Levensverhaal Reind Voorbeeld bedrijf s- democratie? deelname van alle werkne mers aan het beleid van het bedrijf waarin ze werken. Winstdeling is daarbij een sleutelwoord: wie het niet aan zijn portemonnee merkt wanneer hij er op de vloer een extra schepje bovenop doet, zal nauwelijks gemoti veerd zijn om hard te wer ken. De winstdeling bij Breman is strikt geregeld. Vastgesteld is ook, dat de vijf gebroeders Breman niet van de ene dag op de andere hun geld aan de zaak kunnen onttrekken. Want zij hebben dat geld permanent aan de werkne mers te leen gegeven. Deze constructie bevalt de 560 man die in Genemuiden voor Breman Beheer BV werken uitstekend. Nergens in Ne derland, zo zeggen zij met voldoening, wordt zo weinig gelummeld onder werktijd. De resultaten zijn er ook naar, terwijl andere bedrijven de balansen zien dalen, breidt Breman zich met opmer kelijke regelmaat uit. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1978 Is Breman Beheer BV in Ge nemuiden een voorbeeld van bedrijfsdemocratie dat het verdient door het totale Ne derlandse bedrijfsleven te worden overgenomen? Mr. Lex Jongsma, die met een speciale werkgroep van de Leidse universiteit de her structurering van het instal latiebedrijf juridisch ge stalte heeft gegeven, meent dat hei Breman-model niet klakkeloos kan worden ge- copiëerd maar voegt daar wel aan toe dat kleine wijzi gingen en aanpassingen aan de concrete situatie per ge val tot het gewenste resul taat kunnen leiden. Dat resultaat is, simpel ge steld, een ver doorgevoerde LEIDEN - Praten over bedrijfsde mocratie en het erkennen van de gelijkwaardigheid van allen die bij het produktieproces betrok ken zijn, is één kant van de zaak. En zeker niet de minste. Maar om nu ook werkelijk aan die mede zeggenschap inhoud te geven is nog niet zo eenvoudig. Willen christelijke levensovertuiging en idealisme niet in botsing komen met de realiteit dan zal er ook aandacht moeten zijn voor het economisch funktioneren van de onderneming en de beloning van de samenwerkende produktie- faktoren. zoals het kapitaal dat ter beschikking wordt gesteld. Wie deze uitgangspunten met el kaar in harmonie wil brengen én er bovendien nog een werkbaar geheel van wil maken, zal al spoedig tot de ontdekking ko men dat er in het Nederlandse rechtsbestel minder mogelijk heden zijn om bezit en macht te ontkoppelen dan op het eerste gezicht zou lijken. "Wij hebben het ook eigenlijk ge zien als een uitdaging", zegt mr. A. K. P. (voor zijn schaakvrien den Lex) Jongsma, die met een projectteam van de fiscale vak groep van de Leidse universiteit het wettelijke fundament heeft gecreëerd waarop het zelfbestuur van Breman is gegrondvest. "Voor ons stond voorop, dat elke medezeggenschapsconstructie in ieder geval zou moeten passen binnen het bestaande vennoot schapsrecht en de geldende fis caal-juridische bepalingen. Het zou immers van weinig reali teitszin getuigen als we ons zou den bezighouden met eventuele toekomstige rechtsvormen. Wij zijn uitgegaan van de maat schappij zoals die is. Het recht volgt die maatschappij Sinds 1975 Het was in 1975 dat mr. Jongsma met de Breman-bedrijven in con tact kwam. De man die hem bij het zelfbestuur-project betrok was vakbondsbestuurder L. Bootsma, die als economisch medewerker van de Industrie bond CNV al enige jaren de ont wikkelingen bij Breman bege leidde. Sinds 1972 was in dit Gene- muidense bedrijf een proces van interne demokratisering op gang gekomen, die tot een vergaande medezeggenschap van de be trokken werknemers heeft ge voerd. Breman Beheer BV, ge vestigd te Genemuiden, fungeert als een holding met tal van werkmaatschappijen op het ge bied van cv-aanleg. sanitaire voorzieningen, elektrotechni sche installaties e.d. De centrale gedachte achter deze opzet was dat de bezitters van de produk- tiemiddelen, in feite dus de vijf broers als aandeelhouders