAG 18 FEBRUARI 1978 PAGINA 2" f i - «rfi I i i Wc Ford Granada met dieselmotor is nu in Nederland leverbaar. Er zit een door Peugeot ontwikkelde 2.1 liter motor in. De goedkoopste versie kost 22.396 Citroën brengt een CX met een nieuwe dieselmotor, waarvan de cilinderinhoud 2500 cc bedraagt. Het vermogen is toegenomen tot 75 DIN-pk, waardoor er volgens de fabriek een fellere en soepele motor is ontstaan. Citroën zegt dat de wagen in de stad ongeveer 1 op 12 rijdt. Er komen de laatste tyd geregeld berichten van het dieselfront. "Nog een paar jaar en een kwart van de automobilisten rijdt in een wagen met dieselmotor" voor spelde onlangs Volkswagenim porteur Mijndert Pon. Hij sprak met enig gezag, want vooral de komst van de kleine VW Golf- diesel heeft de populariteit van de diesel enorm doen toenemen. De VW Golf was vorig jaar al de best verkochte dieselauto. Natuurlijk is de goedkope brand stofprijs in de eerste plaats debet aan dit succes, maar daar komt nog bij dat de dieselmotoren over het algemeen een laag verbruik hebben. Hoe komt dat? Om dat te begrijpen moet men de werking van de motor kennen. Bij een benzinemotor wordt de brandstof buiten de cilin derruimte met lucht vermengd. Dat gebeurt soms in een carbura teur, soms met een benzine-in- spuiting. Dit mengsel van ben zine en lucht wordt door de neerwaartse slag van de zuiger in de verbrandingsruimte gezogen. Als de zuiger omhoog komt wordt het gas verdicht tot op bij voorbeeld 8,2 ste deel van de ver brandingsruimte. Men zegt in dat geval dat de compressieverhou- ding 8,2:1 bedraagt. Bij de bougie springt er dan een vonk over. Het mengsel wordt aangestoken, verbrandt adembenemend snel, het onder hoge druk staande gasmengsel de zuiger naar beneden drukt. Zo gaat dat bij benzine. Bij de dieselmotor gaat het heel anders. De zuiger trekt pure lucht aan, die hij vervolgens samenperst. Bij de VW-Golf diesel bijvoor beeld tot ongeveer 23:1. Door deze "compressie" wordt de lucht zo heet, dat vervolgens de via een verstuiver ingespoten dieselolie spontaan ontbrandt. De dieselmotor heeft hiervoor dus geen bougie nodig. Volgens natuurkundige wetten is de energie van een mengsel van lucht en brandstof groter naar mate de compressie hoger is. De compressieverhouding kan men de Alfasud: de "Alfasud Super Nou is dat nieuws niet zo bijster nieuw. Die 1.3 liter motor kan men ook elders in de Alfa-lijn terugvinden. Die vier deuren vormen op zichzelf bepaald ook geen noviteit. En de verbeteringen als gewijzigde bumpers, grille, instrumentenpaneel, stuurwiel, stoelen en dergelijke vormen geen schokkende veranderingen al maken ze een reeds aardige auto nog aardiger. En ook de prijs van 14.990 is niet om van achterover te vallen. Neen, het meest opvallende bij de introductie van deze "Alfasud Super" was het feit, dat men deze gelegenheid aangreep om te vertellen dat Alfa de oorlog heeft verklaard aan de roest. Een begrijpelijke zaak, want Alfa's hebben wat dat betreft geen gunstige naam. Integendeel. En dat was men bij het toch befaamde Italiaanse merk beu. Daarom heeft men contact gezocht met de Amerikaanse firma Diamond Shamrock Corp., die de Amerikaanse autoindustrie het produkt 'Zin- crometal" aan de hand heeft gedaan: „Zincrometal is een plaatmateriaal, dat volgens het rollenstaal breedband coatingprocède wordt voorzien van een gepatenteerde dubbele coating" Enfin, het komt er op neer dat het heel wat beter bestand is tegen de invloeden die corrosie in de hand werken. Uitgebreide proeven hen ben de corrosie-bestendigheid van Zincrometal bevestigd, zoals bij voorbeeld de Amerikaanse Arizona Test van Ford De testauto's moes ten zestig keer een traject rijden, dat bestond uit zoutbaden, hitteka- mers, koelkamers, woestijn, ongeplaveide wegen enzovoorts. En het Zincrometal kwam vrijwel ongeschonden uit deze bikkelharde strijd, waar andere metalen het allang laten afweten. Deze bewijzen hebben Alfa Romeo ertoe doen besluiten dit materiaal te gaan gebruiken. Men heeft deze gehele produktie daarop aangepast Zelfs het lakprocdé is veranderd ten behoeve van een grotere