van Breman Beheer, de produktie- middelen verhuurden aan de dochtermaatschappijen, die voor het overige zelf hun zaken regel den op het gebied van inkoop, verkoop, sociaal beleid enz. Typisch een successtory, dat le vensverhaal van Reind Breman (40) uit Genemuiden. "Vader was rijwielhersteller, totdat hij op het werk ernstig aan een oog werd gewond. Daarna ging hij door met een galanteriezaakje. Ik moest hem daarbij vaak helpen, dan ging ik met closetpapier langs de deuren. Later dreef hij ook nog een sigarenwinkeltje, maar veel werd het nooit. Je kunt rustig zeggen dat wij zo rond de oorlogsjaren straatarm waren". "Mijn broers waren nogal tech nisch aangelegd. Harm werd electricièn, Jan-Willem leerde voor loodgieter. En Piet en Roelof Jan, die jonger zijn dan ik, verging het al net zo. Eigenlijk was ik qua aanleg een buiten beentje: ik was fysiek nogal goed en dus wilde ik sportleraar wor den. Maar daar is niets van geko men. Ik kwam in het bedrijfje van mijn broers terecht en toen bleek dat ik de enige van ons vijven was die gevoel had voor organisatori sche problemen. Nou goed, om een lang verhaal kort te maken: in 1964 noteerden we voor het eerst een omzet van bo ven het miljoen, in 1972 waren we gegroeid tot een bedrijf met 150 werknemers en 15 miljoen omzet en de jaarcijfers van 1977 zeggen ons dat de omzet tot 53 miljoen is gestegen met 560 werknemers". "Als je zo'n spectaculaire groei meebeleeft, dan ga je je op een zekere dag afvragen waar je eigenlijk mee bezig bent. Dan ga je je realiseren dat het goed gaat met je bedrijf zolang jij er zelfbij staat, maar dat je, mocht je ko Elke dochter heeft een onderne mingsraad, die bindende voor drachten doet met betrekking tot de benoeming van de directeur van de dochtermaatschappij, terwijl er ook een soortgelijke re geling is voor een eventueel ont slag. De ondernemingsraden zijn sterk bij allerlei procedures be trokken en hebben een duide lijke invloed op het beleid. Toen mr. Jongsma met het Bre- man-projekt werd geconfron teerd was de medezeggenschaps- gedachte al in sterke mate inge voerd, terwijl het bedrijf geken merkt werd door een gunstige winstdelingsregeling waarvan de uitvoering in handen lag van de ondernemingsraden. In feite trad de holding op als bankier en on- roerendgoedmaatschappij, met dien verstande dat er met betrek king tot investeringen, benoe ming en ontslag van bestuurders (waarmee de leiding van de bv's wordt aangeduid) een con- sensusregeling was getroffen. Onzekerheden Hoewel het harmoniemodel van Breman, waarin veel overlegp rocedures voorkwamen, in de praktijk uitvoerbaar bleek riep het systeem toch tal van onze kerheden op. Er was dan wel sprake van een vorm van zelf bestuur van werknemers, maar binnen een volledige handhaving van de eigendomsverhoudingen en de struktuur van het kapitaal verkeer. Dat was voor de werk nemers, vooral ook de vakbon den, aanleiding zich af te vragen men te overlijden, veel te veel on verzorgd achterlaat. Je eigen fa milie, de werknemersEn wie garandeert je de continuïteit van je onderneming? Daarom heb ik deze constructie bedacht, die nu dankzij de Leidse werkgroep ook een rechtsgeldige basis heeft gekregen. Simpel ge zegd is het idee dus, dat wij, de vijf gebroeders Breman, al onze bezittingen ter beschikking stel len van het werknemerscol lectief. Het blijft wel ons eigen dom, maar wij kunnen er niet naar eigen goeddunken over be schikken. "Wel is het zo, dat wij de rente van ons kapitaal moeten krijgen. Dat is dan ook de eerste zorg van de 560 mensen die bij ons werken: dat zij met hun arbeid in ieder ge val de normale rente blijven op brengen. Je zou het kunnen ver gelijken met de huur die iemand moet betalen. In feite wordt ons kapitaal gehuurd door onze werknemers. Maar voor de rest doen zij alles zelf, ze bepalen zelf de lonen en beslissen zelf over de aard en de omvang van de herin vesteringen". "In principe zijn ze zelfs gerechtigd om de winst op te souperen, maar dat zullen ze nooit doen natuur lijk omdat ze daarmee hun eigen toekomst in de waagschaal leg gen. Nee, ze zullen herinvesteren, niet zozeer om het kapitaal van mijn broers en mij te vergroten als wel om noodzakelijke mest stof aan te voeren voor het be drijf. Want zonder herinvesterin gen kan een bedrijf niet door gaan, dat is een ijzeren wet". in hoeverre het systeem onaf hankelijk van de huidige eige naars zou kunnen worden ge maakt via een nadrukkelijke ju ridische constructie. Deze onzekerheden hebben er toe geleid, dat CNV-vertegenwoor- diger Bootsma in 1975 op zijn verzoek de steun verkreeg van de fiscale vakgroep in Leiden, die wetenschappelijk hopfdmede- werker mr. Lex Jongsma belastte met de leiding over een "project groep medezeggenschap" waar van deel uitmaakten: mr. Jo Creemers, Adèle van Exter en Remko Roosjen. De groep, die als opdracht kreeg een legale structuur voor de me- dezeggenschapsgedachte bij Breman te ontwerpen, stelde zichzelf als voorwaarde, dat de in het bedrijf reeds aanwezige uit gangspunten en feitelijke situa ties zo nauwkeurig mogelijk ver taald moesten worden in statu ten, reglementen en contracten, maar dat daarbij geen beroep kon worden gedaan op buitenwette lijke constructies al of niet op grond van "experimenteerbepa lingen. Men wilde volledig bin nen het kader van de wettelijke bepalingen, de jurisprudentie en de ministeriele richtlijnen blijven, terwijl anderzijds cen traal moest staan dat het eindre sultaat alleen dan acceptabel zou zijn wanneer de structuur van het zelfbestuur-systeem "eenvoudig en uitlegbaar" zou zijn. In een periode van ruim twee jaar is er in nauwe onderlinge samen werking tussen de eigenaren van het Genemuidense bedrijf, Door Alexander Münninghoff en Fred v. Overbeeke Bootsma, de Leidse projectgroep en prof. dr. H. J. van Zuthem van de TH Twente, die een sociologi sche inbreng had, een "Bre man-model" onstaan, dat inmid dels vermaardheid heeft gekre gen als een vorm van zelfbestuur waarin enerzijds bezit en zeggen schap zijn ontkoppeld maar an derzijds het eigen belang en de eigen verantwoordelijkheid ge stalte hebben gekregen. Wie nu aan Lex Jongsma vraagt of dit Leidse model een kwestie is geweest van briljante juridische vondsten of geniale invallen krijgt heel relativerend te horen, dat de gecreeerde oplossing toch in eerste instantie het gevolg is geweest van de gezamenlijke in breng, van de multidisciplinaire aanpak. Wél wordt van iedereen een zekere mate van onorthodox denken verwacht Al zal de toekomst moeten uit wijzen of de Breman-structuur tegen de storm der tijden opge wassen zal zijn, de opzet is in ieder geval vrij eenvoudig van aard, voor zover althans een der gelijke in elkaar grijpende con structie simpel gehouden kan worden. En eenvoud is wellicht ook hier het kenmerk van het ware. 560 werknemers Breman Beheer BV telt nu twaalf dochterondernemingen met in totaal 560 werknemers, verspreid over plaatsen als Genemuiden, Hasselt, Meppel en Ermelo. Elk der bedrijven heeft een onder nemingsraad, die ruime be voegdheden bezit. Zo kan Bre man Beheer een voordracht voor benoeming of ontslag van een di recteur enige tijd tegenhouden, maar uiteindelijk zal zij zich moe ten neerleggen bij arbitrage. Toch zijn de o.r.'s alléén niet vol doende gebleken om een stevige structuur aan de medezeggen schap te geven. Want zelfbestuur houdt meer in dan ontslag en aanstelling van de directie. Er zijn voorzieningen nodig met be trekking tot het investeringsbe leid en uiteindelijk echter ook tot het waarborgen van de con tinuïteit. bijvoorbeeld indien één van de huidige eigenaren of erf genamen het aandeel in Breman Beheer zou willen vervreemden. In de Leidse constructie is daarom voorzien in de oprichting van een nieuwe