corrosie bestendigheid. Het is te verwachten dat spoedig Zincromental voor alle modelllen zal worden gebruikt. In elk geval is de garantie op het lakwerk al uitgebreid tot twee jaar. Ze hebben bij Alfa kennelijk vertrouwen in het Zincrometal. in een benzinemotor niet zonder meer verhogen, omdat het I brandstofmengsel door de grote I hitte vanzelf zou gaan ontbran- I den. Dat zou tot ontoelaatbare I belastingen van de motor leiden. Die gaat dan wat men noemt "pingelen". Bij een dieselmotor kan dat niet. De brandstof wordt pas ingespoten als de zuiger het keerpunt heeft bereikt. In een benzinemotor ontbrandt het gecomprimeerde mengsel alleen bij een mengverhouding van één dec-1 brandstof en vijftien delen lucht. Een rijker of een armer mengsel ontbrandt slechter of in het geheel niet. Als een automo bilist niet alles uit zijn motor wil halen is niet voldoende om de brandstoftoevoer te verminde ren, de luchttoevoer moet in ge lijke mate worden verminderd. De verhouding 1 op 15 moet be houden blijven. Dat speelt niet bij een dieselmotor. Elk deeltje wordt ontstoken. Hoe groot de hoeveelheid ingespoten brandstof ook is, het zal altijd ontbranden. De prestaties van de motor hangen derhalve niet af van de aangezogen lucht maar van de ingespoten brandstof. Daar komt nog iets bij. Een ver brandingsproces verloopt beter naarmate de verhouding lucht- brandstof groter is. In elke motor wordt de door brandstof gewon nen energie omgezet in benut- bare arbeid én ongewenste ver liezen in de vorm van verhitting van de motor en uitlaatgassen. Hoe meer lucht bij de brandstof komt hoe lager de temperaturen blijven, hoe kleiner dus die ver liezen. Een dieselmotor werkt - als hij althans niet maximaal wordt belast - met een overschot aan lucht. En dat betekent min der verlies door warmte en min der brandstofverbruik. Dus een beter rendement. Hoge compressie, geen beperking aan de luchttoevoer en een grote mate van lucht van zijn de drie elementen waardoor de diesel motor minder brandstof ver bruikt. Vooral als niet het uiterste van de motor wordt gevergd. Want als dat gebeurt, dan ver bruikt de dieselmotor bijna net zoveel brandstof als de benzine motor Alleen wel goedkopere brandstof. "Als ik zo reed zou ik op m'n duvel krijgen", constateerde mijn rijles hebbende dochter. Ze reed mee in de sierlijke Laurel coupé, die wij uit het Lisseï i hoofdkwartier van Datsun Nederland voor een rij-impressie hadden kunnen wegslepen. De wa gen is nog maar kort aan de markt en het kostte ons dus moeite er al een te krijgen. Maar nog meer moeite kostte het ons eigen vlees en bloed ervan te over tuigen dat dat horten en stoten niet helemaal onze schuld was. Tiental len jaren rijd je in auto's waarvan de versnelling het normale H-patroon volgt. En dan ineens kom je in een auto terecht, waarin de vijfbak ave rechts verkeerd zit. Dat vraagt na tuurlijk even wennen. Maar dat niet alleen. In de Laurel coupé, die wij reden, zat een vinnig toerenmotortje. Een fel machientje met een inhoud van 1595 cc, een compressieverhouding van 9.0 1 en een vermogen van 87 DIN-pk bij 5800 toeren. Pit genoeg, maar wel een ras- paardje, dat een uiterst zorgvuldige teugelvoering nodig had. Meteen protesteert als er te weinig toeren derhalve zeer, zeer veel schakelen. Daarbij kwam, dat wat we ook probeerden het niet of nau welijks mogelijk bleek dat schakelen soepel te laten verlopen. Dan be grijpt men dat men toch wel een of fertje moest brengen voor de meer pk's, die dezelfde krachtbron in de coupé produceert in vergelijking met de sedam. Want collega's vertel- als je met wat beenlengte gezegend bent. Maar als je die achterbank neerklapt heb je natuurlijk wel een kolossale bagageruimte. Overigens na de Bluebirds en de Lau rels vormen deze Violets de derde se rie 'grotere wagens', die Datsun bin nen een jaar op de markt brengt. We hebben het al eerder gezegd: de Ja panners doen het bijzonder goed in de sector van de kleinere auto's, maar in de wat grote modellen wil het niet altijd even goed lukken. Datsun heeft echter hoge verwachtin gen van deze Violet: een