vennootschap: de BV Brebank, waarvan de aandelen op fifty-fifty basis verdeeld zijn over Breman Beheer en de werk nemers. Om dat laatste juridisch mogelijk te maken is de "Vereni ging Werknemersbelangen" op gericht, die als rechtspersoon - en dus als aandeelhouder - kan op treden. De vereniging wijst één van de drie directeuren aan van de Brebank: de holding Breman Beheer (dus op dit moment de vijf broers) benoemt de tweede direkteur, terwijl de derde door beide groepen aandeelhouders als een soort "onafhankelijke" bestuurder wordt gekozen. ters, dus wat geeft mij dan het recht om via bezit over andere mensen, mijn medemensen, te heersen"? 'Als je, zoals wij, aan het geld zijn magie ontneemt wordt je hele werksituatie anders dan normaal. Werken wordt dan weer een zaak van harmonie. Een eensgezind heid die op de vloer net zo nood zakelijk is als bijvoorbeeld in een huwelijk. In andere bedrijven belandt de winst via dikke divi denden in de zakken van de kapi taalverschaffers, die dan kunnen afreizen naar de Canarische Eilanden. Zo'n kapitaalleveraar zal het dus een zorg zijn hoe de werksituatie is, als hij zijn geld maar krijgt". "Nou, die houding tref je bij ons niet aan. Dit systeem stelt de mens centraal, eenvoudig omdat het belangrijker is een goede sa menwerking met iemand te heb ben dan een steriele topfunctie te bekleden. Een wanneer je de in vloed via het kapitaal ontkent dan is het ook opeens afgelopen met kruiwagens of iets derge lijks. Ik bedoel maar, als mijn zoon bij Breman zou willen sol liciteren dan is hij nummer zo en zoveel, hij krijgt beslist geen voorkeursbehandeling". "Ook erfeniskwesties, die vaak een heel bedrijf tot de ondergang brengen omdat één of twee per sonen hun kapitaal aan de onder neming onttrekken, behoren tot het verleden. Ook al komen de vijf broers Breman gelijktijdig te overlijden, dan nog is het bezit voor de werknemers veilig ge steld". Deze driehoofdige directie is bij bindende voordracht tevens de raad van commissarissen van Breman Beheer. Hoewel de structuurwet niet van toepassing is en de commissarissen dus slechts een toezichthoudende taak hebben, versterkt deze con structie in elk geval de nauwe band tussen Brebank en Breman Beheer. Deze laatste, verplicht zich contractueel uitsluitend te investeren via Brebank, terwijl in de overeenkomst tevens besloten ligt dat de winsten uitsluitend aangevend kunnen worden voor herinvesteringen of uitbreiding van het concern. De directie van Brebank is dus al leenheerser ten aanzien van de investeringen, die (overigens al leen op papier) via haar lopen. Zij moet echter wel intern eenstem mig blijven. Is dat niet mogelijk dan wordt een algemene verga dering van aandeelhouders bijeen geroepen, die eventueel verplicht zijn bindende arbitrage in te roepen. Om te voorkomen dat door ver vreemding de continuïteit in ge vaar zou worden gebracht heeft Breman Beheer, de holding dus, één prioriteitsaandeel geëmit teerd en geplaatst bij Brebank. Daarmee wordt iedere potentiële verkoper van aandelen langs Brebank "geleid". Kiesreglement De constructie van Brebank, waar van de aandeelhouders dus zijn zowel Breman Beheer als de Ver eniging Werknemersbelangen en de directie wordt gevormd door 'Of als één van mijn dochters met een fuifnummer wil trouwen, dan kan dat wel, maar dan moet zij de aandelen eerst kunnen verkopen op een acceptabele manier. De ontwikkeling naar mijn systeem is niet meer tegen te houden, dunkt me. Eerst dacht ik dat het snel zou gaan, maar er moet ken nelijk een mensenleven overheen gaan. Het zij zo". 'Ik denk dat ongeveer de helft van de 560 man die hier werken zich bewust is van wat er structureel gaande is. Vanzelfsprekend heb ben wij iedereen geïnformeerd, maar je merkt toch wel dat de echte belangstelling gecon centreerd ligt bij het hogere ka der. Inmiddels zijn we nu al een jaar of vijf in de praktijk bezig dit model van werknemersparticipa tie". "De jongens die hier met 16,17 jaar zijn gekomen, dat zijn nu de 22- jarige bollebozen die al een tradi tie van meedenken en meepraten hebben. Je merkt het ook in het sociale leven van het dorp Gene muiden. De werknemers van Breman vind je terug achter de bestuurstafels van de ver schillende verenigingen, of dat nu de voetbalclub of de klaver jassers betreft". "Een van de nevenaspecten van de Bremanconstructie is, dat wij geen gastarbeiders gebruiken voor de vuile karweitjes. Want het rotwerk, bijvoorbeeld het spuiten van ontluchtingskappen, ik noem maar iets, dat wordt bij ons zeer goed betaald. Iemand die dat werk doet krijgt hetzelfde PAGINA 23 de afgezanten van arbeid en kapi taal plus één onafhankelijke buitenstaander, appelleert pas dan aan een gevoel voor even wicht als de dochtermaat schappijen op evenredige wijze hun stem kunnen laten gelden in de aandeelhoudersvergadering. Dit wordt bereikt door het instellen van een verenigings-kiesreg- lement dat bepaalt hoe de ver deelsleutel is voor de be stuursverkiezing. Het bestuur van de vereniging bestaat uit mi nimaal één vertegenwoordiger per dochter plus één man per vijftig werknemers van de doch ter. Op deze wijze komt de mede zeggenschap via het bestuur en vervolgens via Brebank in het in vesteringsbeleid van elke werk maatschappij tot uitdrukking. Voor de winstdelingsregeling is de volgende constructie gekozen: de winst wordt verdeeld in drie on geveer gelijke porties, res pectievelijk bestemd voor belas tingen, werknemers en Breman Beheer. De vereniging deelt op basis van de afzonderlijke be- drijfsuitkomsten het werkne mersaandeel toe aan de dochters en stelt tevens een vijftal catego rieën in. Wie op grond van zijn functie tot de hoogste klasse be hoort ontvangt tevens de hoogste uitkering. De verhouding direc teur-monteur is ongeveer 5 tegen 1. Tegenover deze opvallende dif ferentiatie staat wel, dat de sala rissen van bijvoorbeeld deze beide functies zich slechts ver houden als 2:1. De directeur kan dus zijn relatief lage basissalaris compenseren door een hoog win staandeel, mits er uiteraard een gunstig bedrijfsresultaat wordt geboekt. Voor de vijf aandeelhouders Bre man is vastgelegd, dat zij recht hebben (als dividend en even tueel salaris) op een bepaald per centage van het geïnvesteerd vermogen, dat gelijk is aan de marktrente op de balansdatum. Nu ligt deze op circa 8 procent. Als bestuurder kunnen zij daar naast nog een tantième ontvan gen en indien ze bijvoorbeeld als adviseur optreden een passend honorarium. "Geen confectie" Voor de projectgroep van de Leidse Universiteit is het uitgangspunt niét geweest tot een universeel toepasbare constructie te komen "Wij hebben maatwerk geleverd," géén confectie", zegt Jongsma. Niettemin is er zoveel spit- en graafwerk verricht dat het model, en zeker enkele onderdelen er van, toepasbaar is in andere on dernemingen. Met name in kleinere bedrijven waar de werk nemers door de aard van de pro- duktie een zekere mate van auto nomie hebben. Het maatschappelijke voordeel van zelfbestuur is met name gelegen in de houding van de werkne mers tegenover hun werk, hun bedrijf en allerlei economische vraagstukken binnen de onder neming. Zo is er bij Breman een zeer laag ziekteverzuim. Boven dien leidt de medezeggenschap tot bijzondere inspanning om tot concurrerende prijsstelling op de markt te komen. Men heeft im mers belang bij het behalen van winst. Daarnaast kan veel plezier in het werk en een gering per soneelsverloop worden gecon stateerd. 