vrij modern gestyleerde middenklasser, redelijk rustig, zoals gezegd pittig genoeg en behoorlijk rovaal in de ruimte. Wat dat betreft heeft men geen klagen. Een alleszins acceptabele gezinswa gen. Alleen zijn de stoelen nogal vlak. Ze bieden niet al te veel steun. Het dashboard is behoorlijk overzich telijk en gelukkig nogal strak van opzet gehouden. Ook wat dat betreft gaan de Japanners de Amerikaanse humbug verlaten en het meer en meer zoeken in de Europese eenvoud. Maar gelukkig heeft men nog niet be zuinigd op de talrijke details, die men bij andere auto's als extra moet kopen, maar die hier standaard zit ten gemonteerd. Met als klap op de vuurpijl een radio met FM en een kwarts klokje. De voorwielophanging werd in de de tail gewijzigd, maar het Mac- pherson-systeem bleef. Andere veren en schokdempers moesten de nade len van de starre achteras proberen de t helei Maar ja, grillige eigenschappen worden faspaardjes door de echte paardenliefhebbers nooit kwalijk genomen. En degenen die de coupé- bers. De autoliefhebbers weliswa Want je moet voor zo'n coupé toch nog altijd tweeduizend gulden meer betalen voor twee plaatsen minder. bank valt beslist niet n gelukt. Het blijft achterin een (te) le vendige auto. Ook het benzinever bruik viel ons niet mee: we kwamen ongeveer een op negen. Maar wel in de overtuiging dat het in een andere praktijk van autorijden wellicht gunstiger zal kunnen uitvallen. Maar niet bijzonder goedkoop. Alles bij elkaar is deze Violet een goed bruikbare middenklasser die waar schijnlijk als sedan wat soepeler is te hanteren dan als (de uiterst sierlijke) coupé, waar een uiterst nauwgezette hantering noodzakelijk is. Hoi hoi, we hebben vrij ik ga op zoek naar Maja de Bij Ze is niet daar, ze is niet hier Méya, zit jij hier? Ja, ik bén bij een zieke mier. Maja kom vlug naar huis we gaan niet vliegend maar door een buis Ba, wat stinkt het hier, was ik maar bij de zieke mier Daaaaag en de groeten aan iedereen Er was eens een jongen die heete jan die ging blaaderen zoeken en toen hij al erg ver was wist hij de weg' niet meer naar huis hij was wel geschroken en toen kwam de politie en de politie zag de jongen huilen en hij ging er naar toe en hij zegt wat is er aan de hant ik ben verdwaald en de politie zegt tegen de jongen ik v 1 je de kernstraat 7 Robert Volmer (8 jaar) De Meij van Streefkerkstraat 19 Leiden Dennis van Beelen (10 jaar) Magdalena Moonsstraat 34a, Leiden die stapte in een boot met de koekepan die had die gestolen bij z'n omdat hij vissen en varen wou hij dacht "Daar gaat een baars" maar het was een laars en er in zat een kaars en na een uur had de man toch een vis in de pan Daniëlle den Boef jaar) Obrechtstraat 17 Leiden. Kees gaat met de hond uit. Hij gaat naar oom Piet. En Miep. Miep zit in een huis. Zij is ziek en dan kan zij niet meer weg. Kees komt bij haar. Peter Barnhoorn (7 jaar) Duinweg 34 Noordwijk Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag m deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Leiden Beste allemaal, ook deze week kregen we weer een hele dikke stapel "Klepperdoos"-post Prachtige tekeningen rolden eruit. Helaas, door ruimtegebrek kunnen die niet allemaal in deze kinderkrant. Voor geschreven stukjes is meer plaats. Oudere kinderen kunnen dus beter iets schrijven (gedichten, verhaaltjes, moppen, over watje leuk vind of vervelend enzovoort) of een gek fotootje of zo insturen. We zijn erg benieuwed. Dag Astrid en Henk Joanette Kerkvliet <6 jaar) Argostraat 280 Alphen a. d. Rijn Er was eens een heel mooi groot huis waarin woonde de familie luis. Ze sliepen op de grond en liepen over de hond. Op een dag kwam er bij familie luis een hongerige muis. Hap, zei de muis, en weg was de familie luis. Toen kwam er een poes en die viel pardoes op de luis-etende muis. Hap, zei de poes, en weg was de muis. Nu woont er in dat mooie grote huis geen muis meer, en geen luis. Maar alleen de poes en de hond, en poes hoopt dat ze nog een muisje vond. lardige auto nog aardiger Nu ook een Alfasud Supei

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25