'Kenmerkend voor deze vorm van zelfbestuur is dat men de beslis sing over de lonen neemt in di recte confrontatie met de gevol gen voor de concurrentiepositie - en dus de werkgelegenheid - en omvang van de winst", zo con cluderen Jongsma en Van Zut hem. "Het laatste raakt niet al leen hen zelf - men krijgt immers de helft van de winst - maar ook de positie van de eigenaar. Mede zeggenschap confronteert werk nemers met de gevolgen van ei gen handelen en doet derhalve een forse aanval op de vervreem ding die veel werknemers bele ven. Ligt hier niet een kernp robleem van onze arbeids verhoudingen?" salaris als een hoofduitvoerder J a. we zouden daar een Tu rk voor kunnen nemen en die zou je dan minder betalen. Maar dat vinden wij niet in de haak". 'U hebt gelijk: mijn broers stonden wel even raar te kijken toen ik ze voorstelde om het kapitaal ter be schikking van het arbeiders collectief te stellen. Uit zichzelf waren ze er natuurlijk nooit aan begonnen. Maar ik heb het ge woon doorgedrukt: als jullie er niet aan willen dan stap ik op. heb ik tegen ze gezegd. Puur machtsmisbruik van mijn kant, maar wat wil je, ik had de visie, zij niet". 'En nu beginnen we de vruchten te plukken. Steeds vaker komen hier delegaties van andere be drijven een kijkje nemen, w.mt onze balans steekt jaar na jaar steeds gunstiger af bij de. rest. Beatrix en Claus zijn hier ook al eens op werkbezoek geweest. Om dit experiment van de grond te krijgen is aanwezigheid van kapi taal wel een voorwaarde. Zoals ik al zei: de regels van het geld moe ten in acht genomen worden" "De eersté indruk is er één van een soort super-arbeiderszelfbe- stuur, maar in wezen is onze con structie niet zo vergaand als bij voorbeeld in de communistische modellen. De mensen maken zelf wel uit hoe hoog hun winst is. Daar is geen ruggespraak met overheden voor nodig. Het enige nieuwe is. dat wij aan het kapitaal zijn dictatoriale macht ontzeg gen. En ik beechouw dat .>i een voorwaarde voor een gelukkiger leven". "Het eindresultaat is, dat wij van Breman een ideaal systeem heb ben, dat naar onze heilige over tuiging navolging verdient over de ganse wereld. U zult het wel met me eens zijn, dat we leven in een wereld waar het kapitaal de dienst uitmaakt. De praktijk toont telkens weer, dat ook de vakbonden het uiteindelijk af leggen tegen de macht van het geld". "Natuurlijk is er veel veranderd vergeleken met 1000jaar geleden, toen de landheer op grond van zijn kapitaal naar willekeur kon ingrijpen in het leven van zijn ho rigen. Maar in wezen is de hou ding van ons mensen tegenover geld niet veranderd. Zelfs de po gingen om werknemers in be drijven te laten participeren gaan uit van de foutieve veronderstel ling, dat het kapitaal de dienst uitmaakt. En dat is verkeerd, op die manier kom je er nooit. Want of je nou met vijf broers eigenaar bent of met tweeduizend vrien den, dat verandert niets aan de foute uitgangssituatie". "Ik vind als christen, dat we terug moeten naar de eerste dag, toen iedereen mocht gebruiken zon der te betalen. Kapitaal zou geen voorrecht voor een kleine groep moeten zijn, maar iets gemeen schappelijks, net zoals bijvoor beeld lucht of water. Hoewel, met water zie je al dat het belast wordt. En zaken als grond of mi neralen, die zijn al geheel opge deeld". "Onnatuurlijk naar mijn gevoel. En net zo onnatuurlijk komt die on gelijke verdeling van het kapitaal Remd. Breman. op mij over. Geld is een fictie, het bestaat alleen bij de gratie van het geloof dat men er aan hecht. U kunt multimiljonair zijn, maar als •de mensen niet voor uw geld willen werken kunt u uw bank biljetten opeten en verder niet". Ik begrijp wel, dat een en ander u nogal vaag en utopisch in de oren klinkt. Terug naar de eerste dag dat acht u geen haalbare kaart. Welnu, de constructie die er nu voor onze bedrijven uit de bus is gekomen is allerminst utopisch. We blijven wel gebonden aan de regels van het kapitaal, maar wij ontkennen de dictatuur van het geld. Hierin' spreekt ook mijn christelijke achtergrond mee. We komen hier op aarde immers na kend, als niet meer dan rentmees

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23